Четвртиот пат
Четвртиот пат
Strelec Се’ појасно станува дека Македонија со континуирано ротирање на двете политички опции оди многу споро напред. Арно ама, постојаното плукање по СДСМ и ВМРО ДПМНЕ и се’ погласните повици дека на Македонија и’ треба некоја нова свежа и чиста политичка крв, ништо не значат доколку навистина не се појави некој што Македонија ќе ја поведе напред. Третиот пат дефинитивно не е тоа што нам ни треба. Онака како што се формира, така и’ се растура. Ристо Пенов своите шанси ги изгуби токму со лепењето кон едни или други. Немаше храброст да тргне по некоја навистина нова траса. Се поставува прашање, кој е тој што може да биде предводник на тој четврти пат? Односно, во кој актуелен политичар гледате личност што може успешно да ја одигра таа улога?

(би било добредојдено доколку некој даде сугестија за проширување на понудениот избор)
dejan Neznam bas sega....moze Tito Petkovski ili Trifun Kostovski.
f9 Makedonija i Makedoncite mozhat da najdat vistinski vodachi samo vo uspeshni luge dokazhani vo svetot. Od listata takov nema...,sekoj onoj shto se probil vo javnosta so politikantstvo ili kritizerstvo nema pozitiven stav i jasen pat. Nitu donaciite i bogatstvata mozhat da ja kompeziraat intelegencijata i nitu nekava chista sovest posle 100 dena kaenje ne gi prochistuvaat mozochnite vijugi na vodenite i nereshitelnite. A Makedonija ima takvi luge,ama tie ne sakaat da si go gubat vremeto od dragoceniot eden edinstven zhivot,za nekoj opinchar da im soli pamet i da im kazhuva kako i shto i koj bil toj...opincharot.Takvite luge kamen frlile. Prashanje e koj ima smelost denes da gi vrati nazad izgubenite mozochni vijugi.Dali nekoj od niv bi zastanal megu chekanot SDSM ovski i nakovalnata VMRO ovska...
dejan Dobar lider za Makedoncite e toj koj ke go vee Makedonskoto Sonce, i ke pokazhe gordost na toa sto e Makedonec (ili Makedonka?)
zlotty_co_380 Jas vo nieden, a da navedam neznam kogo, site se koj od koj apasi, lazgovci, kradaci, itn od tie gorenavedenite.
Strelec I ochekuvav vakov razvoj na diskusijata!:) Dolu SDSM... dolu DPMNE... a za poarni nikoj ne znae!:) So virtuelni "vistinski vodachi... i uspeshni luge dokazhani vo svetot" drzhava ne se pravi!
sirius Makedonija imala, ima, a izgleda i vo dogledno vreme ke ima problem so "kadrite" koi zastanuvaat na chelo na ovaa drzava. Se chini dekla vo momentov nema ljugje koi imaat vizija-koncept za toa kako da prodolzime ponatamu, odnosno kako da se zabrza trkaloto na ekonomskiot rast i ostanatite segmenti koi ja sochinuvaat drzavava....vistinski problem e nemanjeto na barem 2-3 personaliteti koi mozat da napravat hrabar ishekor a istovremeno da dobijat shiroka podrshka od narodot ...?????
intel Гласав за некој друг. Сите ние од форумов, со се Лав:)) Шала на страна, еве на пример Милчо Манчевски.
dejan Dali Milco izrazil zhelba za da vleze vo politikata vo Makedonija?
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Strelec
I ochekuvav vakov razvoj na diskusijata!:) Dolu SDSM... dolu DPMNE... a za poarni nikoj ne znae!:) So virtuelni "vistinski vodachi... i uspeshni luge dokazhani vo svetot" drzhava ne se pravi!
HA ha ha ha ha ha , Strelec batali ti taa Maceodnia, tuku glej ovaa "Macedonia" da ne propadne, daj da izbereme tuka precedatel, potprecedatel, minister za nadvoresni raboti, za zdrastvo, obrazovanie, kultura, imigracija, odnosi so javnosta...cccccc zaboraviv deka sum glup , pa ima seto toa sto go navedov pogore se e tuka, vidis vistinska drzava, da ama virtuelna. I sto e najdobro ako sakame da odime nekade ne ni trevaat "vizi", virtuelno sme priznaeni.
