Тепачка за галички зет
Тепачка за галички зет
AaaAa ИЗБОРОТ НА ПАР ЗА ГАЛИЧКАТА СВАДБА ЗВРШИ СО ШЛАКАНИЦИ
Тепачка за галички зет
"Нека донесат за австрискиот зет коњи од Алпите", велат Јуруковци кои не успеаја да го протуркаат својот син за зет на Галичката свадбаАвстрискиот конзул Михаил Пар и неговата избраничка Ирена Перчуклиевска, годинава ќе се венчаваат на 43. традиционална Галичка свадба. Ваквиот избор на тричлената комисија, толку го налути семејството на второпласираниот пар Тодор и Лидија Јуруковски , па изборот заврши со тепачка и пцости. Организаторот Блаже Лукановски од гневните Јуруковци доби неколку шлаканици, и благодарение на присутните во ресторанот "Камник" не изби поголем конфликт.
Од шесте пријавени парови, најпрво во народни носии, а потоа во кежуал варијанта, пред тричленото жири се претставија пет младоженци. По двочасовно размислување жирито одлучи австрискиот конзул и неговата сакана да бидат главниот пар на Галичката свадба, а за втор или "Б" пар беа избрани Тодор и Лидија Јуруковски.
Семејството на Тодор и Лидија Јуруковски, кои потекнуваат од Галичник и Маврово, навредени и изреволтирани од ваквата одлука на жирито, започна жестока расправија и со комисијата. Тие бараа објаснување зошто нивните деца не се избрани за главен пар и како може католик на кого ова му е втор брак да се венча во наша црква.
Комисијата својот избор го образложуваше со тоа дека младите Јуруковски немале доставено извод од книгата за венчавање. Но не знаеше што да им одговори како тогаш можат да бидат второпласиран пар.Својата одлука комисијата ја дополни и со фактот дека со ваквиот избор манифестацијата ќе добие интернационален карактер. Организаторот Лукановски пак на лутите Галичани им велеше дека конзулот е одличен избор, кој толку го сака Галичник што дал 250 000 евра за изградба на водовод и канализација. Овој факт уште толку ја потпали расправијата, па дури и најстарите Јуруковци бараа правда кај комисијата.
"Ова е невидено, па зар и сопствената традиција и култура ќе си ја продадеме за пари. Како може странски државјанин повеќе да ги исполнува критериумите од нашите деца. Тоше е Галичанец, а Лиде е од Маврово, и многу подобро ги знаат адетите и обичаите од еден Австриец. Тоше петнаесет години по ред е коњаник на Галичката свадба, и со голема желба го чекаше денот кога и тој ќе биде младоженец. Немаше воопшто да ни биде криво ако некој друг наш пар победеше, ама странец дава 250.000 евра и има предност пред моето дете кое израснало и постојано е во Галичник, е тоа боли", велат семејството Јуруковски.
Тие додаваат дека ваквиот избор толку ќе ги налути и навреди Галичани, што никој од нив нема да сака да ја посети годинашната свадбена церемонија. "Ни носии ни коњи нема да им дадеме. Нека донесат за конзулот коњи од Алпите", велат Јуруковци.
Второпласираните Тодор и Лидија по ваквата одлука на жирито се повлекоа од учество на свадбата, и своето место "Б" пар го отстапуваат на други младоженци.
"Уште пред еден месец се слушаше дека конзулот е веќе победник на изборот оти дал пари на организаторот. Изгледа излеговме будали што не поверувавме".
Конзулот пак мирно, сталожено, со насмевка на лицето и доза на зачуденост ја следеше целата ситуација. За него немаше ништо спорно во изборот. Тој за да се венчава според сите галички обичаи, ќе се покрсти и ќе ја прифати православната вера. А за прашањето како ќе се реши проблемот со венчавањето во црква, оти конзулот веќе еднаш е женет, неговата идна сопруга најде одговор: "Па сега ќе се венча како православен христијанин, и тоа е како да се венча прв пат".
Поради нетранспарентност и сомнежот во регуларноста на изборот, потпретседателот на Организациониот одбор Славе Јуруковски и членови на МЗ Галичник вчера си поднесоа неотповиклива оставка.
