Кој бил Тодор Александров?
Кој бил Тодор Александров?
Great_Macedonian Pricinata za otvaranje na vakva tema mi e toa sto vo denesen utrinskivesnik citav deka vmro-dpmne se tokmelo da napise kniga od iljada i sto stranici za Todor Aleksandrov!
Jas sum slusal deka Todor Aleksandor bil bugarin, ili pak deka bil makedonec pro-bugarski nastroen. Ne sum slusnal deka bil makedonec koj se borel samo za makedonija. Sakam da gi slusnam stavovite od nekoj lujge sto znaat poveke za Todor Aleksandrov, koj bil i sto bil toj??
Jakov Улогата на Тодор Александров во македонската историја сеуште не е потполно јасно определена. Ставовите и погледите се измешани иако преовладуваат негативните мислења пред се како резултат на неговите активност во рамки на автономистичката вмро. Тие негови постапки, пред се организирањето на атентатите врз сите видни лидери на левите сили на ВМРО го сместуваат во крајно негативните македонски историски појави. Александров е одговорен и за т.н “магарешки атентати“ во Штип и за побуната на македонските регрути во Крагуевац и слични актинвности. Од друга страна постојани се неговите заложби за автономија на Макеоднија. Неговите корелации со бугарскиот двор се несомнени и тука нема што многу да се објаснува. Сепак ако се погледната активностите пред крајот на неговата кариера,наидуваме на нови моменти. Еден од битните овде е т.е Мајски манифест, за кој и погоре е објаснето што е и кое било неговото значење. Потписот на АЛександров на овој документ ќе го чини живот. Документот е во прилог на македонското рев. движење. Позитивни ставово кон оваа постапка на Александров од 1924 своевремено ќе искаже и Ѓ.Димитров. И јас мислам дека тука има простор за препрочитување на историските моменти врзани за Александров. Убеден сум дека тие нови моменти немоа да го рехабилитираат за сите злосторства кон Мак.револуц. движење, но сепак треба да се определи вистинската тежина на сите негови постпки. Според сегашната позиција, Александров по мајскиот манифест, се судрил со силен притисок од бугарските монархистички кругови, кои во тој негов потег виделе обид за одалечување на бугарското влијание врз состојбите во ВМРО. Реакцијата била силна и брза, а за Александров трагична. Од друга страна самиот тој многу брзо по овој документ се премислил, па се обидувал да го скрие и намали значењето на истиот. ТОа денес се толкува како негов обид да си остане достоен на принципите кои го врзуваа за Бугарија. Но можеби неговото “глумење лудило“ било еден вид или обид за транзиција на наеговиот став и позиција од човек на Дворот, да се стави во служба на изворните македонски револуционерни идеи. Тука мора и може да се бара дополнителната вистина. Се друго мислам дека е јасно и дека апсолутно никаква книга ни од 1000 ни од 3000 страни неможе да го рехабилитира, ни него ни неговите следбеници. Околу поврзувањето на Александров и неговото (не)дело со денешниве политички случувања во Макеоднија, не е овде местото но сепак нешто ќе кажам. Тоа што ВМРО издава книга за него, не ја определува таа партија како бугарска или пробугарска. Таа книга е битна не толку како политичко средство колку како литература. Немате претстава колку значи кога во нашиов свет во кој што немаме или имаме смешно малку литература и монографии за било што па и за мрачната страна на нашата историја ќе најдете книга. Многу е битно тоа. Значи како проефесионалец во оваа област тој потег е за потполна подршка и за поздравување. Друго е кога ќе излезе книгата па да можеме да ги коментираме ставовите во неа. Тоа е веќе работа на науката. И уште нешто за бугарофилиите. Александров од нас го дели историска дистанца од преку 70 години. Да поставиме иста таква дистанца од 1990 во иднина. Како ќе излгледаат тогаш Глигоров и Црвенковски кои до последниот атом од своите сили ја бранеа 1990 год. тезата дека југославија мора да опстане макар и 4+2. И кои во референдумот од 1991 го протнаа оној срамен дел „зеадница на 6 независни држави„.Како ќе ги оцениме после 70 години кога во последен миг кога уствари ја видоа СФРЈ на посмртнниот одар, се вратија од погребот и викнаа „Република Македнија Самостојан и Суверена„. Мене ми личи на извикот на Александров дека ќе го потпише Мајскиот манифест. Ми личи, зашто 15 години по нашата самостојност денес сме соочени со дилемата споменик во центарот на Ск. на творецот на Југославија, а не на некој од плејадата Македонци.
Jakov Ne bil Bugari bil Makedonec ama pocekaj malku ke ti raskazat komsiive od Bugarija se za nego. Nema nisto loso vo pisuvanjeto knigi.
Great_Macedonian ama dali bil bugarofil??? jas sum slusal od makedonci deka bil bugarofil.
n/a (Macedonian or English please)Edit by J
Duhot na Vovata Ako vo odrinsko zivejat Makedonci, izpaga deka i jas sum Makedonec, tz tz tz...
Great_Macedonian starshito..vmro, ne vmoro. Me cudi zosto tolku prepukuvanja okolu nacionalnosta na mnogu revolucioneri od makedonija. Zarem nema dokazi kajsto ovie revolucioneri si go istaknuvaat etnickoto poteklo??. Odnosno, Goce Delcev javno kazal deka e makedonec i deka se bori za obedineta makedonija, NE bugarija.
ProMKD
quote:
Goce Delcev javno kazal deka e makedonec i deka se bori za obedineta makedonija, NE bugarija.
Kako moze nekoj da kaze deka ima dilema na potekloto na ovie golemi Makedonci??? Sakate vie od BG da ni kazete deka luge kako Delcev bile tolku glupi deka koga ke recele "se borime za Makedonija" deka mislele na bugarija?
Duhot na Vovata Great MK i ProMK, problemot vi e deka malko znaete. TMORO e prvata organizacija - majka na VMORO i potoa prepraveno na VMRO. Vo ustavot i na trite se jasnoi kazuva deka vo organizacijata moze da clenuva sekoj Bugarin. Idejata i na trite e bila poetapna, Prvi etap - osvoboduvane od Turcite, Vtori etap - oglasane na nezavisna Makedonija, theti etap pripojuvane kon Bugarija. Zosto bil potreben vtoriot etap. Posto spomenot od reakcjat na Velikite sili kon San Stefanska Bugarija e pil sosema presen. Sekoj e znal deka direktno pripojuvane e nemislimo. Zatoa se bili zamisleni etapite. Vidi podolu citat: http://www.vmro.org/modules.php?name=Istoria
Korab
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
ama dali bil bugarofil??? jas sum slusal od makedonci deka bil bugarofil.
Ne bi nisto pogolem bugarofil od Goce Delcev.[:)]
toni_a Duhot na Vovata: "...Idejata i na trite e bila poetapna, Prvi etap - osvoboduvane od Turcite, Vtori etap - oglasane na nezavisna Makedonija, theti etap pripojuvane kon Bugarija..." znaci sega se naogate vo tretiot etap? taka li da go razbereme ova? inaku bese edno vreme vmro na vlast vo MK i izgleda tie go zaboravija ova tretoto... isto vidov na galerijata od linkot kako bugari se slikale vo skopje so shalcinjata...bez problem i incident,hmmm...?!
angel Abe ovie braka blgari se super. Sega tie se ke ni kazat, i sto da pravime i koj sme i se. Jas gi obozavam. I kao sto rece Jakov, taka i bidna. Navistina dojdoa da ni objasnat [:D]
Duhot na Vovata "znaci sega se naogate vo tretiot etap? taka li da go razbereme ova?" Не! Читај внимателно! Идеята.... е БИЛА! Капиш? БИЛА? Кое е мошне различно од Е. Така сметали тогаз сега се други динамики. Не се плаши. Параноята е лош советник "inaku bese edno vreme vmro na vlast vo MK i izgleda tie go zaboravija ova tretoto..." Тоа денешното ВМРО има толку заедничко со она однапред, колку врапче има со тиранозаур. Нещо таму во скелетот... Не сум бил во СК сеуште. Ама кога додам да пиеме жолта (без проблем и инцидент - мамурлукот не се брои) и слики ке си направам :) Поздрав!
toni_a ima edna prikaska za vrapceto sto stanalo vampir!!! [:)] (ja raskaza eden parlamentarec na vremeto...) BILA??? gore dade link za edno vmro.ne citav se,no chlen 5 za celite na partijata mi prilikuva na prikaskata so vrapceto! so dobro spakuvan skelet,tri pati "diplen"...i ne protivreci na sistemata "3 etapa" (pa i 3 "oblasti").ubavo si prasav dali bugarija e vo tretiot etap/so ednata od trite "oblasti". e moze dinamikata da e podruga,posto ubrzavte so delenjeto na pasosite... moze i sporedba so tiranozaur da se napravi,bidejki po nekoi novi teorii i otkritija toj bil "mrshojadec/leshinar" i ne bil toa sto se pretstavuvalo dosega. taka znaci se opravduvate? edni se opravduvaat so malcinski prava,a vie so mamurluk?
n/a vistine e tseliot svet znai, todor alexandroff bil prv prachet so to drugiot chist blgarin tsar boris. i zaedno oro igrale na svadbata na chistiot grk kral pavle. no ako beja tie dvata chisti blgari kakov blgarin bil asparuch, nechist ili pola chist. tatar ili uguric, mongol ili persianec sloven ili trakichanets. todor alexandroff e roden vo makedonia boris beshe od germanija a asparuch od mars.no sepak pak se site chisti pola chisti i so turshija najedeni blgari. mnogy mi se smee so nashite priyateli blgarite,sho ni dava pravo da nie bidime makedonci no nashite velikani od 19stiot i 20stiot vek ushte mora da bidaat blgari. mislam mnogu diva trva se pushi vo rhodopite i pokrai tsrnoto more. i yas si rekov samo vo zapatt se mind altering substances vo moda.
Jakov ТРИБУН НА СВОБОДАТА Петър Константинов След трагичната гибел на Даме Груев в продължение на близо 20 години беспорен и фактически ръководител на Македонското революционно движение е Тодор Александров. Целият му предхождащ живот - родното огнище в щипското Ново село, бунтовният дух на този........... Kakvo odrinsko, kakvi prikzani se raskazuvaat ovde. Aj da vidime...[?]
f9 -Ova samo za Makedoncite na forumov. Todor Aleksandrov bil neshto slichno kako deneshnive krojachi,vazhno e deka Zapadna Makedonija ne ja smetal za del od Makedonija vo koj treba da ima Makedonci.Ushte na vremeto shuruvashe so beljadzhiite.Na net ima negovi pisma za toa shto toj pravel.Da se nadevame deka nekoj ke gi razraboti tie negovi postapki i kako tie vlijaea na ova denes shto se sluchuva.No poznavajki gi Vmro...koj sekogash baraat nekoj...a ne toj shto im e pred nosot kako ideolog,mozham da si pretpostavam deka ke go uvelichuvaat... Ogromna razlika e megu eden Pulevski i eden Aleksandrov.
mnik this is a very interesting point of view that a German have wrote: here is a part how the cards were played at that time, and why some Macedonians called them "Bulgs": He mentioned the Miladinov colection Songs and than reasones as follows: ..........At the time of its publication there was no such thing as a "Bulgaria" nor a "Macedonia", since both were part of the Turkish Empire - with the result that the Bulgars and the Macedonians were united by a common interest, interest in liberation from the Turks. Seen from this aspect, the purpose of the folksong collection was a twofold one - to introduce the Macedonians to their own ethnic cultural heritage, and to draw the attention of the learned world to the Macedonians. With this latter goal in mind, Konstantin Miladinov, who had studied in Russia on a Bulgarian scholarship and maintained close links with reputable Slavophiles in Vienna and Zagreb, played the Bulgarian card: the songs, originally written down in Greek letters, were "transliterated" into Cyrillic, and the Bulgarian folklorist Vasil Cholakov was paid 100 Forint for one hundred Bulgarian folksongs, the inclusion of which in the compendium made it possible to call it "Bulgarian Folksongs" in order to gain greater international attention. The title itself was camouflage - it is enough just to read the preface by Konstantin Miladinov, in which he states the origins of the songs and pays homage to their Macedonian character, to recognize this fact [2]. There is really no more to be said on this subject - anybody who would object to Konstantin Miladinov as being a "Bulgar" should refer to his poem "Yearning for the South" which is a veritable hymn to Macedonia ("Live me wings, not to stay! to our own land would I away! To our places would I go ! Ohrid to see and Struga to show")........... to see all of this just click here: http://www.gate.net/~mango/Oschlies_1.htm well it seems that just "playing the Bulgarian card" doesnt makes one an Bulgarian, Celta gi Opravduva Sredstvata![:D]
mnik and here is how the census came up in Pirin Macedonia: http://www.macedonia-info.org/history/The_post&balkan_wars_period(1912-1945)/Census_in_Bulgaria.jpg i shto Ilindenskata Organizacija mu pishala na Bugarskiot Predsedatel vo 1924 vo vrska so Makedonskoto Prashanje: http://www.macedonia-info.org/history/The_post&balkan_wars_period(1912-1945)/Protest_na_Ilindenskata_Organizacija_vo_Sofija_do_bugarskata_vlada.jpg taka da dali sme nie Makedonci ili Bulgs e chisto mi se chine, no Bulgs.
mnik Posebno na Krajot e ubavo objasneto: "Neka ednash za sekogash se rabere, deka Bugarski drzavni patriotizam, so koi chesto obozavat da se kichat Bugarski drzavnici ot 1890 i do denes, i makedonski patriotizam sa dve neshta, megju koi ne samo sho nema nishto zaednichko, no i koi shto sa totalno protivrechni; i ete zashto, vo site dejstvija na bugarskite pravitelstva, nasochuvani protiv samostojnosta na makedonskoto prashanje i protiv samostojnoto dvizenje na emigracijata, deistvija, makar i skrivani zad pravanot "Bugarski drzavni interesi", za nas makedoncite sa bili i sa samo novi i novi zrtvi..." i taka natamu prodozluva Ako ovoa ne e jasno i glasno, togajka sho????????
mnik i samo oshte edno prashanje na nashive Gosti: Jasno li vi e zasho se vika VMRO-> Vnatreshno Makedonska Revolucionerna Organizacija: Koj zbor ne vi e Jasen???? Vnatreshno znachi Internal-> Samo za tie koj se vnatre vo Makedonija-> ne Bulgarija: toa e tolku logichna Granica sho i dete moze da ti ja objasne [:D] tja
Jakov Todor Aleksandrov e edna od naj жалните историски фигури во макеоднската историја. Колку и да го сакаме или не тој е сепак дел од нашата историја и тоа е факт. Кога велам жална не мислам дека треба да се гледа на него со сожалување и симпатии него напротив. Жална во смисла на тоа што во моментот кога решил да ги погази своите принципи по кои се водел цел живот и кога под притисок на настаните решил да се обиде да премине на страна на добитниците платил со својата глава.
