Koj se e vmesan vo "danocnata piramida"??
Koj se e vmesan vo "danocnata piramida"??
Pana Pocituvani, Bi sakal ovde da gi razmenime nasite soznanija za toa sto mislime,koj se e vmesan vo "danocnata piramida". Mozebi nekoj od tie sto treba, ke go procita i ova, pa ke prevzeme soodvetni merki. Bidejki nie ne sme obvinitelstvo, tuku obicni forumdzii,smetam deka i ako nekade pogresime vo soznanijata nikoj nema da ni go zeme za loso toa, bidejki nie tuka moze samo da pretpostavuvame a zadolzenite za toa neka si ja brkaat rabotata. Znaci,jas mislam deka vo "danocnata piramida" se: 1.Orka 2.Fersped 3.Evropa 4.Zegin Na vas e redot.....
Jakov Pana mala sugestija da stavis edno NE vo prasanjeto, i da glasi Koj se Ne e vmesan vo danocnata piramida? Mislam pomalku ke imame za nabrojuvanje vaka da ne dojde epten mnogu.
Pana
quote:
da ne dojde epten mnogu.
Ako,ako......
NOV Mnogu "piramidi" na forumov!Bi rekol sekoja vtora tema se odnesuva na "piramidite",zatoa da ne se povtoruvame kako "papagalcinja".
concrete [img]http://www.wealth4freedom.com/dollar_bill_great_seal.jpg[/img]
NOV Zabraneto e da se zbori za "slobodnoto zidarstvo" ili za "aluminatite" a detalot na USD tokmu toa go asocira.Mozebi pana zabegal vo citanje na takvi knigi od koi samo piramidi mu gi ispolnuvaat "slatkite sni".:):):)
Pana Pana ne zabegal nikade prijatele.I ne se raboti tuka samo za piramida kako poim tuku za instituciite i licnostite koj ja gradat taa piramida. A tebe ako ne ti se dopaga temava ednostavo preskonija .
NOV skoook tema!
DJ_SHEMA Nego, dali kje gi razotkrijat e isto prashanje.
SirAndReW
quote:
Originally posted by Pana
4.Zegin
Najmalku.. ako nabrojuvash moze da objasnish zoshto ovie ti se najsomnitelni. Patem ako go pravis toa, obidi se toa go storis bez meshanje na politichki partii.
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by SirAndReW
quote:
Originally posted by Pana
4.Zegin
Najmalku.. ako nabrojuvash moze da objasnish zoshto ovie ti se najsomnitelni. Patem ako go pravis toa, obidi se toa go storis bez meshanje na politichki partii.
A zaboravash tsunami afera?
Pana
quote:
toa go storis bez meshanje na politichki partii.
Kade vide ziti se deka nekoj spomna politricka partija.Ili ti onaka......komu ide,kolku da se napise nesto.
ArIeS Vrti suci gledam pak gi posocuvate samo onie firmi koi ne bea za SDSM na poslednite parlamentarni izbori[:)]
Strelec A da se poznimavashe ti so temata, namesto so tie shto uchestvuvaat vo diskusijata? Inaku, ova so danocive mi stanuva interesno... Ako nishto drugo, preku nokj kje se soberat pari vo drzhavnata kasa!:) Масовно плаќање на затаениот данок Главните актери од даночната пирамида масовно го плаќаат данокот што го затаиле. Од сметките на даночните затајувачи на државна сметка деновиве се префрлаат милионски суми пари. Се враќа затаениот данок и од бизнисмените што веќе заработија кривични пријави но и од оние за кои се подготвуваше обвинение. Извори за А1 тврдата дека иако данокот се плаќа во напната атмосфера - на неизвесност, суптилен притисок, секојдневни апсења и меѓународни потерници. Бизнисмените доброволно си ги порамнувале сметките со државата. Извори од истражните органи коментираат дека со овој потег, осомничените и откриените во даночната пирамида значително ќе се ја олеснат позицијата во натамошната постапка. Дури некои можат да културат од кривично гонење и да завршат само со прекршочна пријава, коментираат добро упатени, иако велат дека плаќањето на затаениот данок не треба да им обезбеди целосна амнестија за криминалот што го правеле. Во меѓувреме, официјално судот потврдува дека освен за Камчев, распишана е меѓународна потерница и за директорката на „Томато“ продукција Поповиќ, која исто како и Камчев се наоѓа надвор од земјава. Третото лице кое се бара за притвор, ди џеј Бабура, управител на фирмата што стои зад „Сити“ радио, вратен е во Македонија. Кога го обелоденија даночниот криминал, од владата кажаа дека тежи цели 100 милиони евра. Сега, по два месеци кроење кривични пријави и апсења на главно ситни риби, власта се одлучи да заигра на друга карта - да ги наплати милионските суми, како што тоа го направија неколку европски земји во кои исто така беше откриен синџир на даночна инвазија.
