Лансиран шатлот Дискавери
Лансиран шатлот Дискавери
Strelec

Американските астронаути успешно полетаа со спејс-шатлот Дискавери. Претходно, сите подготовки беа успешно финиширани. НАСА соопшти дека го отстранила проблемот со сензорот за гориво, што беше причина за откажување на претходно лансирање на Дискавери на 13-ти јули. Пред да биде лансиран шатлот, официјални лица од Центарот Кенеди во Флорида, соопштија дека процедурата за полетување ќе зависи од временските услови и техничките прашања. Мисијата со Дискавери е прво лансирање од американско тло, по несреќата со шатлот Колумбија во февруари, 2003-та. Дискавери треба да остане во вселената 12 дена и да однесе намирници за Меѓународната вселенска станица.

dalila
quote:
Originally posted by sisi
Sani,pusti go ti Strelec,dupe mu udrilo u faca![;)][:D]
Dosega, na site novi chlenki na forumov i' barashe fotografii od faci(taka barem mislam[:0][:D])...od sega od shto kje i' bara?![:D][:D][:D]...fotografii, de[;)]
Strelec НАСА ги испитува отпадоците од шатлот Шатлот Дискавери е стар 25 години Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека веќе ги испитува сликите на кои се гледа како две парчиња паѓаат од леталото при полетувањето, но засега не е сигурна дали постои проблем. Ова беше прво лансирање на вселенски шатл по несреќата на „Колумбија" пред две години, во која ударот на парче пена предизвика бродот да се распадне при враќањето во атмосферата и да загинат сите седум космонаути. Проблеми со изолацијата? Краевите на крилата и носот го понесоа главниот удар од атмосферското загревање додека одново влегуваше во атмосферата, а имаше и дупка во термичката изолација на предниот дел од едното крило што доведе до уништување на шатлот Колумбија при неговото враќање на земјата во февруари 2003. Новото продолжение на роботската рака на Дискавери и опремувањето со три современи камери сега постојано до детал ги снима овие делови, за да види дали за време на лансирањето е нанесена некаква штета. Оваа процедура ќе трае неколку часа, а резултатите ќе бидат испратени во Хјустон каде што ќе бидат анализирани заедно со сликите од огромниот надворешен резервоар за гориво, снимени за време на полетувањето, како и сите податоци испратени од сензорите низ шатлот. Видео-снимките од лансирањето покажуваат покажуваат мал дел, широк неколку сантиметри, како лета под едната страна на шатлот. Првата шанса за НАСА да види прецизно од каде е скршено ова парче и колку сериозна може да биде штетатат, ќе биде утре кога шатлот ќе се прближи до Меѓународната вселенска станица. Екипажот на леталото има експерименатален прибор за поправки кој за прв пат ќе биде испробан. И доколку се утврди најлошото, астронаутите можат да кампуваат на вселенската станица и да го чекаат следниот лет на шатл, планиран за септември.
dada Sani Posle skrshenoto parche pri poletuvanjeto, ekipazot na Discovery se soocuva so nov problem koj ne e povrzan so skrshenoto parche. Denes strucen tim na NASA treba da odluci dali ekipazot na Discovery ke vrsi popravki vo vselenata, ili ke rizikuvaat da se vrakjaat bez popravki... http://www.usatoday.com/tech/science/space/2005-07-31-shuttle-material_x.htm
zlotty_co_380 Pred nekolku saati citav deka moze da se sluci istata prikazna pred nekoja godina mislam 2000 bese koga se varjkase nazad i koga eksplodira vo vozduh, toa malo parce sto puknalo moze da napravi golemi problemi, osobeno koga ke vleguva vo atmosverata na zemjata i brzinata na trienje ke bide nenormalna golema pri sto moze da se zapali pak...
sisi A jas pak stotuku slusnav na TV-dnevnik deka kvarot e popraven i deka bez problem ke se vratat vednas nazad,zivi i zdravi,ako se drugo neli,bide vo red.
zlotty_co_380 "Ako se drugo bide vo red".... da ama nikoj neznae sto e "seto drugo", aj ke vidime uste nekoj den sto ke se sluci, iji dza ili bu ke bidi
dada Sani Na stranata na USA Today ima sliki, videa i interesni informacii vo vrska so Discovery i ekipazot. Sekoja cest na tie luge. Stvarno treba g'z da se odlucis na takvo nesto[:D] http://www.usatoday.com/tech/science/space/2005-08-04-shuttle-commander_x.htm
Strelec
quote:
Originally posted by dada Sani
Stvarno treba g'z...
http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=10715
sisi Sani,pusti go ti Strelec,dupe mu udrilo u faca![;)][:D]
sisi Strelec,daj informiraj. Sto bidna so lugjeto. Deka trgnaa nazad znaeme,slusnavme i vidovme. Ima li informacii sto se slucuva so niv??
