...македонското извиси
...македонското извиси
dejan Албанското знаме виси,

Пред општинската зграда во Липково се вее само албанското знаме, а градоначалникот не ни помислил да го истакне државното, иако вчера стапи во сила Законот за употреба на знамињата на заедниците. Тој пропишува пред и во објектите на локалната самоуправа постојано да бидат истакнати државното знаме и знамето на етничката заедница која е во мнозинство.

- Се разбира дека пред општинскиот објект е истакнато само албанското знаме. А дали ќе биде и државното ќе треба да се консултирам со партијата - ни изјави Беќир Саќипи, градоначалник на Липково и член на владејачката ДУИ. zborot tuka e 'dali'

Во општината мнозинство се Албанци.

Од вкупно 16 општини со мнозинско албанско население само пред скопската Чаир се истакнати и државното и националното знаме на Албанците. Градоначалниците велат дека од технички причини не ги истакнале знамињата, но најавија дека доследно ќе го почитуваат законот. i ova i nikakov pocit.

- Ние баравме да се донесе таков закон и секако дека ќе го почитуваме. Во најскоро време пред општинската зграда ќе бидат поставен двете знамиња - вели Хазби Лика, градоначалник на Тетово.

Невзат Бејта најави дека од денеска во Гостивар ќе се веат три знамиња - државно, албанско и општинско.

- Ќе направам мала свеченост со која сакам да ја одбележам легализацијата на употребата на националното знаме на Албанците - изјави тој.

И Ќенан Алиу, прв човек на Желино, вели дека од денеска пред општинската зграда ќе има три знамиња. Вчера немало ниедно зашто не им ги доставиле.

Градоначалникот на Сарај, Имер Селмани, денеска очекува да ги добие знамињата, по што тие ќе бидат истакнати на три нови столба, поставени пред општинската зграда.

Музафер Беслими вели дека се уште нема знамиња пред општинскиот објект во Арачиново, бидејќи немало јарболи. Во Дебар велат дека и досега без проблем се вееле и државното и националното знаме, но само за празници. Општинарите најавија дека за Илинден ќе ги истакнат трите знамиња.

Во Центар Жупа наскоро ќе се веат државните знамиња на Турција и на Македонија.


