Ја добивме и Ilinois
Ја добивме и Ilinois
Strelec Ilinois по примерот на California

Сенатот на сојузната американска држава Илиноис усвои резолуција со која се признава правото на македонскиот народ да го зборува мајчиниот јазик, да посетува училишта и цркви каде што се користи македонскиот јазик, да ги практикува своите обичаи, да се нарекуваат себеси Македонци и да им се признаат сите човекови права пропишано со меѓународното право. Усвојувањето на оваа промакедонска резолуција е производ на лобирањето на Македонската патриотска организација во САД, која пред неколку години го отстрани предзнакот пробугарска истерувајќи ги од членство сите оние кои лобирале за Бугарија. "Од како Македонија доби независност во 1991 година од Југославија, македонскиот народ е под удар на неговите соседи кои се обидуваат да го негираат правото на Македонците да го користат нивното етничко наследство, забранувајќи им да го зборуваат нивниот јазик и практицирањето на обичаите и традицијата, па дури и знамето кое го сменија", изјавил претседателот на МПО, Крис Иванов. Во Илионос живеат илјадници Македонци. Резолуцијата ја предложил Џон Кулертон, сенатор од Чикаго и документот се влечкал повеќе од 3 месеци по бирократските кулоари. Ова е втора сојузна држава каде што помина ваква промакедонска резолуција. Првата е Калифорнија.

OooOo Ova e dobro, zatoa shto Illinois e edna od drzhavite so najmnogu grchko naselenie i nekolku pro-grchki rezolucii vekje pominaa.
marko_polog Divider, Eve na najprost nacin ke ti objasnam nekoj raboti sto se tolku ednostavni no me cudi zosto ne se praktituva istiot metod i VO Makedonija. Za lobiranje vo USA stvarno imame sposobni luge koj aktivno rabotat za Makedonskite Nacionalni Interesi, arno ama nasite sosedi od Balkanot i ovde ni pravat problemi(Grcite, Siptarite i Srbite), Bugari ovde i nema, i najgolemite propagandi protiv MPO sega ke moraat malce da relaksiraat koga e ocigledno deka momcite rabotat vo nasa korist. Ako imate rod ili prijateli vo Detroit i samite moze da se rasprasate, Na eden sobir vo Makedonskiot Kulturen Centar dojdova 'braca Srbi' da provociraat, so se shajkachinja na glava, koga im se vperi pistolot v'celo, koga vidova nema zaebancii so Makedoncite, dali povtorno provocirale ili pravele problemi, Sto mislis ti? Me razbiras mislam, sekoj problem so svoe resenie ako se ima volja.
concrete
quote:
Originally posted by marko_polog
Divider, Eve na najprost nacin ke ti objasnam nekoj raboti sto se tolku ednostavni no me cudi zosto ne se praktituva istiot metod i VO Makedonija. Za lobiranje vo USA stvarno imame sposobni luge koj aktivno rabotat za Makedonskite Nacionalni Interesi, arno ama nasite sosedi od Balkanot i ovde ni pravat problemi(Grcite, Siptarite i Srbite), Bugari ovde i nema, i najgolemite propagandi protiv MPO sega ke moraat malce da relaksiraat koga e ocigledno deka momcite rabotat vo nasa korist. Ako imate rod ili prijateli vo Detroit i samite moze da se rasprasate, Na eden sobir vo Makedonskiot Kulturen Centar dojdova 'braca Srbi' da provociraat, so se shajkachinja na glava, koga im se vperi pistolot v'celo, koga vidova nema zaebancii so Makedoncite, dali povtorno provocirale ili pravele problemi, Sto mislis ti? Me razbiras mislam, sekoj problem so svoe resenie ako se ima volja.
Se ubavo....ama ako dobro razbrav, Marko, si bil nekade vo Polog do pred dve tri godini,pa sega si vo Detroit.....????? A za pistoli vo celo....otposle ...za vnucite ubava storija ala PRASINA (Dust)na Milco Mancevski...... I Ilionis sme go osvoile...ubavo Bogami, samo uste Makedonija, pa se ke si dojde na mesto!!!!!
