Do kade e Skopje na celo so Tripun!!! (2 del)
Do kade e Skopje na celo so Tripun!!! (2 del)
intel До каде е Тифун???? Еве доказ дека нешто се работи.Вчера одам јас од една кон друга дестинација во градот кога ОП пред еден пешачки го забележувам следново http://www.geocities.com/micubusi02/tripko1.JPG право накај http://www.geocities.com/micubusi02/tripko2.jpg плоштадот паверисан и уништен.Е тоа ти се вика (инвентивност беше АааАа), а не паверисување на Скопје. Се погрижил човекот за неписмен народ, само како ќе прочита?? Се насмеав на ова а шефо ми вика, е добро де и кај нас во Америка пишува вака пред зебра ама на улици кои се насабјле едносмерни во еден а попладне во спротивен правец поради потребата од таков начин на регулирање на сообраќајаот. Чул бизнисменот нешто ама недоразбрал најверојатно. А Јаков сеуште тренира амортизери кај Тутунски.[:D]
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Reket e toa prijatele,reket po naski kazano[:(][:(]
Jas toa bi go narekol biznis ... cenkanje mora da postoi ako sakash da bidesh dobar DOMAKJIN ... Me interesira dali paverot e isplaten ili i za toa se 'dolzhat' pari? :)
toni_a ПО "КОРПАТА" ОД КОСТОВСКИ Менаџерот на "Баер" не го виде ни Санџаковски http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2800&stID=58154
Strelec Костовски 100 дена на одмор ЛДП ПОБАРА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ДА СЕ ВРАТИ ОД АНТАЛИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ СО РАБОТА "Господинот Трифун Костовски во овие 100 дена од кога стана градоначалник на град Скопје, 15 дена беше во Америка, а сега е 20 дена на одмор во Анталија. Останатите денови тој си тераше свој бизнис со тоа што ја купи Поштенска банка. Наместо да сработи нешто, самиот констатираше дека во овој период правел анализи. Заклучокот е дека Скопје во овие 100 дена, кои се навршуваат денеска, а не пред недела дена, како што изјави Костовски во брзање да замине на одмор, всушност нема градоначалник" - изјави на вчерашната прес-конференција Панче Анѓелов, градскиот советник од редовите на Либерално-демократската партија, која побара градоначалникот итно да се врати од одмор и да започне со работа. Според Анѓелов, Скопје има проблеми како што се започнати, стопирани и недовршени проекти, при што како пример ги наведе спортска сала, водоводот во Кучевишка бара, јужниот булевар, мостот кај транспортниот центар, раскопани улици и нерешен проблем со таксистите. - Кога требаше да го реши проблемот со комарците во градот, тој заедно со претседателот на Градскиот комитет замина за Анталија каде што нема комарци. Градоначалникот Костовски ја игнорира и работата на Советот со тоа што седницата која требаше да се одржи на 14-ти, овој месец, беше откажана од негова страна. Истовремено, досега ниту усмено ниту по писмен пат не добивме одговор на нашите прашања за одредени проекти, додаде Анѓелов, чии забелешки се однесуваа и на неприсуство на градоначалникот на закажаната средба со Владата на Република Македонија, на која требаше да се разгледа прашањето околу процесот на децентрализацијата. Критиките се однесуваа и на неговото отсуство во моментот кога треба да се изберат директорите на јавните претпријатија, иако конкурсот е веќе завршен.
dejan a ova?[:D] Акција на "Паркови и зеленило" во сите скопски општини http://217.16.70.245/?pBroj=1832&stID=39997&pR=12 Pana:p
lav Сите до сега „видени„ цаки на губитникот Паверовски се откриени....тој си „г(к)радел„ исто како и неговите идеолошки предходници ....со имагинарни пари-ветувања кон фирмите кои нели биле „одбрани„ за таа намена со „тендер„ , и се тоа е „потрошено„ однапред - се мисли на расположивите и реални средства. А сега ете кога дошло „времето за плакање„ испаѓа дека овој паверосаниов потрошил многу повеќе од што имал во раце и го задолжил градот со милиони евра однапред , а сеуште дава објасненија како тој би работел сеуште ...ама никој не му верува(л) на збор ...освен неколкумина овде. Господинот Трифун знае што прави....работи со реални и достапни средства на градот кои се строго контролирани од владата , а тоа што има МНОГУУУУ за поправка останато во Скопје , КРИВ е предходникот кој ете многу „работел„ ама малку сработил...мислам на крпениците по патиштата и кратерите по улиците во деловите од Скопје негибнати од никого во последните две децении. Примери ..ако се некому неоподно потребни за да разбере за што всашност и зборувам има на претек.
intel Море што има една накај мене, ако сакаш да смениш бандаши, а не ти се даваат пари за нови можеш да ја искористиш како одлична причина само погоди ја и кршиш еден евентуално два:))))
Jakov
quote:
Originally posted by intel
До каде е Тифун???? Еве доказ дека нешто се работи.Вчера одам јас од една кон друга дестинација во градот кога ОП пред еден пешачки го забележувам следново http://www.geocities.com/micubusi02/tripko1.JPG право накај http://www.geocities.com/micubusi02/tripko2.jpg плоштадот паверисан и уништен.Е тоа ти се вика (инвентивност беше АааАа), а не паверисување на Скопје. Се погрижил човекот за неписмен народ, само како ќе прочита?? Се насмеав на ова а шефо ми вика, е добро де и кај нас во Америка пишува вака пред зебра ама на улици кои се насабјле едносмерни во еден а попладне во спротивен правец поради потребата од таков начин на регулирање на сообраќајаот. Чул бизнисменот нешто ама недоразбрал најверојатно. А Јаков сеуште тренира амортизери кај Тутунски.[:D]
Tokmu taka ama koj da razbere. Sega ke vezbam vratni muskuli....[;)]
Pana Najnov biser na onaa vosocna figura,takanarecen gradonacalnik na Skopje e da prestane da ja gradi sportskata sala i da pravi montazna. A vikase ke go napravel Skopje evropsko? Mesto montazna sala moze da iznajmi i nekoj cirkuski sator.Toa ke mu bide uste poevtino. Najpametno ke mu bide da si se trgne i da go ostavi gradot na vistinskiot "gradonacalnik" Maja Muhic.
dejan Maja Muhic?? zasto ona?
Jakov "Vie" ste krivi, Pana za se ova. Da si pobedese Penov nemase sega da sedime site i da se cudime kakva "elementarna nepogoda" go frkna gradot ubav....ama toa ti e ke trpime...
Pana
quote:
Originally posted by Pana
Mora da go procitate ova za da vidite so kakov utepan debil kako sto e Tripun,Skopje si ima rabota. [quote]ПРОЕКТОТ МУ Е СКАП НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ Костовски крена раце од спортската сала Повеќенаменската спортска сала кај хотелот "Александар палас" засега нема да се доградува. Скопскиот градоначалник Трифун Костовски на завчерашната седница на Советот на Град Скопје им рече на советниците дека нема да даде дозвола за проектот за спортската сала. - За да ја изградиме салата според условите во договорот, ќе ни треба мандат и пол. Изградбата е проценета на 14 милиони евра, а со тие пари може да се изградат најмалку три сали. Не сакам никого да обвинувам, но во досегашната фаза од изградбата се потрошени еден милион евра повеќе од предвиденото. Странски фирми што градат спортски сали според новите светски трендови имаат цена за изградба двојно или тројно помала од онаа што е посочена во договорот. Сакам да најдам решение како таа сала да се изгради најевтино. Ако некој сака да има спортски сали во Скопје, јас сум меѓу првите - рече градоначалникот Костовски. Поранешниот градоначалник на Скопје Ристо Пенов вели дека договорот за изградба на салата е потпишан на шест милиони евра. Објектот го гради градежното претпријатие "Маврово". - Не знам на што мисли Костовски кога вели дека се потрошени милион евра повеќе од она што е предвидено за овој дел од изградбата. За салата досега се потрошени два милиона евра, а вкупната цена на објектот е шест милиони. Во таа сума не е предвиден системот за ладење и уште неколку тендери за изведба на околните улици и паркинзите, но и сосе тоа цената не би достигнала 14 милиони евра. Ако може Костовски да изгради три сали, нека се обиде. Во проектот за салата е предвиден атрактивен деловен простор со површина од 4.000 квадратни метри. Со нивната продажба може да се добијат пари за натамошната изградба - вели Пенов. Според проектот, спортската сала треба да зафаќа површина од 7.670 квадратни метри. На трибините се предвидени 6.100 статични седишта, а ќе може да се постават и дополнителни 1.450 мобилни столчиња. Покрај големата, во комплексот е предвидена и помала сала, ресторани, дискотека и паркинзи за 30 автобуси и за 550 автомобили. Во салата во 2008 година треба да се одржи светско првенство во ракомет за жени, а требаше да биде изградена до 2006 година.
Tripune odi si,dosta ti bese!
Pana
quote:
Vie" ste krivi, Pana za se ova
Vo pravo si.Potpolno se soglasuvam so tebe. Taka ni treba ,neka ne **** sega utepaniov,ne sme zasluzile nisto podobro.
ZOTE Mora da go procitate ova za da vidite so kakov utepan debil kako sto e Tripun,Skopje si ima rabota. [quote]ПРОЕКТОТ МУ Е СКАП НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ Костовски крена раце од спортската сала Во салата во 2008 година треба да се одржи светско првенство во ракомет за жени, а требаше да биде изградена до 2006 година. Kostovski gi izneveri sportistite i pejachite. Sportistite i estradnite umetnici se razocharani od odlukata na Kostovski. Kraftverk dogodina zdravje boze ako dojdat pak namesto vo nova sala so site nishani che praat koncert pak na saem koj ne zadovoluva nikakvi standardi. Ili pak koga che dojde karl Koks namesto vo novata sala koja che moze da gi primi site posetiteli, nie pak ce praime zurka u koloseum koja nema kapacitet da primi ni iljada posetiteli pa zatoa site shto ne mozea da vlezat che go slushaat od nadvor. A da ne zboram za koncertot na fejtles koga zavrna dozd zaradi istite prichini. Za sportskite nastani i da ne pocnam da zboram deka salata che sluzi za kosharkarite za rakometnata reprezentacija na mazi i na zeni za kometal chorche petrov i dr. I posle nekoj che mi kaze deka Trifun vlozuval vo sportot kade e sega da dade pari za izgradba na salata.
dejan pa ako stvarno e skapo??? citav deka 16m evra cini salata?? budzetot ne e golem na skopje....
трендафил Има проблем и со долгот што градот го има наследено од претходната локална власт. Во секој случај кампањата што се води против грешките на скопската локална власт и за општините во кои СДСМ со партнерите не е на власт покажува дека СДСМ е добра како опозиција и дека е вистинска штета кога е на власт. Јас не забележувам дека во општината во која живеам (Чаир) и во која работам (Карпош) кај што градоначалниците се од ДУИ и СДСМ ситуацијата е нешто подобра. И се надевам дека критиките ќе влијаат позитивно на градската власт.
intel
quote:
Originally posted by трендафил
Има проблем и со долгот што градот го има наследено од претходната локална власт. Во секој случај кампањата што се води против грешките на скопската локална власт и за општините во кои СДСМ со партнерите не е на власт покажува дека СДСМ е добра како опозиција и дека е вистинска штета кога е на власт. Јас не забележувам дека во општината во која живеам (Чаир) и во која работам (Карпош) кај што градоначалниците се од ДУИ и СДСМ ситуацијата е нешто подобра. И се надевам дека критиките ќе влијаат позитивно на градската власт.
Што ксмет ќе беше бре Трендафиле, живееш во Чаир а боза пиеш во Палма[;)]
Pana Gradonacalnikot na Nirberg dosol licno da mu zablagodari na gospodinot Risto Penov za se sto napravil za Skopje so tolku mal budzet. Patem Tripun utepaniot se zali deka Skopje imal pet i pol pati pomal budzet od Tirana.A Skopje sega ima tri pati pogolem budzet od vremeto koga gradonacalnik bese gospodinot Risto Penov. Na utepaniov Tripun da mu dades i deset pati pogolem budzet od Tirana nema da napravi nisto.Vazno Maja Muhic i ostanata boranija ke gi praka vo stranstvo da videle kako se raboti tamu. A da se fatese on za rabota a,sto vikate[:(][:(]
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
Има проблем и со долгот што градот го има наследено од претходната локална власт. Во секој случај кампањата што се води против грешките на скопската локална власт и за општините во кои СДСМ со партнерите не е на власт покажува дека СДСМ е добра како опозиција и дека е вистинска штета кога е на власт. Јас не забележувам дека во општината во која живеам (Чаир) и во која работам (Карпош) кај што градоначалниците се од ДУИ и СДСМ ситуацијата е нешто подобра. И се надевам дека критиките ќе влијаат позитивно на градската власт.
Што ксмет ќе беше бре Трендафиле, живееш во Чаир а боза пиеш во Палма[;)]
Тоа е последица на системот по кој многумина патат. Кога бев дете немаше (или барем не се забележуваше) дека во моето маало има припадници на повластената етничка заедница, а цела сегашна општина Карпош беше збир од бавчи и овоштарници.
OooOo ahahahha Pana, zborime za salata za 6000 dushi?? Toa ne e sala be ... toa e soblekuvalna iliti peralna pred izbori. Idi bre .. taa sala NIKOGASH ne trebashe da pochne da se gradi kako takva!
ZOTE
quote:
Originally posted by OooOo
ahahahha Pana, zborime za salata za 6000 dushi?? Toa ne e sala be ... toa e soblekuvalna iliti peralna pred izbori. Idi bre .. taa sala NIKOGASH ne trebashe da pochne da se gradi kako takva!
ZOTE A shto moislish ti deka salata na kale koja sobira 1000 dushi e poubava. Ili nedaj Boze da zavrne koga se igra nekoj natprevar prokisnuva od site strani. Nemojte da razmisluvate partiski na Makedonija hitno i e potrebna takva sala.
OooOo
quote:
Originally posted by ZOTE
... Nemojte da razmisluvate partiski na Makedonija hitno i e potrebna takva sala.
Ja vikam deka treba, ama treba sala za 15-20.000+ dushi, a ne za 6000 dushi.
ZOTE
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by ZOTE
... Nemojte da razmisluvate partiski na Makedonija hitno i e potrebna takva sala.
Ja vikam deka treba, ama treba sala za 15-20.000+ dushi, a ne za 6000 dushi.
ZOTE Super da napraat tolkava sala shto che sobira 20.000 iljadi dushi. No dali che mozeme da ja napolnime satalno so publika, i kolku pari treba da se odvojat za odrzuvanje, pa pogledni kaj nashiot severen sosed dali ja upotrebuvaat nivnata NBA sala a kolku e Belgrad pogolem grad. Sega za evropskoto moze da, no posle che im facha prashina. Jas ne sum partiski opredelen no na sportistite i na pejachite im e neophodna za da mozat da funkcioniraat vo normalni uslovi. P.S Zamisli slednata godina da pobedime na Evrovizija kaj che se odrzi Eurosongot vo Univerzalna :)) [:)]
OooOo
quote:
Originally posted by ZOTE
P.S Zamisli slednata godina da pobedime na Evrovizija kaj che se odrzi Eurosongot vo Univerzalna :)) [:)]
1001 mesto ima ... dovolno e mislam ...
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Originally posted by Pana
Mora da go procitate ova za da vidite so kakov utepan debil kako sto e Tripun,Skopje si ima rabota. [quote]ПРОЕКТОТ МУ Е СКАП НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ Костовски крена раце од спортската сала Повеќенаменската спортска сала кај хотелот "Александар палас" засега нема да се доградува. Скопскиот градоначалник Трифун Костовски на завчерашната седница на Советот на Град Скопје им рече на советниците дека нема да даде дозвола за проектот за спортската сала. - За да ја изградиме салата според условите во договорот, ќе ни треба мандат и пол. Изградбата е проценета на 14 милиони евра, а со тие пари може да се изградат најмалку три сали. Не сакам никого да обвинувам, но во досегашната фаза од изградбата се потрошени еден милион евра повеќе од предвиденото. Странски фирми што градат спортски сали според новите светски трендови имаат цена за изградба двојно или тројно помала од онаа што е посочена во договорот. Сакам да најдам решение како таа сала да се изгради најевтино. Ако некој сака да има спортски сали во Скопје, јас сум меѓу првите - рече градоначалникот Костовски. Поранешниот градоначалник на Скопје Ристо Пенов вели дека договорот за изградба на салата е потпишан на шест милиони евра. Објектот го гради градежното претпријатие "Маврово". - Не знам на што мисли Костовски кога вели дека се потрошени милион евра повеќе од она што е предвидено за овој дел од изградбата. За салата досега се потрошени два милиона евра, а вкупната цена на објектот е шест милиони. Во таа сума не е предвиден системот за ладење и уште неколку тендери за изведба на околните улици и паркинзите, но и сосе тоа цената не би достигнала 14 милиони евра. Ако може Костовски да изгради три сали, нека се обиде. Во проектот за салата е предвиден атрактивен деловен простор со површина од 4.000 квадратни метри. Со нивната продажба може да се добијат пари за натамошната изградба - вели Пенов. Според проектот, спортската сала треба да зафаќа површина од 7.670 квадратни метри. На трибините се предвидени 6.100 статични седишта, а ќе може да се постават и дополнителни 1.450 мобилни столчиња. Покрај големата, во комплексот е предвидена и помала сала, ресторани, дискотека и паркинзи за 30 автобуси и за 550 автомобили. Во салата во 2008 година треба да се одржи светско првенство во ракомет за жени, а требаше да биде изградена до 2006 година.
Tripune odi si,dosta ti bese!
Zoshto? Zaradi toa shto mozebi nekoj umeshal prsti vo ovaa sala i preplatuva tripati povekje nego shto treba? Zatoa trifun ne go biva, zaradi toa shto nesaka aferi?
Pana
quote:
ama treba sala za 15-20.000+ dushi,
Aj vaka. Prvo salata ne e za 6.000 luge,tuku za 7500 luge.6000 fiksni sedista i uste 1500 montazni po potreba. Vtoro ako se upotrebi i parketot za koncerti ke moze da sobere i 10.000 luge. Treto od g'z ja izvadi Tripun cifrata od 14 milioni evra.Salata ke kosta 6 milioni evra i toa e taka dogovoreno so izveduvacite.Uste eden milion neka kosta klimatizacijata i parkingot toa e 7 milioni evra.Daleku e od sumata od 14 milioni evra. I zosto ni e OooOo sala za 15.000-20.000 luge.Pa takvi sali nema vo Amerika kade sto se igra NBA.Ova ti bese kazano kolku da se kaze nesto ama ne ti drzi voda.
marko_polog Sramota poslem 15 godini sto uste nemame edna sala, makar bila i za 6,000. Inace, prosek vo NBA e negde 20,000 luge.
ZOTE Organizacijata na dve mechunarodni prvenstva, borechkoto EP 2007 i rakometnoto SP 2008 zavisat tokmu od ovoj objekt. Tokmu od dovrshuvanjeto na ovoj proekt zavisi i toa dali che bideme domachini na ovie dve znachajni sportski manifestacii. Ne moze sekoj nov gradonachalnik da gi menuva planovite na onoj pred nego, pa se da pochnuva odnovo. Ako sme ja pochnale taa sala treba i da ja zavrshime.
Jakov А сто ако насиот мил градонацалник Трифун “ДупкаАсвалтна“ Костовски направи сала за 25000 публика. Мислете дека ќе се наполни кога ќе се игра баражот Македонија:Унгарија 20:38 или ке дојдат 20000 луѓе на натпревар РАботнички:Сливен. А таква сала ќе има 100 вработени место помала која би имала да речеме 30. Ќе биде непрофитна и по некоја година ќе нема доволно средства да се одржува и ке пропадне што би рекол дедо ми “ќе ја парнисаат“. Ама знаете како иде она што помало к*ре..поголем џип...исто е и со овие нашиве лидери. Што им е помал тоа сакаат делата да им се пограндиозни. Фројд.
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
I zosto ni e OooOo sala za 15.000-20.000 luge.Pa takvi sali nema vo Amerika kade sto se igra NBA.Ova ti bese kazano kolku da se kaze nesto ama ne ti drzi voda.
Drzhi voda? Idi kazhi im na poznatite muzichki zvezdi dali drzhi voda koga nejkjat da dojdat da svirat za 1001 osoba u univerzalna sala. Koga bi imale ogromna sala, golemite koncerti nema da mora da se odrzhuvaat u Sofija i Beograd tuku kje mozhe i vo Skopje. Kje ima Skopje so neshto da se pofali. Pa taka i lokalnata ekonomija kje zazhivuva, ama dobro ... vo partijata ne ve uchele da gledate podaleku od nosot. Prodolzhi Makedonche da se raduvash na troshkite shto kje ti gi frlat!
Pana Ne treba jas da ti odgovaram,samo treba da procitas pogore sto ti napisal Jakov. A za golemite koncerti nie nemame publika.Koj sakas donesi go od golemite muzicki zvezdi i ke vidis kolku sum vo pravo. p.s. i koj ti garantira deka nema da se najde nekoj koj ke rece "mesto da napravime sala za 30.000 luge nie napravivme samo za 20.000".
intel Абе народ како народ.Секогаш нешто му фали па дали бил Трифун или Пенов, СДСМ или ДПМНЕ.Кој беше рекол или напишал сеедно; На патот кон целта ако застануваш и го гаѓаш со камења секое куче што на тебе ќе залае, никогаш нема да стигнеш до целта.
mako Mozhebi smetat covekot deka parite sto ke se troshat za salata poveke se potrebni za podobruvanje na infrastrukturata, higienata i drugi nesta vo gradot. Tie raboti se povazhni za kvalitetot na zhiveenjeto od kolku raskoshni sali sto ke go imaat istiot tretman ko i drugite - ke si skapuvaat i ke se raspagaat bidejki inicijatorite sakaat da se percat ko ke gi otvorat - no zaboravaat deka treba i da se odrzhuvaat. A javnosta si odit sprema ona: grabni sto se grabnuvat - drugoto unistigo.
Jakov
quote:
Originally posted by mako
Mozhebi smetat covekot deka parite sto ke se troshat za salata poveke se potrebni za podobruvanje na infrastrukturata, higienata i drugi nesta vo gradot. Tie raboti se povazhni za kvalitetot na zhiveenjeto od kolku raskoshni sali sto ke go imaat istiot tretman ko i drugite - ke si skapuvaat i ke se raspagaat bidejki inicijatorite sakaat da se percat ko ke gi otvorat - no zaboravaat deka treba i da se odrzhuvaat. A javnosta si odit sprema ona: grabni sto se grabnuvat - drugoto unistigo.
Veruvas deka e taka kako sto kaza.???
mako Da. Neka pominit bar godina na mandatot na g. Kostovski i poslem mozhit da se vidit dali trgnale rabotite ili ne. Treba da mu se dajt shansa.
трендафил Еве што вели втората страна, скопската локална власт за МИА, а објавено на [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=48561"]А1[/url]. Градбата на спортската сала што градот Скопје ја гради во непосредна близина на хотелот „Александар Палас“ не е прекината ниту такво барање има доставено од градоначалникот Трифун Костовски, тврди Мичо Поповски, потпретседателот на Комитетот за урбанизам. „Работите не се прекинати, туку се прави само анализа на Договорот за изведба на првата фаза од градбата во висина од 420 милиони денари“, вели Поповски и додава дека се бараат можности за резерви кои би се искористиле во некоја од наредните фази од градбата.
NOV Koja sala be narode?Pa vam i "pokrien" stadion da vi se izgradi ke vikate deka e "grd" i deka budi "koshmari" vo vashite sonishta.G-not.Trifun Kostovski sega e prezafaten so "legalizacija" na zamocite na Vodno,vo meguvreme "trkna" do Ukraina da kupi ushte nekoj rudnik,pa za sali i potpolnuvanje na "dupki" covekot vi ja prepushta "atraktivnata" Maja Muhic.
dejan kolku bogat e Trifun?? dobro e da se ima bogat gradonacalnik[;)]
Pana
quote:
анализа на Договорот за изведба на првата фаза од градбата во висина од 420 милиони денари“,
A toa pretvoreno vo evra e 7 milioni,od koj eden milion e otiden za vodata sto se pojavi na pocetok na gradbata. Znaci, daleku e od nebulozata na Tripun deka ke kosta 14 miloni evra.I otkako tokmakot ja svrte javnosta protiv sebe sega reterira i vika ke ja gradel ama trebalo da pravi samo revizija. A rokovite za prvenstvoto vo borenje i svetskoto prvenstvo vo zenski rakomet neumolivo se priblizuvaat. Sega i smenetata nacalnicka Branka Stanoevska go napusti ovoj utepaniov Tripun i on moze da si ostane samo so Maja Muhic i Sokolic da govodat gradot. Podrska mu otkazuva i VMRO NP a mnogu brgu ke mu otkaze i VMRO-DPMNE. Se si mislam deka mnogu brgu Tripun ke demisionira.Pogotovo ako zamesal prsti i vo danocnata piramida.[xx(][xx(]
dejan http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=48573
Jakov
quote:
Originally posted by mako
Mozhebi smetat covekot deka parite sto ke se troshat za salata poveke se potrebni za podobruvanje na infrastrukturata, higienata i drugi nesta vo gradot. Tie raboti se povazhni za kvalitetot na zhiveenjeto od kolku raskoshni sali sto ke go imaat istiot tretman ko i drugite - ke si skapuvaat i ke se raspagaat bidejki inicijatorite sakaat da se percat ko ke gi otvorat - no zaboravaat deka treba i da se odrzhuvaat. A javnosta si odit sprema ona: grabni sto se grabnuvat - drugoto unistigo.
Sudejki po rezonot na Trifun, ova sto ti go kazuvas(a jas go prifakam vo celost) ne pominuva. Neveruvam deka toj e takov karakter koj ke sedne i ke rece. Luge mesto 7 miljoni za raskosna sala ke napravime tri novi bulevari so tie pari, kanalizacii i ke go podbrime zivoto na site 500 000 Skopjani a ne samo na 7000 te iljadi sto ke idat vo salata na natprevari. Trifun lani donirase(spored mene LUPNA) 1.5 miljoni evra za izgeadba na crkva, vo momenti koga vo ovoj grad nema ni eden edinstven dom za bezdomnici, ima samo dve crkovni kujni vo koi se prehranuvaat se pogolem broj na luge. Zborot mi e, deka ima potreba da se perci i da se rasfrla a ne se sekira za ziveackata na posirokiot del od lugeto. Nekoj ke vikne sega deka gresam, ama neka me ubedi deka e taka.
dejan 'Luge mesto 7 miljoni za raskosna sala ke napravime tri novi bulevari so tie pari, kanalizacii ' vo pravo si jakov, ama koga penov ja pocnal salata.....trifun ke ja izgradi! mislam po dobro da ne se brza so salata, ima vreme do 2007 ili 2008..... ne gresis, potpolno si vo pravo!
Pana
quote:
Господинот Трифун знае што прави....
I ti ne veruvas vo ova lavu,ama pusti inat ne ti dava da kazes deka Tripun e utepan od gospod,nema vrska kako se vodi grad,najgolem perac na pari e preku "Kometal" i ima faca na vostana figura. p.s. mnogu brgu ke demisionira,veruvaj mi
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
... ima faca na vostana figura.
Da ne zborime za faci ej ... poshto Penov lichi na pacov :)) Zaebi i sala i sve ... prvo i osnovno SOOBRAKJAJOT mora da se sredi, pa se ostanato.
concrete [quote]Originally posted by OooOo
[quote]Originally posted by Pana Zaebete i dvajcata i sala i sve ... prvo i osnovno mora NESTO POGOLEMKO DA SE SREDI , a posle SOOBRAKAJOT , pa i ostanata boranija, sama od sebe ke se sredi!!!!!
OooOo Shto pogolemko??
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Shto pogolemko??
Pogledaj nagore!!!!!!
OooOo abe poglednav ... tavan gledam nad mene :) bez zaebancii ... ne gledam drug post od tebe na temava :)
intel Е ОооОо, ОооОо срам да ти е.Јас кога ќе погледнам нагоре пред да дојдам до таванот ги гледам Тито и Глигоров, се мислам и Бране да го опнам ама некако не ми се дава пари за шајка:))))) плус тоа ова мубетот со Енигма ме палши, што го знам почна со владици да се гледа шат пат:)
toni_a jas taka gledajki nagore ....se bapnav vo edna bandera [:D]
concrete Naravoucenie : ne slusaj glupavi cigli , gledaj vo zemja , moze i nekoja paricka ke najdes :):):)!!!!!
Jakov toni_a probal da gleda vo zemja nadevajki se na paricka i pak si ja udril glavata u bandera. nemze da napise pa me zamoli da prenesam. daj ne go zezajte...
intel
quote:
Originally posted by трендафил
. Пенов, кој изгледа 8 години не бил на одмор, па не знам од што беше поцрнет и во лето и во зима.