Interesno...cudno, kako moze od 'tehnicki' greski da ne se vee Makedonskoto zname?? Ako ova bese vo druga zemja kako Grcka, do sega ke imase stotici Grci, policija, cudo ke bese!!
dada Sani Taka e dejane, si znaes ti ubavo. Umen toj na dada:)
dejan umen na dada:p
Inkognito Karikaturi od politichari mozhat da napravat samo karikatura drzhava!! MME!!
Strelec Ubav na baba, umen na dada!:) dejan... toa so tehnichkite problemi e shto gi nemaat znaminjata... eve, nekoj rekol deka nitu jarboli imaat za da zakachat znaminja... kako i da e, neka pomine edna nedela i kje vidish deka drzhavnoto zname kje bide oficijalno postevno vo sekoja opshtina vo drzhavata!
Jakov Zasto vaka, dajte pozitivno. Brzavniot budzet e veke pobogat za 100 000 denari, tolku e kaznata za nepocituvanje na zakonot. Sega od DUI ke mu dadat 1 000 000 unapred da plati do kraj godina za "kirija" na jarbolot. Kaj nas e 40 stepeni i moze da se desi da ni promakne nekoja "wijuu" idea, a kaj vas Aco vo Kanada isto taka e zzesko ili si navistina OPTIMIST do tooolku mnogu.????
dejan Pa moze Strelec...
dada Sani
quote:
Originally posted by Jakov
Zasto vaka, dajte pozitivno. Brzavniot budzet e veke pobogat za 100 000 denari, tolku e kaznata za nepocituvanje na zakonot. Sega od DUI ke mu dadat 1 000 000 unapred da plati do kraj godina za "kirija" na jarbolot. Kaj nas e 40 stepeni i moze da se desi da ni promakne nekoja "wijuu" idea, a kaj vas Aco vo Kanada isto taka e zzesko ili si navistina OPTIMIST do tooolku mnogu.????
Jakove pozitivno a? :) Nema da im dade DUI pari za "kirija" zosto parite moze da im pritrebaat za nesto drugo. Baska mislis deka navistina tolku naivno ke si go otkrijat vistinskiot obraz pred megunarodnite org.?? Epten apla ke bide. Zatoa, naseto zname ke se vee, nie ke se raduvame i ..ke stiskame palchinja[;)]
Jakov Ax...ke se raduvam kako ne, na sto ke se raduvam na nesto sto bezmalku od Gospoda ne sleduva, ke se raduvam zasto nekoj terorist stavil zname kolku da ne podlaze....
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
...kako i da e, neka pomine edna nedela i kje vidish deka drzhavnoto zname kje bide oficijalno postevno vo sekoja opshtina vo drzhavata!
quote:
Originally posted by Jakov
...a kaj vas Aco vo Kanada isto taka e zzesko ili si navistina OPTIMIST do tooolku mnogu.????
Kje ti odgovoram za edna nedela na ova prashanje!
marko_polog Toa ti e mudrata politika vo Makedonija, ne e vece prasanje sto se vee zname na republika albania vo Makedonija, bitkata e sega da se vee i Makedonskoto vo tie regioni sto i pripadjaat oficilano na republika albanija??, i zamisli koga ke se istakne i Makedonskoto vo tie regioni, kakva pobeda ke bide toa. Cirkus drzava
Great_Macedonian makedonskoto zname nese vee nikade vo makedonija.. samo vo grcija se vee :) A za ova "drzavnovo" zname, nitu eden makedonski patriot nego smeta za svoe, a ne pak da barame albanci da go veat. Aj bidete pozdraveni :)
intel Многу малку патриоти бе греат.Кој ти даде за право вакви заклучоци во име на други да вадиш?
Jakov Epa so togas placite be GM po makedonija koga ni samite ne i gi priznavate simbolite. Za koja Makeodnija zboruvas ti ...jas ne znam drzava so toa ime so zname od Vergina....ti?
intel Па они први не ги почитуваат државните симболи па зборат за Албанците.Дпмновски митинг, свадба и слично се со некои знамиња црвено-црни со лавче и сонце од вергина(две неспоиви работи патем) па овие мавтале со орелот. Дури и кога беа нетоталитарна власт сите државни обележја беа заменети со партиски.Министер, премиер ти излегува на ТВ а на маса знемето на Дпмне, никаде државно.Па уште имаат уста да мрчатз за партизации:)
marko_polog Uffff kolku ste samo jaki koga ke se pojavi nekoj Makedonec od diasporata da vi go kritikuva "ventilarceto" Sakame ili ne, toa e Znameto na Republika Makedonija i treba od site da se pocituva, diasporata ne e taa sto si dava pravo da go smenuva znameto, imeto itn.. tie potezi zaedno so totalnata albanizacija na Makedonija ja zasluzuvaat samo gradjanite na RM koj mudro glasaat za podobriot, sto gi vodi se poblisku do celta. Na dobar pat ste, da vi pracame paketi od "Vaseline" ili na suvo ke vi go.... kako do sega? Barem tuka mozeme da pomogneme, se drugo zavisi od vas.
Thief МАрко, а што не остана ти во Мк да покажеш малку патриотизам и да ги тргаш маките на сите макдонски граѓани?! Мислиш љубов кон татковината е да си на растојание од неколку илјади километри и само да мрчиш дека се` живо и диво на планетава не чини, а само твоите идеи се в ред? Јас се слагам дека е жално да се поставува прашањето за маедонското знаме на територија која и припаѓа на Р. Македонија... се слагам и дека е смешно што сакаат да не убедат дека знамето на туѓа држава не значи поделба на суверенитетот и екстериторијалност на некој дел на државичкава, ама сум силно убеден во тоа што го пиша Стрелец дека за недела дена безмалу секаде ќе се вее државното знаме. Мора некако и нас да не` подлажат... Е, кога јас бев прогласен за националист од неколку меѓународни организации кога пред 2 години го покренав ова прашање... :( Само тогашниот портпарол на Килибарната лисица, еден француски мајор, цврсто застана на моја страна... и потоа веќе ОБСЕ фати да ме бојкотира и да не ме вика никаде, белји сум правел! :)
concrete
quote:
Originally posted by marko_polog

