Forumski zabavni prikazni...
Forumski zabavni prikazni...
sisi Temata ke ja otvoram so najzabavnata sto jas dosega sum ja procitala na nasiov forum,a sozdadena od Strelec.Slobodno nadopolnete me ako ispustam nekoja interesna,zabavna,smesna,tazna,prikazna.Vazno e da e nasa,od nas za nas... I posle Ohrigjani ne chinat!!! „Ејјјјјј. Алооооо. К’ј паркираш море слепец еден. Ќор си дека тука го тресам чаршавов од ручек? После ќе јајш трици, охриѓани ги мрзат скопјани и намерно ги....Кај ќе ја истресам пепељарава, сељак еден". „Знам бе дечки, ама кај да паркирам коа насекаде згради сте.......". „ Кому бре ти дечки. Ќор си дека сум сам, дечко ќе речиш. И нема ама!! Од Скопје дојде да ми кажвиш кај сме кренале згради или да се капиш по плажине. А заинет од вас скопјани, ќе крениме згради и на сред плоштат, па да ве видам кај ќе пиете кафе, за посрани 80 денари. Море за вас, не 80, 180 денари едно кафе ќе го напрајме". Вошкар еден. Збеснав. Немал кај да паркират? Јас немам кај да паркирам, граѓанин на Охрид (иначе в центар живеам, ама позади општинава, кај овие ископаниве улици), не нему ќе му се мислам кај да...... „ Еј, батеееее. Битола така фрлате ѓубре во контењерине? Те познав аку на џипот имаш скопска регистрација и на носот црни наочари!"-„Извините, го видов контењеро и.......". „Шо бре и. Јас ќе плаќам а виеееее......Еј, ало, чкембааар, тебе ти зборвам. Глуфтааар. Не прај се дек не слушаш. Со арно ти велам, ашлак еден. Волуууу." Ете ти сега. Ти културно му кажвиш, а тој се прајт на удрен и после охриѓани не чинат. „Комши можит од твојот да им ѕвонам Прилеп, само че им кажам дека стигнав, зошто мојов го исклучиле и.....". „Слушај, ме заболе мојов за твојот, а ме заболе и за мојов з'ш од први август и мојов ќе ојт јабана, ќе ми го штрацнет. Ќе требит од шолјана да ти......". „ Добро утро, комшивке. Стигнавте?". „Да комши, стигнавме....". Море да дајт господ до утре патлиџаните да не ти стигнет шо ги теглиш дур од Велес. Дан ви залетвет овие нашиве. И како да не се нервирам. Ќе се искинам. Е ова смрдлава шо дојде сега од Велес имат приватна фирма, вошкосана е од пари, а многу и биле 70 денари за кило охридски најубав патлиџан. Јас не знам шо да се прајт. Ти гледаш да им погодиш и пак охриѓани не чинат. Убо рече Бучко, некој си ја имат мувата на капата и сега....... Го слушна. Сме кренале згради......А бе да ти пукнит од женати жилана. А за нив то го напрајвме. Едно време се жалеа дека ветар многу дувало во градов. Ам ветар ти го зел умот, ете кренавме десетина згради во центар, сега ни лист не мрдат, ние охриѓани се удајвме од горештини, и то заради нив, а тој немал кај да паркират. Сега ако немаш кај да паркираш, никош. Абре све шо беше улица, двор, ходник, кенев, дневна, паркинг го напрајвме и то со пари. Е в спална да те пуштам да..... Слушај, бар оваа година никој немат право да се жалит. Ја слушам она Холанѓанкана пред некој ден кај Ацета в кабинет му велит све било убо само немало јавни клозети. Ам ви ги намаливме пивава од 95 на 90 денари, кафанџиве скоро без ќар работет, а вие пијте ко сунѓери, па мочајте ко коњи и клозети ви фалет. Малку грмушки имат? Ам со такво локање, катетри да ви клајме бадијала е. После ќе ви сметат навреме, ако не ви ги менвиме. Абре господ да чуват и да бранит и голман да станит. И после охриѓани не чинат. Денес глеаме, со Ѓачкана бевме на плажа Астор, на една бабетина и сметало ѓубрето, расфрлано било насекаде и не го кревале. Ам фрлај ти кај ќе ти текнит и ќе ти сметат, нормално. Нас охриѓани не ни останвит ѓубре? И дан го јајме. Не го јајме, ама не го фрламе кај ќе ни текнит ко тебе. Мало ти е езероно? А? Имат место и за капење и за ѓубре и ко чоек помочај се в натре, ни лук јал ни лук мирисал. Абре улицине им ги напрајвме ичсмерни, раскрснициве ко циркус ги исфарбавме да имат малку шаренило, да би шарки им влегле во кампојне во Љубаништа, од тревиштено шо.....Е дур сме кај тревиштено, знајш з'ш е то остаено. Пак за нив. Нив да не им сметаме, на туристине. Тие ко ќе одет в клозет ние во тревана се тотолиме, да не се прајт гужва. Е оди ти во тревиштана, жарни го тро газот на коприне, па да видиш како ќе ти е. И после охриѓани не чинат? Ја слушам една: „Ваа продавачката наместо со хартија, со рака ми го подаде лебот". Ам ај со нога да ти го дајт, ебате бела. Друго. Ај жити леб, нека кажит некој, оваа година сме му скршиле некому шофершајбна, сме му украле, раткапна, ретровизор? Сме му рушиле гума без причина. А? Еден нека кажит дека дошол да си влезит в кола и нека речит дека сме му се помочале на кваката, ко лани. Е сега се оградвам од изолирани групи на поединци. Лелеее. Ам најбитното! Јосета кој го донесе во антички, кој го натера онака да се дерит ко од ровја мавнат? А? Кој му ја искрши кичмата осум пати? Ние, охриѓани. Тој тргни, ние шлашкај, ко на Тито во времето, врати го назад. Тој пак тргни, кутриот, да не речам, можда по нужда му се одеше, ние, охриѓани, врати го со шлашкање. Додуша и Бранко со нас шлашкаше, ама и тој е наш. Охриѓанец. Е сега рака на нога, од село е, од Слатино, ама не оти некој за сељак го сметат. Го третираме ко наш да си е. Аку е де и селанине се луѓе. Не така? А? Убо велам? И сега? Пак охриѓани не чинат? Еден, само еден факт дај ми во спротивен смисол и ти скинвам капа и то со си мува и јавно ќе речам: „Е навистина охриѓани не чинат". Strelec.com
Strelec sisi... topikov e SUPER!:)
sisi ...747... (placete,dozvoleno e...) Because this is my 747th post, I dedicate this post to my brother and best friend in the last 2 years. We always were together, we have been visited soo many places, so many different countries, so many different nationalities. We traveled together more then 1000000km around this planet, from Sydney to London, New York, Los Angeles, Johannesburg, Singapore, Bangkok, Tokyo, Osaka, Jakarta, Auckland, Honolulu, Frankfurt, Rome, Paris, Shanghais, Seoul, Beijing..... I will never forget when I first time I step on you body, you were young same as me, but now you have to retire soon, but remember what ever will happen do not forget you were my best friend. You are the only one “person” who knows everything about me, and my life. I will take care for you like always I do. No one knows Australia better then us, better then you and me, because We Are The Spirit,- “The Spirit of Australia. “ By Zloty.com
Jakov Imam seriozna zableska na postovite vo koj se staveni moi komentari. Vaka izdvoeni von topikot i von tekot na raspravata kade se posotaveni nemaat nikakva smisla i nikakva cel. Ednostavno izgledaat bez vrska, osobeno sto imaat ne soodveteni naslovi, bez moe znaenje. Tolku....
sisi Ne mozev da odoleam ada ne ja pomestam tamu kade sto i e mesto najromanticnata prikazna sto nakratko ni ja raskaza Bliznak vo eden drug topic. Ako ja citate,znaci sum preziveala - ne me ubil.Si dozvoliv da ja naslovam kako: DESET SEKUNDI Памтам дека бевме на бродон Галија ко имаше кафич нешо(шанкче манкче).. Роденден славеше една другарка, и нормално ко ќе тргниш од фактот дека не постои најверен другар и другарка, + благодарение на 3-4 пива(мал бев тогаш), се деси тоа шо се деси. Седнав до нејзе, се погледавме 5-6 минути, напрајвме 2-3 глупи муабети.. демек ова она, разбираш... Во позадина свиреше Магазин - Три сам ти зиме... (ова до детал го памтам). И ко дојде онај дел од песната "Због тебе све сам, изгубилаааа, неверна љубавииии..." ми се доближа до фацава, и од шо не знаев шо побрзо да напрам, ја гушнав, го пуштив јазиков и во себе си реков (шо ќе бит, нека бит).... Мора да признам дека, сето тоа беше некако вештачко, механички да не речам... али сепак бев многууу возбуден. Моментот траеше 10тина секунди, ама ево како што гледате, го памтам ко вчера да беше. avtor: Bliznak nas [;)][:)]
sisi Slednava prikazna e mnogu kratka,a tolkuuuuu mnoguu kazuva. Zboruva za Stipska kezovica, a pocnuva vaka: ...ajde sisi da odis da se slapkash u stipska bajna, nemora da si bolen/povreden za da pokisnesh pod mineralnite vreli prirodni vodi. Jes deka jas ne sum bila od 3 godini, ama ako ne ti preci full frontal od poznati i nepoznati, da odish i posle toa na vrel kompot od visni kaj baba stana.:) ...Mozda i ke odam ako nekogas me navee patot,ama objasni mi sto znaci ova so visnive na babava Stana? ...Baba Stana e komsikata od baba mi. Baba mi ko odi na banja, posle banja odi kaj baba Stana na kompot od visni. Baba ili nana ko shto si ja vikam jas, cel zivot me moli da odam so nejze, i najgolemata mamka koja ja koristi e visnite na baba Stana. "Doj so meneka de, ke oeme posle kaj Stana na kumpot od visni." Nikad ne ja poslusav, tako da ako zaletas nekad, javi da te pratam da kazesh kakov e kompotot ;))) sala na strana, kompot od visni e ko nekoja tradicija posle odenje na kezovica (sekako na zima samo)... AaaAa.com
sisi Eve ja ja najdov! Najubavata drugarska prikazna na forum! Mi falis... Rage: ...mene sea mi falet slafetkite so gi potroshiv za solzite so gi proleaf... otu eptem zal me fati...janza me zajade...od nigde nikade neshcho me zdrma ..neshcho leplivo pod pauzvive... oooooooooo Tanjo i ti mi valis da bi se vatil vo vratot..ne ja ne moza ovde da seda ne ja ne moza tebe da ne te gleda...dajte mi krila ja da si letna i vo palnet da si doletna... Space: Od koga ti zamina...pusta sheta bez smisol za zivot...celicnite ptici te odvedoja i zivotov mi go zaebaja.Kataden seda i solzi lea,kosa mi pobele,nervi mi popustija,taza ko sco nikvash ne su tazela,placha korna rika ko krava,se snemozva i omalaksva.navecher pred da si legna si se mola pred ikonche gospod da mi te dochuvat zascho sekakov vrag shetat po vekov a gjaolskoto e sekade vlezeno i satanata zavladea.Dur beshe uvde ochi ke si istajevme,ponekvas i ke si se baceVne,ponekvash ke si se opijaneVne,Verni si beVne edna na druga,si beVne ko dve noze,sho sekvash si odat zaedno,a tugjina pusta ne razdeli,vo bespakje ne isprati.Sade se truda i ponatamu da ziveja,da te cheka i da se nadeva deka nekvash ke se vratish.Dve solzi ef i sega mi kapnaja,srcevo ko vrapche na rosa mi zatreperi,se tresa ko mache na chereshna,ova galiba ljuboF ke je.Ivano mori kako sco je vo pesnata...me izgore. Rage: nekos....ponekos ili zasekos...sedejki ili lezejki se pulja vo tavanot mi prazen i tuku od nekade nikade eto go!!!!Likot tvoj Tanjo zlatna!Ko ikona moja ikona od zlato svetish vo nebesata....ovaaaa vo tavanot de... Mi naviraat misli i sopmeni od detstvoto...koga za prv pat mi rece .."amor imas cigare"tvojot glas gavranski odeknuva vo beskonecnosta kako ehooooo ehooooooooooooo! Ti ja dadov celata mi troshna dusha za da moza da ti go popusha do pola na odmor megu casovi.....ja delev so tebe poslednata mi kifla a bogami i burekot(za jogurtot da ne prajme muabet). Na race te drzev i vo mene si r'zev dodeka so teshko srce te nosev doma posle burnite nespani noki pominati so alkohol i dodatni derivati. Otkako zaminav i ja ostaviv lenenata koshula nedotkaana (ostadov i 300 miljardi vo tabakerata odma do kredenecot da mi ti se najdet)...i zaminav vo tugina pusta....tugina pusta da ostane taa nas ne razdeli...ja sestro bel den nema videno(mozda zs naocari nosam ne znam). Zivea so misla i umisla za denot koga ke se sretnime pak...koga nashite srca ke cukaat kako edno koga ke ja vida taja tvoja buza a la Dzolinka...koga ke vida tvoja raka rahiticna da me pogalit po moeto mi belo lice pa cak i vrat. Tanjo mori Tanjo...mi ja zede srekata pobegna so neja...nema veke radost...NE NE...nema veke smeja... Space: Koda pak ja za prF pat te sretiv se uplashiv za moment i nikvash ne pomisluvav dek ti ke si zasekvash moja najVerna drugarka.So tebe ko sho su pominala nikvash ne ke pomina nit pak nekvash ke najda gojdo, insekt, stvor ko sco si ti.Mi tekinat ko te sretov so edno ralo gajki i so edno jakne slabo,slabo a nadvor vijulici i snegoj,i ko te zasolnaF vo odajana i ko ti go dadov mideron od mama,a ti nakisnato ko mache se treseshe i pomosh barashe a ja bev taja shco ti ja dade.Navecher mi idet tmurni misli ke si sho si,al si arna,al imas leb al imas ajvar,ali jadis karabatak bar ednas nedelno.Dobro ne morat lukzus bash karabatk mojt i samo batak da je ali sestro vervi zivot nema bez tebe.Stanva....ke se mirisna pod pazuva mi si vela so umov....eee ko ja mirisav Ivana pod pazuva...sho reja mavashe....mi tekinat za edna nova godina ko mi dojde po banjarka i ko mi se podravcekori da vida deka si i brichela sramnite vlakna....takvi momenti sesro retko koj mojt da dozivejt.Togaj bev vo Ekstaza.Mi tekinat ko te nosev na zabar ko ja vagjashe sheskata,karies boluk imashe ama ja pak te lubev ko sco sega luba da vesla.....do mene vklupa sedeshe otu beVne tokmoglaj,i ustata ti smrdeshe,i kosata maslosana ti beshe,i ko sco si capalo po virojne celo kalosano beshe ama ja sesro preku sve su pominala.Tursko bioo ova ljuboF nasha ne bila.Si misla so umof i si vela..nevina si ja pusciv vtigjina...ali mi te obescesti nekoj?tezina ima na srcevo ef pred nekoj den i shum na srce mi najdoja sesro,a to je samo od sekiracija.Vo nebidnina me isprati i vo bespakje,magla i perde na ocive mi se napraja....Ivana beshe zena za ljubaaaf gde je sada otishlaaaa?Ko ke te galev so racinava rahiticni,ko ke ti ja gledav benkata na buzata prosto si velev sco su videla ja vo ovaj stvor da ne recha tvor,ali to sco ja vidof vo tebe nikoj nikvash ne ke vidit.Mi tekina i na palcite od nozete ti grdi,mi tekinat ko ke te videf izgurelaeno od sabajle,abre edno milo custvo mi se ragjashe i toplina vo dushava imaF.Sega sade mrakoj i mrazoj,silni vetrisca i vijulici.Ivano mmori......beshe letna vecher,koga se zboguvavme,ti mi reche doviduvanje i me ostavi sama...dve solzi mi kapnaaaaaa ljubof mojaaa,koga mi rece doviduvanje i me ostavi sama....more tri kila bananiii mene mi se jade mane mane..... Sushchestvo: A . . . majkamu sama ostana V selo . . . I vta proletna nok, kaj v slana ronese cvete, . . . OTKACIVTE DVETE R&SS.[:D]
sisi Kuba,bez tajfunot i mojot odmor... Мојот вакејшн заврши со многу импресии, од кои најголем дел се позитивни. Но, она што ми остави најсилен впечаток сакам да го споделам со вас... Куба е многу интересна држава, со природа можеби најубава во целиот свет... Палми на секој агол, а меѓу нив многу зеленило и густо израснати цвеќиња во разни бои... долги плажи со ситен бел песок и чиста тиркизно-плава вода насекаде околу островот... Арно ама, народ ужасно сиромашен... Просечна месечна плата во државата е 11,5 кубански конвертибилни пезоси, што би дошло отприлика само 10-тина евра... Крошни куќи без малтер, а верувајте дека многу домови беа и буквално без врати и прозори! Јас лично во Куба доживеав едно многу силно чувство... незаборавно и пред се’ необјасниво... Се работи за социолошкиот феномен што при целата таа сиромаштија, целиот тој кубански народ ПЕЕ И ИГРА(!?)... Луѓето се насмеани по 25 саати на ден. Сите изгледаат среќни и никој не говори за проблеми!!! Се прашувам дали е навистина Ристо Крле во право кога рекол дека ’парите се отепувачка’!? Sekako deka ne se samo muzikata i igrata edinstvenite raboti shto chovek mozhe da gi vidi kaj Kubancite, no definitivno tie se rabotite shto mene mi ostavija najsilen vpechatok... Sobarkite chistat i peat... Shankeri i kelnerki non-stop se vo tanc-dvizhenje... Skoro i da ne mozhesh da vidish kubanska faca bez nasmevka na lice... Bezbednosta na lugjeto i turistite na mnogu visoko nivo... Gostoprimlivost na sekoj chekor... Na ulica sekoj se obiduva da te napravi raspolozhen... Inteligentni lugje, so smisol za humor... I ushte neshto shto mi ostavi silen vpechatok... Lugjeto mi se vidoa mnogu ubavi... Osobeno devojkite koi izgledaat kako skulptor da gi pravel... Vo rechisi sekoja zhenska faca ja prepoznavash Dzenifer Lopez... Navistina prekrasni devojki se Kubankite... Golemo (i prijatno) iznenaduvanje za mene! Strelec.com/juli 2005 g.
