Грчката пропаганда и Македонија
Грчката пропаганда и Македонија
leki81 Неверојатно Пред неколку дена прелистував интернет страници, чисто за да видам колку информации може да добие странец кој е заинтересиран за Македонија само користејќи интернет. Елем, барајќи наидов на интернет страницата на грчката десничарска партија и нивниот весник(http://www.e-grammes.gr/index_en.html)Покрај огромниот број глупости кои успеав да ги прочитам, наидов и на следнава фотографија


Една Македонка

Неверојатно! Како што тврдат господата, ова е банкнота на Македонија, и сигурен показател дека Македонија има територијални претензии кон грција (Белата кула од Солун е ставена на банкнотата)

Ако сакате да прочитате нешто повеќе за "нашата" историја на следниов линк: http://www.e-grammes.gr/2004/05/makedoniko_en.htm
Thief Јас не ги скенирав овие парички, а ветив :( Имам дома и 10 и 100 македонки... предлог-ппари беа, ако не се лажам.
leki81 Искрено не се сеќавам дека биле предлог парички, ама изгледа им паднале под рака на Грциве, ако нека се нервираат малце :) Ќе им помине :-)
wolf_pack "Presently, internal strife between the various minorities within the FYROM, has placed the country on the verge of collapse. Albania and Bulgaria are anxiously waiting on the sidelines for this to happen to quickly rush in and grab a piece of it. On the other hand, Greece maintains a position of a staunch supporter for the survival of this country. Isn’t it ironic that the FYROM continues to slap Greece, its one and only friend of the region, in the face with the “Macedonian Name Issue”? Changing their name back “VARDARSKA REPUBLIKA“ would serve as a unifying force for the various factions within its borders, would eliminate the name controversy with its neighbors, and would put them on the road to their proper identity, ethnicity, heritage and most of all dignity. " B A C K S T A B B E R S ! ! !
Marko Грцка пропаганда во Македониja: Во август 1903 грцкиот владика на Костур Германос Каравангелис/црниот владика/ оди из костурски и лерински села наедно со турски и албански воjници на Ехтем паша и убеждува македонците да се вракjaт во лоното на Грцката вселенска патриаршия.А народот пее : Гарван грачи, мацкам плачи, от утрина - до вечера, гарван грачи - за пупанje, мацкам плачи - за босканje... Море,катран да ти je,Владико, катран да ти je во пеклото, това млеко маjчино, тебе шо има доено, тебе шо има сторено - вронколак грцки поганец... Во некои села македонците биле патриаршисти и пред Илинден,како с.Арменско,Леринско.Но и тоа не е гаранциja.Стоjaнка Куфева раскажува : "На 4 август 1903г. турците го изгореа наше село Арменско,Леринско.Jaс тогае бев 12 годин чупе.Цел ден се биеа на "Лундзер" и "Гjоргjоа глаа" турците со кумитите и после пладне кога се врнаа,му го пушчиja топот во село. Народот беше во село.Ногу сакаа да бегае,ама началници кладоja караули по патишчата и му велеа на народот да не бега зашто ке го изгоре селото турците.Ама и тоа не поможи.Урваа турците во селото и едни от тука,други от тамо,го запалиja селото от четири страни.И народот натре.Тогаj тргнаа лугето да бегае.Деа да бегае?Во реката!Се напикаа во буджоjте,во реката.По тревите,по капините. Селскиот поп,поп Лазор,го наjдоа скрибен во едни шкреби.Он ги крена рацете и му се моли на турците:"Аман,аго,аман!" Ама нишчо,ни аман,ни заман му поможи,го потиснаja.Му ja кладоа глаата мегу два каменja,го пострамотиja кучинjaта и го заклаа". 164 македонци загинуват во Арменско овоj ден,23 жени и девоjчинja - насилени.Турците барат и Таса Стоjчева,наjубава мома во село,една на маjка и татко.Ja насилват цел ден и ja фрлjaт на гробишта.На следниот ден,уште жива,ja насилват други турци - веке до смрт. [img]http://tinypic.com/ao163r.jpg[/img] Германос Каравангелис и Ехтем паша,Костурско,август 1903