А.Антевска


OooOo bog da chuva ....
AaaAa denes ima bash interesni natpisi po nasive vesnici, ne sakam da gi redam site.. ostaj ti ova, tuku Antickiot teatar vo Heraklea rentan za pazi "svadben koktel" za ni povekje nit pomalku tuku 500 evra...i to ne kesarica nego stampac u boja.. kolku sme eftini znaci nit Bog moze da ne socuva, us pomalku odbrani od kreteni...
RaGeAnGeL koja seljacana sme nie ejjj ..i posle vgradi se mavame
The_Crow Bruka i sramota prvata bracnata dojka jurukovski ima legitimno pravo da bide prvata bracna dvojka na galickata svadba. Ovoj demek ponudil 250000 evra za nekoj si vodovod vo seloto i op go izbrale toa samo vo mk moze da se desava i nikade na drugo mesto.
achtung_panzer Za galichkata svadba li e temata ili za svadbeniot koktel vo Heraklea ili za seljachanata megju nas ili za shto... kakva vrska ima koktelot vo Heraklea so toa shto Galichanite mu porachale na shvaboto da si donese shtaerski konji (shto ne bi me zachudilo) ako se zheni na Galichnik... ajde, neli kje se razbivale stereotipi i klishea, bez voopshtuvanja... [xx(][xx(][xx(] Forza Galichnik... opravdan revolt, taa e tradicijata, tie se obichaite, sekoja chest na galantnosta na senjor Par shto dal kolku dal za Galichnik (ako od ljubov gi dal parite) megjutoa ova e del od tradicijata a ne TV shou... nemala Galichkata svadba internacionalen karakter, golema shteta; i bez toa nema izgubeno od sharmot ama ich... [^][^][^]
Divider Да бев Пана ќе речев дека ВМРО е виновно за се, а вака, нема да речам ни дека СДСМ е виновно, сами сме си виновни и од глава страдаме секогаш. Навистина се сложувам со ставот дека ако веќе има галичани, тогаш тие треба да се главни на галичка свадба. Ебавме све, па сега и галичката свадба успеавме да ја разјебеме. Срамота.
AaaAa Achtung ako sakash da se jades so mene bujrum na pvt, mozda nekad ke najdam vreme pa ke se nadmudruvame do milion i nazad, temive nemora da gi rasprckaruvash so plazenje jaziki, sekade kaj shto ke me vidish mene. A ako nemozesh da se vozdrzish te molam ignoriraj me. Ok? POso ne e ni smesno vekje pateticno e. A da ti odgovoram bez plazenje jazici, vrksa ima i te kakva. Vrskata e komercijala i pari.. ednoto se prodalo za 250 000 evra drugoto za 500... tradicijata, vaznosta, znacenjeto na edniot objekt, i drugiot simbol se izbrisani za pari. Toa e vrskata koja jas ja pravam nakon citanjeto na tie dve raboti, ako ne se soglasuvash so mene, bujrum repliciraj kulturno, a jazicite plazenje i niskite udari ako mislish deka me iritiraat ili shto znam jas, gadno se lazes, samo moze na drugite da im zasmetas mene ne me tangirash.
AaaAa I korupcijata, podmitenosta i nesovesnoto rabotenje i rasprodavanje ne e klise, use pomalku stereotip. Bujrum proveri definicii za shto tie raboti znacat i posle plazi jazici.
ozonce Nema shto da bara avstriecot na taa svedba, nema pravo da se mesha vo anshta tradicija i obichai, pa ne seta taa i bil pripadnik na druga veroispovest... Tie u odborot trebalo salam da gi natepat... samo vaka ke mozime da zachuvame neshto nashe, tradicionalno i vredno...
dada Sani Kade ni e krajot[xx(]
OooOo Go prochital nekoj PRAVILNIKOT na Galichka Svadba, Inc?? [:D]
angel Срамота! Си ги продаваме и обичаите за пари. Штом и од ова направивме скандал со нас македонците се е можно. Системот на вредности ни паднал испод нула и сме почнале да вреднуваме се само со пари а тоа дека „парите се отепувачка„ одамна сме го заборавиле додека не не здоболи.
toni_a kako pa ovoj se izlazal da dade tolku pari,mozel i poeftino da pomine!
achtung_panzer
quote:
Originally posted by AaaAa
Achtung ako sakash da se jades so mene bujrum na pvt, mozda nekad ke najdam vreme pa ke se nadmudruvame do milion i nazad, temive nemora da gi rasprckaruvash so plazenje jaziki, sekade kaj shto ke me vidish mene...
