Sto napravivte za Makedonija?
Sto napravivte za Makedonija?
EDO gledam golemi politicari i patrioti pa se zaprasav sto ste napravile za nashata drzava ili samo melite zito
AaaAa ja zalepiv nalepnica MKD na kola od komsija bez on da znae. p.s. toa ako ne gi spomenam dedo i brat od na dedo, plus pola bratucedi i komsii nivni, plus baba shto pletela vojna... ova u drugi svetski rat. A pred toa, prardedo mi, so ilindenci kapel zatvor... rajna bureva e kriva za toa. taka da suma sumarum... da znaesh ti samo shto napraila mojata familija, a i na pola familii ovde nema da postavuvash ovakvi prasanja. Ti mislish deka ne si naprail nishto ama ako prasash ovde nekoj na forum, sigurno ke ti iznajdat delo familijarno... i orden bi ti da se oni pitat!
KoPiLe
quote:
Originally posted by EDO
quote:
Originally posted by wolf_pack
Жито се меле, ориз се жнее, овци кози и крави се молзат, гудиња се колат, вино и ракија се прават и си немат лугето време за патриотизм. А што би ти направил EDO??? Прв кажи да чуеме?
mislam deka nisto, zaminav mozda ne trebashe ama mi beshe edinstven izbor:)
ete gledash ti kako si znaesh ...siguren sum deka i drugite 90 % bi napravile kako tebe ...zatoa ne treba da prashuvash [:D][:D]
NOV -Decata se edinstveno i najgolemo neshto shto mozete da go napravite za Makedonija,seto drugo e irelevantno i nebitno vo sporedba so decata.Zatoa site da go sledite mojot primer i da ne vidam nitu edna ili eden polnoleten Makedonec koj ima pomalku od 3 decinja.Samo napred i da se zdravi i zivi Makedoncite kade i da se!
toni_a vazno e kakvi se, pomalku vazno kolku. kvantitetot mislam i ne e tolku vazen...se vide "kolku" bevme..."pet prsta nepravat raka"
angel Браво ЕДО прашањето ти е добро. За почеток доволно е само да се сака Македонија а потоа однесувањето и постапките наши самите ќе кореспондираат со љубовта кон татковината. Пред да го поставиш ова прашање требаше да прашаш „Дали и колку ја сакате Македонија?„ што помеѓу редови би значело „Сакате да имаме држава или не?„
wolf_pack Жито се меле, ориз се жнее, овци кози и крави се молзат, гудиња се колат, вино и ракија се прават и си немат лугето време за патриотизм. А што би ти направил EDO??? Прв кажи да чуеме?
EDO
quote:
Originally posted by wolf_pack
Жито се меле, ориз се жнее, овци кози и крави се молзат, гудиња се колат, вино и ракија се прават и си немат лугето време за патриотизм. А што би ти направил EDO??? Прв кажи да чуеме?
mislam deka nisto, zaminav mozda ne trebashe ama mi beshe edinstven izbor:)
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by EDO
gledam golemi politicari i patrioti pa se zaprasav sto ste napravile za nashata drzava ili samo melite zito
Jas go somlev uste od damna i ispadna TIP - 400 , ne bese loso nemase mogu pepel.
dada Sani Doprva ke pravam:)
Strelec AaaAa, koga kje se postavi prashanje shto sme napravile za Makedonija, samo ti i Thief se falite so dedovcite!:)
Thief Да не биле дедовците, ќе немавме ние шанса да „јадеме бурек“ на овој форум колку сме умни и како би ја спасиле државата, која тие веќе ја спасиле некогаш одамна за ние сега да ја уништуваме! Знам дека многумина тука можат да се пофалат дека МНОООГУ направиле за Македонија, ама малку од тоа позитивно било, сигурен сум. Инаку, не мислам да се фалам со моите дедовци, сигурно многу повеќе сум направил од Едо, кој и да сака не може да направи од пич-мајчин. Пак исти муабети ќе тераме? Ах, нема крај на ваквите муабети! Ти, Ацика, што имаш за државава направено?
AaaAa
quote:
Originally posted by Strelec
AaaAa, koga kje se postavi prashanje shto sme napravile za Makedonija, samo ti i Thief se falite so dedovcite!:)
ja i baba ja spomenav... ne sporeduvaj... da ne bea oni... ke mrcese ti ovde... aj aj
Strelec
quote:
Originally posted by Thief
Ти, Ацика, што имаш за државава направено?
Јас? Епа, дедо ми бил првоборец... Прво борец, па после готвач!:)
Thief [:D] Те сакам! [:X]
BorisVM Prashanjeto na Edo e sosem na mesto. I mene me interesira toa: Shto ste napravile za Makedonija?
BorisVM
quote:
Originally posted by wolf_pack
Жито се меле, ориз се жнее, овци кози и крави се молзат, гудиња се колат, вино и ракија се прават и си немат лугето време за патриотизм. А што би ти направил EDO??? Прв кажи да чуеме?
Ima eden kup primeri na forumov, shto nishto od ova gore shto go imash napishano ne pravat. Dali tie imaat vreme za patriotizam ili za partisko prepukuvanje na forumov?
Thief Го избришав претходниот пост, сакав да го зачував настрана... Сакав да дотурам некои работи пред повторно да го објавам, ама ти си бил побрз од мене со одговорот. Сепак, ти го прочита, иако прво сакав да дополнам со некои работи... Не се важни, не се битни, мали се... но, што може еден обичен човек да направи? Максимумот од себе, можеби е тоа мало за могумина тука, ама тоа му е максимумот - да вложи се` што може во моментот да алармира, афирмира, да издигне. Знам луѓе кои се откажаа од многу пари за да поправат нешто во државава (на крајот неславно завршија, се разбира)... ЗНам многумина кои телефони спуштаа кога им беше мито нудено - само останаа без парите, не променија ништо. Сум бил сведок на ова :( Криво ми е за претходниот пост кој отиде во неповрат, зашто изгледа не сум притиснал copy, а во 8:15 наутро, кога не сте спиеле цела ноќ и ве мачела insomnia, малку е тешко пак да се напише и прераскаже... Thief капитулира! :( Оди на спиење... ;) [edit] A, замисли ги оние партиски препукувачи на форумов секој ден да издвојуваат по 5 минути за промоцијата на Македонија - кај ќе ни беше крајот и чарето! Знаејќи ја моќта на пропагандата (сум бил сведок како се фабрикува и продава, метафорички речено, и како се прима продуктот), затоа и секогаш сум нагласувал дека стојам на располагање во рамките на моите скромни можности. Можеби и моево е празна реторика, но... Подготвен сум да уверам дека не е! Зашто љубовта е категорија немерлива исто како и заслугите - кон Македонија јас искрено ја чувствувам. Веќе почнав жалопојки да пишувам... Навистина е време да си легнам.
slasa jas imam dosta napraveno ne treba ovde da kazuvam sto ima Makedonija napraveno za nas
Thief
quote:
Originally posted by slasa
jas imam dosta napraveno ne treba ovde da kazuvam sto ima Makedonija napraveno za nas
Нашата љубов кон Македонија треба да биде како љубовта на родител кон своето чедо - безусловна и без желба да се профитира од неа. Едноставно, си ја сакам татковината, како што ги сакам моите родители и тие мене, па што и да направат, па што и да направам!
SpaceLily
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Thief
Ти, Ацика, што имаш за државава направено?
Јас? Епа, дедо ми бил првоборец... Прво борец, па после готвач!:)
E Aco ak pochvime so dedovci i so babi...baba moja na vremeto od Goce Delchev najgolema prvoborka bila...(edit-intel)....pojke od vojskata imala potepano pa sho?ke se falime sega?[:D][:D]
f9 Онолку колку што имате направено за себе -толку имате направено за Македонија.Македонија -тоа сме сите ние-каде и да сме,кои и да сме.Секој од нас поединечно има повеќе направено од сите Македонски политичари заедно и тоа посебно ги потенцирам делата на професионалните политичари Љупчо и Бранко.
Jakov Јас направив се што мојата Татковина досега има побарано од мене. Буквано се, сите мои обврски и сите мои должности ги имам исполнето, од најситни до најкрупни и секојденевно продолжувам да ги исполнувам онолку колку што знам и можам. Со кенедиевска дилема го поставувам обратното прашање. Што мојтата Татковина прави за мене? Или подобро речено како возвраќа на она што јас досега сум го направил и како ги исполнува моите потреби и барања.???????