Gr0fDraqula Pa sea.. ne moze da se sudi spored mene za Grcka propaganda zatoa sto jas ne sum ni siguren dali postoi Grckiot narod kako nacija.. Iako sum na Filozofski Fakultet i moite poznavanja vo dlabokata istorija se premali.. (studiram arheologija) mozam slobodno da kazam deka pravi grci nema!!!! Od ona sto go znam, pravite Grci bile starosedelci po ostrovite a toa sto denes se narekuvaat Grci vsusnost bile doselenici od skandinavskite zemji (pretezno trgovci) koi barale egzistencija (uste vo bronzeno vreme) na kopnoto na denesna Grcija.. odnosite pomegu niv i Egipet na trgovsko nivo bile golemi.. i nivnata kultura koja bila mnogu slicna na egipetskata.. dodeka Makedonci imalo i postoele na ovie prostori.. iako nivniot razvitok bil malku pospor za razlika od grckiot.. kako i da e, edno e sigurno a toa e deka pravi Grci ne postojat.. nego toa e mesavina od razni narodi sto se narekuva Grk.. P.S. ednoslozno mislenje na nekolku kolegu :)))
Jakov Izvonredna elaboracija za (ne)postoenjeto na Grcite, aj uste Bugarive i Albancive da gi dokazeme deka ne postojat i site problemi ke ni isceznat. Grcka propaganda postoela i postoi i ke postoi(i ne samo grcka) se dodoeka komsiive gledaat kako ovde lutame i se cudime so da pravime i koj pat(istoriski, ne politicki) da go fatime.
katia
quote:
Originally posted by Jakov
Izvonredna elaboracija za (ne)postoenjeto na Grcite, aj uste Bugarive i Albancive da gi dokazeme deka ne postojat i site problemi ke ni isceznat. Grcka propaganda postoela i postoi i ke postoi(i ne samo grcka) se dodoeka komsiive gledaat kako ovde lutame i se cudime so da pravime i koj pat(istoriski, ne politicki) da go fatime.
Па читаjте и покажуваjте историските документи во прав текст и во оригинал..што има за чуденье, знае се што е било и што не е било[:)][:)][:)]
Jakov Bzzzzzz....sljap
ZOTE Nekoj Grk na site Makedonci shto doachale na letovanje vo Grcija na brisachite od nivnite avtomobili im ostavl propaganden materijal za toa koj sme bile nie Makedoncite. [IMG]http://show.imagehosting.us/show/580997/0/nouser_580/T0_-1_580997.jpg[/IMG] Najinteresno e toa shto grkot si ostavil i e-mail adresa. Pa jas mislam da mu ja pratam nashata vistina koi sme nie Makedoncite a od kade se dojdeni grcite. Ako imate i vie neshti interesno da mu kazete na grkot bi bilo super da vidi deka i nie imame poznavanje na istorijata no na onaa vistinskata.
Great_Macedonian ne macise zote, samo upatigo grcisteto na historyofmacedonia.org pa sve ke mu se razjasnit.
Filologos
quote:
Originally posted by Marko
Грцка пропаганда во Македониja: Во август 1903 грцкиот владика на Костур Германос Каравангелис/црниот владика/ оди из костурски и лерински села наедно со турски и албански воjници на Ехтем паша и убеждува македонците да се вракjaт во лоното на Грцката вселенска патриаршия.А народот пее :
Hello. I am from Bulgaria and I study Modern Greek Philology at the Sofia University. The reason I am writing here is because of the subject that we have to take this year at university: "Modern Greek History". I've never been a fan of history cause I find this science largely manipulative and on the whole as objective as the UFO sitings and the yellow press postings. The subjects that I lack information about are: 1. The Greek armed propaganda at Macedonia - end of 19th c.-beginning of 20th c. 2. The Bulgarian population in the region of Aegean Macedonia during the wars at the beginning of 20th c. 3. the "slavophonic" problem in Aegean Macedonia between WWI and WWII I do not see how 2&3 are connected with Greek history but anyway i post them as well. About the 1st subject i am curious to know from a macedonian source: we are taught that only the Serbs and the Greeks had an armed propaganda in Macedonia (i.e they killed people) and the Turks let this happening. Maybe the Bulgarians also had an armed propaganda? You tell me. I would appreciate any other info (as scientific as possible) connected with the above subjects. I understand Macedonian so don't feel obliged to answer in English.