f9 April 10, 1919 Protest from the Provisional representative of the IMRO to the Paris Peace Conference To His Excellency, Monsieur Clemanceau, President of the Council: It is duty of my honor, as a delegate of the Macedonian Committees to the High Peace Conference, to protest against the maneuvers of certain suspicious persons who claim to speak in the name of Macedonia and represent some so-called "Executive Committee of the Macedonian Societies". Let me be allowed to indicate that the Macedonian emigrants to Bulgaria have over the past 30 years created quite a small class of Macedonians Bulgarized to such a point that they sacrifice completely the interests of their native land to those of Bulgaria. People who have two homelands are generally suspicious; what to say, on the other hand, about those who do not hesitate to propose as delegates to the Conference two persons such as Aleksandrov and Protogerov, adherents to the Kaiser and Ferdinand, and organizers of the massacres in Nish? Indeed, there is noone else who could more compromise the cause of "Autonomous Macedonia" before the Aeropagus of the victors! Hence I have the honor to point out that the only Macedonian Societies free from any Bulgarian political influence, or any other, and representing loyally the whole of Macedonia, without distinction of language or religion, are the Macedonian Committees, which starting from the 1893 constituted the IMRO... It is in their name, and by no means in the name of Bulgaria or the Bulgarians, that I have already had the honor to request and now I am requesting again from Your Excellency to grant me an audience so that I may present to You the desires of the Macedonian people... Archimandrite Paul Christoff, General Vicar of Thrace, delegate of the Macedonian Committees.
stan If you really want to know something about that man read that interview with his daughter - Maria Alexandrova-Koeva: http://www.geocities.com/Athens/Oracle/3424/talex1.htm
quote:
Баща ми е роден в Щип (квартал Ново село) на 4 март 1881 г. Майка му (баба Мария) ражда 12 деца, от които 7 остават живи - шест момичета и един син, Тодор. Баща му (Александър Попорушев) е потомък на свещеници (поп Оруш, поп Апостол и поп Костадин). Богато надарен, дядо Александър завършва предсрочно училището и веднага е назначен за помощник на учителя Йосиф Ковачев. В 1888 г. заминава за Радовиш, където Екзархията, оценила неговите способности и голямото му родолюбие, го изпраща със задачата като учител там да укрепи учебното дело и да поведе борба срещу проникването на протестанството в града. След успешното изпълнение на поставената му задача дядо Александър със семейството си (родени са три от децата) се завръща в Щип, където става главен учител. По това време там са учители Даме Груев и Гоце Делчев. Дядо Александър става член на ВМОРО и се включва активно в революционната борба. По думите на баба Мария и лелките ми той е бил благ човек, скромен, обичан и уважаван от съгражданите и учениците си. Едва 45-годишен, умира. Предполага се, че е бил отровен от повикания да го лекува лечител гъркоман.
quote:
Лично за себе си мога откровено да ви кажа, че се боя, че надеждата ми да видя Македония свободна, независима и демократична, обърнала се с любов към братята си в България, намалява с всеки ден изминал ден. Радват ме усилията на историци и общественици да запълнят белите полета в историята ни, но ме дразни и безпокои невежеството на някои от политиците ни, които направо работят против националните ни интереси. Сигурна съм, че в момента всеки честен българин се тревожи с основание не само за бъдещето на Република Македония, за бъдещето на сънародниците ни от Западните Покрайнини, но вече и за бъдещето на измъчената ни родина. Дано следващите събития опровергаят черногледството ми!
quote:
Една нощ турски войници нахлуват в къщата ни, нанасят жесток побой на баба ми пред очите на двете й дъщери, които по това време са във ваканция при нея, и настояват да каже къде е баща ми. Смелата българка не издава звук. След три дни турците запалват къщата от всички страни. Виковете на съседите събуждат спящите и те, сънени, боси, скачат през прозореца, защото стълбата вече гори. Всички са изплашени, но все пак се намират роднини, които ги приютяват. Баба Мария разбира, че оставането в Щип е невъзможно, и тя напуска родния си край, за да не го види никога повече. Заминава за Цариград при семейството на дъщеря си София, а лелите Кира и Костадина се завръщат в Солун, за да продължат учебните си занятия.
Great_Macedonian stan, mnogu malku razbiram od citanje bugarski, kazimi sto pisuva na kratko.
Great_Macedonian Eve sto pisuva denesen utrinski za todor aleksandrov. Дали македонските историчари ја прикриваат вистината за контроверзниот македонски револуционер Тодор Александров бил за Македонија во југословенска федерација Најголем дострел во револуционерната аквивност на Александров е потпишувањето на Мајскиот манифест Бугарските историчари тврдат дека нема дилеми во бугарските определувања на Александров, кој се борел за бугарштина во Македонија Тодор Александров одново станува актуелен и почнува да ја бранува македонската јавност. ВМРО-ДПМНЕ прославата на својот 15-годишен јубилеј ја започнува токму со него, со промоцијата на книгата во која се поместени повеќе негови писма кои, како што се најавува, ќе фрлат повеќе светлина врз ликот и делото на овој македонски револуционер кого истовремено Бугарите го сметаат за свој. Подготвувачот на книгата, д-р Зоран Тодорвски, и еден од двајцата рецензенти, академик Гане Тодорвски, не сакаат предврееме да ги соопштаат изненадувањата што треба да го исправат историскиот кривоглед на делото на Александров и велат дека тоа што треба да кажат ќе го изнесат на промоцијата закажана за неделава. Што е тоа што македонските историчари не го кажале и го премолчиле за Тодор Александров? Дали овој револуционер, гледајќи од идеолошка призма, го сместиле таму каде што не припаѓа или, пак, ја кажале вистината? Дали Александров се борел за бугарската кауза или, пак, за самостојна македонска држава? Ова се некои од прашањата на кои се очекува да дадат одговор обемните документите поместени во книгата од околу 1.100 страници. Кој е, всушност, Александров, како до сега македонските историчари го оценуваат неговото дело, а како бугарските, чии оценки не се совпаѓаат? Тодор Александров е роден 1881 година во штипско Ново Село. Во македонското револуционерно движење се вклучил уште во 1897 година. За прв човек на ВМРО дошол по Балканските војни и Првата светска војна. Според некои македонски историчари, неговото заземање на челната позиција на македонската организација било проследено со повеќе отпори, пред сў од постарите револуционерни кадри. Се тврди дека неговите истомисленици за да ги заплашат претендентите за таа висока функција извршиле неколку убиства. Убиен бил и Ѓорче Петров, еден од првите луѓе на левицата. Сепак, со поддршка на националистичките кругови и Воената лига во Бугарија, како и благословот на главниот идеолог на десницата Христо Матов, со кого добро се знаеле од времето кога Матов бил директор на скопската гимназија, а Александров ученик, тој ја зазема најважната позиција на автомистичка ВМРО. Македонските историчари го сместуваат Александров во групата на десните македонски револуционерни сили, кои имале пробугарска ориентација и кои сметале дека Македонија била бугарска територија, а Македонците - Бугари. Повеќемина од нив тврдат дека зад залагањето на Александров за автономна Македонија секогаш стоела прикриена цел подоцна, кога ќе се зоздадат услови, да се приклучи кон Бугарија. Академик Иван Катарџиев подвлекува дека проекцијата на Александров за автономија на Македонија се сведува на следново: "Борбата за автономна Македонија продолжува сў додека не се добие барем автономно уредување за трите дела на земјата поделена меѓу Србија, Грција и Бугарија. Таа цел, обединета, независна или автономна Македонија може да биде поставена под заштита на Друштвото на народите или на една од големите сили, негови членки, или да влегува во југословенската држава како рамноправен член во една федерација доколку Србите прифатат федерално уредување на новата државааи, пишува нашиот познат историчар во книгата "Македонија сто години по Илинденското востаниееи, издадена од "Културааи. Најголем дострел во револуционерната аквивност на Тодор Александров е потпишувањето на познатиот Мајски манифест во Виена во 1924 година со кого е постигнат договор за обединување на левите и десните македонски револуционерни сили, кои речиси две децение пред тоа разговорале само преку нишаните на пиштолите. Тој документ е потпишан по преговорите што ги имал Александров со претставници на тогашниот Советски Сојуз и со Коминтерната. Тогаш е потпишана и посебна декларација според која иднината на Македонија повеќе не се поврзува со Бугарија, туку во една наполно самостојна држава, обединета во нејзините етнички граници, која би можела да се обезбеди во рамките на една балканска федерација. Според академик Катарџиев, Мајскиот манифест за обединување на силите на македонското револуционерно движење, во чиј центар се наоѓала автомистичката ВМРО на Александров, претставува највисок дострел на идејното, теоретското и практичното одбележување на македонскиот политички сепаратизам. Меѓутоа, ставањето на потписот на манифестот Александров ќе го чини глава. Тој ќе биде ликвидиран во Пиринска Македонија, неколку месеци подоцна, на 30 август 1924 година. Се претпоставува дека убиството го нарачало бугарскиот двор, незадоволен од тоа што човекот кој често соработувал со нив се здружил со левите сили кои се бореле за самостојна Македонија. И самиот Александров набргу ќе сфати каква голема грешка направил со тоа што го потпишал манифестот. Затоа ќе прави сў текстот на документ да не дојде до јавноста. Во една пригода на својот истомисленик Александар Протоѓеров ќе му се исповеда: "Кога ги читав, се накострешив. Големи пакости ќе се направат со нивното публикување, не само на борбена Македонија, но и на целото бугарско племе... Ќе помислиме како да ја поправиме таа наша грешкааи. Бугарските историчари сметаат дека нема никакви дилеми за љубовта што ја имал Александров спрема Бугарија. Според нив, тој целата своја волја ја насочувал за заштита и спасување на македонската бугарштина, која во "неговите претстави била исконски дел од општобугарското духовно и етничко пространствоои. Револуционерен идеал на Александров бил "среќно доведување до добар крај на започнатото дело - обединување на бугарското племееи. Софиските историчари истакнуваат дека во судбоносните војни на Бугарија, Тодор Александров мислел и работел многу подостоинствено и поодговорно и од редица бугарски државници и политичари. Тој двапати се сретнал со германскиот кајзер Вилхелм Втори во 1917 година од кого бил одликуван со железен крст. Бугарите отсекогаш, а и денес го слават Тодор Александров. За време на окупацијата на Македонија во Втората светска војна, тие во Штип поставија спомен-плоча на местото на неговата родна куќа, која своевремено ја посетуваа претставници на Македонската патриотическа организација, предводени од министри на првата вмровска македонска влада.
Great_Macedonian eve uste nesto za nego od utrinski... Атанас Лозанчев за Тодор Александров Уби повеќе луѓе отколку загинати во Илинденското востание Атанас Лозанчев, еден од тројцата челнови на Главниот штаб на Илинденското востание, човек кој припаѓа на десните сили на македонското револуционерно движење, во своите спомени вели дека Тодор Александров со своите истомисленици убил приближно повеќе луѓе отколку што Македонија имала жртви во 10-годишниот живот на Организацијата до востанието, и во текот на востанието, и во периодот од востанието до Балканската војна. "Го отепаа Ѓорчета на 21 јуни 1921 година. Зошто? Правел заговор против Александров. Тоа може да се каже, ама не може да се докаже. За секого можам да поверувам дека тајно работел против други, ама за Ѓорчетааи, пишува Лозанчев и истовремено раскажува еден случај на еден човек од битолски Демир Хисар: "Бев во бараката на еден бивш четник, шивач на обувки. Некое време се покажа еден полупијан човек. Кога го слушна моето име, се подигна и рече: - Брате Лозанчев, ти не ме познаваш, ама јас те знам. Со тебе ми загина еден од браќата во борбите кај Брезово, другиот брат ми загина на еди кое место, со еди кој војвода, третиот брат загина на еди кое место со еди кој војвода - сите отидоа курбан за Македонија и не ми е жал за нив, ама за брат ми што ми го обеси Тодор Александров, никогаш, никогаш, дури сум жив нема да им простам ниту на Тодор ниту на Организацијата на Македонија. Бев домаќин, со убава работа, жена, деца имав, но откога ми го обесија братчето, се пропив, растурив сў и еве до кое дереџе дојдовви, ја пренесува Лозанчев драмата на овој Македонец
ZOTE ZOTE Jas potpolno se slozuvam so izjavata na Atanas Lozanchev dek Todor Aleksandrov ubil poveche lugche otkolku zaginati vo Ilindenskoto vostanie. Isto taka Todor Aleksandrov go ima ubieno i Gchorche Petrov, ako se sechavate na crno beliot film shto e snimen vo vrska so ovoj nastan koga lazni revolucioneri {na laznoto VMRO se misli na bugarskoto} go ubedija edno mlado momche deka treba da ubie nekoj shpion, ne kazuvajchi mu go imeto, a okako momcheto go izvrshi toj chin i koga razbra na kogo go ubil pochna da plache zashto koga bil mal Gorche Petrov mnogu mu pomognal i go podichuval za Makedonija. VMRO-DPMNE na den 16 juni chetvrtok che slavi 15 godini od formiranje na partijata. Toa se poklopuva so izdavanjeto na knigata za Todor Aleksandrov. Znachi sega i javno ni ukazaa deka se pro-Bugarski orentirani chim gi branat idealite na Todor Aleksandrov. Jas sum srechen shto ova se sluchi, kako i shto imav pischuvano na nekoi moi postovi deka na Makedonija najgolem neprijatel i e vnatreshniot koj ima iminja i preziminja makedonski, koj najglasno izjavuva deka e za Makedonija a ustvari toa ne go misli {znachi deka e od lukav rod} znachi gi koristi nacionalnite chustva za da ne zavede. Za mene so ovoj poteg VMRO-DPMNE gi pokaza rogovite narodski kazano deka e pro-Bugarski orentirana. E sega ostanuva da vidime dali pak SDSM e pro-Srpski orentirana {takvi se moite pretpostavki, na nikoj poveche ne veruvam} poradi posetata na Boris Tadich vo Ohrid kade zaedno so Branko Crvenkovski se dogovorile eventualno za prisoedinuvanje na Makedonija kon Srbija. Ako i ova e tochno togash ni ostanuva samo da se nadevame na Gospod Isus Hristos deka che ne izbavi od Satanata, a nie che se izdigneme kako pticata Feniks od pepelot do visoko na neboto amin
katia (Macedonian or English please)Edit by J
f9 E pa Katja!,nema Mijak koj Todora go saka...Se shto se sluchuvashe vo zapadna Makedonija vo 2 Sv vojna,beshe spored gledishteto i planot na Todor za delba na Makedonija.Toa Bugarite vo delo go sprovedoa zaedno so Italjanite.Inaku vo Debar vo vremeto na Todor imalo 0,1% Albanci.Mnozinstvoto bea Turci i Makedonci.Jas ne gledam razlika megu politikata na Todor i ovaa na Branko i na Ljupcho denes.Edinstvenata razlika e vo % na Albanci na terenot.Todor gi barashe so svekja,a B. i Lj. im stanaa slugi.
katia
quote:
Originally posted by f9
E pa Katja!,nema Mijak koj Todora go saka...Se shto se sluchuvashe vo zapadna Makedonija vo 2 Sv vojna,beshe spored gledishteto i planot na Todor za delba na Makedonija.Toa Bugarite vo delo go sprovedoa zaedno so Italjanite.Inaku vo Debar vo vremeto na Todor imalo 0,1% Albanci.Mnozinstvoto bea Turci i Makedonci.Jas ne gledam razlika megu politikata na Todor i ovaa na Branko i na Ljupcho denes.Edinstvenata razlika e vo % na Albanci na terenot.Todor gi barashe so svekja,a B. i Lj. im stanaa slugi.