Divider А ќе прашуваш со пишчоли или не? Убаво што лобираат во Детроит и на други места. Браво. Ама малку повеќе да се загришеа за самата Македонија, тука како е, како живее народот, наместо да си ги мерат сом србите, грците и остала багра, кому му е поголем. Туку, нема везе, браво за нив, штета што тука, таквите само по форуми дремат.
marko_polog Nemalo pricina za da vadime pistoli, ubavo si pominavme. Ne ve ima li dovolno vo Makedonija za da se zagrizite, ako treba Organizirajte nesto da dojde do promena, sto e problemot?.
concrete
quote:
Originally posted by marko_polog
Nemalo pricina za da vadime pistoli, ubavo si pominavme. Ne ve ima li dovolno vo Makedonija za da se zagrizite, ako treba Organizirajte nesto da dojde do promena, sto e problemot?.
Se zagrizile , kako ne, se grizat kako ke soberat pari za karta vo eden pravec i niv im se dopaga da se druzat i da LOBIRAAT :):):):)!!!!
Great_Macedonian Super, samo napred!
ProMKD Citav i jas za toa pred nekoj den.. mnogu dobra rabota! Ajde sega Washington, New York i New Jersey
dejan mislam deka governor na illinios e srbin?
OooOo Rod Blagojevich
Divider Убаво, нашите по светот ќе си говорат на мајчин, македонски, додека кај нас се повеќе нема да можат!!
n/a Дефинитивно ќе станеме граѓани на светот! Романе! :)
marko_polog Concrete, Sekoj so svoja moznost be batka, nekoj e kadaren da lobira, nekoj mu se igra so pistoli itn.. Vazno e celta da e ista. Vo vrska so prasanjeto tvoe, da i da. Ako ti treba povece informacii, slobodno prasaj.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
Bugari ovde i nema, i najgolemite propagandi protiv MPO sega ke moraat malce da relaksiraat koga e ocigledno deka momcite rabotat vo nasa korist. Ako imate rod ili prijateli vo Detroit i samite moze da se rasprasate... Na eden sobir vo Makedonskiot Kulturen Centar dojdova 'braca Srbi' da provociraat, so se shajkachinja na glava, koga im se vperi pistolot v'celo...
Marko, ајде разјасни ми една работа... Кажуваш дека Бугари таму нема и дека МПО се добри... Во продолжение како доказ ја кажуваш ситуацијата со Србите... Па МПО отсекогаш биле против Србите... Што е тоа што е сега променето? Те прашувам од причина што навистина ме интересира дали има некаква промена во идеологијата на МПО... Имаш ли некоја информација што може да наведе на тоа дека има позитивни промени? Мене ме чуди зошто (тие новите... добрите...) не дејствуваат во име на некоја друга организација, наместо и понатаму да продолжат под закрилата на озлогласената МПО!?
concrete Pa Strelec, bugari nikogas i nemalo,...toa si se Makedonci....so oktroirana istorija i kako posledica na toa pogresno vospituvanje vo minatoto :):):)!!!! Poleka se osvestuvaat.....treba samo malku vreme......
marko_polog Strelec, Nema Bugari ili se vo mnogu mal broj, nekolku pati sum imal prilika da razgovaram so Kris, covekot si e Makedonec i kako sto samiot gledas aktivno lobira za Makedonskite Nacionalni Interesi. Da, ima(lo) Bugarasi vo MPO(ako sakas i iminjata ke ti gi kazam), kako sto ima Srbomani vo nekoj Makedonski Organizacii ovde, poleka no sigurno maskite padjaat i za niv NEMA MESTO vo Organizacii sto go nosat imeto Makedonija, zatoa ostanuva imeto MPO. Koj saka Bugarski, Srpski Organizacii neka si go fati pravecot, nas voopsto ne ni trebaat. A taa situacija so Srbite vo Makedonskiot Kulturen Centar nema vrska so MPO, nitu imalo clen nivni togas prisuten, bez razlika dali se raboti za Srbin, Siptar, Grk ili Bugar, odnosot kon niv ke bide isti koga go negiraat Makedonskiot Identitet, pogotovo koga imaat neli muda toa da go pravat vo nas dom. A za dobra sorabotka site se dobrodojdeni, za takvo nesto treba oni da pokazat lojalnost i respekt kon nas Makedoncite. P.S. Za nekolku casa treba da zaminam na Makedonskiot Festival, ke se vidam so Chris Evanoff, Nikola Dimitrov itn.. Ako imas nekoe prasanje Strelec(ili bilo koj drug) za niv, kazi. Ke napravam edno intervju za VMacedonia :), ne e losa ideja neli. Pozitivnite promeni se tie sto gi gledas od MPO, Aktivno lobiraat na lokalno nivo i vo Vasington.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
Ke napravam edno intervju za VMacedonia :), ne e losa ideja neli.
