Kolku drzavni jazici ke ima Makedonija???
Kolku drzavni jazici ke ima Makedonija???
concrete Ima eden simtomaticen tekst vo Dnevnik :http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2796&stID=57855
pogledajte go da ne pastiram ovde tekstovi.
Ostanuva dilemata dali nekoj od vlasta i kobajagi opozicijata ednas veke ke sobere hrabrost da mu kaze na Makedonskiot narod sto se toa e obvrska odredena so OHRIDSKATA KAPITULACIJA.
Da ne se zamajuva i da si go gubi vremeto Makedonskiot narod!!!!!
dejan [V] Албанскиот јазик ќе биде втор службен јазик во Македонија? Албанскиот јазик ќе се користи како службен јазик на целата територија на државава. Ваквото решение ќе биде предвидено со новиот закон за употреба на јазиците кој, иако беше најавено, сепак, до крајот на летово најверојатно нема да влезе во собраниска процедура. Во подготовката на овој закон и на спомнатото решение, експертите се воделе од Рамковниот договор. Во членот 7 на Договорот од Охрид е наведено дека "низ цела Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмоои. Во следниот став се вели "кој било друг јазик што го зборуваат најмалку 20 отсто од населението, исто така, е службен јазик и неговото писмо, како што е подолу специфицираноои. Експерт кој учествувал во подготовката на законот тврди дека нема ништо спорно во почитувањето на таквата одредба во новото законско решение. "Се обидувавме правото на употребата на јазиците да го ставаме во разни закони. Но, стана евидентно дека е тешко да се покријат сите области. Оттука, одлучивме согласно со Рамковниот договор да се уреди со закон и правото на употребата на јазикот кој го зборуваат над 20 проценти од заедницитееи, тврди експертот, кој инсистираше на анонимност. Во Министерството за правда засега одбиваат да ја коментираат содржината на овој закон и тврдат дека во комисиите сў уште се работи на неговата подготовка. Оттаму, единствено се сигурни дека наместо до крајот на месецов, како што беше првично предвидено, законот ќе се најде во владина и во собраниска процедура по летните одмори. "Донесувањето на овој закон долгорочно ќе затвори едно важно прашање и ќе придонесе за стабилноста на државата. Затоа е многу битно да се направи квалитетен текст, отколку да се внимава рокот да биде пробиенни, велат во Министерството. Во Министерството за правда се согласни дека донесувањето на овој закон не е експлицитно наведено како обврска во Рамковниот договор, но велат дека постои потреба ова прашање законски да се затвори. Коалицискните партнери во власта сў уште не седнале да разговараат за ова прашање, па тоа е и главната причина за неговото одложување, велат во ДУИ. Во оваа партија немаат дилеми дека употребата на албанскиот како втор службен јазик во државава ќе биде овозможено со законот. Според интегративците, правото на употреба на јазикот е обврска од Рамковниот, иако во него експлицитно не стои дека мора да биде донесен и таков закон. Во владејачката коалиција тврдат дека нема притисок од меѓународната заедница за донесување на овој закон, бидејќи и нејзините претставници не го сметаат за дел од Рамковниот договор. Евентуалното донесување на овој закон ќе им овозможи на припадниците на албанската заедница да комуницираат на сите нивоа во државава на својот мајчин јазик. Останува отворено прашањето дали одложувањето на влегувањето на овој закон во процедура е резултат на потребата да се изготви квалитетно законско решение, како што се објаснува официјално, или пак станува збор за страв од нови потреси на политичката сцена и во јавноста, имајќи предвид дека расправата за контроверзниот закон за знамињата тукушто започна во Собранието?
Great_Macedonian da ti odgovoram na prasanjeto od temata concrete: "kolku drzavni jazici ke ima makedonija???" SAMO DVE :)ne plasetese tolku i vie.
toni82 i tie se?
AaaAa Dve jazici, dve , bash takvi, edniot drugiot shto ne go spoznava i znae, a drugiot koj samiot si se narekuva makedonski a sekojdnevno se unistuva od sekakvi pajtashi.
Jakov Abe ne se plasete i ne digajte panika. Spored ramkovniot vo Mk. ima oficijalni jazici tolku kolku sto ima nacionalnosti nad 20 %. Znaci dve. Razlikata e sto na prvata zaednica Makedonskata, jazikot i e sluzben za cela teritorija i za site, a vtoriot nad 20% ilirskiot neli, e oficijalen samo za niv. Znaci oni moze da lomotat na albanski ama nie sme zastiteni so toa sto ke ima prevod. Koga drnkaat vo sobranie ima prevod. Koga ke gi sudat za terorizam ima prevod, znaci se toa si e pokrieno i regulirano. Nemoze ni eden makedonec da bide zasegnat od toa. Nemoze da imame nie Makedoncite licni ispravi na mak i alb. jazik. nemoze da imame nitu pasosoi. Ova so Concrete nekade muabetevme. Vo zakonot si stoi jasno i glasno. Pasoso se izdava na mak i angliski, a za tie sto se deklariraat kako porazlicni od nas(albancite) i na albanski. Znaci vo site nivni dokumenti se ke bide dvo jazicno vo naseite ke bide samo na makedonski. I do tuka e se jasno glasno i ide kako podmackano. A koga na ova ke se nadovrze, sarlatanstvoto, indolentnosta i LAKOMOSTA po fotelji na nasata vladeacka garnitura i spustenite gakicki kon partnerot od DUI se dobivaat onie glupavi situaci. Znaci zakonot ne ovozmozuva vo Tetovo opstinata da komunicira so makedoncite na albanski. TOa e krsenje na zakonot, ama oni namerno go krsat za da ja stavat drzavata na test do kade moze da se odi. i normalno oni krsat zakoni, zasite se natrteni vo gakickite spusteni do kolena i nema koj da reagira i zatoa nastanuvaat ovie anomalii. koga bi imalo koj da goimplementira ramkovniot i zakonite kako sto treba ke nema problem. I u Belgija ima dvojazicnost pa nikoj ne se zali.Vi teknuva.