Divider Не морам да казувам што сум сторил јас досега за Македонија! Ништо, ако се земе генерално гледано, капка вода во океанот, но за мене, како единка, многу. Жртвувам и ќе жртвувам за Македонија. Но, ако секој, стори се во согласност со можностите, капка по капка, ќе се наполни чашата, ќе прелее и ќе се забележ стореното. А потоас, дали вредело, дали чинело...Други ќе судат за нашите дела (и недела). Времето ќе покаже дали тоа што сме го сториле (и го чиниме) значи или значело нешто. Не барам ништо за возврат од мојата татковина. Не сум возгордеан да мислам дека мојата мајка Македонија треба да стори нешто за мене. таа има право да побара се, а да не возврати со ништо. Македонија е мојот дом, мојата мајка (иако понекогаш велможите-властодржни ја чинат наша маќеа). Не треба да се поистоветуваат идиотите на власт со татковината, со народот. Живеам и се додека живеам се ќе чинам за Македонија, а како што реков, дали правилно сум чинел, идните поколенија ќе судат за тоа. Ако грешно чинам, жалам, ако не, убаво. Не мможам да знам бидејќи никој не ја знае иднината. А вие како милувате!
lav Јас ....колку што го разбрав отварачот на темата , тој вооппшто и не прашува што фамилијата ваша сторила за Македонија , ами само ние/вие ЛИЧНО?. пс Јас лично , само ОСТАНАВ да живеам во Македонија и секако да го делам „доброто„ и злото кое секидневно не „опсипува одсекаде.
intel
quote:
Originally posted by lav
Јас ....колку што го разбрав отварачот на темата , тој вооппшто и не прашува што фамилијата ваша сторила за Македонија , ами само ние/вие ЛИЧНО?. пс Јас лично , само ОСТАНАВ да живеам во Македонија и секако да го делам „доброто„ и злото кое секидневно не „опсипува одсекаде.
Јас пак колку што разбрав авторот на темата и покрај тоа што не напишал мисли на тоа ШТО ДОБРО сте направиле за Македонија? Значи ШТО ДОБРО???? ,не што лошо??
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
Јас ....колку што го разбрав отварачот на темата , тој вооппшто и не прашува што фамилијата ваша сторила за Македонија , ами само ние/вие ЛИЧНО?. пс Јас лично , само ОСТАНАВ да живеам во Македонија и секако да го делам „доброто„ и злото кое секидневно не „опсипува одсекаде.
Јас пак колку што разбрав авторот на темата и покрај тоа што не напишал мисли на тоа ШТО ДОБРО сте направиле за Македонија? Значи ШТО ДОБРО???? ,не што лошо??
Се гледа оддалеку дека не си свесен што пишуваш некои велат и трескаш ....но тоа е дел од твојата ’аризма. пс Дали ОСТАНУВАЊЕТО и живеењето тука според тебе и твојот текст е ЗЛО ЗА МАКЕДОНИЈА ???. ппс Прекратток третман (сепак) си добил .....ааааааах доктрури ни за едни.
Strelec
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
Јас лично , само ОСТАНАВ да живеам во Македонија
...мисли на тоа ШТО ДОБРО сте направиле за Македонија? Значи ШТО ДОБРО???? ,не што лошо??
lav, направи и ти нешто корисно за својата татковина... ЕМИГРИРАЈ!:)))
Great_Macedonian Posto jas sum eden od onie Makedonci koj siri patriotizam od drugiot kraj na svetot, morat da istaknam deka preku internet imam storeno dovolno za promocija na makedonskata vistina, poveke nemozam da storam dodeka ne se vratam nazad vo makedonija. Vo realnost nemam storeno nisto, ama ke dojde denot koga ke storam mnogu. Nemoze nisto preku nok da se napravi, jas rabotam na mojata cel za dobroto na makedonija isto kako mnogu luge na forumov. Site si ja sakame makedonija, site si se smetame za makedonci patrioti, no problemot e vo toa sto kako makedonci sme mnogu razedineti.
sardaukar Јас нема да пишувам што сум направил. Но ќе пишувам што направиле моите пријатели. Т има јадено ќотек за Македонија уште во средно училиште, шетал по странски земји и пред се гледал нешто да направи за Македонија, а не за себе. Со погрешни луѓе има потрошено многу време и многу пари. Во моментот е без пари и скоро без фамилија. Својот животен стремеж го фокусирал на еден збор „Македонштината“. Го ставам како прв бидејќи ми се чини дека направил најголема и најискрена жртва од сите што ги знам. Работењето на 'македонштината' го врши со тоа што му помага на секој кој ќе го замоли за било што. Сите се навикнати од него да бараат помош. Тоа му е метод, сака на луѓето да им направи услуга и на тој начин да ги „врзи“ и искористи не за лични цели туку за македонските идеали. Арно ама повеќето луѓе не се благодарни. Како од 10-мината кои Христос ги излечил само 2-јца се вратиле да се заблагодарат. Секој кој национално сакал да се зафати го барал него, како еден од водачите на подземниот локален национализам. Сега има волја, желба но нема повеќе сили за било што. Истоштен е од премногу обиди и од премногу изневерувања. За него и неговата активност можам да напишам цела книга. МАНИ: Премногу мек и иако свесен и реален работи спроти својот ум. Добар проценител на чија страна и припаѓа некоја личност но сепак од мекост директно не се спротивставува туку странично сака да ја постигне целта. Гледа дека нема да успее и сепак себеси се дава за да успее работата. Дури се постигнува да биде искористен од другата страна. Ј Лесно се пробива во високите кругови со оглед на широките познавања. Со почетокот на војната влегува во конфликт со тие кругови и очекувано станува отпадник. Истиот конфликт го води и до развод на брак. Во моментот кога го запознавам немаше пари ни кафето да си го плати и напнат до работ на нервен слом. Напуштањето на скопската средина и овде локално со старите пријатели му годи и полека се опоравува. Повторно влегува во стариот ритам и успева до некаде да се врати на старите позиции, а и односот со сопругата и фамилијата се средува. После многу обиди се подповлекува чекајќи други попогодни времиња и попогодна свест кај македонските маси. МАНИ: Иако доста квалитетен и личност од која може да се учи, по малку себеси се исфрла пред идејата, наместо идејата да ја турка пред себеси. Поради тоа го покажува својот квалитет само кога спонтано зборува и дејствува. Кога ќе осети сега ме слушаат сега треба да кажам нешто што треба да ги повлечи и привлечи луѓето влегува во фиксација и ја губи креативноста. Неодговорен во поглед на финансиските средства. Лесно би ги спискал и илјадници евра без да знае каде отишле. Може да работи само ако му се даде значајност па макар и само формална (фиктивна). Н Силен, прецизен. Бивш војник офицер. Учесник во Вуковарската битка скоро до самиот крај и тоа во единица за чистење. Одличен организатор кој памти се. Со око и дарба за педантност и педантно работење. Да му ги дадат комуникалиите на еден град гарантирам за месец/два ќе блеска од чистота. Во секоја активност што бил повикан учествувал и давал. Повеќе сака работа отколку муабетење. МАНИ: Потребно му е да види авторитет за да се подреди. Потребен му е стартувачки поттик. На своја рака и на своја иницијатива не стартува. Се додека не му биде наметната сила знае да биде опортунист. Понекогаш ако наиде на друг силен често знае да се збуца со него само заради силата. С Православен зилот. Уникатна личност. Немногу образован но мариовски итрец што добро ги познава карактерите на луѓето. Одлично снаодлив за обичните работи. Од него сум научил многу важни прости сознанија. Пример: важноста на чувањето на чистотата на верата. Беспоговорно учествува во она што ќе му се побара за Македонија или за општо добро. На прав пат во поглед на знаењата за верата и Бога. Се додека е тој тука папата нека не доаѓа во Македонија, оти можи главата да ја изгуби. МАНИ: Скептичен повеќе од потребното. Скептичен дури и кон пријателите. Скептичноста го ограничува, му ја намалува верата во успехот и учествува со резерва во активностите. Помалку итар муфтеџија како и сите мариовци. П Високо образован. Константен и неуморен учесник во секоја активност. Можеби најнеуморен од сите. Работата за Македонија си ја сфатил како секојдневна работа. Со предиспозиции, лик и појава за да биде водач, но за жал не сака. Отворен ум за разговор и добар проценител кој е наш, а кој не е наш. Досега не згрешил во проценките. МАНИ: Премногу се плаши од светот на тајните. Тајните активности на групи и организации ги издигнува до нереален митолошки степен. Учествува јавно во сите активности, но претераната претпазливост го ограничува да даде многу повеќе од она што го може. Т Добар детален познавач на македонската историја. Пред се теоретичар. Успешен иницијатор на разни активности. Ја има потребната мекост (неригидност) за да организира и води луѓе со најразлични карактери. Успешен и во општеството. Изворот на мотивацијата не ми е познат. Но се крие некаде во желбата за достигнување на некогашната величина и слава на Македонија. Иако понекогаш наивен, со таков пристап успева луѓето да ги убеди и знаат и да му успеат плановите иако наивни. МАНИ: Премногу гледа назад во историјата наместо да гледа на сегашноста и иднината. Во неговите размислувања не ги зема во предвид реалните сегашни ситуации. Може стекнувањето богатство да се јави како пречка ако влезе во конфликт со националната жртва. Се потпира често и на климави теории и размислувања само за да се велича Македонија. Се лаже со демократските процедури иако по природата на нештата знае дека не водат кон праведен исход. Може да си го потроши животот и сеуште ќе верува дека нешто е направено иако реалноста наоколу го зборува спротивното. М Со склоности и дарби кон техниката. Импулсивен и несебичен за правдата и за Македонија. Оди по патеката на вистината независно од потеклото или предрасудите. Во активостите дава несебично повеќе и од она што може да го даде, затоа никому не должи, сите му должат. Со голема верност кон пријателите и кон Македонија. МАНИ: Потребна му е контрола и е свесен за тоа. Импулсивноста го носи во релативно екстремни одлуки. Од силна решителност до малодушност. П Обичен човек кој не претендира високо но за Македонија, Црквата и верата го дава животот. Со голема љубов кон сите промакедонски активности. Собира и колектира се што се работи за Македонија. Работи меѓу луѓето и пријателите. Одличен пријател за дружење. Сите околу себе од фамилијата до пријателите упорно и успешно ги учи на христијанско живеење и однесување. МАНИ: Помалку закачлив и нестрплив (спротивно на христијанските поуки), ама не со своите туку со непријателите. Предвреме скока и се закачува и кога треба да се чека. Зборував и за нивните мани, но за тие мани не им зборувам зад грб, нашите меѓусебни мислења се помалку или повеќе отворени. Можеби кој колку сторил за Македонија од моите пријатели стана повеќе опис за нивниот однос кон Македонија од она што тие конкретно направиле. Мој став е во овие услови ние како луѓе да не се криеме, инаку ако се криеме ја намалуваме динамиката и 5 животи не би ни биле доволни за нешто да постигнеме. Но не би било добро пред секакви луѓе да се зборува за активностите, а и активноста на оние кои ја сакаат својата земја не може да се ограничи на одреден настан, бидејќи тие личности работат за својата земја 24 часа, каде и да се.
