Reket
Reket
ViennaBoy 2 лица убиени на „Пиво Фест“ во Прилeп


2 лица се убиени во синоќешната престелка што се случи во центарот на градот Прилеп. 37 годишниот Никола Мојсоски им подлегнал на повредите на патот за Скопје, а 4 годишното девојче при приемот во ургентниот центар каде синоќа итно беше пренесено со хеликоптер.

Престрелката се случи во 22:15 на еден од штандовите на прилепскиот „Пиво фест“. Сред масата луѓе, во Никола Мојсоски, познат по прекарот Кољо - поранешен припадник на лавовите, пукаше Диме Христоски.

Таткото на Христоски, вели дека Мојсоски на неговиот син му барал рекет претходните денови за поставената тезга на „Пиво фестот“.
Da bea ubijcite albanci, Dejan ushte vchera ke otvoreshe nov topic.
No topikov ne go otvoram za toa, ami za Reketot, koj sho stanuva sekojdnevie vo Makedonija. Policijata bila informirana, no nisho ne prezela. Znachi nekoj trebashe da zagine. Zhal mi e za maloto devojche
dejan epa...koga imas 'takva' vlada, sto ke prais??
dejan TRAGEDIJA! http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=48449
intel
quote:
Originally posted by dejan
epa...koga imas 'takva' vlada, sto ke prais??
Остај ти сега “Влада“, ViennaBoy нешто друго ти забележа, нели Дејане? Дај кометар зошто не отвори тема за овој настан, еве и мене ме интересира или не ти одговараат актерите??
dejan ne otvoriv tema za toa deka ne sakav...mozev da otvoram tema za ova http://www.vest.com.mk/default.asp?id=99936&idg=5&idb=1506&rubrika=Makedonija ili nesto drugo slicno, ama ne otvoriv. plus sakam da go namalam mojeto 'otvaranje' na temi za ovakvi raboti, i ako ke vidis, ne sum otvoril tema za ovakvo nesto od damna, kako jas sto se setam.
dejan eve i za ova mozev da otvoram tema, ama ne otvoriv!! http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=12957
трендафил Нема информација на кого ли му припаѓа сега Кољо. Се нагласува само неговата припадност на Лавовите иако бил криминалец и пред и по нивното постоење. Да не е сега дел од осите, ракетарите на актуелната власт?
ViennaBoy abe Dejan smrta na eden covek i na edno malo detence ti go sporeduvash so tepanje na nekolku oxhi?Znachi nekoj albanec tepal imam e pogolema tragedija vo Makedonija za tebe otkolku ubistvo.Bravo samo taka
ViennaBoy
quote:
Originally posted by трендафил
Нема информација на кого ли му припаѓа сега Кољо. Се нагласува само неговата припадност на Лавовите иако бил криминалец и пред и по нивното постоење. Да не е сега дел од осите, ракетарите на актуелната власт?
Ne e vazhno dali bil chlen na lavovi ili ne. Ima i kup drugi koi ne bile lavovi ama baraar reket.
dejan nemoj da mi gi vrtis zborovite, ti sakase da kazes deka koga nekoj albanec ke napravi nesto protiv zakonot vo makedonija, jas odma tuka otvaram tema, neli?? inace, ova sve ne e vazno, zasto ne sum otvoril tema.... ako sakas otvori druga tema za mene i ova.
ViennaBoy
quote:
Originally posted by dejan
nemoj da mi gi vrtis zborovite, ti sakase da kazes deka koga nekoj albanec ke napravi nesto protiv zakonot vo makedonija,
Abe Dejan ja zboruvam za ubistvo.Protiv zakonot mozhe da bide i mochanje na ulica(a mozhda vo MK i nee e zabraneto). I ja samo te spomnav a ti pochna da pravish nekoi chudesni sporedbi, no toa ne e temata, temata e za reketot, i izvini sho te spomnav.
Divider Рекет, не рекет, албанци, неалбанци, оваа власТ се стори што е во нејзина моќ а тоа не е малку, да ја претвори државава во каубојски див запад. СеДеСе и DUI (driving under influence) ја расплакаа Македонија.
OooOo OffTopic:
quote:
Originally posted by ViennaBoy
Da bea ubijcite albanci, Dejan ushte vchera ke otvoreshe nov topic.
A zashto ti ne go komentirash ova [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=8448&REPLY_ID=200014"]tuka?[/url]
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Divider
Рекет, не рекет, албанци, неалбанци, оваа власТ се стори што е во нејзина моќ а тоа не е малку, да ја претвори државава во каубојски див запад. СеДеСе и DUI (driving under influence) ја расплакаа Македонија.
Stvarno neznam kako mozesh po cel den istoto da go kazuvash. Kako demek dodeka bea VRMO, Makedonija cvetashe, kriminal nemashe, a kamoli pak VOJNA da imashe, pa sega za najmala sitnica kje ja obvinuvame SDSM. Najgolema tragedija za makedonija e toa shto ludjeto partiski se ogranichuvaat vo mozokot. Posti vo Irska, Belfast potochno, eden ubav natpis: "The biggest wall is actually in people's minds". Kako shto tie se delat na protestanti i katolici taka i nie se delime vmro/sdsm. I se dodeka postoi toj zid, kje nema prosperitet vo Makedonija.
ViennaBoy
quote:
Originally posted by OooOo
OffTopic:
quote:
Originally posted by ViennaBoy