sisi Imame i patepisna reportaza. Izvolte... Belize Po pristignuvanjeto vo Belize city -- glavniot grad -- se odi so avtobus do okolnata dzungla (i se pominuvaat site 3 semafori vo gradot). Site vodaci razpravaat za istorijata i segasnosta na Belize. Se e malo i interesno, na primer kje vi recat: desno e "koledzot" (nebare se raboti za Kosovrasti, a ne za drzava), ili levo e "bolnicata od doktororot-germanec", osnovana ne znam koga). Edinstveniot stadion ima samo edna tribina i e narecen po nekoj nivni sportist koj osvoil medal na olimpijada. Go pominavme i ednistveniot most..... Covek dobiva cuvstvo deka e vo vistinska britanska kolonija, vremeto kako da zastanalo. Vremeto go remetat samo turistite koi pristignuvaat recisi sekojden. Pri pristanisteto site gi gledaat okolnite ostrovi i podvodni grebeni (reefs) -- nurkacite velat najubavi na svetot! Do dzunglata terenot e ramen, prilicuva na isuseno mocuriste so primesi na stepa, vremeto zesko i sparno. Od vegetacija: ima kokosovi palmi, portokalovi drvja, ananas, grmushki i mnogu sto drugo. Od zivotinskiot ima mnogu, no vredno e da se spomenat retkite krokodili i 9-te otrovni zmii (od koi najotrovnata ubiva za 30 minuti). Vo dalecinata ispaknuvaat planini, deluva nestvarno, kako da izviraat od ramnicata. Po 1 saat pristignavme na edna raminina vo prifatilishteto nareceno "Jaguar". Od tamu vleguvame vo dzunglata po zemjen pat so golema ugornina se do vtoroto priufatiliste kade sto ima shtand za suveniri i "restoran". Sekoj dobiva pojas za spasuvanje i crna "kamionska" guma, oblekuvame posebni gumeni patiki za plivanje i odenje vo voda. Po tesnata staza, pominuvame edna reka od koja desno se gleda vlez vo pestera so malo ezerce pred nea. Se kacuvame po drveni skali i vleguvame dlaboko vo dzunglata. Vodacot ni veli deka od tuka kje izlezeme, no prvo morame dqa vlezeme dlaboko vo dzunglata za da dojdeme do priov vlez vo pesterite. Vodacot ne vodi (bos) otprilika sat vreme. Gledame razna vegetacija od koja najmnogu mi ostavi vpecatok drvoto accacia i malite ananasi. Po eden chas pesacenje niz dzunglata, patot naednas stanuva strm i pred nas se pojavuvaat karpi. Tesna pateka ne vodi strmo nadole niz eden "akvadukt", a potoa se pojavuva gledka: malo ezero so pestera. Gi frlame gumite dolu vo ezeroto, no morame da se spustime so jazinja vo nego. Nekoi skokaat vo ezeroto na visocina od 3-4 metri od okolnata karpa. Site sednuvaat na gumite i stavaat baterii na glava (slicno na rudarski lambi samo bez shlem razbira se). I taka sednati na gumite "veslame" so race iako strujata ne nosi. Prvite 25 metri se gleda, no stanuva temno vo pesterite. Sto podlaboko, toa potemno, za po 40 metra nisto da ne se gleda. Fakja panika pomalku. Plovime od eden koridor do drug pod planinite. Se gledaat vnatresni vodopadi, stalaktiti i stalagmiti, prekrasni gledki. Odednas vodacot veli: gasete gi bateriite. Nastanuva temnica, vistinski mir - i site uzivaat 5-10 minuti pod planina bez nikakov prizvuk. Potoa palime baterii i prodolzuvame no strujata stanuva jaka, ne nosi, a vodacot ne predupreduva da "veslame" nadesno, nikako da ne prodolzime po leviot koridor (odnosno druga pestera) koja odednas se pojavuva. Strujata oslabuva pa mora pak da veslame, no vo dalecinata se gleda svetlina.....mislis deka e toa krajot na patuvanjeto, no toa e samo preod od edna planina vo druga. Podvodnata reka povtorno se zabrzuva i te nosi nadvor, vistinski sviok medju dve planini, a naokolu dzungla. Site gledaat vo karpite nagore, a sonceto pocnuva da smeta. Nekade e mnogu plitko i gumata se zakacuva na podvodnite grebencinja. Nekade e mn. dlaboko. Najopasno e da se zastane na noze, zosto se lizga i moze mnogu lesno da se svitka noga. Vleguvame vo vtorata planina, tamu e dzift temno uste od samiot vlez. Dlabocinata se menuva, isto i podvodnata struja. Ne nosi kon kraevite na pesterata od koi se udirame za potoa da prodolzime da veslame. Na eden "kolega" mu puknuva gumata od podvoden greben. Toj prodolzuva da pliva. Plivav i jas na krajot, no mnogu e tesko, gushi pojasot za spasuvanje, morav da go izvadam, edvaj disev od nego. Cudno e cuvstvoto koga kje izlezes od pesterata, cuvstvuvas osloboduvanje od tenzija. Potoa sleduva rucek vo "restoranot" porcija pislesko meso so lut sos i vino od cashew nuts ili koka kola -- za koj tie od Belize velat so nasmevka deka e iguana, a ne pislesko..... Nasiot Misirkov.com
sisi Od Tetovo so ljubov... (posveteno na Boris VM) Еве се`а пред малу се прибрав, па ќе ти кажем како стоја работете отприлика. Полека - полека почнаја да се множа кафиќи на Борис Кидрич, па сега поракј Медисон (ја го викам ВПШ - ваша последња шанса, све постарички са таму), подоле отворија Сити, па „ин д` клаб“, па Брко малу подоле као дежеше еден кафиќ (сега не знам дали уште е он газда). Пополека се спуштамо и од Јане Сандански надоле (веруем си биу скоро, знаеш дека карши Де Вито неколку године уназад „никнаја“ нови кафиќи). Е, се`а, у Ефко`с на пример (одма карши Де Вито е Моделс, па Ефкос, па Скај) има доле поприлично простор, па кој ќе се напика народ, ја се осеќам као да сум у сауна отиден или, евентуално, као цвеќиња да ваѓам. Увек жива вода излагам, а и не сум мераклија на играње, ама „где сви Турци, тамо и мали Мујо“. И таму и у Скај се догаѓа некоја вечер да има толку копиљи, што не ми се ни влага... Ја не знам, ама ја у петто оделење не киснев до ниедно време! У Маестро преку д`н обавезно знаем на кафе да застанем, ама навечер, еве, вечерва, на пример, све беа просек 45 године (преку д`н има свекаква клиентела и ми одговара, ама навечер све метузалеми). Мое кафе, само што ми кажаја д`н`ска, не го држи више Мазне, ама пошто ова е тазе, додатни информацие за некој д`н, дур` прошета трачот низ Тето`о :) Све у свему, ни фали диско саглам. Пробаја у кино Братство да напраа нешто (мислим Брко), ама... ќорак! Не знам дали уште им функционира... зимоска идев (и ја и други), ама задњи неколку месеца никого не сум чул да рече дека бил таму. Пази, у право е Зоки (Ласман), вика: „Кој му викав на Брко базен да напраемо, он викаше диско. На крај - ништо испадна!“. Никад не сум влегол у Имиџ, ама викаа го опраеле! Едно време важеше за сељачко збиралиште, ама откој го реновираше, викаа дека се опраел :) Ама, пошто имашпе таква етикета, мене некако уште не ми се влага тамо, тетоец сум ја, боље душата да ми излезе, него зборот :) Инаку, летоска, со Сретена, цело лето го преседовмо у Те-кафе... у 10-11 ќе дојдемо, земемо новине, испиемо кафе, к`снемо сладолетче. Људи се мењаваа по масе, а само мие смо им као инвентар. Ако не немаше на попис на крај д`н, паника дигаја :) Л`жем, до ручек седевмо само. Ама, се береја квази: политичари, новинари, судије, „крем“... И сакавмо да терамо без везе муабети и да бистримо полиитка. Плус, ептен на убо`о место е, снег пакуен у зима таму да продааш, ќе ти иде ка аува (морав ваќе да ја пишем алвата :))! Ипак, ја Те-кафе си го викам Ловец! :) Ем, е на „лакат“, ем знаа такви људи да се собера, ем гледа на све стране, ем може такви муабети да се тераа, ем оговарање знае да падне! Орѓинау Ловец, ако ја не го фатив Ловец скоро ич! :) Ах, да... задњи 2-3 суботе има караоке у Скај, малиот ми е другарче (их, „мал“, поголем е од мене наводниов ди-џеј, ама ја таќе си го викам), ама, мамицата негоа, никако да го убедим еднаш да ја испоем „Лепа протина кќи“ од Ѓоле :))) Ај, ова као за загрејавање, прашујте ако нешто подетаљно ве интересира! П.С. Сум чул у Вегас у мода било праење будала од себе, а и таму и овде „на условно“, наводно, исто значело?! Pozdrav,Thief
sisi A filmskava kritika,a?... Whitebaby za "Alexandar the great" Izmeshan do kade kade filmot. Ednash makedonec, ednash grk... pa se taka u krug. Tatko mu Filip chistokrven makedonec koj gi prezira grcite, majkamu polu grkinja polu ilirka koja gi velichi grcite. Samiot Aleksandar, iako kral na Makedonija, rastrgnat pomegju vlijanijata na tatko mu i majka mu, ili sho bi ja rekla narodski "i samiot neznaeshe sho saka da bide"! Na nekolku pati vo filmot samiot Aleksandar se deklarira kako grk... kako sho e scenata kade shto se venchava so Roksana. Majkamu mu vsadi nedoverba kon se i seshto, duri i go ubiva edinstveniot chovek na koj shto tatko mu mu reche deka najmnogu treba da mu veruva... Sho se odnesuva do toa deka e pretstaven kako biseksualec... samo edno ke kazham... Aleksandar e prestaven kako homoseksualec da poveke i nemozhea i da sakaa. Ne samo sho se pleskashe so drugarmu, tuku i so nekolku drugi dechki. So Roksana se ozheni se so cel da ima naslednik... sho normalno mu uspea mnogu kasno posho obichashe da se pleska so mashki a ne so zhenamu! Takvi ljubovni a bogami i romantichni sceni pomegju dvajca mazhi ne sum videla duri i pomegju mashko i zhensko... I za kraj... nedoverbata i alchnosta bea presudni vo negoviot zhivot, a bogami i ljubovta kon negoviot prijatel (dechko ) za koj shto se otru! Zaboraviv da dodadam... Colin odigra fantastichno, no jas ochekuvav mnogu poveke od ovoj film. AaaAa: ...zaboraviv da kazam, daleku od toa deka velam deka aleksandar ne bil BI, istorijata ima previse dokazi za toa... ama filmot e daleku od prikazuvanje na nego ko na homoseksualec. Ama kritika so prai... edna usta u novina, pola nacija vise nemoze ni pogled megju maski da vidi a da ne gi vidi ko homoseksualci. PO taa logika pola maski u makedonija se pederi:( WhiteBaby: Ako nebeshe romantika scenata so drugar mu na terasta vo Babilon, ako ne beshe romantika sho se gushkaa i plachea (I miss you, I need you) so drugar mu na negovata prva brachna nok, ako ne beshe romantika toa sho mesto da odi kaj zhenamu toj razmenuashe shmekachki pogledi i se sobleche i mu legna u postela pa ushe toa i mu go podigna charshavot na slugata negov, ako ne beshe romantika toa sho mu ispadnaa ochite duri mu igrashe toj trbushen ples u Indija... togash svtarno ne beshe homo Aleksandar. Aj dobro ne beshe romantika... tuku neprikriena strast prema mashki. A deka scenite so drugarmu ne bea romantichni... e neznam bogami. Imashe i drugi drugari... ama so nitu eden drug ne terashe romantiki ko so ovoj sho terashe. Pa koga go ubi Cleitus, zhenamu ne mozheshe da vlezi kaj nego vo shator... Hephaistion i veli: He doesn't need YOU! Pazi bogati, takvi ljubomorni sceni samo megju zheni mozhesh da vidish. Da ne bidam pogreshno svatena... jas nemam nishto protiv homoseksualci... samo toa mi e nekako neprirodno. Koj saka da se pleska u auspuh... negov problem. Jas samo go kazhav moeto mislenje. Sepak mislam deka Oliver mozheshe da se nasochi na drugi raboti mnogu poveke otkolku na negovata homos. No koj i da go krivi... so takva majka i tatkov tatko (ne im veruvaj na zhenite, tie se mnogu pogolema opasnost od mazhinte) ne e ni chudo sho se svrte nakaj mashkite. Mozhebi vo Antichko vreme bilo normalno da bidesh rikverc, ama toa neznachi deka tolkav udel trebashe na toa da se dade vo filmot. A Oliver ednostavno sedna na dve stolici so ovoj film... sepak go ostavi obichniot narod da razmisluva dali bil grk ili makedonec. Sekoj koj shto ne se razbira tolku od antichkata istorija na Makedonija i Grcija ke ostane vo nedumica... bil kraj na Makedonija, Makedonija ja narekuvashe negova zemja a se deklarirashe kako grk! Shto e Aleksandar? Whitebaby.com
sisi Domak`inska edna... Eve sto e kulturen domajcin Sega pred malce mazotmi i najstariot sin izlegoja da odat kaj bratmi, kerkami u soba nezina muzika rska, jas vo dvor pozadi raspruzuvam alista prani da se susat a najmaliot sin vkujca igra X-box. vleguvam vkujca od pozadi i ko gledam vo formal lounge room sedat dvajca postari lujge so casa pialok pred niv ni gi znam ni gi poznavam. Gi prasuvam koj ste i oni mi velat Jahovi Svedoci sinti ni otvori i ne pokani da vlezime . ko mu se izviniv na lujgeto i mu rekov neme interesira za to sto imat da kazat si zaminaja. Mu velam na sinmi abre Jordanco kolku pati ti imat receno da ne otvoras vrata na nekoj sto nepoznavas a on mi veli pa mum beja postari lujge . obavezno od sega klucot za napreznata vrata ke je skrijan. eeeeeeehhhhhhhh to ti je kulturen domajcin sinmi mu otvoril vrata gi pokanil vnatre da sednat pa duri i gi pocestil pialok. OooOo:hahaahahahah dobar e sin ti ;)) Prav domakjin :) Da de ama domajcin i pol e , 10 godini imat a ako prodolzi vaka ke vidime dali ke gi doceka 11. mafisKuma,alias Vujna
sisi Fala Strelec[:I] Odime ponatamu,,,[:p]
