Dali kje bidat uapseni vooruzenite bandi vo Kondon
Dali kje bidat uapseni vooruzenite bandi vo Kondon
DJ_SHEMA Eve im shasna na vladata da pokaze deka ja kontrolira celata teritorija na Republika Makedonija. Eve shansa albancite da se pokazat deka se za mirot i chovekovite prava.

link

Совет за безбедност - дадена е виза за апсење на криминалците во Кондово

Скопје, 15.32

Советот за безбедност на Република Македонија оцени денеска дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна, а во врска со напнатоста околу Кондово оцени дека станува збор за криминалци, кои треба „да бидат изведени пред лицето на правдата“.

„Вкупната безбедносна состојба во Република Македонија е стабилна и во овој момент не постојат сериозни закани за нејзина дестабилизација и загрозување на територијалниот интегритет и суверенитет“, се наведува во официјалното соопштение, издадено по денешната седница на Советот свикана од Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски.

Членовите на Советот за безбедност, од страна на министерот за внатрешни работи беа информирани за вкупните активности на Министерството, а во тој контекст „беше информирано и за делувањето на вооружени поединци и групи, со посебен осврт на состојбата во Кондово“.

„Притоа, Советот за безбедност констатира дека се работи за активности со криминална позадина, на лица, познати сторители на кривични дела, при што, се направени и обиди за нивна политичка злоупотреба од страна на некои политички субјекти“, се наведува во соопштението.

„Со оглед на фактот дека се работи за лица со криминално минато, а за дел од нив има и правосилни судски пресуди, Советот за безбедност заклучи, Министерството за внатрешни работи да ги примени сите неопходни мерки од своја надлежност, со цел, овие лица да бидат изведени пред лицето на правдата“.

На седницата се разговарало и за состојбите во регионот, во пресрет на преговорите за решавање на статусот на Косово, меѓутоа детали не се дадени./крај/со/б

