МПО - Македонци или „Македонци„???
МПО - Македонци или „Македонци„???
Jakov Вака немате иднина! Џорџ Лебамов е роден 1927 година. Пет години по формирањето на МПО (Македонската патриотическа организација), од страна на неговиот татко и неговиот чичко. МПО е контроверзна институција која обединува Американци со македонско потекло кои за себе сметаат дека се Бугари. Тоа се мислечки луге, добро зафатени во американското општество – бизнисмени, трговци, адвокати, политичари, новинари. Со многу емоции кон Македонија. Критички ја анализираат македонската денешнина. Не веруваат дека работите одат на добро. Деновиве Лебамов, кој е еден од врвните функционери на МПО, ја посети Македонија за која смета дека не е демократска држава. Од Македонија перспективата е една, а кога си во средината каде живеат овие луѓе претпоставувам е поинаква. Ме интересира како гледаме едни на други? Јас лично ги разбирам нив и немам проблем со нив, единствената работа која не ја разбирам кај овие организации е ...“Можат ли да го прифатат фактот наречен Македонски народ, македонски јазик и македонска - Република Македонија? Прашање: Дали МПО и нејзините идеи треба да бидат дел он Макеоднија и македонскиот народ и дијаспора? На линкот е целосното интервју: http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=0&EditionID=474&CategID=128
Strelec Гласав за ’Не’, иако вака како што е поставено прашањето, би требало да се гласа за ’Да’... МПО е дефинитивно дел од Македонија и од историјата на Македонија... Но, дефинитивно еден од најцрните делови!
Jakov Meѓутоа според она што го кажува Џорџ во интервјуто, испаѓа дека без разлика на погледите околу нацијата, они се спремни да помогнат и постојано помагаат на државата Македонија. Можеби би требало да бидеме прагматични и да се водиме според онаа кинеската, „Не е битно дали мачето е црно или бело, битно да фаќа глуфци„ Ако тие влијателни луѓе навистина можат да помогнат еве на пример за името на РМ, зашто очигледно е дека се антигрчки настроени не е ли корисно за РМ да тоа го прифати и да го матерјализира(мислам на помошта од МПО).
Strelec Види Јаков... Овде каде што сум сега, ги имам еден куп од нив... И не велам јас дека треба да им го свртиме грбот... И ОК е да им се дава шанса! Во краен случај, забележувам дека овде-онде ќе се појави меѓу нив и некој млад човек кој што многу пореално и пообјективно гледа на прашањето за самобитноста на Македонците. Но, факт е дека таа организација и статутарно и декларативно стои позади тврдењето дека македонската нација е измислена, дека Македонците се всушност Бугари, а македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот! Што ми е муабетот... Во една таква ситуација, наместо да им се подаде рака, многу пологично е тие први да ја подадат раката... А тоа ќе го сторат доколку како организација ги исфрлат од својот статут спорните елементи и јавно да се изјаснат, не само дека се подготвени да се борат за Македонија, туку дека се подгхотвени да се борат и за вистината за македонската нација и за македонскиот јазик. Против таа вистина, тие како организација грчевито се бореа изминативе неколку децении.
Jakov За да нема забуни. Значи јас не велам дека нивната политика е ОК. Се сеќавам кога се појавија пред 15 години во самостојна Македонија со фирма дека сега се они сменети дека и Мак., е сменета и треба да се тргне од ново. И опа прва сопка...не сме Македонци него сме бугари...ај чао. Она кое јас мислам дека треба ние да го направиме е да се процени и да се оцени дали има реални мошности да се надмине спорот со нив околу нацијата и да се соработува. Зашто пази они викаат дека сакаат да и помогнат на Македонија а не викаат сакаме да и помогнеме на Бугарија. Е сега ако условот е да они помагаат а за возврат чекаат јас да кажам дека сум со бугарско потекло, Фала пуно....(нели). Инаку ќе се надоворзам на твоето. Они треба да ги пружат двете раце, па тек тоаш ние да пуштиме рака. Можеби токму овие моменти се шанса да се види дали се навистина искрени. А ме интересира и друго. Македонските организации кои лобираат и работат таму дали соработуваат со МПО. Дали се користат нивните позиции и контакти. Зашто не би се искористил некој кој со клоцање врата влегува кај гувернерот(иако е мнооогу фалбаџиска изјавата). Според мене би било навистина фино ако сите таму или било каде може да се надминат над спорните прашања и работат за Македонија.Убеден сум дека нема никој овде да го вреднува помалку придонесот на една МПО во признавањето на името само зашто некој од нив имаат поинаков бекграунд.
beaver hunter Djabe kravata dava 30 litri mleko, koga na krajot go kloca loncheto so mleko.
Great_Macedonian bre Jakov, i albancite sakaat da i "pomognat na makedonija" i bugarite i grcite isto taka.. i sto? da im ja prifatime takvata pomos? ne fala.. takvite bugarofilista se za na besilka.