Стварно еј, јас ова го имам приметено и кај Еди Марфи никогаш не оди на одмор а ќумур поцрнет е,цццц.. преваранти пун свет мајкуму.
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
. Пенов, кој изгледа 8 години не бил на одмор, па не знам од што беше поцрнет и во лето и во зима.
Стварно еј, јас ова го имам приметено и кај Еди Марфи никогаш не оди на одмор а ќумур поцрнет е,цццц.. преваранти пун свет мајкуму.
Губитникот идеше на одмор во Грција и како што е ЦРН(чеејќи) од работа идеше таму ....сетики побел се враќаше одтаму , ама секојпат со СЛУЖБЕНИОТ МЕРЦЕДЕС за што постојат и филски записи во некои ТВ станици...мислам на СИтел своевремено ја покажуваа таа негова „работа„ , мислам на идење за Грција.
intel
quote:
Originally posted by lav
со СЛУЖБЕНИОТ МЕРЦЕДЕС за што постојат и филски записи во некои ТВ станици...мислам на СИтел
Сител има доста филмски записи нели Лав? Како на пример ексклузивни снимки од Арачиново со Ивона Талевска во екот на војната[:D] Но сега не е темава за тоа со што одел Пенов на одмор или како тоа Ивончето се шмугало по рововите туку овде се дискутира за Трифун и неговите потфати одкакао е градоначалник. Јас барам-РЕЗУЛТАТИ СЕГА. П.С.Ај сега скокни на темата МАК-Срп односи кога сме веќе кај сител да ти раскажам нешто.
lav
quote:
Originally posted by intel
[quote]Originally posted by lav
со СЛУЖБЕНИОТ МЕРЦЕДЕС за што постојат и филски записи во некои ТВ станици...мислам на СИтел Сител има доста филмски записи нели Лав? Како на пример ексклузивни снимки од Арачиново со Ивона Талевска во екот на војната[:D] Но сега не е темава за тоа со што одел Пенов на одмор или како тоа Ивончето се шмугало по рововите туку овде се дискутира за Трифун и неговите потфати одкакао е градоначалник. Јас барам-РЕЗУЛТАТИ СЕГА. П.С.Ај сега скокни на темата МАК-Срп односи кога сме веќе кај сител да ти раскажам нешто.
Разбира се дека одма че скокнам таму-де!!?. Лав за ова што е црвено, ај ќе те замолам јавно да не цитираш цели постови без потреба, ова што го цитираш е соседен односно претходен пост. Има ли потреба???? Интел
concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Jakov
Intel ke go nalutis Tripuna ke gi vlozi site pari za gradov za da ti dokaze deka gresis nemoj. :)
Сега ме тераш и јас во стил на Бетончо да си дадам на значење.Na znacenje?????? ...ona ciglata???? Пред некој ден напишав на истава тема дека сака да го лапне полигонот за обука под Кале, “за Пролетер“ као нели, ама клети шпиуни веднаш му шепнале дека е провален.
toni_a tukusto me otpustija od rehabilitacija,samo zavojot naskoro ke mi go menuvaat.no nema problem barem na parickata i se raduvam. lom se napraif,neznam veke na kade da se vrtam?! inace celiot til mi e rascepen i krvosan od navednuvanje po parickite.barem lekarite dobro si ja zavrsija rabotata,po nivno mislenje ke si zazdravi ranata bez luzni-kako na kutre,mi rekoa.nemase ni potreba od sienje,po najmoderno so "heftalica" me shtraknaa edno dva-trieset pati i gotovo... drugiot pat eden stap so lepak na vrvot ke si nosam[:D]
Pana Nekrolog na Tripun-utepaniot Tripun utepaniot vo sabota objavi nekrolog vo koj si go kaza slednoto,t.e. tropna i ostana ziv. -Od septemvri ke pravel "zelen bran"na Partizanska,a zeleniot bran e veke 15 godini voveden na Partizanska.Utepaniot sakase da kaze deka ke gi reprogramira semaforite na dve raskrsnici.E,za toa mu trebalo vreme od septemvri,a toa se pravi za eden den. -ke pravel soobrakajno resenie za transporten centar,a utepaniot ne znae deka toa soobrakajno resenie e napraveno uste pred dve godini -nov rezim na soobrakaj na bulevar Ilinden.Toa sto gospodinot Risto Penov sakase da go napravi so bulevar Ilinden da bide ednosmeren.Aj da vidime kako ke uspee toa da go napravi utepaniov Tripun -ke go prosiruval bulevar Sveti Kliment.Da vidam da ne veruvam.Ova samo go kazuva veka dva meseci a aber nema kako treba da se napravi Tripun utepaniot zaedno so noviot predsedatel za urbanizam si zamina na godisen odmor a gradot go ostavi vo racete na crnecon Maja Muhic. Pri toa zaboravi da odgovori na slednoto: -kako toa nema ni eden nov proekt i se fatil samo za proektite na gospodinot Risto Penov koj tolku mnogu gi kritikuvase i im pravese revizija -kako kupil 70 klimatizeri za 28.000 evra bez tender -kako toa si go zgolemil budzetot na kabinetot za 150.000 evra i za sto ke mu bidat tie pari -kako toa zel konsultanti od "Evro-balkan" bez tender. Da ne zboram za evropskiot lik na Skopje i juzniot bulevar,koga covekot se fali so toa sto gi zatnal udarnite dupki vo Dracevo.Eeej luge pazite ,evropskiot gradonacalnik koj ke pravese juzen bulevar na koj ke se naplatuva patarina (retka budala) spadna na krpenje na dupkite vo Dracevo. p.s.Tripune demisioniraj i spasi se i sebe i nas
dejan od kade go dozna ova sve Pana?? ova procitav na negoviot sajt! Добитник на наградата “Климент Охридски” за достигнувања во науката, уметноста, културата и хуманитарната дејност (2004) Основач на Фондацијата “Трифун Костовски” во рамките на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Функцијата на фондацијата е финансирање на научни проекти, едиции, публакации и уметнички колекции од национален интерес Ктитор на изградбата на Соборниот храм “Света Богородица”, заштитничката на Скопје Сопственик на ракометниот клуб Кометал Ѓорче Петров кој во сезоната 2001/2002 ја освои титулата европски ракометен клупски шампион во женска конкуренција Претседател и спонзор на фудбалскиот клуб Работнички Кометал Спонзор на Пелистер Кометал, повеќекратен државен шампион во ракомет во машка конкуренција Основач и финансиер на неколку медиумски куќи во Македонија Финансиер и поддржувач на голем број невладини организации, болници и социјални установи, на хуманитарни и волонтерски активности, помош на инвалиди, финансиска поткрепа на социјални случаи, помош на болни за операции и лекувања Спонзорирање на школување на млади музичари и уметници Спонзорирање на заштитата и обновата на културно-историски споменици Спонзорирање во светилишта на Македонската православна црква. Има помогнато во санациите на “Св. Софија” во Охрид и “Св. Пантелејмон” во Велес, на конаците на “Св. Јован Бигорски”. Има донирано во црквите “Св. Трифун” во Кучково, “Св. Петар и Павле” во Јурумлери, Скопско, ”Св. Климент и Св. Петка” во Штип, Соборниот храм “Рождеството на Света Богородица Трорачица” во Крива Паланка. Во овој контекст треба да се спомене и помошта за џамијата во Центар Жупа. Донирање во значајни акции и објекти во Скопје (улица “Водњанска”, кејот “13 Ноември”, булевар “Маркс и Енгелс”, споменик на Мајка Тереза, инфраструктурни работи во неколку училишта, гимназии, факултети и села), како и во други градови во земјата
Pana Na negoviot sajt ne pisuva deka negovata firma "Kometal" e peralnica na pari preku koja se ispraa parite na "Tehnometal" A od toa drugoto sto pisuva 80% frli vo voda. Patem i biznisot poleka pocnuva da mu riknuva.A i mafijasite od Ukraina do Belorusija pocnuvaat da mu cukaat na vrata.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Nekrolog na Tripun-utepaniot p.s.Tripune demisioniraj i spasi se i sebe i nas
A be Pana Naivniot: kako mislis da demisionira, a kako ke ja vrati parata sto ja "investiral" i koja drugi ja investirale vo nego????? Mozes samo da go "demisioniras", ama za toa treba "stomak" ( normalno i nekoi sitni drugi pomagala,minimum poloven KingAir) i ogromniot problem na izbor kogo se so ist mastraf da "demisioniras" , sto moras da priznaes ne e mala rabota. Rasprasaj se kaj nekoi prijateli hirurzi, kolku treba okolu da zaseces za da bides kolku tolku siguren vo ishodot. Ne e ednostavno "domatena" revolucija na pleki da izneses...mnogu kecap ke istece,a oskudacija e :):):)!!!!!
Pana
quote:
Mozes samo da go "demisioniras",
Pa ako nejke dobrovolno, ke mu "pomogneme" da razbere i samiot deka ne go biva.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Mozes samo da go "demisioniras",
Pa ako nejke dobrovolno, ke mu "pomogneme" da razbere i samiot deka ne go biva.
Ajde "pomagaj" veke ednas, jas sum odamna na balkonot,pajazina fativ, ama ova "zelenovo" http://my.athenet.net/~denij/smbigKermit.JPG nikako da odluci sto ke prezeme:):):)!!!!
Pana A da mu pomogneme na Tripun da napravi partija. Stvarno covekov moze ne ni znae deka ke bide lider na mnogu jaka partija.
dejan vistina pana? [:D]
Pana vistina,deki[:D][:D]
concrete Pa Pana i Dejane, uste da sedam na ova Mapetskiov balkon ili da si odam da dremnam??????...se umoriv veke...nisto od ova to-ma-to revolucijava kako gledam......:(
Pana Pazi sega! Kabinetot na Tripun utepaniot(t.e.Maja Muhic,bidejki utepaniov si otisol na odmor)demantira deka kupile 70 klimnatizeri.Demek tie mu bile dadeni kako donacija od "Fonko".Pazi bogati.Na kogo mu stava stojko u oci.Ke ti dade tebe onoj vlaon 70 klimatizeri donacija.Ili mu dal 10 klimatizeri donacija a 60 mu prodal po mnogu povisoka cena. Ili gluposta sto ja kazuva deka zastedil eden milion evra.Demek ,dolgot bil 11 milioni evra ama on za tri meseci go smali na 10 milioni. Neka kaze kako go napravil toa.I neka kaze(samo neka ne se srami kako prosliot pat)od kaj ja najde sumata od 11 milioni evra sto ja dolzel gradot. Da ne bide kako ona "salata ke kosta 14 milioni evra" pa posle siromaskion potpredsedatel na komitetot za urbanizam da go vadi deka ne mislel taka ,t.e. salata ke kostala 6 milioni evra. A ne kaza kako toa angaziral bez tender nevladina organizacija za konsultantski uslugi(neka ja kaze koja e i koja i e referencata) i kako toa si go zgolemil budzetot na kabinetot za 150.000 evra. ama gi asfaltiral udarnite dupki vo Dracevo.A vo centar stanuvaat se pogolemi i pogolemi. p.s. Utepan ne se vrakaj od odmor,ostani si kaj si i spasi ne.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Mozes samo da go "demisioniras",
Pa ako nejke dobrovolno, ke mu "pomogneme" da razbere i samiot deka ne go biva.
Ееее пана пана кољега наш и ваш... Кај ќе ти беше ле крајот твој (разбира се дека се мисли на +) , само ако вака непартиски и СЛОБОДНО погледаше со твоето „соколово„ око (никако и двоглав-орловско нели?) во твојата непосредна околина каде засигурно ќе ги забележеше сигурно и утепаните од Господа Б(а)УЧКо , Мери и Николче ...кои се по ред АМА НАОПАКУ си ги „решаваат„ пробљемите Народни , разбира се. а)бУЧКо „прави„ реформи на крајопт од мандатот свој б)мери нема пари за компјутери , за да работи тоа што го превземала како обврска (а во статистика има ФРЛЕН „стар„ комплетен комјутер кој тоа може веднаш да го (с)работи ..., разбира се со минимални и неопходни (до)инвестиции од рангот на 0.0001% од предвидените за тој и таков проект пари. Или пак тој компјутер за кој своевремено е дадено 2 милиона долари , и што „лежи„ фрлен во просториите на УЈП во Кисела Вода , а е спремен веднаш да биде ставен во фунција со истотакви минимални (до)инвестирања , само затоа што е демонтиран бадијала од поранешниот СОК. б) Николче ...оти не ја гледа(л) „пирамидата„ , чија БАЗА е „оформена„ во далечната 1945 година. пс Единствено не знам дали и ОКТОПОДОТ е „зачнат„ во тој период , или е можеби помлад , разбира се во годините.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Pazi sega! p.s. Utepan ne se vrakaj od odmor,ostani si kaj si i spasi ne.
1...........Pazam , barem jas i toa mnogu vnimatelno....ama nisto ne se slucuva!!!!! Ni obersturmfuhrer-ite ne se toa sto bea nekogas, kako sto bi rekla AaaAa : caruvaat imitaciite!!!! 2...........A be ke se vrati toj ,nema namera da ne spasuva, tuku pari da prai , ke ne dotepa...i sto togas..ke si vlezes kako popce na banjanje so Zyklon-B ili ke prezemes nesto?????
lav
quote:
Originally posted by Pana
Pazi sega! Kabinetot na Tripun utepaniot(t.e.Maja Muhic,bidejki utepaniov si otisol na odmor)demantira deka kupile 70 klimnatizeri.Demek tie mu bile dadeni kako donacija od "Fonko".Pazi bogati.Na kogo mu stava stojko u oci.Ke ti dade tebe onoj vlaon 70 klimatizeri donacija.Ili mu dal 10 klimatizeri donacija a 60 mu prodal po mnogu povisoka cena. Ili gluposta sto ja kazuva deka zastedil eden milion evra.Demek ,dolgot bil 11 milioni evra ama on za tri meseci go smali na 10 milioni. Neka kaze kako go napravil toa.I neka kaze(samo neka ne se srami kako prosliot pat)od kaj ja najde sumata od 11 milioni evra sto ja dolzel gradot. Da ne bide kako ona "salata ke kosta 14 milioni evra" pa posle siromaskion potpredsedatel na komitetot za urbanizam da go vadi deka ne mislel taka ,t.e. salata ke kostala 6 milioni evra. A ne kaza kako toa angaziral bez tender nevladina organizacija za konsultantski uslugi(neka ja kaze koja e i koja i e referencata) i kako toa si go zgolemil budzetot na kabinetot za 150.000 evra. ama gi asfaltiral udarnite dupki vo Dracevo.A vo centar stanuvaat se pogolemi i pogolemi. p.s. Utepan ne se vrakaj od odmor,ostani si kaj si i spasi ne.
Подцртаното прашање (од мене) е нмогу „згодно„ да ве/се запрашам(е) и Јас но и Вие ...... ЈАВНО. А „овие„ што стално во Парљаментот го бранат раскрчмувањето на државата на Македонците ...ГО ПРАВАТ ЛИ ТОА ЗА БАДИЈАЛА??? пс Мислам на К(л)ондарко и Дрдоркото-де не сакам за името да ве замарам , а ??? КОЛКУ ЛИ ЗА ТОА ГИ „ПАЌААТ„ шќиптарите или некој нивен кредитор ???
Pana
quote:
ama nisto ne se slucuva!!!!!
Ne se sekiraj,na rezerven polozaj sme.
toni_a ТРИФУН КОСТОВСКИ СДСМ ја манипулира јавноста "..."Трагикомично е тие што воопшто не водеа грижа за градот и кои направија долг од 11 милиони евра, сега да излегуваат на прес-конференции и да обвинуваат за злоупотреби човек што за само три месеци успеа нивниот долг да го намали за скоро милион евра", се вели во соопштението на одделението за односи со јавност. " http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2808&stID=58767
mako СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ВЕТУВА ДЕКА ЌЕ ЈА ПРЕРОДИ ЗООЛОШКАТА ГРАДИНА Трифун ќе постави камери во кафезите Скопската зоолошка градина ќе стане оаза за животните и скопјани ќе се гордеат со неа", изјави за "Вест" градоначалникот Трифун Костовски. Со децентрализацијата од пред месец и половина, скопската ЗОО официјално ја презеде Градот. Градоначалникот Костовски вели дека животните во неа мора да добијат подобар третман и подобри услови за живеење. "Веќе контактираме со неколку европски зоолошки градини кои сакаат да ни помогнат во ревитализацијата на Зоолошката. Контактираме со експерти од ЕАЗА (Европска асоцијација на зоолошки градини и аквариуми) кои ќе ни посочат како да се раководи со Зоолошката и ќе донесеме нови атрактивни животни", објаснува градоначалникот. Тој смета дека со Градината треба да раководи стручен менаџерски тим и оти треба да се вработат повеќе зоонегуватели. Костовски ветува и целосна заштита на животните од нехуманите посетители. "Зоолошката ќе ја обезбедуваат повеќе обучени чувари, а животните ќе бидат под целосен видеонадзор. Животните ќе добијат пространи живеалишта, а стручен тим ќе работи со одделни животински групи", вели градоначалникот. За ревитализација на Зоолошката градина Градот ќе побара помош и од скопските друштва за заштита на животните. (З.В.) Фото: В.Тануровски http://www.vest.com.mk/default.asp?id=100383&idg=6&idb=1513&rubrika=Skopje
toni_a barem se setil i za ovoj problem. zalosna e sostojbata i vo zoo-to...
mako I zhivotnite se greota i ne treba da bidat maltretirani i da nemat grizha za niv. Ko ke dojdit turist na poseta na Zoo-to i ke vidit vo kakva sostojba se zhivotnite ke si pomislit deka Makedonija e zemja od varvari.
Pana
quote:
СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ВЕТУВА ДЕКА ЌЕ ЈА ПРЕРОДИ ЗООЛОШКАТА ГРАДИНА Трифун ќе постави камери во кафезите
Abe toj vetuvase deka ke go napravi i "juzen bulevar" so naplatna rampa?Abe toj vetuvase i ekoloski avtobusi na Vodno za dva meseci? Ama se ***** Sarko i si zamina na odmor zasto se "preraboti". Toj be kolku sto e nesposoben ne moze da gi dovrsi ni proektite sto mu gi ostavil gospodinot Risto Penov skoro gotovi. p.s. malku cudno e sto nenajaveno otide na godisen odmor i toa tocno koga pocnaa da gi apsat ovie od "danocnata piramida".
dejan za bulevarot, i drugi, rece nesto za niv ke napravi.
lav
quote:
Originally posted by mako
СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ВЕТУВА ДЕКА ЌЕ ЈА ПРЕРОДИ ЗООЛОШКАТА ГРАДИНА Трифун ќе постави камери во кафезите Скопската зоолошка градина ќе стане оаза за животните и скопјани ќе се гордеат со неа", изјави за "Вест" градоначалникот Трифун Костовски. Со децентрализацијата од пред месец и половина, скопската ЗОО официјално ја презеде Градот. Градоначалникот Костовски вели дека животните во неа мора да добијат подобар третман и подобри услови за живеење. "Веќе контактираме со неколку европски зоолошки градини кои сакаат да ни помогнат во ревитализацијата на Зоолошката. Контактираме со експерти од ЕАЗА (Европска асоцијација на зоолошки градини и аквариуми) кои ќе ни посочат како да се раководи со Зоолошката и ќе донесеме нови атрактивни животни", објаснува градоначалникот. Тој смета дека со Градината треба да раководи стручен менаџерски тим и оти треба да се вработат повеќе зоонегуватели. Костовски ветува и целосна заштита на животните од нехуманите посетители. "Зоолошката ќе ја обезбедуваат повеќе обучени чувари, а животните ќе бидат под целосен видеонадзор. Животните ќе добијат пространи живеалишта, а стручен тим ќе работи со одделни животински групи", вели градоначалникот. За ревитализација на Зоолошката градина Градот ќе побара помош и од скопските друштва за заштита на животните. (З.В.) Фото: В.Тануровски http://www.vest.com.mk/default.asp?id=100383&idg=6&idb=1513&rubrika=Skopje
Најкорисно е како за животните но исто така и за луѓето тамо да се обезбеди редовен и ДОВОЛЕН дотур на КВАЛИТЕТНА ХРАНА за животните + ХИГИЕНА од секој вид , односно пустошот кој е како реална слика на состојбите ...што побрзо да се надмине. пс Но до каде ли ќе стасаме со парцијалните решенија во Скопје ....Јас сепак мислам дека е дојдено времето на организирање на Скопјани со доброволни акции ...да си го доведат градот ...каков што си беше пред „наездата„ од многу „мудрите„ негови „со-граѓани„ на кои колку до вчера ВОЛЦИ или МЕЧКИ им ја доставувале поштата во местото одкаде се и дојдени и „населени„ во од Скопјани виканиот СЕЛСКИ ЅИД - односно се мисли на Градскиот-де Ѕид ...нели??? ппс А тек и да не зборувам за Водно....одкаде водњанците си беа „доброволно„ и со најголема почит „преселени„ (со сила , разбира се) кон Козле и Жданец од староседелците викан и ЗОРЛЕ , за да се веднага насели предимно со ТУ-ТУ-рутки дојдени од своите волкоебини каде мечките и волците им разнесуваа пошта и телеграми ...со суратите нивни секидневно видени на (скоро) секое ТВ или печатено издание.
Jakov E so ti koga bese na odmor te vikavme nie da se vratis...znaci kakvi ste se za drugite da se gledalo......Ti forum vodis pa na odmor bese pa za eden grad kako Skopje...ene ja Antalija moze po mobilen na Muhikka da i dade instrukcii sto bi rekol Pana... :)
Strelec Shto??? Kje go kastrel zeleniloto??? Znachi i zeleniloto reshil da go unishti!? Toa shto Penov go sadeshe!!!
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Костовски 100 дена на одмор ЛДП ПОБАРА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ДА СЕ ВРАТИ ОД АНТАЛИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ СО РАБОТА
Nema komarci vo Antalija , ama ima bombi , a morate da priznaete tie epten poveke kasaat...mora covekot da go izanalizira problemot so poiskusni!!!!
OooOo Aj be za 100 dena li se bunite ... Penov 8.5 godini odmarashe ... ustvari samo pred izbori po neshto shminkashe ;)
Pana I novinite i televiziiye konecno sfatija deka Tripun utepaniot ne go biva ni za svinska p..... Site anketi sto televiziite gi pravat so graganite zborat deka lugeto mnogu se izlazale so Tripun utepaniot.Vremeto go gazi i tesko deka ke moze da go nadoknadi toa sto do sega ne e napraveno.Sega ke pocne da vleguva od greska vo greska.
intel Не само Трифун, туку и сите други подржани од ДПМНЕ во Скопје се “избрани“ со цел да и ја олеснат догодина победата на позицијата т.е. власта.Не случајно пола СДСМ и скоро цела ЛДП гласаше за Трифун и изнесе кандидати за општините кои сигурно губат.
concrete Intel ne se zansuvaj (u krivina), ne zaboravaj deka Makedonskata raja posebno vo vreme na izbori e beskrajno zaglupavena , a bas taa glupoka e presudna :):):)!!!!!
Pana Ne ste svesni kolku mnogu se soglasuvam i so tebe Intel i so tebe concrete.Definitivno,i dvajcata ste mnogu vo pravo.
zlotty_co_380 i jas taka mislam, ne ste svesni deka i jas taka mislam
concrete Odlicno...tri potpori veke stabilen sistem....:):):)!!!
Strelec E ne e taka!
Strelec Градот е во хаос - Костовски на одмор Во Скопје врие, топло, валкано, несигурно поради терористичките напади на Бит Пазар и во скопско Кондово. Стартува и децентрализацијата, неизвесни се поделбите на надлежностите финансиските, пренос на кадрите. Првиот човек на метрополата замина на одмор. Еден ден пред да замине од Скопје, Костовски изјави дека нема да ги прифати институциите кои со децентрализацијата му припаднаа на градот. Според него, училиштата, културните установи, противпожарната заштита биле поттурнати под надлежност на градот, без да се направи финансиска анализа и без решени имотно правни односи. Одговорот од ресорните министерства не го дочека. Со градот остави да раководи неговиот заменик Константин Димитровски. И хигиената во Скопје остана непроменета, ѓубре на секој чекор, пожолтена трева, дупки по улиците. Граѓаните реагираат. Велат градоначалникот вети многу, но не исполни ниту едно ветување. „Со хигиената е за нигде, цел град смрди. Тој е сам свесен тоа што го обеќа треба да го исполни“, изјавуваат граѓаните. Во бизнисот и во политиката важат различни критериуми. Во политиката треба да се биде со народот. Долгите одмори на првите луѓе не се во корист на граѓаните.
NOV Skopje pa Skopje,bla...bla...bla,pa Skopje i povtorno Skopje iiii saaamoooo Skopje,pa zatoa so najnoviot predlog na Metju Nimic ke se vikame Republika Makedonija-SKOPJE.Imate li vie "doblest" da mislite na drugite delovi od drzavava osven na Skopje?
Strelec !? Na topik za Skopje da zboruvame za drugi gradovi??? doblest?:))) Zoshto ti ne otvorish topik za drugite delovi od drzhavata?:) Ili ti se vide mudro toa tvoeto, pa go plesna onaka?:)
marko_polog Sto da se pisuva za drugite krajevi, od edna strana na drzavata kapnava vece narodot od protesti, od drugata proslavi so nekoj si 'novi' znaminja, vaka koga se pisuva za Skopje(kill 2 birds with 1 stone) mozeme celovkupnata situacija vo Republika Makedonija da ja vidime od edno mesto(zavisi od koja strana na rekata Vardar se naodjas) Eh ama taa pusta pozoltena treva nikako da ozeleni, pogotovo vo Kondovo, Bit Pazar, Aracinovo itn..
NOV Ne oti tolku mi se "bendisa" ova moevo,tuku moram malku da ve "osvezam" so drugi zborovi da vi go svrtam vnimanieto(na drugi raboti osven na Skopje)koj se isto taka vazni ako ne i "povazni" otkolku "Tripko&Skopje"!
OooOo Старата скопска чаршија веќе петнаесетина години е иста Затворени дуќани, мрачни сокаци и само по некој случаен минувач. Ваква е сликата во старата Скопска чаршија веќе петнаесетина години наназад. Ниту концертите кои секоја вечер се одржуваат во рамките на Скопско културно лето не ја зголемуваат фрекфенцијата на движење низ чаршијата. Некои носталгично, а некои емотивно се сеќаваат на еден живот кој со голема динамика пулсирал на овие простори. Ако години наназад ова било едно од најатрактивните и најпосетените места во градов денес само по некој гостин може да ужива во вкусот на турското кафе во малубројните ресторани кои работат во ноќните часови. „Прво младината треба да ја посети оваа стара чаршија, па после странците да дојдат уште повеќе“, изјави дуќанџија од чаршијата. „Прв пат после толку време доаќам да вечерам тука и многу ми е убаво, би сакала да заживее повторно. Оваа чаршија е магична“, вели граѓанин на Скопје. „Многу е добро, ми се допаѓа. Доаѓам секоја година. Во Америка сум 25 години и доаѓам на еден месец. Секоја вечер доаѓам овде. Доаѓам често зошто многу ми се допаѓа местово“, рече американски турист. Нов ден, нова слика во старата чаршија преполна со посетители. Секој брза да го отвори својот дуќан да ги пречека првите муштерии. Новите проекти за ревитализација на старата Скопска чаршија предвидуваат улично осветлување и илуминација на монументалните објекти во нејзиното централно јадро. „На чаршијата и треба една интервенција планска и смислена, која во овие 5 години ќе даде основа, ќе обезбеди ревитализација, санација на одредени објекти, ќе обезбеди услови за заживување на стопанството, за враќање на граѓаните и туристите во чаршијата“, рече Мелпомени Корнети, заменик министер за култура. Арт базарот кој е главна оска на старото градско јадро, ќе му даде посебен автентичен пристап на просторот. „Во архитектонски амбиентална смисла, да обезбедат една убава слика, значи визуелно просторот да го оплеменат до тој степен да тоа навистина заличи на среден, урбан блок на тоа градско јадро“, вели Кокан Грчев, истражувач на архитектура во институтот за фолклор „Марко Цепенков“. Од 26 проекти кои беа понудени на донаторската конференција во февруари годинава, само десетина ќе добијат финансиска подршка. Најевтиниот ќе чини 2.000 евра а најскапиот 280.000 евра, кој ќе се однесува на санација, конзервација и адаптација на објекти и блокови. Проектите треба да бидат завршени најдоцна до 2009 година и истите имаат за цел да го вратат сјајот и животот на старата Скопска чаршија. Aj da se nadevame deka Trifun neshto kje napravi so ova, poshto ochigledno e deka Penov nishto ne napravi, nitu pak pokusha da napravi :)
OooOo Жителите на Маџир маало на мирен протест Животот во населбата Маџир маало станува се потесен. Хаотичното, непланирано, корумпирано урбано дивеење, повика уште еден мирен фронт, кој утрово се случи пред нелегалната изградба на улицата „Никола Карев“ и мостот што поминува во непосредна близина. Граѓаните од населбата Маџир маало, ги повикуваат на одговорност градските власти за сторената материјална штета на нивните домови. Проектот за изградба на улицата е започнат пред една година, последните два месеци работењето за негова реализација е со зголемен интезитт. Оштетените жители сеуште се во исчекување на предизборните градоначалнички ветувања. Ete ti belja ... Penov napravi glupost, sega Trifun treba da go chisti negovto gjubre. Nevaspitanje, razbirash me ...