това дека во Дебар имало само 0,1 % Албанци не може да се потврди од никаква статистика.
f9 това дека во Дебар имало само 0,1 % Албанци не може да се потврди од никаква статистика. E pa koga barash statistika...Mozhe ,spored grobishtata.Albancite ne bea zakopuvani na isti grobishta so Turcite i so Torbeshite.Na prsti mozhat da se izbrojat nivnite grobovi pred 1957-8.Inaku jas sum po poteklo od Debar i znam shto zboruvam.
katia
quote:
Originally posted by f9
това дека во Дебар имало само 0,1 % Албанци не може да се потврди од никаква статистика. E pa koga barash statistika...Mozhe ,spored grobishtata.Albancite ne bea zakopuvani na isti grobishta so Turcite i so Torbeshite.Na prsti mozhat da se izbrojat nivnite grobovi pred 1957-8.Inaku jas sum po poteklo od Debar i znam shto zboruvam.
верно, по гробиштата може, аку нема статистика. А от дека се jавиа Албанците после ?
f9 А от дека се jавиа Албанците после ? Е па се јавија со тоа што Турците си отидоа со се тапии во Турција масовно и ги оставија имотите празни на џамиите.По 1963 и Македонците си отидоа да живеат во Дебар Маало во Скопје,да работат по фабрики,дишат смог,вријат во котелот и живеат во куќа колку еден мијачки клозет.И тие ги оставија имотите на орлите.А Орлите си бегаа низ граница и си се населуваа во куќи без стопан.
Jakov Katja ne raspravaj za potekloto na Albancite na Balkanot. Ako imas uste nesto za Aleksandrov dobro ako ne ne otvaraj novi diskusii.
ZOTE Vchera na Skajnet televizija vo emisijata Jadi Burek shto ja vodi Janko Ilkovski beshe gostin pratenikot Vlado Popovski koj ja promovirashe knigata za Todor Aleksandrov. Pratenikot Vlado Popovski go prestavi Todor Aleksandrov vo pozitivno svetlo, vo sporedba so denes deka toj togash ja prestavuval desnicata odnosno opozicijata na togashnata vlast {a ubistvata shto gi izvrshil ne gi ni spomna}. Otkako zavrshi so svojata prezentacija na knigata se javi na telefon akademik Blaze Ristovski {inaku emisijata e od otvoren karakter, moze da se javi koj shto saka} koj ne se soglasi so Vlado Popovski deka Todor Aleksandrov e pozitivna lichnost vo istorijata na Makedonija. Toj naglasi iako Todor Aleksandrov e roden Makedonec toj se borel za interesite na bugarskata drzava. Spomna deka ima nekoi dokumenti kako dokaz so potpisot na Todor Aleksandrov no ne razbrav za shto se raboti. Reakciite na gledachite bea zestoki, kako javuvanjata taka i SMS porakite, site go obvinuvaa Todor Aleksandrov deka ubil mnogu Makedonci a najgnevni bea za ubistvoto na Gchorche Petrov. Posle nekolku javuvanja Janko ja prekina emisijata, ne im dade pravo na gledachite da go kazat sveto razmisluvanje {a stalno drobi deka denes e demoktatija i sekoj imal pravo da ko kaze svoeto mislenje}. Znachi on so ovoj gest zastana na strana na nedemokktatijata, na lagata {inaku negovite emisii znaat da se prodolzat i do ranite utrinski chasovi, na bilo koja tema, na pr. za evrovizija imashe cela nedela prepukuvanje, isto taka i za spomenikot na Tito i tnm} zatoa vi ja davam negovata E-MAIL adresa {se misli na negovata emisija} pa koj znae neshto vo vrska so vistinata okolu Todor Aleksandrov da mu pishe deka nie ne prifachame lazni tezi zatoa shto ushte ima zivi svedoci koi che ja kazat vistinata {mislam na iskazot na Atanas Lozanchev}. [email protected]
AaaAa Nit Bugarin, nit makedonec, nit pro bugarski nit pro makedonski -- politicar za sopstven interes i nishto povekje. A poradi toj negov sebicen interes mnogu iskreni i cesni dusi padnale. So drugi zborovi p**ka koja ne e vredna da se spomenuva, samo da se zakopa vo mranicte anali na makedonskata istorija.
Duhot na Vovata A ovaa crvena svastika shto si ja stavil da se vrti pod nikot ti pripaga idealno na kazanoto od tebe... Ke treba da se soocuvas so rabilitacii koi idaa za vo idnina. Deneska Aleksandrov utre V. Mihajlov i v. n.
Korab
quote:
Originally posted by AaaAa
Nit Bugarin, nit makedonec, nit pro bugarski nit pro makedonski -- politicar za sopstven interes i nishto povekje. A poradi toj negov sebicen interes mnogu iskreni i cesni dusi padnale. So drugi zborovi p**ka koja ne e vredna da se spomenuva, samo da se zakopa vo mranicte anali na makedonskata istorija.
Dobro, mene stvarno ne mi e jasno zoshto non-stop se ocrnuvaat odredeni licnosti od makedonskata istorija a se favoriziraat drugi vo stilot na dobri-losi, makedonci-bugari itn. Zasto nikoj na primer ne kazal nesto za zlodelata na Jane Sandanski vrz mnogu negovi neistomislenici od VMRO i za katastrofalnata odluka sto ja donel za pristapuvanje kon mladoturcite..totalno nezrelo i avanturisticki..i taka natamu. pozdrav
Jakov Axa a koja bese alternativata na totalno nezrelata odluka na Jane Sandanski. Sprotivstavuvanjeto na mladoturcite ke ja dovedese Makedonija do samostojnost ili do....(edna drug situacija koja ke ja objasnam po tvojot odgovor)?
ZOTE Jas za ova prvpat slusham deka Jane Sandanski izvrshil zlodela vrz negovi istomislenici od VMRO {da ne se tie nekoi shpioni i kodoshi a ti sakash da gi pretstavish kako Makedonci}. Ako imash dokazi mozesh da otvorish nova tema za Jane Sandanski i slobodno obelodenigi za da gi vidime i prochitame site, a ako nemash togash na tvojot zbor ne veruvam.
stan
quote:
Originally posted by ZOTE
Jas za ova prvpat slusham deka Jane Sandanski izvrshil zlodela vrz negovi istomislenici od VMRO {da ne se tie nekoi shpioni i kodoshi a ti sakash da gi pretstavish kako Makedonci}. Ako imash dokazi mozesh da otvorish nova tema za Jane Sandanski i slobodno obelodenigi za da gi vidime i prochitame site, a ako nemash togash na tvojot zbor ne veruvam.
quote:
Като организатор на екзекуциите на Михаил Даев, а по-късно на Борис Сарафов и Иван Гарванов Сандански носи отговорност за започване на самоизтреблението и за подронването на българската кауза в Македония и за налагането на терора като средство за разрешаване на вътрешни противоречия във ВМРО. Заради това на конгреса през март 1908 г. в кюстендилското село Жабокърт Сандански е изключен от ВМРО и осъден на смърт от Тодор Александров. ... От всички членове Серския окръжен комитет – Сандански, Буйнов, Брански, Скрижевски, Кантарджиев, Хаджиев, Паница и Радев – само един, Пейо Радев пада от вражески куршум. Всички останали стават жертва на братоубийството, чието начало слага Яне Сандански.
[url]http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%BD%D0%B5_%D0%A1%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8[/url] A lot of keywords for "google"... If you need more information just search...
dejan wow GREAT link....if only it WORKED
Jakov So citati davaat Bugarive za likvidaciite na Sarafov od strana na levite. Zatoa li Jane ne e dobar. Ako e taka zasto go slavite i mu nosite cveke.
dejan jakov, oni slavat i pocituvat sve sto e Makedonsko! toa im e kako jadenje...za da si kazhat deka toj stvarno e nivno....zhalno, znam...ama sto ke im pravis?
ZOTE Јане Сандански From Wikipedia Јане Сандански (18 мај 1872 - 10 април 1915) е македонски револуционер. Јане Сандански - Царот на Пирин Enlarge Јане Сандански - Царот на Пирин Роден е на 18 мај 1872 год. во с. Влахи, Мелничко (Санданско). Завршил основно образование и втори клас. Две години потоа како чирак го изучува чевларскиот занает. Две години работел како молбописец, помошник адвокат во адвокатската канцеларија на својот вујко, а потоа самостојно. Во МРО стапил во 1899 година после неговото запознавање со Гоце Делчев. Во Пиринскиот крај, формирал своја чета со која дејствувал и станал непомирлив борец против врховизмот. Заедно со војводите Христо Чернопеев и Крсто Асенов, во август 1901 год. го организирале грабнувањето на американската протестантска мисионерка мис Елен Стон за откуп од 14000 турски златни лири. После убиството на Гоце Делчев, станува раководител на Серскиот револуционерен округ. За време на младотурскиот режим (1908 – 1912 г.) се наоѓа на чело на основаната во Солун Народна федеративна партија. За време на Првата балканска војна со поголем одред зел активно учество на страната на сојузниците. Убиен е од агенти на Фердинанд кај местото Папаз - Чаир во Пирин планина на 21 април 1915 г. E sega koj e vo pravo, ti mi pokazuvash link na bugarsko pishuvanje na istorijata, a eve ti go makedonskoto pishuvanje na istorijata. Vistinata e edna, on bil makedonski revolucioner, a toj shto ja iskrivuva vistinata se snae shto go cheka.
dejan pa zote...uste eden dokaz deka bugarite se obsednati so nas i sve sto e makedonsko! Koj im e kriv!!
stan
quote:
Originally posted by ZOTE
Јане Сандански From Wikipedia Јане Сандански (18 мај 1872 - 10 април 1915) е македонски револуционер. Јане Сандански - Царот на Пирин Enlarge Јане Сандански - Царот на Пирин Роден е на 18 мај 1872 год. во с. Влахи, Мелничко (Санданско). Завршил основно образование и втори клас. Две години потоа како чирак го изучува чевларскиот занает. Две години работел како молбописец, помошник адвокат во адвокатската канцеларија на својот вујко, а потоа самостојно. Во МРО стапил во 1899 година после неговото запознавање со Гоце Делчев. Во Пиринскиот крај, формирал своја чета со која дејствувал и станал непомирлив борец против врховизмот. Заедно со војводите Христо Чернопеев и Крсто Асенов, во август 1901 год. го организирале грабнувањето на американската протестантска мисионерка мис Елен Стон за откуп од 14000 турски златни лири. После убиството на Гоце Делчев, станува раководител на Серскиот револуционерен округ. За време на младотурскиот режим (1908 – 1912 г.) се наоѓа на чело на основаната во Солун Народна федеративна партија. За време на Првата балканска војна со поголем одред зел активно учество на страната на сојузниците. Убиен е од агенти на Фердинанд кај местото Папаз - Чаир во Пирин планина на 21 април 1915 г. E sega koj e vo pravo, ti mi pokazuvash link na bugarsko pishuvanje na istorijata, a eve ti go makedonskoto pishuvanje na istorijata. Vistinata e edna, on bil makedonski revolucioner, a toj shto ja iskrivuva vistinata se snae shto go cheka.
Read independent articles, that's the way: Read about the "the miss stone affair" and Jane Sandanski form "Captured by Brigands" by Ellen Stone
quote:
The hallway of the house and the veranda were bright with the pretty Bulgarian dresses.
quote:
They were rejoicing in the love of the friends from whom they had just parted, basking in the beauty of God's world about them, and full of hopes and high resolves to accomplish nobler things in the future for the Bulgarians in Macedonia through their schools and spiritual trainings.
And see now:
quote:
I was especially anxious to learn whether these were of the Black Shirts, as highway men are commonly called in Macedonia, .....
http://www.geocities.com/muntzer2/EStone.pdf The Miss Stone Affair: America's First Modern Hostage Crisis by Teresa Carpenter: http://www.amazon.de/exec/obidos/ASIN/0743200551/httpwwwsmartc-21/302-7120100-0692005
quote:
Comment: I am Teresa Carpenter, author of the Miss Stone Affair. I feel compelled to correct two outrageous claims made by anonymous reviewers here on Amazon concerning the identity of the kidnappers of an American missionary woman in the amazing 1901 case I chronicle. One asserts that there is "One very important error" in the book , namely that Bulgarians never lived in this part of Macedonia and that the kidnappers were not Bulgarian." The other alleges, equally absurdly, that "Bulgarians never lived on this part of the Balkan peninsula." I cannot imagine how they can write this with a straight face when Bulgarians were so clearly the dominant force in the region during the time of the Stone kidnapping in 1901. I suspect the assertions of these "reviewers" are part of a partisan attempt to rewrite history more favorably to Serbs and Greeks. The facts say otherwise, and that is probably why they do not have the courage to sign their names. Thank you for allowing me to set the record straight.
This american writer obvuously is not blind :)
katia зашто се тепат ? -- Груевисти и љубчовисти се испотепаа за Тодор Александров Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски барал да не се канат Љубчо Георгиевски и членовите на неговата ВМРО-народна партија, на денешната промоција на книгата „Тодор Александров - се за Македонија“, тврдат во ВМРО-НП. Груевски, како што велат во партијата на Георгиевски, со тоа сака да ги присвои заслугите за „конечното објавување на вистината за Александров“. Во ВМРО-ДПМНЕ вчера никој не сакаше да ги коментира тврдењата на спротивниот табор. Денешната промоција на книгата е дел од програмата со која ВМРО-ДПМНЕ ќе ја одбележи 15-годишнината од формирањето. Книгата ја подготви историчарот Зоран Тодоровски, а ќе ја промовираат академикот Гане Тодоровски и професорот Владо Поповски. - Со Тодоровски се договоривме јас да бидам еден од промоторите, а на промоцијата да биде поканет и Љубчо Георгиевски како поранешен претседател на Владата, која помогна да се подготви книгата. Се подготвив за промоцијата, но Тодоровски неодамна ми рече дека со Груевски се договориле промоцијата да биде дел од одбележувањето на јубилејот, но дека не е пожелно на настанот да присуствуваат членовите на ВМРО-НП. Јас лично имам покана за промоцијата и ќе присуствувам. Но колку што ми е познато, Георгиевски не е поканет - тврди Валентина Божиновска, член на извршниот комитет на ВМРО-НП. Во партијата на Груевски вчера никој не сакаше да ги коментира тврдењата на Божиновска. Во ВМРО-ДПМНЕ претходно тврдеа дека сите пратеници, што значи и Георгиевски, како и сите политички партии, ќе бидат поканети на одбележувањето.
Great_Macedonian Quote AaaAa: Nit Bugarin, nit makedonec, nit pro bugarski nit pro makedonski -- politicar za sopstven interes i nishto povekje. A poradi toj negov sebicen interes mnogu iskreni i cesni dusi padnale. So drugi zborovi p**ka koja ne e vredna da se spomenuva, samo da se zakopa vo mranicte anali na makedonskata istorija. <---AaaAa ovdeka imas apsolutna petka za ovoj 'govor'. Dpmne me razocara, mislev deka site bugarofili preminale vo 'narodna' ama ostanalo od plemeto nivno i vo dpmne.