Bravo za idejata!:) p.s. Se nadevam deka kje izberesh i samiot vistinski prashanja...
AaaAa
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by marko_polog
Nemalo pricina za da vadime pistoli, ubavo si pominavme. Ne ve ima li dovolno vo Makedonija za da se zagrizite, ako treba Organizirajte nesto da dojde do promena, sto e problemot?.
Se zagrizile , kako ne, se grizat kako ke soberat pari za karta vo eden pravec i niv im se dopaga da se druzat i da LOBIRAAT :):):):)!!!!
Tutanj Crown Point, so Chris Evanoff na pivo... a samo neka prijde nekoj so uzo, mu se opna pistol u celo odma... orgniziranost,... ludilo.. ne se znae koj pie koj placa izgleda
marko_polog Toa ke vi ostane izgleda, kako i ostanatite sto si go fatile pogresniot pravec, pa poslem nie ludi :) Na Chris mozes samo da mu cestitas za uspesnata akcija.
concrete Marko , nemoj pogresno da me svatis,ama navistina ke me prosvetlis , ako mi objasnis kako e mozno da se lobira bez pari???? Nikoj od tie koi treba da bidat lobirani toa ne go pravat dzabe, a najcesto , ako ne se epten bogati filantropi i epten rodoljubi, ni lobistite ne se volonteri... Znaci trebaat pari,verojatno droga( znaci dobra pozicioniranost vo toj biznis i relacii so Glavniot Gazda),jet-ovi, jahti i gratis "veseli" krstarenja.....vaka opsto kazano:pari,mnogu pari i uste mnogu, mnogu pari!!!! Sakas da ni kazes , deka nekoj na "oci cjornie" ke lobira za MK ????? Ili za pivo pijanka???? Ne velam deka ne postojat i cesni luge so iskreni nameri....ama ova e vreme na crniot gavol, taka da i ako se slucuvaat nekoi incidentni "povolnosti" za Makedonija, mnogumina od nas se nedovercivi i vo princip duvame i vo kiselo mleko....!!!! Najveselo e toa sto imam vpecatok deka nikoj ne ja ni gleda krajnata cel za koja se lobira!!! Mislam, nitu tie za koi se lobira, nitu tie koi se lobirani , a ne veruvam ni tie sto lobiraat. Barem nikade ne sum ja videl taksativno napisana i naslikana....za nas poprostite!!!!
AaaAa Abe na Chris so srekja i alal neka mu... mene drugite ne mi se jasni... so po nego ko onakvo a so pesnici u grudi. Gola voda... mene bar ne mi raspraaj, znam kako idat tie organizacii, i znam tocno kako idat tie zastapnici na taka nareceni zdruzenija, dal sakash vo illinois, dal sakash vo ohio il najinteresno vo DC... jas zaprepastena i vcudonevina ...koe crno lobiranje... o cemu ti to samo da mi je znati... Drugi raboti se vo prasanje, ama ne e ni vreme ni mesto, a nit ima razbiranje... zatoa nie zabegani u pogresen pravec, najarno da si cutime... vie ne ste ludi, vie...a koj ste toa VIE?
marko_polog Gola voda, crno lobiranje, pa nekoj drugi raboti bile vo prasanje, pa aj da cutime, pa koj sme nie :) Mnogu se machis nesto.