Thief Само да знам кои пари се во игра... Олку ревносно бранење на Трипуна не сум видел дури ни од Маја Мухиќ! ОооОо, вилата на Флорида донација од Тришо да не ти е?! :)
OooOo Da, ama urbanistichkiot plan za kukjata se donese vo vremeto na Penov i shminkerot me zaeba za 2 sprata ...
Pana Site go baraat ama Tripun utepaniot muva ne go lazi,si letuva vo Turcija. Gradot se gusi vo gubre,dupkite po ulicite se veke kako krateri,se gradi na divo ama utepaniot glas ne pusta. A vikase deka ke ima sekojdnevna komunikacija so graganite. Posle cetiri meseci pod negovo "vodstvo" gradot e vraten dve godini ponazad. Od inat moze da zborime se ama definitivno treba da se soglasime deka covekov e promasena investicija. Sto vika eden moj prijatel "i Feni pocna da raboti samo Tripun ne". Steta,golema steta za Skopje.
Pana Ne e problem lavu,prijatele moj star,da se tera inat na forumov.Ne e problem i toa da se demantira toa sto izlaga od kujnata na VMRO-DPMNE a Trendafil go povtoruva ovde. Problem e toa sto gradot Skopje navistina ne funkcionira pod vodstvoto na Tripun utepaniot. I ti lav kako star skopjanec ke se soglasis deka na Skopje ne mu e potreben takov parader i nerabotnik kako Tripun.Ednostavno covekot e izguben vo vremeto i prostorot. Za site sto go sakaat Skopje e zlocin da mu se doveri gradot na Tripun. Zapamti go ova ke vidis kolku sum bil vo pravo.
трендафил
quote:
Originally posted by Jakov
Toa sto vlasta ne odi na odmor Trendafile, e zasto nisto i ne raboti pa nema pricina ni da se odmara. Zatoa i nema lekovi vo aptekite, ama od druga strana vlasta ne e vinovna za dupkite od tri metra po ulicite...za toa i za suvata treva i smrdlivite kontejneri...mislam deka e Maja Muhik kriva(so vikas Pana ja pogodiv ili da kazam sepak Tripun)?
Кај што се движам јас нема дупки. Ќе бидеш ли љубезен да ја дадеш локацијата на дупката од три метри, со напомена со колку метри Ристо му ја оставил на Трифун. Дупка од три метри не се отвара за три-четири месеци. Што се однесува до контејнерите, нивниот мирис во лето е ваков традиционално. Се согласувам дека тоа треба да се поправи. Доколку Трифун не успее, треба да избереме некој трет, што и го напишав. Јас не сакам градоначалник во чиј мандат дупките ќе бидат помали, а градот помалку ќе смрди, туку град без дупки и без смрдеа. Не велам дека треба да бидеме стрпливи повеќе од една деценија колку што чекаме да поминат двата месеца за враќањето на уставното име, или три години за да се вработат тие над 500.000 (по еден од семејство) колку што вети сегашната власт, или повеќе од една година за апсењето на најпознатиот скопски криминалец, Агим Красниќи од Кондово, но ме чуди зошто тие што се крајно толерантни кон централната власт, покажуваат толкава нетолерантност кон градската локална. П.С.: Градот е можеби и повалкан оваа година затоа што помалку скопјани имаат пари за годишен одмор, па се останати дома.
Pana Jasno ti e i tebe Trendafil za sto se raboti ama inaetot ne ti dava da priznaes.Sloganot na VMRO-DPMNE bese "Rezultati sega",ama pusti nrezultati gi nema nigde. Rezultat i toa kakov pokaza samo gradonacalnikot na Aerodrom Todorovski koj na partiskiot kolega Sasko Staninov mu plaka 5000 evra kirija.Za toa li go biravte more kopuci.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Sloganot na VMRO-DPMNE bese "Rezultati sega"...
Stvarno dobro bi bilo da kazhat lavche i trendafilcho shto znachi toa 'Rezultati sega'!? Shto sakale od partijata da kazhat so toj slogan? Ili od nivnata sestrinska partija imaa ushte poaren slogan "Napravete razlika"!? Na kogo se misleshe? Za razlika megju Penov i Tripun? 99:1!!! Ama mene pak ne mi e jasno zoshto ni velea 'da pravime razlika'!?
marko_polog Me interesira za kogo ke navivas vo sreda, Rabotnicki ili Lokomotiv-Moskva :)
Pana Kako voopsto ti tekna da me prasas vakvo glupavo prasanje. Ne ,navistina ti se cudam. Pa Rabotnicki ne e Tripun da mu ibam majkata.
marko_polog Znaci za Rabotnicki si, taka treba. Nacionalnite nad site drugi Interesi. Bez zaebancija, imam edno ozbilno prasanje, sto e situacijata so sportskata sala?
Jakov
quote:
Originally posted by marko_polog
Znaci za Rabotnicki si, taka treba. Nacionalnite nad site drugi Interesi. Bez zaebancija, imam edno ozbilno prasanje, sto e situacijata so sportskata sala?
Celiot proekt vo momentov se odmara vo Antalija.....da se nadevame deka toplata mediteranska klima ke vlijae pozitivno i od septemvri ke trgne proektot onamu kaj sto zastana.
Pana Izgradbata na salata e mnogu zabavena.Cetiri meseci Tripun utepaniot pravi revizija i otkako tropna glupost deka ke kosta 14 milioni evra,reterirase vo stavot deka sepak ke kostala sest milioni evra. Cetiri meseci se mnogu vreme za zastoj na takov kapitalen objekt. Gi sopre site proekti koj bea od kapitalo znacenje za gradot.
трендафил Размислувањето е да се врати Пенов или за некој трет??? Спремен сум за разговор кој трет. За Пенов и сега мислам дека иако работеше во поповолни услови финансиски помогнат од централната власт (која сега обилно им одмага во работата на градоначалниците што не се од ДУИ, ЛДП и СДСМ), не беше ништо подобар. Можеби Костовски е виновен и за тоа што нема лекови по аптеките и болниците во Скопје. Интересно е и тоа што сега знаеме и за одморот на Трифун (како што до сега знаевме за секое патување на Љубчо Георгиевски). Господата од државната власт изгледа дека никаде и никогаш не одат на одмор. Тенот им е темен веројатно од копање на нива кај родителите во родните краишта кај што новинарите не можат да ги најдат, бидејќи не може да се разберат со мечките што се единствени што може да дадат информација.
Jakov Toa sto vlasta ne odi na odmor Trendafile, e zasto nisto i ne raboti pa nema pricina ni da se odmara. Zatoa i nema lekovi vo aptekite, ama od druga strana vlasta ne e vinovna za dupkite od tri metra po ulicite...za toa i za suvata treva i smrdlivite kontejneri...mislam deka e Maja Muhik kriva(so vikas Pana ja pogodiv ili da kazam sepak Tripun)?
lav
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by marko_polog
Znaci za Rabotnicki si, taka treba. Nacionalnite nad site drugi Interesi. Bez zaebancija, imam edno ozbilno prasanje, sto e situacijata so sportskata sala?
Celiot proekt vo momentov se odmara vo Antalija.....da se nadevame deka toplata mediteranska klima ke vlijae pozitivno i od septemvri ke trgne proektot onamu kaj sto zastana
Според овластени извори ... ПРОЕКТОТ воопшто и не е застанат во никој случај .....само што сега ги нема „изворите„ на пари од кои поранешниот и напуштен од гласачите градоначелник ги „плаќал„ изведувачите. Тие сега си ги бараат ветените пари ....со таа разлика што сега друг треба да ги исплати за досега чесната работа вложена при изградбата на она што во иднина треба да биде односно ќе се вика спортска сала на Скопје. пс Ете затоа и тој што си ја има „мувата„ на капата ...сака со сила на победен алфа мажјак на чопорот и си ги довикува лекоумните да се премислат и да му го легитимираат изгубениот авторитет , разбира сево чесна борба. ппс Ама ете не му врве.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Sloganot na VMRO-DPMNE bese "Rezultati sega"...
Stvarno dobro bi bilo da kazhat lavche i trendafilcho [size=4]shto znachi toa 'Rezultati sega'!? Shto sakale od partijata da kazhat so toj slogan?Ili od nivnata sestrinska partija imaa ushte poaren slogan "Napravete razlika"!? Na kogo se misleshe? Za razlika megju Penov i Tripun? 99:1!!! [size=4]Ama mene pak ne mi e jasno zoshto ni velea 'da pravime razlika'!?
Само затоа што сум овде повикан еве одговор тој е ваков како што е напишано : 1.Резултати СЕГА си значи тоа што се надевам дека и ти така го читаш ...мислам РЕЗУЛТАТИ СЕГА (не знам дали треба ете и Јас да и одгатнувам вакви едноставни работи на администарторска величина споредена со мојата ништожност како обичен lav ...кој си шета по форумов и „јаде„ по некое „животинче„ кое не може да му избега , разбира се. 2.По n-ти пат ПОВТОРУВАМ (ете дури и за слепи и глуви нели) дека не сум член на НИТУ ЕДНА ПАРТИЈА во Македонија , та затоа и не можам да изигрувам неовластен нивен гласноговорник ...нели на билокоја партија , освен само да си го кажам моето мислење тука ...по таа тема или проблем кој ме засега и мене лично. 3.Аааа... зашто тебе сеуште не ти било јасно околу паролата ЗАШТО НЕ МОЖЕШ ДА НАПРАВИШ РАЗЛИКА САМИОТ...........ееееееееееееееее тука Јас немам никаква кривица односно удел би рекол некој. Тоа е сепак кривица на „мајсторот„.
трендафил Не реков во ниту еден момент дека Трифун го препороди Скопје со неговото доаѓање. Само тврдам дека не е полош од Пенов. Барем не толку (99 пати). Можеби сега како почетник е за нијанса полош од Пенов на крајот, по 8 години градоначалничко искуство. Без разлика кој е на власт, мене повеќе ми пречи експлозија на бомба, отколку фрлен смет. Прифаќам дека некој повеќе сака бомба, посебно ако е од неговите од ДУИ, или посебно ако е од неговите од СДСМ или ЛДП, отколку сува трева од неговиот непријател. Колку што јас можам да забележам, сметот и сега се изнесува во исти термини и од ист број на контејнери како што тоа се прави со години. Веројатно се работи за политички смет, остатоци од старата градска власт, штом се чувствува и до Канада. Посебно не ми е јасно како е можно и бројот на комарци да биде ист оваа година кога не е прскано, отколку кога се прскаше во времето на Пенов. Во секој случај, ми се допаѓа делувањето на опозицијата и нивните режимски новинари, затоа што ќе ја натераат градската власт да биде добра. Истото не и се прави на државната власт. Но да се надеваме дека државотворците наскоро ќе поминат во опозиција и на државно ниво, затоа што за тоа ги бива.
lav Editiran predhodniot post od trendafil koj bese staven vo quote, Lav nema potreba neli? Тие само можат да се надеваат на тоа , ама ние останатите знаеме. пс Стварно ...како може да има ист број на комарци во Скопје сега ...кога МИЛЕНИУМСКИОТ КРСТ на Водно сега не свети во сиот свој сјај (беда сега ја викаат...нели) како што (си) светеше во мандатот на анти-комунистичката влада која во 2002 на 9/15 ја „смени„ народот на чело со ПЕНЗИОНЕРИТЕ...нели и „синдикалците„ на Муратовски. ппс Затоа другари пензионери ТРЕБА УШТЕ ПОВЕЌЕ да ви ги смалат пензиите...оти САМИ СИ ГО БАРАВТЕ...нели???.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Jasno ti e i tebe Trendafil za sto se raboti ama inaetot ne ti dava da priznaes.Sloganot na VMRO-DPMNE bese "Rezultati sega",ama pusti nrezultati gi nema nigde. Rezultat i toa kakov pokaza samo gradonacalnikot na Aerodrom Todorovski koj na partiskiot kolega Sasko Staninov mu plaka 5000 evra kirija.Za toa li go biravte more kopuci.
Извини, но не го паметам изборниот слоган на ДУИ од изборите во 2002. Не им ја знам ниту изборната програма. Дали може да ме потсетиш? Луѓето од ВМРО-ДПМНЕ ветуваа резултати тогаш на изборите, а не сега после нив. И на изборите добива што добива. Што се однесува до општински градоначалник, мојот територијално, а ваш политички, Изет Меџити не е ништо подобар од Тодоровски на Аеродром. Ниту има направено повеќе (ако го исклучиме поставувањето на знамето на Албанија пред општинската зграда уште пред тоа да биде дозволено со закон). Не ми е јасно всушност дали и новиот закон дозволува пред општината Чаир да се вее второ знаме, затоа што истата е на територија на општина Бутел, кај што нема над 50% Албанци.
Pana Do sega,t.e.42 godini nanazad na denesen den gradonacalnikot na Skopje polozuval venec na spomenikot na zaginatite vo zemjotresot na denesen den vo Skopje. E denes go nema Tripun utepaniot da im odade pocest i da polozi venec na spomenikot na zaginatite vo zemjotresot. Denes Tripun utepaniot go sunca stojko vo Antalija.Sram da mu e i aram.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Do sega,t.e.42 godini nanazad na denesen den gradonacalnikot na Skopje polozuval venec na spomenikot na zaginatite vo zemjotresot na denesen den vo Skopje. E denes go nema Tripun utepaniot da im odade pocest i da polozi venec na spomenikot na zaginatite vo zemjotresot. Denes Tripun utepaniot go sunca stojko vo Antalija.Sram da mu e i aram.
Секако дека си во ПРАВО колега пана. Мислам на заборавање на минатото од надлежните гратски оци , а кое можеше да прерасне во непрекината ТРАДИЦИЈА , така препознатлива кај народи и земји кои и без да сакаат ги КАНАТ ДА ВЛЕЗАТ ВО ЕУ ...ама на овие не им мрда веѓа за некаква си ЕУ. пс За разлика од нашиве мудреци кои сета своја иднина (разбира се политичка) ја базираат на замаглени и неостварливи (во овој миг) идеи за некакво си брзо зачленување на ФИРОМ (тоа ни е званично име веќе „два месеца„) во ЕУ и НАТО. А поред тоа ете би напоменал дека веќе се заборавени и гробовите на нашите бранители од 2001 година кои се бореа против денешниве „македонски„ преставници во сите 3 „власти„ во од нас(и уште некои други) виканата Република Македонија. ппс Прво погледајте го СМЕТОТ кој ве/не опкружува. Мислите ли искрено дека странците тука кои ни „помагаат„ ...тоа не го забележуваат исто како и нилскиот коњ НИСКО и неговата ОКОЛИНА во Скопската ЗОО градина каде престојува? Народ кој не си го почитува минатото тешко е да тоа ќе го прави и во иднината.
Strelec Koga beshe vojnata, se sonchashe na Halkidiki... Sega vo Antalija!?:( Znachi se' podaleku i podaleku odi!:) lav, se chudam kako zaboravi da mu gi spomnesh na Pana praznite apteki zaradi koi shto e vinoven SDSM!:)
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Koga beshe vojnata, se sonchashe na Halkidiki... Sega vo Antalija!?:( Znachi se' podaleku i podaleku odi!:) lav, se chudam kako zaboravi da mu gi spomnesh na Pana praznite apteki zaradi koi shto e vinoven SDSM!:)
Не се чуди кољега , веднаш ќе му напоменам за тоа и патем кажано благодарам за напомената ..мислам дека беше добронамерна ..нели???. Пана и останати ЧУЈТЕ И ПОЧУЈТЕ ..... намали бе тоа буквите ...разбира се можеби некому „бодат„ очи ЛЕКОВИ тоагаш ИМАШЕ повече од сега , оти тие КРАДЕА а овија не крадат нели...? Само ете не купуваат лекови , оти и онака Народот си кука кука и кука. пс ДОБРО ЛИ БЕШЕ воа?
Jakov Da Pana ama lani on im pokloni spomenik karsi Stara zeleznicka. Znaes takvi tipovi verojatno ziveat vo ubeduvanjeto deka posle toa site treba nego da mu vikaat fala i askolsum na vakvi denovi. Vo sekoj slucaj MIZERNO....(ako do vecer ne se pripojavi od nekade)
Strelec
quote:
Originally posted by lav
ЛЕКОВИ тоагаш ИМАШЕ повече од сега , оти тие КРАДЕА а овија не крадат нели...? Само ете не купуваат лекови , оти и онака Народот си кука кука и кука. пс ДОБРО ЛИ БЕШЕ воа?
Super beshe... Mislam deka mu ja zatvori ustata na Pana vo vrska so Tripun!:) Drug pat nema da mu tekne da napishe neshto protiv Tripuna!:)))
трендафил А за катастрофалниот земјотрес во Скопје од 1555 година ниту еден градоначалник нема положено венци. Дури ниту на јубилејните 400 години во 1955 година. Еве, дури ни јас не знам на кој датум се случил тој земјотрес, затоа што никогаш не бил обележан.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
ЛЕКОВИ тоагаш ИМАШЕ повече од сега , оти тие КРАДЕА а овија не крадат нели...? Само ете не купуваат лекови , оти и онака Народот си кука кука и кука. пс ДОБРО ЛИ БЕШЕ воа?
Super beshe... Mislam deka mu ja zatvori ustata na Pana vo vrska so Tripun!:) Drug pat nema da mu tekne da napishe neshto protiv Tripuna!:)))
Пана ми е стар камарад ....ииииииииии чичо Стрелчо немој зла-крв да вметнуваш меѓу нас. И Интељот е истотака стар какмарад ама е разбалансиран и „фрла„ во лево мислам повремено нели??? Но што се може драги боже ...нели. пс СЕКОЈПАТ И СЕКОЈ ТРЕБА ДА ПИШУВА ПРОТИВ СИТЕ КОИ НАНЕСУВААТ НЕПРАВДИ.
трендафил Кога веќе се спомнати жртвите од земјотресот во 1963 година, би прашал зошто Албанците не се застапени со истата „праведност“ како што сега ги вработуваат во државните служби. Мојот одговор, како сведок, е дека тогаш ги немаше во главниот град во значителен број. Дури во Тетово, Гостивар, Дебар по АлиБучковиот закон не ќе можеа да истакнат знаме на западниот сосед затоа што беа далеку под 50%.
Pana
quote:
А за катастрофалниот земјотрес во Скопје од 1555 година
Definitivno,te zalam Trendafile.I denes ne mozes da se izdignes nad situacijata.Sekoja cest????
Strelec трендафил... Ajde objasni kakva vrska ima toa shto si go napishal so naslovot na topikov? "Do kade e Skopje na celo so Tripun" Toa shto malku pogore go spomnav za lekovite i aptekite veruvav deka kje ve natera malku da razmislite deka treba da se drzhite na temite, a ne samo da se pluka (i pluka, i pluka...) protiv vlasta, bez ogled za shto se zboruva!
concrete Batalete izdiganje i apteki...mafijata si e mafija...tuku trendafil spomna edna interesna rabota....kolku Albanci ima zaginato vo zemjotresot...ima li negde takva informacija?????? Tuku sto zboruvam...pa potpredsedatelot i formalniot vrhoven komandant ne ni znae makedonski , a jas prasubam za vakva informacija..., ako dobro se sekavam i so Arhivot gazduvaat...... .......da si ostanam na temava: pa posle Penov , doaga Trufun...skakulcive se se pokrupni i pokrupni,koga e plodna pocvata... neka mu ja mislat so sledniot :):)!!!!
intel
quote:
Originally posted by lav
. И Интељот е истотака стар какмарад ама е разбалансиран и „фрла„ во лево мислам повремено нели???
Не се занимавј со Интел туку со темата да не те фрлам на пауза:))
Jakov Da ne otvoram nov topik, a mozebi ova podole e zasluga na Trifun, pa tuka mu e mestoto. Sakam da kazam zbor dva za decentralizacijata i "decentraliziranite goveda" vo nasiot grad i negovite opstini. Se vrakam vcera od rabota doma u pekolot na 40 stepeni, po uspesnoto izbegnuvanje na site lokalni i gradski dupki. DOagam kaj mene u neselba na zimi edniot bulevar sto go imame sto da vidam. Za 31 godina prv pat celiot bulevar site negovi banderi i sijalici ili po novo kandelabri nakiteni so drzavnoto zname i so znameto na grad Skopje. I odma mi tekna na Pana i negovite buntovi protiv Tripun utepaniot. Neznam dali on stoi zad ova ili,lokalnbiot serif od nasata opstina ama vo sekoj slucaj nesto sto nikoj ne go napravil dosega. Cela ulica naredena so znaminja, za prestojnite praznici. E sega edni ke recat ete vidis sto znaci opozicioni gradonacalnici kako oni rabotat, drugite ke recat deka ima nekoj svoj partiski covek od kogo gi kupil znaminjata za da vrti pari. Obicnite luge vceravecer rekoa koj i da e napravil fina rabota. Sabajlevo iskacam za na rabota sto da vidam....toa sto mislev deka ke se sluci se sluci. 40% od drzavnite znaminja gi nemase. Ostanale samo onie koi nemozele da se izvadat od banderite. Decentralizirani, lokalni, gradski ili kakvi i da se goveda si se goveda. I posle ne cinel Penov, Tripun, Branko, Ljubco.... Sto koj takvo sega ni e krv gradonacalnikot ili ministerot Sapurik ili albanskoto zname sto sami sebe si si pravime loso raboti. Ustvari koga ke razmiuslam pak Utepaniot e kriv. Lugeto nemaat pari a im se ide vecer na stadion, da ne go napravese Tripun, Rabotnicki sampion, nemase da igraat fubal nemase da trebaat znaminja nemase ni da gi ukradat. E8bate belja....
intel Секогаш на државни празници улиците биле накитени со знамето на Македонија и Скопје.Како прв пат??Кој е тој булевар може да ни кажеш?
Jakov Neznam dali spaga vo bulevari ili ne, ama vcera mu bese prv pat znam ziveam na nego. Posle zeleznicka- nova prema Hemisko...
intel А што стана со тоа дупката:)) имам половни амортизери за 1 ако ти треба:)))
Jakov kakvi amortizeri...fakam sikani ni Kimi ne mi e ramen.....toa e vise stara rabota so dupkite. Ne navikna Tripun na toa.....
Pana Kakov bulevar be Jakov toa e obicna asfaltirana ulica.Vo sekoj slucaj koj i da gi postavil znaminjata e za pozdravuvanje. Patem da kazam deka Tripun vcera se pojavil da polozi venec na zaginatite od zemjotresot i za toa ima eden golem plus od mene.Se izvinuvam za pogresno prenesenata informacija deka ne bil vo Skopje. Za se drugo sto sum kazal za nego si ostanuvam i ponatamu na stavot.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
А за катастрофалниот земјотрес во Скопје од 1555 година
Definitivno,te zalam Trendafile.I denes ne mozes da se izdignes nad situacijata.Sekoja cest????
Секоја чест за тврдењето дека градоначалникот не е во Скопје. Требаше да напишам дека не е точно дека Трифун Костовски не е во Скопје и дека за прв пат беше организирана панихида и тоа во населбата Ченто, населба во која живеат многу од скопјаните што останаа без домови на 26 јули 2005.
quote:
Денес во финскиот парк во општина Гази Баба се собраа граѓаните, да им оддадат почит на загинатите. Ги посети и скопскиот градоначалник Трифун Костовски. „Всушност ова е панихида, по повод трагично загинатите од земјотресот, 63-та година“, Коце Трајaновски. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=49280"]повеќе на А1[/url]
Нормално за наши услови, новинарите блиски до тие што од секое семејство ќе вработуваа по еден, не ги објавуваат активностите на Костовски. Никој на пример не објави дека се работи на мостот на Вардар кај саемот кој беше стопиран од предходниот градоначалник, а партијски беа организирани на протести сопствениците на дивоградбите од десната страна Вардар за наводно оштетување на нивните објекти од страна на градителите на мостот, а на телевизиите гледавме луѓе што зборуваат, наместо да ни покажат (доколку има) оштетувања на зградите. Исто беше вчера во Љубанци кога некои воопшто не зборуваа дека градоначалникот на Бутел асфалтира 1,5 км пат. Се зборуваше за недостаток на вода, повторно без да се спомне дека од изворите се поставени неколку километри од новиот водовод и дека останува да се завршат само резервоарот и неколку спојници на кои интензивно се работи. Од местата низ кои јас се движам во Скопје, за најголема пофалба е токму градоначалникот на општината Бутел. За жал мојот градоначалнит, Изет Меџити, иако зад него стои АлиБучковата влада, повеќе му е важно знамето на Република Албанија и како да ги легализира дивоградбите на неговите соплеменици, отколку проблемите во општината.
lav
quote:
За жал мојот градоначалнит, Изет Меџити, иако зад него стои АлиБучковата влада, повеќе му е важно знамето на Република Албанија и како да ги легализира дивоградбите на неговите соплеменици, отколку проблемите во општината.
И не само тоа , туку и знамето качачко го ставил на зграда (барака од пред 30-40 години) што сега и припаѓа на опшината Бутел , според новата територијална поделба. А никој од Власта на ова не реагира....оти нели се мешаат ингеренциите во туѓа општина и територија (без хиени претежно).
Pana
quote:
Требаше да напишам дека не е точно дека Трифун Костовски не е во Скопје
Trebase ama ne znaese ni ti.Ni edna televizija do 12h ne objavi deka Tripun e vo Skopje.Kako li se stvori posle samo on si znae. Vo Cento nemase nikakva "panihida" tuku poseta na finskiot park koj go izgradija samite gragani.Tripun so prst ne mrdna.
quote:
се работи на мостот на Вардар кај саемот кој беше стопиран од предходниот градоначалник
E ova ti se vika da tropnes i da ostanes ziv.Bas e obratno.Gospodinot Risto Penov go rabotesemosto turbo a ovoj utepaniov koga dojde pocna da pravi revizija kolku ke kostal mostot.
quote:
за најголема пофалба е токму градоначалникот на општината Бутел.
Gospod neka ti go pozivi ama so eden kamion asfalt ne se pravi pat.Toa mu e samo za slikanje na vcerasniot den.Pomini denes da vidis dali nesto se raboti.
lav
quote:
Gospod neka ti go pozivi ama so eden kamion asfalt ne se pravi pat.Toa mu e samo za slikanje na vcerasniot den.Pomini denes da vidis dali nesto se raboti.
А кажи ни (ако знаеш секако) колку се вработени од секое семејство во Македонија (без партиски апаратчици+качаци+малцинства) после 15 Септември 2002 година ???
Strelec
quote:
Originally posted by lav
А кажи ни (ако знаеш секако) колку се вработени од секое семејство во Македонија (без партиски апаратчици+качаци+малцинства) после 15 Септември 2002 година ???
A koj osvoi srebren medal na dvovisinski razboj na Mediteranski igri vo Split 1979 godina (vo zhenska konkurencija)? Alooo, lav... Chitaj naslov na tema!:)
Jakov Nadija Komaneci?!!! Ti rekov li ja Pana deka ke se stori Trifun do vecer u Skopje. ili namerno taka tempiral ili cita VM.....i koga go vide komentarot se seti.[V]
Strelec Nadija Komanechi na Mediteranski igri???:) Jok... Laura Bottolaso od Italija!:)
Jakov Nikad ne mi idela zenska gimnastika u q..... A dobro zasto vcera navistina nikoj od vlasta nemase nikade za 26 juli. Ili drzavnite mediumi ne prenesoa. Ne mi se veruva deka tie luge i taa tragedija 4 godini e na ednite, 4 godini na drugite i se taka vo krug. Ili ke im se sronat biserite ako se pojavat zaedno nekade barem na vakov memorijalen den.?
intel
quote:
Originally posted by lav
А кажи ни (ако знаеш секако) колку се вработени од секое семејство во Македонија (без партиски апаратчици+качаци+малцинства) после 15 Септември 2002 година ???
Сума сумарум 40.000 првите 4 месеци од годинава.
concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
А кажи ни (ако знаеш секако) колку се вработени од секое семејство во Македонија (без партиски апаратчици+качаци+малцинства) после 15 Септември 2002 година ???