трендафил Нешто помеѓу Оливер Белопета, директорот на Скопскиот џез фестивал и уметнички директор на Љубљанскиот и Горан Стојков, генерал на Лавовите крајно деградиран од актуелната власт. Во зависност од тоа колку ќе биде Македонија руинирана кога ќе дојде новата власт.
concrete Da si napravime fondacija, da si sobereme dovolno pari, negde okolu 170-175 miliona evra, togas se angazira epten realen profesionalen domicilen Makedonski menadzeski tim**, koj ke si napravi izborna kampanja i ke si bide aklamativno izbran i koj za eden izboren period ke ja napravi Makedonija vetena zemja*** i koj na sekoj akcioner koj ke bide vo potot mu go garantira vrakanje na vlogot+2% godisna kamata za tie 4 godini,a vo tekot na narednite 4 godini( normalno isto okamateni).. Sto se zezate, ako Makedonija sto e edna prosecna selska zadruga, ne moze da se opravi****.....togas koj moze...i toa se po PS , bez moznost bilo koj, bilo kade da najde bilo kakva falinka....od bilo koj vid... **go ima i toa so akcent na menadzerski , a ne kvazi menadzerski, ala Sveto i Minco, politicari se iskluceni uste vednas... ***no ne clenka na EU i NATO ...samo slobodna zemja, na slobodni luge, na koi niedna vrata nikade vo svet nema da im bide zatvorena.....,a za koja ke se bara drzavjanstvo poveke po cena od 1 mil eu...........se drugo e veter. **** nisto ne uspeva taka kako uspehot, sto moze da se ocekuva vo vakva atmosfera kade sekoj kako nekakva baba razmisluva kolkava otpremnina ke dobie i kolku plati kako tehnoloski visok ke mu isplatat, a ako e pomlad kako da ja fati Canada za da mu pravi drustvo na Strelec :):):)!!!Ili na koj partiski oligarh da mu pocesa m...da za da dobie nekoe mestence vo nekoja banka i da go nervira Jakov....Jakov??? se vrati li toj od odmor ili se odseli???
трендафил Македонија е во слична ситуација како Германија по Првата светска војна. Понижена, економски и морално разорена. Со доаѓањето на само еден човек им се вратил победничкиот дух, за жал неконтролирано па поминал преку црвената линија, што повторно ги довело до губиток. Да се надеваме дека кај нас ќе дојде некој како Хитлер, но со осет до каде смее да не води во висините, за да не треснеме.
zlotty_co_380 A be kakva slicna situcaija so Germanija, ni po prva ni po vtroa a bogami ni po treta svetska vojna nema da bide vo slicna situacija so Germanija. Toa sto e selska , mozebi e , neznam jas toa, tuku pak ke recam CETVRTIOT PAT treba batko KOLONIZACIJA, da kolonizacija, e pa duri togas ke go vidime Gospod, a inku sega samo ke si igrame so gaolot, pu ,pu, pu ,pu gaolot nesakakm da go spomnuvam. Strelec daj smenija ja temava na primer od kogo da bideme Kolonizirnani za podobra idnina, veruvaj uste toa ostana da se proba, se drugo bese izminative 2000 godini prpoala investicija.
OooOo Glasav za nekoj drug ... se mislam megju Divider i SLaCk ...
lav Originally posted by Strelec
Се’ појасно станува дека Македонија со континуирано ротирање на двете политички опции оди многу споро напред. Мене уште пред 15-сетина години ми стана ЈАСНО дека не ги бива за водење а камоли за стварање на држава. Со докажани комуњари нема напредок и нажалост моја се обистини. А и го запустија Народот , та сега е како стадо овци или ако сакате „заедница„ ...кое иде по Угичот (Коч-от). Без државотворен Народ нема и таква држава
OooOo Dobro lav, poznato ni e toa ... nego na temava da odgovoreshe neshto?? I prekini so toa boite zashto stvarno preteruvash.
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Dobro lav, poznato ni e toa ... nego na temava da odgovoreshe neshto??
Ако ти е познато ....тогаш зарем не го гледаш одговорот мој на темата ? Кратко и ЈАСНО....со комуњари и нивни мутанти (клонови) од било која и да е посочена (или пак не) провиниенција ...НЕМА она за што сите се надеваме дека ќе не стрефи...а тоа е БЛАГОСТОЈБА НАША , створена со Македонски раце , во Македонски Фабрики и купувана ширум белиот свет од СЕКОГО.
OooOo Jas pak ne najdov odgovor na prashanjeto: Односно, во кој актуелен политичар гледате личност што може успешно да ја одигра таа улога?
nepobedliv Ne znam dali mora da bide pat no spored mene solucija e da se izleze od etnicki partii taka da se formira partija koja ke ima clenovi od dvata tabora - Makedonska Senacionalna Partija ili MSP.
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Jas pak ne najdov odgovor na prashanjeto: Односно, во кој актуелен политичар гледате личност што може успешно да ја одигра таа улога?