concrete ????? me zbuni ......
AaaAa
quote:
Originally posted by concrete
????? me zbuni ......
Go procita? A ti kolku samo me zbuni :(
toni_a
quote:
Originally posted by sardaukar
Јас нема да пишувам што сум направил. Но ќе пишувам што направиле моите пријатели...
za koi prijateli stanuva zbor?
sardaukar
quote:
Originally posted by concrete
????? me zbuni ......
Да знаев што Ве збунило, можеби и ќе најдев објаснување.
sardaukar
quote:
Originally posted by toni_a
quote:
Originally posted by sardaukar
Јас нема да пишувам што сум направил. Но ќе пишувам што направиле моите пријатели...
za koi prijateli stanuva zbor?
Мои пријатели [;)]
Divider За Т, Ј, Н, С, П и останатите букви од азбуката!! :))
toni_a
quote:
Originally posted by sardaukar
Мои пријатели [;)]
internesno! [:)] izgleda ke si ostaneme neuki,ke si pomislime uste 5min na ova i ke se prefrlime na drugi aktivnosti...
concrete
quote:
Originally posted by sardaukar
quote:
Originally posted by concrete
????? me zbuni ......
Да знаев што Ве збунило, можеби и ќе најдев објаснување.
Pa toa sto obicno odi pod : a sto toa pisatelot sakal da kaze :):):)!!!
sardaukar
quote:
Originally posted by toni_a
quote:
Originally posted by sardaukar
Мои пријатели [;)]
internesno! [:)] izgleda ke si ostaneme neuki,ke si pomislime uste 5min na ova i ke se prefrlime na drugi aktivnosti...
Што би сменило и што има толку поучно во знаењето на имињата на луѓето. Јас не сум Толстој па да измислувам онакви ликови. Вистината ја зборував.
sardaukar
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by sardaukar
quote:
Originally posted by concrete
????? me zbuni ......
Да знаев што Ве збунило, можеби и ќе најдев објаснување.
Pa toa sto obicno odi pod : a sto toa pisatelot sakal da kaze :):):)!!!
На овој форум многу се зборува за Македонија. Авторот на топикот постави прашање кој што сторил за Македонија. Јас пишував за луѓе кои сториле, живеат и сеуште работат за Македонија. Мислам дека сосема се вклопува напишаниот текст во топикот. Покрај поентата на самиот топик можам уште да ја додадам поентата на гордост и фалење со моите пријатели. Тоа е се.
concrete Ne e problemot vo iminjata.....kaza deka ima vest..ama ne ni ja kaza vesta:):!!!! "*Н Силен, прецизен. Бивш војник офицер. Учесник во Вуковарската битка скоро до самиот крај и тоа во единица за чистење. *С Православен зилот. Уникатна личност. Немногу образован но мариовски итрец што добро ги познава карактерите на луѓето. *П Високо образован. Константен и неуморен учесник во секоја активност. Можеби најнеуморен од сите. ".........i ???? Mislam znaes deka vo Makedonija , vo sekoe kuse ima po eden takov...plus uste po eden Leonardo,Savanarola,Makijaveli i Klauzevic......, no malku koj znae da izveze tovar lubenici,za kornisoni i domati da ne zborime :):):)!!!!
sardaukar
quote:
Originally posted by concrete
Ne e problemot vo iminjata.....kaza deka ima vest..ama ne ni ja kaza vesta:):!!!!
Не разбирам, каква вест требало да кажам.
quote:
Originally posted by concrete
Ne e problemot vo iminjata.....kaza deka ima vest..ama ne ni ja kaza vesta:):!!!! "*Н Силен, прецизен. Бивш војник офицер. Учесник во Вуковарската битка скоро до самиот крај и тоа во единица за чистење. *С Православен зилот. Уникатна личност. Немногу образован но мариовски итрец што добро ги познава карактерите на луѓето. *П Високо образован. Константен и неуморен учесник во секоја активност. Можеби најнеуморен од сите. ".........i ???? Mislam znaes deka vo Makedonija , vo sekoe kuse ima po eden takov...plus uste po eden Leonardo,Savanarola,Makijaveli i Klauzevic......, no malku koj znae da izveze tovar lubenici,za kornisoni i domati da ne zborime :):):)!!!!
Вакви личности ги има многу малку, ако ги имаше многу по што ќе ги одвоев од другите и ќе пишував како за посебни. Ќе ми речевте, па ништо посебно такви ги знаеме на илјадници. А ако знааете Вие или другите знаат за такви Македонци нека ми ги кажат сакам да се запознаам со нив. Ако ги имаше многумина такви ќе немаше голема потреба да се отвора топикот: „Што направивте за Македонија“, кој е отворен посебно поради причината: на Македонија и треба силна поддршка за оваа земја да преживее. Ако имаше доволно луѓе како оние кои ги опишав немаше на Европа да и служиме како една од земјите од која ќе купуваат ефтина храна, а тие ќе се занимаваат со висока култура и притоа ќе не уценуваат како што сакаат.
zlotty_co_380 Golemite umovi vejke go napravija toa sto tatkovinata go napravila za niv. Znaes kako vikaat dobroto so dobro se vrajka no pak ke se povrzam na postot na Strelec. Nparajte i vie nesto dobro za vasata tatkovina = EMIGRIRAJTE, od toa pogolemo dobro nema, podobro Zdravje.
concrete
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Golemite umovi vejke go napravija toa sto tatkovinata go napravila za niv. Znaes kako vikaat dobroto so dobro se vrajka no pak ke se povrzam na postot na Strelec. Nparajte i vie nesto dobro za vasata tatkovina = EMIGRIRAJTE, od toa pogolemo dobro nema, podobro Zdravje.
Imate epten kasno palenje so toa Strelecot.....(stom ne si go znael toa uste vo sredno), ama vo toj rezim cekajte samo malku: ke pocne rezonansata :):):)!!!!! Ako veke i ne pocnala..inaku sto majka baras ovde na VM??????? Ili se vo prasanje sado-prosvetitelski pricini i altruizam kon onie sto se vnatre????
Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Golemite umovi vejke go napravija toa sto tatkovinata go napravila za niv. Znaes kako vikaat dobroto so dobro se vrajka no pak ke se povrzam na postot na Strelec. Nparajte i vie nesto dobro za vasata tatkovina = EMIGRIRAJTE, od toa pogolemo dobro nema, podobro Zdravje.
Bidejki jas ja sakam mojata tatkovina, nema da emigriram, ne za drugo nemozam da i pravam tooolku mnogu dobrini odednas. Se plasam deka i mnogu dobro nee na arno. Eve uste go ziveeme dobroto od tvoeto emigriranje, pa naseto ke poceka.[:(]
-falanga
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Golemite umovi vejke go napravija toa sto tatkovinata go napravila za niv. Znaes kako vikaat dobroto so dobro se vrajka no pak ke se povrzam na postot na Strelec. Nparajte i vie nesto dobro za vasata tatkovina = EMIGRIRAJTE, od toa pogolemo dobro nema, podobro Zdravje.