Toa "vazelinot" od toj amerikanskiot sto si go koristat tamu ili za tetovsko ke razvijat nekoja poprikladna formulacija so nekoj abraziv kako aditiv???? Zatoa li ja zduvna od Polog ?????....trgovec so lubrikanti da bides?????? Jas se si mislev od drugi motivi si tamu ......na Budweiser li ostanavte na toa politickite zurki ili veke nesto i "po explozivno" proucuvate :):):)!!!!!!
Strelec Гостивар ги истакна државното, општинското и албанското знаме Гостиварецот Џелал Адеми, издржал 2 годишна затворска казна, бидејќи во 1972-та година учествувал на протести под мотото „Го сакаме знамето“. Денеска кога пред гостиварската општинска зграда, се развиорија македонското, албанското и знамето на локалната самоуправа, тој не ги криеше солзите. „Ова за мене е едно разбирање меѓу сите народи кои живеат во Македонија. Разбирање дека, животните потреби се исти. Ние сме луѓе, а не животни. И ние сакаме да живееме и да имаме добра економија, да имаме училишта, јазик, да имаме се што ни гарантира еден слободен живот во оваа земја“, изјави Џелал Адеми, жител на Гостивар. И останатите граѓани празнично го одбележаа истакнувањето на знамињата, особено поради настаните од 9-ти јули 1997-та година. Токму овде, пред 8 години, албанското знаме беше повод за таканаречените „гостиварски настани“, кои завршија со 1 жртва и неколку десетици повредени. Според граѓаните, денеска победи демократијата.
Strelec Најнова вест: Државното знаме поставено пред полициската станица во Матејче
dejan Sega Solana ke dojde so biskviti ili cokoladi od Belgija, i ke ni rece (kako mnogu drugi pati) "vie gi ispolnivte site obvrski okulu Ramkoviot Dogovor mnogu uspesno"
f9 Ajde ne tresete od prazna raka. Znameto po kejf na Makedoncite e Makedonskoto nacionalno zname.Toa vazhi za site Makedonci po nacija i ne zavisi od postoenje na drzhava Makedonija tuku od nacionalnata pripadnost.Ne se site Makedonci rodeni vo Makedonija i ne se site Makedonci so Makedonsko drzhavjanstvo.Postoi ogromen broj Makedonci koj nemaat ama nikakva vrska so Republika Makedonija i ne podlezhat pod nikakvi zakonski i moralni osnovi da go prifakaat ona shto se prifaka vo Republika Makedonija. Drzhavnoto zname e menliva kategorija za Graganite na Republika Makedonija,no toa ne znachi da se nametne ili poistoveti znameto na Republika Makedonija so Makedonskoto nacionalno zname. Ova ne e prashanje na vkus ili na politichka opredelba.
intel
quote:
Originally posted by marko_polog
Uffff kolku ste samo jaki koga ke se pojavi nekoj Makedonec od diasporata da vi go kritikuva "ventilarceto"
Само уште еден доказ дека оној кој не си ја почитува државата не мора да значи дека е Албанец, а ова во име на дисјаспората немаш право да го кажеш---изнесеното е твој личен(партиски)став[^]
marko_polog Thief, Pak li so tie gluposti, sto si zaminal :) A Zosto da sedam kazi mi, mojot Narod da me kritikuva deka sum protiv Makedonija, protiv sozivot, edini grev mi bese sto pukav kon tie sto pukava vo Mojot Narod, ajde be decko, ti si barem Tetovcanec neli, kazi zosto denovive vrtat sipcive so kolite okolu kasarnata vo Tetovo drzejci gi avtomatite nadvor, znaci kade e sozivotot, kade e pravnata drzava, takvite kako mene ne cineva za golem del od Makedonskiot Narod vo Tetovsko, ete vi gi sega Tomic i Lika, sto e problemot? Pamtis koga vlegova vo kasarna 2001, kolku denovi viseva na zicata? Ama togas ni pukna filmot, sega cim tolku znaete se za Tetovsko, zosto bese covekot(ovde ne e mesto za iminja) sledniot den ekspresno odnesen vo Skopje so helikopter? Covekot samo dade naredba da se puka, sega ti kazi mi koj ja donese taa odluka covekov da bide kaznet i zosto???, i poslem ke mi pisuvate zosto sum zanimal, patriotski prikazni itn..