sisi Abre, citaj i divi se!!! Strucna rasprava za ljubovta i godinite na partnerite :))))))))))) Causesku: Гледам интересна тема имате Постарите јузери на форумов ме знаат, за поновите мило ми е , јас сум Causesku Зборот ми беше, баш по некоја случајност мене деновиве ми се случува тоа. Имено, одам со девојка која што е помала цели 6 години од мене. Јас сега имам 22, а таа 16. Искрено никогаш не сум ги поштувал помладите девојки, ама во овој случај морав да реагирам, затоа што малечково ми даваше ишарети нонстоп, а јас машко ко' машко не можев да одолеам И како за чудо, нас ни оди одлично.Ми го прави ќеифот, и го правам ќеифот, едноставно одлично.И згора на сето тоа, што таа не размислува како повеќето нејзини врснички, туку сосема поинаку. Како и да е , ова е Македонија, а познато е дека кај нас таквите врски, без разлика дали е тој постар, или пак таа постара, се табу тема. Ме интересира вашето мислење за сето ова Знам дека некој и ќе ме отера кај што не треба , ама како и да е , јас пак ќе си останам со неа Мене само ме интересира до каде ни стигнал степенот на цивилизација Патем кажано, отсекогаш сум правел како другите сакале...е овојпат нема ! Така да... Riba: Jakov,Jakov...kako bi mozela da odbijam edna vakva molba... Epa vaka...iskustvo so mnogu postar partner ne sum imala.Znaci maksimum razlika u godinite do doegasnite vrski, 3.Arno amaaaaaaaa...sum mu bila postara partnerka na eden kopilj:)ustvari bese godina-dve pomal od mene,ali izgledase na postar taka da ne me zaebavaa deka sum "pedofilka":))) I taka,dobar si bese tipot,sakase da igra igrici na kompjuter i obozavase play-station i fliperi(u vremeto:))Ja imav 18 a on 16 i nemase vozacka dozvola a merakot mu bese da vozi i da se cepa(iako ne mu ja davaa kolata i aber nemase od vozenje:)),se falese pred drustvoto deka ima ZZZHHHEEENNNSSSKKAAA postara od nego i bese FRAER u maalo:)))Toaa...epten bese zabavno,a sea go gledam stanal je**ciste golemo t.e ide so edna 28-godisna Holangjanka (znaci postara od nego 10 god.). Matematika:E sega vie presmetajte kolku godini imam ja :)))))) Angel: Абе кај ми се закачи темава???? јас мислев сеир е а оно...... АУУУУУУ колку фолирања прочитав овдеееееее... Де 6 години помлада голема разлика било, како да не....де мажите знаеле зошто биле потребни двете категории, како да не знаат, топки..... што беше друго.....ајде не ни битно....воглавно глупости. Абе прашај си машки: Дали да се ќарам со постар/ка? И ние ќе прашаме колку е таа/тој постар? Колку си ти стар или млад? И ќе ти кажеме дали си зелен/а за таква врска. И уште нешто многу важно: За успешна врска годините се најневажната работа туку постојат многу други фактори кои возраста ги носи со себе. За оние збунетите ќе наведам неколку: интелектуално ниво, егзистенција, ситуираност, емоционална зрелост/незрелост....и други.... сега ми се спие и неможам да размислувам....ама од се најважно е нешто што се вика ИНТЕРЕС. .. . .. . . ... што??? кој рече љубов ??? не, не љубов туку интерес. Добро де сте запнале љубов па љубов, ајде нека ви биде ама на мој начин а тој е: ако некој има потреба да сподели љубов со некого тој всушност има потреба да го задоволи својот ИНТЕРЕС да сподели љубов со некого. Нема шанси ова некој да го демантира дека не е така. Така е и ова е непроменлива вистина. Dalila: Demaaaaaaaaant: vistinskata ljubov e bezuslovna-sakash, i ako ne ti ja vozvratat, sepak prodolzhuvash da sakash. Darki: bezuslovnata ljubov e nacin da ne si priznaes deka ne si sakan i mnogu cesto e golema kocnica vo zivotot. Angela: Da se zaljubis vo nekoj sto ne te interesira?....Toa ne moze da se sluci. Ako ne te interesira (za zajlubuvanje) ednostavno ne go ,,registiras,, na toj nacin, i zaljubuvanjeto e nevozmozno. Ako veke se zaljubis vo neinteresen ne e vistina deka ti bil navistina neinteresen. Toj nekoj neinteresen (za zaljubuvanje) moze da bide interesen za prijatel, drugar, poznanik. Ako i za toa e neinteresen ednostavno i za toa ne go ,,registiras,,. Neinteres nemoze da vodi kon interes tuku samo kon neinteres. Sledniot pat prasaj ja majka ti zosto ovde nekoj me cekaat vo zaseda i ako prodolzam da gi objasnuvam rabotite poglednati od agolot na interesot edvaj cekaat da me proglasat za pobornik na nov filozofski pravec, kako angel osnovopoloznik na skolata za interesot. Angela: Koga velam interes ne mislam na materijalnite dobra. Vo konkretniov slucaj pod interes mislam na potrebata da se zadovoli nekoj nagon (spodeluvanje ljubov na p.r., ne odam podaleku). Za da se zadovoluva toj nagon potreben e partner (sami nemozeme da se sakame, umobolno e). Znaci....INTERES da se najde soodveten partner so isti ili slicni interesi. Eve namesto ,,interes,, citaj ,,potreba,, za pojasno da bide. Ne go tolkuvaj ovoj interes za koj zboruvam (pisuvam) kako ,,materijalna korist,,. Iako ako ja ima toa bi bilo fino, neli. Mozebi e interesen ama jas veka so ovie pisuvanki ne mozam da te svatam. Kako toa ,,Mozes da se zaljubis i u neinteresen (ako primetis drugi kvaliteti sto ti odgovaraat). Kontradiktorno e. Znaes li sto pisuva nad vleznata vrata na Angliskiot parlament. Pisuva: ,,Nema vecni prijateli, nema vecni neprijateli ima vecen interes,,. Rage: mi trgna deneska so dolgometrazni postoj aj i ovde da kazam neso... Prvo...sisi odjebi maso se zamaras so mene ne mi e jasno ako ne sum na tvoe nivo brkaj rabota Drugo da sme na cisto BEZUSLOVNA I NEVORVRATENA LJUBOV se magare i muzka.Evo vaka Bezuslovna ljubov e bez ona "tebash" ili "morash"...go sakas i prifakas covekot bez ikavi predrasudi i uslovi bez potreba i tendencija da go menuvash ili da barash od nego da se smeni za da mu ja vozvratish ljubovta.Dark dade primer na majcinskata ljubov so e i bash takva....AMA samo i tuka uspeva za zal.Pomegu partneri e neshto sosema drugo radi shemata po koja sme nauceni da ziveeme. Nevozvratenata ljubov pak e razultat na toa nashe "trebash" i "morash" koe go ima vo sekoja vrska.Kompromisot se pocesto go nema ne samo vo ljubovta nego nasekade i kaj sekogo. Ne znam zaso angelA ljubovta ja positovetuva so nagon...nagona za sex da ama to e fizicka potreba koja na deneshno vreme mojme i sami da si ja dopushtime:)))A dushovnata satisfakcija sakame da ja delime so drugi...to e delot koj ne deli od zivotnite.Sexot ti e cist zivotinski instinkt:)))We are born with love-love is the very stuff that you are made of.You can go on giving it...ist a question of giving,not of getting . Pred da sakas nekogo treba da se sakas sebe si nema nishto umobolno vo toa.Pred da imas doverba vo nekogo treba da imas doverva vo sebe...glavna komponenta na ljubovta e doverbata....without trust, love is not possible:))) Ako si spremen/a da davash bez da ocekuvash nesto za vozvrat ondak imas shansa za ljubov.....se drugo e samo bizinis i deals:)) ima eden tip so eptem go poshtovam pa ke vi go citiram:) "Any one who regards love as a deal made on the basis of "needs" is in danger of falling into a purely quntative etlic. If love is a deal the who is to sat that you should not make as may deals as possible":))) Angela: Dobro Rage.... Ne razmisluvas loso. Poentata ni e skoro ista samo se razlikuvame vo agolot na gledanje na ista rabota. Cuvstvuvam deka ti ne go svakas celosno ona sto go pisuvam.....a i jas tebe te svakam so teskotija vo tolkuvanjeto na ona sto sakas da go objanis. No, ne sme daleku so stavovite. Ne mi se dopadna sto na sisi i napisa deka tolku i kapacitetot pa ne te svatila. Trgni i od toa deka mozebi tebe ti e tolku kapacitetot pa ne umaas da objasnis no jas mislam deka seto toa nerazbiranje se dolzi na pisaniot zbor so koj komunicirame. Nema boja na glas, nema mimika na lice i telo, nema pogled vo oci....raboti koja go podobruvaat razbiranjeto vo komuniciranjeto. Rage:tamam ke pocnime so ubo zaebvish neso aman ma:)))sisi malo dete e pa treba ti da ja branish?:)) ostaj sega to daj da se svatime...prashaj ako neso ne svakas jas ke ti objasnam(ova go vikam iskreno i bez cinizam da ti potenciram) jas tebe te svativ zato i pisav tolku...obicno izbegavam filozofiranje ali jebiga za ljubov prajme muabet. Marince: RaGe, mala sum, ama mislam deka moevo mislenje e logichno :) vaka, mislam deka postojt vrska pomegju bezuslovna i nevozvratena ljubov. ne sekogash, ama glavno SPORED MENE (ne vikam deka sum 100% vo pravo) ne se magare i muzika :) zato sho, vo eden od uslovite koi ti mozhish da gi prifatish ili ne kaj partnerot, e sepak toa dali ljubovta koja ti ja chuvstvuvash kon nego/nea i toj ja chuvstvuvat isto taka, t.e., dali tvojata ljubov e vozvratena. e sega, toj mozhit da e so tebe od interes, dali materijalen ili duhoven, seedno, a ti da znajsh deka toj ne te sakat, i pak da si so nego. to e bezuslovna ljubov taka? a istovremeno i nevozvratena sepak, tvoive "filozovski" postoj (ti taka gi nareche), sekako deka imet logika, i jas se slozhvam so niv, samo malce razmisluvam razlichno vo odnos na to so ljubovta vozvratenata bezuslovnata i taka nataka :) [:D][:D][:D] Ima uste,ama aj mala pauza za kafe,,,[:D][:D][:D]
sisi И после Охриѓани не чинат (продолжение)!? Брееееееее шо беше во Охрид за викендов. По, по, по гости. Мравјалник. Ар шо ти Кокаба....Копака...Покака...Не е важно. Важно...шо. Ова, нааа. Убајна. Абре шеташ по плажине и немојш да шеташ. Не се врвеше од туристи. Постелени по песоцине ко плашици. Абе пљукаш и пљукајнцата не ти падвит на песок. Три четири пати пробав. Никој. Обавезно на некого ми застанвеше. Абре наредени, сортирани сите. Шо не ќе се сортирани ко Охрид рај со цени го напрајвме. Ене дојдение беа и оние сиромашнине, шо немет пари за купачи, шо се со врвци во газон. Е ова е Охрид, е ова е туризам. Од кај немаше. Од Скопје, од Велес, од Прилеп, од Кочани, од Врапчиште, Сопот, Дабиле, .... Абре од цел свет. Цела сезона, сите четири дена полно, динка. Ко во старине добри времиња. Гледам и од радост само насмеан. Вака колку шо видов јас, можда дури десет посто беа постари од 17 години. Пари трошење......по, по, по...Шо да ти кажвам. Оние малине момичиња, од три-четрнаест години, шо не пијат алхохол, Сашо немојше бре со пиво да ги наваксат. Кој плати му, кој не, а тој насмеан. Абре трчат набавит и само насмеан. Браво за Сашета. Браво за сите Охриѓани. И така ко ќе гледаш срцето ти е полно. Само насмеан стојш. Расположен, релаксиран, ни нервозен, ни ништо. Јас не оти слушнав тие дена Мира да го искарат Шулета. И та само насмеана беше. Ама слушај. Ак знајш да работиш и овци ќе привлечиш, а не туристи. Ама им се пучевме искрено да кажам. Ам како. И така требит. Ние охриѓани од туризмот живејме, не од дивоградби, узурпации, рекла казала и друго. Од туризам. И морат така да прајш. Значи кој сакат нека зборвит, спремни ја дочекавме сезонава. Одма им се најџвевме. Уште од автобуска, слегвет, цап за врат, кој е посилен, тргај ваму, тргај таму и дур се сетит дома го втервиш. Ич да не му ја мислит. Па цените им ги заокруживме за да не лутет по гужвиве за ситно. Од тристапеесет денари, на петсто за полкревет. Бадијала. Абре по терасине спиевме ак требит само да им се најш на луѓето не оти за пари. Шо не праевме за да им е погодено на луѓено. На пример, една вечер, штрап цигарите од сите дуќани. Немат. Нормално. Не ќе ги остајме да се трует. Луѓето дошле на свеж воздух, а не да ми пушат. Еден ден пак лебот намерно им го скривме. Шо е то леб да се јадело со све. И со бајат помфрит и со недопечени кебапи, и со.....Ама пази културно то го изведвевме за да не не сумат дека за нивно арно прајме: "Дечко, з'ш немаш леб". "Ам оние од лебарине не успеја да постигнет...". Лажи, лажи само да не те приметет дека све прајш за нив. И само насмеан. А пази имаше и провокации. Ама не наседнавме. З'ш ова е туристички град и не смејш нервозно да вратиш. И да те провоцирет. Само насмеан. Слушам еден гостин: "Дечко, имаш "бекс"? А овај: "Иам, ама со поминат рок" - и само насмеан. После овај пак нему: "Дечко, имаш "лашко". "Иам". "Дај едно, ама зелено". А овај нему: "Господине, извини иаме само обично, ко ќе го туриш жолто е". И само насмеан. А очеквиш да се изнервират, з'ш овај го провоцират, ама јок. Овај само насмеан. З'ш и мало дете знајт дека пивана се жолти, а не камоли келнер во туристичко место ко Охрид. Е сега, на пример, ќе сретниш луѓе шо све им сметат. Ко Бобана Насев, онај пеачон. Се жалеше бил Пештани сместен, па џо му се јавил и брат му ќе идат, па и побарал на газдарицата уште една соба ак имат. Пак после ми кажвит: "Ми рече газдарицата: Кај вас ве прибравме уште една соба ми бараш. Абре вие сте биле ѓубрина незадоволни". Ам как да му речит де ај. Како да ти дајт соба ко разбрав не си пазарел кај нејзе в дуќан. Дан сакаш да ти се смејт дур пазариш на друго место. Дан се приштеше од лебот од кај незје да го купиш, па се пикаше кај комшине. Чоече, разбери. Ак си кај нејзе сместен не можит сам да одлучвиш за твој пари кај ќе пазариш. Ете еднаш си влегол и си ја посрал работата. Не си можел сладоледот да го најш. Пак велит му рекла истата: "Ам ете ти "пелистерка", "кожувчанка" зад тебе. Тие наочарите за украс ти се". Ам как да ти речит. А? Не те разбрала жената шо бараш. Пак најсетне и то, и то е за освежвење. Јас да бев не ѓубрина. Абре одма ти го менвам пазарот од 350 на 700, ти наплаќам, за врат и ајт да не те видам уште еднуш. Ама насмеан. Па така е. Навистина. Ај прај му метании, ам пак за вакви ѓубрина не вредит да се раскинвиш. Ама без расправии. И само насмеан. З'ш ак е поинаку не ќе ти дојт никој. Пример, ак чекат два сати за еден сендвич, топли пива ак даваш, масине ак се јок, светло по улицине ак немат, ак го казвет цајканине за глупости, ак ти прает фестивал на среде камп, ак не менвиш чаршафи, ак не го собираш ѓубрено цела недела, ак му го исклучвет бојлерот од осигурач, ак имат тепачки по кафичине, ако на секој чекор ти велет дека си скопјанец шо ги сакаш луѓено од исти пол, ако си нонстоп намуртен, не оти ќе ти дојт некој. Ама то е минато. Ете и ренде купивме. И не само то. Туку вежбавме, вежбавме се изнавежбавме и сега нонстоп сме насмеани. Еве градов се испразна, сите си ојдоа, а ние останавме насмеани со рендето в раце. Strelco.OH-T