Bidejki jas ja sakam mojata tatkovina, nema da emigriram, ne za drugo nemozam da i pravam tooolku mnogu dobrini odednas. Se plasam deka i mnogu dobro nee na arno. Eve uste go ziveeme dobroto od tvoeto emigriranje, pa naseto ke poceka.[:(]
Jakov site tie luge koi se emigrirale e od ekonomski pricini. 2. Dali ke go otstapis tvoeto mesto na nekoj od emigrantite? Tatko ti i dedo ti kakva rabota imaa?
concrete
quote:
Originally posted by -falanga
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Golemite umovi vejke go napravija toa sto tatkovinata go napravila za niv. Znaes kako vikaat dobroto so dobro se vrajka no pak ke se povrzam na postot na Strelec. Nparajte i vie nesto dobro za vasata tatkovina = EMIGRIRAJTE, od toa pogolemo dobro nema, podobro Zdravje.
Bidejki jas ja sakam mojata tatkovina, nema da emigriram, ne za drugo nemozam da i pravam tooolku mnogu dobrini odednas. Se plasam deka i mnogu dobro nee na arno. Eve uste go ziveeme dobroto od tvoeto emigriranje, pa naseto ke poceka.[:(]
Jakov site tie luge koi se emigrirale e od ekonomski pricini. 2. Dali ke go otstapis tvoeto mesto na nekoj od emigrantite? Tatko ti i dedo ti kakva rabota imaa?
Na zalost ne se samo ekonomski, ima i mnogu drugi elementi, site sublimirani vo : Naparajte i vie nesto dobro za vasata*** tatkovina = EMIGRIRAJTE, od toa pogolemo dobro nema, podobro Zdravje.Zatoa i Makedonija stanuva poleka, poleka Albanska, tie odat i idat,rabotat i investiraat doma ..... ***potsvesta e GOOOLema rabota!!!!
-falanga Jas napraviv deca[:D][8D]
concrete
quote:
Originally posted by -falanga
Jas napraviv deca[:D][8D]
Bravo!!!!!Da se zivi i zdravi!!!!!
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by -falanga
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Golemite umovi vejke go napravija toa sto tatkovinata go napravila za niv. Znaes kako vikaat dobroto so dobro se vrajka no pak ke se povrzam na postot na Strelec. Nparajte i vie nesto dobro za vasata tatkovina = EMIGRIRAJTE, od toa pogolemo dobro nema, podobro Zdravje.
Bidejki jas ja sakam mojata tatkovina, nema da emigriram, ne za drugo nemozam da i pravam tooolku mnogu dobrini odednas. Se plasam deka i mnogu dobro nee na arno. Eve uste go ziveeme dobroto od tvoeto emigriranje, pa naseto ke poceka.[:(]
Jakov site tie luge koi se emigrirale e od ekonomski pricini. 2. Dali ke go otstapis tvoeto mesto na nekoj od emigrantite? Tatko ti i dedo ti kakva rabota imaa?
Jas ne zaminav od ekonomski pricini, edinstveno ne mi se svijgase nacinot na zivot,a inku imavme se, ama mene sekogas mi falese nesto sto go nemase tamu, ziveev vo povejke drzavi i na kraj resiv da zaminam daleku, ziveev i vo azija, i vancuver, i rodna polska, i ceska, pa pak se vrativ makedonija i vidov deka se stanalo popara , samo zavrsiv posledna godina sredno i si zaminav, moite ostanaa tamu, jas si gi sobrav kuferite i si zamianv , e koga ke se vratam toa neznam, skoro dva pati vo mesecot si odam do polska koga odam na rabota za FRA, ama se uset ne sum bil do mkd, zdravje eden den. A toa sto e so investicii investirav , nesakav da zboram tuka, vo sto da investiras koga drzavata ne ti dava nikakvi moznosti, nemozi ova, nemozi ona, a parite si gi sobraa, a na kraj nisto, ot toa se razocarav i zaminav , oti neznae kako da si gi cuva umnite glavi, Pa normalno ke ne koristat avstralijancite, amerikancite, canajganite,evropejcite, pa ne koristat zosto ni go dadoa toa sto nas mkd ne ni go dade. E sto ne ni dade mkd, emigriraj pa ke vidis za sto zboram? p.s. Ja spomnav Polska, golem pozdrav do Poznan.
Jakov
quote:
Originally posted by -falanga
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Golemite umovi vejke go napravija toa sto tatkovinata go napravila za niv. Znaes kako vikaat dobroto so dobro se vrajka no pak ke se povrzam na postot na Strelec. Nparajte i vie nesto dobro za vasata tatkovina = EMIGRIRAJTE, od toa pogolemo dobro nema, podobro Zdravje.
Bidejki jas ja sakam mojata tatkovina, nema da emigriram, ne za drugo nemozam da i pravam tooolku mnogu dobrini odednas. Se plasam deka i mnogu dobro nee na arno. Eve uste go ziveeme dobroto od tvoeto emigriranje, pa naseto ke poceka.[:(]
Jakov site tie luge koi se emigrirale e od ekonomski pricini. 2. Dali ke go otstapis tvoeto mesto na nekoj od emigrantite? Tatko ti i dedo ti kakva rabota imaa?
Ne ja razbiram poentata na prasanjeto osobeno za moite roditeli i dedovci. Dedo mi ako veke tolku e bitna mojata familijarna istorija, bese zemjodelec. Go rabotese cel zivot ona sto mu ostana t.e sto mu go vratija po koletivizacijata. Prodavase nesto jabolka po pazarite niz SFRJ cuvase kravi i po edno magarcce imase. Tolku. Neznam koe mesto da go otstapam na emigrantite. Ako mislis deka e nekoj spremen od Avstralija da se vrati vo MKD, so zadovolstvo ke mu napraviem mesto. Drugo nesto neznam sto bi mozele da napravime. Jas gi razbiram lugeto koi od ovaa drzava si otisle zasto imale maka(kakva i da bila- politicka, ekonamska, socijalana) ama koga im bilo se pogodeno a osekale deka im nedostiga uste nesto pa otisle neznamsto da kazam. Edno golemo blagodaram da prenesam od nasite sosedi Albanci. Sto poveke Makedonci vo Evropa i West Aust, toa posrekna albanska zaednica vo MKD.
-falanga
quote:
Originally posted by Jakov Ne ja razbiram poentata na prasanjeto osobeno za moite roditeli i dedovci. Dedo mi ako veke tolku e bitna mojata familijarna istorija, bese zemjodelec. Go rabotese cel zivot ona sto mu ostana t.e sto mu go vratija po koletivizacijata. Prodavase nesto jabolka po pazarite niz SFRJ cuvase kravi i po edno magarcce imase. Tolku.
quote:
najblagoslovenea rabota
Neznam koe mesto da go otstapam na emigrantite. Ako mislis deka e nekoj spremen od Avstralija da se vrati vo MKD, so zadovolstvo ke mu napraviem mesto. Drugo nesto neznam sto bi mozele da napravime.
quote:
(mazenje ,zenjenje navreme i deca
Jas gi razbiram lugeto koi od ovaa drzava si otisle zasto imale maka(kakva i da bila- politicka, ekonamska, socijalana) ama koga im bilo se pogodeno a osekale deka im nedostiga uste nesto pa otisle neznamsto da kazam. Edno golemo blagodaram da prenesam od nasite sosedi Albanci. Sto poveke Makedonci vo Evropa i West Aust, toa posrekna albanska zaednica vo MKD.
concrete
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
[quote]Originally posted by -falanga
[quote]Originally posted by Jakov
[quote]Originally posted by zlotty_co_380
p.s. Ja spomnav Polska, golem pozdrav do Poznan.
AAAAAAh , sto ne kazes bre, he,he,he!!!!!
Jakov So e poentata so zenenje mazenje. Ne razbiram sto e muabetov.
-falanga
quote:
Originally posted by Jakov Jas gi razbiram lugeto koi od ovaa drzava si otisle zasto imale maka(kakva i da bila- politicka, ekonamska, socijalana) ama koga im bilo se pogodeno a osekale deka im nedostiga uste nesto pa otisle neznamsto da kazam. Edno golemo blagodaram da prenesam od nasite sosedi Albanci. Sto poveke Makedonci vo Evropa i West Aust, toa posrekna albanska zaednica vo MKD.
So e poentata so zenenje mazenje. Ne razbiram sto e muabetov.
pa ako se rodat 4 namesto dve Makedoncinja vo sekoja makedonska familija ,nema potreba od ovaa[:)][;)]
Jakov
quote:
Originally posted by -falanga
quote:
Originally posted by Jakov Jas gi razbiram lugeto koi od ovaa drzava si otisle zasto imale maka(kakva i da bila- politicka, ekonamska, socijalana) ama koga im bilo se pogodeno a osekale deka im nedostiga uste nesto pa otisle neznamsto da kazam. Edno golemo blagodaram da prenesam od nasite sosedi Albanci. Sto poveke Makedonci vo Evropa i West Aust, toa posrekna albanska zaednica vo MKD.
So e poentata so zenenje mazenje. Ne razbiram sto e muabetov.
pa ako se rodat 4 namesto dve Makedoncinja vo sekoja makedonska familija ,nema potreba od ovaa[:)][;)]
I so ke jadat tie 4 deca megu sebe???? Moze i drugo neka se vrata pola iselenici sose parite pa da trgne malku rabotava....ili ova ne im se slusa.
