Нов американски амбасадор во Македонија
Нов американски амбасадор во Македонија
OooOo Потврден новиот американски амбасадор во Македонија


Американскиот претседател и официјално го соопшти неговиот избор за нов Амбасадор во Македонија. Тоа дипломатот од кариера, Џилиан Миловановиќ, жената чие име веќе неколку месеци е познато на овдешната јавност и покрај тајноста на која Стејт Департментот инсистира, почитувајќи ги правилата на игра.

Која е наследничката на Лоренс Батлер? Џилиан Миловановиќ, очекувано е дипломат од кариера, но Македонија за неа е врв на кариерата. Тука станува амбасадор.

Досега таа служела исклучиво како заменик амбасадор, таа и сега ја има таа функција во Преторија, јужна Африка. Претходно, во Шведска, но и работела и во канцеларијата за нордиски и балтички земји во Стејт Департментот.

Вака изгледа нејзината официјална биографија, но на интерент приказната за Миловановиќ е сосема друга.

Исклучително пикантна, се споменува нејзиното име во Боцвана, 96 и 97 како заменик-амбасадор, но и дека таа таму била во исто време и претставник на ЦИА. Се споменуваат нејзините дипломатски активности, Брисел, Париз и Сиднеј, наградувана од Стејт Департментот. Зборува одлично неколку светски јазици, а го владее и српско-хрватскиот.

Миловановиќ сепак треба да биде избрана од американскиот Сенат. Дури тогаш таа може да почне да ги пакува куферите и да добие добредојде од Македонија.
angel Батлер беше добар, според мене. Баш ми се допадна како ги подпраши нашиве судии. Ептен ми го направи меракот иако за такво нешто немаше надлежност. За новава амбасадорка новата амбасада ја спремаат со ненормална брзина. Она брдо, така наречено, ветрометина, веќе е измазнето и како да се спрема на тоа место да се изгради чудо. Што ќе биде ќе видиме.
AaaAa Dzulian Milovanovic valjda (Julian Milovanovic) - nedaj boze novinar od Makedonija imeto da ti go fati.
toni_a
quote:
Originally posted by angel
Батлер беше добар, според мене. Баш ми се допадна како ги подпраши нашиве судии. Ептен ми го направи меракот иако за такво нешто немаше надлежност... Што ќе биде ќе видиме.
taka treba za nasive..."kutek" da se "setat"...! samo kratka im e pametta... sto e po poteklo? ili ako e eventualno "prava-amerikanka",so kogo/kakov e mazena?
AaaAa na net nemoze da se najdat mnogu raboti, t.e. nishto sem deka e konzul vo Juzna afrika. Se vodi ko Ms. Julian Milovanovich, sto znaci deka ne e mazena. Amerikanka e, a potekloto spored prezimeto najverojatno i e srpsko. Koj znae koja generacija.
DJ_SHEMA Kje najde sega nekoj fraer kaj nas, malce li ima batki so raskopchana koshulja po kafanite u park.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by AaaAa
na net nemoze da se najdat mnogu raboti, t.e. nishto sem deka e konzul vo Juzna afrika. Se vodi ko Ms. Julian Milovanovich, sto znaci deka ne e mazena...
Mala ispravka, se raboti za Gillian M. Milovanovich, Afrika si ja ima za proekt na karierata (dosega) a shto bi mozhele da ochekuvame... pa shto bi mozhele od "ex" CIA employee... shto dobivme od istata agencija 2001-ta... [|)] iako zvuchi kako klishe, stereotip [;)]... P.S. Tolku vreme vo Afrika, mozhe preferira momci so troa potemna boja na kozhata... dzhabe raskopchani koshuli [;)]... Ama pak, i toa e klishe...
dejan slusam deka julian ima tatko srbin a majkaii e slovenka, ama po bliska e so slovencite vo amerika!
Jakov Leleeee ni e traka majkata so noviot gubernator..pardon administrator....pardon ambasador li bese..... Em bivsa CIA em Srbinka. Jas mislam deka namerno e pratena ovde. CIA minatoto ke i pomogne da ja doraskurca nasata nekogas cvrsta drzava, a srpskoto poteklo sto go ima ke i sluzi za raznebituvanje an nasata sveta PRavoslavna crkva i na toj nacin atak vrz imeto i prezimeto na nasata drzava. Gotovi sme....ni dojde prviot spiun od Botsvana. Sto egzoticna zemja e toa. Znaeete koja e mrs. Gilian od Botsvana....Ajde setete se onaa tetkata od filmot "Bogovite padnaa na teme" za crncite od Botsvana sto bese... Spored vestite na A1 situacijata ke bide i polosa od goreopisanava ama nema veze...
dejan koj vesti?? i ako ovaa se sili nesto, ke ja oterame da ne kazam kade!
Jakov kazi de kade ke ja terame, so se sekiras...srbinka e znae da vrati.
AaaAa
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by AaaAa
na net nemoze da se najdat mnogu raboti, t.e. nishto sem deka e konzul vo Juzna afrika. Se vodi ko Ms. Julian Milovanovich, sto znaci deka ne e mazena...
Mala ispravka, se raboti za Gillian M. Milovanovich, Afrika si ja ima za proekt na karierata (dosega) a shto bi mozhele da ochekuvame... pa shto bi mozhele od "ex" CIA employee... shto dobivme od istata agencija 2001-ta... [|)] iako zvuchi kako klishe, stereotip [;)]... P.S. Tolku vreme vo Afrika, mozhe preferira momci so troa potemna boja na kozhata... dzhabe raskopchani koshuli [;)]... Ama pak, i toa e klishe...
Jas se izvinuvam, jas na ovaa naletav, pa mislev deka za nea stanuva zbor: Counsellor Ms Julian Milovanovic Mail: PO Box 9536, PRETORIA, 0001 Street: 877 Pretorius Street, Arcadia, PRETORIA Tel: (012) 431 4000 Fax: (012) 342 2244/2299 I ovaa Gillian e Ms., Dve Milovanovochi u Afrika.. rodnini? Sto ti e srpski koren, ko shto vikashe Pavle Vujisic, cel svet da se potopi, pak ke ostanat dovolno srbi da zastanat pod edna cresa :))))
marko_polog More da mozat site da gi pratat vo Afrika zaedno so braca im Vaterpolisti, pola rabota da ni se olesni :)
toni_a a zamislete za sledniot mandat,da pratat nekakov "natura/liziran vaterpolist".auu sto ke bide togas... pa moze do amerikanskoto da go opne i nacionalnoto mu zname... do koga ke se gradi novata ambasada? se razbraa?... ,nema protesti... se e ok