mArInCe TOPIK NA GODINATA! alal da ti e!
sisi [:I] Fala soncence...[:X]
vardarce Pa ne se site tuka zabavni prikazni. Eve mojata voopsto ne e zabavna [:(]. Sega pak ja preprocitav da vidam so sum napisal ovaa mi bese nekade 3-4 post ne se sekavam. Znaci sepak i jas nesto da pisam so nema vrska so seir [:)].
RaGeAnGeL BROVO!sea ja vidov...ahahahhahahh se krsham od smeenje
sisi Seriozna-seir-vistinita prikazna Во врска со tekstot na Strelec, свежи информации-прва рака. Само што се варти син ми од Охрид каде беше 12 дена.Убаво си поминале само: -биле сместени на улица Туристичка бр.101.Уште првиот ден 16-годишниве деца биле пречекани од психопат “комшија“ над нивниот стан. 40 и кусур годишен човек им се обратил вака некако; -деца јас сум полицаец и имам црн појас втори дан:))) немој да сте правеле проблеми зш ќе ве тепам а ако се опијам некој ден и без то ќе ве искршам зш многу мразам скопјани. Му одбиле на глупост и терале така до вчера кога почнал од горнот балкон све на куп да им редит.И го викнале децава да се симниТ пред зграда зошто им пукнало трпалото. Нормално не излегол ама го сретнале подоцна и го прашале дали сака да ги тепа, на што каратистот почнал да мјаука.Ова и не би било страшно до толку да е лага, ама вистина е. И не би било толку страшно да е изолиран случај на групи поединци:))Се случува на секое место во Охрид и просто нема година да не слушнам неколкумина кои ја кажуваат истсва или слична работа. Значи не сите ама доста голем дел се сеуште селска тиќа по Охрида града. Затоа и го јаделе стапот во дискотека Парк пред некој ден.Ем дома ем ќотек да се јаде и пак памет не им доаѓа. П.С.И покрај тоа што е на сеир ова беше сесема сериозно ,а ќе го постирам и на Туризам како тема. П.П.С. НА пријателите од форумов(мислам на Охриѓани) им се извинувам, ама морав. [email protected]
sisi Leten odmor vo B`lgarija – POMORJE (viduvanje niz ocite na Dalila i Wolfy) epten ubava letna prikazna za edno malo mesto… Dalila:Jas bev vo Bugarija na odmor, potochno Pomorie i mnogu sum zadovolna Eve vi nekolku sliki [:D] Wolfy: fala za slikite dalila, ja tamo dva-pati beshe, ubavo beshe [:D][:D] Sisi: Jas tamu ne sum bila i bas bi sakala nekoj od vas dvajca, bidejki ste bile i ste zadovolni da mi raskaze nesto poveke za mestoto,za lugjeto,za mentalitetot,za vremeto,za nacinite na koi se stignuva do tamu. Ima li zabava i od kakov tip,kolku chini pat,smestaj,hotelski,privaten. Ima li guzva,stranci,zgodni lugje.Kakvi im se lokalite,hranata,nokite,ulicite,zivotot voopsto? Slikite se navistina prekrasni,no malku dodatok od licno dozivuvanje ke mi go doblizi mestoto. Taka mozebi ke posakam da go vidam,da otidam. Strelec:I jas ednash beshe, super beshe!:)[:D] Dalila: Samoto mesto e prekrasno (zboram za stariot grad), plazhata e mnogu ubava a ima i dobra zabava. Restorani, kafichi, nokjni barovi na sekoj chekor bukvalno.Ima dobra diskoteka-Mesallina. Vo restoranite mozhesh da dobiesh shto kje posakash.Ne e vekje kako sho na vremeto imashe samo bugarska kujna so nivnite teshki, za nas, zachini. Cenite vo restoranite se pristupachni, kako na primer da jadesh "kaj Zlate" kaj nas [;)] Smestuvanjeto, zavisi kako kje si odberesh.Eve nekoi informacii okolu smestuvanje i ceni http://www.pomorie.com/pomorie/default.php Po pat nemavme nikakvi problemi.Ima nekade okolu 650km do tamu(od Skopje) Ima nekoi organizirani turi do tamu, kako shto vidov so mnogu dobri avtobusi i nekade okolu 30 evra e povratna karta. Za da ti bide bezbedna kolata tamu si ja davash vo garazha i ti ja chuvaat ...se shalam, jas ne slushnav za niedna krazhba na kola dodeka bev tamu. Lugjeto se mnogu prijatni i usluzhlivi.Proshlo ona vreme koga gledale samo da te zeznat, barem taka imam slushano.Sega trchaat po tebe ako zaboravish kusurot da si go zemesh, shto mi se sluchuvashe chesto [:p] Najmnogu shto me voodushevi e toa shto gradot na tolku turisti e neverojatno chist...nikade gjubre ne mozhesh da vidish.Plazhite isto se odrzhuvaat vo red. Sonchev breg, Nesebar i Burgas se blizu, taka da ako nekoj saka da prosheta do tamu ne mora mnogu da patuva. Tolku za sega, ako neshto drugo te interesira prashaj me. Sisi: Fala za objasnuvanjeto Dalilce ,sega veke e malku pojasno. Uste Wolfy da go kaze svoeto dozivuvanje,pa neli dva pati bese ,pa ke imame komplet slika . Stvarno e ubavo i zasluzuva poveke opis. Wolfy: Само за sisi ке дам еден мал расказ:)) Мал бев јас кога посетив Поморје. Првиот пат беше кога имав десет годинки а вториот пат единаесет. Да сум бил ова лето сигурен сум дека ногу поинтересна приказна ќе иам да кажам [:D][:D] Tака јас иам летувано и во Старо и во Ново Поморје и заклучокот е дека Старо е подобро него ли Ново. Ефтино беше, соби зедовме на приватно а има и многу убави хотели ако тоа ти е позгодно. Првата година бев со кола а втората бев со автобус на една туристичка агенција од Кочани. Автобусот е поарно, никаква секирација да си имаш, ја дали гума ти пукнала или слично. Туристи имаше од цела Европа, женски колку сакаш Ај знам оти ти тражеш машки де [;)][:)] Ја како мал и радознајко, почнав да зиркам по тие нудистичките плажи, чудно ми беше знаеш, зошто би заградиле една ерија тек така[:0][:I] Клубовите не знам какви се да ти ги опишам, нели мал бев. Рестораните беа супер, одлична храна, одлично пиво, десерти, па да ти кажам дури и шопска салата имаше на мењуто:)) (dalila најубаво знае да ја напрае, али бугарите исто така добри правеа)[:p] Плажите арни беа, не баш толку средени како у Грција али сепак добри се. Можда у последните години се ги стасале Грците ама за тоа dalila да ја питаме:)) И тоа ти е, ко ќе иам шанса пак, обавезно ке одам [:D][:D] Dalila: Ima i zgodni mashki,sisi[;)][:)] A tamu si zirkal, a? [?] sega kje nemash potreba, toples-klima na sekoj chekor ima ...e sega, osven ako tolku si radoznal shto ima pod dolniot del od bikinite [;)][:)] Ako udram edna rachunica, ti si bil pred povekje od desetina godini(ili se lazham?!)Sega plazhite se sosema dobro sredeni, ima pedalini, skuteri za na voda, banani i slichni zabavi za na voda.Ushte ednash kje kazham, neverojatno chisti. Samo treba vnimavanje, zatoa shto podvodnite strui vo Crnoto more se nepredvidlivi i sekogash treba da slusha ako spasuvachite te povikuvaat da izlezesh ili da se vratish. Lani imashe nekolku sluchai na davenje na "neposlushni" turisti koi sakale da poplivaat podaleku odkolku shto treba. Spasuvachkite ekipi, kolku shto vidov, se dosta spremni i gi ima vo dovolen broj. Ima organizirani vozenja so brodchinja, na koi ako se pojde navecher mozhat da bidat dosta romantichni [^] Dalila & [email protected]
dalila Ne izdrzha i na Strelec replikata da ne ja vmetnesh, a?[;)][:D]
sisi Se borev so sebe[:0][B)] nnekolku dena,,,ama ete[:I] ne izdrza srce junacko...[:D][:D][:D]..ke se narusese kontekstot na fabulata..[;)][:)][:D]
sisi "Korpa pred rasipan lift" nego moram da vi raskazam za edna dobiena korpa u OH,placev od smeenje! Se vrakam doma nakaj 5 sabajle,kaj sto bev smestena (na 7mi sprat,a liftot ne rabotese). Kako sto bev izmorena me mrzese pa si rekov aj valjda ke go sredat ja ke si posedam na skalive da gi dojadam smokive i ke pocekam mozda do togas ke proraboti. Si sedam ja taka mirno,zivo pile nema,slusam pogore tivko se raspravaat edna Skopjanka i Ohriganec. Ovoj i vika "Aj mor fati se so mene,so ke ti falit,so e, ne sum ubav?" Ovaa mu vika "De bre coek begaj ziti se gledas deka sum pijana" OH:Ami zs vaka mi prajs sea do tuka me donese?! SK:E dobro de,mi trebase drustvo do doma,cudo golemo si se prosetal! OH:Aj mor da vleza natre,da im kaza na drugarive deka sum fatil Skopjanka... SK:Ne moze be peder,znaci sakas samo da se pofalis samo deka si brknal Skopjanka?!! OH:Neeee mor jas sakam da su so tebe,am zs ti nejkis? SK:E nejkam be aj brkaj rabota sea vrati si se doma i nemoj da si mi se javil pak ziva dosado! Tipkava mu ja lupna vratava pred nosot i tipov si sedese gore sam. ZA SREKA liftot ne prorabote,pa se kaciv da vidam so prai (prokleta ljubopitnost!:)) TIPOT PLACESE!!! ...Shit si rekov... Ejjj ali ova nema veze so site Ohrigani,mozda toj takov papucar si se pogodil,a ovaa epten kucka:)Bez navredi,sigurno imalo mnogu slucki u OH letovo,mislam deka e vreme da si gi podelime [;)][:)][:D] [email protected] vo maslo
sisi Ova ne e prikazna,ova e samo "glasno" razmisluvanje...[:D] Top 5 devojki na "seir" (avtor na topic: Pana) ...Aj da vidime koj se najdobri za vas,mislam ona....za setanje,za stirkanje,za perenje,za derenje,za politika,za se i sesto... _____________________________________________________________________ Uf, ova teshko e... Bez sisi ne bi se ni obidel da sostavuvam edna vakva top lista... za dalila imam najmnogu prichini da bide megju najdobrite (na primer, toa shto kje mi bide komshivka, pa neshto vo vrska so Ohrigjanite itn. itn.)... Dada_Sani sekako kje e na ovaa lista i edvaj chekam da se vrati od odmor... Spacelily MORA da e tuka, poshto mi e simpatija i znae da me vozbudi... na Riba i' fali da e poaktivna za da bide na nekoja pogorna pozicija, a inaku otvara super topici vo vrska so(sram mi e da napisham)... Rageangel e posebna prikazna i da ne izigrava chesto dzandar bi ja stavil mozhebi i na prvo mesto, makar shto vo posledno vreme pochnuva da obekjava neshto... Za Mara ne treba kvalifikacii, poshto obezbeduva direktno uchestvo na top listata... Marince e edna od najkorektnite vo odnesuvanjeto i e prilichno aktivna, znachi ocenka 5-ka... Katja moram da ja stavam za ater na Thief... Menema beshe super i bi ja stavil na listata, ama zapliva vo ljubovni vodi i ne' otkachi... Angel isto taka ne' otkachi i mnogu mi e krivo... Vo Aj_u_kafic ima perspektiva, pa iako e nova, sepak mestoto i' e na edna vakva lista... Vo Enigma voopshto nema perspektiva, ama kje ja stavam samo poshto mu e simpatija na Jakov...! E sega, ima ushte mnogu drugi shto se super, ama mnogu retko doagjaat pa ne mozham da gi ufrlam... Na primer: aNihuNNy, Mackica, Whitebaby (za poslednava e opravdano, poshto mazhot i' ne ja pushta da doagja)! Ushte kolku mi falat za da gi napravam PET??? [email protected] [:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D] Duri i koga razmisluva,novinarot vo nego pisuva...Te obozavam Acika,genie si covece!!![;)]
sisi Ne umiraj od smeenje..ima uste..[:D] KLOSHARKA јас: Чекам на ред за парче на пица во една Пица Парчарија, и пред мене гледам еден клошар со скопски акцент и си викам овој е лика прилика да го пратам во Палнет да ме претстави како клошар (изгледа како клошар, како може поинаку да ме претстави). Му викам Копиљ оди ваму, сакаш да добиеш 100 денари за една работичка од 5 саати после полноќ? Или не мора 5 саати, ако ја завршиш работата за пократко, може да си одиш и порано. А како што те гледам каков клошар си, 1 саат мислам ќе ти биде доволно. Уствари еве те частам беспари 1 саат. Иако требаше да ти дадам 40 денари, те частам овојпат беспари пошто не очекував во Охридов да наидам на клошар како тебе од ваков калибар што може да ми заврши работа. Се што треба да направиш е да отидеш во Палнет, да се претставиш како јузер, и да се клошариш едно саат време. Ќе те снабдам ја у меѓувреме со сите неопходни информации. Kлошарот после поминати саат ипол во Палнет: Абе супер ми тргна на почетокот, се клошарев се клошарев... се утепав од клошарење, и ми се приигра клошарка едно време и ја прашувам SpaceLily: Како што си играла фудбал со машките на физичко, додека женските рипале на коњ, знаеш да играш клошарка? И ми вика Знам, како незнам, таман работа да незнам клошарка да играм. И почнавме една партија клошарка. Арно ама прво полувреме растур ме направи, многу тимски играше, те некој ќе ја викне одма доаѓа кај него и му додава. За разлика од неа, ја сум играч што се ебичи, ќе фатам и ќе пимплам дур не ја изгубам. И си викам, оди сега второво полувреме виртуелно ќе го изиграме. И таман што почна полувремето, слушам во позадина иде Klosheen, а кога ги слушам Klosheen додека играм клошарка, тогаш сум неприкосновен клошаркар. Имав едно време мала криза во играта, али ја пребродив, кога ми пријде еден дечко и ми вика Ја сум Дон Пепито. Кој е овој сега си викам, не ми кажал јузер за него, ми кажа за Дон Девито, ама за Дон Пепито ништо не ми кажа. И тогаш се сетив на неговите зборови Ако незнаеш нешто тогаш почни да се клошариш и така ќе се извадиш. И се извадив, односно се исклошарив и со него. И така на крај имав double-double учинок, и за клошарење и за клошарка, и го напуштив Палнет како најголем клошар што икад влегол таму. Juzer iliti Gari Kuper [:D]