-falanga
quote:
Originally posted by Jakov I so ke jadat tie 4 deca megu sebe???? Moze i drugo neka se vrata pola iselenici sose parite pa da trgne malku rabotava....ili ova ne im se slusa.
toa da se prasi albancinjata so jadat tie , za jadenje ima ama za drugo dali ke ima[:)] Pa i da se vratat ke se najde nekoj koj ke znae da ukradi za nekolku vlozuvaci i eve ti go nego vo "West" dosega kolku primeri ima takvi (mislam na tie so imat nastrana kapital vo stransvo i natamu se so edna noga) Pa da napravime edna anketa. dali ke se vratite? - ako im se slusa.
Jakov Da samo sto kaj Albancive ke napravi 10 deca ke odi u Svajcarija i tamu ke jade grav leb i boza a se sto zarabotuva ke praka na decata doma da jadat. A kaj nas ke zeme se sto moze ke se otseli so se zivo i divo i ke frli kamen...(sekoja cest na isklucoci). Dodeka ne percepiraat nasite od strana deka ovde nie samo toa prajme sedime i cekame da dojde nekoj od strana da go zaebeme nisto ne biva.
dada Sani Ne generalizirajte
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
[quote]Originally posted by -falanga
[quote]Originally posted by Jakov
[quote]Originally posted by zlotty_co_380
p.s. Ja spomnav Polska, golem pozdrav do Poznan.
AAAAAAh , sto ne kazes bre, he,he,he!!!!!
Co ti znaci ova, si ziveel tamu?
NOV
quote:
Originally posted by toni_a
vazno e kakvi se, pomalku vazno kolku. kvantitetot mislam i ne e tolku vazen...se vide "kolku" bevme..."pet prsta nepravat raka"
Momentalno e najvazno da sme pobrojni,samo taka ke opstoi drzavcevo,i shto e ova kvantiteti,kvaliteti i sl.,ajde fati se za "onaa rabota" i odma da go ispolnish osnovniot i edinstven "trikraten" dolg kon drzavata!
angel Neznam sto da kazam na ova. Poentata na NOV e ,,ragajte deca toa e spasot za MK,,. Jas smetam deka toa e spasot za tatinite sinovi i kerki koi zavrsija so vrski genekologija, za da se zbogatat. Kako ,,ovci,, na sisanje gi cekaat etnickite makedonski zeni za da lecejki eden problem napravat pet i se razbira da pominat nekazneto a so profit. Na etnickite ambanki vo MK takvo nesto ne se usuduvaat da im napravat zosto pokraj dobroto mito lesno moze i glavata da ja izgubat zatoa sto etnickite albanci takvo nesto resavaat so sloga, dodeka etnickite makedonci si teraat seir i se sitat na tugata maka. Pa sega videte kade i vo sto e silata i koj kolku raboti za i protiv MK ili za sebe.
Enigma Nishto i nikoj ne kje mozhe da ja spasi Makedonija osven Gospod. Onie shto imaat vlast vo drzhavata mozhat neshto da storat ili izmenat, a narodot, najdobro shto mozhe da stori e da se moli na Gospoda za svojata rodina. Zemjata e kako zhena - majka, od chija utroba (od glina) prvobitno bilo stvoreno teloto na chovekot, i vo nejzinata utroba povtorno so smrtta telesno kje vleze. Zemjata e sveta, a chovekot e toj shto ja oskvernuva vo svoeto srce. Nie eme Makedonija, sekoj od nas e Makedonija, a kakvi ni se srcata, takva ni e zemjata. Zhalosno, tolku zborovi, za ljubovta, a delata go pokazhuvaat sprotivnoto. Koj navistina ja ljubi Makedonija? Apostolot Pavle veli, sekoj chovek da ja chuva svojata gradina so chest i svetost, a ne so laga i gordost. Ne e potrebna revolucija i protest, a vnatreshen podvig na srceto e se shto mu treba na sekoj Makedonec. Vam vi treba EU, NATO, priznanie so beskompromisen stav, no naj- bitnoto go zaboravate: da ja vozvishite Makedonija vo srcata svoi i da Mu ja prinesete na Gospoda. Vam vi e pobiten nekakov avtokefalen status na Crkvata i nejzi- noto ime, otkolku nejzinata sushtina. Vam vi e povazhno imeto na drzhavta, otkolku Samiot Gospod Bog, Koj e Tvorec na se shto po- stoi, pa i na Makedonija. Kade e ljubovta vasha? Zashto prvata Bozhja zapoved e: "Sakaj Go svojot Gospod Bog so seto svoe srce, so seta svoja dusha i so siot svoj razum". Prekrshuvanjeto na ovaa zapoved e prekrshok protiv site deset Bozhji zapovedi: 10:1=10. Toa e isto kako chovekot da izgradil kukja (dom), no ne i stavil pokriv, pa koga kje nadojdat dozhdo- vi i vetrishta, kje ja poplavat i razveat, a od nea ne kje osta- ne nishto. Nadvor od Boga ne postoi ljubov, a samo evtina imitaci- ja na ljubovta. Makedonecot, koj bez poplaki i potreba od pofalba mozhe da go ponese svojot krst na sopstveniot grb, toj ja ljubi Makedonija! Toj, koj mozhe da go skine lanecot na gordosta, la- gata i bezakonieto vo sopstvenoto srce i da ja navedne glavata svoja vo pokajanie pred Gospoda, i da reche: "Gospodi, da bide voljata tvoja", toj ja ljubi Makedonija! Makedonecot, koj vo srceto svoe Mu ja prinesuva Makedonija na Gospoda, chista i neporochna, toj navistina mozhe da reche: Jas ja ljubam Makedonija! "Ponekogash, Jas kje recham za bilo koj narod i carstvo deka kje go iskorenam, sokrusham i pogubam nego; No ako toj narod, na koj Jas toa go izrekov, kje se obrati od svoite zli dela, Jas kje go odlozham toa zlo, koe pomisliv nemu da mu go storam. A ponekogash kje recham za nekoj narod i carstvo deka kje go ustrojam i utvrdam nego; No ako toj chini zlo pred ochite Moi i ne go slusha glasot Moj, jas kje go odmenam toa dobro, so koe sakav da go oblagodatelam nego" (Eremija, 18:7,8,9,10).
angel
quote:
Originally posted by Enigma
Nie eme Makedonija, sekoj od nas e Makedonija, a kakvi ni se srcata, takva ni e zemjata. Zhalosno, tolku zborovi, za ljubovta, a delata go pokazhuvaat sprotivnoto.
Интересно ми беше она што и јас го мислам да го прочитам во теолошки стил искажано. Ти благодарам Enigma за тоа. Јас би рекла дека системот на вредности во нашите глави, свест и срца е паднат многу ниско и тоа е суштината зошто работите ни одат во погрешен правец. Правните нормативи ги имаме но тешко се спроведуваат затоа што мораните норми, оние не пишаните, ги немаме. Моралната санкција „гризење на совеста„ не функционира. Денес во МК се си има своја цена, секој службеник, секој функционер, секој професор, секој судија..... ама нај ефтин е човечкиот живот и достоинство зошто на никого не му е грижа за своите постапки. Единствено целта ги оправдува средствата на било каков можен нечин да се дојде до профит.Тоа е нашата колективна свест која преовладува во МК и се додека е така не би сакала да бидам член на тој колектив но друг избор немам. Затоа ми преостанува да гледам од страна како самопрогласени патриоти се удираат во гради и прогласуваат некаква љубов кон татковината а всушност работат само за својот интерес и ништо друго. Одговорот на прашањето „Што правам за МК„ самиот се наметнува: стојам од страна и не сакам да учествувам во нечесните дела на другите. Дали се потрудив да ги вразумам? Да, но институциите на системот не ми помагаат затоа што се заболени од иста болест како и колкетивот.