Jakov Tie luge t.e nivnite pretci zaminale od Makedonija(od site kraevi na etnicka Makedonija) koga ovde nemalo makedonska drzava i nivnite dedovci i babi nemale razvieno cuvstvo za pripadnost na Makedonskiot narod i drzava kako generaciite podocna....mozebi e toa glavniot problem. Mozebi treba da se raboti paralelno na toa da se premosti toj del i da se doblizat do vistinskite koreni na Makedonizmot.
Strelec Interesno e za razmisluvanje toa... No, kako kje go iskomentirash faktot shto najgolemiot del od onie shto doshle na amerikanskiot kontinent (vo ist period so MPO-ovcite), sepak imaat "razvieno cuvstvo za pripadnost na Makedonskiot narod"? Ovde sum navistina sekojdnevno opkruzhen so tie lugje, pa znam shto i kako razmisluvaat! Vo shto e razlikata megju edni i drugi? I ednite i drugite ja napushtile neli Makedonija koga nemalo makedonska drzhava!
Jakov Tokmu toa i mi e celta na muabetot. Mi deluvaat iskreno, no koga ke se sporedat so onie koi se izlezeni odovde isto taka odamna a se pripadnici na Makedonskiot narod, se stanuva nejasno i cudno. Jas licno(mozebi se lazam, posto ne sum vo dijasporata) imam cuvstvo deka tie luge sepak ne rabotat za ona sto nie ovde go znaevme so godini kako velikobugarski sovinizam i carizam i slicni iminja imase. Ednostavno ne mi e verno deka luge koi se obrazovani, bogati, so ugled i status vo opstestvo kako severno-amerikanskoto moze da bidat vo sluzba na necii interesi. Mislam deka kaj niv se raboti za ubeduvanje i pripadnost kako sto se raboti i kaj nas. Ova go velam od eden drug kontra punkt. Kako sto nepostoi nacin nekoj da gi ubedi i podlaze Makedoncite vo SAD i na site mesta vo svetoto da se kazat deka se Makedonci i kako sto cuvstvoto kaj niv e nesto sto go nasledile i dobile od svoite pretci i si go nosat vo genite od isti pricini mislam deka i kaj toj del od iselenici od Makedonija ima nesto koe treba da se prifati. Samo mislam deka najgolemata umesnost vo edna takva situacija e da se najde vistinskiot nacin i praviot pat kako ke se vospostavi linkot na sorabotka. Ako navistina se spremni da i pomognat na Makedonija iskreno a za vozvrat ne se bara ovde nekoj da deklarira ni "b" od bugarsko togas navistina treba da se gradi toa malo drveno movche kon niv pa zdravje mozebi ke se sluci promena. Ete koga e MPO formirana zborot pomos voopsto ne im bil vo recnikot sega se aktiviraat i rabotata na toa, znaci sepak nesto se menuva kaj niv.... ps. on(off) topic. Samo Strelec od makedonskata dijaspora go posoteva ovoj potforum ili drugite nemaat dopir so emigracionite prasanja od ovoj vid????
DJ_SHEMA A prati kako itro znaat da si gi prekrijat tragite. Za mene ovie se pro bugari i dzabe lazat. To: Ljupco Zikov, Chief Editor Kapital Magazine I would like to clarify the nature of comments published recently in Kapital Magazine pertaining to the Macedonian Patriotic Organization (MPO) and Mr. George Lebamoff. The MPO is the oldest Macedonian organization in the United States and Canada whose purpose is to: Ш work for human, civil and economic rights for all Macedonians in the world; Ш promote and preserve the ethnic traditions, customs and history of our people; Ш promote and develop the cultural and social growth of our youth; and Ш promote and strengthen our organization. For more than three-quarters of a century after our founding in 1922, the MPO was virtually the sole voice in the world that demanded and diligently worked for a free and independent Macedonia that would emerge as a "Switzerland of the Balkans" and emulate William Gladstone's ideal of a "Macedonia for the Macedonians." These purposes and ideals for more than 80 years have never been compromised. They are proclaimed in full view to all individuals in each edition of The Macedonian Tribune, the longest continuously published newspaper of its kind in the U.S. Since its inception, the MPO has never been a Bulgarian organization nor does it support unification of Macedonia with the Republic of Bulgaria or with any other state in the Balkans. The MPO Central Committee, through its elected President Chris Evanoff, is the only duly-authorized spokesperson for the organization. Mr. Lebamoff is neither a spokesperson for MPO nor a member of its governing board. Any comments attributed to him should not be construed as being representative of the organization or of its members. The MPO remains steadfast in its mission and wishes the best for all Macedonians throughout the world. Respectfully, Chris Evanoff, President, Macedonian Patriotic Organization
Jakov Se ova izgleda deleku pozamrseno i pokomplicirano. Mene mi ostavaat vpecatok na ogromna. bogata, ubava vkusna i dobro dekorirana torta, na koja jagodata na vrvot na slagot e rasipana(skapana). Se sto zboruvaat u princip e na mesto, dodoeka ne dojde momentot na narodnosta i etnickoto poteklo. xm?
DJ_SHEMA Pa se neshto kako u posledno vreme se preorientiraat, demek se za Makedonija ova ona, ali znam te pushko kad si pishtolj bila e rabotava.