Одговорот мој е , НИКОЈ од актуелниве посочени политичари не е со таков капацитет но и углед кај Народот , кој тоа всашност и не е тоа што мисли дека е...мислев дека бев доста експлицитен. пс Премногу толерантен е Македонскиот Народ (иако и Јас таму припаѓам) да не кажам садомазохистичен е најчесто кон себе , така да за околината поблиска но и подалечна е дури и неразбирлив ...мерено според нивото на толеранцијата карактеристична кај други истотакви толерантни народи (пример Холанѓаните , Шведите...вооопшто мислам на Нордијците).
OooOo Norvezhanite ne se tolerantni ;) ... nego daj posochi nekoj politichar shto mislish deka kje ja izvleche Makedonija od ovaa kriza ... nemoj da davash odgovori 'ko kisha oko Kragujevca'.
f9 Kako nemalo,ete vo Kanada Makedonecot koj frla milioni po dobrotvorni svrhi,onoj od Motorola,na Florida Prilepchanecot,fizicharot od Atomskana komisija,zemjotreni inzhineri,pa vo Makedonija vo Prilep mashinaron shto go brkaa Amerikancive...Filmadzijana od Njujork...se se toa luge pred koj izgubeni sluchai vo diplomatski kozhi zbibereni i prenapotkupeni prinasobrani po ambasadite samo voda mozhat da im nosat. Ni trebaat luge so avtentichen avtoritet i lichen suverenitet koj na Makedonskata drzhava ke i donesat ugled za koj shto luge ne ke se stava znak na prashalnik vo izbor so luzeri kako onie na Kondovskite pasishta.Nas ne ni trebaat politichki poltroni ednash na nekoj demokrati,a drug pat na nekoj republikanci-tuku kreativni intelektualci.
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Norvezhanite ne se tolerantni ;) ... nego daj posochi nekoj politichar shto mislish deka kje ja izvleche Makedonija od ovaa kriza ... nemoj da davash odgovori 'ko kisha oko Kragujevca'.
Македонија НЕМА да ја извлече само еден човек ами СИТЕ трудољубиви луѓе и тоа макотрпно работеејќи (со ајдуците во затвор , разбира се) и тоа со генерации. пс Било кој ДОМАЌИН повеќе знае од билокој НЕДОМАЌИН кој троши туѓи пари. ппс И пратеничката Поповска која ја сменија зашто ЈАСНО го кажа тоа што го МИСЛИ читај [url="http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2828&stID=60372"]овде[/url]
OooOo Ama pak ne posochi nikogo ....
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Ama pak ne posochi nikogo ....
НЕ ПОСОЧИВ ЗАТОА ШТО НЕ ВИДОВ (таков) ЧОВЕК (или човеци , разбира се). пс Ќе ме тераш низ Скопје по сред бел ден да си шарам и барам таков човек или човеци , со свеќа во рака...како Архимед мислам дека беше??
concrete Xmmm....znaci se bara nekoj komu mu e Mazedonien**, Mazedonien** uber alles!!!!!!,koj Albancite i drugite nacionalnosti ke gi vrati kade im e mestoto, a ciganite ke gi "saponificira"....taka li ???? (ova so sapunov gledam vo Bugarija nesto se zagovara...znaci vo EU trend e)!!!! Pa ima li na horizontot nekoj takov ????? **(ehemalige jugoslawische Republik)
achtung_panzer
quote:
Originally posted by трендафил
Македонија е во слична ситуација како Германија по Првата светска војна. Понижена, економски и морално разорена. Со доаѓањето на само еден човек им се вратил победничкиот дух...
[^][^] Sieg heil
concrete A be , a se spomne investicija t.e. brcanje u dzep ...mukla. Nema nisto dzabe..verojatno vi e jasno :):)!!! Nema cetvrti pat bez pokrupno vlozuvanje vo top menadzment...a toj iako sekogas e poskap, zatoa e delotvoren i obicno go vraka vlozenoto so dobra dobivka!!!!! Se setiv nesto za Zloti....mogu cesto leta vo pokrupni avioni, moze na nekoja bomba da naleta,ova teroristive veke otkacile !!!!!...najsigurno e da si kupi edna i da si ja nosi vo kufeceto...sansite da naleta na dve bombi vo ist avion se nemerlivo mali :):):)!!!!