NOV Abe da ne se ragaat deca oti ke se "zbogatele" genikolozite!Ova mora da e nekoj "komunisticki" shtos.Jas samo potencirav deka vo momentot "prioritet" e da se ragaat t.e. da se pravat deca.A koga sme veke kaj religijata pokraj 10te bozji zapovedi na edno mesto pishuva: -Ragajte se,kotete se,ispolnete ja zemjata so rozba!Znaci blagodet ili "odobrenie" od boga dadeno.Nemoj sega "kao" trebalo da imame poveke monasi i monahinji ili sl.Zatoa da ne vidam nitu eden Makedonec ili Makedonka da izbegnuva od osnovnata "trikratna" obvrska.Site po tri deca a gospod ke se pogrizi za nivnoto zdravje dokolku drzavata ili roditelite ne se vo moznost. Albancite izgleda ja "sfatile" taa obvrska mnogu pobrzo od nas i zatoa se cuvstvuvame zagrozeni. -Posebno bi sakal da napomenam deka na ovoj nacin i so ovaa "taktika" mozeme da pobarame "revizija" i na ramkovniot i na novata teritorijalna podelba.Site drugi fakti shto ke gi napravite za dobroto na Makedonija se "beznacajni".I ne "mrcete" tuku "rabotete" na slucajot sega i vo sekoj "pogoden" moment!
concrete Hmmmmm, ovde pocnuva nekoj cuden muabet.Ne sum mnogu po teologijata , ama kolku sto znam Gospod e mnogu prgavo bitie , vednas kaznuva za se i sesto, no nas ne sotrea ne izgazija, ne razbucaa kako pernica , am toj nekako pak nas ne kaznuva, ova siledziive se nekako ubavo si pominuvaat. Do sega kolku znam, niti sme napravile nesto loso nekomu , nitu sme ne daj Boze,ni blizu na genociden narod. Kolku mozam da vidam , takvite, tie koi izmislile inkvizicija, gasni komori i slicno se i sega super , nesto nas ne ni odi, ili Gavolot e sepak posilen,ili ova Gospod e selektiven na nekoj svoj nerazbirliv nacin...... Deca???? Sto ti vredi toa be NOV , za popolnuvnje na ova Germanijava, Canada i Avstralija ke se ragaat????? Baska koj ke gi raga vo serii, Makedonkite se covecki sustestva, ne se priplodni retorti...taa "napredna" tehnologija na golema zalost nasa ne sme ja naucile......
NOV Abe kako da "zasheta" od temava nadvor,a?Tuku kazi go predlogot tvoj ili makar pofali se shto "ti" si napravil za tvojata zemja,a za "propovedi" imame drugi temi ili forumi. Bog neka ti bide inspiracija vo "ljubovta kon tvojot blizen",no nemoj da im kazuvash na drugite shto sakal bog tie da pravat za nego.I samiot znaesh deka na "cesniot sud" sekoj si odgovara sam za svoite postapki i dela,zatoa iznesi go samo tvojot "primer" za dobro delo kon Makedonija i nishto drugo.Oci imame da gledame,ushi imame da slushame i nam ne ni treba nishto drugo osven "svest"!
Enigma Ne, jas voopshto ne "zashetav" od temata, a problemot e vo toa shto ochi imate, a ne gledate, i ushi imate, no neslushate. Prodolzhete da se falite, mnogu kje i pomognete na Makedonija! Ete, gledam, kolku i dosega ste ja pomognale.
toni_a
quote:
Originally posted by Enigma
Ne, jas voopshto ne "zashetav" od temata, a problemot e vo toa shto ochi imate, a ne gledate, i ushi imate, no neslushate. Prodolzhete da se falite, mnogu kje i pomognete na Makedonija! Ete, gledam, kolku i dosega ste ja pomognale.
najdov analogija so ova sto go kaza! go najdov cetvrtiot faktor sto e vo igra -> makedonskiot-se drzi... i vika "uraaa" [:D] http://www.bildreaktor.de/data/media/3/4nix.jpg (ova bese moj jubileen 400-ti post na forumov.blagodaram za nasmevkite,ako se nasmee nekoj...) Vakvi sliki sepak ne e vo red da se postavuvaat na ovoj forum. ke ti ja ostavam kako link-INTEL
NOV Gospod e eden i semoken!Ne dozvoluvajte da se stavite vo situacija da gi isprobuvate negovite "moznosti".Nemoj da ste protiv raganjeto po tri deca(ne e seriski)osnovna proshirena reprodukcija.Znaci ja ispolnuvate osnovnata "trikratna" dolznost kon drzavata!Ako pak mislite deka so toa ke gi ispolnuvame samo Germanijata,Avstralijata ili Canadata se lazete dragi moi,najprvo ke se "ispolnite" samite sebe zatoa shto decata se "najgolemo bogatstvo",a potoa ke go ispolnite "trikratniot" dolg kon drzavata,za na kraj da gi polnime zapadnite zemji ili "bogatite".Mislite deka so potpishuvanje na nekakov dogovor ili zapocnuvanje na pregovori so NATO ili EU se glavni raboti shto moze eden covek da gi "napravi" za svojata zemja?Ne e vo toa "shtosot",glavnata poenta e vo toa da imame shto poveke "najgolemo bogatstvo"!
toni_a koga ke napredneme (koga se izborite?) ekonomski,zgolemime plati na iteligencijata... moze ke staneme "napredni" vo genetikata i kloniranjeto pa ke ja izmenime sostojbata... ke si praime makedoncinja za sekakva potreba,pa i genetski korekturi ke bidat mozni...
Enigma Nikomu ne sme storile losho? A grevot protiv sebesi?! Ili Vie se smetate za "nikoj"? Gospod ne kaznuva, vekje odamna po glava ne udira, a tvrdoglaviot narod ne ja navednuva glavata, tuku gord i ispraven stoi, zashto se smeta za "praveden". Nikoj ne mozhe da izvrshi genocid bez Bozhja dozvola, nitu pak gilotinata mozhe da ja preseche glavata, ako Gospod ne dava. Takvata inkvizicija postoi za nerazumni i samovljubeni narodi, kako Evreite, a Makedoncite se nekade podolu na red. " Poodete po ulicite na Erusalim, i poglednete, i razgledajte, i pobarajte go na ploshtadot nego, ne najdete li chovek, nema li ispolnitel na pravdata, barajki ja vistinata? - Jas bi go poshtedil Erusalim. Duri i govorat tie: "zhiv e Gospod!" no se poklonuvaat lazhno. O, Gospodi! ochite Tvoi ne li se kon vi- stinata obrateni? Ti gi porazuvash, a tie ne chuvstvuvaat bolka; Ti gi istrebuvash, a tie ne sakaat da primat vrazumenie; licata svoi gi strile potvrdi od kamenot, ne sakaat da se obratat. I si rekov jas sam vo sebe: toa se mozhebi, bednici; tie se glu- pi, zashto ne gi poznavaat patishtata Gospodni, zakonot na Bogot svoj" (Eremija,5:1,2,3,40).
toni_a neznam sto bese "ne vo red"? kolku takvi sliki ima na drugi mesta...[:(] duri i "polosi" ima!
angel Selo gori baba se cesla ni e rabotava. Pa toni a sto ne go postavi na seir ili ljubov i seks tvojot 400 post. Se prasuvam samo sto ke postiras na politika za 1000 tvoj post.
toni_a posto mi bese "pri raka" slikava i se sovpadna... [:D] a otposle vidov deka e jubileen za 1000 post ke vidime,ako stignam do tamu...moze ban da dobijam (se nadevam samo za kratko) a ova od enigma mi e mnogu "strange": "Nishto i nikoj ne kje mozhe da ja spasi Makedonija osven Gospod. Onie shto imaat vlast vo drzhavata mozhat neshto da storat ili izmenat, a narodot, najdobro shto mozhe da stori e da se moli na Gospoda za svojata rodina.... Makedonecot, koj bez poplaki i potreba od pofalba mozhe da go ponese svojot krst na sopstveniot grb, toj ja ljubi Makedonija! Toj, koj mozhe da go skine lanecot na gordosta, la- gata i bezakonieto vo sopstvenoto srce i da ja navedne glavata svoja vo pokajanie... Nikoj ne mozhe da izvrshi genocid bez Bozhja dozvola, nitu pak gilotinata mozhe da ja preseche glavata, ako Gospod ne dava. Takvata inkvizicija postoi za nerazumni i samovljubeni narodi, kako Evreite, a Makedoncite se nekade podolu na red..." dodeka na drugi mesta tvrdi deka grcite se vo pravo i se mnogu dobri vo odnos so makedoncite...
NOV Bravo be toni_a,za slikata,izgleda i ti se "pridruzuvash" kon moite "upatstva" shto treba da ispolnime kako "trikratna obvrska" za Makedonija.Ete,tvojata slika neka bide mal pridones kon "jaknenje" na "potencijalite" shto pomagaat pri ispolnuvanje na "zadacite"!
Divider Уба слика!
concrete Ne!!!
toni_a
quote:
Originally posted by Enigma [br
zasto ne gi postavis istite pravila i mudrosti kon site! toa sto vazi za nas da vazi i za niv(site)? kako moze grkot da doaga tuka i da kupuva i parvi sto saka,a makedonecot da nemoze da stapne na svoja zemja sto ja platil (najskapo mozno) i bila negova so generacii.ima lige so dokumenti i tapii sto nemozat da vlezat vo grcija... kakva e taa logika na granica da me prasuva carinikot kade idam i ako mu kazam :Solun , toj da mi vika:fige?? izgleda e odlika na grckata:"demos-kratos" samo tie finti na vizantiskite cigani ne palat kaj mene... aj te molam,posto si gi svatil i razbral,objasni mi ja taa logika i pravda!
