Владата ја укинува агенцијата за Иселеништво!
Владата ја укинува агенцијата за Иселеништво!
dejan SDS ja svrsi rabotata!! [:(!] Ќе згасне последниот прозорец за иселениците кон татковината Македонците што живеат во странство се заинтересирани да инвестираат во татковината, но не # веруваат на власта, вели Златко Петрушевски од Мелбурн Владата со пакетот закони за рационализација на администрацијата наесен ќе ја укине Агенцијата за иселеништво. Со ова не се согласуваат вработените во Агенцијата, ниту иселениците. - Агенцијата е континуитет на Матицата на иселениците, која ја формира Собранието на државата, и може да ја укине само парлемнтот со двотретинско мнозинство. Пради страхувањето дека пратениците ќе се спротивстават на укинувањето на агенцијата, Владата со своја одлука сака да ја укине - вели директорот на Агенцијата Мирче Доневски. Тој вели дека ова е непромислен потег на државата, зашто Македонија има многубројна емиграција со вековна традиција. Списанието за иселениците "Македонија", кое го издаваше Агенцијата е укинато во 2001 година поради големите трошоци за печатење и за дистрибуција. Доневски побарал пари од Министерството за финансии за да го обнови, но бил одбиен. Од намерите на Владата да ја укине Агенцијата се револтирани и иселениците оти за нив, таа претставувала прозорец кон татковината. Слично размислуваат и иселениците. - Последното нешто што функционира во Македонија е Агенцијата и нејзиното укинување за нас значи дека државата не се интересира за нас. На секои пет години доаѓам во Македонија и наместо да се подобрува, состојбата се влошува. Не и веруваме на Владата, кога таа не е способна да се справи ниту со основните проблеми. Во такви услови и покрај тоа што посакувам, нема да го вложам капиталот што сум го заработил во Австралија. Ние мечтаеме за татковината, но таа се однесува кон нас како да не сме дел од македонскиот народ - изјави Златко Петрушевски од Мелбурн. Ристе Илиевски од Сиднеј вели дека многумина Македонци во Австралија се богати и кога би се создале услови, тие би отвориле бизнис. - Голем број од вторите поколенија Македонци во Австралија најмногу ја знаат Македонија по тоа што им ги зароби парите во банките на некои од нивните родители. Овде не се чувствуваме безбедни оти владее беззакоение и државата ни прилега како на распашана банда. Правосудтвото како да не постои - вели Илиевски.
OooOo Dejan ... ne skokaj bez potreba. Taa matica za nishto ne sluzhi ionaka. Ajde nabroj mi samo nekolku dobri raboti od taa matica ... Ili treba da se reformira ili i ponataka kje sluzhi za perenje pari ...
concrete Makedoncite " dijasporisti" treba da prestanat da placat po kvinsliskata nenarodna vlada, taa si gi pokaza namerite i kapacitetite i da pocnat da si gledaat care da naogaat. t.e. da se : SAMOORGANIZIRAAT !!!!!!!...., normalno , ako imaat zelba , ako ne , sekoj si ja gleda svojata maka. Problemot e mnogu ednostaven, nikoj ne moze da ti ja zeme zemjata sto e TVOJA , ako ne sakas da ja dades...ili potocno:prodades !!!!! Aj dosta krokodilski solzi !!!!!!!!! Bogati Makedonci...tie trici na drugi kazuvajte mu gi...takva kategorija na sustestva ne postoi!!!!!! Zarobeni pari na nivnite roditeli???? Aj neka gi prasaat prvo kade se dobivaat takvi kamati.... nemojte drcnosta i glupavosta da ja pravite doblest.... neka probaat vo Avstralija ili bilo kade taka da investiraat, pa da vidat sto ke im se sluci so nivnite "zastedi"....polno privlecni oglasi na taa tema kade i da se zavrtis.....i zrtvi verojatno..oglasite ne se besplatni.... Sto znaat Makedoncite????...samo PIRAMIDI da gradat megu sebe nadlazuvajki se, za Canada znam,a spomni im da se soberat banka da napravat...togas od evreite se plasat...pa neka se plasat,italjanite,grcite...ne se plasat... Inaku koj saka doma nesto da napravi nikoj ne go sprecuva , nitu moze da go spreci i ograbi , ako e so niet fer biznis da tera..., a ne pufki da prodava.....za drugo neznam. Tocno e deka e tesko....ama kade e lesno???? Se izvinuvam za zestokosta, ama od plackovci i lazni "patrioti" veke mi se losi.......
dejan jas ne placam concrete:p pa ako taa agencija ne dobra, ili ne sluzhi OooOo, togas zasto se bunat ovie od dijasporata?? a i tie koj rabotat tamu??
OooOo Zaprashaj se zashto samiot ti se bunish? Kolku ti znaesh za taa agencija, tolku i oni znaat ...
concrete eh, dejan ...dobar si ti momce mlado....mora pana kontra teg da ima , inaku planetava ke se nakrivi so nekoja druga inklinacija i otide klimata po gavolite :):):)!!!!!
Strelec Ne e samo Dejan... Pana ima i drugi kontra tegovi na ovoj forum!:)
Jakov
quote:
Originally posted by OooOo
Dejan ... ne skokaj bez potreba. Taa matica za nishto ne sluzhi ionaka. Ajde nabroj mi samo nekolku dobri raboti od taa matica ... Ili treba da se reformira ili i ponataka kje sluzhi za perenje pari ...
Najdobrata rabota na Matica Mekedonska e sto vo nejzinite prostorii se otvori UM Zina, arapski restoran. Iskreno nemam poznavanja od sostojbite vo dijasporata ama se mi se cini deka tie maticite se kilava rabota. Ili gresam?
dejan koga ke slusam 'agencija za iselenistvoto' mislam deka taa agencija raboti so dijasporata, za da se po dobrat odnosite (so biznis) megju Makedonija i dijasporata, OooOo
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by OooOo
Dejan ... ne skokaj bez potreba. Taa matica za nishto ne sluzhi ionaka. Ajde nabroj mi samo nekolku dobri raboti od taa matica ... Ili treba da se reformira ili i ponataka kje sluzhi za perenje pari ...
Najdobrata rabota na Matica Mekedonska e sto vo nejzinite prostorii se otvori UM Zina, arapski restoran. Iskreno nemam poznavanja od sostojbite vo dijasporata ama se mi se cini deka tie maticite se kilava rabota. Ili gresam?
Seto toa e veter vo magla, agencija za iselenistvo, osnovna funkcija treba da im bide da mu pomaga na tamosnoto naselenie za da se iseli od mkaedonija, jas taka barem go razbiram nivniot title da ne recam.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Ne e samo Dejan... Pana ima i drugi kontra tegovi na ovoj forum!:)
betonski ???? ne se bas racionalno resenie: kabasti se :):):)!!!!
dada Sani OooOo i zlotty zavrsile rabota na topikov:)) Jakov im pomognal:)
AaaAa
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by OooOo
Dejan ... ne skokaj bez potreba. Taa matica za nishto ne sluzhi ionaka. Ajde nabroj mi samo nekolku dobri raboti od taa matica ... Ili treba da se reformira ili i ponataka kje sluzhi za perenje pari ...
Najdobrata rabota na Matica Mekedonska e sto vo nejzinite prostorii se otvori UM Zina, arapski restoran. Iskreno nemam poznavanja od sostojbite vo dijasporata ama se mi se cini deka tie maticite se kilava rabota. Ili gresam?
ne gresis