Od druga strana pak, shto e ovoj proglas? Da im se kaze begajte nie ideme? Ovie akcii treba da se napravat iznenadno ako vekje se apsat kriminalci.
dejan ne
Strelec Da!
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Od druga strana pak, shto e ovoj proglas? Da im se kaze begajte nie ideme? Ovie akcii treba da se napravat iznenadno ako vekje se apsat kriminalci.
Se soglasuvam... Duri i glupo zvuchi deka toj Sovet za bezbednost treba da dade nekakva viza za akcija... Isprevrteni raboti, no jas sepak se nadevam na dobra zavrshnica!
Homer MakeDonski NE Nema nitu da probat da vlezat
NOV Kondovo se "koristi" kako "paravan" za donesuvanje na vazni politicki odluki vo "ocigledna korist" na Albanskoto malcinstvo.Znaci za da gi "trgneme" ocite na javnosta od "Albanskoto zname" ke im se javime na Kondovcani da puknat 2-3 pati,da odrzat edna-dve "press konferencii" i vo meguvreme nosime "blentav" zakon koj go "degradira" Makedonskiot narod.
intel ДА. Ако е така како што тврдат некои, тогаш паѓаат во вода сите сомнежи на опозицијата дека власта не ја контролира теритотијата во тој дел од Македонија, туку напротив има целосна контрола и прави што сака. Ако пак истите тие ја застапуваат опозицијата тогаш можам да констатирам дека кризата 2001 стварно добро била режирана од тогашната власт па сега се е сомнително.Како викаа старите: -кој лаже мисли дека сите лажат -кој краде мисли дека сите крадат
OooOo NEZNAM. :)
concrete NE...samo uste edna dimna zavesa, se cudam sto gubat veke vreme so burleski....koga se e veke gotovo????? Verojatno da ne mu prefrlaat na Solana gazdite deka ne go biva , pa da ostane so pomala penzija :):):)!!!
marko_polog Da Intel, rezirana od Togasnata Vlast zatoa vie ste vo koalicija so UCK i sprovedovte totalna albanizacija/federalizacija, maskite odmana padnava decko, samo za tie partiski vojnici, nikako. Sramota e sto se diskutira dali treba Policija da reagira i da 'izigrava' Pravilna Drzava.
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Strelec
Da!
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Od druga strana pak, shto e ovoj proglas? Da im se kaze begajte nie ideme? Ovie akcii treba da se napravat iznenadno ako vekje se apsat kriminalci.
Se soglasuvam... Duri i glupo zvuchi deka toj Sovet za bezbednost treba da dade nekakva viza za akcija... Isprevrteni raboti, no jas sepak se nadevam na dobra zavrshnica!
Ja mislam deka e najmnogu daden za Alabanskata zaednica da bide podgotvena shto sleduva. Ako ne se lazam ima i nekoj Albanec vo sovetot za bezbednost. A i ova e sigurno napraveno vo soglasnost so Ahmeti i kompanija.
intel
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Strelec
Da!
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Od druga strana pak, shto e ovoj proglas? Da im se kaze begajte nie ideme? Ovie akcii treba da se napravat iznenadno ako vekje se apsat kriminalci.
Se soglasuvam... Duri i glupo zvuchi deka toj Sovet za bezbednost treba da dade nekakva viza za akcija... Isprevrteni raboti, no jas sepak se nadevam na dobra zavrshnica!
Ja mislam deka e najmnogu daden za Alabanskata zaednica da bide podgotvena shto sleduva. Ako ne se lazam ima i nekoj Albanec vo sovetot za bezbednost. A i ova e sigurno napraveno vo soglasnost so Ahmeti i kompanija.
Ахмети јавно го повика Красниќи да се предаде на властите, видов чув.Дури на фамозниот Красниќи му вадат муабет дека и жена му бара развод, Проксима дава изјава дека немало бруталност во Брест, се е јасно како ден. Недостасува Љубе најверојатно со камерите на место на настанот и со поезијата пригодна за такви моменти.Џанго како Џанго ќе ја среди удбашки целата работа, ни лик јал ни на лук мирисал што викаа старите.
marko_polog Protiv kogo akcii, protiv istite tie UCK-i sto ste vo koalicija, i aj ke imame uspesna akcija, i koga maglata ke se procisti, mnogu poubavo ke gi gledate znaminjata albanski.
intel Да ќе ги гледаме, истите оние знамиња за кои во Охрид пред 4 години вие Марко ставивте два потписа: 1.Љубчо Георгиевски-премиер 2.Борис Трајковски-птрседател
marko_polog Ti rekov za razlika od tebe jas nemam partiska kniska, kritikuvajci ja ovaa Vlada ne znaci avtomatski si za ovoj ili onoj, da bea i opozicijata kako sto treba, do sega mnogu glavi trebava da se skinat, jas zboram za ovaa Vlada bidejki bez razlika dali nekoj gi saka ili ne, oni gi drzat Instituciite vo nivni race i od niv se ocekuva rezultati, ne od opozicijata, sto tuka ne ti e jasno? Kolku i da sum protiv Ramkovniot.. Etnicki Drzaven Univerzitet, Teritorijalna podelba, Oficijalno zname na Republika Albanija itn.. nemaat vrska so Ramkovniot, i ti toa go znaes. Toa e eden Vnatresen pazar na SDS/UCK i tocka, pazar protiv Makedonskite Nacionalni Interesi, uste ednas ke te prasam, sto tuka ne ti e jasno? Vreme e da reagirate vie sto ste vo SDS, znam deka ima mnogu Cesni Makedonci i vreme e taa struja da proraboti, koga mozevte za Srbija(Protiv NATO) da se organizirate masovno na protesti, sigurno mozete i za Makedonija.
intel Ха, абе Марко од кај ти па тебе идеја дека сум јас во СДС.М? За протести не ме бива ниту тука ниту во Германија.Пробај по азбучен ред АБВ... може ќе најдеш некој добар организатор.