Da bea ubijcite albanci, Dejan ushte vchera ke otvoreshe nov topic.
A zashto ti ne go komentirash ova [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=8448&REPLY_ID=200014"]tuka?[/url]
A shto ima tuka da se komentira? Policijata sekade ima pravo da vleguva dokolku postoi somnezh za nesho. Vo sluchajov duri i nashla oruzhje, taka da ne e potreben komentar.
ViennaBoy Девојчето е жртва на двојното убиство, во кое загина и 38-годишниот Никола Мојсоски. Во нив пукаше Димче Христоски, кој од синоќа е во притвор по кривичната пријава за убиство и убиство од небрежност. Убиениот Мојсоски во полицијата има дебело досие, а за градот беше страв и трепет. Поранешниот Лав на сопствениците на тезги на Пиво фестот, каде и се случи убиството, им барал рекет кој се движел од 300 до 500 евра. За изнудувањето рекет полицијата била информирана, но само го повикала на информативен разговор Мојсоски, а не го привела. Ваквата мерка ни беше сугерирана од Јавното обвинителство, вели началникот на прилепската полиција, Миле Ацески. Во меѓувреме, во Прилеп започнаа меѓусебните обвинувања и за случајот, но и за влошената безбедносна состојба. ВМРО Народна го обвинува градоначалникот, а овој прилепската полиција, од која и денеска побара одговорност.
dejan kade bese 'mobilnata' policija!!
NOV Kaj Kolo zborot "mobilna-policija" nemashe nikakvo znacenje.Covekot beshe "vistinsko" obezbeduvanje na polovina "ilegalni" kafici vo Prilep,a kolku shto znam imashe otvoreno i svoj sopstven lokal vo centarot na Prilep kade se sobiraa "devojkite za zabava".Inaku lokalot na Kolo "bodeshe" oci na mnogumina mirni Prilepcani zatoa shto go "uzurpiral" gradskiot park,dodeka gradonacalnikot Marjan Risteski pak "peeshe" kako ke mu sviri orkestarot na "Bace Koljo",dokolku ne cul dobro "dobivashe" shlakanici kako shto mozat da mi potvrdat mnogumina Prilepcani,toa se odvivalo na javni mesta i vo neodredeno vreme na denot.
ViennaBoy Прилепски полицаец приведен за случајот „Пиво фест“ Станува збор за 22 годишниот Златко Јовановски наречен Бомбата, поранешен Лав и компањон на 2-рата жртва Никола Мојсоски. Ова денеска го соопшти прилепската полиција. Прилепчани денеска се простија од девојчето кое загина од заскитан куршум, кој не и беше наменет нејзе, но доволен да го скрати нејзиното детство и да предизвика болка кај сите. „Од срце го гледавме, го растевме, тука си играше, играчките уште во дворот стојат. Мајка му не е веќе при свест, ништо не знае, сите пиштиме, здраво од раце ни избега“, изјави Стоја Трајкоска, сосетка на семејството Талески. „Радосна беше дека ќе иде на „Пиво фест“, ама кажаа сабајлето, Еленче била погодена“, рече Елена Трајкоска, другарка на Елена. Елена е жртва на рекет помеѓу поранешниот полицаец и Лав со дебело полициско досие Никола Мојсоски и осомничениот Димче Христоски. За рекетот полицијата била информирана, тврди портпаролот Горан Павловски, но не го задржала Мојсоски кој го изнудувал, ниту Христоски кој ги информирал дека лично ќе се пресмета со него. Во вакви случаи не следувала ваква мерка. Јавниот обвинител Томе Неделкоски, денеска негира дека и сугерирал на полицијата да не го задржи Мојсоски, ниту пак бил информиран дека некој сериозно му се заканува. Koj lazhe vo sluchajov? Policijata ili Javnoto Obvinitelstvo? Ne mozhe ova vaka, "na ti ja daj mi ja" . Se odnesuvaat ko da se mali deca vo gradinka a ne ko INSTITUCIJA
NOV Lazat site!Policijata,obvinitelstvoto,gradonacalnikot,se razbira od "sigurnosni" pricini za svoite semejstva,moraat da dadat taka "odmereni" i "prikladni" izjavi.Bi se "opkladil" so sekogo od vas deka isto ke "postapite" dokolku ne daj boze se najdete vo "slicna" sostojba ili na "slicna" pozicija!Fakt e deka spored kazuvanja na Prilepcani,Koljo so negovata "tajfa" beshe "paralelna" no vistinska vlast vo Prilep.Seto drugo e samo "prikazni za mali deca"!
NOV Kondovo e samo "selo bez gugucki" vo sporedba so Prilep koga se vo prashanje "tradiciite" na Sicilija!
трендафил
quote:
Originally posted by NOV
Lazat site!Policijata,obvinitelstvoto,gradonacalnikot,se razbira od "sigurnosni" pricini za svoite semejstva,moraat da dadat taka "odmereni" i "prikladni" izjavi.Bi se "opkladil" so sekogo od vas deka isto ke "postapite" dokolku ne daj boze se najdete vo "slicna" sostojba ili na "slicna" pozicija!Fakt e deka spored kazuvanja na Prilepcani,Koljo so negovata "tajfa" beshe "paralelna" no vistinska vlast vo Prilep.Seto drugo e samo "prikazni za mali deca"!
Значи ли тоа дека не е само Кондово без контрола на власта, туку и Прилеп.
SirAndReW Opasno e vo Prilep majmunive vopshte ne se kontroliraat[:)], se sekjavam lani ,po edna kavga eden(najveroatno pijan) se bese raznesel so bomba vo kafana duri trojca nastrada.