Enigma
quote:
Originally posted by toni_a
posto mi bese "pri raka" slikava i se sovpadna... [:D] a otposle vidov deka e jubileen za 1000 post ke vidime,ako stignam do tamu...moze ban da dobijam (se nadevam samo za kratko) a ova od enigma mi e mnogu "strange": "Nishto i nikoj ne kje mozhe da ja spasi Makedonija osven Gospod. Onie shto imaat vlast vo drzhavata mozhat neshto da storat ili izmenat, a narodot, najdobro shto mozhe da stori e da se moli na Gospoda za svojata rodina.... Makedonecot, koj bez poplaki i potreba od pofalba mozhe da go ponese svojot krst na sopstveniot grb, toj ja ljubi Makedonija! Toj, koj mozhe da go skine lanecot na gordosta, la- gata i bezakonieto vo sopstvenoto srce i da ja navedne glavata svoja vo pokajanie... Nikoj ne mozhe da izvrshi genocid bez Bozhja dozvola, nitu pak gilotinata mozhe da ja preseche glavata, ako Gospod ne dava. Takvata inkvizicija postoi za nerazumni i samovljubeni narodi, kako Evreite, a Makedoncite se nekade podolu na red..." dodeka na drugi mesta tvrdi deka grcite se vo pravo i se mnogu dobri vo odnos so makedoncite...
"Strange"?! Najverojatno po vashe mislenje, za da se bide Makedonec treba da se prifati sekoja makedonska laga. Jas pak mislam deka vie shto velite deka ja sakate Makedonija, a se naslonuvate na laga i nepravda ste "strange", zashto i prichinuvate shteta na nashata zemja. Jas ne rekov deka Grcite sekogash se vo pravo ili deka se mnogu dobri vo odnos na makedoncite, no se obiduvam da go sfatam nivnoto obrazlozhenie, koe e sosem logichno. Toa shto Makedonija go bara od Grcija e analogichno na albanskite baranja od Makedonija. Zapadna Makedonija e naselena so Albanci, kako shto vo egejska Makedonija zhiveat Makedonci. Matichna drzha- va na makedonskite Albanci e Makedonija, kako shto na egejskite Makedonski matichnata drzhava e Grcija. Egejska Makedonija bila del od antichkoto makedonsko Carstvo, kako shto zapadna Makedonija, pred da ja osvoi Filip bila del od antichka Ilirija. Vie imate pre- tenzii kon egejska Makedonija, no pretenziite na Albancite vo od- nos na zapadna Makedonija ne vi se dopagjaat. Ni mene ne mi se do- pagjaat, zatoa kon drugite narodi se odnesuvam taka, kako shto sakam da se odnesuvaat kon mojata zemja "bez ptetenzii". So vashiot stav, ne kje dobiete nishto od Grcija, zashto taa e politichki, ekonmski i voeno posilna od nas, no nie ne sme posilni od Albancite zad chij grb stojat NATO i SAD, mudzahedinite i razni teroristichki organizacii. Makedonskiot bekompromisen i pretendenciozen stav za antichkite makedonski smboli, teritorii i imeto vo odnos na Grcija, im dava pravo na Albancite da se povikuvaat na antichkite ilirski teritorii i da baraat nacionalni prava vo Makedonija. Jas sum kategorichno protiv toa! Otkopuvajki ja antichka Makedonija i nejzinite simboli, gi rasko- puvate i pravata na drugi narodi kon nivnite antichki teritorii. Makedonija kako suverena drzhava postoi od 1999g., na koja i treba novo zname i ime so koe kje go ozakoni svoeto drzhavno bitie, a ne antichki grobnici. Vie so vashata nerazumnost, nashata mlada drzhava zhiva kje zakopate vo niv. Podobro da bide Nova Makedonija so novo zname i simboli, otkolku mrtva. Mladosta ima prednost, a toa se odnesuva i na drzhavata. Jas sum za Nova ili Vardarska Makedonija (onakva, kakva shto e nashata drzhava), zakonska i pri- znata od Grcija i od svetot, koja kje vospostavi diplomatski odnosi so sosedenite drzhavi, i kje prestane da se somneva vo nekakvi besmisleni konspiracii. Zashto najopasnata konspiracija e taa shto se prigotvuva protiv sebesi. Spored vas, ako ne mozheme da go do- bieme toa shto go sakame treba da izvrshime samoubistvo (taka ili nikako). Jas velam, treba da go prifatime toa shto mozheme da go imame i toa shto zakonski ni pripagja, zashto koj mnogu prebaruva, mozhe se da izgubi. Bidejki nikoj ne ne prashuva shto sakame, a prashanjeto e: "To be or not to be"? Izbirajte! Jas besprekorno izbiram: TO BE!
concrete A be Enigma , od Mars li doleta....za kakvi be Grci vo Grcija zboruvas, za kakvi Albanci vo Ilirija trabunjas. Aj nie ovde mozeme da si se zaebavame kako sakame, ama koga ke naide vakov perfiden novo grcki(srpski ??? bugarski????) pitomec na nekoja nivna "pravoslavna" akademija...veke ne e ZAEBANCIJA. Kakva be konspiracija spomnuvas....vrati se edno 200 godini nazad na ona sto sega se narekuva Grcija , pa donesi eden Grk navaka, isto i Abanec.....navistina odamna ne sum sretnal bilo kade tolku ispran mozok. Konspiracija .he,he...najobicna bedna alcnost i drcnost ne moze da se narece konspiracija...toa si e toa sto si e...kolku i da se zatskriva zad ...Eremija i drugite. Gospod gleda momce...GLEDA!!!! Izberi si go ti toa "TO BE" i sikter , spasuvaj dupe.....jas i mnogu drugi koi gi znam imame namera da vidim kakov miris ima toa "DO NOT TO BE", ako taka e sudeno !!!!!! "Vie so VASHATA nerazumnost, nashata mlada drzhava zhiva kje zakopate vo niv"......sto ke i pravime, nasa rabota, ti RAZUMNO misli si ja sudbinata na TVOJATA "stara" drzava!!!!!!Sigurno ne e postara od nasata.....
AaaAa ja na politika sum ili ?
Enigma Concrete, Prochitaj gi postovite na drugite chlenovi na forumov za da vidish koj spomenuva konspiracii. Arno kje beshe jas edna od Mars da bev padnala, ama shto da chinime shto cel narod se odnesuva kako da zhivee na druga planeta? Vrati se ti 200 godini nazad, ako ti chini, zashto mene Otomanskoto ropstvo, ni najmalku ne mi godi, a ushte pomalku toa shto togash Makedonija ne postoela kako drzhava. I kakva vrska ima, koi bile Grcija i Albanija pred 200 godini, koga Makedonija bila nikoja? Vie izgleda pak ropstvo sakate, zashto ste neblagodaren narod i neumeete da go cenite toa shto go imate. Udobno sedite pred vashite kompjuteri, i toa koj znae od kade, ni glad, ni stud, nitu ropstvo znaete, a brborite od vashi- te golemi umovi, dodeka hraborost ne vi stasa ni so albanskite teroristi da se spravite, zgora i makedonskite mladi iselenici pobaraa amnestija za bekstvoto od voenata sluzhba. Dosta se fa- levte i kon drugite negoduvavte, ako sakate obedineta Makedonija, odete vo vojna protiv Grcija. No se somnevam deka i za toa hra- brost vi stasuva, a za voena sila poarno da ne govoram.
concrete
quote:
Originally posted by Enigma
Concrete, Prochitaj gi postovite na drugite chlenovi na forumov za da vidish koj spomenuva konspiracii. Arno kje beshe jas edna od Mars da bev padnala, ama shto da chinime shto cel narod se odnesuva kako da zhivee na druga planeta? Vrati se ti 200 godini nazad, ako ti chini, zashto mene Otomanskoto ropstvo, ni najmalku ne mi godi, a ushte pomalku toa shto togash Makedonija ne postoela kako drzhava. I kakva vrska ima, koi bile Grcija i Albanija pred 200 godini, koga Makedonija bila nikoja? Vie izgleda pak ropstvo sakate, zashto ste neblagodaren narod i neumeete da go cenite toa shto go imate. Udobno sedite pred vashite kompjuteri, i toa koj znae od kade, ni glad, ni stud, nitu ropstvo znaete, a brborite od vashi- te golemi umovi, dodeka hraborost ne vi stasa ni so albanskite teroristi da se spravite, zgora i makedonskite maladi iselenici pobaraa amnestija za bekstvoto od voenata sluzhba. Dosta se fa- levte i kon drugite negoduvavte, ako sakate obedineta Makedonija, odete vo vojna protiv Grcija. No se somnevam deka i za toa hra- brost vi stasuva, a za voena sila poarno da ne govoram.
Mome zestoko ...... podocna, iako si epten stvorena za karanica:):):)!!!
Jakov Momevo mi lici na edno drugo....xm xm xm.....????
Enigma
quote:
Originally posted by toni_a
quote:
Originally posted by Enigma [br
zasto ne gi postavis istite pravila i mudrosti kon site! toa sto vazi za nas da vazi i za niv(site)? kako moze grkot da doaga tuka i da kupuva i parvi sto saka,a makedonecot da nemoze da stapne na svoja zemja sto ja platil (najskapo mozno) i bila negova so generacii.ima lige so dokumenti i tapii sto nemozat da vlezat vo grcija... kakva e taa logika na granica da me prasuva carinikot kade idam i ako mu kazam :Solun , toj da mi vika:fige?? izgleda e odlika na grckata:"demos-kratos" samo tie finti na vizantiskite cigani ne palat kaj mene... aj te molam,posto si gi svatil i razbral,objasni mi ja taa logika i pravda!