Сума сумарум 40.000 првите 4 месеци од годинава.
A kolku ostanale bez rabota, vo istiot period....ima li takov podatok ?????? Ima li nekoja analiza za profilot na vrabotenite i kade i na kakov vid raboti se vraboteni tie 40000 , kolku od niv i denes rabotat.... Intel , verojatno znaes deka najgolemata laga e onaa so mnogu "vistina"?????? Mislam deka na site im e jasno deka vakvi nadmudruvanja so nekakva eftina politicka pozadina , od site strani, se veke nevkusni..problemot e dovolno akuten za da se prestane so vakvi zaebancii i treba da se razgovara konstruktivno. Nevrabotensta e katastrofalna i ako ne e del od programata za devastiranje na Makedonija, bara sosema drug pristap, pa duri i na Forumov.....
OooOo
quote:
Originally posted by concrete
A kolku ostanale bez rabota, vo istiot period....ima li takov podatok ??????
Mi go zema zborot ...
Pana Prv pat za 42 godini gradonacalnikot na Skopje Tripun utepaniot se drzna denot koj prestavuva tragedija za Skopje da go proslavuva so muzika i zurka. Tolku bescustvitelnost i tolku golema glupost napravija gradskite vlasti na celo so utepaniov sto vo najmala raka bese neadekvatno. Sram da mu e zasto nema trunka pamet sto moze a sto ne moze da se slavi.Se poveke mislam deka Tripun ima nekoj golem mentalen hendikep.
Jakov
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by concrete
A kolku ostanale bez rabota, vo istiot period....ima li takov podatok ??????
Mi go zema zborot ...
Jas 1..... (prodolzete ja nizata)....
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Prv pat za 42 godini gradonacalnikot na Skopje Tripun utepaniot se drzna denot koj prestavuva tragedija za Skopje da go proslavuva so muzika i zurka. Tolku bescustvitelnost i tolku golema glupost napravija gradskite vlasti na celo so utepaniov sto vo najmala raka bese neadekvatno. Sram da mu e zasto nema trunka pamet sto moze a sto ne moze da se slavi.Se poveke mislam deka Tripun ima nekoj golem mentalen hendikep.
Веројатно затоа што 26 јули 1963 е и роден ден на едно ново Скопје, онакво како што сега го гледаме. А зошто од централната власт немаше никој на панихидата ниту не положи венец на споменикот на загинатите во земјотресот? Веројатно затоа што во 1963 ниту тие ниту нивните предци не живееле во Скопје. Ако одам кон почетоците на човештвото, Господ бил присутен во Скопје цело време, а мајмуните не. Во сабота ќе се прска против комарци. Не ми е јасно зошто оваа година нема повеќе комарци отколку кога лани и пред тоа се прскаше порано. Да не прскаа само со вода, без пестицид.
Jakov Trendafile, jas mislam spored poslednive dve tvoi recenici lani e prskano so nekoe epten zaebano sredstvo....stom te drzi uste. Ne zezaj, so voda, kaj ti tekna. Inaku se soglasuvam so Pana deka muzicki HEPENINZI na 26 juli se prilicno nevkusna rabota. Ok da ima muzika ama ne vo smisla na zurka kako vcera.
Pana
quote:
е и роден ден на едно ново Скопје,
I lani bilo roden den ama nikoj ne se osmeluval da ja slavi smrtta.Definitivno,glupostive na Tripun utepaniot nemaat granici.
concrete [/quote] Jas 1..... (prodolzete ja nizata).... [/quote] niza ???? , samo mozeme da pretpostavime kakva e ( mislam so koj exponent)...:):):).... inaku interesna e edna pojava: ako postavis nekoe "nezgodno" prasanje se koristi oprobaniot metod od amerikanskite priracnici za takvi priliki... toa samo pokazuva deka vo Makedonija sepak nema mnogu avtenticni Makedonski stavovi...se e pominato niz sistem za mienje mozoci donesen od strana, dali severna, istocna,zapadna,juzna..Evropska ili prekuokeanska.....seedno...sekogas mi bile somnitelni pregolemite , do nivo na apsolutna nekritika, ljubiteli na svojot Makedonski narod....i gledaci vo gooolema dalecina , koi se sopnuvaat na pragot pred niv !!!!!
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
е и роден ден на едно ново Скопје,
I lani bilo roden den ama nikoj ne se osmeluval da ja slavi smrtta.Definitivno,glupostive na Tripun utepaniot nemaat granici.
Имаше луѓе и на панихидата и во Бутел, ни и на кејот и градскиот парк. Едни жалеа за загинатите, други се радуваа. Тоа е плурализам. На првите годишнини од земјотресот во Универзалната сала се одржуваа концерти и на забавна и народна музика со учесници од сите земји во светот. Мислам дека се викаа „Денови на солидарноста“ и дека траеа нповеќе денови. Имаше и јак шаховски турнир, спортски манифестации... Токму како знак дека Скопје не е мртво, туку продолжува да живее и по 26 јули 1963. Забавите престанаа кога престанаа да ги финансираат странци.
Pana
quote:
Во сабота ќе се прска против комарци. Не ми е јасно зошто оваа година нема повеќе комарци отколку кога лани и пред тоа се прскаше порано. Да не прскаа само со вода, без пестицид.
Sto e ova coveku.Se citas li ti sto pisuvas.Kade e logikata na recenicava.Ili si nesto zbunet ili si indisponiran?
quote:
Имаше луѓе и на панихидата и во Бутел, ни и на кејот и градскиот парк.
Pa ti si denes totalno idisponiran,ili nekoj ti go ukral nickot?
Strelec Не бе... стално е тој таков!
concrete Malku kriptolgja momci, zar da ve zbunat dve tri promaseni bukvi: Trendafil , ako dobro go razbrav vo Butel smeta na onie cii rodnini zrtvi na zemjotresot se tamu zakopani, a na kejot onie na koi nekoj (Trifun li ?????) im priredil zurka kako komemoracija ????? A za komarcite, ako pak dobro razbrav i sega koga ne se prska gi ima vo ist broj eskadrili kako koga se prskalo. Trendafil pretpostavuva (so pravo ) deka e prskano so komunalna vodicka i malku ulje vo auspuhot na na An-ovite, a ne so pesticid za koj treba i da se plati, vaka profitot vo dzeb na organizatorot na minatite "prskanja"...... Gledam sitno brojam do 2000 ... dobro sum procenil....muabetive stanuvaat zamorni !!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Gledam sitno brojam do 2000 ... dobro sum procenil....muabetive stanuvaat zamorni !!!!!
Najgolema kriza doagja megju 2500 i 3000 postovi... Posle epten lesno kje ti odi, se' do okolu 7000-tiot post!:) A Trifuna izgleda kriza go fati (kolku da se vratam na temata) ushte od sam pochetok!:)))
concrete Tesko,proektot go privrsuva budzetot!!!
Pana Vcera utepaniov Tripun mu otide na gosti vo dzamija na covekot koj sakase da gi diskriminira makedoncite Mevljan Tairi,popoznat kako svercer na pasteti. I bidejki ima problem so vreme i prostor Tripun po vtor pat(zaboravi deka ne e vo kampanja) im obeka deka ke im go pokriel kanalot.Ama ,dogodina.Ovaa godina ke pravel analiza od kade da se najdat pari. Ke mu kazel Zlatko Sokolic negoviot sovetnik za koj mozete da procitate koj e vsusnost vo najnoviot broj na "Fokus". Patem po stoti pat im se izligavi na tamosnite ziteli deka ke gi legaliziral divogradbite. Beda od covek.Bruka e za Makedonija takov covek da e politicar.
SLaCk Tocno vakva beda kao Trifun sto ja finansirase obnovata na crkvata Sveta Bogorodica kaj MNT(zastitnicka na Skopje) so milion evra i koja nabrzo ke bide dovrsena,takov covek nema vo centralnata vlast na celo so SDSM LDP i DUI.
Strelec Vo pravo e Slack... Trifun finansiral izgradba na crkva i sega se nashol nekoj pameten od nego kje bara da raboti!? Demek mora sega da se grizhi za gradot??? Abe toj crkva ima finansirano! Shto ima vrska ako e gradonachalnik? I ushte neshto... Koj reche deka vo Skopje novite vlasti ne prskale protiv komarci??? Eve dokaz deka prskale: НА СКОПЈАНИ НЕ ИМ СЕ ПОГОДИ ПЕСТИЦИДОТ По прскањето комарци ничкум паднаа граѓани Десетина скопјани добиле тешки алергиски реакции, кашлање и задушување, по неделното прскање против комарци, кое меѓу 3.30 и 5.30 часот се вршело од земја, со две возила и два апарата. Затруените граѓани веднаш ја алармирале Службата за итна медицинска помош, која побарала од Службата за тревожење веднаш да се прекине со прскањето. Некои од граѓаните морале да бидат пренесени на Клиниката за токсикологија. Меѓу затруените граѓани, неофицијално дознаваме, се и еден полицаец, кој стражарел пред станицата во Аеродром и помислил дека некој пуштил солзавец, како и таксист, кој не го затворил прозорецот од својот автомобил. Полицаецот наредил да се прекине со прскањето. Во Брза помош потврдуваат дека во неделата во 3.30 часот имале десетина повици од граѓани, најмногу од населбите Аеродром и Ново Лисиче.
трендафил Претпоставувам дека во несвест паднале членови на СДСМ разочарани поради прскањето. Исто како што зборуваа дека Трифун не го гради мостот кај саемот (чија изградба патем беше стопирана уште пред локалните избори), а кога почна градењето се појави веста дека од механизацијата почнале да пукаат ѕидовите на околните куќи. Беа организирани и протести. Се гледа само колку конструктива е опозицијата на градско ниво, која владее со државата, а ги има под контрола новинарите, синдикатот, невладините организации, капиталот, октоподите (сега пирамидите), интернет форумите ... Кој ли тоа шетал во 3.30 наутро покрај Вардар. Да не се работи за вампири.
Strelec Samo shto prochitav najnovi vesti za Skopje i... ne mozham da se iznachudam... Nema potreba vekje da prenesuvam tekstovi ovde, ama definitivno ovoj chovek dodeka mu trae mandatot, kje go UNISHTI Skopje!
intel Во Скопје никогаш не сум видел толку паркирани возила строго десно како менуваат резервна гума.Што значи да се напушти еден град неколку месеци а тек уште наредни 3,5 години. Во Скопје нема дупки на улиците туку има асфалт помеѓу дупките. И таму кај што се фрла по некоја лопата асфалт се остава да го нагазат колите, нема ваљак???? КАТАСТРОФА!!!
Strelec Forca Trifun!:)))
dalila
quote:
Originally posted by intel
. Во Скопје нема дупки на улиците туку има асфалт помеѓу дупките. !
I site tie dupki nastanale vo SAMO nekolku meseci[:0] A be ajde[:p]..gradov e poln so dupki so godini, ne zezajte[:D]
Strelec
quote:
Originally posted by dalila
A be ajde[:p]..gradov e poln so dupki so godini, ne zezajte[:D]
dejan e edinstveniot na forumov shto kje ti veruva na ova!:)))
OooOo Ima ushte nekoj pored dejan ;)
Strelec Костовски се жали на проблеми со децентрализацијата Откако се врати од одмор во Анталија, на градоначалникот Трифун Костовски му текна дека има проблеми со децентрализацијата. Се пожали дека власта е арогантна... Откако се збајати случајот Кондово и рекетирањето на полициската станица Бит Пазар, конечно и Костовски се сети да ја праша власта, каква е безбедноста во Скопје. Во своето обраќање градоначалникот не се сети да проговори за проблемите на Скопје и неговите ингеренции, почнувајќи од прскањето против комарци, преку дупките по улиците до дивоградбите кои ја запоседнаа метрополата.
dejan I ova;) http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=0&EditionID=428&ArticleID=17721
intel
quote:
Originally posted by Strelec
[b] Се пожали дека власта е арогантна... Костовски се сети да ја праша власта, каква е безбедноста во Скопје.
Moже власта е арогантна но не баш како оваа градскава власт.Не можев да поверувам во она што го слушав на вчерашниот прес на Трифун. -Замислете човекот кој што беше избран за градоначалник пред само некој месец отиде на одмор кој траеше 30-тина дена и сега џедајот се враќа и прашува каква е безбедноста во “неговиот“ град. Јас стварно не верував дека може да биде толку голем морон. ТОЈ е таткото на градот и тој треба нам да ни каже каква е безбедносната сосотојба, ццццц...не можам да се изначудам ????? Абе со овој нема шанси ни опозицијата да си ја мери глупоста. Втора работа која ми остави впечаток е јавното негово противење на преземење вработени од јавниот сектор.Ова е предвидено со децентрализацијата.Дел од вработените во, на пример “управа за јавни приходи„ “миснистерство за сообраќај“ треба да преминат во општините во делот на работата која сега ќе ја извршува локалната власт.Со тоа се намалува бројот на вработени во јавниот сектор и се растеретува буџетот. Сега Трифун се противи на ова се со една цел -Вработување на нови партиски или кампањски полтрони, а луѓето кои до вчера биле и работеле на таа проблематика едноставно треба да останат на улица за што после ќе се обвинува власта дека ги избркала од работа. Вампир, кај се најде, како се заебаа моиве сограѓани кои патем речено ШТО СИ БАРАА СИ ДОБИЈА, или ТРАЖИЛИ СТЕ ГЛЕДАЈТЕ
трендафил Факт е дека власта сака целиот вишок на вработени по министерствата да ги префрли на локалните власти. Од нив неколку илјади се вработени од оваа власт и во најголем дел се припадници на една привилегирана етничка заедница. Државниот буџет сака да се растерети со оптоварување на локалните буџети, а државата нема намера да префрли соодветен дел од својот на општинските буџети. Најлесно тоа се гледа во образованието, за кое сега се префрлени три пати помалку пари на општините отколку што е трошено до сега. А и до сега парите беа недоволни. Прашањето на Трифун за безбедносната ситуација беше до власта (МВР) кои и во оваа прилика (преку медиумите) одговорија дека Скопје е безбедно. Градот нема своја полиција, (таман работа ако секоја општина има своја полиција), па не може да направи ништо на тој план. Ако било кој функционер (вклучувајќи го и Трифун) успее да создаде тим што ќе работи, не мора да биде на своето работно место. Во секој случај не забележувам дека во одсуство на Костовски ситуацијата во градот беше полоша отколку со Пенов, кој изгледа 8 години не бил на одмор, па не знам од што беше поцрнет и во лето и во зима. Мое мислење е дека во градот, фала му на Господ, не е полошо отколку што беше, како што е случај на државно ниво. Не е ниту подобро, но барем има надеж.
lav
quote:
Moже власта е арогантна но не баш како оваа градскава власт.
А каква е разликата помеѓу нив ...ако не ти е тешко да ми/ни разјасниш?
quote:
Не можев да поверувам во она што го слушав на вчерашниот прес на Трифун.
И Јас истотака
quote:
-Замислете човекот кој што беше избран за градоначалник пред само некој месец отиде на одмор кој траеше 30-тина дена и сега џедајот се враќа и прашува каква е безбедноста во “неговиот“ град.
Стварно и Јас мислам дека претерал со одморот ....
quote:
Абе со овој нема шанси ни опозицијата да си ја мери глупоста.
А со Власта дали сепак може???? ..мислам на глупостите!!!!
quote:
Втора работа која ми остави впечаток е јавното негово противење на преземење вработени од јавниот сектор.
А пак мене ми е сосема логично ...оти така се зголемува градската администрација и несакајќи да ги „дере„ граѓаните со нови намети , за да им обезбеди плата на овие апаратчици кои сдсм+коаљицијата ги „вработиле„ според паролата „од секое семејство по еден вработен„ , разбира се сдсм+дуи
quote:
Со тоа се намалува бројот на вработени во јавниот сектор и се растеретува буџетот.
Тоа е само пресипување како што некои велат од „шупливо во празно„
quote:
Сега Трифун се противи на ова се со една цел -Вработување на нови партиски или кампањски полтрони, а луѓето кои до вчера биле и работеле на таа проблематика едноставно треба да останат на улица за што после ќе се обвинува власта дека ги избркала од работа.
Умно момче си ти ...одма капираш .....
quote:
Вампир, кај се најде, како се заебаа моиве сограѓани кои патем речено ШТО СИ БАРАА СИ ДОБИЈА, или ТРАЖИЛИ СТЕ ГЛЕДАЈТЕ
Вампирите се КРВОПИЈЦИ ....а затоа кој на Народот му ја пие крвта ...на СЛЕДНИТЕ (дај боже предвремени) ИЗБОРИ ќе си го „добие„ подарокот...мислам на ЌЕЛИЈА , независно дали во Шутка или пак Идризово.
Strelec Зградите на Трифун го нагрдуваат центарот Бизнисменот Трифун Костовски, треба да му помогне на градоначалникот Трифун Костовски да го потсреди центарот на Скопје, кој и натаму личи на градилиште. Од причина што две згради кои со години стојат недовршени, заградени со огради, со шут и земја расфрлани околу нив се токму на бизнисменот Костовски. Едната, која почна да ја гради Македонска банка, веќе подолго време е во сопственост на корпорацијата "Гофи" од Швајцарија, зад која стои нашиот бизнисмен, а втората - на Поштенска банка од неодамна отиде во рацете на Еуростандард банката, која е исто така на Костовски. А и двете го нагрдуваат центарот, поради што околните улички се раскопани и со дупки, а за уредување на она што треба да бидат зелени површини и да не зборуваме. Оттаму бизнисменот Костовски треба да побрза и конечно да ги заврши двата објекта. Со тоа ќе му помогне на градоначалникот, кој никако да се снајде во новата улога.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Зградите на Трифун го нагрдуваат центарот 12-ти цитат на соседен пост-Интел
Вчера поминав пешки за да ја „видам„ старата (сега срушена) Автобуска Станица викана и станицата на Пролетер. Имаше многу полицајци поради кои морав да се обидам за да видам тоа чудо од Камениот Мост ииииииии КАКВА ГРДОТИЈА од МОСТ и тоа видена одблизу. Луѓе мои...па сами да видите која мизерија е Камениот мост... кој иако стар и (викаа некои) никаков СЕПАК беше ПОУБАВ од овој сегашниов прерабобен , кој бившиот градоначелник го има упропастено до таа мера да за тоа ќе се зборува и тоа за векови нанапред. Мислам дека за тоа треба да се поведе постапка според мислење на квалификувани за старини архитекти ...амама неутрални.
Strelec alo lav... topikov e za Trifun!!!!!!!
intel Трифунчо си развива нови бизниси; Преговори меѓу раководството на „Пролетер“ и Костовски 11.08.2005 Раководството на автотранспортното претпријатие „Пролетер“ и скопскиот градоначалник Трифун Костовски денеска се договорија утре да ги продолжат преговорите за новата локација на автобуската станица што вчера им беше урната со полициското обезбедување. Се разговарало за неколку локации, во меѓувреме нема блокади. „Да има разбирање за нашиот проблем, се работи на решавање на проблемот и од градските служби и од наша страна“, изјави Ацо Николовски, директор на „Пролетер“. „Се надеваме во текот на утрешниот ден дека ќе имаме заедничка средба со Градот и со Министерството за транспорт и врски, затоа што под негова надлежност припаѓаме ние и има добри позиции да се реши проблемот. Добивме уверување од Градот дека тие стојат позади нас“, додаде Николовски. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=49794 Добиле уверување дека Трифун ќе им го даде односно заедно ќе си го земат полигонот за обука до базенот под Кале. Нешто не оди тоа бизнисот од Украина преку Беч.Почна истокот директно да си продава па сега мора да се развива нов бизнис на домашен терен. Кој фактор е па Пролетер да има ексклузивитет во градов? Да не е случајно на толку виско ниво па испод честа му е да ги паркира тоа скапаните автобуси на новата Автобуска кај транспотрен центар.
lav Originally posted by intel
Трифунчо си развива нови бизниси; [i]Преговори меѓу раководството на „Пролетер“ и Костовски 11.08.2005 Т.н „раководство„ на Пролетер е група поранешни штрајкувачи кои 6 месеци ги малтретираа граѓаните на МК и се узурпатори кои имаат судска забрана за работење , и судот има издадено забрана за работа во правниот промет Раководството на автотранспортното претпријатие „Пролетер“ и скопскиот градоначалник Трифун Костовски денеска се договорија утре да ги продолжат преговорите за новата локација на автобуската станица што вчера им беше урната со полициското обезбедување. Трифун не може да „преговара„ со група на узурпатори кои немаат жиро сметка (освен таа синдикалната) и печат за работа ами работат преку други фирми со кеш, што е НЕЗАКОНСКО Се разговарало за неколку локации, во меѓувреме нема блокади. Разговарал и со законски признатиот директор ама не за локација ами за тоа дека не може со нелегитимни преставници да преговара „Да има разбирање за нашиот проблем, се работи на решавање на проблемот и од градските служби и од наша страна“, изјави Ацо Николовски, директор на „Пролетер“. Другарот ацо е самоповикан "manager" „Менаџерот„ е всашност поранешен шофер и припадник на лавовите кој сега шурува со ДУИ (нивен преставник) во „менаџментот„. Добиле уверување дека Трифун ќе им го даде односно заедно ќе си го земат полигонот за обука до базенот под Кале. Кој фактор е па Пролетер да има ексклузивитет во градов? Да не е случајно на толку виско ниво па испод честа му е да ги паркира тоа скапаните автобуси на новата Автобуска кај транспотрен центар. Истото и Јас го мислам , ама ако погледнеме не е лошо и повеќе станици да има во Скопје ама да бидат целеосно меѓусебе интегрирани ...слично на London Transport фирмата. Инаку станицата ...мислам на „новата„ беше дадена на фирмата Руле ...каде поранешниот градоначелник најверојатно има(л) свои лукративни интереси
трендафил И јас сум против отварање на втора автобуска станица додека не истече концесијата што Руле-турс ја има платено за постоечката, нова. Тој толку пари дал, а градот тогаш на чело со Пенов ги примил, токму поради тоа што се работи за една автобуска. И доколку се направи уште една треба да биде во сопственост на градот и (со тендер) да се дава под концесија. А дали тоа што го изјавува наводниот менаџер на Пролетер е друга работа. Тој ги има излажано и вработените во Пролетер, кои сега живи се јадат што го избркаа стариот газда. Градот нема полиција, но затоа МВР треба да направи нешто против дивата автобуска станица на булеварот Гоце Делчев.
slasa Mislam deka dobro napreduva Skopje [img]http://img169.imageshack.us/img169/7141/bandera6dw.jpg[/img]
SLaCk 80% od tie sto pisuvaat negativno za rabotata na Trifun ne ziveat vo Skopje.Interesno!
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
80% od tie sto pisuvaat negativno za rabotata na Trifun ne ziveat vo Skopje.Interesno!
80% reche???:) E aj kazhi (od tie sto pisuvaat negativno za rabotata na Trifun) koj drug osven Strelec ne zhivee vo Skopje?:) Ili Strelec za tebe pretstavuva 80%!?:) Ama ako... da znaeme barem kolku seriozno da ti gi tretirame brojkite i procentite vo idnina!:) A i dobro e da znaeme kakvi lugje se za Trifun!:)
SLaCk Se izvinuvam samo 33% ne ziveat vo Skopje a negativno za rabotata na Trifun pisuvaat intel,pana i Strelec koi pred izborite otvoreno so maichki so logoto na Penov zastanaa zad istiot. A sega nesto poseriozno.Gradot se vodi kako sto se vodese do sega i zaradi toa ne sum zadovolen se nadevam deka Trifun ke gi razbrka sefchinjata koi se instalirani od Penov po raznite gradski sluzbi i taka ke moze gradov da profunkcionora.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Se izvinuvam samo 33% ne ziveat vo Skopje...
Znachi, ostanuvame na toa shto go rekov deka treba da znaeme kolku seriozno da ti gi tretirame brojkite i procentite vo idnina i deka e dobro da znaeme kakvi lugje se za Trifun!:)
ArIeS [url]http://www.vest.com.mk/default.asp?id=102320&idg=6&idb=1541&rubrika=Kultura[/url] Dobro napreduva covecevo so Skopje[;)]
lav
quote:
Originally posted by Strelec [A i dobro e da znaeme kakvi lugje se za Trifun!:)
Ако ги осознавме тие кои го подржуваа поранешниот и препечен од работа (или пак од сонцето) градоначелник , тогаш лесно ќе ги осознаеме и нивните колеги со спротивно видување на работите и подржувачи на новиот односно легално избраниот градоначелник , односно без задолжителното користење на билокакви очила ...особено не и на розовите.
Strelec Mi teknuva kako mnogumina so godini plukaa po Penov kritikuvajki go deka dozvolil urbanistichki haos vo Debar Maalo... Iako togash toa ne beshe vo nadlezhnost na gradonachalnikot!? I me interesira sega kade se tie istite da progovorat za haosot vo Kozle, Crniche, Kisela Voda, Vodno, Nerezi, Karposh!!! Eve kako A1 televizija ja komentira aktuelnata sostojba vo nashiot glaven grad: Скопје е град во кој дивее бесправната градба дури и на цели населби. Во главниот град може да се види деградирана и неурбанизирана периферија, населби во состојба на руинираност и гета кои се наоѓаат во неговиот центар. Bravo Tripune... sedi ti vo svojot office i pravi si i ponatamu revizii... Ama izgleda deka vo gradskite knigi i smetki bash i ne zatekna sostojba takva kakva shto ochekuvashe... Otide i vo Antalija cel mesec za da si ja oladish glavata, ama ochigledno ne ti pomognala terapijata!!!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Mi teknuva kako mnogumina so godini plukaa po Penov kritikuvajki go deka dozvolil urbanistichki haos vo Debar Maalo... Iako togash toa ne beshe vo nadlezhnost na gradonachalnikot!?
Gradskiot arhitekt zaedno so 'gazda Penov' si igraa so zhivcite na narodot. Da sakashe 'gazda' da sredi, kje sredeshe, ama izgleda ubavo beshe da se trpa po djebovi. Te vakov plan, te onakov plan, te ova, te ona ... Kako mozheshe pred izbori da go donese planot zhiti se?? Znachi se` se mozhe koga se saka :)
quote:
I me interesira sega kade se tie istite da progovorat za haosot vo Kozle, Crniche, Kisela Voda, Vodno, Nerezi, Karposh!!![] Eve kako A1 televizija ja komentira aktuelnata sostojba vo nashiot glaven grad: Скопје е град во кој дивее бесправната градба дури и на цели населби. Во главниот град може да се види деградирана и неурбанизирана периферија, населби во состојба на руинираност и гета кои се наоѓаат во неговиот центар. Bravo Tripune... sedi ti vo svojot office i pravi si i ponatamu revizii... Ama izgleda deka vo gradskite knigi i smetki bash i ne zatekna sostojba takva kakva shto ochekuvashe... Otide i vo Antalija cel mesec za da si ja oladish glavata, ama ochigledno ne ti pomognala terapijata!!!
Sega vreme treba da pomine za da se ischisti haosot shto go ostavi Penov pozadi nego. Da ne sakash Trifun za 3 meseci da sredi sve? :)))
sirius ЦАРСТВО НА НОСТАЛГИЧАРИТЕ Ако само малку се задлабочи, како една од „најскопските“ категории, човек нужно ќе ги најде неговите романтичари, неговите мечтатели, неговите копнежливци, луѓето што и припаѓаат на големата скопска заедница на носталгичарите. „Ништо чудно“, ќе си рече скептикот, зашто носталгијата е неодменливиот декор на градовите, идеологијата на локал - патриотските традиционалисти, дури нужната поза, што старите градски шмекери кафеански и козерски, секогаш одново, умеат да одмеруваат во фина, продуховена доза...И ќе згреши! Затоа што носталгијата на скопските мечтатели е особена. Таа има често духовни и често персонални својства. Таа е од сосем нематеријален состав, зашто урбаната супстанција (што би ја поддржувала), едноставно престана да постои. Кога Белграѓанецот носталгично мечтае за својот град, тој има конкретен повод и материјална инспирација во задржаните зданија и градби, чии што силуети - увеличано - го допираат имено со реалните градски обриси, паѓајки врз него во вид на тешки сецесиски сенки. Парижанецот, покрај нив, ја има и поддршката на севозможната литература. За Римјаните градбите и легендата за Вечниот град се допираат со погледот, а Атињанецот, кон сето тоа, речиси на очиглед го има уште и темелот на западниот дух и историја, потпрен на дорските колонади на сеуште постојниот Акропол и на непресушната сила на - митот... „Стариот Скопјанец“, за разлика од нив, својот носталгички копнежлив материјал го црпе од личните и колективните - спомени. Брчкајќи во сеќавањата. Тој не живее ни во вечен, а веќе, ни во долготраен град. Веќе три децении тој живее главно во еден изгубен град. За разлика од другите светски граѓани, скопјанецот својот град - го мечтае. А никако го нема.