Ne te tangiram vikash, ama ova gornovo strasno i zholchno si go istrese. Nemoj da si laskash deka si "na meta", odgovorite na temite shto ti ili bilo koj gi otvoril ne idat po scenario na nivnite avtori tuku lugje pishuvaat toa sho mislat (so iskluchok na partiskite vojnici), na nekogo toa mu lichi na "rasprckaruvanje" na drug argument na mesto. A i da saka nekoj da te ima "na meta", teshko chovek da te promashi: otvori bilo koj subforum i ete ja AaaAa vo kolonata "last reply by"- zoshto e taka toa si e tvoja rabota- ama ne se pritresuj deka "achtung te sledi". "Jazikot" ("dead" emotikonot) na ovaa tema e plazen i od drugi, ama od mene ako ide mozhe povekje te boli. Aj oladi toa bojlerot i otvori windows-ite da te fati vozduh... ne tie na kompjuterot, na dzidot bre... [xx(] Ili mozhe kje ti pomine jandzata ako ti se dade da cenzurirash na sopstvenite temi... I nema prichina da obopshtuvash so svadbite, onaa galichkata navistina da beshe prodadena onaka kako shto ti si go imash videno, nemashe da ima ni po vesnici ni po forumi... Gitla...
AaaAa Aha nema vrska toa so AaaAa i nema vrska sto sekoj post koj go pisuvash na AaaAa go povrzuvash so nekoj predhoden od nejze neli i nesto sto ona kazala... ima vrska so prozori, i kade AaAaa odgovara, interesno kako se primeruvash u vezi AaaAa, i cudno kako na 90% od postovite kaj shto si pisal e nekade kaj shto e AaaAa. zaso e toa taka e moja rabota, pocna od u kolku saat, pisuvam da primetuvash i kade i kolku pisuvam... neshto drugo da ne te interesira? da ti dademe administratorsko mesto pa da znaesh u kolku saat, od kade i od koja ip adresa pisuvam, mozda toa ke ti dade podobra perspektiva? Mene ne me boli od nikoj, od nekoi samo me iritira, ko e bez poenta i suvisno i iskreno dosadno. I ne go kazuvam od nikojad ruga pricina, tuku da si go lisis samiot trudot, i da pocnesh da diskutirash na temite, i na mislite iskazani od drugi.I aj rikverc i vidi na temite na na cel forum me ima mozda na maksimum 10% od niv taka da tie okrecem tocak muabeti prodavaj gi na drugo mesto. I ko shto rekov, bujrum ako si za diskusija sekogash ko ke me ima, a za inat, probaj na drugo mesto. Ne sum od vcera, tija film uste ne e snimen, ako do sea ne ti e jasno, ke ti pisam jas uste nekolku pati , se po potreba. Ako nema potreba da otvaram neshto koe e "ocigledno" ostaj telefonski broj od sea ponatamu da ti se javime ti da ni kazesh za shto ima potreba a za shto nema, i shto i kako zashto izleva u javnost. Talking about 'laskanje'... laskanje, neam vreme jas za sebe, im laskam na drugi vklucuvajki te i tebe. Gitla--ova kontra udar na kulturata na rage koja i ja propovedase? Od mene imash pozdrav, posto gitla jas na kucinja i vikam samo a tebe uste ne te svrstuvam tamu. Za da mi go simnesh nivoto na kultura ke treba da se potrudish uste troa.. ama imash kapacitet za toa.