ZOTE Koga mu veruvash na eden pisatel deka ja pishuva vistinata toa e tvoe pravo. Jas im veruvam samo na zivite svedoci kako shto e Pavlina Kasapova koja ni ja raskaza tragedijata za 12 mladi dechinja vo seloto Vatasha od strana na bugarskite vojnici. Jas veruvam deka ima zivi svedoci, ili pak nivnite roditeli im ja prenele vistinata kako shto se prenesuva od koleno na koleno, samo treba da otide nekoj novinar vo Prinskiot del na Makedonija i da ni gi prenese raskazuvanjata za da znaeme shto vistinski se sluchilo. Jas ne otstapuvam od svojot stav,i cvrsto stojam zad toa deka Jane Sandanski e makedonski revolucioner, i sum spremen, zatoa shto sum vernik, ako treba da izgoram koga che dojde sudniot den, koga Svevishniot che mu sudi na svetot za nepravdite i za iskrivuvanje na vistinata Amin.
Jakov
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Quote AaaAa: Nit Bugarin, nit makedonec, nit pro bugarski nit pro makedonski -- politicar za sopstven interes i nishto povekje. A poradi toj negov sebicen interes mnogu iskreni i cesni dusi padnale. So drugi zborovi p**ka koja ne e vredna da se spomenuva, samo da se zakopa vo mranicte anali na makedonskata istorija. <---AaaAa ovdeka imas apsolutna petka za ovoj 'govor'. Dpmne me razocara, mislev deka site bugarofili preminale vo 'narodna' ama ostanalo od plemeto nivno i vo dpmne.
Sto konkretno te razocara vo dpmne?
Korab
quote:
Originally posted by Jakov
Axa a koja bese alternativata na totalno nezrelata odluka na Jane Sandanski. Sprotivstavuvanjeto na mladoturcite ke ja dovedese Makedonija do samostojnost ili do....(edna drug situacija koja ke ja objasnam po tvojot odgovor)?
Da gi poslusa pozrelite i poodgovorni lugje vo VMRO kako na primer Todor Alexandrov. Kazav katastrofalna odluka zatoa sto vo tie teski vreminja mesto da raboti na obedinuvanje na VMRO i kauzata toj se istrcal i samo izgubil oruzje i lugje za tugji idei.. By the way, golemiot makedonski revolucioner vo prvata balkanska vojna se priklucil kon bugarskata armija i se borel vo odrinsko i solunsko. Negovata partija ucestvuvala na izbori vo toj period vo Bugarija itn. Okolu Todor Alexandrov vistina e deka ima mnogu kontroverzi, no poveketo od niv se izmisleni od prethodniot rezim od ideoloski pricini. Najgolemata negova vina e sto bil pretsedatel(prezel najgolema odgovornost) na VMRO vo najteskiot period za Makedonija. Celiot zivot go posvetil za makedonskata kauza.
Great_Macedonian Quote jakov: Sto konkretno te razocara vo dpmne? <-- toa sto promoviret kniga na aleksandrov, znaci imat bugarofili vo dpmne zasto aleksandrov bil bugarofil i nemoze nikoj da me ubedi deka ne bil.
Duhot na Vovata Jakove na prasanjeto tvoe: So citati davaat Bugarive za likvidaciite na Sarafov od strana na levite. Zatoa li Jane ne e dobar. Ako e taka zasto go slavite i mu nosite cveke. "Nie" i na G. Dimitrov mavzolej imavme, ama go urnavme po padot na komunizmot. Ti izgleda nemas iskustvo kakvo znaci dikatura. Nikoj ne te prasa nikoj ne ti bara mnenieto. Vo diktatura nema "nie". "NIe" vo diktatura znaci edna politicka klika koja pravi sto saka preku nasilsstvo represii nezakonost i ikonomicka zavisnost. Gradot Varna dolgi godini bese Stalin. "Nie" li mu go stavivme imeto. Ne, se razbira. Stavija mu go edna raka komunisti na vlast. Nekoi koi mislea na kariera (sekoja nacija gi ima) aplodiraa na sekoja glupost za odaat nagore so loyalnost i privilegii, a drugite molcea. Sega moze da e spori do utre dali ovoj molk e bil opravdan ili praveden. Nema kruska bez opaska. Koj molcel - imal pricina... Se nadevam da ti se izjasni deka cveketo mu go stavali posto bil LEV, demek "niven"...
Jakov Toa sto jas imav ispitno prasanje za Aleksandrov i seminarska za VMRO avtonomisticka me previ mene i fakultetoto isti takvi?
Duhot na Vovata Ne bre majku mu. I jaz MORAV da drzam ispiti po Marksizam Leninizam, MarksistkoLeninska filosofija i drugi takvi dosadni fantastiki. Morav ako sakam da ucam toa sto mi e zanaetot. Teraa me uslovite. Jaz bev od ovie sto molcaa (ne sosema;)). Duri i grad mu imenuvaa na Jane. Nisto loso vo toa. Toa sto ti kazam e deka megu 44 90, sto se slucuvase vo BG bese one man one parti show. Slagajte cveke na Stalin, odite ma manifestacija i vikajte Ura i da zivee, posto ako ne odite ke si ja izgubite rabotata (ne "MOZE DA" a "KE") ke vi prekineme studiraneto seto se pise na dosie (tajno) koe na koja i vrata da potropas za nesto, veke e tamu dojdeno pri tebe so zaklucok: Neblagonadezden. I cel zivor te drzat na dnoto. A sekoj ima deca i saka da gi vidi srekni - covestina. Zborot mi e. Ne moze vaka da obobstavas" BUgarite toa, bugarite onoa. Posto edna raka bugari pravea sto posakat a harodot odese po manifestacii. Imase duri i pogovorka: Site pcuvat i edinodusno glasuvat. Partijata so KGB bea nasekade. Takvo nesto vo MK nemalo i po tursko... Zakljucok: Koga ima partiiska politika so direktiva: "Da ima na Jane na grobot cveke, da mu se napravi pametnik i vaka natamu" i cveke ke ima i pametnik ke se postroi. Toa voopsto ne reflektira sto misli narodot (a narodot nikogas ne misli monolitno po nikoe prasanje - pogotovo bas vo Bugarija kade sme golemi individualisti). Narod koj misli monolitno nema idnina pluralizmot e progresot. Ima edna gatanka: Vo edna lodka sedat grebci so komandir i site kako eden grebat nakade kaze komandirot, ima i vtora lodka vo koja sekoj grebe nakade si posaka. Koja e lodkata so podobra sudbina?
Great_Macedonian Eve ja prkaznata na vmro-dpmne: Прексиноќа во Скопје во рамките на прославата на 15-годишнината на ВМРО-ДПМНЕ претставена книгата "Се за Македонија" Александров изедначен со Гоце Делчев Тодор Александров, лидерот на автономна ВМРО, за кого постојат повеќе контроверзии за неговата улога во македонското револуционерно движење, беше изедначен со големиот македонски син Гоце Делчев, на промоција на книгата "Се за Македонија" што завчера со одржа во Скопје во хотелот "Холидеј ин". Д-р Владо Поповски, еден од двајцата промотори, истакна дека Александров уште за време додека бил жив станал легенда. "Само уште една личност во ВМРО за време на својот живот и во моментот на смртта меѓу негови современици стана општа легенда, тоа беше Гоце Делчев", нагласи Поповски. Според него, неспорната легенда и големина на Александров се изразувала преку насловот "Последниот цар на планините" на книгата на талентираниот бугарски историограф Делчо Добринов. Гане Тодоровски: Се случува уривање на едно табу, се крева една идеолошка рампа пред ирационално пренагласено предубедување спрема една историска личност од повисок формат ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Тодор Александров, лидерот на автономна ВМРО, за кого постојат повеќе контроверзии за неговата улога во македонското револуционерно движење, беше изедначен со големиот македонски син Гоце Делчев, на промоција на книгата "Сў за Македонијааи што завчера со одржа во Скопје во хотелот "Холидеј инни. Д-р Владо Поповски, еден од двајцата промотори, истакна дека Александров уште за време додека бил жив станал легенда. "Само уште една личност во ВМРО за време на својот живот и во моментот на смртта меѓу негови современици стана општа легенда, тоа беше Гоце Делчевви, нагласи Поповски. Според него, неспорната легенда и големина на Александров се изразувала преку насловот "Последниот цар на планинитееи на книгата на талентираниот бугарски историограф Делчо Добринов. "Таа синтагма апсолутно ја одразува или ја омеѓува историјата на ВМРО до тогаш до кога таа беше револуционерна организација. По Александров организацијата не е револуционернааи, рече Поповски, додавајќи дека тој е голем во тоа што ја задржал ВМРО на пиедесталот и ја претворил во организација која се бори за интересите на македонскиот народ. На промоцијата присуствуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Меѓу присутните не забележавме ниту еден од познатите македонски историчари. Во Институтот за национална историја ни беше речено дека до нив не била испратена покана. Претставувањето на книгата повеќе прилегаше на политичка демонстрација отколку на обична промоција. Големата сала на хотелот "Холидеј инни беше претесна да ги прими сите оние кои дојдоа да го проследат претставувањето на книгата. Имаше над 500 луѓе, нешто што не се случило на ниту една промоција досега, Подвлекувајќи дека Александров ја изградил ВМРО како држава во држава, д-р Поповски рече дека секој што ќе го прелиста зборникот што се претставува, ќе види кај Александров една огромна енергија, еден чудесен организаторски талент и еден голем лидер кој широко бил прифаќан од четниците и од населението. Според него, излегувањето на книгата означува прв крупен чекор и прво сериозно зафаќање на науката со истражување на плејадата личности кои биле заборавени од македонската историографија, меѓу кои најистакната личност е Александров, кој бил главен раководител на ВМРО 14 години, од 1911 до 1924 година. "Тодор Александров и де јуре и де факто е доминантната личност 20 години во ВМРО. Не е можна реконструкција на македонската национална историја со игнорирањето на историјата на ВМРО. Не е можна реконструкција со игнорирање на позицијата, улогата, дејствувањето, ако сакате со искушенијата и со заблудите и грешките на Тодор Александровви, рече д-р Владо Поповски. Вториот промотор, академик Гане Тодоровски, истакна дека книгата "Сў за Македонијааи треба да биде издвоена од плодоносната река на новите изданија поради неколку карактеристики што ги содржи или што ги врзува за себе, а за кои, според него, е над просекот на современата македонска практика, дека претставува драгоцен раритет, дека е сў поблиску до поимските ознаки на сензацијата и дека станува збор за културно-политички настан на кој требало да се чека повеќе од половина век! "Се случува чин изненадувачки, во добрата смисла на зборот, буквално, се случува уривање на едно табу, се чини елегантна корекција на многугодишно, многудецениско кривогледство, се крева една идеолошка рампа пред ирационално пренагласено предубедување кон една историска личност од повисок формат, на кое предубедување му биле потчинети или опчинети повеќе генерации на малата и горда македонска нацијааи, истакна академик Тодорвски. Тој смета дека за ова истакната личност од нашето поблиско револуционерно минато, главно се судело според резоните на владејачката лева идеологија. "Добивме и располагаме со документарна граѓа врз чија основа може понашироко и самостојно да изградиме објективна претстава за Тодор Александров (1881-1924), личност кон која историографијата и кај нас и во соседна Република Бугарија приоѓале како кон контроверзија, екстремно и пристрасно и во негациите и во глорификациите, потпирајќи се главно на пооскудни знајби за неговиот живот и делоои, рече академик Тодоровски. Подготвувачот на книгата д-р Зоран Тодоровски истакна дека Александров бил негов прв предизвик, кого почнал да го проучува од хоби, уште пред дваесетина години. За него тогаш бело мошне загадочно зошто тој бил анатемисан од македонската историографија и зошто за него се пишувало само во негативна конотација, односно сакал да дознае со што им згрешил Александров на Македонија и на македонскиот народ. "Тодор Александров, долгогодишниот член на ЦК на ВМРО, е еден од ретките македонски револуционери кому Клио, музата на историјата, не му беше наклонета, или поточно, никогаш не беше објективно и документарно истражен и валоризиран, а така безмилосно анатемисан и свесно идеолошки распнатти, рече д-р Тодоровски. Истовремено, тој додаде дека во книгата се поместени разни документи: мемоари, меморандуми, декларации, циркуларни писма на ЦК на ВМРО, во најголем број напишани и потпишани од раката на Александров, како и обемната кореспонденција со многуте соработници во Организацијата, бугарски, балкански и европски државници, политичари, дипломати, општественици, новинари, научни и културни дејци, напишани во периодот од 1919 до 1924 година. "Речиси сите овие циркуларни писма на ЦК на ВМРО се проткаени со политичка програма, патиротска загриженост, слободарски копнежи, револуционерен лозунг и отворен апел за решавање на судбината на Македонија. Неговата обемна епистоларија е напоена со длабоки внатрешни чувства, искрена интимна исповед и емоции. А има ли нешто поинтимно од сопствените писма и искрениот внатрешен емотивен импулс, што е огледало на моралните и етички својства на секоја личност? Со еден збор, овој Зборник на документи е своевиден политички и револуционерен тестамент на Тодор Александров посветен на неговата борба за Македонијааи, подвлече д-р Тодоровски. http://217.16.70.245/?pBroj=1806&stID=38208&pR=3 I eve ja prikaznata na makedonskite istoricari: Остри реакции на македонски историчари по повод искажувањата за време на промоцијата на книгата "Сў за Македонија" Тодор Александров се бореше за бугарската кауза Иван Катарџиев: Оние што се залагаат за Александров нека ми кажат каде и кога се заложил за македонскиот јазик, кога се заложил да ја поддржи книгата на Мисирков Марија Пандевска: Кому му е потребно некритичкото величање на Александров и поставување знак за равенство со највеликите синови на Македонија? "Тодор Александров беше под силно влијание на бугарската политика и на бугарската егхарзија. Тој истовремено е и противречна и трагична личност. На чело на ВМРО дојде во 1912 година со благослов на бугарската армија и тој е наполно врзан за остварувањето на политиката и целите на бугарската држава. За да остане во ВМРО се послужи со недемократски средства, не прифати да биде избран преку конгрес, туку едноставно се наметна, и оние што му пречеа, како што беше Ѓорче Петров, ги ликвидирааи, вели академик Иван Катарџиев. Истовремено тој додава дека Александров за автономија на Македонија зборувал формално. На пример, за време на Првата балканска војна тој се изјаснувал за автономијата, но во оној момент кога Бугарија окупирала голем дел од Македонија, рекол дека повеќе не може да се говори за автономија, туку за нејзино приклучување кон Бугарија. "Александров имаше прекрасни можности во текот на Првата светска војна, кога најголемиот дел од Македонија, речиси три четвртини беше под бугарска власт, кога тој беше на чело на разузнавачка служба на воена единица на Бугарија, можеше да прокламира дека се бори за самостојна Македонија, како што го направи тоа Јане Сандански, кога на една прослава во Солун, по повод навлегувањето на бугарската војска, рекол: "Ја подигам оваа чаша за самостојна Македонија. Напротив, кога имаше власт и моќ, тој потполно ги остваруваше бугарските државни цели за што беше одликуван од кајзерот Вилхем во Ниш, за услугите што Ј ги направи на германската војска преку помагањето на бугарската окупација на Македонијааи, подвлекува Катарџиев, според кого светол момент во дејствувањето на Александров е потпишувањето на Мајскиот манифест во 1924 година и за тоа тој треба да биде почитуван. "Оние кои се залагаат за Тодор Александров нека ми кажат каде и кога Тодор Александров се заложил за македонскиот јазик, кога се заложил да ја поддржи книгата на Мисирков "За македонцките работи°, кога се заложил да се почитуваат интересите на македонските учесници во бугарската армија, зошто дозволил тие да бидат употребени како топовско месо во Источниот фронт. Нивниот број беше голем, околу 13 до 14 илјади, а тие не добија шанса да се изразат како сила што е носител на самостојните интереси на Македонијааи, заклучува академик Катарџиев. "Дејноста на Тодор Александров е дијаметрално спротивна од она што го слушнавме последниве денови при промоцијата на книгата "Сў за Македонијааи, вели Васил Јотевски. Имав можност да разговарам со баба Лика Чопова, внуката на Гоце Делчев од неговата најстара сестра Ружа Делчева, а таа во нејзино присуство забрануваше да се спомнува името на Тодор Александров. Зошто таа така се однесуваше? Во време на септемвриското востание од 1923 година, горноџумајскиот востанички одред, составен од Македонци, којшто сакал да учествува во востаничките дејства, на враќање од Ќустендил во Горна Џумаја, бил масакриран од четниците на Тодор Александров. Меѓу жртвите еден од нивните водачи бил Тодор Чопов, братот на Лика Чоповааи, раскажува Јотевски. Од востаничкиот одред живи останале малкумина. Се префрлиле во ослободениот Разлог. Тие останале живи само благодарение на заштитата што им ја дал Алеко Василев, таканаречениот Паша, којшто подоцна во 1924 година бил вмешан во убиството на Тодор Александров. Но, тие подоцна биле ликвидирани од Ванчо Михајлов, без суд и без пресуда. Јотевски вели дека подоцна Ружа, една од сестрите на Гоце Делчев, го молела на колена Александров да Ј го поштеди нејзиниот син и да не го убива. "Ако почнеме да ги броиме жртвите од страна на ВМРО на чие чело беше Тодор Александров, ќе нема крај. Најдобро тоа го илустрира Анастас Лозанчев, кој вели дека повеќе жртви паднаа од организацијата на Тодор Александров отколку во Илинденското востаниееи, нагласува македонскиот историчар, подвлекувајќи дека не станува збор за промоција на книга, туку за рехабилитација на една политика опасна за Македонија. "Утре нема да биде ништо чудно ако се објави и книга за Ванчо Михајлов. Тоа е рехабилитација на врховистичката струја на ВМРООи, заклучува Јотевски. "Пробивот до позициите на водач на Александров му бил овозможен од неговиот идеолошки ментор Христо Матов, кој во рамките на Организацијата го формирал и раководел со нејзиното неоврховистичко крило. Отворениот судир на двете антагонистички концепции во македонското движење за самостојна македонска држава или присоединување кон Бугарија се разгорел со целата своја жестокост и довело до ликвидацијата на бројни видни македонски револуционери од илинденската генерација. Во подолг период сите тие убиства директно или посредно воделе до името на Тодор Александровви, вели д-р Марија Пандевска. Таа истакнува дека Александров е Македонец по потекло, дека бил способен организатор, но истовремено и политички демагог. Затоа бил најпогодна личност за водач во периодот на распарчувањето на Македонија, за време на балканските и Првата светска војна и непосредно по неа. Според неа, Александров по поделбата на татковината во 1913 година добро го искористил моментот да манипулира со најболната точка на Македонците - со општомакедонскиот стремеж за обединување и извојување политичка автономија за Македонија. Така, неговата ВМРО, според паролите, но не според анализа на севкупната активност, незаслужено ќе го носи епитетот "автономистичка", давајќи сосема друго значење на зборот автономија. Д- р Пандевска на крајот го поставува прашањето кому во Република Македонија, во годината од грандиозното европско прославување на 60-годишнината на победата над фашизмот и Хитлеровата коалиција, му е потребно некритичкото величење на Т. Александров, поставувајќи пред него знак на равенство со највеликите синови на Македонија? http://217.16.70.245/?pBroj=1806&stID=38210&pR=3 Na kogo da mu veruvam? na nekolku politicari ili na site istoricari? se znae na kogo. Istoricarite ja znaat istorijata.