Strelec "Ќе ми треба малку време за да обезбедам политички необоени и со долгогодишно искуство експерти кои во иднина успешно ќе директоруваат со јавните претпријатија." Ова беше изјавата на Трипун кога стапи на должност! И конечно, Трипун го скрши мразот, па така, деновиве, тој именуваше директор на ЈП "Водовод и канализација". “Експертот” не е никој друг, туку шефот на кабинетот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, 27-годишниот Миле Јанакиевски. Јанакиевски по струка е економист, а неговото “долгогодишно" работно искуство е врзано исклучиво за Никола Груевски. Ниту експерт, ниту човек со искуство, ниту необоен! Нека ти е на чест Трипуне што ИЗЛАЖА толку Скопјани!!! Трк ти пак ревизии да правиш... Ми текна сега токму на ’Ревизор’ од Гогољ... Тој беше симболот на лагата (за тие што не ја читале книгата)!
dejan Neli gradonacalnicite na drugite opstini ke gi urnat tie divo gradbi??
marko_polog Ako pocne sekoja divogradba da se rushi, cela Makedonija ke zalici na Kabul, tie si platile kade sto trebalo za taa gradba i gotovo, se na vreme se reagira. Dobro sto ima nekoj da lapa, da ne ispadne samo na kraj kako vo Tetovo Tabak pa badijala da ti go zemat.
Strelec Shto bi rekol concrete, toa bobinkite pochnaa da deluvaat kaj tebe?:))) Vidi vaka... kje se urivaat, ama ne zasega... prvo revizii za divogradbite kje pravime, pa posle kje se dogovarame shto i kako!:)))
dejan http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2838&stID=61201 Zosto nemase ovakvi blokadi za decentralizacijata?????
Jakov Dobro ja malku ne bev tuka pa sum von nastanite. Koga im ja rusi drzavata avtobuskata na Proelter, prv so gi primil bil Trifun koj vetil deka ke se razbie monopolot na novata avtobuska(zasto Penov ja napravi) i deka vo Skopje za dva meseci ke ima lokacija za nova. Vcera gledam na tv, protesti na Proleterci pred gradsko sobranie i vikaat UAAAA i svirkaat po nekogo. Ja rekov Penov da ne dosol da si sobere penkalcata od kancelarija, koga so da vidam Trifun kako napustena ljubovnica, sam odokolu pokraj gradsko sobranie niz park, bega za da ne go vidat ovie lugevo i novinarite da ne go prasaat nesto. Ama ispolnuva covekov vetuvanja toa e ludilo.Ne deka Branko ili Jordanovski se dobar izbor, ali ovoj e K.A.T.S.T.R.O.F.A. Sreka 4 godini mu e mandatot, pa ke izdrzime Turcite 5 veka gi izdrzavme pa ovoj nema. Stoka.
dejan Sto pravi covekot!
Jakov Nisto, ama bas nisto.
dejan Kako taka....kako pobedi?? Zosto narodot glasase za nego??
Jakov Zasto Penov i kompanija i pokraj site pritisoci od VMRO deka izborite se namesteni, ne gi namestija vistinski izborite. Koga veke placea barem da im gi namestea. Dosega ke se zaboravese toa a i Trifun nemase da go gledame. off se prasuvam kaj e Pana uste....da ne otisol u tajna misija da go sredi Tripun utepaniot..... Go Pana go...
dejan ili deka Penov vleze vo koalicija so DUI ili koj bese?? haha, bi glasal za Pana:D
lav
quote:
Originally posted by dejan
Kako taka....kako pobedi?? Zosto narodot glasase za nego??
Деки Во Македонија , понудата на личности на политичкиот пазар едноставно се сведува на избор помеѓу докажано лоши и некомпетентни (со показ во праксата) личности , односно се врши негативна селекција...КОЈ Е ПОМАЛКУ ЛОШ во однос на останатите кандидати за тоа и такво место (фунција) ..независно дали е на државно локално или пак бизнис поле...мислам на фирми кои се „под капата„ на државата.. пс Едноставно кажано ...„бирање„ на не така „скапана„ лубеница од понудениот куп... наменет за во отпад ...одкаде се и шири реата која најверотно и вие однадвор (имам впечаток дека) ја намирисувате.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
Zasto Penov i kompanija i pokraj site pritisoci od VMRO deka izborite se namesteni, ne gi namestija vistinski izborite. Koga veke placea barem da im gi namestea. Dosega ke se zaboravese toa a i Trifun nemase da go gledame. off se prasuvam kaj e Pana uste....da ne otisol u tajna misija da go sredi Tripun utepaniot..... Go Pana go...
Нешто околу колегата Пана ...вчера се мислев дали да отворам тема ШТО МУ СТАНА НА КОЛЕГА Пана !?.......ама се предомислив веднаш само поради навиките на некои наши овде форумски САТРАПИ. Фала ти ...што тоа ненаметливо го стори наместо мене. пс Сепак грижата за здравјето дури и на колегите не-истомисленици треба да биде наша секидневна обврска и грижа. Едноставнои кажано БРАВО , разбира се од мене лично.
dejan Sto mislite http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=29347&vid=469 ?
lav
quote:
Originally posted by dejan
Sto mislite http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=29347&vid=469 ?
Не е ништо чудно барем за мене...и досега одредени делови на градот Скоје беа и без ваква наредба истотака „затворени„ ама на доброволна база на посетителите тамошни , поради константна појава на ХИЕНИ на тие простори , а кои во црни униформи и АК-47 во рака скоро секоја ноќ си ги приредуваа своите „свадби„ и други свечености. Некои велеа дека можеби и биле некои ловџии ...али сеуште не е потврдено 100% ...нели???.
OooOo
quote:
Originally posted by Jakov
Sreka 4 godini mu e mandatot, pa ke izdrzime Turcite 5 veka gi izdrzavme pa ovoj nema. Stoka.
Dali vaka zboruvashe za Penov koga go dobi prviot mandat?? Ili koga lazheshe i obekjavashe pred da go dobie vtoriot mandat? Dajte mu vreme na Trifun malku, ne tuku skokajte samo.
Jakov pa i penov go proteravme de....ama ovoj kako trgnal ispaga daleku polos od nego toa e muabetot. Osven toa Penov bese pred 8 godini drugi vreminja bea. Ako nisto drugo od togas do sega treba da ucat na greskite na prethodnicite i da ne pravat isti. Nemoze Kostovski da se pravi egalist i neznam zagrizen za luge kako Proleter , taksisiteite i sl...a posle tri dena mesto da im go ispolni vetenoto da bega po trevata niz park. Neznam dali go vide sinoka. TOa e zborot. ako mu se dade vreme samo ke nauci pobrzo da bega i ke nauci koi se pokratkite pateki u park za beganje, valjda od penov razgazeni.
OooOo Jakov, dali svakjash deka e ova nova situacija, pa duri i za Penov? Decentralizacija. Gradonachalnikot dobiva novi ingirencii, novi obavezi, kochnici od vlasta, a vo isto vreme ostanati OGROMNI dolgovi od stariot gradonachalnik, ostaven haos so ulicite i soobrakjajot od stariot gradonachalnik, ostaven haos so divo gradbite od stariot gradonachalnik, pochnati proekti i obekjavani brda i dolini na gradezhnite kompanii pred izbori od stariot gradonchalnik ...
Jakov Abe se e toa OK. I ne e vo toa problemot. Problemot e drug. Tipot kampanjata ja dobi gradejki imidz deka ke donese dobri sovetnici, deka ima jak tim i deka epten vezba za taa funkcija. Ako e toa taka, ne mi vlaga u glava zasto tie negovi sovetnici i on sam si pravi blamaza. Zarem on ne znaese deka za nova avtobuska trebalo minimum 2 godini procedura. On iskaca se fali pred lugeto i posle istitie tie koi pred tri dena mu pleskaa seg ago svirkaat. Za se pravi taka. Salata ...salata ja stopira i sega pak ke ja izgradi. So site raboti. Koga veke se zasili deka e so jak tim neka vnimava i neka se pokaze kako sto treba. Zasega ostava vpecatok na dezorientirana klapa koja ne znae sto da pravi so sebe si a kamo li so drugite naokolu.
OooOo
quote:
Originally posted by Jakov
Abe se e toa OK. I ne e vo toa problemot. Problemot e drug. Tipot kampanjata ja dobi gradejki imidz deka ke donese dobri sovetnici, deka ima jak tim i deka epten vezba za taa funkcija.
Abe Jakov, site taka gradat kampanji ... ima nekoj drug nachin?? Toa e toa shto pali kaj narodot. Na ostatokot na tekstot kje se povtoram sam sebe pak: 'Premnogu e rano da se nosat zakljuchoci i sekoe skokanje protiv Trifun e bez potreba.'
Jakov I za Buckovski taka vikaa koga se pojavi, da mu dademe vreme, losi nastani se slucuvaa da pocekame ...eve ne napravi nisto, a sumnjam deka u slednava godina ke napravi nesto. I ovoj ke go pustime da vidime sto znae....
intel
quote:
Originally posted by lav
Нешто околу колегата Пана ...вчера се мислев дали да отворам тема ШТО МУ СТАНА НА КОЛЕГА Пана !?.......ама се предомислив веднаш само поради навиките на некои наши овде форумски САТРАПИ.
Ни на крај памет да не ти паѓа да отвориш таква тема зошто веднаш ке ти ја затворам.[:D][:D] Пана е на год.одмор мислам на Халкидики.[8D]
quote:
Originally posted by ОооОо
Jakov, dali svakjash deka e ova nova situacija, pa duri i za Penov? Decentralizacija.
Замислете Пенов во вакви услови колку ќе беше поуспешен.Колку само беше влечен назад додека ДПА&ДПМНЕ беа власт. Како тргнало со Трифуна ќе му треба доживотен мандат да направи барем 20% од Пенов под услов ако поживее уште 15-тина години.
Jakov Intel ke go nalutis Tripuna ke gi vlozi site pari za gradov za da ti dokaze deka gresis nemoj. :)
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Intel ke go nalutis Tripuna ke gi vlozi site pari za gradov za da ti dokaze deka gresis nemoj. :)
Dzabe, ne se dovolni parite... treba i pamet i dusha da se ima za da se vodi grad!!!
Jakov ke si kupi dusa so ima vrska so tolku pari, za pamet moze da se presadi taka sum cital u ARKA
intel
quote:
Originally posted by Jakov
Intel ke go nalutis Tripuna ke gi vlozi site pari za gradov za da ti dokaze deka gresis nemoj. :)
Сега ме тераш и јас во стил на Бетончо да си дадам на значење.Пред некој ден напишав на истава тема дека сака да го лапне полигонот за обука под Кале, “за Пролетер“ као нели, ама клети шпиуни веднаш му шепнале дека е провален.
Jakov More ako treba so ex- zet mu ke idat ke zaoraat na VOdno gore ledina ke napravat za da go ispolni vetuvanjeto za avtobuska stanica.
Pana Op,eve me mene. I sto da vidam.Mnogu malku ostanale od ovie sto se podrzuvaci na utepanion Tripun. Pa luge moi covekot e pogolem moron i od toa sto sum mislel jas. Da pocnam so red: -Za zeleniot bran Utepaniov uste pred krajot na juli kaza deka ke vovedel "zelen bran" na Partizanska.Septemvri ke dojde a od zeleniot bran aber nema. Lazgo. -Novi lenti na Sveti Kliment ohridski Uste pred mesec dena utepaniov kaza deka proektot e gotov i ke startuva izgradbata na po edna lenta od dvete strani na bulevarot Sveti Kliment ohridski.Aber nema,a gradeznata sezona pominuva. -Nov rezim na vozenje po Orce Nikolov Dojde i septemvri a lazgoto povtorno izlaza deka toa ke pocnelo na pocetokot na avgust -Za zooloskata gradina Ke stanela evropska.Kade e sega picka li mu materina koga pred nos mu gi kolat srnite. -Avtobuskata na Proleter Dozvoli eden sofer kako onoj Aco Nikolovski da go izdupi u zdrav pamet.Demek ne sakale da ima monopol.A Proleter do sega sto bese.Cetirieset godini se monopol.Za toa sto rabotat vo kes i ne plakaat danok na drzavata vo druga prilika. E sega Tripun utepaniot mesto da im kaze deka ima avtobuska stanica za site on povtorno so lazenje im dava lazna nadez Epa utepan ima edna poslovica "so laga aga ne biduva". -Za ekspertite Na JP Vodovod i kanalizacija za generalen direktor go stavi sevceto na kabinetot na Gvueski so 27 godini.Ete toj mu bil ekspert. Ima uste mnogu ama ova e samo za pocetok. Definitivno nema da se smiram dodeka ne go vidam Tripun utepaniot kako demisionira,a jas se srdno ke se potrudam da mu pomognam vo toa. p.s. nesto procitav deka na lav ne mu se svigal kameniot most.Za kameniot most najvisoki oceni ima dobieno i od konzervatorot Vasil Iljov i od Jani Antoniev.A i na lugeto im se dopaga osven na lav i nekoja sitna boranija. Eden rece deka 80% od tie sto go napagale Tripun utepaniot ne bile od Skopje.Jas samo ke kazam da ti se pluknam u podatokot.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Op,eve me mene.
Zdravo Pana...taman pocna da stanuva utepano dosadno.... inaku doticniot ne veruvam deka ke demisionira...posebno sega koga pocnaa divec da mu serviraat za vecera :):):)!!!!...ke moras da go doutepas so nesto po concretno , naprimer malo valcesto brzorotiracko parce metal na dozvucna brzina...:):):!!! Za vkusovi ne se diskutira ...ama sepak kameni most e za nikade, sekoja vistinska rekonstrukcija voopsto ne treba da se svati kako novoizgradena maketa kako ona sto e napraveno...jas onaka kako sitna boranija od balkonot na Muppet Show....:):):)!!!!
Pana
quote:
jas onaka kako sitna boranija
Ma ti si vo red covece,za vkusovi ne se diskutira. Inaku utepaniov Tripun ke demisionira veruvaj mi.Ima nekolku nacini za toa.Od nego zavisi kako ke go napravi toa i koga. Jas sesrdno ke mu pomognam da se odluci.
SLaCk Vasil Iljov vika deka bil super kameniot most?Pa normalno otkako ja skrusi strazarskata kula se otvori nekako prostor:).kako i da e temava e bez vrska i so sila pravena samo kolku da se odvlece vnimanieto od bitnite raboti kako sto se,nepotizmot-Zernovski si ja napikal pola familija vo VODOVOD(za nego posle 2006 ke se otvori mesto vo KANALIZACII),bezbednosta-nesigurnost i kriminal pregovori i dogovori so teroristi,baranjeto na Rafiz Aliti od DUI za potpretsedatel Albanec(ne znam sto zapnale koga i pretsedatelot ne se znae koja nacionalnost e bas e graganin na svetot!),500 otpusteni od Zelezara,baranje od DUI za albanskiot kako sluzben jazik vo armijata i policijata,begstvata i ubistvata vo zatvorot IDRIZOVO koi stanaa sekojdnevie i tn. i tn.
lav Originally posted by Pana
Op,eve me mene. I sto da vidam.Mnogu malku ostanale od ovie sto se podrzuvaci na utepanion Tripun. Оооооооооооооооооо дека си бе кољега пана ...како беше на Халкидики , а ? Убо , а ? И да знаеш дека си го заслужи(л) одморот и нека ти е на здравје ...подржувајќи ја економијата на грчиштан-де.!!! Pa luge moi covekot e pogolem moron i od toa sto sum mislel jas. Da pocnam so red: -Za zeleniot bran Utepaniov uste pred krajot na juli kaza deka ke vovedel "zelen bran" na Partizanska.Septemvri ke dojde a od zeleniot bran aber nema. Lazgo. Сосема си во право за лагите или пак „имањето пробљеми со вистината„ на некој фунционер -Novi lenti na Sveti Kliment ohridski Uste pred mesec dena utepaniov kaza deka proektot e gotov i ke startuva izgradbata na po edna lenta od dvete strani na bulevarot Sveti Kliment ohridski.Aber nema,a gradeznata sezona pominuva. -Nov rezim na vozenje po Orce Nikolov Dojde i septemvri a lazgoto povtorno izlaza deka toa ke pocnelo na pocetokot na avgust -Za zooloskata gradina Ke stanela evropska.Kade e sega picka li mu materina koga pred nos mu gi kolat srnite. А ....Јас пак мислев дека сеуште се под државна капа , овој вид на Институции -Avtobuskata na Proleter Dozvoli eden sofer kako onoj Aco Nikolovski da go izdupi u zdrav pamet. Судот е виновен за ова ...оти има ИЗВРШНО решение за враќање на фирмата на сопственикот ...кого шака штрајкувачи (подбуцнати од некоја „сива„ еминенција од Власта) го избркаа но и не му дозволија да се врати во фирмата и да воведе ред кој си постоеше до сега Demek ne sakale da ima monopol.A Proleter do sega sto bese.Cetirieset godini se monopol. Сосема си во право за се ...иако ти е јасно дека сите фирми беа такви кога „мудрите„ беа единствена политичка опција но и понуда. Za toa sto rabotat vo kes i ne plakaat danok na drzavata vo druga prilika. Па што работи УЈП и Јавниот обвинител ? Зашто трошат државни пари кога и ти си ја воочил неправилноста а не и тие кои се за таа и таква работа платени? E sega Tripun utepaniot mesto da im kaze deka ima avtobuska stanica za site on povtorno so lazenje im dava lazna nadez Epa utepan ima edna poslovica "so laga aga ne biduva". И за ова си во право. -Za ekspertite Na JP Vodovod i kanalizacija za generalen direktor go stavi sevceto na kabinetot na Gvueski so 27 godini.Ete toj mu bil ekspert. Ако сме кај годините ...што велиш за универзалниот стечаен управник Тамбурко(вски) кој е на истата возраст и беше и остана за партијата сдсм експерт , инаку ќе го разрешеа досега. колку фирми запусти ова експерче истотака со 27 години страрост?Ima uste mnogu ama ova e samo za pocetok. Definitivno nema da se smiram dodeka ne go vidam Tripun utepaniot kako demisionira,a jas se srdno ke se potrudam da mu pomognam vo toa. p.s. nesto procitav deka na lav ne mu se svigal kameniot most. Искрено да ти кажам не ги употребив правите и соодветни за сосотојбата во која се сега наоѓа зборови , а кои ги искажав за него неодамна. Мислам на Камениот УПРОПАСТЕН од аматери Мост Za kameniot most najvisoki oceni ima dobieno i od konzervatorot Vasil Iljov i od Jani Antoniev. Сепак Јас искажав свое а тие нивно видување , разликата е што Јас само плаќам а тие поред тоа и земаат пари за тоа НЕ-дело. A i na lugeto im se dopaga osven na lav i nekoja sitna boranija. Благодарам за комплиментите со кои ме почести ....во недостаток на прави и валидни факти ...пред кои и БОГОВИТЕ МОЛЧАТ Eden rece deka 80% od tie sto go napagale Tripun utepaniot ne bile od Skopje.Jas samo ke kazam da ti se pluknam u podatokot. Иако Скопје е испоплукано насекаде ...да те подсетам дека ПЛУКАЊТО е ЗАБРАНЕТО со ЗАКОН кој ете никој и не го почитува
Pana
quote:
универзалниот стечаен управник Тамбурко(вски)
Zdravo zivo lavu.Milo mi e sto te gledam t.e. citam na forumov. I mene ako mi veruvas voopsto ne mi e jasno od kade ova bugarcevo Tamburkovski e stecaen upravnik na sekoja vtora firma. Pa kaj go najdoa so toa frizurata kako imbecil.
vardarce
quote:
Originally posted by Pana
quote:
универзалниот стечаен управник Тамбурко(вски)
Zdravo zivo lavu.Milo mi e sto te gledam t.e. citam na forumov. I mene ako mi veruvas voopsto ne mi e jasno od kade ova bugarcevo Tamburkovski e stecaen upravnik na sekoja vtora firma. Pa kaj go najdoa so toa frizurata kako imbecil.
Takvo go napravila prirodata ne e on kriv.
lav
quote:
Originally posted by vardarce
quote:
Originally posted by Pana
quote:
универзалниот стечаен управник Тамбурко(вски)
Zdravo zivo lavu.Milo mi e sto te gledam t.e. citam na forumov. I mene ako mi veruvas voopsto ne mi e jasno od kade ova bugarcevo Tamburkovski e stecaen upravnik na sekoja vtora firma. Pa kaj go najdoa so toa frizurata kako imbecil.
Takvo go napravila prirodata ne e on kriv.
Природата односно Бог може што сака да прави , разбира се од нему познати само причини ,...НО што најдоа кај оваа „тамбура„ овие од сдсм во времето на сега државникот кој си отпеа песна каква штоја има горе лево во МП3 формат на [url="http://www.drzavnik.org.mk/default-MK.asp"]оваа[/url] веб стрaна?
Strelec Ne mislam deka e golema tragedija toa shto ne otishol da polozhi cvekje, ako e toa izoliran sluchaj... Losho bi bilo ako mu prejde vo navika takvi obvrski da ne izvrshuva, iako se toa samo protokolarni raboti!
Jakov Pana i Strelec se vo pravo navistina ne e vo red da se izbegnuvaat ili zaboravaat takvi nastani godisnici,edno cveke polovina saat potroseno vreme ne e mnogu za gradonacalnikot. So vakvite konstatacii mislamd eka ke se soglasi i Pretsedatelot na primer pi odbleezuvanje na pogolemi nastani kako zaginuvanjeto na 10 te braniteli kaj Ljuboten ili 9te kaj Karpalak ili .... mislam deka mi e jasna ideata. Pana?
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Pana?
Ti fali i: Strelec? :) Odgovornosta na pretsedatelot e definitivno mnogu pogolema za sluchajot koj shto go naveduvash, otkolku onaa na Trifun za posetata na spomenikot na Majka Tereza... Toa shto se sluchi vo Ljuboten i Karpalak e premnogu 'svezho' za da bide samo 'protokolarno'!
OooOo Bog da chuva ... Pana se zanimava so Trifun i so Gondja, a nikako da mu tekne da se pozanimava so [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=50499"]vakvi[/url] i slichni prashanja ...
dejan Moze i toa e Ceki, na site vesnici, toa e prvo.
Pana Vo denesen "Vest" pisuva deka ovoj lazovov Tripun utepaniot site proekti sto gi najavuvase za pocetokot na avgust gi prebacil za pocetokot na 2006 godina. Se e isto so negovite lazgi samo sto sega rokot za pocnuvanje nesto novo mu e podolg.Si vika, vaka koga ke izlazam za nesto deka ke go pocnam brgu pominuva vremeto pa podobro e vaka,kazi na pocetok na idnata godina. Koga ke dojde pocetokot na idnata godina ke rece "pa sega nee gradezna sezona" i taka ke laze do besvest. Me cudi sto uste ima moroni koj i posle sest meseci od kako e dojden na vlast uste mu veruvaat. Denot po utroto se poznava. Definitivno treba da mu se prekratat makite na Tripun utepaniot.
Pana ...toa e nekoj krt vo nasite redovi vmetnat.....takvi kuroglavi kaj nas vo partija nema
concrete Eh...ama taa tambura slusam veke ja najmile vo Srbija tamu da gi uci kako se odi vo "stecaj".....
Pana Taka i Tripun utepaniot im vikal na ohrigani, mi kazuva eden prijatel "ke go zemam Ohridsko ezero pod koncesija i ke go napravam raj za ribolovci,bidejki toa e mnogu dohodoven turizam". Jas mu vikam aj so sreka da vi e,ni go bapna nas u Skopje,sega vie ste na red
Strelec Ako nekogash se kandidira Tripun za gradonachalnik na Ohrid, jas za nego kje navivam!:) Back to the topic now: НА ГАЗИ БАБА СЕПАК ЌЕ СЕ ГРАДИ Костовски се премисли, но Железарци не ја даваат шумата Жителите на Железарница се револтирани и разочарани од најавите на градоначалникот Трифун Костовски дека ќе ги зголеми цените за комуналии, со што е можна легализација на скопските дивоградби. Здружението на граѓани од населбата Железарница најави дека, и покрај "премислувањето на Костовски", нема да дозволи да се гради на заштитената територија во парк-шумата Гази Баба. - Градоначалниците на Скопје и на Општина Гази Баба, Трифун Костовски и Коце Трајановски, ветија прекин на незаконитоста и не поддржаа во борбата за стопирање на градежни работи на територијата на парк-шумата Гази Баба. Костовски најавуваше уривање на изградените дивоградби и промена на Генералниот урбанистички план (ГУП), по кој во заштитената зона се предвидени 105 објекти за домување. Сега градоначалникот како да се премислува и го заборава тоа што јавно го вети - вели Ристо Андов, член на здружението од Железарница. Во ова здружение сметаат дека решението на Костовски за дивоградбите и оди во прилог само на урбаната мафија. Андов најавува и дека со еколошкото друштво "Екомисија" ќе побараат средба со скопскиот градоначалник и од него ќе бараат да им објасни зошто го сменил ставот. - Ако Костовски смета дека со зголемувањето на комуналиите ќе ги спречи дивоградбите, се лаже. Тие што имаат пари да градат луксузни куќи во Гази Баба и на Водно, имаат доволно и за да ги платат "мрсните" комуналии на скопскиот градски татко. Костовски веројатно се премислува под притисок на урбаната мафија, но ние се уште не губиме надеж и планираме да разговараме со него - вели Андов. Железарци бараат итна промена на Генералниот план на Скопје и најавуваат дека, и без поддршка од Костовски и Трајановски, нема да дозволат 105 објекти да никнат во паркот во Гази Баба. - Разговаравме со претседателот на Советот на Скопје, Благоја Чоревски, кој ни вети дека ќе направи се што е во негова надлежност маркичките од парк-шумата во ГУП да бидат избришани. Изгубивме надеж дека Костовски ќе ги урне изградените објекти, како што најави, но нема да дозволиме никому да гради. Ако состојбите наскоро не се променат, ќе организираме нови протести и блокади, но овој пат пред Собранието - најавуваат од Железарница.
Pana
quote:
ќе организираме нови протести и блокади,
Ne be,ne vi treba toa.Treba samo da mu vlezete u kabinetot na Tripun utepaniot i da go izvlecete so sila za usi nadvor.Pa posle nadvor,kako ke mu dade gospod. p.s. kako nema da gi legalizira divogradbite Tripun koga i sfat mu Kamcev gradi na divo na Vodno.
SLaCk Inaku gradskata administracija raboti na otplakanje na dolgovite napraveni od prethodniot gradonacalnik,pa taka eden moj prijatel bese prijatno iznenaden koga mu se javija od Gradot da se dogovorat za isplakanje na dolgot od pred 4 godini.A dolgovi imalo mnogu!
intel
quote:
Originally posted by Pana
Taka i Tripun utepaniot im vikal na ohrigani, mi kazuva eden prijatel "ke go zemam Ohridsko ezero pod koncesija i ke go napravam raj za ribolovci,bidejki toa e mnogu dohodoven turizam". Jas mu vikam aj so sreka da vi e,ni go bapna nas u Skopje,sega vie ste na red
Денеска имавме можност да ловиме риба на повеќе локации во Скопје.Подвозникот кај Бутел, Автокоманда, накај Црниче, Стоковна куќа Мост-еј ова кое езерце беше, каков Охрид нема шанси, итн. Уште нашле изреволтирани гурачи на изгаснати автомобили да ги вадат пред камера на Сител кои бараа Бучко да дошол да гурне[:D] Тешко нас со Трипуна, не му чуе за градов.
Jakov Cel grad e poplaven i nemoze lugevo da se dvizat. Pomos. Aman ima li ovde bivsi gradonacalnici da ni objasnat zasto gi kopaa ulicite 4 godini nanazad. Pomos. Alo.....spasuvajte ne frlete nekoja guma za plivanje.
OooOo Stvarno ovoj Trifun bil bezobrazen. Pa sega li najde vakov silen dozhd da zavrne vo Skopje?? Se mislam i poplavite u istochna Makedonija da ne se od Trifun ... hmmm ... da beshe Penov, garant i gumi za spasuvanje kje doneseshe ...
SLaCk Go nema nesto Penov da ni kaze kolku SANTIMETRI atmosferska kanalizacija stavil i kolku MILIMETRI odvodi i kanali iscistil vo negoviot dvoen mandat?I na primer da kaze zosto po posledniot dozd na ruzveltova ima tri krateri dlaboki po pola metar da ne e toa radi fusherskata obnova na ulicata hmhmhm?