SpaceLily mene pojke na ajvan mi gledat[:p]
dejan sto bara toj germanec na Galicica??? neka se vrati nazat vo negovi planini i tamu neka igra!
zlotty_co_380 A be se se gluposti, uste primitivno ziveeme, za gluposti ke se tepaat, bog da cuva!?!?!
dejan neli galicani se naj pametni vo makedonija??;)
Thief Да бев во Одборот и јас ќе глсав за конзулот! Ем дал пари, ем и понатаму ќе дава пари за Галичник, ем ќе се покрсти и ќе стане православен, ќе и` се даде меѓународен карактер на свадбата... Тој нашиот може да причека уште една година, што се буни! ;) И, зошто си ги „продаваме традициите“?! Традицијата пак ќе биде запазена, колку што забележав од напишаното...?! ;)
bliznak Пуста Македонска, продаена душа. И глата некој ден за пари ќе си ја продајме.
sisi
quote:
Originally posted by Thief
Да бев во Одборот и јас ќе глсав за конзулот! Ем дал пари, ем и понатаму ќе дава пари за Галичник, ем ќе се покрсти и ќе стане православен, ќе и` се даде меѓународен карактер на свадбата... Тој нашиот може да причека уште една година, што се буни! ;) И, зошто си ги „продаваме традициите“?! Традицијата пак ќе биде запазена, колку што забележав од напишаното...?! ;)
Taka e Tif,a zgora kakvi sme nie majtapdjii i finta ke im napraime,dva para ke ima[:D][:D]
ProMKD
quote:
Taka e Tif,a zgora kakvi sme nie majtapdjii i finta ke im napraime,dva para ke ima
Vo pravo si, kaj moze Germanec da izmami Makedonec??[:)]
achtung_panzer
quote:
Originally posted by AaaAa
... ima vrska so prozori, i kade AaAaa odgovara, interesno kako se primeruvash u vezi AaaAa, i cudno kako na 90% od postovite kaj shto si pisal e nekade kaj shto e AaaAa...
Keeping up the response benchmark... koj se fatil vo kavga so AaaAa otsega da znae, ako ne vi odgovori vo narednite 15-30 minuti, neshto seriozno ne e vo red... Da- dlaboko sum fasciniran od toj fenomen narechen AaaAa[xx(]... da- goram od zhelba da doznaam kade se' imash pishano, i nokje ne spijam mislejkji kolku e bezgranichna tvojata mudrost[xx(]. Da- fasciniran sum od legendarniot napor preku bombardiranje na ovoj forum so nad 2000 beskrajno vredni postovi da ne' odvedesh po svetlite patishta na ultimativnoto soznanie[xx(]. Ushte povekje, se prashuvam kako, o kako, se podnesuvashe dosegashniot mrak bez takvata svetla misla[xx(]. Blagodaram za pokazhaniot svetol pat, o najsvetliot od site svetli umovi na ovoj univerzum[xx(]. Sekoj atom od tvojata misla ja pravi beskrajnata kompleksnost na nesfatliviot kontinuum beskrajno ednostavna[xx(]. O, olicetvorenie na semokjnoto soznanie[xx(], proshtevaj za nerazbiranjeto zashto nikoj ne ti e ramen vo velichinata na tvojot genij[xx(]... Ete taka... Ti pomina temperaturata? Se nahrani egoto? Kje prestane melnicata da ti mele conspiracy theories? Ili inaetot kje pobedi... Ushte eden prigoden pozdrav, Chibu P.S. Ounce of prevention: ispechati si go priznanieto od pogore na prigodna kartichka za koga pak kje te fati temperatura da si go prochitash i da ti pomine...
mArInCe од толку голема доза на иронија ослепев ко го читав постов [xx(]
cile Demek denes ja smirile topkata [url="http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=12428"]tuka[/url]
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by mArInCe
од толку голема доза на иронија ослепев ко го читав постов [xx(]
malo mora nekade da se izprazni ma ostajgo...mnogu pominale vakvi[:D]
AaaAa Ironija, puf... drugo e u prasanje . O Koperniku KOperniku, shto ti trebashe.
RaGeAnGeL ah per sega ke pocne da propoveda kultura i odnesuvanje i bla bla....zs e toj golem primer za to[:o)]
bliznak
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by AaaAa
... ima vrska so prozori, i kade AaAaa odgovara, interesno kako se primeruvash u vezi AaaAa, i cudno kako na 90% od postovite kaj shto si pisal e nekade kaj shto e AaaAa...