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by sisi
Strelec,daj informiraj. Sto bidna so lugjeto. Deka trgnaa nazad znaeme,slusnavme i vidovme. Ima li informacii sto se slucuva so niv??
Momentalo sibaat so "nenormalna" brzina za nakaj doma, za okolu 38 casa treba da navlezat vo hemisverata na zemjata, i togas ke pocne da sogoruva Disovery i treba da se odvoi kapsulata , ako se bide taka ke stignat zivi i zdravi, no ako se sluci istoto sto se sluci i so Kolumbija e togas toa ke bide uste eden golem ---------- minus za civilizacijava na zemjava. Za zal nemam tehnologija da seldam kade se na monitor, no bas bi sakal da go imam i toa. Momentalno gledam samo iljadnici tocki , a za zal Discovery e premnogu visoko i ne moze da se detektira.
OooOo Listen to Live Shuttle Communications [url="http://audio.liveatc.net:8012/shuttle.m3u"]here![/url]
zlotty_co_380 Mislam deka vejke trebase da seltaat do sega. Na radio slusav rekoa "deneska" vo 06.45pm ke sletale. E sega po koje 06:45pm po avstralisko time or usa time ne kazaa. I toa "deneska" e malce cuden zbor, ovie novinarive ne se iskazuvaat celosno. Pod deneska se podrazbira 08.08.2005 ili 07.08.2005. ili ako e 08.08.2005 po usa time, najverojtano mislat na 09.08.2005 po avstralisko time. Stavrno se glupi , koga kazuvaat neznaat kako da kazat. Glupaci.
Strelec НАСА го одложи слетувањето на „Дискавери“ НАСА донесе одлука да го одложи за 24 часа слетувањето на вселенското летало „Дискавери“ поради лошите временски услови над космодромот Кејп Каневерал на Флорида. Двајцата астронаути од „Дискавери“, Јапонецот Соичи Ногучи и Американецот Стив Робинсон направија неколку успешни излегувања во отворената вселена. Тие во целост одговорија на поставената задача во рамките на која беше и ремонтот на „Дискавери“, кој беше направен поради оштетувањата при стартот на леталото кога дојде до одвојување на дел од изолацијата од надворешниот резервоар. Астроунаутите од „Дискавери“ за време на престојот во вселената ги испробаа и новите техники на поправка на термичкиот штит на вселенските бродови во орбитата, што е многу важно за идните мисии.
OooOo Touchdown! Discovery Lands Safely in California EDWARDS AIR FORCE BASE, Calif., Aug. 9 (UPI) -- The space shuttle Discovery and its crew of seven landed safely Tuesday, one day behind schedule at Edwards Air Force Base in California. The 14-day mission glided to a stop in darkness at 5:11 a.m. PDT in the Mojave Desert as mission control announced simply: "Discovery is home." Earlier Tuesday, NASA scrubbed two opportunities for Discovery to land at its primary site at Kennedy Space Center because of stormy weather off the Florida coast. Controllers were tense as a U.S. space shuttle began re-entry for the first time since February 2003 when the Columbia shuttle broke up, killing all seven aboard. The crew woke Tuesday to the sounds of the Beatles' "Good Day Sunshine," and controllers said they were said to be in good spirits. "We do appreciate your patience and good humor with the situation," mission control told the crew, to which mission commander Eileen Collins replied, "We're not surprised at all."
zlotty_co_380 Znaci sletale, seeee se zavrsi kako sto treba.
OooOo eve go zlotty kako go vrakja shuttle-ot doma vo Florida :) [img]http://www.hangitonthewall.com/MASTER/NASA/Images/EC01-0129-17.jpg[/img]
zlotty_co_380 Omg nice foto, e koj znae mozebi eden den ke rabotam kako kosmonaut, ustvari i ne mi e toa nekoja golema zelba, tuku pogolema zelba mi e da go vozam Discovery na "grb" , ama ne so toj beliot Boeing 747 400, tuku so ovaa pticava podole, vejke cela godina ne se delime , aj zdravje od slednata nedela koga ke ja grabnam do JFK ludnica ke bide. Thx for the photo. [img]http://k.1asphost.com/Zlotty/qf/qf747438longreach.jpg[/img]