OooOo Trifun e kriv i za teniskiov teren [:D][:D][:D] ТОРОНТО - Рејчел Ориена зема пауза за да поплива за време на дождот што ги одложи мечевите на тенискиот турнир Роџерс куп во Торонто. Централниот терен беше прекриен со 20 сантиметри вода по поројниот дожд што го зафати Торонто. [IMG]http://tinypic.com/ay2flv.jpg[/IMG] [url="http://www.vest.com.mk/default.asp?id=102666&idg=6&idb=1546&rubrika=FOTO"]Source...[/url]
Jakov ne tuku se potsmevajte so gradskite tatkovci segasniot i bivsiot frlajte gumi i camcinja. Pana si grabna ribarskiot i ne zaeba ne zaboravi nas.da se davime.
Pana Za ova vi zborev vcera,ama ne e na odmet da ve potsetam i deneska. Tripun nema kapacitet ni znaenje da se spravi so Skopje.
quote:
ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ ТВРДАТ ДЕКА НЕ ИМ НЕДОСТАСУВА ВИЗИЈА ЗА ГРАДОТ Нови проекти дури в година "Нема да останеме само на проектите на Пенов", изјави Маја Мухиќ портпарол на скопскиот градоначалник Труфун Костовски на критиките дека оваа гарнитура нема нови свежи идеи Градските власти дури од наредната година ќе почнат некои нови проекти во Скопје. Веќе шест месеца откога завршија изборите единствено што работи оваа градска гарнитура, во поглед на поголеми инвестиции, е довршување на проектите на минатиот градоначалник Ристо Пенов. И тоа пробивањето на улицата Иво Лола Рибар, мостот кај Транспортниот центар , како и спортската сала. Ништо друго. "Градот ќе работи нешто ново, откога ќе се заокружи финансиската конструкција за планираните нови проекти како проширување на улиците Илинденска, Даме Груев, Климент Охридски. За идната година планираме и делумно решение за Јужниот булевар, кој го сметаме за капитален проект", изјави Маја Мухиќ портпарол на градоначалникот Трифун Костовски. Таа тврди дека негативните критики дека оваа власт нема своја визија не се коректни, бидејќи како што рече "не е точно дека имаат дефицит од проекти". "Генерално нема ништо ново, но пред се се работи на проектите од претходниот градоначалник. Има многу почнато и недовршено, при што се работи со полн интензитет за нивно доведување до крај. Не можеме да ги запоставиме започнатите работи, но тоа не значи дека оваа градска администрација ќе остане само на проектите на Пенов", рече Мухиќ
lav Читајте [url="http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2843&stID=61626"]овде [/url]за доработка на Кејот кој со децении „чека„ на милостива рака да го (с)уреди ...недај боже како Камениот Мост што мајстор Пенчо го занавек (с)уреди(л)!!!.
dejan Da se zdruzhime za Skopje Pana:p
lav
quote:
Originally posted by dejan
Da se zdruzhime za Skopje Pana:p
Секако ....зашто да не се здружиме ...само за ПОУБАВО Скопје ...ама никако и она како што мајстор Пенчо (си) го замислуваше и со НАШИ пари „правеше„ (слободно читај го растураше). Та сега ќе треба некој си нов земјотрес (недајбоже) за да ги збрише одеднаш сите негови и на пајташите-му негови дивоградби.
lav Види [url="http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=0&EditionID=440&ArticleID=18034"]овде[/url] како мрзеливите со децении градски служби наоѓаат оправдување и кога има и кога нема дожд. Примедбиве се лично мои.... а) Кога има дожд градот сосое тревниците станува ЏУНГЛА б) Кога нема дожд наликува на ПУСТИНА
Pana Kade bese denes Tripun utepaniot da polozi cveke na spomenikot na majka Tereza????
Jakov Pana ne zbori taka zasto Tripun i go napravi spomenikot na majka Tereza i eden kup pari dava za nejzina promocija(sto po mene e glupos ama nema vrska toa so ova).
lav
quote:
Originally posted by Pana
Kade bese denes Tripun utepaniot da polozi cveke na spomenikot na majka Tereza????
Сеуште има време тоа да го стори (ако и само ако не го сторил веќе) ...можеби тие ....мислам на штрајкувачите од Пролетер на чело со „менаџерот-шофер не му даваат ...оти Илинденска е (беше) утрово блокирана.
Pana
quote:
мислам на штрајкувачите од Пролетер на чело со „менаџерот-шофер не му даваат ...
....da be taka e,i jas mislam deka tie ne mu davaat da odi da polozi venec....
Jakov Pana so sakas da proturkas so muabetov za majka tereza i trifun.
Pana
quote:
Pana so sakas da proturkas so muabetov za majka tereza i trifun.
Nisto osobeno,ednostavno sakav da kazam deka dolznost na gradonacalnikot mu e na denesen den da go poseti spomenikot i da ostavi cveke,kako sto toa go pravese gospodinot Risto Penov. Spomenikot e napraven so negovi pari ama tolku.Fondacijata majka Tereza nema nikakvi drugi sredstva dobieno od nego.
трендафил Изгледа дека градоначалникот е блокиран од Пролетерци.
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Pana ne zbori taka zasto Tripun i go napravi spomenikot na majka Tereza i eden kup pari dava za nejzina promocija(sto po mene e glupos ama nema vrska toa so ova).
Jakov, mozhesh ova (boldiranoto) da go potkrepish so nekoj primer?
Jakov Јас колку што знам тој го финансираше споменикот во Скопје. Знам и дека дава пари на онаа организација фондација или што и да е Скојанката мајка тереза, на новинарон Тренчевски. Знам дека е по таа работа. Мислам и за кулата дека даде пари. Промоција не е соодветен збор ама мислам дека беше јасно.
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Pana?
Ti fali i: Strelec? :) Odgovornosta na pretsedatelot e definitivno mnogu pogolema za sluchajot koj shto go naveduvash, otkolku onaa na Trifun za posetata na spomenikot na Majka Tereza... Toa shto se sluchi vo Ljuboten i Karpalak e premnogu 'svezho' za da bide samo 'protokolarno'!
Namerno te izostaviv zasto Pana go pocna muabetot za Majka tereza. Ako nastanot e samo protokolaren togas i ne treba da mu se zameri na trifuna. Plus covekot protokolarno e vo Struga na struskite veceri na poezijata vo drustvo so Branko i Buckovski.
beaver hunter Nekolku prashanja: Pod chija nadlezhnost e krstot na Vodno? Gradonachalnikot na Skopje ili nekoj drug? Kje mozhe li nekoj da odgovori na ova?
concrete Koj krst?????? Ona vertikalno kupce rgosano zelezo na vrvot na Vodno zbrcano vo drugo horizontalno kupce gubre ?????? Ne mi e jasno, kako na ona celo jadenje burek, ne se sobraa barem trojca od VMRO koi sigurno se polni so para, da im ja zatnat ustata na zlonamernite komentatori zavrsuvajki go proektot i zadvizuvajki ja fondacijata MILENIUMSKI KRST. Ili sum se prejal bobinki , testirajki go ova noviot vkus za sezonata 2006????? Kako sto Trifun "gricka" srnetina, razmisluvajki za Zooloskata koja ke ja napravi "EVROPSKA " za primer na prostoljudieto koe denes edinstveno se setka niz nea......
Pana
quote:
Pod chija nadlezhnost e krstot na Vodno
Krstot e pod nadleznost na "Fondacija mileniumski krst".No tie se ziva tapa i nemaat denar za negovo odrzuvanje. Avtorot sto go proektirase krstot Zan,denes e sovetnik za urbanizam kaj Tripun utepaniot. So parite sto gi ukradoa DPMNE od prodazbata na "Telekomot" i koj iznesuvaa 350 milioni evra krstot trebase da bide zlaten a patot do nego sto DPMNE go pravese so nekoj izraelski zlaten asfalt(a toa vsusnost bila obicna glina)trebase da bide poplocen so mermer. Zatoa vikam deka se sto kazal DPMNE i sto ke kaze treba da se pomnozi so nula. Patem uste nema nisto od najavata na Tripun za prosiruvanje na ulicata Dame Gruev.A trebase da pocne uste pred dvaeset dena. p.s. Tripun i definitivno se otkazal da bide gradonacalnik.No se lazete ako mislite deka toa e Maja Muhic.Ne bila i taa.Od dobro izvesten izvor doznavam deka ulogata na gradonacalnik ja prezele dvoecot Jovan Donev(covekot sto stoi na celo na EvroBalkan i sto pere pari za "Soros") i gazdata na Interfalko.
Jakov Vo sabotata rano sabajle prskaa za komarci. Vtor pat godinava. Koga prskaa prviot pat ne bev vo Sk. i neznam sto se desi. Za vikendov znam. Otkako sabajleto isprskaa za komarci vecerta komarcite bea vo drasticno pogolem broj i mnogu poagresivni. Se obiduvam da najdam logicen odgovor zasto. Ili Trifun i kompanija prskale so sredstvo za RAZMNOZUVANJE na komarci ili od prskanjeto zaginale odreden broj insekti, pa preostanatite trgnale da se osvetat. Ne e zaebancija, ama porano(uste daleku pred Penov) koga ke isprskaa za komarci barem 10-15 dena nemase ni koamrec ni peperutka ni drugi insekti sega nema vrska, sabajle prskaat navecer upali sijalica na terasa site mozni insekti i gadinki ke se soberat. Provereno!
Pana ...e ama sovetnik za prskanje na Tripun mu e Marijan Dodovski od VMRO-DPMNE.E toj mu kazal na Tripun deka "ksomoksot"(mislam deka taka se vikase ne tvrdam)se rastvora so voda...E sega prskaj gi ti komarcite so voda i uste poveke ke gi nalutis..... bidejki si gi oladil.
lav
quote:
Originally posted by Pana
...e ama sovetnik za prskanje na Tripun mu e Marijan Dodovski od VMRO-DPMNE.E toj mu kazal na Tripun deka "ksomoksot"(mislam deka taka se vikase ne tvrdam)se rastvora so voda...E sega prskaj gi ti komarcite so voda i uste poveke ke gi nalutis..... bidejki si gi oladil.
Дилемата (а можеби и мултилемата) која „виси„ во воздухов форумски би гласела.... ДА НЕ ИМА ОВДЕ (вградено некаккво ...на пример...) ЛИЧНО ИСКУСТВО...мислам после серијалов од атаци (не тврдам дека се неоправдани ...ами само некако обоени...а ???.
Pana ...bidi siguren lavu deka apsolutno nema nisto takvo...ni priblizno....
Jakov Pana znaci kako maftas prva liga si....SDSM skola, a? :) Marjan Dodovski e od Narodna Partija nemoj da insinuiras. :)
lav
quote:
Originally posted by Jakov
Pana znaci kako maftas prva liga si....SDSM skola, a? :) Marjan Dodovski e od Narodna Partija nemoj da insinuiras. :)
Мааале ...фана го жив ‘в лжа. Јаго сега Пан‘та нек си се с‘клдисуе.
OooOo bre bre bre shto eksperti se sobraa na edno mesto ... :)) Samo za seir ste ...
lav
quote:
Originally posted by OooOo
bre bre bre shto eksperti se sobraa na edno mesto ... :)) Samo za seir ste ...
Во име на останатите овдепосочени „експерти„ , ви искажувам(е) благодарност...нели? А за сеир ...во право си ...та нели за сеир е се што овде се збиднува...не мислм само на форумов...! пс И политиката е само СКАПО ПЛАТЕН сеир со државни пари и со соодветни сеирџии и сеирџики. Мислиш дека (не) е неоподно да ги именувам секого посебно?
Pana Tripun utepaniot zaedno so Lovrek(sefot na kabinetot)i uste dvaeset luge posledniov vikend bile vo Ohrid vo hotel "Milenium" i tamu drzele nekoja "Rabotilnica za upravuvanje so Skopje". Ne mozele vo Skopje zasto lugeto ke im zvonele i ke gi voznemiruvale. Pa picka li mu materina na utepaniot pa on sam vikase vo predizbornata kampanja deka trebalo da bidat blisku do graganite na Skopje i da gi slusaat nivnite problemi. I uste kazuva utepaniot Tripun deka toa bilo plateno od budzetot na grad Skopje i ponatamu ke bilo praksa(demek ke odele sekoj kvartal),a ako slucajno snemalo pari on ke dal od negovite. Taka vikase i za dnevnicite za vo stranstvo,demek negovite sorabotnici trebalo da idat postojano vo stranstvo za da vidat kako tamu se raboti i ako snemalo pari on ke dadel od negovite. I uste kaza deka on nema da zemal dnevnici. E sega dvaeset luge po 100 evra pansion puta tri dena vo "Milenium",pa sluzbeni koli pa sveceni veceri,pa setanje po ezero so brod i udrete matematika kolku toa kosta. Pa so tie pari picka li mu materina ke asfaltirase 50 metri od ul"Vasil Gorgov"kolku sto se raskopani, zasto gi iskrsivme kolite. p.s. tek da znaete koe drustvo bilo sobrano u Ohrid,se sami hostapleri,bludnici i pedofili
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
p.s. tek da znaete koe drustvo bilo sobrano u Ohrid,se sami hostapleri, bludnici i pedofili
Za hostapleri mozhebi, ama za bludnici i pedofili... aman ne preteruvaj!:)
Pana Denesen "Vecer" pisuva:"Spored opoziciski krugovi,partijata na Kostovski na 28 septemvri". Sigurno ovie opoziciski krugovi se Latas i Zingovizija.Zatoa ne im veruvam. Ednostavno ne veruvam deka ke ja imame taa"sreka" utepaniov da go izlazat i da napravi partija.
dejan Ne sum protiv Kostovski da formira svoja partija....ama kako misli covekot deka narodot (posebno Skopjani) ke glasa za nego?? Gradonacalnik e...barem da se pokazhese, da napravi svoj lik...
Pana Cile mu vrti grb na Trifun "Zagrizeni sme od dosegasniot angazman na gradonacalnikot,koj vo petmesecniot mandat ne ponudi vistinska inicijativa za resavanje na problemite na graganite",veli Vasil Topurkovski na vcerasniot pres. Corevski pak dodava:"Gradonacalnikot da predlaga svoi luge e nedozvolivo.Na ovoj nacin sovetot na gradot ne ke moze da ja kontrolirar abotata na direktorite sto gi izbira gradonacalnikot".
lav
quote:
Originally posted by beaver hunter
Nekolku prashanja: Pod chija nadlezhnost e krstot na Vodno? Gradonachalnikot na Skopje ili nekoj drug? Kje mozhe li nekoj da odgovori na ova?
Неможе засега да ти се одговори ...оти правиот газда сеуште не е дефиниран...се додоека не (про)падне КРСТОТ...семакедонскиот символ на 2.000 годишната традиција на Христијанството започната со доаѓањето на Апостолот Павле во Македонија. пс Имав своевремено отворено тема за ова ......мислам за КРСТОТ кој нели не СВЕТИ повеќе (како некојпат) ...ама „надлежните„ , најверојатно не „љубат„ да ....се весла ..ууууууууууупс зборува за некакви си крстови!!! А да беше можеби ПЕТОКРАКА ..ееееееее тогаш можеби и ќе беше се поинаку.........нели? Мислам налице и како приличи за Христијанска Земја ...некои со гордост и ја нарекуваат БИБЛИСКА Македонија
Pana ...ma toa e se vo red ,samo ne pisa nisto za gafovite na Tripun utepaniot
lav Originally posted by Pana
Cile mu vrti grb na Trifun "
quote:
Zagrizeni sme od dosegasniot angazman na gradonacalnikot,koj vo petmesecniot mandat ne ponudi vistinska inicijativa za resavanje na problemite na graganite",veli Vasil Topurkovski na vcerasniot pres.
„Старото„ нели ОХОХОООО ВРТИГАЗЕ ...пак (ни) ја врти старата и омиљена „плоча„???!!!
quote:
Corevski pak dodava:"Gradonacalnikot da predlaga svoi luge e nedozvolivo.
Најпрво ...нека Чорево Скопско и Битолско (Пламенка-де по б‘лгарски) сам себеси нека си одговори : Може ли т‘зи „партија„ ...чии членови можеш да ги седнеш на едно бицикло ...да упрвавуваат со други партии и тоа ОХОХО големи ...мислам на бројот на активното-им членство?
quote:
Na ovoj nacin sovetot na gradot ne ke moze da ja kontrolirar abotata na direktorite sto gi izbira gradonacalnikot".
Ако е проблемот на Градоначелникот ...тој е и надлежен да си го одбере начинот...нели?. пс А и му пропадна на Чорето мигот за да ги „купи„ градските советници со „давање„ на мобилки ..ама платени од Градскиот Буџет. ппс Кој (му) даде т‘зи право на Пламенка-де , а ???.. Мислам да ги троши без веза парите на Скопјани!?. Нека си ги троши парите свои , од ХОНОРАРИТЕ кои ги зама за ХИХИрик(а)у.
Pana
quote:
Нека си ги троши парите свои
..taka si e.....zatoa mislam deka i onoj utepanion Tripun treba da si gi nosi gostite vo Ohrid na svoj racun a vo Skopje treba da asfaltira.....
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Нека си ги троши парите свои
..taka si e.....zatoa mislam deka i onoj utepanion Tripun treba da si gi nosi gostite vo Ohrid na svoj racun a vo Skopje treba da asfaltira.....
Секако дека тука мислиш и на Владата ....односно и пособно Јас мислам на БАБА ЗУМБУЛА...да намали тоа со патувањата по разноразни (шопинг велат некои злобници-де) дестинации посебно мислам на омилениот од сите досегашни (вакви) Владини министри Дубаи...нели?.
Pana ...ama pak nisto ne kaza za Tripun utepaniot,begas od muabetot kako Tripun da ti e brat boze me oprosti....
dejan Eve link:) http://www.vest.com.mk/default.asp?id=103232&idg=6&idb=1554&rubrika=Skopje
Strelec СДСМ: Костовски под директен притисок на ВМРО-ДПМНЕ СДСМ денеска реагираше на вчерашната неуспешна интерпелација на претседавачот на Советот на Град Скопје Благоја Чоревски со обвинување дека воздржаното гласање на советниците од ВМРО-ДПМНЕ ги прави соучесници во нерешавањето на проблемите во Градот. Тања Томиќ, советник во Советот на Град Скопје од СДСМ, на денешната прес конференција, искажа забалешки на листата на предложени кандидати за членови на управните одбори на јавните претпријатија и на одборите за контрола на финансиското работење. „Сите тие беа партиски војници. Ја нема независноста што ја промовираше Трифун Костовски и вчерашната седница укажува дека тој е под директен притисок на ВМРО-ДПМНЕ“, изјави Томиќ. Според неа, градоначалникот Костовски станал најдиректен извршител на политиката на лидерот на оваа партија, Никола Груевски. „Место Костовски и Чоревски да го губат времето во партиски комбинаторики треба да се посветат на решавањето на актуелните проблеми како што се блокадите на превозниците и смената на училишните директори оти денеска е првиот училишен ден“, додаде Александар Наумовски, потпретседател на Градскиот комитет на СДСМ.
lav
quote:
Originally posted by Pana
...ama pak nisto ne kaza za Tripun utepaniot,begas od muabetot kako Tripun da ti e brat boze me oprosti....
Не бегам од одговори на секакви прашања и немам никаква одговорност само затоа што немам браќа на фунции. Едноставно пристапот ми беше оневозможен.
OooOo ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТОВСКИ СО ПРЕДЛОГ ЗА ИЗНАЈМУВАЊЕ И НА КОЛОВОЗИТЕ Реклами на пешачките премини Градските власти се надеваат дека на овој начин ќе го зголемат буџетот на градот, бидејќи, како што велат, Скопје има долг од 11 милиони евра. Градските власти најверојатно и пешачките премини ќе ги изнајмуваат за реклами. Градоначалникот Трифун Костовски изјави дека на овој начин се надеваат да го зголемат буџетот на градот, бидејќи, како што кажа, Скопје има долг од 11 милиони евра. Освен пешачките премини, градоначалникот рече дека ќе бараат начини и за изнајмување на други простори за реклами. "Ние ќе ги изнајмуваме и пешачките премини за рекламирање. Како газди, долу, со свои реклами можат да бидат на пример Космофон или Мобимак. На сите можни начини ќе гледаме да го зголемиме буџетот на Градот, оти Скопје има пет пати помал буџет од Тирана, а 20 пати помал од Белград", изјави градоначалникот Костовски. Досега градот од дејноста рекламирање, собираше пари од закупот на билбордите, како и од фирмарина. Поранешниот градоначалник Ристо Пенов се жалеше дека тоа што градот го собира како профит од билбордите е многу малку. Според него годишната дозвола која "Еуролинија" и ја плаќа на градот изнесува околу 250 илјади евра, а "Акцент медија" плаќа нешто помалку. Градот, освен профитот од дозволата, годишно од овие две фирми добива и провизија од околу 120 илјади евра. Сето тоа собрано заедно изглегува дека градот само од овие две фирми добива повеќе од 500.000 евра. Се очекува одлука за изнајмување на премините како и цифра колку градот ќе добива од ваквото рекламирање.
OooOo ОТКАКО ЌЕ СТАПАТ НА СИЛА РЕСТРИКЦИИТЕ ВО ГРАДСКИОТ ПАРК Од 1 октомври, после 20 часот, Градскиот парк ќе биде затворен за секакво движење на граѓани. Градските власти објаснуваат дека после 20 часот, чуварските служби со асистенција на полицијата ќе ги казнуваат оние граѓани кои ќе ги начекаат дури и седнати на некоја клупа. "Оние што ќе бидат фатени како седат на клупа ќе мора да платат казна", велат од одделението за односи со јавност од градот. Паркот, велат од градот, нема да се оградува, туку ќе има посебен режим. Летно време, според одлуката која се усвои на последната седница на Советот на град Скопје, паркот ќе работи од 5 наутро до 23 часот, додека зимно време од 5 наутро до 20 часот навечер. Имајќи предвид дека Градски парк ќе биде затворен, а парковите се познати по 'љубовните активности' на клупите во вечерните часови, скопјани ќе мора да се задоволат со помалите и отворени паркови каде никој нема да ги казнува. Такви паркови, конретно во Центар се Жена парк, Урбан парк, и Паркот на новинари, кои ги обнови и целосно ги реконструираше градоначалничката на Центар Виолета Аларова. Во Градски парк, се објаснува во одлуката, движење ќе биде дозволено само на пешачките и велосипедската патека по должината на Кејот на Вардар, како и на сообраќајницата по која се доаѓа до Градскиот стадион. Одлуката на градот за затворање на Градскиот парк се усвои заради подобра заштита на паркот од моторни возила, возење велосипед надвор од означените патеки, мокрење на домашни миленици во зеленилото, собирање на посетители надвор од работното време на паркот, конзумирање на алкохол, пуштање гласна музика и друго. "Преку неделата, а особено за викендите , евидентно е конзумирање на големи количини алкохол, наркоманија, проституција, пироманија и други видови насилства. Во утринските часови се собираат значителни количества шприцеви и отпад', се вели во образложението од Одлуката. Се очекува Градот Скопје да ја формира 24 часовна чуварска служба, а јавното претпријатие "Паркови и зеленило" да го одреди нивниот број. Оваа служба ќе работи во содејство со Комуналната инспекција на градот Скопје, и со постојана асистенција од полицијата. Препишаните казни ќе се однесуваат како за уништување на инфраструктурни објекти во паркот, така и за нарушување на јавниот ред и мир.
toni_a a ebacite sega!?[:D] sto stana so vodno,go zatvorija li za avtomobili?
Pana Pazi sega.....,otkako gi izlaza onie banditine od "Proleter" deka ke im dade nova avtobuska stanica,Tripun utepaniot sega im preti deka ako ne gi trgnat avtobusite od Ilindenska oni sami ke gi otstranat so gradezni masini. Znaci pred 15 dena im davase avtobuska a sega im preti so buldozeri. Ete toa e Tripun utepaniot takanarecen gradonacalnik.Zalno,mnogu zalno. p.s.dali go procitavte naslovot vo "Vest" pred dva-tri dena:Vo park zabraneto fakanje.Epa vakov naslov e sramen i za nekoj zolt pecat a ne kamoli za dneven vesnik.Mizerija od "novinari".
dejan Зад случајот со „Пролетер" стојат луѓе на ДУИ !!!! Структури на владејачката Демократска унија за интеграција го злоупотребуваат проблемот со автобуската станица за ?Пролетерри за сопствени и партиски цели, обвинуваат луѓе блиски на градските власти во Скопје. Две лица, членови на ДУИ, според истите извори, веќе подолг период сплеткарат во ?Пролетерри, а актуелното раководство го користат како параван за сопствените активности. Станува збор за Исни Шума и Алил Палоши. Во ДУИ потврдуваат дека станува збор за нивни членови, но демантираат каква било партиска поврзаност со нивните активности. ?Партиската централа нема никаква врска со тие луѓе. Тие само фигурираат како членови на ДУИ, но ниту имаат некои високи позиции, ниту пак партијата има некаков интерес и знаење за она што се случува во ?Пролетерри, велат во партијата. Кулминацијата на проблемот проследен со неколкунеделни блокади на улицата "Илинденскааи на потегот пред Советот на Скопје може да се очекува во наредниот период, бидејќи и властите во главниот град, се чини, се пред ?пукање на филмотти, па размислуваат, ако набрзо надлежните не ја отстранат блокадата пред градската управа, да ја употребат механизацијата за да ги расчистат автобусите на ?Пролетерри. Градоначалникот Трифун Костовски тоа отворено го најави, соопштувајќи и свој став за генезата на проблемот во претпријатието. ?Случајот со ?Пролетер° е парадокс кој говори дека дефинитивно правната држава не функционира. Фирмата промовира криминален начин на работење, од 2003 година имаат блокирана сметка, а како менаџери се јавуваат луѓе коишто воопшто ги нема на списокот на ?Пролетерри. Тие инсистираат сосила да добијат привремена локација и за мене е спорно дали се занимаваат со превоз на патници или, пак, бараат да формираат автобуска станица во којашто ќе нудат автобуски услуги. Три недели веќе институциите на системот не реагираат. Секој има право да протестира, но демократското право прераснува во анархијааи, вели градоначалникот Костовски. Неформални извори во градската власт обвинуваат дека зад актуелното раководство на "Пролетерри, всушност, стојат некои структури на ДУИ, кои вкупниот приход од автобуската станица која работи без жиро- сметка ја користат за лични и партиски потреби. ?Ацо Николовски е само истурена фигура, а внатре шефуваат структури од ДУИ. Неодамна како менаџери на "Пролетерри пред медиумите се појавија и Исни Шума и Алил Палоши, кои фигурираат како надворешни членови на Управниот одбор. Активен поддржувач на протестот е и Риза Балкан, турски државјанин и сопственик на ?Хисар туризамми, кој деновиве добил извршно решение од Министерството за транспорт и врски за уривање на привремената автобуска станица "Дрводекорри, каде што е забранет и влез и застанување на автобусиии, велат во градската управа. Градоначалникот Костовски не сака да ги коментира ваквите информации, но вели дека проблемот треба да го решат надлежните институции, министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски. ?Го почитувам законот и правилата на игра, но проблемот е во нашите институции. Заради изградбата на Меморијалниот центар на холокаустот, полицијата за половина час го расчисти теренот, а не може да ги тргне автобусите на "Пролетерри, кои веќе три недели прават блокади. Испративме двапати писмено барање до МВР да реагира, а се обративме и до Министерството за транспорт и врски. Никој од нив не се појави на самото место, ниту пак реагираше на кој било друг начин. Ќе почекаме да реагираат институциите, но ако тие не го сторат тоа, самите ќе интервенираме во рамките на нашите надлежности. Се чувствувам одговорен пред граѓаните на Скопјееи, вели Костовски. Состојбата може да добие и поинаков тек по 5 октомври за кога е закажано враќањето на легитимниот директор Драги Андоновски со полициска придружба во просториите на претпријатието. Во МВР велат дека во случајот со протестите на "Пролетерри постапува согласно со позитивните прописи. Според портпаролот Борче Пешевски, МВР се грижи за непречено одвивање на сообраќајот на дел од "Илинденскааи и на околните сообраќајници и за одржување на јавниот ред и мир за време на протестите, но нема законска надлежност за попречување или ограничување на протестот. Sto e ova sega?![:0]
lav
quote:
Originally posted by Pana
Pazi sega.....,otkako gi izlaza onie banditine od "Proleter" deka ke im dade nova avtobuska stanica,Tripun utepaniot sega im preti deka ako ne gi trgnat avtobusite od Ilindenska oni sami ke gi otstranat so gradezni masini. Znaci pred 15 dena im davase avtobuska a sega im preti so buldozeri. Ete toa e Tripun utepaniot takanarecen gradonacalnik.Zalno,mnogu zalno. p.s.dali go procitavte naslovot vo "Vest" pred dva-tri dena:Vo park zabraneto fakanje.Epa vakov naslov e sramen i za nekoj zolt pecat a ne kamoli za dneven vesnik.Mizerija od "novinari".