Jakov More oni da pomognat za Makedonija so toa to kazuvaat deka imaat vlijanie, ugled i pari, pa dali se puski pistoli doma neka si se razberat.
Strelec За тие што можат да разберат бугарски! МПО - свободната съвест на Македония - Г-н Ташев, вие и г-жа Мария Коева бяхте гости на 77-мия конгрес на МПО, който се проведе в Синсинати в началото на септември. Защо досега не публикувахте никаква информация? - По време на гостуването ми сред македонобългарската емиграция в САЩ натрупах много добри впечатления, които се нуждаеха от осмисляне. Освен това за мен беше изключително любопитно да прочета първо какво ще изнесе пресата в Скопие за конгреса на МПО, защото през последните няколко години интересът на управляващите кръгове в Р Македония към тази организация е голям, дори смятам, че има разработена специална програма, целеща отдалечаването на МПО от нейната историческа мисия. - Как бе представена МПО в Скопие? - Някои от публикуваните информации бяха верни, но като цяло се забелязва тенденцията желаното да се представя за действителност. На подобна практика бяхме станали свидетели и миналата година. Интересно е да се подчертае, че личности, които невярно се представяха от пресата в Скопие за лидери на МПО, всъщност нямаха никаква сериозна подкрепа на конгреса. Този пример ясно показва, че МПО е една независима организация, която се ръководи от своите исторически идеали и няма да допусне външна намеса в нейните работи. Естествено, в новия динамичен свят се променя и организацията, която разглежда своята роля като един мост между славната история на освободителното движение в Македония и съвремието. В никакъв случай обаче не могат да се приемат за истина твърденията в Скопие, че МПО е зугрбила българщината и приела македонизма. Показателен е само факъвт, че на конгреса бяка оповестени изпратените приветствия на президента на България Петър Стоянов, на Агенцията за българите в чужбина, на ВМРО, на Българския национален фронт, на Международния институт за Македония и други български институции и организации. Аз в моето изказване говорих както от името на ВМРО, така и в качеството си на заместник-председател на Агенцията за българите в чужбина към Министерския съвет и бях много добре приет от делегатите. - Кое ви направи най-силно впечатление по време на конгреса? - Може би добре съхранените традиции и национални светини. Например пред изложбената зала бе изложено оригинално знаме на ВМОРО от Илинденското въстание. На него е извезана девойка, символизираща Македония, която държи в ръцете си българския трибагреник. Също така интересно беше изказването на делегата Илия Ашминов от МПО "Струмишката петорка", Ню Джърси. В словото си той заяви, че в резултат на нашето освободително движение имаме две наши държави: България и Македония. - Какво е днешното състояние на МПО? - Организацията търси своето място при променилите се условия на Балканите и по света. Но в крайна сметка нейната основна цел е да има принос за демократичния процес в Македония, в това число и изнасянето на историческата истина. Според мен се забелязва видимо закрепване на МПО през изтеклите 1-2 години. Например радостен е фактът, че вече в нейните редици могат да се видят представители на последните емигрантски вълни от Р Македония и България. Особено положителна роля играе МПО в процеса на преоткриване на националните корени сред младите емигранти, получили своето възпитание в условията на ежедневната антибългарска сърбокомунистическа пропаганда. Аз с радост констатирах наличието на група активно работещи млади изселници от Р Македония, които с насмешка гледат на глуповатите фалшификации на македонизма. От тези среди в и заместник-председателят на МПО д-р Любомир Тодоров, който е изключително интелигентен млад мъж, роден в Скопие и говорещ прекрасен литературен български език. Много добро впечатление остави в мен и председателят на ЦК на МПО Христо (Крис) Иванов. Той самият в родом от Прилеп и на 10-годищна възраст се е преселил в САЩ поради репресиите на сърбокомунистическите власти върку неговите родители. В САЩ Христо Иванов има преуспяващ бизнес и се ползва с голям авторитет и влияние сред редица важни американски кръгове. Въобще може да се каже, че в МПО членува елитът на македонобългарската емиграция, който много добре е интегриран в американското общество и успешно се бори за каузата на Македония и България. - Каква е дейността на МПО днес? - МПО разглежда себе си като неделима част от македонското освободително движение и нейните активисти винаги са развивали дейност в тази насока. Успоредно с това с нарастването на броя на генерациите, родени в Америка, се акцентира и върху стремежа да се запази непроменен споменът за стария край, да се подломагат контактите с него. За целта МПО издава свой вестник "Македонска трибуна" на английски и литературен български (стар праволис, наричан в МПО илинденски), а също така и редица книги и брошури. През 1997 г. се навършиха 70 години от излизането на първия брой на в. "Македонска трибуна". Във връзка с тази годишнина предстои излизането от печат на един изключително ценен сборник, в който са включени най-добрите 400 страници от вестника и техният превод на английски. Трябва да подчертая, че в. "Македонска трибуна" е единстввното издание в света, където може да се намври систематизирана информация за най-новата борба и жертви в Македония след 1944 г. Също така има изобилни данни и за репресиите в Пиринска Македония и други райони на България в процеса на насилствената македонизация на македонските бъпгари от