Jakov
quote:
Originally posted by Filologos
quote:
Originally posted by Marko
Грцка пропаганда во Македониja: Во август 1903 грцкиот владика на Костур Германос Каравангелис/црниот владика/ оди из костурски и лерински села наедно со турски и албански воjници на Ехтем паша и убеждува македонците да се вракjaт во лоното на Грцката вселенска патриаршия.А народот пее :
The subjects that I lack information about are: 1. The Greek armed propaganda at Macedonia - end of 19th c.-beginning of 20th c. 2. The Bulgarian population in the region of Aegean Macedonia during the wars at the beginning of 20th c. 3. the "slavophonic" problem in Aegean Macedonia between WWI and WWII I do not see how 2&3 are connected with Greek history but anyway i post them as well. About the 1st subject i am curious to know from a macedonian source: we are taught that only the Serbs and the Greeks had an armed propaganda in Macedonia (i.e they killed people) and the Turks let this happening. Maybe the Bulgarians also had an armed propaganda? You tell me. I would appreciate any other info (as scientific as possible) connected with the above subjects. I understand Macedonian so don't feel obliged to answer in English.
2.The Bulgarian population in the region of Aegean Macedonia during the wars at the beginning of 20th c. Ова е пропаганда не е наука. неверувам дека ќе најдеш релевантни докази за бугарско население во егејска Македонија од неолит наваму, така да прашањево не ти е за овде. 3. the "slavophonic" problem in Aegean Macedonia between WWI and WWII Тие „славофони“ не се од Марс паднати, тие се Македонци и не плаши се да ги наречеш со нивното вистинско име, не е страшно. 1. The Greek armed propaganda at Macedonia - end of 19th c.-beginning of 20th c. Да беа само грчката и српската ќе ги преживеевме некако ама беа повеќе, околу три вооружени пропаганди беа. Како си дошол до факултет а овие работи не ти ги кажале, чудно. Вие барем немате таму титоистички учебници.[;)]
Filologos Thanks for bothering to reply. I just wanted to clear something - I am not interested so much in the attitude Macedonia has towards Serbs and Bulgarians but to the Greeks. If everything is the way you are saying to be- thanks a lot - you just cleared 2 subjects from my conspect[:D] But come to think of it Bulgarians were always so romantic towards Macedonians. While the Greeks never ceased to be the enemy. Do you as well consider Greeks to be the bad guys? And if yes - worse than the Bulgarians? After all - today one administrative region in Greece is called Macedonia, half of the world calls you FYROM and officially there is no reference at Bulgaria. So maybe Bulgarian propaganda was not that strong after all?
Jakov
quote:
Originally posted by Filologos
After all - today one administrative region in Greece is called Macedonia, half of the world calls you FYROM and officially there is no reference at Bulgaria. So maybe Bulgarian propaganda was not that strong after all?
USA+Russia+China+Turkey = Poveke od polovina svet sepak na nase zadovolstvo a na tvoja zal ne oslovuva so Republika Makedonija. Za drugite navodi od komentarot to so mozeme ke pomogneme a to sto nemozime nisto zdravje. I ne e bitno dali nekoj povkee ili pomalku ne mrzi stom ne ti misli dobro toa e podednakvo loso, pa dali bile Grci, Bugari ili Srbi seedno.[;)]