Пана Информации од 2 рака... Не ветил ништо како што самите благоизволиле да кажат на ТВ-та мислам на „манаџерите„ на Пролетер ...освен дека АКО ПОСТОИ ЗАКОНСКА МОЖНОСТ за тоа. Пријателот мој бил присатен таму.
OooOo Нема пари за греење во средните училишта Скопскиот градоначалник Трифун Костовски се жали дека Министерството за образование не им префрлило доволно пари за греење на средните училишта, кои со децентрализацијата минаа во надлежнист на градот. Тој вели дека не било платено греењето за второто полугодие од минатата учебна година, а средствата што се префрлени за ова полугодие не се доволни да се обезбеди затоплување во 21 средно училиште во Скопје. "Сакав со министерот за образование Азис Положани да воспоставам соработка како и со министерот за култура Благоја Стефановски, кој беше многу флексибилен од аспект на прифаќање на моите забелешки. Кај Положани такво разбирање не најдов, иако наши тимови преговараат со тимови од Министерството за наоѓање решенија за проблемите со кои ќе се соочиме со преземање на надлежноста", објаснува Костовски. Тој вели дека нема да дозволи учениците да губат од наставата, или учебната година да биде прекината. Градот побарал од АД"Топлификација" да им даде бенефицирани цени за греење на образовните и културните објекти. "Топлификација не прифати, бидејќи е приватно претпријатие и работи на пазарна основа. Ни на сон не ми паѓа да не обезбедам греење за училиштата и да дојде до прекин на наставата. Тоа значи дека ќе морам да штрбнам од другите ставки во буџетот на Градот, но нема да прифатам само преземање на обврските", додава Костовски. Тој размислува во иднина да обезбедат алтернативни начини на греење за училиштата, кои ќе бидат поекономични од сегашните. "Ако гасификацијата во скоро време почне да функционира кај нас, размислувам греењето да го префрлиме на гас, кој е многу поефтин од нафтата. Исто така има размислување да се искористи сончевата енергија. такви системи во светот постојат и веќе се користат. Колку тоа може да ги промени состојбите треба да видиме, но и ако за 50 отсто ни ги реши проблемите ќе бидеме задоволни", додава Костовски. Министерот Положани пак вели дека кусокот на средства на кој се жалат многу градоначалници всушност и не е кусок, бидејќи префрлените средства се само за ноември и декември. Тој објаснува дека за следната година ќе префрлат и други средства за трошоците за одржување на училиштата, а проблемот со долговите ќе се решава преку политиката на Владата за плаќање на долгови. (Е.А.)
Ceki Костовски на средба со Агим Красниќи во Кондово http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=51061
трендафил
quote:
Originally posted by Ceki
Костовски на средба со Агим Красниќи во Кондово http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=51061
Или Красниќи и понатаму работи за СДСМ и ДУИ па самиот му се намести на Трифун, или Трифун го повикал за да ги освои симпатиите на гласачите на СДСМ и ДУИ кои очигледно се задоволни со симнувањето на потерници по него.
dejan Koj znae....spored SDS, Trifun e sega terorist, koj se dogovara so banditi/teroristi, a togas sto se oni?? haha
Ceki
quote:
Originally posted by dejan
Koj znae....spored SDS, Trifun e sega terorist, koj se dogovara so banditi/teroristi, a togas sto se oni?? haha
Stvarno? Bas i mislev, deka tie taka ke reagirat. Glupaci ... Mozda sega simpatizerite na sds stvarno ke glasat za Trifun, poso tie se "pro-evropski" moderni demokratski luge, koj se za mirno resavanje na konflikti i ponizuvanja.
dejan Nisto cudno! Dobro gi procita Trifun.
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
Koj znae....spored SDS, Trifun e sega terorist, koj se dogovara so banditi/teroristi, a togas sto se oni?? haha
Може само да се љубоморни што најголемата нивна љубов, Агим Красниќи, ги изневери со Трифун.
dejan Eve poveke i slika http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=16361
трендафил Еден е односот кон граѓанин по кого има потерница и кон неосуден граѓанин без потерница. Првиот се смета за виновен, вториот за невин се` додека судот не одлучи другачие. А ваквата ситуација е политичка одлука на тие што сега најповеќе се чудат зошто еден слободен граѓанин на главниот град Скопје се наоѓал во близина на скопскиот градоначалник. Да дојдеше човекот на 7 септември на Кале, можеби Црвенковски и орден ќе му закачеше. Ако орден може да добие кумот што не нарече Macedonia и како Врховен командант целото оружје и го подари на ЈНА и таткото на Охридскиот договор (препишан од Призренската декларација на Али Ахмети), утре ќе го добие и Агим Красниќи. Сепак тој е помал злосторник од Али Ахмети или Г`зим Острени, а веројатно и ордените ќе се делат према Рамковната. Доколку не ги копираме САД кои ордени за заслуги во Ирак им даваат само на Македонци.
Ceki Средбата со Красниќи немаше политичка конотација. Неговото доаѓање не беше најавено, а нашето одење таму беше единствено во врска со проектот за изградба на патот. Красниќи дојде како жител на населбата Кондово, а градоначалникот ниту има ингеренции, ниту, пак, беше таму за да преземе какви било мерки против него. Костовски со Красниќи разговараше единствено за проектот и за неговата изведба - изјави за новинарите Маја Мухиќ, портпаролка на градоначалникот Костовски. http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=30521 Izgleda ova bese namesteno od strana na dui i sdsm. Bas si gi predstavuvam, kako ahmeti i crvenkovski se smejat i si mislat kouku go zaebaja Trifun so ova. Gnasovi ...
dejan Костовски ќе го слуша гласот на народот Градоначалникот Трифун Костовски секоја последна среда во месецот ќе се среќава со граѓаните да ги чуе нивните проблеми и барања. Тој секој месец ќе одвојува по два три часа за средби со граѓаните, односно скопјни ќе можат да се видат и да поразговараат со него од 16 до 19 часот во одредените денови. Средбите ќе се закажуваат секоја среда во периодот од 8 до 16 часот, а закажувањето може да се направи по телефон на бројот 3297-255, или на е-маил адресата: грагјаниЖскопје.гов.мк. "Ги молиме граѓаните кои сакаат да се сретнат со градоначалникот, нивните барања да бидат исклучиво во согласност со неговите надлежности. Со оваа иницијатива на градоначалникот на Скопје се настојува да се излезе во пресрет на секојдневните проблеми, барања, интереси и идеи на граѓаните, а кои се однесуваат на нашиот град. Со оваа практика сакаме од град на спротивставени интереси што водат кон отуѓување, Скопје да почне да функционира како механизам во служба на луѓето", велат во Одделението за односи со јавност на градот. Првата средба на Костовски со граѓаните треба да се случи кон крајот на овој месец, а оваа практика тој ќе ја воведе како дел од неговата програма за учество на граѓаните во управувањето со Скопје. Средби со граѓаните прави и претседателот на Советот на Скопје, Благоја Чоревски. Кај него скопјани барале се и сешто, тргнувајќи од помош за решавање здравствени проблеми па се до вработувања. http://www.vest.com.mk/default.asp?id=103696&idg=6&idb=1561&rubrika=Skopje
Great_Macedonian jas mislam deka kostovski saka da bide vo 'trend' so novata moda vo makedonija, odnosno.. da se bide prijatel so onie koj go krsat zakonot i rabotat protiv drzavnite interesi. Ne deka trifun ne cini.. mora covekot da bide vo trend ;)
dejan http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=31053&vid=495
Pana deki,deki,nisto nema da bide od toa,javi se za edno tri meseci i ke vidis deka toa e samo vetuvanje
Ceki
quote:
Originally posted by dejan
Moze i toa e Ceki, na site vesnici, toa e prvo.
http://217.16.70.245/?pBroj=1875&stID=42927&pR=2 Владејачкиот СДСМ, пак, од вчера, е во офанзива по скандалот со повлекувањето на потерницата за Красниќи. Според социјалдемократите, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, го наместил Костовски во Кондово, со цел политички да го промовира и амнестира Красниќи и на тој начин да ја зацврсти коалицијата со опозициската ДПА. Портпаролот на СДСМ, Емилијан Станковиќ, вчера обвини дека по правното и аргументирано расчистување дека нема правна амнестија за лицето А.К., токму Груевски бил тој што го амнестирал Красниќи. Цело време од ВМРО-ДПМНЕ се тврдеше дека некој преговарал во Кондово. Доколку такво нешто постоело, одговорот го добивме завчера, кои партии всушност преговарале со одредени лица од Кондовоои, изјави Станковиќ. СДСМ го обвинува Груевски дека практично тој се ракувал со Красниќи преку шефот на неговиот кабинет и директор на скопски Водовод. Во владејачката партија уште и обвинуваат дека обновувањето на коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДПА е, всушност, обид за повампирување на идејата за поделба на Македонија!?? Ova e za smeenje ili placenje? Dali tie vo opsto nemat sram, posle se so napravija, zakonot za decentralizacija, za znaminja, ... I sega ke se pravat patrioti???
dejan Ne e ni za smeenje, ni za placenje Ceki. Ova e za zhalenje, zavali SDS...oni nemat sram, mnogu im e gajle, utre ke recat deka oni ja spasile Makedonija.
Pana Ajde da pocneme so red. Ako gi isklucime ovie infantilni pisuvanaja na Ceki,Trendafil i Dejan koj ne zivee na ovaa planeta rabotata e mnogu prosta. Stariot peder Tripun utepaniot saka (ama nema g'z)da pravi partija i sega im se udvara na banditi kako Krasnici.Patem do nego sedi i Mevljan Tairi covekot sto saka institucionalno da gi diskriminira makedoncite. Dzabe e pravdanje deka toa bilo slucajno koga Tripun utepaniot se vide uste dva pati "slucajno" so Krasnici vo Rasce i Saraj.Patem vo Saraj otide da gi gleda pelivanite.I toa na denot na nezavisnosta na Makedonija. No nejse,covekot e maloumen i takvi mu se i postapkite. Do pred mesec dena vikase deka "od utre" pocnuvame da go sirime bulevarot "Sveti kliment ohridski",a sega vika deka ke pravel anketa so graganite dali trebalo toa.Ovie od opstina Centar se fakaat za glava na vaka kazanite gluposti zasto DUP za Debar maalo 2 e donesen uste lani.Pa ima li nekoj sovetnik ovoj Tripun utepaniov da mu kaze da ne kine zeleni. Za ulicata Dame Gruev sto trebase da pocne da se raboti uste pred dva meseci ni zbor. Utepaniov otisol so sorabotnicite (pak na trosok na graganite )vo Moskva za da pravel "metro" vo Skopje.Boze me oprosti ama mislam deka covekov e navistina retardiran.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Ajde da pocneme so red. Ako gi isklucime ovie infantilni pisuvanaja na Ceki,Trendafil i Dejan koj ne zivee na ovaa planeta rabotata e mnogu prosta. Stariot peder Tripun utepaniot saka (ama nema g'z)da pravi partija i sega im se udvara na banditi kako Krasnici.Patem do nego sedi i Mevljan Tairi covekot sto saka institucionalno da gi diskriminira makedoncite. Dzabe e pravdanje deka toa bilo slucajno koga Tripun utepaniot se vide uste dva pati "slucajno" so Krasnici vo Rasce i Saraj.Patem vo Saraj otide da gi gleda pelivanite.I toa na denot na nezavisnosta na Makedonija. No nejse,covekot e maloumen i takvi mu se i postapkite. Do pred mesec dena vikase deka "od utre" pocnuvame da go sirime bulevarot "Sveti kliment ohridski",a sega vika deka ke pravel anketa so graganite dali trebalo toa.Ovie od opstina Centar se fakaat za glava na vaka kazanite gluposti zasto DUP za Debar maalo 2 e donesen uste lani.Pa ima li nekoj sovetnik ovoj Tripun utepaniov da mu kaze da ne kine zeleni. Za ulicata Dame Gruev sto trebase da pocne da se raboti uste pred dva meseci ni zbor. Utepaniov otisol so sorabotnicite (pak na trosok na graganite )vo Moskva za da pravel "metro" vo Skopje.Boze me oprosti ama mislam deka covekov e navistina retardiran.
Vo princip gresis.....TAKOV RETARDIRAN moze da funkcionira samo vo OKOLINA POLNA SO RETARDIRANI!!!!!
Pana
quote:
TAKOV RETARDIRAN moze da funkcionira samo vo OKOLINA POLNA SO RETARDIRANI!!!!!
Do jaja si vo pravo....
dejan Костовски во Москва договарал изградба на метро во Скопје Градоначалникот на Скопје Трифун Костовски, со делегација од Градот, минатата недела беше во посета на Москва на покана на московскиот градоначалник Јуриј Лушков. Костовски барал сугестии од Лушков за тоа како треба да изгледа генаралниот урбанистички план, како да заживее нашата зоолошка градина, како и совети за справувањето со снежните врнежи и обележувањето на хоризонталната сигнализација на сообраќајниците. Нашиот градоначалник пред рускиот колега ја истакнал и неговата идеја за градење метро во Скопје, и побарал помош од руски експерти за изработката на проектот за изградба на метрото. Во разговорите меѓу Костовски и Лушков, договорено е покрај нивната директна комуникација, да се ангажираат и претставници од двата града, кои ќе работат на конкретизирање на проектите од заеднички интерес. Interesno! I ako moze nema da vidime nesto od ova za nekolku godini, barem e nekoj cekor.
Pana ....abe Tripun ne moze da asfaltira dve dupki vo gradov a ne pa ke pravel "metro"...
lav Originally posted by Pana
quote:
Ajde da pocneme so red.
Се сложувам дека редот на нештата треба да биде секојпат запазуван...нели?
quote:
Ako gi isklucime ovie infantilni pisuvanaja na Ceki,Trendafil i Dejan koj ne zivee na ovaa planeta rabotata e mnogu prosta.
Вакви квалификации и тоа за повеќе луѓе наеднаш ...сепак е неумесно да се искажуваат...секако мислам во случај со неслагање со нивните овде искажани ставови.
quote:
Stariot peder Tripun utepaniot saka (ama nema g'z)da pravi partija i sega im se udvara na banditi kako Krasnici.Patem do nego sedi i Mevljan Tairi covekot sto saka institucionalno da gi diskriminira makedoncite.
Може и исто вака да се каже...нели , ако стариот лисец го можеше тоа во Гастивари во 1991 година да го прави ...оти-де и другиов да не може...мислам на посочените дејанија кои сепак не се исти за обата „политичара„?!.
quote:
Dzabe e pravdanje deka toa bilo slucajno koga Tripun utepaniot se vide uste dva pati "slucajno" so Krasnici vo Rasce i Saraj.Patem vo Saraj otide da gi gleda pelivanite.I toa na denot na nezavisnosta na Makedonija.
СЕКАКО
quote:
No nejse,covekot e maloumen i takvi mu se i postapkite.
Ова можат да го искажат само лекари со тапија(не мора да е Швајцарска) , или пак луѓе од ЗАВИСТ што поосчениов ги „збриша„ на минатите Изборите и им ги „помати„ сметките...нели...на слични на него кандидати за ваква престижна фунција која ОХОХО е доходовна...нели?.
quote:
Do pred mesec dena vikase deka "od utre" pocnuvame da go sirime bulevarot "Sveti kliment ohridski",a sega vika deka ke pravel anketa so graganite dali trebalo toa.Ovie od opstina Centar se fakaat za glava na vaka kazanite gluposti zasto DUP za Debar maalo 2 e donesen uste lani.Pa ima li nekoj sovetnik ovoj Tripun utepaniov da mu kaze da ne kine zeleni.
И Јас се прашувам ...ама нема одговор ...мислам валиден.
quote:
Za ulicata Dame Gruev sto trebase da pocne da se raboti uste pred dva meseci ni zbor.
И не само таа...има мнооооогу работи кои чекаат да стасаат на ред за извршување...ама во ХАОТИЧЕН град каков што е (наследен таков) Скопје од каде ида почнеш сепак мора до крај и да стасаш..амам не ја бива ссо само еден мандат. Најверојатно ќе требаат 2-3 ...па ќе видиме...нели?
quote:
Utepaniov otisol so sorabotnicite (pak na trosok na graganite )vo Moskva za da pravel "metro" vo Skopje.Boze me oprosti ama mislam deka covekov e navistina retardiran.
И набрканиот од граѓаните истото го правеше во Москва...ама само за ТРАМВАЈ (нема врска со оној кој го викаат ЖЕЛБА). Среќа е што овој „утепаниов„ гледа малку понапред од неговиот предходник ...иако Метрото и не е некоја новина ...мислам за цивилизацијата. А дали сме (стасале) до цивилизацијата....ќе судат поколенијата....разбира се ако Б(а)учко и слични на него предвреме не ги разбркаат по светот. За да ПОСВЕДОЧАТ...пред некого....
Pana Tripun utepaniot ke ja gradel gradskata kuka na Skopje na levata strana od Vardar. Abe toj nema vrska koja e leva a koja desna strana na Vardar a ne pa kuka ke gradel.
Strelec Prekini be Pana!!! Izborot na Tripun za gradonachalnik na grad Skopje e od OGROMNA korist za segashanava vlast... Toj e dobra prilika da vidat Skopjani (i mnogu drugi) deka ne smeat da si igraat so sudbinata... poshto toa posle na nivni grb kje padne! Znachi Tripun kje im sluzhi za primer... Vo sekoe zlo ima i dobro... Zapameti go toa!
intel Ако, аако, нека, тие што го гласаа сега секоја недела на автопазар си купуваат амортизери за 101-73, па уште и глумат Пеновци-тенок мраз јебига:))))
Pana
quote:
Prekini be Pana!!!
Pana ke prekine koga ke go vidi Tripun kako demisionira.Do togas nema sansa.Nema da se smiram dodeka ne go vidam Tripun da kaze samiot "izvinete ama ne me biva".
Jakov
quote:
Originally posted by intel
Ако, аако, нека, тие што го гласаа сега секоја недела на автопазар си купуваат амортизери за 101-73, па уште и глумат Пеновци-тенок мраз јебига:))))
Mojata zastava model 1983 za zal veke mesec i pol sedi vo garaza so ispravni amortizeri. Postedena e od dupkite na Trifun Kostovski. Za nejzinoto zdravje se pogrizi vladata na gdin Buckovski koja ja dovede naftata t.e nejzinite derivati kako super 95 do nivoto 69.50. Ednostavno mojata vlada znae sto e najdobro za mene i mojata zastava. Tokmu od tie pricini vozam po cyber prostorov.....vistinski Penovci....onie koi se grizea za moite ulici 8 godini.
трендафил Јасно ми е дека сега кога на власта и овена последната надеж да се случи барем една работа за која заслугата ќе си ја препише на себе (приемот во НАТО) ќе замираат дискусиите по другите теми на форумов, а ќе се разгорува оваа. Сепак сите модератори на форумов се симпатизери на ДУИ. ЛДП и СДСМ. Во градов во моментов не е полошо отколку што беше до сега. И покрај зголемените надлежности на локалната самоуправа. Неколку училишта се реновирани сега, што значи дека најобразованиот во власта, Азис Положани, му ги предаде на градот и општините во руинирана состојба. На пример тоа во Бутел. Се уредува со години запуштениот дел од градскиот парк помеѓу владата и градскиот стадион (кај „Опатија“). Можеби има по некоја дупка, но нивниот број не е поголем од вообичаениот за ова време на годината и покрај многу поголемите врнежи. Друга работа е што на граѓаните не им пречи кога ќе удрат на „своја“ дупка (во партијски смисол). Што се однесува до Агим Красниќи, тој во моментов е слободен граѓанин. Не го стори тоа Костовски туку Бучковски. Симпатизерите на СДСМ треба да ги радува што градоначалникот на Скопје се однесува во склад со политичката одлука во врска со Кондово и одработува дел од ветувањето дадено од власта. Што е ова. Се работи ли за љубомора и страв на СДСМ Костовски да не им го превземе најљубеното, Македонците од албанската етничка заедница.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Јасно ми е дека сега кога на власта и овена последната надеж да се случи барем една работа за која заслугата ќе си ја препише на себе (приемот во НАТО)...
Е имате к’смет... нема што!? Трк сега на плоштад да прославите уште една голема победа, под мотото ’Не влеговме во НАТО... јессс!’
quote:
Originally posted by трендафил
Сепак сите модератори на форумов се симпатизери на ДУИ. ЛДП и СДСМ.
Па не би рекол дека се, ама ако редовно те читаат, верувам дека ќе станат!:)
Pana
quote:
Во градов во моментов не е полошо отколку што беше до сега.
..vo pravo si, vo gradot ne e poloso ,vo gradot e katastrofalno....
intel Ги молам дискутантите да се држат до темата, мислам воопшто не е важно како се движи цената на нафтата на светскиот пазар. Кажете што до сега сработи Трифун, човекот кој го гласавте за подобро Скопје.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Prekini be Pana!!!
Pana ke prekine koga ke go vidi Tripun kako demisionira.Do togas nema sansa.Nema da se smiram dodeka ne go vidam Tripun da kaze samiot "izvinete ama ne me biva".
Iма мнооооогу работи кои чекаат да стасаат на ред за до-извршување...ама во ХАОТИЧЕН град каков што е (наследен таков од предходниците) Скопје од каде ида почнеш.... сепак мора до крај и да стаса(ш)..ама нели не ја бива само со еден мандат. Најверојатно ќе (му) барем требаат 2-3 ...па ќе видиме...нели за мандатите секако дека мислам?
трендафил Митингот што го закажа дел од опозицијата е најавен уште пред повеќе од два месеца, што би рекле во времето кога бевме сигурна членка на НАТО. Бидејќи е темата за градоначалникот, ќе напишам дека Трифун не го забрани митингот, како што тоа го направи Пенов кога истите овие партии сакаа да направат митинг на плоштадот Македонија пред локалните избори. Веројатно добила демократијата, но тоа ќе можам да го кажам по првиот закажан митинг на опозицијата (мислам на опозицијата во градот Скопје бидејќи е тоа темата, но и на сите градски општини без Карпош, Чаир и Шуто Оризари каде што коалицијата ЗА Македонија заедно е на власт). Ќе го модифицирам претходно напишаното. Модераторите чие присуство на форумот се чувствува се симпатизери на ДУИ, ЛДП или СДСМ. А што се однесува до катастрофалноста во градот, може ли да се опише попрецизно. Да не отварам нова тема, тука ќе го спомнам и Амди Бајрам кој продава намештај во Идризово заедно со Лека од Велешта само затоа што го победи кандидатот за градоначалник на власта во Шуто Оризари. Првообвинетиот во случајот Македонка Илко Георгиев не се меша во политиката па уште е на слобода.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by intel
Ако, аако, нека, тие што го гласаа сега секоја недела на автопазар си купуваат амортизери за 101-73, па уште и глумат Пеновци-тенок мраз јебига:))))
Mojata zastava model 1983 za zal veke mesec i pol sedi vo garaza so ispravni amortizeri. Postedena e od dupkite na Trifun Kostovski. Za nejzinoto zdravje se pogrizi vladata na gdin Buckovski koja ja dovede naftata t.e nejzinite derivati kako super 95 do nivoto 69.50. Ednostavno mojata vlada znae sto e najdobro za mene i mojata zastava. Tokmu od tie pricini vozam po cyber prostorov.....vistinski Penovci....onie koi se grizea za moite ulici 8 godini.
Па колега ..Интељот не мислел на тебе кога пишал за амортизерите од ‘73 година....ами само за тие кои и ги одржаа комунистите на власт после „воведувањето„ на демоНкратијата во Македонија , наместо да ги „збришат„ од лицето на картата (секако мислам политичка) ...како што и го направија во мноооогу земји од т.н. источна европа а денес се ЧЛЕНКИ на НАТО и ЕУ. пс И не се прашувајте повеќе ....зашто ние сме таму каде ни кажуваат дека сме(мислам на европреставниците)а не и на „премудрите-ни„ владетели.
Pana
quote:
Трифун не го забрани митингот, како што тоа го направи Пенов кога истите овие партии сакаа да направат митинг на плоштадот Македонија пред локалните избори.
Nemoj da lazes."Mitingot" ke bide pred vladata zasto i Tripun im zabranil da go drzat na plostad. Treba samo da vidime dali i na niv ke im naplati kako sto mu naplati neknja na predsedatelot za Kale.
lav
quote:
Originally posted by intel
Ги молам дискутантите да се држат до темата, мислам воопшто не е важно како се движи цената на нафтата на светскиот пазар. Кажете што до сега сработи Трифун, човекот кој го гласавте за подобро Скопје.
Како да не се грижиме за ценатат на нафтата...кога таа е секидневен повод за помор на македонското население....мислам од економски причини. Едно-две т.н. „регулаторна комисија„ на Владата ни/си ја „пегла„ цената (секојпат угоре) и дел од ќарот (порези,прирези ,акцизи и други дрн дрн придонеси) иде кај/во Б(а)учковата каса викана и Буџет Нафтата односно нејзината цена (иако ние одтаму никојпат и воопшто и не небавуваме) дава повод за се она што се очекува да се види односно РЕЗУЛТАТИ СЕГА ...како надлежност на градоначалниците во скопските општини , но во градот Скопје. Таа наскоро ќе затвори многу градинки училишта и други непрофитабилни и неопходни јавни објекти , тоооолку преку потребни за се (очебијно е ) посиромашното население македонско.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Трифун не го забрани митингот, како што тоа го направи Пенов кога истите овие партии сакаа да направат митинг на плоштадот Македонија пред локалните избори.
Nemoj da lazes."Mitingot" ke bide pred vladata zasto i Tripun im zabranil da go drzat na plostad. Treba samo da vidime dali i na niv ke im naplati kako sto mu naplati neknja na predsedatelot za Kale.
Почитуван кољега пана Те разбирам дека SUNSET-тот ви се ОХОХО ближи ...но да се раздржиме на нивотоо , а кое и беше одлика на „сериозните лујџе за сериозни времиња„ нели? Нема навреди кон никого .....освен понекоја псовка...како „гарнирунг„? А и сметката треба да биде испорачана за тие кои имаат пари ...а за другите на КРЕДИТ ако може...а ратите ќе ги отплатат подоцна ..кога ќе дојдат на власт...ама без „мучки„.
Pana Vo red! No dali moze nekoj da kaze barem edna rabota sto Tripun utepaniot ja napravil za ovie sest meseci kolku e na vlast.Osven sto non-stop go seta kabinetot po drzavava so grdaskite pari nisto drugo ne raboti. A kako i da raboti koga ne razlikuva GUP od DUP. Mnogu sakam da vidam kako ke gi otstrani avtobusite od Ilindenska na tie sto do vcera mu bea ortaci, kako sto vika onoj banditon direktor na "Proleter".
Pana Zaboraviv! Neli vikase ke pustel ekoloski avtobusi na Vodno.Nesto si kuti ne zbori nisto za toa. Sega ke mu stavel rabotno vreme na parkot. Posle nedela dena ke rece pu..pu... ne vazi.
intel
quote:
Originally posted by трендафил
Да не отварам нова тема, тука ќе го спомнам и Амди Бајрам кој продава намештај во Идризово заедно со Лека од Велешта само затоа што го победи кандидатот за градоначалник на власта во Шуто Оризари. Првообвинетиот во случајот Македонка Илко Георгиев не се меша во политиката па уште е на слобода.
Мудро чеовече овој Илко а?
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Ajde da pocneme so red. Ako gi isklucime ovie infantilni pisuvanaja na Ceki,Trendafil i Dejan koj ne zivee na ovaa planeta rabotata e mnogu prosta. Stariot peder Tripun utepaniot saka (ama nema g'z)da pravi partija i sega im se udvara na banditi kako Krasnici.Patem do nego sedi i Mevljan Tairi covekot sto saka institucionalno da gi diskriminira makedoncite. Dzabe e pravdanje deka toa bilo slucajno koga Tripun utepaniot se vide uste dva pati "slucajno" so Krasnici vo Rasce i Saraj.Patem vo Saraj otide da gi gleda pelivanite.I toa na denot na nezavisnosta na Makedonija. No nejse,covekot e maloumen i takvi mu se i postapkite. Do pred mesec dena vikase deka "od utre" pocnuvame da go sirime bulevarot "Sveti kliment ohridski",a sega vika deka ke pravel anketa so graganite dali trebalo toa.Ovie od opstina Centar se fakaat za glava na vaka kazanite gluposti zasto DUP za Debar maalo 2 e donesen uste lani.Pa ima li nekoj sovetnik ovoj Tripun utepaniov da mu kaze da ne kine zeleni. Za ulicata Dame Gruev sto trebase da pocne da se raboti uste pred dva meseci ni zbor. Utepaniov otisol so sorabotnicite (pak na trosok na graganite )vo Moskva za da pravel "metro" vo Skopje.Boze me oprosti ama mislam deka covekov e navistina retardiran.