wolf_pack kako ti tekna za ovie[:D] braos:))
sisi Prikaznava ne e Forumska,ama zatoa e posvetena na site forumdjii,xaxaxaxa...[:D] BUDENJE Ova e prikazna za prosjakot od London ...Se spremal taka londonskiot prosjak da si legne i uspeal edvaj da najde parce suv leb za vecera i sednal pokraj bregot na rekata Temza. Vrnel siten dozd, a toj se zamotal vo svojot star iskinat kaput. Legnal pokraj rekata i samo sto ne zaspal, koga odnenadez se pojavil rols-rojs so sofer. Od limuzinata izlegla prekrasna devojka koja mu rekla: “siromav coveku, pa nema belkim ovde da prespiete?” “Da”- i odgovoril prosjakot. “Ne mozam toad a go dozvolam”-mu rekla devojkata.”Dojdete vo mojata kuca da se naspiete, po edna dobra vecera>” I taka na nejzino insistiranje, toj vlegol vo nejzinata limuzina, se odvezle nadvor od London, i stignale do edna vila opkruzena so ogromen park. Na vlezot gi docekal majordomo, na kogo devojkata mu rekla: “Te mlam Djejms, odvedi go covekot vo oddelot za posluga i neka mu dadat se sto mu e potrebno”. Potoa devojkata otisla vo svojata soba, se presoblekla i se spremila za spienje. Odednas se setila na svojot gostin, otisla vo oddelot za posluga i primetila deka od sobata vo koja go smestile prosjakot dopira svetlost. Tropnala na vratata , ja otvorila i go videla prosjakot buden. “Sto e dobar coveku?”,go zaprasala, “Zarem ne veceravte dobro?” “Nikogas vo zivotot ne sum jadel podobro”, i odgovoril toj. “Dan e vi e toplo?”-go prasala taa. “Da, blagodaram, krevetot e topol i udoben”, odgovoril toj. Togas taa mu rekla: “Mozebi vi e potrebno drustvo?” Ke sakate da se pomestite id a mi napravite malku mesto do vas na krevetot?” Se doblizila do nego, toj se pomestil i padnal pravo vo Temza!!!Sto? Ne ocekuvavte? PROSVETLUVANJE! Razbudete se! Koga ke bidete spremni da gi zamenite iluziite so stvarnost, zivotot ke dobie smisol i ke stane prekrasen!!! Anthony De Mello prikaznata prenesena od sisi.
sisi Son soniv... Strelec:Дали некогаш сте сонувале некого од форумов? Мене на пример ми пред два дена ми се случи да ја сонувам Spacelily дека заедно правевме шпагети. Порано ми се има случено да сонувам дека со ОооОо и со Борис сме биле на риболов на Маркова Река (покрај Скопје). Ми се случило на сон да ги видам ozonce & rageangel да водат љубов. Да... Неодамна сонував и дека dalila ја видов како вози автобус во Торонто!? А многу одамна имам сонувано дека му удирам глава во нос на EDO!:) Zlotty:Strelec slushaj sega: Ako si go sonuval sonot vtornik vecer sprema sreda sabajle i si go sonil posle 4 satot nautro ke se ispolni. Istoto vazi i za petko vecer sprema sabota nautro. Sonovite se ispolnuvaat od 4 nautro do prvoto peenje na petlite. Vo toj period vo tie dva veceri sto ke sonite se ke se ispolni. A spageti da sonuvas kako pravis toa ne znaci deka spagetite ke poskapat ili poeftinat, toa znaci deka ima premnogu planovi koi se dolgi i nemozes da gi realiziras site. Taa zenska osoba koja vo slucajot bila ohrijgankata neznaci deka navistina ke pravis spageti so neze ili deka ona ke ti gi izede site spageti i tebe nema ic da ti ostavi, toa znaci deka nekoj ke ti pomogne vo realiziranjeto na planoviete i toa ke bide osoba koja sto dosega ja imas sretnato no nikogas ne si pomisluval deka on ili ona ke ti pomognat vo krajen moment. Seti se dali gi jadevte spagetite zaedno i koj prv pocna da jade. Ako ona pocnala prva da jade od spagetite toa znaci deka treba da vnimavas od taa osoba i samo ke saka da te iskoristi , a ako ti si pocnal da jades prv od spagetite toa znaci deka sam poleka poleka ke si gi spravuvas planovite. A ako dvajcata samo pravevte spageti a ne gi jadevte toa znaci deka taa osoba ti planira nesto da ti napravi ama nemoze da uspee bidejki ti ne i dozvoluvas. Jas samo bi ti preporacal da se cuvas. [:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D] prezemeno od: Seir (Strelec & Zlotty)
sisi Lugje prikaznava e nevidena "ludnica",xaxaxaxaxaaaaaaaa... ...не пиј на пат, и крени си ги панталоните! (interesen granicen premin...[:D]) Признавам, треба да седам на дипломската, ама не ми одит, па ај еве нешто за моите патувања. Минатата 2004 стажирав во една НВО во Скопје и испадна дека една помлада колешка има ист хоби као јас: шопинг. Па зошто многу ми се допаднаа едни чизми нејзини, а она ги имаше купено во Бугарија, решивме да ме прошета мене и да одиме за Софија на шопинг. Тргнавме со автобус од Скопје некаде окулу полноќ, и стврано друштво си бевме, со нас една другарка која студира во Софија а се најде и некој пријател нив кој сакаше да си ја посети девојка му во Софија. Пред пат се разбира си набавивме смоки, слатки работи и нормално вода. Јас по навика тргнав на пат со 1,5л вода, и после еден саат некаде измеѓу Куманово и Крива Паланка така уз муабет јас ја испив скоро целото шише... нормално ми дојде потреба ѕа ВЦ. Прашав каде имам тоа, па ми рекоа: на бугарска граница, па не е ни далеку, некаде 45 мин до саат. Хм, ок, што друга да правам, па ај добро ни одеше муабетот и јас ... стискав. Од еднаш сред пат автобусот застанува, има некој технички проблем. Баш добро, мислев јас, излегуваме, мене прва мисла, па позади некое дрвце, батали што се плашиш од змии, сега ти ќе одиш да мочаш. Но, надвор, само ливада, ние едно дрвце, ни едно село, ништо, само македонска темнина и ... мене ми се моча. Ок, Весна, ништо понатка стискај, и мислам дека не беше толку приметливо дека цело време рипкав на место ... Некаде после 20 минути продолживме по пат. Со некоја брзина од 30 км на час. А не ни ја имавме таа кривата Паланка помината... После многу многу прашања уште колку имаме до граница, еве: македонска-бугарска граница. Не знаете колку се радував. Но ништо. Јас за тие 24 години доволно патував и за мене граница беше секогаш работа од неколку минути, ќе те зирне некој граничар и ај толку, поминуваш. Ахам, поминуваш утре сабаље. Веќе не ме фаќаше место. Имав само една мисла. Почнав да рипам во автобусот. Праев некои глупи демек шеги, ако ме прашува бугарски граничар зошто патувам за БГ, ќе му одговорам, за де се измочам. Трпев некои изреки, ти дете од Германија да видиш што е граница. А мене ми се ... извините. Чекавме 45 минути. И ден денес не ми е јасно зошто Македонците ни ги провериа пасошите. Но тоа го направиа ... и јас не трпеливо чекав да влезам во БГ за да ... Автобуст нели ни беше расипан, и на граница не чекаше нов. Па за све си има процедура, па после неколку минути кога без крај ни ги прегледаа пасошите, не натераа да излеземе надвор и да ја поминеме границата пешки. Со нашиот багаж. Кој ни го прегледаа сред ноќ во една голема темница као демек да зирнат, па нели за све има процедура ... Конечно. Ме ослободија. Со една другарка изтрчавме до ВЦто, јас како во ојфориа, па ... гледам како тетки чекаат. Срам не срам, отворам врата за во машко ВЦ, другарка ми по мене, срам не срам, ова е итен случај, гледам има две кабини, мијалник, ја туркам вратата од левата кабина, и се здрвувам. Знаете како изгледа Вцто од вашиот кошмар? Јас знам. Едно од тие за стоење, све мокро, црно рѓосано, гадливо смрдежно, па мислиш дека ќе паднеш у несвест. Јас сум многу гадлива. Верувајте ми, јас сум многу гадлива. Ама ова беше итен случај. Сакав да стигнав жива до Софија, да си купам неколку пара кондури, па кога се толку ефтини, да знаете што све трпам за ефтини кондури. Све поминува. Излегувам надвор во таа темна бугарска ладна ноќ, и дишам ладен бугарско воздух као да е златен, јас сум како во шок. Гледам нешто чудно ми е, леле, панталоните ми се доле мокри. Се ушљапале кога ги симнав ... Спомнав дека сум гадлива? Другарка ми ме гледа, и ми вели: па не ти текна да ги кренеш? Златна, не сум знаела дека треба, ова во Германија нема, а пријателка ми која ме дружеше во другата кабина, па она тоа го стори. не израснала во Германија, очигледно... Мислев ќе полудев. Од целата мака добив воспаление на бешиката. Се качивме пак во автобус имавме некаде 3? саати до Софија ... Дечкото ми прави муабет, а мене, од воспалението пак ... извинете. А цело време исто мислев за тие гадни фармерки кои се на мене, и едвај дочекав да стигнам во Софија, да се сместам (па и таму трчав), и прво се туширам, се преоблекувам (а носев само една сукјна и тие фармерки со мене, демек не претерувај, само еден ден си таму, па со таа сукјна ладно ми беше) и ... после 7 саати мака ... дишам. А и го поминав цел град да си најдам фармерки ... а и купив некои прекрасни кондури и многу многу други работи. И што се научив од оваа приказна: не пиј на пат, и крени си ги панталоните! Avtor: Aj u Kafic
sisi Prikazna za banjanjeto... (stetna pojava) AaaAa:„Монасите не ја соблекуваат мантијата во никаков случај. Ние спиеме со мантија. Не се бањам јас никогаш ни во купатило, менуваш облека и толку“, вели митрополитот. Gorenavedeniot citat e od izjava na Vladikata Naum, za A1 TV. De ke ve molam, jas pogresno citam, pogresno e ova preneseno ili on stvarno saka da kaze deka vladicite i mosasite ne se kapat? [:0] Enigma:Toa ne e norma za site monasi, a navistina, onie shto se sveti,t.e. dostignale svetost preku molitva i post nemaat potreba da se kapat. Otec Nikolaj od Ostrov (Rusija), koj pochina nekade pred dve godini, ne samo shto ne se kapel rechisi cel zhivot, ami koga pochinal, od negovoto mrtvo telo kelijata se ispolnila so prijatno blagouhanie, a od ednata negova raka poteklo miro. Za toa svedochat ochevidci, koi go poznavale za vreme na negoviot zhivot, kako i tie shto prisustvuvale pri negovata smrt. Greshniot chovek ima potreba od kapenje, bidejki neispovedanite grevovi gnijat vo negovata dusha, koja go zarazuva teloto od koe proizleguva neprijatna rea. Dodeka na pravednicite dushite im se chisti, zatoa i ne gnijat nivnite tela. Rage:ama se zaebavash ti ili so e muabetov? Toni_a:Enigma,ti se mies li? Enigma:A shto mislish ti, se kapam li jas? Vprochem, prashanjeto ti e nedelikatno, a od princip ne odgovaram na takvi prashanja. No nemam nishto protiv da se izjasnam deka ne- sum monahinja, ni pravedna, nitu sveta, pa ti donesi zakluchok. Rage:Sakas da kazis ako dushata ti e cista ondak nema potreba od kapenje? Enigma:Ne se raboti za prepotentnost, a jas ne mozham da govoram za toa shto ne znam, odnosno nemozham da potvrdam deka imeno "SEKOJ" shto ima ili misli deka ima chista dusha ne treba da se kape. Znam deka grevot e toj, koj ja chini dushata gnila, a taa go chini teloto bolno (nechisto, zarazeno). Znam deka ima pravednici, koi ne se kapat, no vo IMETO NA SEKOJ CHOVEK NEMAM PRAVO DA GOVORAM. Zatoa i rekov: "sekoj zasebe si znae od shto ima potreba". OooOo:Najlesno mu e na chovek koga kje se ischuka neli?? Haos ej ... Alo curo ... 21 vek e ... idi vozi se u dupla 2-ka u 3 saat popladne u Juli mesec u Skopje i aj koga kje stignesh doma ne se tushiraj da te vidam ... greshnik si shto si se vozel u 2-ka? Si trebal u dupla 19-ka? Ne daj bozhe da si mi komshika ... kje te iselam za 2 minuti. Kje mi smrdish u maalo ... pffff .... AaaAa:Go napustam ovoj topik na neodredeno vreme--pocna da bazdi :((( AaaAa:(Vaka so zatnat nos nabrzina), Abe aj u Skopje i nekako ke projde, rano na sabajle pak ke vleze u 19ka ama tuka po Amerikite mene me interesira kako se seta, posto ne ke da e na edinstvenoto mesto kade shto e dozvolen takov zivotinski odnos i odrzuvanje--u zooloska se kapat zivotnite a ne na drugo mesto kade shto raja ima internet pristap. Ne ke da e so bezdomnicite, posto i tie cat pat ke fatat nekoja fontana i ke se zamijat :((( "Boze" na shto se svedoa nerazbirajki go "tvojot" zbor. OooOo:Ja mislam deka voopshto ne treba ni voda da pijat ... pa i toa e mienje (ama od vnatre) na eden nachin. [:D][:D][:D][:D][:D][:D] (prodolzuva...) Avtori: Boldiranite iminja.