concrete
quote:
Originally posted by marko_polog
Thief, .............................Covekot samo dade naredba da se puka, sega ti kazi mi koj ja donese taa odluka covekov da bide kaznet i zosto???, i poslem ke mi pisuvate zosto sum zanimal, patriotski prikazni itn..
Marko...problemot e sto toj sto ja dal naredbata, ne ja dal kako treba da ja dade....., a baska ne svatil deka koga ke pocnes da pukas ne zastanuvas, dodeka ne te "izberat" vo Parlament... Ako zastanes..togas nekoj vo helikopter ..nekoj vo Amerika.......nekoj vo Hag..... Tie sto si go znaea toa, si pukaa kako treba i sega se vo Parlament, ....mozeme samo pod pendzere da im plukneme.....nema ljutis tuka :):):)!!!!
marko_polog E za filozofi, mi rece-ti rekov, tuka sme prvi na Balkanot. Sum vi napisal i porano, ako ne si go branis svoeto, samata logika ti kazuva deka ke si go izgubis, tokmu toa sega se sproveduva. Poentata ti ja razbiram, i vo pravo si, no nekoj postojano ne sopkashe od Skopje, se idese na pregovori i tocka, da ne ti treba objasnuvanje koj gi prati Volcite vo Vejce i zosto?
concrete
quote:
Originally posted by marko_polog
E za filozofi, mi rece-ti rekov, tuka sme prvi na Balkanot. Sum vi napisal i porano, ako ne si go branis svoeto, samata logika ti kazuva deka ke si go izgubis, tokmu toa sega se sproveduva. Poentata ti ja razbiram, i vo pravo si, no nekoj postojano ne sopkashe od Skopje, se idese na pregovori i tocka, da ne ti treba objasnuvanje koj gi prati Volcite vo Vejce i zosto?
Ne krstuvaj filozofija nesto sto se narekuva podrugo...:):):)!!!! A logika nema...kamo sreka da imase....., no od druga strana, ne sedime dovolno visoko da gledame dovolno daleku...da vidime sto vsusnost se sproveduva.........
Great_Macedonian Ne ocekuvav bas intel i jakov prvi da skoknat vo odbrana na drzavnoto zname, ama eve ke vi objasnam sto sakav da kazam. Drzavnoto zname na makedonia e znameto na RM, a ne 'makedonsko zname'... makedonsko zname e znameto od kutles, a ova drzavnovo e tokmu toa-drzavno, i kako takvo ke go pocituvam no ne znaci deka go smetam za svoi simbol.. svoj simbol mi e simbol koj so iljadnici godini se smetal za simbol na makedoncite-sonceto od kutles, a ne nekoe zname koj nekojsi politicar od vlasta 1995tata si go nacrtal domamu edna nok i mu go dal na branko da go izglasa vo parlament. Cim moze da se vee 'albansko etnicko zname' do drzavnoto, togas treba da se vee i sestnaeset krakoto sonce do drzavnoto (kako simbol na makedoncite. "ventilatorot" e zname na republika makedonija, sonceto od kutles e zname na makedonskiot narod! svajkate sega jakov? intel?
marko_polog Ne se machi tolku be concrete, ne treba mnogu daleku da gledas. Nitu ni e potrebno da gledame mnogu daleku, samo svojot dvor da si go iscistime, poslem na korzo.
concrete
quote:
Originally posted by marko_polog
Ne se machi tolku be concrete, ne treba mnogu daleku da gledas. Nitu ni e potrebno da gledame mnogu daleku, samo svojot dvor da si go iscistime, poslem na korzo.