страна на БКП. С оглед на предстоящите процеси на демократизиране в Скопие много важно в, че тази информация ще стане обществено достояние и ще се прекрати тяхното по-нататъшно фалшифициране. Радостен е фактът, че се подготвя представянето на тази юбилейна книга и в Американския културен център в Скопие. За тази публикация от името на ВМРО подарих 500$, а за високо патриотичната дейност на Централния комитет на МПО връчих меден бюст на Иван Михайлов. - Какво е влиянието на МПО сред американските политици? - След избухването на поредната югокриза интересът към Македония е засилен, поради което редица американски политици търсят контакти с МПО. Много показателен е фактът, че главен говорител на 77-мия конгрес на МПО беше американският посланик в Скопие Кристофър Хил. В своята реч пред около 900 делегати и гости той изтъкна няколко важни факта. Според него много хора днес в Македония се питат какви са и откъде са дошли, искат да знаят своя произход. Особено интересен беше анализът за проблемите на Р Македония със своите съседи. На първо място, бяха поставени проблемите с Албания заради наличието на огромното албанско малцинство, на второ място по значение, бе отчетен конфликтът с Югославия поради нерешения граничен спор, а на трето място, бяха изтъкнати проблемите с Гърция заради споровете около името. Отношенията на Р Македония с България бяха представени като добри и се даде висока оценка за българската политика към Скопие. Дори и една дума не бе спомената за т.нар. политически спор за езика. Особено добре бе приета декларацията, че САЩ твърдо подкрепят изграждането на коридор No 8, свързващ България, Македония и Албания. - Какви са перспективите пред контактите между ВМРО и МПО? - По този върос с Христо Иванов имах няколко срещи. Бях поканен да присъствам и на първото заседание на новоизбрания ЦК. Договорихме се за размяна на информация по различни актуални въпроси. Но най-всжното според мен е предложението на МПО двете организации със съвмвстно финансиране да построят в Пиринска Македония музей на македонското освободително движение, в който да бъдат изложени оригинални материали и документи от нашето възраждане и националноосвободителни борби. Това ше бъде един съвместен принос за популяризирането на истината за Македония, която трябва да стане широко обществено достояние не само в България и Р Македония, но и сред всички заинтересовани кръгове по света.
Strelec Jakov... mislam deka potpolno ti ja razbiram poentata na topikov i na tvoite stavovi... i sega, me interesira tvojot stav vo vrska so edna izjava na Todor Petrov vo odnos na MPO, odnosno donesuvanjeto na posebna Deklaracija za MPO i predlog-Dogovorot za pomiruvanje i obedinuvanje megju SMK i MPO... Ili pokonkretno, dali mislish deka na MPO i' se dava vistinska shansa? Eve ja integralno taa izjava: Smetame deka se ispolneti site preduslovi za celosno duhovno, kulturno i ekonomsko obedinuvanje na Makedoncite od site delovi na Makedonija vo celiot svet, nezavisno od nivnata politichka pripadnost, versko uveruvawe, socijalno poteklo, opshtestvena polozhba i drzhavjanstvo. Makedonskata patriotska organizacija ili MPO e edna od mnogute makedonski organizacii, formirana vo 1922 godina vo SAD od del od Makedoncite vo SAD, pretezhno od Egejskiot del na Makedonija, so cel osloboduvanje na Makedonija kako nezavisna drzhava vo nejzinite istoriski i geografski granici so sloganot “Makedonija na Makedoncite”. Ovie Makedonci, vo vremeto koga se doselile vo SAD, od 1900 do 1958 godina izgradile okolu triesetina crkvi registrirani kako makedono-bugarski crkvi, stavajki gi pod jurisdikcija na Bugarskata Pravoslavna Crkva, a imajki predvid deka samostojna Makedonska Pravoslavna Crkva se vozobnovi duri vo 1958, odnosno 1967 godina. Se razbira i vozobnovuvanjeto na Makedonskata drzhava vo 1944 godina vo ramkite na poraneshna SFRJ dopolnitelno vlijaeshe, megju ovaa emigracija da se pojavi vlijanieto na bugarskata golemodrzhavna propaganda. Sepak nesomnen fakt e deka stanuva zbor za etnichki Makedonci nezavisno od deklaracijata na poedinci i opredeleno mnozinstvo vo telata na MPO deka Makedoncite po poteklo se Bugari. Del od taa emigracija od Egejskiot del na Makedonija do denes ostana vo organizacijata PAN MAKEDONIKI, pa tie, crkvite koi gi gradea gi stavaa pod jurisdikcija na Grchkata Pravoslavna Crkva. Za nas pomiruvanjeto ne e redefiniranje ili problematiziranje na makedonskiot etnitet i identitet, tuku obedinuvanje na Makedoncite od site delovi na Makedonija vo celiot svet. Golem del od Makedoncite i organizaciite chlenki na SMK od SAD i Kanada pobaraa SMK da go definira svojot stav kon MPO i nie toa go storivme. Izgotvivme Deklaracija i predlog-Dogovor. Vo predlog-dogovorot nie barame MPO so posebna Rezolucija da ja deklarira posebnosta na makedonskiot etnitet, toa da go sanckionira vo svojot Statut, makedonskiot jazik pokraj angliskiot da go prifati za oficijalen jazik vo svoeto glasilo “Makedonska tribuna”, da obezbedi statutarni i zakonski sankcii za preimenuvanje na makedono-bugarskite crkvi vo koi se crkvuvaat Makedonci chlenovi na MPO vo makedonski pravoslavni crkvi i da gi stavi pod jurisdikcija na MPC, i makedonskite patriotski organizacii da donesat odluki za pristapuvanje vo SMK i organizaciski da se obedinat vo SMK za Amerika. Ova e nash predlog, nie na 5 avgust treba da go oficijalizirame, a kakvi kje bidat reakciite od drugata strana kje pokazhe vremeto. Vo sekoj sluchaj nashata pozicija e jasna i za ochekuvanje e da ima pozitivni odglasi vo toj pravec.