SLaCk Moram da interveniram na LAGATA na intel.Vo Ohrid 2001 godina ne bese potpisano deka ke se veat ALBANSKI znaminja pred drzavnite objekti,tuku znaminja na zaednicite pred objektite na lokalna samouprava.Bidejki ne e precizno odredeno dali smee ili ne smee da se veat albanskite znaminja,za nedopreciziranite odredbi se predviduva deka ke se primenuvaat megunarodnite standardi i normi a vo nitu edna takva norma ili standard vo svetot ne postoi moznost da se vee zname na tuga drzava pred drzavni objekti, znaci sleduva deka ova e PROSIRUVANJE na ramkovniot dogovor, ne se pravi nedoveten bidejki toa opozcijata go zboruvase poslednive tri nedeli vo parlament.Znaci ramkovniot dogovor e prosiren tret pat od strana na SDSM.Prviot pat bese so legalizacijata i stavanje pod drzavna kapa na univerzitetot vo Mala Recica(mislev deka e najgolema glupost nekogas napravena) no me demantiraa SDSovcite so teritorijalnata podelba kade sto vtor pat go izigraa ramkovniot dogovor se razbira na steta na Makedoncite i ova so znaminjata e tret pat. I druga rabota,SDS sega imale shansa da se pokazat dali ja kontroliraat teritorijata?Pa Kondovo ne e od zavcera tuku od lani poveke od 6 meseca tamu ima bezzakonie.
NOV E pa mozebi i Intel ima pravo zatoa shto toj razmisluval "concretno" deka ovoj dogovor e "XXL" ili kako shto jas go narekov vo edna prilika "SS-ramkoven",znaci malku "podproshiren" i "podprodolzen" otkolku shto beshe vo Ohrid.
toni_a Kje vlezat ama koga nema da ima nikoj
NOV Ama moraat da bidat "simpaticni" oti ne prmale "grdi".:)
lav
quote:
Originally posted by NOV
Ama moraat da bidat "simpaticni" oti ne prmale "grdi".:)
БУЧКОВСКИ МОЛЧИ, МЕДИУМИ ШПЕКУЛИРААТ Црвенковски обвинет за кризата во Кондово Ќе провериме се што било речено на А1 и на Канал 5 за да видиме што значи тоа и дали нешто треба да се преземе, вели Александар Прчевски, државен јавен обвинител Не би сакал да коментирам изнасилени конструкции со шпекулативни тези, дадени за еднократна и дневна политичка употреба, изјави за "Дневник" шефот на државата Бранко Црвенковски, по завчерашните обвинувања од некои медиуми дека тој има интерес од безбедносната криза во земјава. Телевизиите А1 и Канал 5 пласираа идентични тези дека претседателот Бранко Црвенковски има интерес од фаворизирање на кризата во Кондово за да ја ослабне позицијата на премиерот Бучковски и да го сврти вниманието од обрачот што се стега околу неговото финансиско-деловно лоби. Во кабинетот на Бучковски вчера "немаа коментар" за обвинувањата изнесени на двете телевизии. И Црвенковски вчера одби да коментира "изнасилени конструкции со шпекулативни тези". - Информациите со кои јас располагам се тие што доаѓаат од македонските безбедносни структури, мислам на МВР, УБК, Агенцијата за разузнавање, военото разузнавање. Би ги додал и информациите од странските служби со кои Македонија има воспоставено пријателски односи на соработка - вели шефот на државата. Црвенковски истакна дека тоа се информации што ги имаат тој, премиерот, министрите за внатрешни и одбрана и другите упатени во тој сегмент. - Врз основа на овие информации, јасно е дека зад случајот Кондово, кој трае, за жал, речиси четири месеци, се криминални поединци и мали групации, кои се прогонуваат за криминални дела во Македонија и надвор од нејзините граници. Значи станува збор за поединци, водени исклучиво од криминални, а не од политички мотиви. Овие криминални поединци подолго го тероризираат и физички го малтретираат населението. Државата е должна да ги заштити своите граѓани и да им обезбеди мир, лична сигурност и безбедност. Токму затоа и моето мислење, но и заклучокот на Советот за безбедност е дека МВР треба да ги преземе сите неопходни мерки за во најкус рок овие криминалци да ги изведе пред лицето на правдата - изјави Црвенковски. Полицијата трет ден работи за пронаоѓање на бомбашите што ја нападнаа полициската станица на Бит-пазар, но не соопштува никакви нови детали од истрагата. - МВР се грижи за безбедноста на државава и не се меша во политиката - одговори портпаролот Горан Павловски, запрашан за коментар за тврдењата за "инволвираност" на Црвенковски во подгревањето на безбедносната криза. Државниот и скопскиот обвинител велат дека активно ја следат ситуацијата. - Полицијата работи. Дадени се наредби, се преземаат потребните мерки и се вршат вештачења. Рано е и контрапродуктивно да се зборува нешто во оваа фаза за истрагата - велат двајцата обвинители. Тие најавија дека ќе ги проверат информациите што беа објавени на А1 и Канал 5, во кои претседателот Бранко Црвенковски беше посочен како личност што имал интерес од фаворизирање на кризата во Кондово. - Ќе провериме се што било речено на двете телевизии за да видиме што всушност значи тоа, дали и што треба да се преземе - изјави вчера Александар Прчевски, државен јавен обвинител. Скопскиот јавен обвинител Стерјо Зиков се осврна на можноста за заштита на претседателот на државата ако се утврди дека изреченото било клевета. - Со измените на Кривичниот законик,Јавното обвинителство веќе не ги штити државните функционери од јавно изреченото, односно нема веќе надлежност да гони по службена должност за клевета или навреда. Функционерот самиот мора да поднесе приватна тужба ако има таков интерес - вели Зиков.