riba hahhaha bravo sisi super topik
sisi Prikazna za banjanjeto... (II del) Sisi:De be OooOoo i ti pa nisto ne razbiras,majkata Ovde za prosvetluvanje se zbori ti za dupla 2-jka si zapnal,breeeej...svasta. Jakov:Jas ve mislev deka ste mi drugari ama nisto, sram da vi e na site. I AaaAa i Rage i Sisi i Wolf i OooOo, zasto ne me vikate na topikov. Lele Ja ednas kako mal ne se miev za inaet dve nedeli. I taman pocnav da se osekam cisto i da mirisam, t.e da MIRISAM....me grabna majka mi me skrsi od mavanje, a posle i od banjane. I veke ne mirisav sveto, mirisav na sapuni i samponi, a baska kaznata sto ja dobiv bese nepravedna, ama aj ke dobijam nekogas valjda nagrada za toa sto ne se banjav. Ednas citav u vesnik nekoj germanski turist bil u Amazonija na druzenje so toa pleminjata. I celo vreme 80dena ne se banjal. Koga trgnal za nakaj doma, vo Brasilia na aerodrom ne go pustile da se kaci vo avionot, dodeka ne se izbanjal vo wc na aerodoromot. Stvarno ova svetive luge imaat maki na zemjava ....ccccc Jakov:Nego drugo mi bese muabetot, ako e vistina ona deka ne se mijat i deka samo menuvaat obleka. Odlicna informacija, osobeno ako ja povrzeme so veke razvienata debata dali ni treba ili ne veronauka vo skolite. Samo kako sporedba vo gimnaziskoto obrazvanie ima eden nov predmet se vika Higiena i zdravje. Na tie predmeti proesorite lomotat deka higienata e zdravje i slicni trakatanci. I posle toa ti doaga otec Savo i ti drzi veronauka i ti vika, jas ne se mijam, ne se banjam, samo menuvam manitja ednas na tri cetiri meseci. Juhuuuu....grabime kon 22 vek psot 21 imam oset deka veke go pregazivme. Samo napred.(muabetov mie seriozen i kako takaov sakam da bide razbran) AaaAa:Ne ednash na tri cetiri meseci be, na tri cetiri meseci samo ja vrti od obratna strana ko OooOo, na 5-6 ja menjaat. A ko sme vekje ozbilni(ja ozbilna od start sum) ne se tie deca cisti i iskonski, oni treba da se mijat, poso pola od niv ne se ni krsteni, t.e. ne izmieni ni ednash, oni treba da se banjaat, dodeka ne ja procistat dusata so misli ko shto Enigma toa go ima storeno, tek togash ke mozat bez banjanje da pominat. Zamisli sea vlaga cika pop u Korcagin, to izmazneto, sredeno naslakano so Nivea sve, i vlaga cikava... ko od stala. MOzesh da zamislish so autoritet ima da drzi... ouch. Enigma:Pred se, dali jas se kapam, ne e vasha rabota, bidejki e moja-lichna, a temata se odnesuva na monasite. Vie ste krajno nevospi-tani i nedelikatni, pokraj toa, ne razbirate ni prosti zborovi. Rekov li jas neshto drugo, osven toa shto e recheno? Ili vie od sekoj zbor bajram na umot si pravite? Malku li vi e onamu seirot, ta i ovde shto dojdovte na podforumot za religija seir od nego da napravite? Sogleduvate li razlika pomegju religija i seir, opshto i lichno, pravo i krivo, itn., ili za vas se e edno isto? Vie li ste tie shto se krenavte protiv vladikata Jovan i POA? A sega, nemate pochit ni za vladikata Naum (MPC), samo zatoa shto izjavil neshto, shto vam ne vi se dopagja. Shto vi e vam do nego- voto kapenje? Nikoj ne ve prisiluva da bidete monasi ili da ne se kapate, no ostavete gi monasite namira, neka si zhiveat ona- ka, kako shto tie smetaat deka treba. Vie nemate pochit za nikogo, ni za sopstvenata crkva, ni za sebe. Vo sprotivno, NE BI JA EGZI- BICIONIRALE SOPSTVENATA GLUPOST, na chija smetka se podbivate so Crkvata i nejzinata svetost. Toa me uzhasnuva! Shtom ste tolku "umni", otvorete ja istorijata, da vidite koga drzhavite (carstvata) bile najsilni? Za vreme na bugarskata Imperija, samo vo Rilskiot manstir zhiveele iljadnici monasi, do- deka denes vo nego ima pet. Drzhavata bez monashtvo e kako pustina bez voda, bidejki nivnata molitva e taa, koja ja izmiva zemjata, nezavisno od toa, dali tie se kapat. Otvorete go Evangelieto, za da vidite shto Hristos im odgovara na fariseite i knizhnicite, koga go prashuvaat, zoshto Negovite uchenici jadat leb so neizmieni race? "Toj im odgovoril: dobro prorokuval za vas LICEMERNITE Isaija, kako shto e pishano:" lyu- di sii chtut Menya ustami, serdce zhe ih daleko otstoit ot menya" (Marko, 7:6). "Nishto, shto vleguva vo chovekot odnadvor ne mozhe da go oskver- ni, no toa shto izleguva od nego, toa go oskvernuva chovekot" (Marko,7:15). Neznam, shto kje vi e avtokefalnosta na MPC, koga vie ne ja pochituvate! Rage:bla bla bla bla.....ostaj to so kazvish neso pa posle go negirash....ja isprevrtevte cela religija kutar Isus so takvite "vernici"ko vas....Biblijata e da se cita...ama i da se razbere ...ima golema razlika od monasite porano do ovie deneska.... ako ima pojaki monasi od budistichkive ti da dojs i da mi shepnis mene...i pazi ej....se kapet sekoj den...Budali a?ili mozda ne im e cista dushata?svashta breeeeee!!!!!!! Enigma:So koe pravo ti si dozvoluvash da gi iskrivuvash moite zborovi? Chitaj, tikvo! Eve, shto reche Enigma: "sekoj zasebe si znae od shto ima potreba"! Toa shto tebe umot ti e iskriven, najverojatno od pienje, shto ne e moja rabota, NE TI DAVA NIKAKVO PRAVO DA GI ISKRIVUVASH ZBOROVITE! P.S. Nekapenjeto se odnesuva na svetosta. A ti, poarno jadi si leskovakjki chevap onamu na seirot, a ne kje bide losho da donesesh malku i za nas, za shto, jas kje ti ispeam edna ubava "pesnichka". OooOo:E izvini ... sakam stvarno da ti odgovoram, ama moram da idam da se banjam. Sega mi tekna ... Jovan Krstitel zashto ne gi krstel na suvo nego u reka??? Hmmmm ... Enigma: Rage,Od kade pak ti znaesh kakvi bile monasite porano i kakvi se denes? Ili si bil/bila budistichki monah/monahinja vo "minatiot zhivot"? KOJ VOOPSHTO GOVORI ZA BUDISTI? TEMATA SE ODNESUVA NA IZJAVATA NA VLADIKATA NAUM, KOJ E PRAVOSLAVEN MONAH NA MPC, A NE NA BUDIZMOT I TVOITE BUDISTICHKI MONASI, NEBARE NESHTO I ZA NIV ZNAESH, OSVEN TOA DEKA SE KAPAT. Ete, ti ja razbra Biblijata, pa zatoa brborish za budistichki monasi. Rage:hahahhaa yo yo whats uppppppppppppppppp .....dishi ma dlaboko eptem se nervirash stoj malce napraj nekoja shlajfka tibam glata gumena...TI MA SO KOE PRAVO VREGASH??vidi so pisis ti vidi so piset drugive...ako ne e tvoja rabota back off...ne se praj svetica pak posle....NE E MOJA RABOTA.....nevospitano stvorenje....RASIZMIS! Enigma: OooOo,Kakov odgovor e ova? Jas gledam deka e prashanje! Vprochem, krshtenieto e SVETO TAINSTVO, a sekojdnesvoto rutinsko kapenje, ne e nishto povekje od toa shto e. OooOo:Pa sho ne zemal legen ili kofa ... sho moral u reka celi da gi mie???Zaboraviv treba da idam da se banjam (ili Enigma bi tolkuvala vaka: ide da si gi izmie grevovite) :) Intel:Abe oti vaka sega mi prajte.Znaci kolku si gresen tolku kapenja a Enigma. Mene ako sakaat da me isperat od grevovi najubavo ke bide da me buchnat vo kada i da ne me vadat do smrt:)))) ili da stanam nekoj pop? (prodolzuva...) Avtori: boldiranite iminja
sisi Sheker i voda... ...A shto imame eden direktor, na grobarot od lopatata mu izbegal, moravme shekjer so voda da mu davame da si dojde na sebe I povod za topikov, megju drugoto, e vcherashnata sluchka. Sedam jas taka vchera vo kancelarija i uletuva ovoj direktorov i me prashuva: -ti bez kola si denes? -ne, be..so kola sum-mu vikam jas -pa kaj ti e kolata? -pa na parking -a be ja nema, na drugo mesto da ne imash parkirano? -a be aj, ko da ne znam jas kaj sum parkirala, ti kje mi kazhesh I otvara prozor starchevo da mi pokazhe deka mi ja nema kolata, i jas celata zaprepastena, izvikuvam: -leleeeee...nekoj mi ja ukral kolata Abe, ne znaete, preblede, shto da vi kazhuvam...go grabna telefonot da se javuva vo policija, pa mu padna od race...i jas, shto od zhal, shto od toa da ne ja napravime pogolema...mu kazhav deka mi e na perenje ostavena i deka podocna kje mi ja donesat I pak standart-shema...voda so shekjer, da dojde starchevo na sebe Vo firma vekje deviza ni stana-shekjer za kafe ne mora da ima, ama za so voda, za direktorot, ne smee da snema.[:D] Avtor: Dalila
dalila Mi ja fati vo let, prikaznata?![:D]
sisi Aha,[:D],ama ja najdov u arhiva i taa od pogore sto treba da prodolzi,xexexexe...[:D]
sisi Prikazna za banjanjeto. Tret i posleden del OooOo:OooOo se vrati ... izbanjat ... bez grevovi ... idemo opet drugarice i drugovi :) AaaAa: Wow wow wow, ova devojceto shto edititashe postovi od koga ke primetese deka upotrebila zborovi koi mozebi ke navredat nekogo? ne gi vregjaj tikvite enigmo, za slast ziva se na esen ko ke procvetaat, pa na razen ke se izvrtat. Ili ti samo po patlidzanite si? Devojko presvetla. NIkoj nikade ne ja navredi MPC, niti nejzinata aftokefalnost, a "presvetliot" Naum ne e nishto drugo sem narodski pretstavnik pred svetata ni crkva, koj raboti za narodot i e tamu od narodot. Od davackite na narodot mantija si kupuva. Negovoto krivo interpretiranje na svetovnite zapisi moze koj saka da gi napagja i kako saka da gi napagja. Ne e Naum Isus, i takvi ko nego mnogu pominale, ne e eden zloupotrebil--tako da mukla. I ako ne veruva coek neznaci deka neznae. Nekoi raboti vo minatoto se pravele zatoa shto bile po prakticni, vklucuvajki go i ne kapenjeto (nemale lugjeto voda na nekoi mesta), pa si nasle izgovor vo crkvata. Da toa nekoj go pravi vo 21 vek... "Gospod" i psihijatrija ni dal. So se opnal na motor Naum toas ako saka da se lisi od materijalizmot na 21 vek, i site oni shugi koi nas ne cinat ne cisti? Koj matrak si ti precisto pozadi tastaura? I bitno e dal se kapish ili ne, za verodostojnosta na cenzusot na forumot... odi toa pod grafa civilizirani/necivilizirani. I koja si ti da sudis? Ne si monahinja. Ne si Naum, ne si Bogodorodica, ali recnik imas -- ama edno si zaboraila, i tikvata ima karakter od godina na godina gi menuva svoite lasti, vadi novi formi, ima ralzicen vkus, inventivna e--mnogu pojke od eden zatupen fundamentalist, koj azbukata znae samo bukvalno da ja cita, posto onoj koj delel, koj kolku delel, nekoi kasnele. Aj marsh nazad u sedmi razred. Enigma:ReGeAngel, Jas ne mozham da imam pochit za tie shto ne gi pochituvaat drugi- te, a osobeno Crkvata i monashtvoto, tugjata privatnost, i ushte pomalku sebesi I koga kje vidam TIKVA, ne mozham da ja narecham poinaku od toa shto e. Vidi ti, tvoja logika: Vie mozhete da ne ja pochituvate svetosta na Crkvata i tugjata privatnost, a jas trebalo da ja pochituvam vashata glupost! Vprochem, jas ne vi za- meruvam za toa shto me plukate mene (preprochitajte gi sopstveni- te postovi), no koga vekje si dozvolivte da se podigruvate so zborovite na eden vladika, koj vsushnost e vash, dodeka se tepa- te za avtokefalnosta i imeto na MPC, voedno i da gi iskrivuvate moite zborovi, navleguvajki vo mojata privatnost, navistina ne mozham, a da ne zastanam vo odbrana na pravoslavnoto monashtvo (nezavisno od koja crkva) i sopstvenite zborovi, a da ne ve posocham na vashata glupost. Ako imate neshto protiv ili se chuvstvuvate navredeni, raspravajte se so vistinata, a ne so mene. Vie postavuvate prashanja od oblasta na religijata, ne za da nauchite neshto, a za majtap da si igrate. Zgora, crkva, i toa avtokefalna sakate. NE, JAS NE SMEAM DA JA POCHITUVAM GLUPOSTA, NITU MOZHAM DA JA TOLERIRAM, OSOBENO KOGA E VO PRASHANJE CRKVATA I NEJZINOTO MONASHTVO! A vas, ve zhalam, no shto imate vie od toa! Rage:aj da sme nacisto od start da ti objasnam na prosto-proshirena nacin. 1.Ako voopshto znajs za svojata religija ke znaese deka prvana recenica ti gi pobiva site gluposti so gi iznapisa...ako si hristijanka (a taka se prestavuvash)ke imas pocit za site i za sekogo bez razlika na nivnoto ponashanje...ama ne si ti kriva...to e samata kontradiktornost na "nashata" ni mila religija:Star Zavet.."oko za oko zab za zab"...Nov Zavet..."ako nekoj te udrit na leviot obraz svrti go i desniot"......trgnuvanjki od tvoev bladanje bi trebalo da go sledish vtoriv primer..ali whateva! 