Pa ????? Sto ne go iscisti?????Za parite sto se potrosija i GLANC ke mu se udrese:):):)!!!!!
marko_polog Napisav da go iscistime, znaci jas, ti, onoj itn.. Se spremas li?
concrete Za sto da se spremam????Jas veke nemam dvor!!!!
`Xa0c
quote:
Originally posted by Strelec
Ubav na baba, umen na dada!:) dejan... toa so tehnichkite problemi e shto gi nemaat znaminjata... eve, nekoj rekol deka nitu jarboli imaat za da zakachat znaminja... kako i da e, neka pomine edna nedela i kje vidish deka drzhavnoto zname kje bide oficijalno postevno vo sekoja opshtina vo drzhavata!
Aham, posebno vo Mala Recica i Sipkovica.Tamu vikaa najgolemi znaminja ke stavat a makedonskoto ke bide namesto na jarbol na repetitor,za da se vidi podobro:)
Strelec За прв пат македонското и албанското знаме едно до друго Македонското и албанското знаме едно до друго. Вака денеска осамнаа улиците во поголемите мнозинско албански општини. За прв пат двете знамиња се развиорија заедно, за државен празник. Државното и знамето на етничката заедница во Тетово, Струга, Чаир беа на јарболите на општинските згради, судовите, полициските станици, болниците. Онака како што предвидува законот за употреба на знамињата на заедниците, донесен минатата недела. Албанците задоволни. Велат, отсекогаш го заслужувале албанското знаме, но дека кај нив има расположение и за државното знаме на Македонија. „И на СФРЈ ние имавме знаме, и сега треба да имаме, да имаме право и за сега“, вели жител на с.Желино.
concrete Eh, moj Strelec.....
dejan Koj od vas go gledate ova kako 'golemo uspeh' ?? I deka Ramkoviot Dogovor e ispolneto sve.... Samo Albancite zadovolni, za sega a Makedoncite....?? Nikoj ne gi prasuva niv.
Pina
quote:
Originally posted by concrete
Eh, moj Strelec.....
....ovie vesti od Strelec original "sucre coated" a la CNN news. Sho treba ova da e sega neshto kako "neo bratstvo - edinstvo".
achtung_panzer Eeeej, ajde malce dajte pozitivno, zashto taka... na primer da ne go istaknea makedonskoto zname, kako shto mozhea... gledash kolku se odobrovoleni[xx(] duri i drzhavnoto zname so albanskoto go istaknuvaat [xx(] pa kakov patriotizam e toa, (vodenje) ljubov kon rodnata grutka [xx(], kakvo pochituvanje kon mnozinskoto slavomakedonsko okupatorsko naselenie...[xx(] Vistinska vest na denot: vo opshtinite so mnozinsko makedonsko naselenie do drzhavnoto osamnalo i znameto so sonceto od Kutlesh. A? Aaaaa? [}:)][;)]
dalila
quote:
Originally posted by Strelec
Македонското и албанското знаме едно до друго. Вака денеска осамнаа улиците во поголемите мнозинско албански општини. За прв пат двете знамиња се развиорија заедно, за државен празник. но.
Ne bev vo gradov denovive bash,ama sega pred malku se proshetav do centar...pochnuvajkji od Chair, pa se do sudska palata, samo albanski znaminja ima postaveno...makedonski, ni za lek[:(!]
nepobedliv Abe ko severna irska sme so znamencinjava - za nekoja godina ke im pomine kefot. Na dete ke mu kupis kola pa ke ja frli...
dalila
quote:
Originally posted by nepobedliv
...za nekoja godina ke im pomine kefot.
Aha, samo ti nadevaj se[:)]
dejan
quote:
Ne bev vo gradov denovive bash,ama sega pred malku se proshetav do centar...pochnuvajkji od Chair, pa se do sudska palata, samo albanski znaminja ima postaveno...makedonski, ni za lek
Toa e zhalno, ama i mnogu glupavo!! Sto ke se postigne so toa veene Albanski znaminja segde vo Cair?! Dali se pokazhuva kolku Albancite tamu se silni i gordi?? Toa ti e Balkanska prosta klasa, kako i site drugi na balkanot!!!