Keeping up the response benchmark... koj se fatil vo kavga so AaaAa otsega da znae, ako ne vi odgovori vo narednite 15-30 minuti, neshto seriozno ne e vo red... Da- dlaboko sum fasciniran od toj fenomen narechen AaaAa[xx(]... da- goram od zhelba da doznaam kade se' imash pishano, i nokje ne spijam mislejkji kolku e bezgranichna tvojata mudrost[xx(]. Da- fasciniran sum od legendarniot napor preku bombardiranje na ovoj forum so nad 2000 beskrajno vredni postovi da ne' odvedesh po svetlite patishta na ultimativnoto soznanie[xx(]. Ushte povekje, se prashuvam kako, o kako, se podnesuvashe dosegashniot mrak bez takvata svetla misla[xx(]. Blagodaram za pokazhaniot svetol pat, o najsvetliot od site svetli umovi na ovoj univerzum[xx(]. Sekoj atom od tvojata misla ja pravi beskrajnata kompleksnost na nesfatliviot kontinuum beskrajno ednostavna[xx(]. O, olicetvorenie na semokjnoto soznanie[xx(], proshtevaj za nerazbiranjeto zashto nikoj ne ti e ramen vo velichinata na tvojot genij[xx(]... Ete taka... Ti pomina temperaturata? Se nahrani egoto? Kje prestane melnicata da ti mele conspiracy theories? Ili inaetot kje pobedi... Ushte eden prigoden pozdrav, Chibu P.S. Ounce of prevention: ispechati si go priznanieto od pogore na prigodna kartichka za koga pak kje te fati temperatura da si go prochitash i da ti pomine...
Ако продолжиш да читаш лексикони ќе ослепиш.[xx(] Немој да се навредуваш, ама длабоко во тебе гледам искомплексирана личност, со кожа од фрик. Нит едното, нит другото ти чинат. Мени живот, или мени форум. Наукава е вистина далеку стигната, ама не вервам дека постои лек за вакви души ко тебе.[xx(] Ајт.
sisi Nameneto na Achtung ...bombardiranje na ovoj forum ... [^]WOW[^] Nameneto na Bliznak ...iskompleksirana licnost... [?]Bravooo[:0]
OooOo
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by AaaAa
... ima vrska so prozori, i kade AaAaa odgovara, interesno kako se primeruvash u vezi AaaAa, i cudno kako na 90% od postovite kaj shto si pisal e nekade kaj shto e AaaAa...
Keeping up the response benchmark... koj se fatil vo kavga so AaaAa otsega da znae, ako ne vi odgovori vo narednite 15-30 minuti, neshto seriozno ne e vo red... Da- dlaboko sum fasciniran od toj fenomen narechen AaaAa[xx(]... da- goram od zhelba da doznaam kade se' imash pishano, i nokje ne spijam mislejkji kolku e bezgranichna tvojata mudrost[xx(]. Da- fasciniran sum od legendarniot napor preku bombardiranje na ovoj forum so nad 2000 beskrajno vredni postovi da ne' odvedesh po svetlite patishta na ultimativnoto soznanie[xx(]. Ushte povekje, se prashuvam kako, o kako, se podnesuvashe dosegashniot mrak bez takvata svetla misla[xx(]. Blagodaram za pokazhaniot svetol pat, o najsvetliot od site svetli umovi na ovoj univerzum[xx(]. Sekoj atom od tvojata misla ja pravi beskrajnata kompleksnost na nesfatliviot kontinuum beskrajno ednostavna[xx(]. O, olicetvorenie na semokjnoto soznanie[xx(], proshtevaj za nerazbiranjeto zashto nikoj ne ti e ramen vo velichinata na tvojot genij[xx(]... Ete taka... Ti pomina temperaturata? Se nahrani egoto? Kje prestane melnicata da ti mele conspiracy theories? Ili inaetot kje pobedi... Ushte eden prigoden pozdrav, Chibu P.S. Ounce of prevention: ispechati si go priznanieto od pogore na prigodna kartichka za koga pak kje te fati temperatura da si go prochitash i da ti pomine...