Jakov Za periodot 44-90 nema potreba da komentirame zasto ocigledno e kolku i kakvi nesreki denose. Imase eden vic porano za vas vo Bg. Imal Todor ZIvkov obrakanje do javnosta preku TV na prvata programa. A ako vo toa vreme nekoj zavrtel na vtorata programa, tamu imalo policaec koj vikal "Zavrti na prvata inaku tesko tebe" Jas koga go sopmnav Jane, prasav ako e toj negativen za Bg. kako sto saka Stan da kaze, zasto togas od 90 navamu vo demokratijata sekoja godina trcaat Bugarskite vlasti da poloza cveke. Dali zasto iskreno veruvaat vo negovoot delo ili kolku da bidat pred Makedoncite. Toa e prasanjeto. Inaku levi-desni sili voVMRO pred II svetska vojna i levite posle toa Zivkov, Stalin, i kom.partii ne se voopsto isti. Mislam deka samo podelbata ima isto ima inaku sustinski se daleku edni od drugi.
katia
quote:
Originally posted by ZOTE
Јане Сандански From Wikipedia Јане Сандански (18 мај 1872 - 10 април 1915) е македонски револуционер. Јане Сандански - Царот на Пирин Enlarge Јане Сандански - Царот на Пирин Роден е на 18 мај 1872 год. во с. Влахи, Мелничко (Санданско). Завршил основно образование и втори клас. Две години потоа како чирак го изучува чевларскиот занает. Две години работел како молбописец, помошник адвокат во адвокатската канцеларија на својот вујко, а потоа самостојно. Во МРО стапил во 1899 година после неговото запознавање со Гоце Делчев. Во Пиринскиот крај, формирал своја чета со која дејствувал и станал непомирлив борец против врховизмот. Заедно со војводите Христо Чернопеев и Крсто Асенов, во август 1901 год. го организирале грабнувањето на американската протестантска мисионерка мис Елен Стон за откуп од 14000 турски златни лири. После убиството на Гоце Делчев, станува раководител на Серскиот револуционерен округ. За време на младотурскиот режим (1908 – 1912 г.) се наоѓа на чело на основаната во Солун Народна федеративна партија. За време на Првата балканска војна со поголем одред зел активно учество на страната на сојузниците. Убиен е од агенти на Фердинанд кај местото Папаз - Чаир во Пирин планина на 21 април 1915 г. E sega koj e vo pravo, ti mi pokazuvash link na bugarsko pishuvanje na istorijata, a eve ti go makedonskoto pishuvanje na istorijata. Vistinata e edna, on bil makedonski revolucioner, a toj shto ja iskrivuva vistinata se snae shto go cheka.
(Macedonian or English please)Edit by J
ZOTE Do Katia ZOTE Istorijata ne uchi deka narod koj nema svoja istorija, svoi istriski nastani i lichnosti, posegnuva po tuchi za da stane narod vo vistinska smisla na zborot.
Jakov
quote:
Originally posted by katia
Во март 1914 г. Кралството Србија собрало во Крагуевац околу 1000-1200 регрути од Македонија. Но, на 10.04.1914 г. побунетите регрути откажале да се заколнат на верност на српскиот крал Петар Караѓорѓевиќ. Од Штип во Крагуевац имало околу 70-80 регрути, од кои, над 60 одбиле да се заколнат. Константин Ангелов, учесник во бунтот сведочи: „... За миг воздухот беше расцепен од громогласното „ура“! Не сакаме да се колнеме! Не сме Срби и сл. Војничкиот строј при командата „мирно“ се наруши, се растури, се разбрка. Настапи неописив хаос. Сите присутни беа стаписани и изненадени. Офицерите разлутени, со измакнати сабји мавтаа, тепаа, но без резултат - нередот стануваше уште поголем. Граѓаните, мажи, жена и деца ги зафати паника, бегаа... Картина на вистински бунт... на официјално место, пред официјални лица и странски претставители.“ Од кочанско имало регрутирано околу 250 души. Санто Витанов, родум од с. Горни Полог, Кочанско, учесник во бунтот, во свите сеќавања кажува: „Ни ги променија и презимињата, а не советуваа и да си ги промениме и имињата, нашите биле бугарски. Првата закачка изби кога започна прозивката на „виќ“. Не се одзовуваме, а не викавме ни „ја“, туку „јас“ или „аз“, тие што веќе поминале низ бугарските училишта... Некаде околу 1 или 2 април 1914 г. ни датоа текст на заклетвата за српскиот крал. Тоа предизвика вознемирување прво кај писмените, а потоа и кај сите други. Штипјани радовишани кажале на нашите [кочанчани]: како нашите дедовци и татковци се колнеле на Фердинанд, а ние да се колнеме на верност на српскиот крал? Меѓу сите почна да се шепоти, што сме ние, народ или ништо? ... Дојде и тој час. Свештеникот почна збор по збор да ја чита заклетвата... Старешините почнаа да не подбуткуваат и да ни викаат. Ние молчевме. Одеднаш од средината се чу силен глас „Ура“, не сме Срби, се колнеме на Фердинад. Во нашиот круг стана голема бркотница. Н#232; опколија српски вооружени војници, а старешините почнаа да н#232; тепат. ...Потоа затворија 20 души, а на другите почнаа да ни зборуваат и да н#232; убедува попот, дека Бугарите се виновни, тие не лажеле, ние во старо време сме биле Срби.“ Во сведоштвото за еден од радовишките учесници во бунтот се кажува: „...„Не се колнеме, не сме Срби“. Кога српските офицери слушнаа дека некои од војниците го фалеа бугарскиот цар Фердинанд, ги фати бес и почнаа да н#232; тепаат, во кругот, во собите, преку денот и ноќта. Миле Кошев го убија. Илија Габрешанецот го убија. ...Убија и зтворија и неколку млади и весели момчиња од селата.“ (Димитар Галев, Белиот терор во Југоисточна Македонија. Штип 1991. 1. 524-532)
Buntot na makedoncite vo Kraguevac e eden od podobrite primeri za ulogata na Aleksandrov. Kako edna vistinska reakcija se zloputotrebuvala od site strani. Spomunuvanjeto na Ferdinant vo seta ovaa rabota(kako dokaz za nakakvo bugarsko poteklo e smesna). Osven toa site ovie raboti koi Katija gi izdvojuva, bez da se sogleda celiot kontekst na situacijata se samo primer na propagandata koja ja sirel Aleksandrov, a koj najmnogu se osetila na grbot na obicniot makedonski narod. Ottamu vakvi citati se bescelni osobeno koga ne se dava nivniot vistinski istoriski kontekst. Nice try, Katia.
katia Не разбирам каква е врската Александров - собитиjaта во Крагуевац.
Jakov Epa koga citas selektivno nema da razberes, ili toa ne se uci kaj vas. Mora da e nekoja nasa izmislica i toa. Vidis Katija tuka e razlikata megu makedonskata i vasata istoriografija....ama za toa drug pat.
katia
quote:
Originally posted by Jakov
Epa koga citas selektivno nema da razberes, ili toa ne se uci kaj vas. Mora da e nekoja nasa izmislica i toa. Vidis Katija tuka e razlikata megu makedonskata i vasata istoriografija....ama za toa drug pat.
(Macedonian or English please) Edit by J македонска : "По иницијатива на Сандански во 1909 година е формирана Народната федеративна партија, во чии програмски начела влегуваше барањето за организирање на државата на федеративни начела, при што би се создале автономни единици од секоја народност, за решавање на аграрното прашање и за широка политичка демократија во таа држава." това е и селективно, и лажно бугарска : "Политичката партија на Јане Сандански е формирана во август 1909 г. Во член 1. од Правилникот на Народната Федерaтивна Партија (Бугарска секција), стои: „Член на бугарска секција на Народната Федеративна Партија може да биде секој Бугарин, отомански граѓанин, навршил 20 год., кој ја прифаќа партиската програма и се вбројува во една од месните организации. Забелешка: Се прима за член и граѓанин од друга нација, до образувањето на партиска секција од таа нација.“" така се пише историja по документи
dejan katia sto ti e toa gorda bugarka?? neli si makedonka????
katia
quote:
Originally posted by dejan
katia sto ti e toa gorda bugarka?? neli si makedonka????
ние тука не правиме разлика между Македонка и Бугарка
Jakov Dejan si go gledal "Attack of the clones" Gi programiraat i ni gi prakaat..... i se taka eden, drug, tret......do nedogled.....
katia
quote:
Originally posted by Jakov
Dejan si go gledal "Attack of the clones" Gi programiraat i ni gi prakaat..... i se taka eden, drug, tret......do nedogled.....
A ти читал ли со го Оруел /"1984"/ - како се прави лажна и селективна историja ?
Jakov A ti da ne sakas da procitas kako se odmara nekoj den na Forumov? Za Orvel ste sampioni tuka nema zbor!
katia
quote:
Originally posted by Jakov
A ti da ne sakas da procitas kako se odmara nekoj den na Forumov? Za Orvel ste sampioni tuka nema zbor!
This is unavoidable, when Macedonian like you try to argue with Bulgarians about history on macedonian forums. No arguments, censura only. You are always the losing side in such case.
Jakov
quote:
Originally posted by katia
quote:
Originally posted by Jakov
A ti da ne sakas da procitas kako se odmara nekoj den na Forumov? Za Orvel ste sampioni tuka nema zbor!
This is unavoidable, when Macedonian like you try to argue with Bulgarians about history on macedonian forums. No arguments, censura only. You are always the losing side in such case.
You make me cry[:(]
katia
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by katia
quote:
Originally posted by Jakov
A ti da ne sakas da procitas kako se odmara nekoj den na Forumov? Za Orvel ste sampioni tuka nema zbor!
This is unavoidable, when Macedonian like you try to argue with Bulgarians about history on macedonian forums. No arguments, censura only. You are always the losing side in such case.
You make me cry[:(]
решивме ги сите спорове со овоj заклучок
dejan sum go gledal attack of the clones;) katia you are sick! Pretending to be a Macedonian from Pirin? Is something wrong with you? Your signature is a very ironic one! Indeed you are a 'gorda bugarka' Anyway i'm not surprised.....sicko
toni_a "...Н#232; обвинуваат дека не се чувствуваме достаточно како Бугари, злословат дека го прикриваме своето национално качество и дури дека ни недостасува секакво бугарско сознание. Обвинуваат, интригуваат, кљукарствуваат, клеветаат, но не откриено и со докази, а по недостојни патишта и со најдолни средства..."
katia
quote:
Originally posted by dejan
sum go gledal attack of the clones;) katia you are sick! Pretending to be a Macedonian from Pirin? Is something wrong with you? Your signature is a very ironic one! Indeed you are a 'gorda bugarka' Anyway i'm not surprised.....sicko
I would like to assure you that all the people in Pirin Macedonia are sick except the OMO-Ilinden members please see here : http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=blagoevgrad http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=gotze http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=sandanski http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=bansko
dejan I don't understand that all. What is even more sick is that you people name your cities after another countries heroes, goodness, how desperate are you people? MRS
mnik
quote:
Originally posted by katia
quote:
Originally posted by dejan
katia sto ti e toa gorda bugarka?? neli si makedonka????