concrete
quote:
Originally posted by dalila Ne bev vo gradov denovive bash,ama sega pred malku se proshetav do centar...pochnuvajkji od Chair, pa se do sudska palata, samo albanski znaminja ima postaveno...makedonski, ni za lek[:(!]
Gi kradat, maf gi pravat......za nekoja godina originalite ke bidat kolekcionerski primeroci????? Ima li nekoj granitna kocka od plostadot vo Skopje????? So edna povrsina izmazneta od gazenje i na drugata strana izgraviran seriski broj + drvena kutija + certifikat potpisan od Penov deka e original??????? Normalno deka nema.....sega i originalnite kocki, samo kako falsifikati moze da se tretiraat...znaci potrebno e na vreme da se drpne primerok :):):)!!!! Na Penov mu bese polesno da izmisli nekakov dodatok na avtobuskite karti koj se vrtese samo dva meseca, ama donese para....nemase toj vreme ( ni fantazija) za vakvi nostalgicni trici :):):)!!!!
Great_Macedonian dejan, so veenjeto albansko zname, sakaat da pokazaqt deka tie se "albanski teritorii".
трендафил Со централна прослава во Пелинце, овој Илинден некако ми личи на Пелинден. Изгледа дека се` во Македонија е фалсификат. Од мирот преку зголеменото производство и намалената невработеност до „новиот“ Прохор Пчински.
dejan Министерството за правда и Министерството за внатрешни работи можат прекршочно да ги гонат локалните власти на Липково затоа што не го истакнуваат државното знаме. Прашањето е дали сакаат нешто да преземат, велат правни експерти откако двете министерства завчера се прогласија за ненадлежни да ги казнат прекршителите на Законот за употреба на знамињата на етничките заедници. - Законот стапи во сила и институциите се должни да го спроведуваат. МВР може од своите патроли да се информира дека во Липково се прекршува овој закон. Информација може да достават и граѓаните, но зошто се тогаш патролите? И за Министерството за правда е недозволиво да седи со скрстени раце - велат професори од Правниот факултет во Скопје. Во општината Липково вчера ни рекоа дека ќе го истакнат државното знаме покрај албанското во дворот на општината кога градоначалникот Беќир Саќипи ќе се врати од годишен одмор и ќе даде пари за јарбол. - Градоначалникот е потписник на сметката. Ние не сме овластени да располагаме со пари, а јарболот треба да се плати. Ќе го поставиме знамето и свеченост ќе организираме, за да прославиме - велат во општината. Правниците велат дека јарболот е само изговор. - Ако општината толку нема пари, нека им даде државата и јарбол и знаме. Така ќе отпадне изговорот што сега го наведуваат како проблем. Редно е некој да го опомене градоначалникот еднаш или двапати, по што мора да се покрене прекршочна постапка - коментираат правниците. Законот предвидува казни и за градоначалникот и за општината. Казните се парични, и се од 20.000 до 300.000 илјади денари за општината што се плаќаат од буџетот. Градоначалникот лично треба да плати од десет до 50.000 денари. http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=29277 Kako moze DUI da go kazni covekot?? A mislev na SDS...
dejan Prodolzhete tuka!!
Jakov More ima da se vee pa majka jana neka im e......so vikas ti Dejane [img]http://www.moe.gov.mk/soer2/IMG/zname.gif[/img]
dejan E vikam super:))) Gledaj sega...ti mozes da najdes Makedonsko zname, a covekot od Lipkovo nemoze!!