Ne sme tuka da se sudime, a i ne si kompetenten za taa rabota, taka da te molam nemoj drug pat so vakvi ispadi.
Strelec Галичани ја спушаат топката По скандалот со изборот на младенците за 43. Галичка свадба, галичани се решени да ја смират топката и да го "исперат" резилот. Откако се подоладија страстите околу изборот на Ирена Перчуклиевска и австрискиот конзул Михаил Пар за годинашни младенци, Организациониот одбор планира да се состане и да ги реши проблемите со компромис. - Штета е што дојде до инцидент и штета е што се прекинува традицијата. Галичката свадба е наменета за зачувување на идентитетот на галичаните, кои се едно каде живеат, ги воспитуваат своите деца да бидат галичани. Штета е да го прекинуваме тоа поради некаков финансиски интерес, а изјавата дека се понудени 250 илјади евра за водовод е дадена набрзина и немаме потврда за такво нешто - вели Славе Јуруковски, потпретседател на Организациониот одбор на Галичката свадба. Се очекува одборот да заседава утре, кога ќе биде разгледана жалбата од второпласираните младенци, Тодор Јуруковски и Лидија Даниловска. Тие тврдат дека се исполнети предусловите за оспорување на изборот на Перчуклиева и конзлулот Пар, ако се постапува принципиелно.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by sisi
Nameneto na Achtung ...bombardiranje na ovoj forum ... [^]WOW[^] Nameneto na Bliznak ...iskompleksirana licnost... [?]Bravooo[:0]
Poleka de, kje ti otechat rachinjata od rakopleskanje, posle so shto kje se cheshkash...
cile "Австриските младенци" се повлекуваат!? Состанокот што треба да ја извлече Галичката свадба од ќор-сокак, уште не е закажан, иако имаше најави дека би можело да се одржи вчера. Организациониот одбор мора што поскоро да се произнесе за жалбата што ја поднесоа младенците Тодор Јуруковски и Лидија Даниловска, кои тврдат дека се дисквалификувани поради непринципиелност на жири-комисијата. Според извори на "Вечер-спец", поради притисокот од јавноста, предизвикан со напуштањето на традицијата младенците да бидат од Галичник, двојката Михаил Пал и Даниела Перчуклиева размислува да се повлече, но се бара начин тоа да се изведе "поелегантно". Исто така, дознаваме дека во знак на незадоволство од настанатата ситуација, четворица од единаесетте членови на Одборот подготвуваат оставки, како што претходно направи потпретседателот Славе Јуруковски. Претседателот на Одборот, Благоја Лукановски, вчера беше недостапен, а на неговиот мобилен телефон се вклучуваше говорна пошта.
bliznak
quote:
Originally posted by sisi
Nameneto na Achtung ...bombardiranje na ovoj forum ... [^]WOW[^] Nameneto na Bliznak ...iskompleksirana licnost... [?]Bravooo[:0]
Неутралноста некои ја нарекуваат слабост, а јас е нарекувам најдобра опција[;)]
sisi
quote:
Originally posted by bliznak
quote:
Originally posted by sisi
Nameneto na Achtung ...bombardiranje na ovoj forum ... [^]WOW[^] Nameneto na Bliznak ...iskompleksirana licnost... [?]Bravooo[:0]
Неутралноста некои ја нарекуваат слабост, а јас е нарекувам најдобра опција[;)]
Bravo za mene[;)][8D][:)]
toni_a "...Австрискиот конзул Михаил Инж Пал и галичанката Ирена Перчуклиевска се откажале да бидат галички зет и невеста на годинашната манифестација Галичка свадба..." http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2793&stID=57616
OooOo Pa normalno kje se otkazhe ... neznae on ako Galichanec mu opne glava ili bolje recheno GLAVA kaj kje se najde :))
toni_a picka e "PAL" ,ne si gi brani pravata i shtikla... poubavo, mozel vo "SECAM" da se osvesti[:D]
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by dejan
sto bara toj germanec na Galicica??? neka se vrati nazat vo negovi planini i tamu neka igra!
Dejane dejane, biseru zlaten. Galichica i Galichnik se dve razlichni raboti.
bliznak [:D][:D][:D][:D][:D][:D]