2.tvojata privatonost niti me interesira niti sakam da ja znam niti nekogash ke ja znam....tvoja si e i ne ti ja cepkam...ALI...tvoeto mislenje za odredeni raboti i odredeni luge na forumov i to kako e moja rabota i moe pravo da kazam so sakam i so mislam posebno ako nekoj se ponasha vo tvoj stil. 3.ako nekoj e TIKVA za nego/ja e tikva i ti NEMAS AMA IC PRAVO DA KENJASH...A DA NE OCEKUVASH NEKOJ DA TI VRATI SO ISTA MERA! 4.edno staro i eptem super pravolo od Biblijata..."Ne sudi za da ne ti sudat i tebe" 5.Niti se tepam za avtokefalnost niti mi e gajle za crkvata niti za vladikata niti za site "crkovni lica"... za mene se tie samo edni isfrustrirani ocajni hipokriti koi ja isprevrtuvaat na sekoj mozen nacin slikata za Gospod i verbata vo nego. 5.Ti mojs da si go branish tvoeto veruvanje jas ke si go branam moeto...a koj e vo pravo...e to e vec druga prica tetke! 6.Pred da zastanish i da skokas protiv sekoj i sekogo i da ja branish taa tvoja ebana crkva i monashtvoto i bla bla...zemi procitaj nekoja kniga...opuli se naokolu i vidi so prai taa crkva...so praat tie monasi i vladiki i popoj i posle dojdi i ke prajme muabet. 7.Ne mi treba ma ti mene da me tolerirash koj go pobara to od tebe ziti se?ne me zali ....zali se sebe...ima koj da me zali mene... AaaAa:I dinosaurusite bile milion, ama jebala ih voda :)))) OooOo: Cunami cunami .... Enigma:Licemeri, Neodamna se otepavte za MPC, a sega ja ismejuvate, dodeka gi koristite nejzinite uslugi.Vie ne ste za Makedonija, ni za MPC, zashto ste za nishto i za nikade, ta duri ni na seir ne ve biduva. Zatoa ste PROTIV SE SHTO NE VI SE DOPAGJA. Enigma: Shto kje bide, ako pak napadne UCK? Najverojatno kje go storite istoto: "NIE SME PROTIV VOJNA, ZASHTO NE NI SE DOPAGJA", i kje im ja predadete drzhavata v race. Normalno li e toa? Thief:Koи сме тоа „ние“, а кои сте тоа „вие“ ?! Зарем ти не беше 200% Македонка?! [:0] AaaAa:i 2% ekstra od Amdi Bajram OooOo: i kofa voda za da zamie noze ;) Sisi:Auuu...Sto slusam jas ovde.Zosto nikoj ne kazuvate sto pisuva Enigmava??? Enigma bre! Ti navistina si za baniranje nevesto! I vikas ne se nerviras??? Cudni izrazi so golemi bukvi (sto znacat urlanje na internet) ti izletuvaat vo "ubavo raspolozenie" [:0] Toa izgleda se dolzi na tvoeto "vrtenje na drugiot obraz"[?][?] Vregjass licno i direktno a prasuvas koj ima avtoritet da go vregja covekot.(Naum) "Vie ne ste za Makedonija, ni za MPC, zashto ste za nishto i za nikade, ta duri ni na seir ne ve biduva. Zatoa ste PROTIV SE SHTO NE VI SE DOPAGJA". Sto zboris ma ti?Ajde marsh od Forumov stom ne ti se svigja.Ovde nikoj na sila ne te drzi!! Napustaj prostor! Koja si pa ti da ne narekuvas licemeri site ovde,a???Koja si ti da ni ja negiras zagrizenosta za MPC,a??? A Da ti dade Onoj Gore na kogo mu se molis tebe Bajram praznik da ti stane!? Kako ne ti e jasno? Nie ne sme protiv se sto ne ni se dopagja. Nie sme protiv tvoite stavovi koi gi izlozuvas tuka,nadevajki se deka nema da bides po ne znam koj pat banirana.Kako ne se zasramis od seto sto si go napisala na site ovie celi 8 stranici? I saamo uste ova,mislis deka nie ovde ocet pieme i ne citame koga ti direktno gi navreduvas drugite,ama zatoa sme pismeni da procitame koga ti se cuvstvuvas navredena??? Ej svasta lugje!Da ti dodelime telohraniteli i edno blindirano vozilo,tamam ke ti dojde da se vklopis vo tvojata fela?[}:)] Cista,necista,banjata,nebanjata,iskapena ili ne,pod dejstvo na nekoi cuda ili narkotici,,, Navistina se slozuvam so AaaAa: "Ajde MARSH nazad u 7mi razred!" Baram od Administratorite da se BANIRA Enigma!!! AaaAa:MOre kakvo baniranje so vi e na vas. Jas ovakov humor odavna neam procitano. Enigma srekjo, moze jas ovaa slednava kvotacija da ja staam na nekoj poster i da si ja uramam, ama pred toa da mi ja potpises? i najstrashno e koga chovekot ne mozhe da ja sogleda sopstvenata glupost i pro- dolzhuva da ja egzibicionira, mislejki deka kazhal neshto razum-no. Edinstven nachin da se nadmine gluposta e da se sogleda i pri- znae. Ke go uvelicam nemoj da se sekiras. Ova treba kniga da se naprai ne samo poster od tvoite postovi, tamam posle nekolku iljadnici godini nekoj naucnici moze ke ja najdam pa ke dobijat slika za kapacitetot na covekot vo 21 vek jas ovakov kapacitet za promena na pravec, idei, pa i go*no jadenje da mi oprostite odavna neam videno. Ova se vika Kapacitet. Enigma, te obozavam! p.s. U MPC clenski kniski davaat, nemash za clanarina zatoa ne si clen ili kako toa ide. Ajme meni... OooOo:zaboravi da ja pratish u 7-mi razred ... [:D][:D][:D] Avtori: Boldiranite iminja. Prikaznata nema kraj,no mislam deka bese dosta. Site zainteresirani ke ja pronajdat temata vo arhiva,mnogu e interesna,xaxaxaxa...[:D][:D][:D]
sisi VESTERKATA... Znaci vaka....: Mladiot kral Artur lovejki po greska (ili ne) vo shumite na sosednoto carstvo,bil faten od eden monah.Spored zakonite na toa carstvo, monahot imal pravo vednas da go ubie,no bidejki dolgo vreme go macelo prasanjeto "Shto vsushnost sakaat zenite",a odgovor ne naogal,reshil malku da si poigra.Mu ponudil sloboda vo zamena za odgovor .... znachi go pustil da se vrati vo svoeto carstvo i da se rasprasa..... Artur se vratil vo svoeto carstvo i pocnal da se rasprasuva.Razgovaral so princezite,kralicata,prostitutki,chesni sestri,mudreci pa duri i so dvorskiot shut......so eden zbor,so site.No od nikogo ne dobil zadovolitelen odgovor,a site go sovetuvale da ja prasha starata vesterka zosto samo taa bi znaela da mu odgovori.Cenata bi bila visoka zatoa sto vesterkata bila poznata po basnoslovno visokite ceni za uslugite koi gi davala.Nemajki izbor,Artur sepak pobaral odgovor od nea.Vesterkata se soglasila,a cenata bila :da se omazi za Ser Gawain,najplemenitiot vitez na okruglata masa i najdobar prijatel na Artur. Artur ja gledal prestrasheno,bila grbava,uzhasno grda,shirela okolu sebe odvratna mirizba i ispushtala nekakvi krici i glasovi.Nikogash ne videl poodvratno stvorenje.Pri samata pomisla da go prasha svojot drugar za toa go uzhasnala i se otkazal. No Ser.Gawain doznal za toa i odluchno rekol deka ke go zrtvuva zivotot za svojot prijatel i okruglata masa zatoa shto se vredni za toa. Taka,bila najavena venchavka,Ser Gawain bil nasmean celo vreme,ljubezen i poln so pocituvanje,kako sto nalagale starite obicai.Vecerta,na prvata bracna nok,dodeka Gawain cekal da mu dojde zenata vkrevet,videl kako mu prioga najubavoto zensko sushtestvo koe mozel da go zamisli.Magepsan od gledkata,prasal sho se slucuva na sto devojkata mu odgovorila deka e toa taa,vesterkata.Bidejki bil dobar so nea za vreme na vencavkata,taa odlucila polovina vreme da go minuva so nego kako devojka,a polovina kako vesterka.Go prasala isto,kakva ja saka preku den,a kakva preku nok.Kakvo tesko prasanje? Gawain pocnal da razmisluva...Dali preku den da ima ubava devojka,koja ke ja pokaze na site bez strav i sram,a navecer vkrevet da ja ima odvratnata vesterka..??? ili preku den da go gledaat so vesterkata a sladostrasnite bracni noki da gi pominuva so prekrasnata devojka. Sepak plemenitiot Gawain i rekol deka i prepusta na nejzinata volja,da odluci sama kakva saka da bide.Koga toa go slusnala,taa mu rekla deka sekogas ke ostane vo oblik na mlada devojka (kako nagrada za nego) zatoa sto toj ja pocituval i i dozvolil da bide gospodarka na svojot zivot. Znaci odgovorot na prasanjeto : ZENITE SAKAAT DA BIDAT GOSPODARKI NA SVOJOT ZIVOT....i za onoj koj znae da go pocituva toa,sekogas ke bidat dobri. Avtor: Suspect
sisi Zal mi e... Me predizvikavte i jas da go otvoram moeto srce i da vi raskazham za edna Lidija... Beshe toa mnogu godini pred da dojdam vo Kanada... Beshe toa nekade pri krajot na moite tinejdzerski godini... Prv pat ja vidov i ja zapoznav vo togash edinstvenata videoteka vo mojata naselba i vo istiot mig dobiv chuvstvo deka mora toa da e toa... ljubov. Pred toa slushav, chitav, gledav, mechtaev, a togash za prv pat pochuvstvuvav. Prviot baknezh se sluchi ushte istata vecher megju mnogu narod na gradskiot ploshtad. Od toj den ljubovta sekojdnevno rasteshe... Kolku i da se trudam, nema nachin kako da vi ja opisham Lidija!? Lidija ja imashe najmekata kozha shto sum ja doprel vo mojot zhivot... Lidija gi imashe najbleskavite ochi shto me poglednale vo mojot zhivot... Lidija go imashe najnezhniot glas i najblagata nasmevka... Lidija sekogash beshe pokraj mene. Sekogash podgotvena da gi golta moite gadosti, da mi go nudi svoeto ramo, koga mi precheshe buka da sozdavashe tishina, koga mi trebashe smea taa najmnogu znaeshe da ja predizvika... i sekogash beshe podgotvena da mi ja podaruva nejzinata nesebichna i silna ljubov. A jas, kreten, mislev deka taka i treba da bide i deka jas sum toj shto treba samo da zema, a ne i da dava. Sekojdnevno so se' posurovi igri go krshev nejzinoto srce. Ja tretirav kako igrachka vo moite race i kako shahovski piun koj shto treba da go davam kako zhrtva. Otkako ja izgubiv, dojdov pri sebe.... I togash se prashav sebesi: Kako sega da i' kazham deka ja sakam, a taa da mi veruva? Znaev deka nema da mozham da podnesam da bidam otfrlen i ponizhen, isto onaka kako shto jas bezbroj pati pravev so nea. Gordost ili strav - ne znam shto beshe toa? Ne e nitu vazhno, no solzite ushte mnogu godini potoa znaea da kapnat od moite ochi! Strelec
sisi "Se se vraca..." Imav eden dechko porano sredna shkola prva godina,i aj da recham se sakavme mnogu,arno ama posle nekoj period deteto pochna da stanvit strashno ljubomorno na sve i svashta...zsh ti napraj onaj muabet,zsh si vaka oblechena,zsh si razgolena,zsh igrash...vekje ushte zsh zivejsh da mi recheshe. I taka trpev trpev jas i reshiv da mu raskinam....dodusha se zaljubiv vo vtoriot moj dechko so koj sho bev 3 i kusur godini zato pojke mu raskinav na prviov.E sega muabetov mi beshe ko mu se skarvev tolku bev gruba i bitch so nego sho sega ko ke razmislam malce mi e maka i ne trebase taka da postapam ama to beshe edinstven nachin da go trgnam od mene...ma imashe solzi,vlechkanje po pat besenja za noze za race,zakani za samoubistva so pishtoli,poraki i sliki so posveti kaj mene pred vrata,abe to beshe chudesija,ama jas nikako ne popushtiv. Muabetov mi beshe tolku beshe zaljuben vo mene i tolku mnogu go boleshe ko mu raskinav sho mnogu dolg period posle to valda ne mozeshe da se oporavit a jas bev bitch abre opul ne mu frlav...i ednash mi reche daj boze ovaja bolka sho ja osetiv jas ko mi raskina da ja osetish na svoja koza...i ko da me prokolna vistina...raskinot na vtorata vrska ne mozev mnogu dolgo vreme za go prebolam,ne jadef ne piev plachev ....mnogu dolgo vreme. Sega e se okej...zastanav na noze....prebolev sve i sho e najsmeshno krugot se svrti i bash toj sho me povredi me moleshe za da e so mene ama jas na najubav nachin go odbiv.Zato pojke nikogash so koj i da sum,ako vekje dojt do kraj po moja incijativa da go napram to na najubav i najprijatelski nachin sho mozam zsh sve se vrakjat. nasa Spejsi
SpaceLily Aman mor sisi:))))))))))))))))))))))))))))))))
sisi [:D]Ah mori Spejske,me nasmea...[:D] Tuku eve uste edna interesna prikaznaa se vika: "Jas sum sexy.." Najseksi maz vo forumov sum jas.Ozbilno. Jas koga pominvam po charshija 20 zeni mi sviret........5 mi peet i edna sho tropat...Drugite site podzinati samo go pratat mojot mazestven od,gledajki me dodeka ne se izgubam vo dalechinata.Duri mi kazuvaat deka gi sobirale moite otpushoci za da gi zalepat vo nivnite spomenari,a nekoi zemale primeroci od mestoto kade shto pominuvam. Ah,kolku sum seksi da znajte... Jas koga sednuvam na kafe okolu mene mora da ima barem 10 zeni.Moram da nosam maica odnopaku dan padnam na zarek.A stanam-odma sobiraat se od masa.Ke ja dopijat mojata voda,ja lizat sholjata od kafe,mi gledaat i mi udiraat zelba.Bashka ako ima neshto crveno na masa-ja udiraat sholjata tri pati od toa. Eh...kolku sum seksi... Koga se vrakjam doma vo ranite utrinski sati, vo dvoron nema mesto da pominish.Iznalegnale zeni,zaspale kutrite od chekanje SAMO za da mi rechat:"ubavo da spiesh".Sabajle mora da stanuvam porano za da ne gi razbudam i nekako ke se pomacham kje gi preskoknam i si odam na kafe. Ah jas da znajte kolku sum seksi...i nabivam kompleksi. A pak koga kje izlezam....e ...aj dosta beshe.Mislam deka dovolno pishuvav za da zakluchite kolku sum seksi, m? -------------------------------------------------------------------------------- Jadeshe kifwa i mu se swoshi! Molec.