SLaCk Kolku sto mozam da zabelezam a nikoj toa ne go potencirase MPO e podeleno na edna stara tvrdokorna struja koja nema namera da go priznae makedonskiot narod i drugata koja ima takva namera no site strukturi od Makedonija ja odbivaat!?Pa neli i parlamentot vo texas mislam bese ja prizna makedonskata nacija prv od site drugi sojuzni drzavi po inicjativa na clen na MPO od Amerika!Treba da se pomirime so onie sto navistina go sakaat toa a ima takvi luge po se izgleda vo MPO.
Aj u Kafic Ne bi se soglasila so toa: tatko mi e roden vo Jugoslavija, zhiveel vo Jugoslavija, a sepak mene me nauchi deka sum Makedonka i zboruvam makedonski. On ne trebashe da gleda makedonska nacija, zatoa shto on beshe Patriot... Jas glasav za ne, zatoa shto ne i treba na nekoj od strana da soli pamet na makedonija sto e i kako e.
quote:
Originally posted by Jakov
Tie luge t.e nivnite pretci zaminale od Makedonija(od site kraevi na etnicka Makedonija) koga ovde nemalo makedonska drzava i nivnite dedovci i babi nemale razvieno cuvstvo za pripadnost na Makedonskiot narod i drzava kako generaciite podocna....mozebi e toa glavniot problem. Mozebi treba da se raboti paralelno na toa da se premosti toj del i da se doblizat do vistinskite koreni na Makedonizmot.
DJ_SHEMA Jakov Ima nekoja teza deka oni se podeleni i deka mladata struja e navistina pro makedonska. Ama ja mislam deka toa e gola voda.
Jakov Go citam Todor Petrov i mislam deka e sosoema vo pravo. Ne samo toj site, ustvari toa e edinstveniot nacin na doblizuvanje so tie luge. Inaku za bugarskoto intervju so poranesniot(moze i sega da e neznam) zamenik na Agencijata za bugari vo stranstvo nemam komentar. Tasev e dobro poznat exponent na bugarskata propaganda i eden od liderite na tamosnoto vmro na Karakacanov. Jas mislam deka iskrenosta na nivnite nameri mnogu lesno moze da se proveri. Eve neka im se frli rakavicata. Nie makedoncite vo Mk. i dijasporata go prifakame vaseto cuvstvo vo pogled na vaseto poteklo i vo pogled na poseta na makedonsko-bugarski crkvi vo SAD, no za vozvrat ocekuvame i vie da go pocituvate makeodnskiot karakter na drzavata i opredelbata na lugeto vo Makedonija i dijasprata. Ako mozat da ja prifatat taa nasa opredelba i ako mozat da go prifatat makeodnskiot karakter na nasata drzava i kultura togas site zaedno mozeme da rabotime za dobroto na Makedonija, bez razlika dali jas doma vo svojot dom ke se osekam kako francuzin ili japanec. Mene licno voopsto ne mi preci ubedenosta na Lembamoff deka e makedonec so blgarski koreni, ona sto mi preci e ako dojde kaj mene doma(vo Mk.) i mi kaze deka i jas treba da veruvam vo toa vo koe toj veruva. Ako mozam jas da pocituvam treba i tie, posle toa e mnogu polesno da se raboti za dobroto na Makeodnija, vo sprotivno nema da bide nisto od seto toa.
SLaCk Mislam deka vo Makedonija nema tolkava nacionalna zrelost za daja prifatime MPO.Makedonskiot narod ocigledno seuste ne sozreal i ne gleda podaleku od knigite po istorija sto bea pisuvani vo Belgrad i zatoa ima nekoj strav od pomiruvanje i od poinakvo gledanje na istorijata.Za da ne bidam pogrsno razbran zamene e apsolutno jasno naseto poteklo nasata posenst jazicna kulturna nacionalna vo odnos na drugite balkanski narodi no toa otkako se posluziv so druga literatura a n so istorijata sto se uci niz makedonskite ucilista.Vo nea se e "jasno".Ima dobri Makedonci i ima nekojsi losi Makedonci za koi ne znaeme nisto odnosno neucime nisto drugo osven toa deka ne bile dobri.E so takov pristap se gradi somnez vo nacionalniot identitet(se razbira potkrepen od sosednite propagandi) i se pravi raskol megu narodot.Pa sto pati go kazuvam istiot primer, Bugarite poveke od eden vek ne ubeduvaat deka sm nesto sto ne sme - odnosno Bugari, a nie za edna minuta ke se otkazeme od Makedonci koi se manipulirani od nekogo.