Jas ne sum minister za megjunarodno pravo za da postavuvam pravila i zakoni, ili da dostavuvam baranja do megjunarodnata zaednica, za toa imate drzhavna vlada i kaj nea obrakjajte se. Jas li go pushtiv Grkot da dovagja vo Makedonija i da pravi kako shto saka? A koj gi pushta Makedoncite vo Grcija na odmor da troshat evra po grchkite hoteli i prodavnici? Bidi siguren deka jas vo toa ne sum zameshana. Znaesh li ti kakvi se makedonskite carinici vo odnos na drugite narodi, a osobeno srpskite i grchkite sveshtenici, koi gi sogoluvaat i maltretiraat na granica, ili toa nema vrska, zashto tie ne se Makedonci? I shto majka barash, ti vo Solun da odish, ako tolku gi prezirash "vizantiskite cigani"? Kakva logika i pravda sakash? Imash li ti logika za sebe, shto si im poshol na gosti na vizantiski cigani? Ili tie te prisilija? Jas mnogupati rekov, nema pravda vo svetot, no toa ne ja iskluchuva makedonskata drzhava i narod, koj samiot se smeta za praveden, dodeka za svoite zagubi vinata ja frla vrz drugi, prodolzhuvajki da spie. Egejska Makedonija ne e tvoja zemja, a del e od drzhavata na Grcija. Bila li taa nekogash tvoja? MAKEDONIJA, KAKO SUVERENA DRZHAVA POSTOI OD 1999g., a vie vekje cel svet sakate da go prisvoite. Kako chovek da ve razbere, vojna ne sakate, a sakate da poseduvate i vladeete? Pa kade go ima toa? Posle kje velite nepravedno ne razdelija. Se rabira, kje ve delat, koga za falenje najmnogu ve biduva. Ajde kazhi, koj e vinoven shto makedonskiot narod ne se organiziral i voeno ne ja odbranil svojata zemja, koga bila pode- lena? Zoshto makedonskiot narod go dozvoli Ramkoviot dogovor i ne- stana masovno na vojna, a mnogumina sinovite po kratka postapka vo stranstvo gi isprakjaa? Sega pak, malku vi e nashata drzhava shto ja imame, koja ja dobivme bez prolevanje na krv, pa sakate del i od tugjata, zashto taa nekogash bila nasha zemja, koja pak neko- gash bila i turska zemja, a dotogash - vizantiska (rimska), i pred toa Aleksandrova, a do makedonskoto carstvo - nichija, i se do samuiot pochetok, koga bila Bozhja. Zasramete se, poradi vashata neblagodarnost! Mene mi se chini, Gospod i seta Makedonija da vi ja dade (obedineta), vie pak kje bidete nezadovolni.
toni_a
quote:
Originally posted by Enigma

prvo nemoj da zboris vo mnozina,ima razni luge so razni mislenja. ako ne si minister ili neznam sto,kako togas zboruvas deka "tie" imaat pravo dodeka "nie" gresime.kaza deka ustavot e los i treba da se izmeni,a koga te prasav kade i sto za da konkretiziras ti odgovaras ne e moja rabota. potfrli nesto i tolku...sega so druga izjava...ako ne e tvoja rabota sto se mesas togas i zboris gluposti. tie grcki i srpski svestenici....ajde nema da kazuvam,neka si vrsat rabota carinicite...tie ne se edinstvenite sto gi tresat/sogoluvaat na granica.za maltretiranjeto ,koj kogo i zasto izgleda neznaes posto sigurno ne si patuvala pa zboris...a ti sto majka baras da se druzis so srpski i grcki svestenici? jas ke si odam kade sto sakam,dadeno internacionalno pravo e i go koristam! specijalno za slucajot togas idev posto me zamolija edni makedonski-povratnici od kanada sto imaa rabota tamu...poradi X pricini bese podobro da idat so mene.bidi sigurna deka licno jas ne sum potrosil ni denar vo taa drzava!(ne ni jadev tamu i bese za 1 den) za drugite makedonci neznam i si e nivna rabota,no mozam samo da apeliram da ne poddrzuvaat takva (GR)politika... licno jas ne ti zboram za golema makedonija nego za pravata na MAKEDONCITE VO DRUGITE DRZAVI! uste nesto,makedonija za mene ne postoi (suvereno) od 1999! barem na nekoi pasosite mi se predtoa izdadeni a pisuva makedonija na niv!
NOV Malku kako da zabegavte od "temava" a?Tuku dali rabotite na nekoj "konkreten" slucaj za da se dade pridones kon podobroto "utre" na Makedonija?
Jakov Da be ja rabotam ovaa karsi mene.....ama nikoj ne znae
NOV Abe ne mora nekoj "da znae" samo ti raboti na slucajot pa otkako ke se doznae ima da "crknat" dushmanite!
Inkognito Za Temata ... (ovaka im se obrakjal Aristotel na svoite uchenici, i toa bukvalno ovaka, na Makedonski) Enigma .... Shto si napravila ti za Makedonija ?.. A podobro i samata da si go postavish prashanjevo ... Shto pravam jas vo momentov za Makedonija?
concrete Pucval ja pravi , sto sakas poveke ???????
lav
quote:
Originally posted by Enigma "Strange"?! Najverojatno po vashe mislenje, za da se bide Makedonec treba da se prifati sekoja makedonska laga. Jas pak mislam deka vie shto velite deka ja sakate Makedonija, a se naslonuvate na laga i nepravda ste "strange", zashto i prichinuvate shteta na nashata zemja. Jas ne rekov deka Grcite sekogash se vo pravo ili deka se mnogu dobri vo odnos na makedoncite, no se obiduvam da go sfatam nivnoto obrazlozhenie, koe e sosem logichno. Toa shto Makedonija go bara od Grcija e analogichno na albanskite baranja od Makedonija. Zapadna Makedonija e naselena so Albanci, kako shto vo egejska Makedonija zhiveat Makedonci. Matichna drzha- va na makedonskite Albanci e Makedonija, kako shto na egejskite Makedonski matichnata drzhava e Grcija. Egejska Makedonija bila del od antichkoto makedonsko Carstvo, kako shto zapadna Makedonija, pred da ja osvoi Filip bila del od antichka Ilirija. Vie imate pre- tenzii kon egejska Makedonija, no pretenziite na Albancite vo od- nos na zapadna Makedonija ne vi se dopagjaat. Ni mene ne mi se do- pagjaat, zatoa kon drugite narodi se odnesuvam taka, kako shto sakam da se odnesuvaat kon mojata zemja "bez ptetenzii". So vashiot stav, ne kje dobiete nishto od Grcija, zashto taa e politichki, ekonmski i voeno posilna od nas, no nie ne sme posilni od Albancite zad chij grb stojat NATO i SAD, mudzahedinite i razni teroristichki organizacii. Makedonskiot bekompromisen i pretendenciozen stav za antichkite makedonski smboli, teritorii i imeto vo odnos na Grcija, im dava pravo na Albancite da se povikuvaat na antichkite ilirski teritorii i da baraat nacionalni prava vo Makedonija. Jas sum kategorichno protiv toa! Otkopuvajki ja antichka Makedonija i nejzinite simboli, gi rasko- puvate i pravata na drugi narodi kon nivnite antichki teritorii. Makedonija kako suverena drzhava postoi od 1999g., na koja i treba novo zname i ime so koe kje go ozakoni svoeto drzhavno bitie, a ne antichki grobnici. Vie so vashata nerazumnost, nashata mlada drzhava zhiva kje zakopate vo niv. Podobro da bide Nova Makedonija so novo zname i simboli, otkolku mrtva. Mladosta ima prednost, a toa se odnesuva i na drzhavata. Jas sum za Nova ili Vardarska Makedonija (onakva, kakva shto e nashata drzhava), zakonska i pri- znata od Grcija i od svetot, koja kje vospostavi diplomatski odnosi so sosedenite drzhavi, i kje prestane da se somneva vo nekakvi besmisleni konspiracii. Zashto najopasnata konspiracija e taa shto se prigotvuva protiv sebesi. Spored vas, ako ne mozheme da go do- bieme toa shto go sakame treba da izvrshime samoubistvo (taka ili nikako). Jas velam, treba da go prifatime toa shto mozheme da go imame i toa shto zakonski ni pripagja, zashto koj mnogu prebaruva, mozhe se da izgubi. Bidejki nikoj ne ne prashuva shto sakame, a prashanjeto e: "To be or not to be"? Izbirajte! Jas besprekorno izbiram: TO BE!
Ајде де Енигмо.... конечко смени си ја плочата , гледаш ли дека вртиш една стара и одамна ислушана и накрај нели и истрошена плоча. пс Пред да си заминеш ...секако задолжително исклучи го и грамофонот..нели постои опсност куќата да ти изгори.