ние тука не правиме разлика между Македонка и Бугарка
tja ako e toa tochno shto ti go velish, togash nema da ima problem da ja priznaete OMO, ama ochigledno e problem, bidejki OMO razlikuva megju Makedonci i Bugari??? ili???? ama zalno shto mladi kako tebe, poleka se pobugarchija, tja.... ako site makedonci se bugari, togash priznajte ja OMO, ajde shto e problemot, toa e demokratija...
mnik and you would like to assure me that the census shown here is just another big lie!!!! http://www.macedonia-info.org/history/The_post&balkan_wars_period(1912-1945)/Census_in_Bulgaria.jpg and making this postcard is just another sick, from Tito brainwashed poor Bulg [^] [img]http://www.nepokor.org/Istorija/Sliki/Jane_Sandanski.jpg[/img] come on spear me the bull, I have met some young people from Pirin, who told me that they are refered as Macedonians but no Macedonian as Im. sad for them, since there is only Macedonians as me, or no Macedonians at all. one can not be Macedonian and Bulgarian, an two fold indentity. what a sick idea.
katia
quote:
Originally posted by mnik
quote:
Originally posted by katia
quote:
Originally posted by dejan
katia sto ti e toa gorda bugarka?? neli si makedonka????
ние тука не правиме разлика между Македонка и Бугарка
tja ako e toa tochno shto ti go velish, togash nema da ima problem da ja priznaete OMO, ama ochigledno e problem, bidejki OMO razlikuva megju Makedonci i Bugari??? ili???? ama zalno shto mladi kako tebe, poleka se pobugarchija, tja.... ako site makedonci se bugari, togash priznajte ja OMO, ajde shto e problemot, toa e demokratija...
The problem with OMO regognition is their problem, they have separatists illegal targets in their programs.they have to cut these targets otherwise they will be alway forbidden I suppose you know better the peoble in Pirin Macedonia from a person born in Blagoevrgad..hopefully..perharps I don't know my parents, relatives, friends who are still there. I havn't known my neighbours when I lived there may be, they were all suposed to be sick.. In the census data you quote my grand-parents are declared as Macedonian...this is absolitely thrue ..are you satisfied ?...but they were forced to do this by the comminist party as the other peoble in the region I have some relatives in the native village of Sandanski /Vlahi/...he was killed by Bulgarians of course.. besause of political reasons I knew personally a man, whose father was the last one to see Sandasnki alive, before the killers of course
katia
quote:
[ come on spear me the bull, I have met some young people from Pirin, who told me that they are refered as Macedonians but no Macedonian as Im. sad for them, since there is only Macedonians as me, or no Macedonians at all. one can not be Macedonian and Bulgarian, an two fold indentity. what a sick idea.
there are still diffirences between Germans from East and West Germany, and they were separated 30 years only, for instance We (Macedonians) have been separared for much longer, and in this sense Macedonian in Blagoevrad region and in Republic of Macedonia does not mean the same thing at all, this is very clear and simple. The diffenreces are much more bigger than those ones in the German case.
mnik WOW THEY WERE FORCED, THE POOR BULGARIANS, THE COMMUNISTS WERE BAD PEOPLE WHO WANTED REALY TO MAKE MACEDONIA MACEDONIA, THAT'S WHY THEY PRESSED THE POOR BULGARIANS TO TELL THAT THEY ARE MACEDONIANS. THIS IS NEW!!! Im OVERWELMED, NOW YOU MADE THE HISTORY VERCA VICE, SINCE IT IS WELL KNOWN THAT THE BULGARIANS HAVE FORCED MACEDONIANS TO CALL THEM BULGARIANS, NOW IT IS VERCA VICE, THE POOR BULGARIAN PATRIOTS ARE FORCED TO CALL THEM SELFS MACEDONIANS. THATS NEW SINCE FROM 1970 TILL 1991 THERE WAS SUCH THING AS VIZHDANJE, AND MACEDONIANS FROM PIRIN MACEDONIA WERE COMING TO EAST MACEDONIAN TOWNS(UNDER YUGOSLAVIA) TO SEE THEM SELF WITH THEIR RELATIVES, AND THEY HAVE TOLD THE STORYS ABOUT THE BULGARIAN OPRESIONS ABOVE THEM THE MACEDONIANS, BUT FOLLOWING YOUR QUOTE, THEY WERE FORCED EVEN IN MACEDONIA TO CALL THEM SELF MACEDONIANS, EVEN THOUGH THEY WERE BULGARIANS. INTERESTING, THANKS FOR THE INFO. AND FOR YOUR INFO, IT HAPPEND THAT THEY WERE TELLING THE STORYS ABOUT THE NEW SETTELMENT FROM BULGARIANS IN PIRIN, EXACTLY AS THE GREEKS SETTELED GREEKS IN EGEI MACEDONIA. OR YOU WANT TO TELL ME THIS IS NOT TRUE, JUST COMMUNIST PROPAGANDA, FROM THE POOR OPRESED BULGARIAN PATRIOTS IN PIRIN MACEDONIA. SUCH A PITY. BUT GO AND TELL STORIES TO SOMEBODY ELSE. I TELL YOU SOMETHING, THE CAUSE SERVES THE PURPOSE. THEY KEPT TELLING WHAT ONE WANTED TO HEAR, JUST TO PROTECT THEIR JOBS AND THEIR FAMILYS, SO SOME OF THEM, JUST GOT IN THE ACT, AND NOW EXACTLY AS YOU CAN NOT TELL EXACTLY WHAT THEY ARE, MACEDONIAN OR BULGARIAN. MAKE UP YOUR MIND, YOU CANT BE BOTH. AND FOR OMO, GERMAN SCIENTISTS HAVE STATED THAT OMO FULLFIELS EVERYTHING WATS NEEDED FOR RECOGNITION, AND IT WAS RECOGNIZED FOR A SHORT TIME; BUT THIS DOESNT FIT THE BULGARIAN PROPAGANDA AND IDEOLOGY; SO THEY JUST FORBITED IT AGAIN, THATS ALL. SO PEACE WITH YOU, BUGAROFIL MACEDONIAN.
mnik SO IF YOU WANT TO CALL YOUR SELF A BULGARIAN, IT IS YOUR RIGHT, BUT DO NOT SERVE THEIR PURPOSE, AND DO NOT ACT AGAINS YOUR ANSCESTORS, JUST STAY AWAY FROM THE PROBLEM, THATS ALL YOU HAVE TO DO.
Jakov Katija jasno i glasno, za da ne se zamarame site so bespotrebni raboti koja e tvojata cel i zadaca ovde??????
katia
quote:
Originally posted by Jakov
Katija jasno i glasno, za da ne se zamarame site so bespotrebni raboti koja e tvojata cel i zadaca ovde??????
Каква задача, интресно ми е, а и немам многу работа сега. Като имам, не ке седнам да пишувам по форуми
mnik
quote:
Originally posted by katia
quote:
Originally posted by Jakov
Katija jasno i glasno, za da ne se zamarame site so bespotrebni raboti koja e tvojata cel i zadaca ovde??????
Каква задача, интресно ми е, а и немам многу работа сега. Като имам, не ке седнам да пишувам по форуми
tja [xx(]
dejan mnik, mislam ja isplasi katia[:p] zavali devojceto e zbuneta sega xixi[:D] Yes Katia! What is your purpose here?? HMM Deceit??
mnik
quote:
Originally posted by dejan
mnik, mislam ja isplasi katia[:p] zavali devojceto e zbuneta sega xixi[:D] Yes Katia! What is your purpose here?? HMM Deceit??
e bash mi e zal [V] haha, se zaebavam [:D]
Jakov Za Katija i za site koi si nemaat rabota, a na koi im e dosadno i baraat zabava. Eve link, Katija slobodno odi i zabavuvaj se , ke bides dobre dojdena i mislam deka ke ti bide interesno. http://forums.vmacedonia.com/forum.asp?FORUM_ID=40 Ovde dokolku nemas nesto da kazes vo vrska so temata, nemoj zasto ke editiram se. Popisot vo Bugarija e vasa rabota i ne e tema na interes ovde. Zatoa ili drzi se do temata i pravilata ili pobaraj drug forum. OK
katia
quote:
Originally posted by dejan
mnik, mislam ja isplasi katia[:p] zavali devojceto e zbuneta sega xixi[:D] Yes Katia! What is your purpose here?? HMM Deceit??
верно е, керка ми ке се збуни многу кога прочита што е написал mnik. Edit
mnik
quote:
верно е, керка ми ке се збуни многу кога прочита што е написал mnik. Edit
epa ke se zbuni, dali e bugarka ili makedonka, taka e ovaa pirinskata, tja.
mnik dosta beshe rchkanje, aj nazad na temata [:D]
Duhot na Vovata Mnik. bate ako ne si slusnal za kampanijata vo Pirinsko po terane lugete tamu da se proglasat Makedonci, ne vidam sto imas rabota da diskutiras makedonska istorija. Toa e fakt samo pobaraj na google. Pravenje Mekdonci niz Pirinsko e bila partiska zadaca vo tekot na prvite godini po "narodnata" vlast. Bilo e na norma. Ima dokumenti od ovoj period - kup za koj saka da cita. Za koj ne saka...... nema spas.
toni_a taka li go opravduvate isceznuvanjeto na makedoncite posle toa? i zasto samo vo pirin? moze li da dades nekoj link...da ne se zamaram tolku.
dejan i da spijam po lesno vecer!
Great_Macedonian Abe i vie sto ste se nasekirale, ne znaci deka cim katia e od pirinska makedonija, deka e makedonka bugaromanka, jas mislam deka e cista tatarka samo epten se trudi da bide makedonka. Izgleda toj "fetish" koj gi zafati grcite koj tvrdat deka "greek=macedonian" ocigledno gi zafatilo i bugarite koj mislat deka "bulgarian=macedonian" pa na red se sega srbite koj ke kazat (a mnogu od niv go pravat toa) deka "macedonian=serbian"... sto da se kaze be luge... go imame najubavoto ime vo svetot MACEDONIA i go nosime imeto na najgolemiot velikan ALEKSANDER THE GREAT... ostajtegi tatarive i grcive neka jadat gomna. Vistinski makedonec se pisi kako makedonec na popis. grk ili bugar nikogas ne bi se napisal kako 'makedonec' na popis.. i wonder why? hrmmm, zas odgovorot e lesen, samo makedonec moze da bide makedonec!
toni_a dobro,znaci za pirinka vo "signature-to" razbravme. za da si bide se na red,treba uste toa "o" (pravopisna greska) da go izbrise! e togas ke bide "taman"![:D]
Jakov Abe edno zensko ima ovde i vi go okupira vnimanieto 102%. A Todor ALeksandrov ceka li ceka da kaze nekoj nesto pametno za nego?
Great_Macedonian Nesto pametno za nego od sve sto dosega procitav, neznam ni dali ke moze da se kaze.
Jakov Poracaj ja novata kniga veruvam ke najdes dosta pamentni raboti, ako ne pametni barem interesni.
stan You can take a look at one other book about Todor Alexandrov: "Todor Alexandrov - diary and correspondence from the WW I 1915-1918" http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=5096
katia личността на Тодор Алексанров ги вознемири Македонците, секоj ден пишуват по нешто...многу е интресно аку се гледа од софиjскиот булевард со истото име, дека сум jaс сега СООЧУВАЊА СО МИНАТОТО: ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ Моќта на бугарската пропаганда Па, ако добро паметиме и го проанализираме минатото дури и бегло, ќе се соочиме со непобитниот факт дека во голем број случаи на фалсификување на историјата од плодната, моќна и добро разработена бугарска пропагандна машинерија често сме биле удирани со свој камен по глава. Со разработениот систем на присвојување на личности и настани, со прикривање автентични историски факти и докази и со стопати повторуваните лаги со цел да станат вистини, официјална Софија преку своите маркетинг-агенти и организации многу мудро пишуваше и пласираше нови страници, кои во македонската историја создаваа метеж, а историчарите неминовно ги насочуваа кон поставената стапица која секогаш и, како по правило, резултираше со затворање на одредено прашање и прогласување на табу-тема со која, ако некој загризе, беше осуден да го понесе епитетот "пробугарски", "врховистички", "антимакедонски" и каков не друг елемент http://vecer.com.mk/tekst.asp?tid=12442
dejan katia....why did you lie to us that you were a Macedonian, then say a Bulgarian?? And i don't want you to say 'we don't make difference between Macedonians and Bulgarians'!!!!
katia
quote:
Originally posted by mnik
Stvarno, Makedonka ili Bugarka, dvete ne biva. Sho e ovoa, do fchera gorda Bugarka, sega Makedonsko devojche od Pirin Makedonija??????????
Македонка и Бугарка во Пиринска Македониja значи истото, а аку на некоj не му аресва си е негов проблем. Коj не верува, да доjде да види.
dejan katia, you look like a zmija in that photo! do you know what a zmija is? :)
mnik
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
мник, Бугарите во географската област Македония а исто и во државата Македония се Македонски Бугари. Во истата реципрочност во која има Македонски Албанци, Македонски Турци, Македонски Цигани, Македонски Власи и в. н. Или има некоја тајна причина, на која Македонец и Бугар не можаат да се користаат во една реченица :)?
Hahahahaha ima Makedonski Vlasi ova ona ama nema Makedonci, oni isparija nekade, Ke se Umram smeejki. Bugarite se zad Volga, i ako toa ne tie Jasno togajka nem veke da pishuvash. a ako tolku sakash da Bidesh Bugarin, pa idi tam i Meshaj se so niv [:D][:D][:D] Se drugo samo Makedonci da ne Bideme, a Ziveeme vo Makedonija. BUgari nema u Makedonija, i toa da ti e Jasno Batka!!!!
Duhot na Vovata Bugari nema u Makedonija. Prasam se zosto sekakvi drugi ima, a ocno Bugari - ne. Da li e nesto vo vozduhot ili vo klimata. mnik (propustil si edna bukva vo nikot, ako sudam za vozrasta tvoja mora da e mAnik :):)). Zad Volga drzava Bugarija e imalo odamna, deneska taa na Balkanot. Vo drzavata Bugarija e normalno narodot da se narekuva Bugaski (ne kako etnos a kako drzavjanstvo i nacionalnost vo politicka smisla). Isto kako i drzavjanite na Makedonja e redno da se naricat Makedonci (vo istata smisla). Kako se cuvstvuvat lugete individualno vo etnicka smisla e nivno pravo koe mora da se garantira sekako. Daj sega da vidime do kakov komentar ke te dovede yugoslovenskata paranoja.
mnik Stvarno, Makedonka ili Bugarka, dvete ne biva. Sho e ovoa, do fchera gorda Bugarka, sega Makedonsko devojche od Pirin Makedonija??????????
toni_a pricunata e sto turko-ciganski bugari ne razbiraat deka makedonskite makedonci ne se identifikuvaat so mongolskite tatari od chuvashko azijatskata oblast :) ili ima nekoja tajna prcina sto tie lazat deka ne e taka?