AHAHAHHA koj zbori za koalcii ... pa choche vidi tvojata partija so kogo koalicira be pa posle zbori :))) Bog da chuva ... Ili rabotava e ... ako sme 'nie' u prashanje togash se e dozvoleno, ama drugi nemozhe :))
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
Да не отварам нова тема, тука ќе го спомнам и Амди Бајрам кој продава намештај во Идризово заедно со Лека од Велешта само затоа што го победи кандидатот за градоначалник на власта во Шуто Оризари. Првообвинетиот во случајот Македонка Илко Георгиев не се меша во политиката па уште е на слобода.
Мудро чеовече овој Илко а?
quote:
Амди Бајрам, лидерот на Сојузот на Ромите и несуден градоначалник на Шуто Оризари, вчера повторно беше на суд, но овојпат поради наводна кражба на електрична енергија за потребите на неговата џамија во Шутка. Тој беше револтиран од обвинението, бидејќи во времето кога наводно крадел струја тврди дека бил во притвор. - Ова е невиден резил. Како може јас диво да сум ја приклучил џамијата на далновод на 20 јануари 2003 година кога во тоа време бев во притвор. Срамота. Ова го нема никаде. Сега треба на овие во судов да им ја соберам целата јавност и да кажам какви глупости се прават во државава -изјави Бајрам за „Време“, веднаш по излегувањето од судницата на Основниот суд Скопје 2. [url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=30766"]повеќе[/url]
Еве што значи да го победиш кандидатот на коалицијата ЗА Македонија заедно.
Pana
quote:
Тој беше револтиран од обвинението, бидејќи во времето кога наводно крадел струја тврди дека бил во притвор.
Toj mozebi bil vo zatvor ama tie sinovite negovi apasistata bile na sloboda.Neka ne se pravi Amdi maloumen a ti nemoj da go branis zasto ubavo znae on zasto e tuzen. Nego pomina mesec dena a Tripun utepaniot ne ja smeni direktorkata na Zooloska gradina kade sto bea utepani srnite.A vikase samo da se vrati od pat odma ke ja smenam! Utepaniot ne moze da go resi ni problemot sto sam si go napravi so "Proleter".
трендафил Колку што ми е познато синовите на Амди Бајрам се полнолетни, па не може тој да одговара за нив. Директорката на Зоолошка не може во моментов да се смени. Исто како и директорите на основните училишта. Толку локална самоуправа имаме.
Pana
quote:
Директорката на Зоолошка не може во моментов да се смени
Nemoj be ziti se.Tropna i ostana ziv. A kako se smeni direktorot na "Vodovod",na "Komunalna higiena","Gradski parking"....... Da znaese vo kakov odnos se mazot na taa direktorka so Tripun utepaniot ke znaese i zasto ne e smeneta.
трендафил Тие јавни претпријатија се со децении под локална самоуправа. Зоолошката е во транзиција од министерството за култура кон градот. Како што со училиштата управува ДУИ (преку Азис Положани), а ги плаќаат општините.
Strelec A ako e taka (ako Tripun navistina nema nikakvi nadlezhnosti), togash zoshto se rasfrlashe so izjavi deka kje bide povikan na odgovornost toj shto e tamu postaven za da se grizhi za zhivotnite??? Vrti-suchi, pak Tripun ja utnal rabotata!
Pana
quote:
транзиција од министерството за култура кон градот
...pa taa tranzicija zavrsi uste pred dva meseci i toa so sveceno primopredavanje....pa uste kaza utepaniot deka toa bilo najbezbolna decentralizacija.....
трендафил Училиштата се превземени од локалната самоуправа уште пред 4 месеци, па директорите поставени од Положани не си одат, а локалната самоуправа не може да ги смени. Трифун веројатно сака да избегне такви скандали. А можеби смета дека со средствата што ги обезбедувало министерството за култура и не можело подобро да се работи.
Pana
quote:
Трифун веројатно сака да избегне такви скандали.
Pa toj e celiot skandal!Sekoja negova izjava e skandalozna. Setete se samo na izjavata deka na Juzen bulevar u Skopje ke stavel naplatna rampa.
трендафил Немам многу волја да дискутирам на форум за вести и политика за локалните проблеми на Скопје. За ново отворена дупка на асфалтот - да, но повеќето дупки во градот се за форумот историја.
Pana
quote:
локалните проблеми на Скопје.
a neeee.......za lokalnite problemi na Skopje ke otvorime dopolnitelno topic,sega diskutirame za vostanata figura Tripun utepaniot.....zarem ke go postedime nego pa i toj e del od politikata
трендафил Гледам дека низ градот неможеш да најдеш едно денарче на земја. Се прашувам дали локалната власт добро ги чисти улиците или централната власт им ги има очистено џеповите на граѓаните?
Pana
quote:
Гледам дека низ градот неможеш да најдеш едно денарче на земја. Се прашувам дали локалната власт добро ги чисти улиците или централната власт им ги има очистено џеповите на граѓаните?
Sto vrska ima ova sto go pisa samo ti si znaes. Temata bese za Tripun utepaniot. A toa dali gi cisti ulicite Komunalna higiena najdobro ti e da pomines niz plostadot i da vidis.Od kako Tripun stavi nov direktor na Komunalna higiena gradot e poprljav od bilo koga.Korpite za otpadoci se cistat ednas na 15 dena,ama utepaniot Tripun stavi "profesionalec". Toa deka pola kanelabri svetat a pola ne kako i toa deka ne sveti eden cel red kandelabri na plostadot vo druga prilika. p.s. Ilindenska e seuste zatvorena.Soferite cekaat da im ja dade Tripun vetenata lokacija za avtobuska.G'nsa od covek.
lav Кому Трифун сега ќе му ја испорача сметката ....за невидениот исфрлен смет насекаде околу Владата .....од синошниот митинг на кој НЕ присуствуваа околу 1.200.000 гласачи. пс Срамота ...за нечистотијата и не присаството. Изгледа ...на повеќемина тоа им е дел од генетскот вградуван со децении код.
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
p.s. Ilindenska e seuste zatvorena.Soferite cekaat da im ja dade Tripun vetenata lokacija za avtobuska.G'nsa od covek.
Eh da ja proshireshe Penov na vremeto kako shto zboreshe kje imashe sega mesto za site :)
Pana Se javile novinarive od nekoj redakcii i trazele odgovor od kabinetot na Tripun za nekoj gradski prasanja.A od tamu,molk.Nikoj ne dava nikakvo objasnuvanje. Koga go potsetile Tripun utepaniot sto zborese vo predizborieto, deka sekogas ke bidat otvoreni i pristapni za mediumite,Tripun im rekol "ne e tocno,nasa zalozba e da bideme sekogas dostapni do mediumite i nie ke rabotime i ke analizirame taa zalozba da se ostvari". Znaci "ke rabotele za ostvaruvanje na taa zalozba" i edno dve godini ke analiziraat kako da ja ostvarat taa zalozba. Patem,Tripun definitivno im ja prepustil rabotata na hienine od "EvroBalkan" i nitu ima zelba nitu ima sila nesto da smeni. E pogolem sram od gradonacalnik, Skopje ne mozese da dobie.Od nego mozebi e polos samo onoj apason od Svetinikole Slobopdan Danevski.
concrete Pana, da odis na grobot na Mara Buneva (ako se znae kade e ???) da odneses cveke...taa barem imala hrabrost za nesto poveke od nasevo piskaranje po forumi:):):)!!!!!
lav Пана Читај за ова ...па после спореди го со тоа што погоре си го напишал Невидено и нечуено во држава со ред и поредок...нели? Па после гледаш и споредуваш на градско ниво , кога тоа што е на врвот (ако е како што е напишано) на државата ептен .....не е за нормален муабет...нели? Читај(те): ДРЖАВНА РЕВИЗИЈА Уставниот суд незаконски трошел Уставниот суд потрошил на набавки без тендер речиси 3 милиони денари. Судиите, секретарот и советниците си земале паушал од 2,1 милион денари, врз основа на Заклучок на Влада Уставниот суд трошел незаконито и ненаменски. Државната ревизија утврдила: кај Уставниот суд не е остварено законско и наменско користење на средствата во финансиските трансакции кои претставуваат државни расходи за 2004. Биле утврдени незаконитости кај исплатата на плати и надоместоци и во делот на јавните набавки. Уставните судии си исплатиле 2,1 милион денари без законски основ, туку само врз основа на заклучоци на Влада. "Согласно Заклучокот на 40 седница на Владата исплатени се надоместоци во вид на паушал на секретарот и советниците, во износ од 529.000 денари а согласно Заклучокот на 42 седница на Владата исплатени се средства во поголем износ од 1.590.000 денари заради вклучување на паушалот во нето платата на претседателот и судиите", стои во Конечниот извештај на овластениот државен ревизор. Ревизијата му препорачала на Судот да исплатува плати според закон, но Уставниот суд не презел мерки, констатирал ревизорот. Набавки во износ од 3,7 милиони денари требало да се реализираат според Законот за јавни набавки, но речиси 3 милиони денари Уставниот суд потрошил на набавки без тендер. Овие 49 илјади евра биле потрошени за печатење, канцелариски материјали, изработка и одржување на софтвер, изработка на униформи, авиобилети, преводи, средства за хигиена и курсеви за јазик. Откако Државната ревизија излегла со Претходен извештај, Уставниот суд ја информирал дека " во одредени случаи Законот не е почитуван поради итноста и специфичностите на одредени набавки". Вчера не добивме изјава од Уставниот суд за незаконитото работење. Генералниот секретар на Уставниот суд бил на пат, а друг никој немало. "Ние работиме до три а сега е два и пол, сите се отидени", одговорија од Судот. (А.С.)
Pana
quote:
Уставниот суд незаконски трошел Уставниот суд потрошил на набавки без тендер речиси 3 милиони денари. Судиите, секретарот и советниците си земале паушал од 2,1 милион денари, врз основа на Заклучок на Влада
Da gi zigosame i ovie ajduci.Otvori tema i da gi perdasime bez pardon. Na ovoj topic da zborime i pisuvame samo za Tripun utepaniot. p.s. concrete,ne ja svativ poentata so Mara Buneva
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Уставниот суд незаконски трошел Уставниот суд потрошил на набавки без тендер речиси 3 милиони денари. Судиите, секретарот и советниците си земале паушал од 2,1 милион денари, врз основа на Заклучок на Влада
Da gi zigosame i ovie ajduci.Otvori tema i da gi perdasime bez pardon. Na ovoj topic da zborime i pisuvame samo za Tripun utepaniot. p.s. concrete,ne ja svativ poentata so Mara Buneva
Не смеам (м)ногу теми да отварам ...оти ги фаќа гулема нервоза ова(ј)... форумскиве чиновниции..нели? За да видиме некого каков е на дело ....најмалку од се што треба да се спореди со некој ....(ако си во право) според народната :ПОП со ПОП а КАЛУЃЕР со КАЛУЃЕР се споредува...нели? Поентата со Тетка-ти мислам на Марето Бунево според мои предпоставки е што нема ЛИКВИДАЦИИ на УЛИЦА на Ајдуците кои „висат„ секидневно по веснициве и им обезбедуваат нови читатели. Или можеби друго нешто е посреди!!!?
concrete
quote:
Originally posted by Pana
[quote] Da gi zigosame i ovie ajduci.Otvori tema i da gi perdasime bez pardon. Na ovoj topic da zborime i pisuvame samo za Tripun utepaniot. p.s. concrete,ne ja svativ poentata so Mara Buneva
Pa perdasenje po forumi ti e kako lizenje seker preku staklo...da ne spomnuvam drugi aktivnosti:):)!!!! A za Mara Buneva ??????? Poenta????? , ti si forumski jadac na burek , kako i jas....koga bi imalo poenta i koga bi ja svatil nekoj drug taa poenta, nekoj "poconcreten" od nas dvajca , ke nemase sega za ova da pisuvavme ovde, ke se raspravavme kako da postigneme nekoja otkacena boja na orhideite vo nasite gradini:):):)!!!! Znaci nema poenta !!!!! Eh , Lav,Lav i tebe pamet ne ti ide , kakvi samo "grozni" asociacii dobivas....:):):)!!!!
Pana Postujem do jaja prijatelju.
трендафил Цoncrete веројатно се обраќаш до кршач на спомен плочата на Мара Бунева. Таков тешко е дека би можел да го повтори нејзиното дело, убиството на српскиот крвник Прелиќ. Не добила таа наредба за убиството од ДУИ, па да биде славена од подржувачите на оваа власт. Како што го славеа убиството на Диме Ицковски - Поштарот, но и пуштањето на Агим Красниќи и неутврдениот број на негови разбојници. П.С.: Знае ли некој нешто повеќе за тепачката со пукање во ресторанот Ефтинија на една свадба во саботата навечер предизвикана од ракетарите (или ги викавте активисти) на СДСМ, потпомогнати од ракетари од Бугарија. Од каде Бугари СДСМовци???
Pana
quote:
П.С.: Знае ли некој нешто повеќе за тепачката со пукање во ресторанот Ефтинија на една свадба во саботата навечер предизвикана од ракетарите (или ги викавте активисти) на СДСМ, потпомогнати од ракетари од Бугарија. Од каде Бугари СДСМовци???
Ova izgleda samo ti go znaes i nikoj drug.Od kade pa ti na taa svadba.
трендафил Не бев јас на свадбата, туку мој пријател. Свадбата е интересна затоа што момчето е од семејство блиско до СДСМ, а невестата од семејство блиско до опозицијата. Но изгледа наместо помирување, свадбата донела ново заострување. Мора некој да прозборел за политика. Работата ја разрешиле Алфите од МВР. Свадбата е прекината пред тортата. Невестата е дома. Да се вратам на темата и да го критикувам и јас малку Трифун Костовски. Нема направено ништо повеќе од неговиот претходник за згрижување на кучињата скитници. Проблемот треба да се реши пред да биде изеден некој скопјанец или наш гостин. Ние немаме со што да се заштитиме, за разлика од некои наши сограѓани кои во случај на напад можат да одговорат со рафал од Калашњиков. Во Кондово (до скоро ако тпчето што го најде полицијата им беше единствено) можеа и да ги гранатираат кучињата.
Pana
quote:
и да го критикувам и јас малку Трифун Костовски.
...fala ti gospode,fala ti..... toa e doblest
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Не бев јас на свадбата, туку мој пријател. Свадбата е интересна затоа што момчето е од семејство блиско до СДСМ, а невестата од семејство блиско до опозицијата. Но изгледа наместо помирување, свадбата донела ново заострување. Мора некој да прозборел за политика. Работата ја разрешиле Алфите од МВР. Свадбата е прекината пред тортата. Невестата е дома. Да се вратам на темата и да го критикувам и јас малку Трифун Костовски. Нема направено ништо повеќе од неговиот претходник за згрижување на кучињата скитници. Проблемот треба да се реши пред да биде изеден некој скопјанец или наш гостин. Ние немаме со што да се заштитиме, за разлика од некои наши сограѓани кои во случај на напад можат да одговорат со рафал од Калашњиков. Во Кондово (до скоро ако тпчето што го најде полицијата им беше единствено) можеа и да ги гранатираат кучињата.
Околу правењето добриње (порано ги викаа акции , ама не берзански нели) за кучиките скопски , од страна на Градоначелникот Скопски г.Трифун .... Па не може тој да ги нарани и (из)лекува сите скопски кучиња ....кога има толку многу гладни ЛУЃЕ ..кои според моите мерила сепак имаат ПРЕДНОСТ пред кучиките на Скопје ...нели???. А и кој им е крив (на кучињата мислам) на крај караеви...што (некојпат во изобилие) фрланата храна во скопските нон-стоп гнасни и немиени со децении контејнери да им ја јадат се посиромашните граѓани на Скопје ...метрополата на Македонија.
трендафил Посебно задоволство ми е да го критикувам Трифун Костовски зошто до сега не ја смени од директорката на средното економско училиште Арсени Јовков. Жената која исполнувајќи ја желбата на Азис Положани ги демонтира кабинетите опремени со компјутери со посебен софтвер, подарок од ЕУ, само за да ги префрли учениците што говорат албански јазик од просториите во Автокоманда во тие во Чаир. Кога го спомнав Положани, да напоменам дека тој е незаменлив во образованието во ДУИ, ЛДП и СДСМ. Бучковски му е трет премиер кој е презадоволен од неговата работа.
dejan Ama od gradot kazuvat!
Pana ..abe od gradot kazuvaat mnogu ama nisto ne rabotat...eve vo Nerezi pravat dzamija ama Tripun muva ne go lazi...mu obekal na Mevljan Tairi deka nema da se mesa......beda i g'nsa od covek.....
трендафил Џамијата е во надлежност на општина Карпош. Градењето е стопирано. Но факт е дека државната власт (министерството за градежништво) дало некаква дозвола. Дали во времето на Буџаку или Мехази не би можел да кажам.
quote:
Џамијата во Нерези нема да се гради се додека не се донесе деталниот план за овој дел од општината Карпош, во кој точно ќе се утврдат местоположбата на објектот и неговите димензии. Ова било договорено на последната средба меѓу Андреј Петров, градоначалникот на Карпош, и иницијативниот одбор за изградба на џамијата. - Го запечативме градилиштето и се договоривме градежните работи да престанат се додека не се донесе деталниот план за тој дел од Карпош. Бидејќи планот е направен, тој ќе им биде претставен на општинските советници на наредната седница и тие ќе одлучат дали во тој дел треба да има џамија и колкав простор да зафаќа. Додека не се донесе планот, иницијативниот одбор нема законска основа да продолжи да гради - вели градоначалникот Петров. И покрај тоа што градилиштето е затворено и дење нема никакви активности, жителите од околината се жалат дека навечер таму сепак нешто се работи. Градоначалникот Петров вели дека таквите тврдења се непроверени и дека неговите градежни инспектори досега не забележале дека на теренот се одвиваат нови градежни зафати. http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=30941&vid=493
Pana
quote:
Џамијата е во надлежност на општина Карпош.
A Tripun utepaniot nema nikava nadleznost neli?Ili prv ke odi da gi soblece kondurite i da vleze vo dzamijata.Zaborava deka izborite pominaa i ne treba veke da im se ligavi. Neknja se penjavese toj vodoinstalaterot Bicikliski deka lazele tie sto vikaat deka Vlatko Gorcev ke bil direktor na MKC,ama vcera se potvrdi deka ne samo Vlatko Gorcev tuku i opinokon kumanovski Filip Petrovski ke bil direktor na biblioteka "Braka Miladinovci". Neli Tripun ke stavase nepartiski luge pizda li mu materina.Kaj se da gi vidime!
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
П.С.: Знае ли некој нешто повеќе за тепачката со пукање во ресторанот Ефтинија на една свадба во саботата навечер предизвикана од ракетарите (или ги викавте активисти) на СДСМ, потпомогнати од ракетари од Бугарија. Од каде Бугари СДСМовци???
Ova izgleda samo ti go znaes i nikoj drug.Od kade pa ti na taa svadba.
Во вооружена свадбарска пресметка што се случила во скопскиот ресторан Ефтинија по кавга меѓу зет и невеста едно лице било повредено со пиштол , а неколкумина сватови биле претепани. Свадбената веселба била прекината а невестата поради шокот што го доживеала била пренесена во болница. Во Ургентниот центар, како што информираа во полиција бил пренесен и Б.Ј. (19) кој по укажаната лекарска помош, поради тешките повреди бил задржан на лекување. Увид на местото на настанот извршила полицијата која по целосното расветлување на случајот против учесниците во тепачката поднела кривични пријави. За предизвикување на општа опасност ќе одговара таткото на невестата П.Г.(48)од скопската населба Драчево. Пријави се поднесени и против братот на невестата З.Г. (22), како и против сватовите Ј.Т. (63), Б.Т. (28) и Б.Ј. (18) исто така од Драчево. Тие ќе одговараат за учество во тепачка. Веста од сабота се објавува дури во весниците од вторник. Помеѓу обвинетите нема ниту еден од активистите на СДСМ (сватови од страна на младоженецот), што не е за изненадување.
Pana
quote:
Помеѓу обвинетите нема ниту еден од активистите на СДСМ (сватови од страна на младоженецот), што не е за изненадување.
Citaj vo denesen "Utrinski vesnik": Od stranata na mladozenecot bil i Jane Pavlovski-Tica (inaku vmesan vo ubistvoto na kumanovecot Romeo Zivic) koj e poznat aktivist na VMRO-DPMNE. Momceto t.e. zetot sakal da ja kaci nevestata na masa i da igra cocek.Ovaa bila trudna i odbila i ovoj debilov ja fatil za gusa. Abe g'nsi vmrovski ni svadba ne moze da isterate kako sto treba,nisto ne vi e sveto.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Neknja se penjavese toj vodoinstalaterot Bicikliski deka lazele tie sto vikaat deka Vlatko Gorcev ke bil direktor na MKC,ama vcera se potvrdi deka ne samo Vlatko Gorcev tuku i opinokon kumanovski Filip Petrovski ke bil direktor na biblioteka "Braka Miladinovci". Neli Tripun ke stavase nepartiski luge pizda li mu materina.Kaj se da gi vidime!
Морам да се надоврзам на овој дел од твојот пост, Pana... И да се цитирам себеси што напишав на истиов топик пред околу еден месец!
quote:
Originally posted by Strelec
"Ќе ми треба малку време за да обезбедам политички необоени и со долгогодишно искуство експерти кои во иднина успешно ќе директоруваат со јавните претпријатија." Ова беше изјавата на Трипун кога стапи на должност! И конечно, Трипун го скрши мразот, па така, деновиве, тој именуваше директор на ЈП "Водовод и канализација". “Експертот” не е никој друг, туку шефот на кабинетот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, 27-годишниот Миле Јанакиевски. Јанакиевски по струка е економист, а неговото “долгогодишно" работно искуство е врзано исклучиво за Никола Груевски. Ниту експерт, ниту човек со искуство, ниту необоен!
Не знам што да речам друго, освен дека Скопјани многу скапо ќе го платат изборот на Трипун за градоначалник на Скопје!!!
Pana Eve i vodoinstalaterot Bicikliski go spremale za direktor na "Univerzalna sala".Pa dobro be ima li mozok ovoj Tripun utepaniov. Patem, se uste nema postaveno novi upravni i nadzorni odbori vo javnite pretprijatija.Direktorite sto gi postavi Tripun go koristat vakumot i parce pravat.
concrete A be Strelec, batali Trifun, ke se najde nekoja Mara Buneva, za nego , a baska skopjani eden Penov go progrmea , pa za vakvo letno nevreme ke mu ja mislat....tuku kazuvaj kako pominuvate so Predsedatelov, ve sisa li vas tamu Canaderive , poveke od ova Idi Aminov, pardon Kofi Ananov??????Daj raskazi nekoj od vicevite sto ke gi kaze!!!!
Pana
quote:
ke se najde nekoja Mara Buneva,
Mislam deka toa ke bide Maja Muhic.
OooOo Duri i ona e bolja od Penov :)
Pana
quote:
bolja
bolja,u sto?..a baska e i mnogu egzoticna,ne se depilira....
OooOo Sekoj ima pravo da pravi shto saka pa duri i da ne se depilira. Btw ona i Penov imaat edno zaednichko ... i dvajcata se crni kao cigani :))
Pana
quote:
i dvajcata se crni kao cigani
cccccc.....rasist,a Tripun sto e zolt kako sveka boze me oprosti,kinez li e.....
OooOo Prvo vika:
quote:
Originally posted by Pana
cccccc.....rasist
A posle vika:
quote:
,a Tripun sto e zolt kako sveka boze me oprosti,kinez li e.....
Dechki ti od SDSM da ne si? [:D]
Pana Tripun utepaniot uste vo juni rece deka ke prodolzi kako gospodinot Risto Penov da gi farba zgadite vo Skopje.Pri toa nabroja desetina, megu niv i kulite na Partizanska. Do den denes nema ni edna cetka staveno,zasto pravi analiza i revizija. G'nsa g'nsosana.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Помеѓу обвинетите нема ниту еден од активистите на СДСМ (сватови од страна на младоженецот), што не е за изненадување.
Citaj vo denesen "Utrinski vesnik": Od stranata na mladozenecot bil i Jane Pavlovski-Tica (inaku vmesan vo ubistvoto na kumanovecot Romeo Zivic) koj e poznat aktivist na VMRO-DPMNE. Momceto t.e. zetot sakal da ja kaci nevestata na masa i da igra cocek.Ovaa bila trudna i odbila i ovoj debilov ja fatil za gusa. Abe g'nsi vmrovski ni svadba ne moze da isterate kako sto treba,nisto ne vi e sveto.
Исправка. Ромео Живиќ беше близок до ВМРО-ДПМНЕ. А Јане Павловски-Тица го уби и уште е на слобода. Не го држат во притвор како ВМРОвците. Од Слободанка Шуклева, преку Војо Михајловски до обвинетите за Раштански Лозја. Патем би поставил едно прашање. Дали Алфите се СДСМовска варијанта на Лавовите?
Pana Nekoj prasanja ne zasluzuvaat odgovor. Nego dali nekoj znae sto e so Maja Muhic.Ili i ona go otkacila Tripun utepaniot otkako videla so kogo ima rabota ili nesto drugo e rabotava?
OooOo WOW ... nishto nema denes za Trifun! :)
Jakov imaat vonredna sosotojba vo Bihakka bb...ke se glasa za nedoverba, site spremaat proslava ke preziveat kako znak deka senaprav pat i deka gi biva.... Pana e viden kako kupuval kavijar u Ramstore
Pana Pominaa sest meseci a nisto nema od najavuvanite ekoloski avtobusi za Vodno. Nesto ne gledam deka i zooloskata ja spomenuva Tripun utepaniot.Taka ke bide se dodeka ne utepaat nekoe drugo zivotno pa posle ke se javi. Ilindensaka mu e uste blokirana,ne moze da im go udovoli obekanjeto deka ke pravel uste edna avtobuska. Od bulevarot sveti Kliment Ohridski sto trebase da se dogradi so uste po edna lenta aber nema(ke pravel anketa megu graganite a DUP e donesen lani).Pa moze li vakov dunster da e seuste gradonacalnik.
dejan Vo pravo si Pana:((
Pana Vo pravo nego kako! Pana sto ke kaze i pop sto ke prekrsti toa e zakon!
dejan Da....ama ne bas sve:p
Jakov Amin oce.....
toni_a interesno Pana... inaku SK e i onaka prenaseleno i pola MK zivee vo nego.ako Tripun go "zaebe" gradot site ke se iselat po drugite gradovi pa ke si ziveat tamu... no sto praime so "onie" sto ja "zaebaa" MK.kade ke ziveat lugeto koga se zatvoreni vo 100x200 km i osudeni na umiracka??
Pana
quote:
Amin oce
...blagosloveno da si cedo moe.....
Strelec Конечно и Трипун ќе се фати за работа... Ќе си гради резиденција на Кале!? А1 телевизија за планот на Костовски вели: Изградбата ќе се финансира од буџетот, а колку тоа ќе ги чини граѓаните и тој не знае. Уште едно БРАВО за Скопјани!!!
intel
quote:
факт е дека баракати во кои ПРИВРЕМЕНО се наоѓа градската администрација од 1963 година
Edinstven fakt za ovie baraki e sto mora da se trgnat za trgne izgradbata na Hotelot-Kermez za koj mnogu dobro znaeme vo civa sopstvenost ke bide. Zatoa ke se gradi na Kale za da se oslobodi prostorot vo parkot[:D][:D] Nego slusam Koga Tripun bil vo Kondovo bajagi go bendisal Krasnici-ta, da ne e vo ljubovni vodi starcevo pa nema vrene ni za revizii a kamoli za rabota.Kolku li e sega samo razocaran Mitevski, a taman ja prebole video lentata [8D]
Jakov Јас 100 пати му реков на Пана да го начека Трипуна некаде, ама он несака, само го критикува вака виртуелно. А беш ме интересира каква ќе биде реакцијата на дел од Скопјани кои ја воедеа кампањата за спас на Калето сега кога нивниот пулен таму ќе гради градско собрание. баш да ги видам арх.Поповски и компанија дали ќе прибираат потписи против својот ѓомити „мецена„.
Pana ...najinteresno e sto Tripun muva ne go lazi i voopsto ne ni pomisluva da raboti nesto.A uste poveke me nervira sto veke ne se ni pravda.Ja nema i Maja Muhic. ...a za gradskata kuka na Kale...mislam izlisno e sto da se kaze....tie arhitektite sto ja kritikuvaa izgradbata na americkata ambasada na Kale ne znam dali se seuste zivi zasto imaa po devedeset godini koga sobiraa potpisi.... patem da ne ve cudi ako utre izleze Tripun i rece "sepak gradskata kuka ke ja gradime na starata zeleznicka stanica"....