Jakov
quote:
Mislam deka vo Makedonija nema tolkava nacionalna zrelost za daja prifatime MPO.
Verojatno i nema, no za vakvata nedoverba mislam deka ima debeli pricini.Ne stanuva ovde zbor za belgradskite ucebnici i crvenite univerziteti vo Makeodnija. Moeto miselnje e nalik na onaa narodnata "Koj se izgorel na mleko ke duva i na m`shteinca". Ne ednas ovde niz Makedonija so decenii i vekovi nanazad proagale raznorazni fukari koi ni kazuvaa koi sme i sto sme i vo koja crkva da se molime, vo koe skolo da ucime, koi bukvi da gi koristime. I mislam deka e normalno da Makedoncite kako entitet imaat nedoverba ili kako sto vika Slack da nama tolkava zrelost(a i da ja ima ne se pokazuva) kon vakvi stavovi kako na MPO. Jas mislam deka treba da se sluci obratnoto, tokmu MPO da ja pokaze zrelosta koja nam mozebi ni nedostiga i tokmu tie treba da go dadat primerot i inicijalniot moment. Ednostavno dali so deklaracija dali neznam kako da obznanat deka nezavisno od nivnite svakanja i ubeduvanja go prifakaat MAKEDONSKIOT karakter na drzavata, narodot, jazikot i seta kultura koja e izgradena vo Makedonija. Treba da ja prifatat drzavata onakva kakva sto e i na onie principi i postulati na koi e postavena(Ilindan, ASNOM,Ustav 1991, 2001, ramkoven dogovor i se drugo). Mislam deka koga eden vakov ISKREN poteg od nivna strana ke se sluci togas vratata za megusebna sorabotka i razbiranje ke bide mnogu poveke otvorena. Nemoze da se ocekuva od nas da go prifatime prvi nivniot stav kon makeodnizmot i NEzavisna Makeodnija kako sto tie ja zamisluvale i se borele vo minatoto. "Svajcarija na Balkanite" e sosoema poinakov koncept od onoj na NRM, SRM i RM.....drasticno porazlicen i toa razlicen vo samata sustina, vo korenot. Kako muabetime se poveke gledam deka ovde vo RM ni fali edna institucija, ama zdrava prava so asolni luge i so uste posaloni idei i svakanja. Kako se vikase porano Matica Makedonska.....izgleda tamu(tuka) ostanaa samo trutovi, a Maticata ja snema.
SLaCk No tie luge od MPO so godini ziveat nadvor od Makedonija pod razni vlijanija i veke se naviknati da ziveat vo stranstvo.Znaci nie kako Republika Makedonija imame pogolem interes TIE da ja doznaat vistinata otkolku da cekame TIE samite da se svestat i da poreknat nesto vo sto veruvale(ili podobro receno "samostojno" poveruvale) so godini.Kako i da e vistinata e nekade pomegu znaci dobra volja i od ednata i od drugata strana a jas mislam ako graganite na Makedonija i pred se vlasta vo Makedonija imaat pozitiven pristap MPO ke se vrati na vistinskiot i edinstven makedonski pat.Treba da im se dade vistinska shansa da se raboti na toa a ako oni se tolku uporni vo svoite veruvanje zdravje Boze!Ke probame pak posle izvesno vreme:).Dosegasnite vladi nemaa nikakov odnos ni kon "nekontroverznite" makedonski organizacii od stranstvo,a kamoli so MPO.Toa treba pod itno da se smeni.Matica Makedonska bese za nikade,se napravi Ministerstvo za iselenistvo(ne profunkcionira,no sepak jas sum za toa da postoi ministerstvo za iselenistvo) a sega imame Agencija za iselenistvo koja e totalno mrtva.E tolku se grizi makedonskata drzava za svoite iselenici.No od druga strana taa se pomalku se grizi za graganite na Makedonija pa koga ke zemes i ne e taka cuden odnosot kon iselenicite:)Ama toa e druga tema,nie sepak zboruvame kako TREBA da bide.
DJ_SHEMA Jakov, toa shto gpo postaviv e nivnata deklaracija deka gi otfrlaat pro bugarskite svakjanja na lebamov i deka se pro-makedonski. Ama toa neznachi deka navistina se. Tie moze si ja sakaat Makedonija vo bugarska smisla
Jakov
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Tie moze si ja sakaat Makedonija vo bugarska smisla
Tokmu toa. Ideata za Makeodnija i makedonizmot kaj niv zapocnuva so parolata "Svajcarija na Balkanite" a taa idea e dijametralno sprotivna od onaa idea za Makedonija koja se gradi od Razlovci i Ilinden preku ASNOM do den denes. Duri i "ozloglaseniot" ramkoven e sprotiven na taa idea za kantonalni resenija vo Makedonija kako sto se zagovara kaj Mihajlov. Tuka e testot koj tie mislam deka nemozat da go polozat. Prikaznata za nivnoto poteklo i koreni manje vise i ne e strasna ako se gleda od drug aspekt, ama razlikata vo konceptot na drzavata i nejzinoto definiranje kako drzava na Mak. narod i site drugi ili kako drzava formirana zasto sosedite nemozele da se dogovorat sto da pravat so taa teritorija( belgiskata i svajcarskata formula) e klucnata.