Duhot na Vovata мник, Бугарите во географската област Македония а исто и во државата Македония се Македонски Бугари. Во истата реципрочност во која има Македонски Албанци, Македонски Турци, Македонски Цигани, Македонски Власи и в. н. Или има некоја тајна причина, на која Македонец и Бугар не можаат да се користаат во една реченица :)?
Jakov Mala intervencija.....Ciganite vo Makedonija a i posiroko se narekuvaat Romi i mislam deka e korektno da se drzime do ona ime koe tie luge go izbrale. I nie ne se osekame bas najubavo koga nekoj ne vika Skopjani ili Slavomakeodnci.
toni_a
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Bugari nema u Makedonija. Prasam se zosto sekakvi drugi ima, a ocno Bugari - ne. Da li e nesto vo vozduhot ili vo klimata. mnik (propustil si edna bukva vo nikot, ako sudam za vozrasta tvoja mora da e mAnik :):)). Zad Volga drzava Bugarija e imalo odamna, deneska taa na Balkanot. Vo drzavata Bugarija e normalno narodot da se narekuva Bugaski (ne kako etnos a kako drzavjanstvo i nacionalnost vo politicka smisla). Isto kako i drzavjanite na Makedonja e redno da se naricat Makedonci (vo istata smisla). Kako se cuvstvuvat lugete individualno vo etnicka smisla e nivno pravo koe mora da se garantira sekako. Daj sega da vidime do kakov komentar ke te dovede yugoslovenskata paranoja.
licno jas poznavam edna sto si imala i ima bg-drzavjanstvo za vreme na jugoslavija i posle toa.zenata si imase rabota,stan,kola,familija itn...kako site sto ziveea toa vreme vo jugolslavija/makedonija.ziveese do pred 2-3 godini vo makedonija i posle toa se preseli za sofija...(poradi licni pricini) inaku za momentalnata sostojba mozes sam da precenis: na proslite bg-izbori imalo 91 glasac vo bg-ambasadata vo makedonija,a sega tocno 450 (kolku sto se sekavam). izgleda imalo nekoja pogolema grupa turisti ovojpat[:D]
toni_a
quote:
Originally posted by Jakov
Mala intervencija.....Ciganite vo Makedonija a i posiroko se narekuvaat Romi i mislam deka e korektno da se drzime do ona ime koe tie luge go izbrale. I nie ne se osekame bas najubavo koga nekoj ne vika Skopjani ili Slavomakeodnci.
kolku sto znam nazivot "C....." si e OK posto gi soedinuva site grupi na tie narodi (Sinti i Romi).niz cela evropa si se koristi toj naziv i e skoro istiot so sosema mali razliki. neznam zasto kaj nas e porazlicno.dali poradi "political correctness" ili zatoa sto kaj nas ziveat isklucivo Romi? dodeka od drug aspekt imas pravo deka sum gi navredil i se izvinuvam za toa!
mnik
quote:
Bugari nema u Makedonija. Prasam se zosto sekakvi drugi ima, a ocno Bugari - ne. Da li e nesto vo vozduhot ili vo klimata
Istoto vaze i za vas be, U Balgamija ima se Ama nema Makedonci. Uste potochno recheno, Vo Balgamija nema nishto drugo osven Balgami[:D] Bidejki na Pasoshite pishe deka site Se Bugari. Shto znachi deka i turcite i ciganite, i Makedoncite se brojeni kako Balgami, bez razlika dali se toa ili ne, nekakonemaat moznost sami da se izjasnat, a ti mi zborish tuka za nekoje samo iznajsnuvanje i pochituvanje na chovechki prava[;)]
quote:
mnik (propustil si edna bukva vo nikot, ako sudam za vozrasta tvoja mora da e mAnik
za mojata vozrast ti ni oddaleko ne mozesh da procenesh nishto [:D] ovaa interpretacija pokazuva kako vie si gi klepate rabotite, onaka kako shto vi odgovara, A kade ostana Tvojata "J" Bukva, ooooooooo izvini zabravi vie nemate takva, zatoa VOVATA ili i toa e nekoj drug Balgamski sinonim[?] kako i da e da se dechkam so tebe nemam Bock veke. Bidi si shto sakash, i jas sum toa shto sakam, i nemoj da me ubeduvash deka pro Bugarite se Iranci ili od Hindukush, koga samiot toponim Bolgar e ist kako Volgar, samo vo latinica V=B, a pozad Volga ima oshte lugje shto se vikaat Bugari. Ti mi zborish za YU Manija, a shto e so BU manija, cel svet e Bugarski [:D][:D][:D] cao VOVA
Jakov MNIK i Vovata.....moze da mu se vratime na Todor, ne za drugo, nego site znaeme koj e sto ovde, da ne si povtoruvame po 10 pati.OK
Emo Hi everybody [:)] Here is an interview of Dr.Zoran Todorovski. While I do not fully agree with all of his thesis, in my oppinion hes views are quite impartial and based on the existing sources. [url]http://www.tribune.eu.com/articles/79.html[/url]
toni_a abe emo,edno prasanje! koi se ovie od vesnikov? koj go izdava i stoi pozadi nego? go citav ova ,uste pred 3 dena...nekako nemozam da vidam nisto pod "Tribune team" i "za nas"... dali mozes da dades info? a i so sponzorite e nekako slabo?!
Emo Hello toni_a, Well you are right, it is not quite clear who is behind this "Tribune" website. I was also frustrated by that fact. What really matters, however, is did Zoran Todorovski say those words or not and are the documents included in that book genuine or not! To my opinion he did and the documents are real! Here is one more link on the subject: [url]http://www.forum.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=132&MenuID=687&EditionID=46&CategID=323&ArticleID=928&Page=1[/url] This time I checked the source [:)] And one more thing - to be able to win a discussion you must know the thesis of your opponent very well. Why don't you first read that book for T.Alexandrov and tell us all what you think about it. I would be interested in hearing your opinion [:)] Regards to you all!
Duhot na Vovata Izvini Jakov, So mnik imavme private exchange, koj se preleja i ovde. Ne e po temava... vo pravo si.
marko_polog Emo, Don't confuse being right-wing or left-wing oriented with someone's Ethnic identity(in this case Aleksandrov), the goal was always the same, the means to achieving that goal were different. Putting an Ethnic twist is pure propaganda and basically the only line of defense(No body, no crime, right?) that Bulgaria and Greece have when it comes to justifying their theft of Macedonian territory. Your propaganda is not my concern, it's the Macedonians that can't tell their head from their ass that give your propaganda legitimacy, The one's that still give praise to Tito and forget who and what Cento did for Macedonia, that man needs to be studied by all Macedonians on how you can defeat your enemy against all odds by Uniting the Macedonian people no matter what your political orientation may be.
Duhot na Vovata Marko, with all due respect I think you are the confused one. Your first sensense is quite correct. Ethnic idemtity must not be confused and mixed with political affiliation (although it can be - look at the Balkans today). For one reason or another, rightfully or not, TA, VM, GD, and just about every Macedonian dignitary, at one time or another have proclaimed themselves as Bulgarians. Now, make no mistake, my last statement have no intent to claim anything of yours TODAY. You feel non-Bulgarian, non-Greek, non-Serbian - you feel a distinkt Macedonian. And that's fine. Why? Because it's your God damned right. Because it's the right of everyone on this planet to think of themselves whatever they want. The point is, there is NO NEED of distorting, obscuring or twisting what are historical facts in order to justify how and what feel today. It's fine, it's allright. Goce said: "We Bulgarians". So what? How this intermingles with your self awareness as Macedonian? It's insane what you people are trying to establish. It is a fact. You're Macedonians, we're Bulgarians. And TODAY it it not the same. And nobody in his right mind would try to impose on you anything different than what you like to consider yourselves. Toa e toa... Gledajte vo idninata. Tamu e istro istorija. Taa koja ja deneska pisuvame. I toa e ednickoto sto e bitno!
marko_polog You can save your "Tito invented the Macedonians" propaganda, If that is your case, please do not waste your time it's pathetic and insulting to all Macedonians who died fighting for what little we have left today. Out of curiosity exactly when did this trend of 'Macedonianizing' the 'Bulgarians' take place, how was this laboratory experiment actually conducted? Should I or better yet my grandfather check for microscopic chips planted somewhere in his body?
Emo Marko, You seam a reasonable guy (judging from your posts). Have you ever been to BG and have you witnessed the attitude of most Bulgarians towards you Macedonians? If not, you will be surprised by the friendly feelings and warmth that the majority of people will demonstrate towards you. Do you ask yourself why? All your life you were taught that Bulgaria is an Occupation (with capital "O") and an enemy. Why then the people of that occupation are friendly towards their victims? I'll tell you why - the statistics show that between 1878 and 1945 in Bulgaria settled roughly 600 000 refugees from Vardar Macedonia, Aegean Macedonia and Odrin regions. The descendents of those people nowadays form roughly 2/3 of the population of Bulgaria. That is why Bulgarians consider their Macedonian neighbours brothers! And that's why it is ridiculous when Macedonians call Bulgarians – Tatars [:)] I must admit that I totally agree with Duhot na Vovata. Today there is Republic of Macedonia (note that I'm not using the F....M word [:)] ) which is an independent state. The people who live there call themselves Macedonians and form the Macedonian nation. This is the best thing that happend to you since many centuries and I'm very happy for you! I must admit also that many people died in the name of Independent Macedonia (Todor Aleksandrov was just one of them). Since the Macedonian nation formed after 1945 (and this is something you cannot deny) the people living in Macedonia often proclaimed themselves Greeks, Serbs, Vlachs, Albanians, Macedonians and ........ Bulgarians! Many of your national heros (take for instance Gotze Delchev and Yane Sandansky) declared and considered themselves Bulgarians. There are abundant documents that show that the national feeling of both right-wing and left-wing oriented was one and the same - they considered themselves Bulgarians and this did not stop them to fight and die for Independent Macedonia. You speak of insulting those people! I must not agree with you. In fact I think your historians and political leaders are more than insulting those people by hiding the true nature of their personalities and deeds and deaths. This book for Todor Alexandrov that was recently introduced in Macedonia is trying to unveil the long hidden facts about those people and to present you the facts free of political propaganda. In the memory of those people we are visiting your forums and arguing with you. In the memory of those people we say that Bulgarian and Macedonian nations are the closest in the Balkans (where we are all intermingled) and the history of Macedonia and Bulgaria is not common but one and the same until 1945.
Jakov
quote:
All your life you were taught that Bulgaria is an Occupation (with capital "O") and an enemy. Why then the people of that occupation are friendly towards their victims? I'll tell you why - the statistics show that between 1878 and 1945 in Bulgaria settled roughly 600 000 refugees from Vardar Macedonia, Aegean Macedonia and Odrin regions. The descendents of those people nowadays form roughly 2/3 of the population of Bulgaria. That is why Bulgarians consider their Macedonian neighbours brothers! And that's why it is ridiculous when Macedonians call Bulgarians – Tatars
Gi sakaat ama ne gi priznavaat za narod i jazik.
quote:
Today there is Republic of Macedonia (note that I'm not using the F....M word) which is an independent state.
Spomni go de....[;)]
quote:
Since the Macedonian nation formed after 1945 (and this is something you cannot deny) the people living in Macedonia often proclaimed themselves Greeks, Serbs, Vlachs, Albanians, Macedonians and ........ Bulgarians!
Ova da si go postiras doma kaj tebe zasto sledniot pat ovde nema da mozes od BANalni pricini.
quote:
the history of Macedonia and Bulgaria is not common but one and the same until 1945.
Navistina istata e samo ednite bea so golemo O, a drugite bea so site golemi bukvi VICTIMS.....i ne prodavaj nesto za koe nemas kupci ovde.....
Wallace ...Najposle, makedonskoto pra{awe izleze vo javnosta i se pojavi vo pe~atot. Nie velime najposle, za{to ova pra{awe ne e nova rabota. Nie u{te pred deset godini slu{avme od nekoi luѓe vo Makedonija deka tie ne se Bugari tuku Makedonci, potomci na starite Makedonci, deka Makedoncite se Sloveni, a Bugarite Tatari i ne znam {to drugo. Vo po~etokot zborovite na ovie patrioti gi zemavme na {ega i za paѓawe vo ogan na na{ite netolku seriozi sporovi. Taka nie mislevme do edno dve-tri godini, koga novite razgovori so nekoi Makedonci ni poka`aa deka rabotata ne e samo goli zborovi, tuku i vo mislite, koi mnozinstvoto saka da gi sprovede vo delo. I `alno i te{ko ni be{e nam da slu{ame takvi zborovi, no ne se osmeluvavme za ova pra{awe da govorime vo pe~atot, bidejќi taa rabota ni izgleda{e dosta delikatna, a posebno vo situacija vo koja se naoѓavme. Deneska toa pra{awe izleze na pazarot, blagodarejќi na nevnimanieto na eden od na{ite bugarski sobraќa, pa sakale nie sega ili ne, prinudeni sme javno da istapime.. Petko R. Slaveйkov, v. "Makedoniя" 1874 godina
Emo
quote:
Gi sakaat ama ne gi priznavaat za narod i jazik.
Jakov, you are wrong, I myself recognize the Macedonian nation and language. In my opinion BG government made a big mistake by not recognizing your language. This however is purely a matter of politics. On the other hand (though you may not like to remember it) BG was the first country to recognize independent Republic of Macedonia.
quote:
Spomni go de....
I won't because I don't like it!
quote:
Ova da si go postiras doma kaj tebe zasto sledniot pat ovde nema da mozes od BANalni pricini.
What's wrong with you? You don't like the truth?..... well some times I don't like it either but you can change the past only in a totalitarian country [:D]
quote:
BANalni pricini
Is this your strongest argument? My legs are shaking [:p]
quote:
Navistina istata e samo ednite bea so golemo O, a drugite bea so site golemi bukvi VICTIMS.....i ne prodavaj nesto za koe nemas kupci ovde.....
Speaking about "Victims" can you tell me how many macedonians were killed during both Bulgarian "Occupations" and how many during the Serbian OCCUPATION and the years of Tito's Yougoslavia? And when you answer that question impartially you will know who's the real enemy and who's "O" is really big. Have you read the Carnegie Commission Report on the Balkan Wars, 1914? Well read it and come back to argue with me! [}:)] Or may be that report is BG propaganda also? To Wallace Thank you my friend for quoting Slaveikov! Your quotation is in favour of my opinion for the ethnical self-determination back in those years. Beware of Jakov and his "BANalni pricini" [;)]
Jakov Dobro be “braka” fabrika li imate ili pecatnica e? Seriski ve proizveduvaat dva tipa na prazni mozoci i samo verglate li verglate. Kako ve delat drndaci za srednovekovna i za sovremena istoriska problematika. Kako navieni ste....trtljate celo vreme с`штото па с`штото..... Aman batalete veke ednas. So mene nemoj da se zanimavas, ne za drugo navistina sum strasen pa posle koga ke se mocas vo spienje(posto gledam odamna veke kakas) Jakov ke ti bide vinoven.