SoVrSeN TOPIKOT E ZAKON!!!!od ova poarno do sega nema se procitano
sisi KORITO Dalila: Shto sme bile na edno BANjanjeeeeeee, koga bevme na pechalba vo Turska, pa vie ne znaete kako dobro sme se izbanjale…vo isto korito jas, Rege i intel..samo imavme nedorazbiranje, ama go reshivme nekako Intel zapnal so Palmplive da sme se banjale i tochka, iako jas i Rege bevme za Dove da koristime…I nomalno mnozinstvoto pobedi…a toj shto ni ja spremil kupkata, zamislete ni spremil i sapun…aaaaaaaaama, toa rizichna rabota e…kakov sapun, kakvi bakrachi…od techen sapun nema podobro… E imashe i ushte edna so nas na BANjanjeto, ama ona beshe vo drugo korito…drug nejze i’ ja spremal kupkata, nema meshanje na sapuni, ne e preporachlivo Drugi detaili, okolu banjanjeto, sledat od Rege i intel Rage: so da kazam jas...najmala go jadev od site strani so se velit...intel super bese ama ovaja Liljanka...su videla su videla ama ona ne su go videla.Vo pravo bese vaperon ovaja ti bila nenasitna...posle me puscija da si go prodava telovo za da spechalja pari:(ojdov i to go storiv ama im vrativ za sFe.Jas ubo si pominav veke najubo ama nekako ko iskoristena se osekam. Toni_a: vicon so crnecot i toj so sapunot go znaete? (sega koga se zazborevte za sapuni se setiv ) za tie sto ne go znaat: VO ZATVOR kaj mashkite tushevi (banja) imalo dupka do zhenskite.taka da site mozhele da gi gledaat zhenite. imalo samo eden problem.dupcheto bilo ponisko (na "onaa" visina),pa koj sakal da gi dzirne devojkite trebal da se vedne! GOLEM RIZIK!!! se znae,ako naleta nekoj "topol-brat" mozhe nesto "neochekuvano" da go snajde chovek! sega na eden tip mnogu mu se sakalo da dzirne...pa se mislel,mislel,mislel...i na kraj si rekol: ke si go butnam sapunchevo pozadi ,pa ako naleta nekoj nema da ima problem! zastiten sum i ke mozham da se navednam. taka i napravil...se navednal i pochnal da gi puli ubavicite od karshi! dodeka gledal i se nasladuval na ubavata gletka... od pozadi mu se doblizhuva eden mnogu golem i nabildan crnec. se doblizhuva ovoj i izvikuva: STO PRAIS TI BEE, AAA??!!! flap... i ovoj dodeka bil taka zgrbaven, pocnuva da gi trie racete so sapunot i vika: nisto,eve se mijam race[:D] angel: Jas sum taa drugata sto bese na BANanje vo Turska vo drugoto korito. E samo neznam koj mi go spremi koritoto da mu zablagodaram zosto toa i ne bese korito tuku bese DZAKUZI !!! eeEEEEEEeeee i toa kakvo!!! So kupka od morski algi, so egzoticni aromi, pa edna hidro i aero masaza NEVIDENA RABOTA .... oh, oh, oh, .... Abe toa e BANjanje ne e sala. Koj e junakot sto mi go spremi BANjanjeto mu nosam podarok za "Fala mnogu".[:D] Avtori: Boldiranite iminja
SpaceLily Losh trener, skrshen nos,povredeno koleno i vrat vo gips Kako mal najveke go sakav fudbalot koj non stop odev na trenezi i mi go smenija trenerot i jas se iskarav so trenerot oti non stop mi se derese. Pa po taa kavga pocna da se povreduvam vo kolenoto, staviv stop na fudbalot pa nekoje izvesno vreme se pojaviv na boreckiot dushek, mojot vujko koga dozna deka sum treniral borenje odma me karase poznato ime na javnosta koje go nosam negovoto ime i jas Dimco Angelov ( roden vo Radovis, Trener na Repezentacijata na Makedonija.) od tamu se prefrliv na karate koj mi go skrshija nosot, nisto i od toj sport. Vo maloto sekogas igrav kosharka i eden od trenerite vo Stip me videl i me vikna nastrana, dete pa ti imas potencijal mozes slobodno da se javis vo mojot klub taka poveke ke ja sovrasis tehnikata na basketot. Prifativ trenirav 7 godini i toa, i za bejla pak dojde golemata povreda koja mozese da go zagubam zivotot, od toj moment ja zamraziv kosharkata( toa beshe mnogu strasna rabota sakav da zabijam i od obracot se liznav direk na glava padnav i dve nedeli Dime na vratot so gips.).. Po izvesno vreme od maloto se formira fudbalski klub koj samiot precedatel na klub me znajes od mal kako igrav fudbal, mi veli Dime sakas da igras za nas i jas ja prifativ ponudata da igram. Pred se ne naglasiv deka bef vo klubot na stipskite sini "Bregalnica", koja taa generacija se pojavija kvalitetni igraci edni od tija se Riste Naumov, Borce Apostolov, Goran Zdravkov ( poznat kako Calm ), gi nabroiv onija iminja koj se eptem zvucni na javnosta moram da kazam deka so Riste Naumov izrasnav po sto mi je komshija. I za kraj uste sum so fudbalot koj uvek ke me nosi vo sekavanja. Dime Trajanov(a-pin-dim)
sisi "Amnestija..." (so mali izmeni od nekoj od adminite[;)]) Dalila:Po povod praznicive i pochetok na novata godina gi trgnav od blok na messigerite tie shto tamu bea...dali i koga tamu kje se vratat, zavisi iskluchivo od niv [;)][:)] Spejs:I jakov?????????? Rage:izvinete jas ne sum odovde.....i normalno kako sho veke imam kazano malce sum priglupa....so e poentava na topikov? Strelec:slushaj vamu sega, jas kje ti objasnam!:) Rage:a majke mu....nesco ovde ne mi e mene pak jasno!jas kolku sho bef inFormisana Jakov i se puscashe na liljanka a taja non stop klocite mu gi mavashe...ama ko sho gleam se svrtil krugov... ushe edno ke prasam i pojke ne!zimi tebe va-p-er! za sho da e zainteresirana?mislam...koj se moznositite na Jakova i sho nudit toj!daj kazi mozda i nie ke se zainteresirame so se-sra-va! Strelec:vidi vaka sega... Ne e prichinata vo Jakova... Jakov ko Jakov, super dete koj shto povremeno mu e mnogu bitno da e 'u centru pazhnje'... Arno ama, na tie negovi finti nasednuva (edinstveno) dalila... ne deka saka, ama vo tie momenti i' se budi strasta vo nejze...:) I shto se sluchuva? Vchera na Jakov mu padna parichkata... bez veze, na Badnik namesto na Vasilica!:), ama to i ne e bitno za sluchajov... muabetot mi beshe deka od radost shto na Jakov mu padna parichkata, dalila sinokja od obichno vino kamen pijana se naprai!:) Arno ama, za rabotava ushte pointeresna da stane, se pogrizhi (a koj drug?) nashata sisi koja shto otvoreno i naglaseno mu se voodushevi na Jakov i bleskashe od radost shto tokmu nemu mu padna parichkata... dalila od novonastanatata situacija totalno se izbezumi i proba so ochajnichki obid vo posleden moment da spasi shto mozhe da se spasi i zatoa go otvori ovoj topik... so drugi zborovi, se odluchila demek za amnestija, a celta i' beshe ustvari Jakov da i' pishe neshto vo stil na: "A toa i za mene li vazhi? amnestijata, mislam:)"... itn. itn. i-van-ke, pojasno e sega?:) Rage:nogu komplikaci vaka nastanaja od niso ,od edno obicno pleskanje!za celava situacija imam razmisluvano kolku so imam seFkupno vo mojov 23godishe zivot.Mene drugo me macit..obicno mazive ne se tolku ocajni za vnimanie ...normalno vo sekoja situacija ili neshto ima isklucok ...vo slucajov so mazi zedni za vnimenie poimoT e narecen "gay populacija".Zemajki go vo predvid ponashanjeto na subjektov Jakov,vo soodnos so subjektov liljanka...+negovite sliki +negovite topici +negovite prijatelki...so znam probaj aj ti vaka ko postar ko poiskusen da ne recam najdi edno N.Z.S.od drruga strana liljanka....so da kazam za nea ne znam kazano je sve veke...jes da ne e takva kakva so ja prajte ponekogas ili skoro sekogas ama ... jas vo sekoj slucaj mislam deka amnestija ako mu e daena da si ja prifatit i da si prodolzet ko so si saket i kako saket i pojke da ne go tupet...zos tamam ke recam ef se desi nesco ednen ke cviknit.jas da bef.......so znam valjda ke go izdupev...zdupev ...razdupev.....so bonsek ili heftalica...tuku drug mi bese muabetov aco...ushe edno kratko prashanje.. ako sisi e zameshana vo celava situacija....ne mislis deka i angelA imat zakopano kandzite nekade ovde? OooOo:Jas ne razbiram zoshto Thief go nema vo celava prikazna? avtori: boldiranite iminja[:p]
sisi Plachko...[:(] (dve prasanja-eden odgovor) Hmmm.....imashe edno prashanje vo kniga od Onore De Balzak.... "Koe chuvstvo e podobro,koga sakash ili koga znaesh deka si sakan"? Se razbira deka kulminacija e koga gi uzhivash i dvete odednash,ama da gi analizirame oddelno.Koga "peperutkite vo stomakot" se pogolemi? Koga znaesh deka si sakan,si zadovolen,no ne znachi deka chuvstvuvash potreba ili instikt za srazmerno vozvrajkanje.A koga sakash....e togash e drugo..... Vo definicijata na PajdaK ima dvosmislenost,zatoa shto mozhi da sakash da bidish sakan i od egoizam,posesivnost,zhelba da se bidi sakan zaradi sopstveno dokazhuvanje i satisfakcija. Znachi nema definicija za ljubov,ima samo opis na chuvstva koga sakash i si sakan. Za solzite....chesto se upotrebuvaat kako sredstvo za emocionalna ucena i navistina e vo neprijatna situacija i "ucenuvachot" i "ucenetiot",no ima situacii vo koi se duri i korisni,pa i na mesto....ne za dzabe se reklo "ochite kazhuvaat povejke od ustata". E sega kolku e nekoj zasluzhen i dali e momentot soodveten za otvoranje na dushata preku ochite,toa treba da si proceni "plachkoto". Avtor: Suspect