Русија, Кина и Индија .......
Русија, Кина и Индија .......
silijeski Русија, Кина и Индија ќе формираат стратешки сојуз Русија, Кина и Индија денеска се обврзаa дека ќе формираат стратешко сојузништво за борба против тероризмот, шверцот со дрога и други безбедносни предизвици. “Тристраната соработка меѓу Москва, Пекинг и Њу Делхи е во заеднички интерес и позитивно влијае врз меѓународната ситуација“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата со своите колеги од Индија и Кина, Натвар Шинг и Ли Цаоксинг во Владивосток. “Трите земји формираат стратегиско партнерство, но тоа не е насочено против трета земја“, изјави Цаоксинг. Останатите видови соработка на овие земји се однесуваат на јакнењето на економските врски во трговијата, земјоделството и енергетиката, како и во заедничко дејствување во случај на природни катастрофи. Формирањето на стратешки сојуз меѓу Русија, Кина и Индија е спроведување на иницијативата што ја покрена поранешниот руски премиер Евгениј Примаков.
dejan po dobro makedonija neka im svrti grb na evropa, pa so ovie zemji neka se vkluci.....kina i indija ke stanat silni zemji za 15 godini, samo ako nekoj ne im napravi nesto.
ProMKD Ekonomski, i po voena sila definitivno ke stanat najsilni drzavi na svet. Nemoj samo da formiraat sojuz pararelno so NATO, posle ke imame iste edna Studena Vojna koja mozda ke ne unisti site!
јузер Троен пакт...разбираш.
ProMKD Da de, samo da ne bide onaka protiv NATO kako sto bese Warsaw Pact.
cile Svtetskata ekonomija se svrte malku. Kina i Indija stanaa mnogu interesni za investicii i mnogu kompanii tokmu toa i go pravat.E sea Rusija preku takvi nekoi Strateski partnerstva saka da se doblizi do svetskite tokovi i ako e mozno da gradbe delce od kolacot.
Pina
quote:
Originally posted by ProMKD
Ekonomski, i po voena sila definitivno ke stanat najsilni drzavi na svet. Nemoj samo da formiraat sojuz pararelno so NATO, posle ke imame iste edna Studena Vojna koja mozda ke ne unisti site!
A ti mislish deka poslednata Studena vojna ne unishti. Jas mislam deka za vreme na Studenata Vojna i ne se zhiveeshe taka losho. Problemite izlegoa koga ednta strana se povleche ili izgubi.
ProMKD Pa na vremeto se ziveese ne tolku loso, posto ekonomijata rastese otkako pocna da se proizveduva oruzje vo golemi kolicini. Posle zaslabe zaradi toa sto prestanaa oruzje da pravat.