Wallace Aj site da go prasame Boris Trakvski na grobo, kolku ke ima, toj neli najprvin se dogovorase. [:D] Zalosno e deka nikoj ne saka da ja vidi vistinata. NE se plasete, ne digajte panika, se ke bide dobro, nema da se raspadne Jugoslavija... [V]
Wallace
quote:
Originally posted by Jakov
Abe ne se plasete i ne digajte panika. Spored ramkovniot vo Mk. ima oficijalni jazici tolku kolku sto ima nacionalnosti nad 20 %. Znaci dve. Razlikata e sto na prvata zaednica Makedonskata, jazikot i e sluzben za cela teritorija i za site, a vtoriot nad 20% ilirskiot neli, e oficijalen samo za niv.
Ilirskiot. Mozete da dokazete deka Albancite se Iliri? Ne sum znael deka ima siptarofili i po forumite [xx(]
Jakov
quote:
Originally posted by Wallace
quote:
Originally posted by Jakov
Abe ne se plasete i ne digajte panika. Spored ramkovniot vo Mk. ima oficijalni jazici tolku kolku sto ima nacionalnosti nad 20 %. Znaci dve. Razlikata e sto na prvata zaednica Makedonskata, jazikot i e sluzben za cela teritorija i za site, a vtoriot nad 20% ilirskiot neli, e oficijalen samo za niv.
Ilirskiot. Mozete da dokazete deka Albancite se Iliri? Ne sum znael deka ima siptarofili i po forumite [xx(]
Sefe ne se nerviraj, na majtap bese kazano. [;)]
Wallace pa stavi go u navodnici...
concrete Jakov muabetevme nie, ama jas barem ne uspeav nikade da gi procitam tajnite aneksi so mali bukvi na OHRIDSKATA KAPITULACIJA. A gi ima !!!!! Avtomobilot prakticno e na onoj koj go vozi , a ne na onoj koj e zapisan vo soobrakajnata kniska....toj samo gi pokriva trosocite,kaznite i se rasprava po sudovi, ako" vozacot" napravi steta.Da i na krajot plaka za reciklazata!!!!
toni_a najubavo da go prasame pretsedatelot koga ke se vrati od koncertot[:(!][}:)] mislam deka ke si zborime na (minimum) dva oficijalni jazika sto ke znaci deka vo pasosite ke pisuva i na albanski...dali sega ili za nekoja godina ne igra golema uloga.(sudejki po "serioznosta" na politicarite i narodot) Indian quote: "White man speak with forked tongue" a eve za sto se maheri politicarive http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2795&stID=57699
Jakov Ako go stavam u navodnici nemase da se razdrmas vaka ubavo od rano nautro ;) Malite bukvi ne gi objavuvaat ili gi pecatat so nevidlivo mastilo, koj znae?
toni_a samo tie 20 ne mi vleguvaat vo glava...sekade ti treba 1/3 ili 50 ili 2/3... ama mislam deka svativ! ova sega sto se dava kako "prava" na albancite,ne e nisto podrugo od davanje (idni) prava na samite sebesi.ovie zakoni ke ni trebaat na nas za nekoja godina.koga ke padneme pod 50% ke im bideme blagodarni za "naprednata(forward looking)" politika na vladata.duri togas ke svatime sto dobro napravile za makedoncite i kako ja osigurale nasata kultura,jazik,simboli,prava...ova se preventivni-merki za da ne dojde do iden "apartheid-rezim"
DonVito aman be ! i 10 neka ima i 15 jazici bolje to oho ce si gi naucam site jazici. i plus to ke ima albanski jazik samo za albancite a ne i za vas!
toni_a
quote:
Originally posted by DonVito
aman be ! i 10 neka ima i 15 jazici bolje to oho ce si gi naucam site jazici. i plus to ke ima albanski jazik samo za albancite a ne i za vas!
pa moze i c++ da go napraime oficijalen [;)]
DonVito toa ke kazis na podforumot za kompjuteri i kompjuterska nauka. ovde diskutirame za politika
toni_a DonVito: "...ce si gi naucam site jazici...i plus to ke ima albanski jazik samo za albancite a ne i za vas!" sto proizleguva od ova? licno jas gledam dosta problemi: administracija,ne sekoj e nadaren da uci jazik (osobeno na vozrast od 30-40god),prevodi,dokumenti,tabeli po ulicite,...ke bide dosta skapa celata rabota,a znaeme kolku ni e finansiskata mok. moze sega ke kazes deka...ama aj kazi nekakvi argumenti ZA, posto dosega samo negativno sum slusal za ovaa rabota. dosega kako se "snaogale" i ziveele lugeto ...pa od pred skoro ,odednas nemoze. neznam,kako ja viduvas rabotava?