SLaCk Pa ako odime po taa logika i Ramkovniot Dogovor e demek za zacrvstuvanje na unitarnosta na Makedonija i e rezultat na pomiruvanje,a vsusnost e rezultat na prinuda a vo realnosta Makedonija se poveke i poveke se federalizira.A sto se odnesuva na parolata Makedonija Svajcarija na Balkanot vednas pod nea na sekoj sajt ili vesnik na MPO e parolata Macedonia to the Macedonians!I sega sto praime?:)
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
...pod nea na sekoj sajt ili vesnik na MPO e parolata Macedonia to the Macedonians!I sega sto praime?:)
Toa shto e boldirano tie ne go smetaat za zaseben narod, tuku za pripadnici na bugarskiot teritorijalen del so ime Makedonija! Zatoa ne se pali... Slack, prochitaj im go statutot i prestani po sekoja cena da se stavash vo nivna odbrana... Nivniot stav ne e voopshto diskutabilen... Mnogu e jasen i precizen za da mozhe da se tolkuva nekako poinaku... Nego, prashanjeto e "shto vo idnina"!?
SLaCk Epa ako tolku mislis deka lazam odi na WWW.MACEDONIAN.ORG i najdi ednas kade e spomnat zborot BUGARSKI!A sto pati ke najdes Makedonija makedonski i tn. nego izgleda na nekoi im e krivo sto dokolku se pomiri makedonskata drzava so MPO taa kako najorganizirana ke bide pretstavnik na makedonskata emigracija.Zatoa sto volku dobro organizirana struktura i efikasna nema nitu edno drugo makedonsko zdruzenie vo stranstvo.
Jakov Imam cuvstvo deka vo Makedonija najgolem del od lugeto kon MPO gledaat so nedoverba zaradi nivnite bugarski koreni, no i zaradi toa sto VMRO DPMNE na vremeto se obide da izgradi nekakvi odnosi so MPO porazlicni ot tie koi se gradea 50 godini pred toa. Okolu muabetot na SLack mislam deka ideata za Svajcarija i parolata Makedonija na Makedoncite MPO se obiduva pred makedonskata javnost da gi prikaze kako forma, a za svoi potrebi gi koristi maksimalno sodrzinski. Druga rabota, kvazi federalizacijata koja se gradi vo MK poslednive 4 godini ne e predvidena so ramkovniot.Taa e rezultat na klasicnata nesposobnost na vrhuskite na vlast i nivnata vecna potreba za gradenje skapani kompromisi koi imaat edna edinstvena cel zadrzuvanje na vlasta a so toa i izvor na finansii(neleglni se razbira).
profa Glasav DA Ako imate sansi da pojdete na bilo kakva konvencija so MPO ja odruzva ili bilo kakva zabava ke vidite deka samo edno zname se vee a toa e Makedonskoto,ne sum videl nikogas Bugarsko zname niti pak slika na bilo koj Bugarski pretsedatel a Makedonskite mozete da gi zaprimetite.Jazikot i pismoto so gi primenuva MPO-to,se vsusnost edinstveno pismo i jazik za koe so tie znaat.E sega odkako posle se menuva pismoto nase a Bugarite go zadruzvaat ispagja deka e toa Bugarsko sega.A toa deka MPO-vci se deklariraat za Bugari,za toa vekje 100 topici ima otvoreni nejkam da navleguvam pak samo ke kazam deka i Delcev da bese ziv sega ke bese clen na MPO ili pak zar resetki kako so kaza Vucko ednas.Steta so ne sum sretnal nieden star Makedonec tuka so se deklarira kako Makedonec(na nacionalna baza),a sum sretnal i Bugari tuka koi se narekuvaat Makedonci,nisto cudno da sretnete i Turcin so istata prikazna.Toa tie isto koga VMRO-ec i SDSM-oec ke imigrirat vo Amerika i normalno ke imaat razlicni viduvanja, objasnuvanja perspektivi za Makedonija. E sega dokolku MPO-to nejke da ja priznae Makedonskata nacija koga veke postoi togas toa boli.Ne sme ni Grci ni Srbi ni Bugari,nego Makedonci,toa ne bi trebalo da i smeta ,i zasto? Ne zboram za Makedoncite pred 44-ta tuku za tie odposle
toni_a go vidov togash,na vremeto, topikot i sum go zaboravil.eve sega po sluchajnost pak naletav na nego. glasav zaradi "sushtinata" ,so NE. mozhebi na sajtot sto go posochi SLaCk ne pishuva "neshto",no ako se pogledne na Macedonian Tribune stanuva jasno.