Emo Thank you for the kind attitude extended towards my humble personality. Now I'm convinced that there is absolutely nothing in common between us Bulgarians and you Macedonians! While we are trying to catch up with the rest of the developed world you are obviously stuck somewhere between Alexander and the medieval ages! At least that is what your vocabulary shows. I have no time to waste with such people. Don't bother to answer me for I'm not going to come back soon. And better learn the words of your own national heroes before quoting Churchill. Sweet dreams!
SpaceLily Poglup topic amin....
Jakov uste taa ni fali ovde....neka sedi tamu si najde zanimacija sega zasega.
Jakov
quote:
Originally posted by Emo

Ne ostavas vo solzi so svoeto zaminuvanje....
Duhot na Vovata Бреј Јаков можел да биде и љут <:(. Зошто бре го изгони чоекот?
Jakov Sam si otide izgleda ne mu pominaa prikaznite pa se pribra. :)
toni_a choekot? mojot "sixth sense" mi ukazuva na nekakvi duhovi sto nemozat da najdat spokojstvo... Jakove ,mislam deka treba da ja prasame Enigma za sovet!sigurno ke znae sto treba da se pravi pri paranormalni aktivnosti. toa temjanot ne deluva poveke,se naviknaa...treba od popovite na Enigma da izvikame navaka[:D]
Great_Macedonian Jakov, problemot e vo toa sto SITE bugari,grci,srbi mislat deka se PROFESORI PO MAKEDONSKA ISTORIJA. Ne gubisigo vremeto be brat.
Duhot na Vovata Ne, jas ne se mislam za nikakov profesor. Makar da sum bil ucitel, nemalo nisto zaednicko so istorija. Jaz se mislam za zemen coek, zlatnata sreda (so deviacii), kade sto logikata i zdravata smisla tezi poveke odkolku sekakvi genetski "fakti". toni_a, slusaj, Niakvi woodoo n mozaat da me nateraat od ovde. Samu eden IP ban bi bil dovolen. Nema potreba od paranormalni eksperti da prasas. Prasaj go DJ_Shema. Toj me banira pred godini i seka pa me plasi (samu na pricina deka go sakam - ne e lesna ljubovnica toj DJ_Shema :)). OK kako i da e. Pozdrav na site.
toni_a Duhot na Vovata:" ...kade sto logikata i zdravata smisla tezi poveke odkolku sekakvi genetski "fakti"..." ?????? ovakvo nesto od ucitel? ...jasno ni e na site! (vakvi izjavi izgleda samo vo bg se dokazani kako "fakti")
Duhot na Vovata Да, од учител. Учител по уметничество, цртане, ваjане и сл. Во таквите дисциплини сето е релативно. Од учителот по аритметика бараj 2+2 = 4. Ако и со ова Аjнштаjн не се сложува подполно :). Сето е релативно, драги ми тони_а. Па дури и "чистотата" на твоите гени.
toni_a "...Takov genofond ne se izparuva vo vozduh pa nitu za decenii ili duri vekovi..." vidi go ova sto go napisal nekoj...no kako i da e,ima ogromna razlika megu genetika i nekakvo si farbanje so cetka.barem ucen covek ,kako sto vikas deka si ,treba da razlikuva nekakvi osnovni raboti i da ne gi brka naukite. ajde kazi mi togas,zasto koga nekoj tatko se somneva vo svoeto potomstvo i ima moznost pravi test za da ja ima onaa 99,99% sigurnost? logikata i zdravata smisla ima mnogu stavovi i aspekti koi se ograniceni so umot sto se zanimava so niv. kako sto si tera vremeto napred taka i naukata si tera,pa nekoj luge se fakaat za "faktite" so vozmozno najmalite greski dodeka drugite (na koi eventualno ne im odgovara) si teraat po staro. sto ne se fakame na forumot da se raspravame za matematika,a se raspravame za verodostojnosta,logikata i smislata na istorijata? samo vnimavaj da ne se zateces nekoj den so vesnik vo raka kade sto ke razberes za "cistotata" na tvoite geni.kako sto trgnala rabotava...sigurno zatoa uste se zanimavate so "relativnata bugarska" logika i zdrava smisla ,posto inace dosega site ke razberea.
Duhot na Vovata <<ogikata i zdravata smisla ima mnogu stavovi i aspekti koi se ograniceni so umot sto se zanimava so niv. kako sto si tera vremeto napred taka i naukata si tera,pa nekoj luge se fakaat za "faktite" so vozmozno najmalite greski dodeka drugite (na koi eventualno ne im odgovara) si teraat po staro. >> He, he, he... denesnoto novo e utresnoto staro. Today is only yesterday's tomoro - ako go nemas proctano od Sekspir, nadevam se da go imas slusnato od Uriah Heep (ne vo "David Copperfield", a grupata). Trkaloto se vrti. I pa doaga tamo deka e bilo. I uste, so chetkata ima mnoooogo vreme za chitane i dobivane info - predimstvo na ovaa profesija (za koj ima interesi, se razbira). Da genofond ne se gubi, ne se gubi, ne se gubi. Ama se jako mesa, jako mesa, jako mesa. Primerot tvoj so tatkoto e smesen. Toa e sravnevane na dva individa. Sosema druga e kartinata koga se sravnevat milioni. Togaz ima tendencii no nikako absoluti. Ako imas i najmalka predstava od geometricna progresija (validna i vo crtaneto so cetkata, no ova e druga tema) ke dobies predstava kako se kade odat tvoite 99.99%, koga se namesat poveke od dva individa. A nie obobstavame ovde milioni. Posebna rabota deka genetika (bilolozka strana) i nacionalno soznanie (duhovno kulturna strana) se totalno nezavisni edna od druga. Primer - janicerstvoto, a i mnogo drugi. Vidi vo istorijata koj se bavel so geneticki teorii i kako zavrsil...
toni_a gi preslikuvas rabotite tamu kade sto ne im e mestoto... kaj nas (lugeto) sekoj dobiva genetska informacija od majkata i tatkoto ,pa za sekoja rabota toj vo sebe gi nosi tie karakteristiki koi mozat da bidat i sosema razlicni,pa ili preovladuva ednata karakteristika ili se sozdava mesavina od dvete(dominantni i rezesivni geni).informacijata koja se sostoi vo tie geni (dnk) znaci se predava i se sozdava od koleno na koleno (sto e vidlivo vo razlicnite karakteristiki kaj lugeto).dokaz za ova se i bolestite sto se nasledni i se predavaat na potomstvoto pa pod odredeni uslovi izbivaat posle nekoe koleno...(mozes za tie raboti da se informiras poveke od internet pa da si napravis izvod sto pretstavuva i za nivoto...) toa sto vazi za edna familija moze da se preslika vrz eden narod ili nacija.se razbira deka ima mesanje so tek na vremeto no sepak nekoi karakteristiki si ostanuvaat (mozebi ne se vidlivi) i si postojat.zatoa e mozna taa klasifikacija i sporeduvanje,posto ako sme site isti nema da gi ima ni onie vidlivi razliki vo na pr. rastot,bojata na kozata,kosata itn... kako sto moze denesnata biologija da mi dokaze so tocnost koe e moeto dete,da mi ukaze na genetskite razliki i slicnosti,da utvrdi so pogolema tocnost (so ispituvanje) koe e od mene ,a koe ne...taka moze da ukaze na razliki i slicnosti pomegu edna familija,eden narod. celata problematika vo naseto sporeduvanje se sostoi vo statistikata preku koja gi tolkuvame "faktite" eden prost primer e frlanjeto na kocka...dokolku ja frlime ednas,dvapati ke se padne nekoja brojka po slucajnost i rasporedot nema da bide ednakov.ako dvapati se padne 3,nie nemozeme da kazeme deka sekogas se paga 3...no ako ja frlame 10000 pati ke se vidi deka "paganjeto" na brojkite e ednakvo,te. kolku pati se padnalo eden broj tolku pati se padnale i drugite ,so onaa verojatnost 99,99%->100% dokolku sobiranjeto na informacii (krv) e verodostojno,raspredeleno i dovolno brojno moze i te kako da se napravi sravnuvanje odnosno slika! taa slika e mnogu potocna od ona sto napisal nekojsi na vremeto ili sto nekoj si go izmislil po "logika i zdrava smisla" toa sto potomcite na janicarot vo denesno vreme si se turci si e taka,no potekloto ili eden del od niv si e tug (ne turski).tuka nema nikakva relevantnost dali nekoj so "ispran um" rabotel protiv svojot narod i kako sto se izjasnuval...pa posle toa kako nie (vekovi pokasno) go "razbirame" istoto se slucuva i so eden del od naselenieto vo bugarija.svesta i nacionalnoto soznanie im e promeneto no toa ne dokazuva deka po poteklo se bugari.toa go dokazuva samo jurizdikciskata(pravnata) pripadnost kon edna (vo denesno vreme narecena) drzava i nisto drugo.dodeka genite si go govorat vistinskoto ,pa potvrduvaat ili suzbivaat nekakvi stari pretstavi!(ili sozdavaat novi) pasosot te. drzavjanstvoto i granicite na teritorijata se relativna rabota,krvta ne e. toa koj se bavel i zanimaval so genetika ,kako nauka ili teorija, ne e vazno.nekoi zavrsile so nobelova nagrada,nekoi ne.vazno e sto e dokazano i na koe nivo se naoga edna naucna disciplina. "tendencijata" sto ja spomnuvas,za mene e mnogu pogolem dokaz otkolku nekoe "dokazano bugarsko tvrdenje"
Duhot na Vovata <<drzavjanstvoto i granicite na teritorijata se relativna rabota,krvta ne e.>> Се разбира дека има тенденции и дека географски има некаков континуитет. Но тоа би било циста наука ако: -немало преселуване на големи маси луде многоупати во долгите векови за кои збориме. -немало културно и физично насилство. -во екстремни случаи немало геноцид. Да видиме колку доjденици има на Блаканот. Првом - сите се доjденици - во различен исторички период. Значи, во целост на Балканот имат поминато (не во система просто изредувам) траки, елини, римлjани, македони, хуни, печенези, словени, илири, перси, булгари, араби, турци, цигани, франки (крстоносните походи), власи, у многу други народи и племинjа. Сега, ако збориме за различни билогични видови, кои и да имаат секс, би били безплодни, разбирам... Има две главни теории за динамиката на односот кроманjонци – неандерталци. Зошто го спомнувам ова. Ке разбереш. Едната теориjа допуска дека генетички двете разновидности луде се били преку прагот на плодовитост. Сиреч, дури и да имали секс или нивто не се рагало или роденото било безплодно (како мегу магаре и кон). Таа теориjа држи дека кроманjонците на един или друг начин, косвено или преко има направили геноцид на неандерталците. Другата теориjа е дека генетички двете групи били доволно блиско та да имат плодовито потомство. Таа теориjа поддржува дека двете групи човеци се измешали и подоминантниот кроманjонец културно и генетички го асимилирал неандерталецот. Независно коjа теориjа има право, битно за навата дискусиjа е следната рехеница со коjа и двете теории се сложуват: "If at any point and time two bilogical entities get in contact and if these entities can breed, THEY WILL!" Now apply please this axiome to the bunch of cultural groups of the undisputedly SAME SPECIES who were in contact numerous times for a diffrenet period of times, co-existing, overlaping their habitations in a variety of political situations and cultural dominance, and draw your own conclusion about the odds of genetic purity. I edna zabeleska: Janicerot ne se boril protiv svoite. Vojnata e politicko kulturen fenomen. Vo taa smisla janicerot e bil na pravata strana - boril se za narodot kon koja kultura e pripadnik - ne za genot i krvta. Pozdrav!
toni_a do kromanjonite i neandertalcite li se vrativme? jas ti pravam muabet za hibridni motori,a ti mi zboris za sozdavanje na parnata masina [:D] mislam deka gi nadminavme veke tvrdenjata na aristotel deka samo mazot e "zasluzen" za potomstvoto,dodeka zenata ima samo "hranitelna" funkcija. pokraj tie raboti sto gi navede,sepak si ima nekoja ostanata t.e. zapazena razlika koja kako sto napisav ni se dokazuva so genetikata. normalno deka vo zapadni delovi na bugarija razlika so makedonija ke bide pomala otkolku da receme vo krdzali ,ruse ili burgas... osobeno onie poslednite dve pricini sto gi navede za razbivanje na "kontinuitet" se dosta vazni! ako borba protiv svoj brat,bratuced,sosed...spored tebe ne e borba protiv svoite togas neznam??? tie si imaat opravduvanje ZASTO go pravele toa,a deka GO pravele si e fakt.ednostavno "isprani umovi".i toa deka ne samo janicarite,nego i mnogu drugi go pravele istoto si e taka,samo sto janicarot si ima kulturno-politicko-psiholosko opravduvanje koe "drzi" i bilo sosema opravdano od taa (negova)gledna tocka. ubistvata (da receme na komunistite) sto bile izvrsuvani vrz drugite (so politicki razlicen stav) "svoi" od istata drzava(teritorija),sto nebile "pereni" vo "tugina", spored tebe e isto taka "stoenje na pravata strana"? i cija strana ako seto toa se odvivalo vo istata drzava(teritorija)? "momentalniot um" ne e dokaz deka izvrsenite "dejstva" bile protiv svojot narod ili tugiot narod.ova moze da se kaze samo ako se znae potekloto,pa preku potekloto da se stigne do zaklucok deka gi tepal tugite ili svoite. duri mnogu cesto ima i kombinacija,koga eden "um" deluva protiv tie od kogo poteknuva pa otposle (mozebi otkako "usoznava" nekoi fakti) zazema sosema sprotivna polozba. tuka donekade se slozuvam so tebe,no ne so ona:"...Janicerot ne se boril protiv svoite..." (po negovo svakanje e mozebi taka,no ne ako se pogledne na realnata sostojba) mislam deka gore-dolu se svakame,no za potsetuvanje bi ti preporacal da go gledas filmot "vreme razdelno" (sigurno si go gledal dosega i ti e poznat...no) za da se potsetis. za genetskite razliki kade sto postojat i dopirni tocki,sepak gledam razlicni cifri: Mazedonier Eu19 (Balto- Slawisch ) 35% Eu7(Dinaro- Vedoarisch) 20% EU4 ……….. 15% Eu9…………15% Eu18 (West- Urkeltisch) 10% Eu10 ………. 5% Bulgaren Eu19 (Balto- Slawisch ) 12% Eu7 (Dinaro- Vedoarisch) 4% Eu18 (West- Urkeltisch) 17% HG2 (Altai-Anatolisch ) 42% HG9 (Avaro-Mongoloid) 8 % HG21 (Afro- Hamitisch ) 17% kade sto treba da se ima i predvid deka od etnickata teritorija na makedonija eden dobar del se naoga vo sklop na bugarskite drzavni granici... verodostojnosta na ovie ispituvanja e sekako pricina za spor,no kako sto vikas "tendencija" e zabelezliva.
Jakov Jas posleden pat Vi kazuvam na site. Od sega site muabeti za geni i genetski karti postirajte gi vo temata "Makedoncite so najstari geni" ili ke gi brisam. Kakva vrska ima HG@ Altai so Todor Aleksandrov, Ve molam.