ArIeS A ti da se pozanimavase malce so piramidalnite puleni na SDSM a ne samo so firmite koi mu otkazaa poslusnost na SDSM?
concrete Tesko ArIeS za takvo nesto,mnogu tesko....epten se visoko :):):)!!!! A znes kako e : koj visoko leta, podolgo vreme paga!!!!! Ke ima vreme i padobran da sosijat :):)!!! Ednas na edni nivni "prijateli" im uspae i toa.....
concrete Mi dade borisVM idea za Google: Nesto staro, samo namesto carina stavi DANOCNA PIRAMIDA: Ova sega e ozbilniot del. Ako ja ostavime prikaznata po vesnici,realnosta e mnogu pokomplicirana i ne e taka lesno resliva vo site aspekti na sekojdnevieto vo Makedonija.Vo momentov sekoe ojektiviziranje i transparentnost na primer na carinata i pokraj site dobri nameri na poedinci e mnogu tezok proces. So toa mu se brca prst vo oko nekomu koj e sposoben da ta ja skrsi rakata a ne prstot.Najzabavno e sto toa vo ogromna mera go toleriraat i onie koi ni gi dadoa"prasalnicite", ne znam od koi pricini , ama kolku sto znam nema slucajni slucajnosti. Ona sto e fateno po mnogu analizi e samo mnogu mal del, duri nekoi skeptici veruvaat deka e lazirano so cel da se ima nekoja aktivnost. Ova e mnogu bizarno da bi se prifatilo, a od druga strana dolgogodisnoto iskustvoto me uci deka realnosta sekogas e pobizarna i od najfantasticnite pretpostavki. Ama sum bil be ozbilen togas :):):)!!!!!
Strelec СЕ ПРОШИРУВА "ДАНОЧНАТА ПИРАМИДА" Потерница за Орце Камчев? МАКЕДОНСКАТА ПОЛИЦИЈА ДО СИТЕ ПОЛИЦИСКИ СТАНИЦИ ИЗДАЛА ЦЕНТРАЛНА ПОТЕРНИЦА ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА ОРЦЕ КАМЧЕВ. ПОТЕРНИЦАТА, КАКО ШТО ДОЗНАВАМЕ ОД ВИСОКИ ИЗВОРИ НА ВЛАДАТА, Е ИЗДАДЕНА ВО ВРСКА СО АФЕРАТА ЗА "ДАНОЧНАТА ПИРАМИДА", КОЈА ДЕНОВИВЕ ПРЕМИНУВА ВО ПОЛИТИЧКА ПРЕСМЕТКА МЕЃУ ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА Македонската полиција до сите полициски станици издала централна потерница за спроведување на Орце Камчев. Потерницата, како што дознаваме од високи извори на Владата, е издадена во врска со аферата за "даночната пирамида", која деновиве преминува во политичка пресметка меѓу власта и опозицијата. Во политичките кругови се шпекулира дека потерницата за познатиот скопски бизнисмен била и главната причина за реакција на ВМРО-ДПМНЕ. Високи функционери на оваа партија го обвинија премиерот Владо Бучковски за "воено профитерство" додека тој бил министер за одбрана. Намерата на ВМРО-ДПМНЕ била да се сврти вниманието на јавноста од отворањето на истрага против носителите на "даночната пирамида". Нашите извори овој бизнисмен го посочуваат како еден од главните "спонзори" на кампањата на опозицијата на последните локални избори. Од овие причини се претполага дека опозиционата ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да застане во заштита на неколку домашни бизнисмени кои имаат деловни врски со одредени "српско-грчки" структури. Во демантот од кабинетот на премиерот тие беа посочени како "блиски роднини на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ", а кои во изминатиот период беа споменувани во јавноста како жртви на подметнат експлозив под нивните луксузни возила. Од друга страна, одбраната на овие учесници во "даночната пирамида" е координирана и водена од еден медиумски центар, кој важи за креатор на "политиката" на ВМРО-ДПМНЕ, поради што повеќе истакнати партиски членови се "пасивизираат" или настојуваат да бидат што подалеку од даночната афера.
Strelec
quote:
Originally posted by ArIeS
A ti da se pozanimavase malce so piramidalnite puleni na SDSM a ne samo so firmite koi mu otkazaa poslusnost na SDSM?
A da naucheshe ti deka za toa forumov kako kje funkcionira e nekoj drug zadolzhen, a ne ti!
ArIeS A ti da nauchis da prifakjas kritika i deka postojat luge so razlicno mislenje od tvoeto!
Strelec A ti da pojdes na pauza malku!
darkjesus a koj e na vrvot od piramidata sega[?] ribata smrdi od glavata posebno ako e teshka za brishenje
Jakov ribata smrdi od glavata ama se cisti od opaskata. pak ke go jadat tie dole u piramidata toj na vrvot ke si ostane i natamu u kabinetot...,mislev na kabinetot,,,,
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
...pak ke go jadat tie dole...
Tokmu taka!
concrete More Jakov , ni od opaskata , slusam nekoja druga riba cistat...onaa piramidalnata se sunca po topli morinja !!!!
concrete Ne dzabe Makedonska kralica e poslednata "faraonka" na Egipet...,krv ne e voda....slusam vtora piramida pocnale da gradat vo nasata mila Makedonija......
Jakov vo giza se tri. znaci ovaa da ja zavrsat ke napravat uste edna. a nie treba da se strpime i da veruvame deka posle tretata piramida navistina ke pokazat faraonsko odnesuvanjei ke isceznat zasekogas bas kako faraonite. Ajde stisnete zabi uste malku.
concrete Steta , kako se vo Makedonija tie se samo virtuelni. Da bea vistinski od turizam pari ke se namlatea !!!!!! Baska modeli za sfingi i potencijalni faraonski mumii, kolku sakas:):):)!!!!
toni_a najdov nesto interesno.ne e bash aktualno i ne sum prochital se`...ama mozhe na nekoj ke mu se chita. http://www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda/ http://i.1asphost.com/atanasovsande/opsto/opsto.asp