lepak096 glasav za zaradi toa sto i tie se makedonci, no svakam pod koj nacin kazuvaat deka se makedonci i nivnata parola "makedonija na makedoncite" e dvosmislena, e vaka tie pod poimot makedonec go razbiraat sekoj eden covek sto e roden ili zivee vo makedonija kako na primer turcin albanec vlav itn. ne go velat toa vo smisla za nacija, isto kako na primer tuka vo avstralija kade sto site se avstralijanci no po narodnost se englezi spanci grci italijani itn znaci pod makedonec podrazbiraat sekoj covek sto ima makedonsko drzavjanstvo a ne kako makedonec pod poimot nacija.tie velat deka slovenskoto naselenie vo mkd e so bugarski koreni no poradi toa sto ziveat vo mkd togas se narekuvaat makedonci. se nadevam deka dobro objasnav
f9 -Na MPO treba da im se kazhe vistinata.Da im se pokazhe geogravska karta.I fino da im se pokazhe so prst kade e nivnata tatkovina Bugarija.
Great_Macedonian quote lepak096: tie velat deka slovenskoto naselenie vo mkd e so bugarski koreni no poradi toa sto ziveat vo mkd togas se narekuvaat makedonci. ------------------------------------ Lepak jas sum etnicki makedonec, no ne sum del od toa tvoe "slovensko naselenie".
wolf_pack Гласав за НЕ...иако изумират овие старчуците и нивните срамни идеологии...сеуште се двојно лични, не знам дали од инат или глупост така прават... Focus: Interview with Vida Boeva-Popova (objaveno na http://www.makedonskatribuna.com)
quote:
I did not trust to my mother that we were Bulgarians. Focus: In that period, of what nationality you felt yourself? Boeva: I remember a conversation with my parents when I was a child. We were often talking about Bulgaria. They told me: “We are Bulgarians from Macedonia”. I asked them what were they saying when I was studying at school that Samuel was a Macedonian tsar. My mother I told: “ You may love Bulgaria because you have relatives at Sofia but that is what I study”. She replied: “You study falsified things. That is not the truth. We are Bulgarians and tsar Samuel was a Bulgarian tsar”. From then on inside me grew a doubt of if we were actually Macedonians. The negation at Belgrade made me question myself: “My parents couldn’t have lied to me. What am I?” My conviction that we were Macedonians and Samuel was a Macedonian tsar disappeared.
Како што вели бабичката, нејните ја отерале да веруват дека Македонците се фалсификати...и од тогаш натаму се по-бугарчила...страшно ех?
FireDevil znaci pod makedonec podrazbiraat sekoj covek sto ima makedonsko drzavjanstvo a ne kako makedonec pod poimot nacija.tie velat deka slovenskoto naselenie vo mkd e so bugarski koreni no poradi toa sto ziveat vo mkd togas se narekuvaat makedonci. [/quote] Koe slovensko naselenie be peshko... cela istorija sho se uci vo makedonija i poraneshna jugoslavija e falsifikat toj slovenski narod sho doshol od zad karpatite i deka sme poteknuvale od nego e izmislica na tito/stalin i slicno za da ne obedinat za da bidime poblisku eden so drug za da bidi sojuz i jaka voena sila ne go otfrlam faktot deka doshle sloveni ama deka imam slovenski koreni go otfrlam ushte od pocetok nemalo narod sho ziveel vo to vreme na teritorijata na makedonija? ili slovenite doshle i naprajle narod? ili aleksandar makedonski i filip od staro sloveni poteknuvat taka? ko taka i turci sme i turcite dojdoja e ajde de i bugari sme i bugarite dojdoja i srbi sme i srbite dojdoja ama koj bugarski koreni mene ne mi e jasno tie imat tatarski koreni crnkast ten i slicno toa sho gi gledash bugarite beli to se makedoncite po bugarcheni pa site stari luge vo pirinskiot del koristat makedonski zboroj kako kerka i slicno a mladinata d`shterja i slicno... i site tie znaat deka se makedonci i od kaj mu se korenite t.e toj sho sakal da ostani makedonskoto vo nego mu kazal a toj sho bil petar ligushev kriel od decata sho se za da ne mu nashteti... a ti vo avstralija sho i anglicanite bile avstraljani so anglisko poteklo i amerika sho bile site amerikanci so italjansko poteklo ne tokmi oti tie drzavi imaat istorija kolku jas sho si go znam moeto koleno unazad taka da site se doshlaci a makedonski narod ziveel ushte pred isus vo vremeto na filip 2 i pred to mnogu vreme taka da ne gi klavaj ti avstralija amerika i slicno na isto ramnishte so makedonija vo istorijata... a to sho glasashe ZA tvoe pravo sekoj si ima pravo na izbor... ama ne e loso da si gi otvorish ocite malce... :)
SLaCk Samo da povtoram... Bugarite do den denesen se obiduvaat da "preobrat" Makedonci koi ne se ist rod so niv, a nie so gadenje otfrlame luge koi se nas rod. Fakt e deka MPOvcite se MAKEDONCI po rod. Toa treba da im se kazuva i kazuva i kazuva i kolku luge ke go prifatat toa tolku podobro. Ne treba ednostavno da se otkazuvame poradi splet na manipulacii i propaganda pod koi podpadnale nasite luge vo Severna Amerika...