Great_Macedonian Todor Petrov ili Trifun Kostovski... ili jas :)
Jakov Prvpat da ima glasanje a da nemam zelba da glasam. Mislam deka ponudenite iminja se daleku od bilo kakva opcija za prv, vtor tret ili cetvrti pat. Трифун Костовски- Kandidat na prviot pat, pa kandidat na vtoriot pat. Znaci si gi izodel svoite patista. Тито Петковски- Izguben vo kosmosot clen na prviot pat, koga uste bea ednonasocna ulicka narecena SKM.....za zal ili za sreka toa i si ostana ednonasocen Лилјана Поповска- Gomiti od tretiot pat, ama drndana im e opcijata i kaj prviot i kaj vtoriot pat Венко Андоновски- Blizok do prviot pat, pa nesto kao gi kritikuvase a bese istovremeno mislam uste e ne sum siguren vo komisijata za izdavastvo na ministerstvoto za kultura. Neli toa e vo race na prviot pat. Тодор Петров- ovoj svojot pat go izgubi koga ne mu pomina ideata za legalizacija na javnite kuki vo 1991 Некој друг- odberete od listata na Memebers pogore. Okolu nekolkumina spomati kako Milco Mancevski, Samakovski itn...takvite ziveat vo poinakov svet i se so poinakvi svakanja.... Ako ne uspee ova so cetvrtiot pat, naredno ke treba da go barame "Pettiot Element" zasto ako ne izlezemem od go*m*ta naskoro ke ni se sluci vistina da ni treba pettiot element.
Strelec Jakov, dobra kvalifikacija... Povekje ili pomalku, za site imam slichni mislenja... A izborot go napraviv od lugje koi shto (nekako sramezhlivo) bile ovde-onde spomnuvani vo kontekst na "e nam ni trebaat lugje kako toj i toj"! I tokmu toa mi beshe poentata... Vidi gi rezultatite od glasanjeto shto go postaviv i tie velat deka nikoj ne dobi povekje od eden glas! A onie shto glasale za "nekoj drug", pojma nemaat koj e toj drugiot, "spasitelot"! I od tie prichini, nishto ne ni ostanuva drugo osven da gi pcueme onie od prviot pat, a pritoa kako edinstvena mozhna opcija da gi nudime onie od vtoriot pat... i obratno!? Ete go krugot... "devetiot krug"!?
Jakov Prva i osnovna "greska".Ni eden narod ni edna drzava ne si izbrala svojot lider, tatkoto na nacijata, velejki "E ONOJ e toj. ELa masko vamu, resivme ti ke ne vadis od gomnata, pa poveli stori go toa". Koga ke mu dojde vreme ke se pojavi vistinskiot, nenametlivo, poleka i odednas BUM. E sega kakov ni e nas k`smetot dali ke go docekame ili ke bide godini posle nas, toa e prasanje. Moze toj/taa da e sega tretooddelenec, znaci ke ni trebaat uste edno 30 godii da se strpime. Who knows.....
Strelec Abe jasno!:) A dodeka tretooddelenecot ne porasne, neka ni bide jasno deka od onie shto chekorat po prviot i vtoriot pat, poarni i nemame!?:( Nitu sme zasluzhile... zasega!:( p.s. Vo megjuvreme gledam deka Todor Petrov preminal vo vodstvo so osvoeni dva glasa!:)
Aj u Kafic aj da ne vadam stari muabeti ... sto e so toj profesorot ja pravo ... marjanovic??? Imase kolumna vo dnevnik ...
concrete [quote]Originally posted by Jakov
Ovoj Jakov , kako obicno logicno razmisluva...samo od izkustvo znam deka vistinata malku koj saka da ja vidi ili slusne , posebno onie od raznite lobija......:):)!!! ......tretoodelenec velis...da bese barem gimnazijalec :):):)!!! Ke stasase tamam so tajmingot na Sekernoto Devojce.....eeej kaj ke ni bese krajot !!!!! Navistna ..kada ja snema Sekernata Demoiselle...porasna, sozrea, svati deka lazenjeto e grev????
Aj u Kafic Немој ти мене со шеќерни девојчина (а јас сум најслатка), веќе ме болат забите ... а мислам дека има тука вистина во тоа што рече Јаков, но не мислам дека ни треба лидер ... целиот народ мора да се смени, мора да надминеме некои однесувања, па не некој од моите сина или внуци ќе ја обноваат Македонија, него целината на новите македонски генерации.
OooOo Za narodot da se smeni treba lider ... nekoj shto kje go vodi stadoto :)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Za narodot da se smeni treba lider ...
A takov vo momentov NEMA... Eve eden mal dokaz: http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=10751
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Aj u Kafic
... целиот народ мора да се смени, мора да надминеме некои однесувања, па не некој од моите сина или внуци ќе ја обноваат Македонија, него целината на новите македонски генерации.
Koga siot toj greshen i nechist narod kje se smeni i nadmine "nekoi odnesuvanja" nema da ima potreba od tvoite sinovi ili vnuci da se spushtaat vo kallivata Makedonija od nebesnite visochini na EU. Vsushnost togash ni celata sharada narechena "vlez vo EU" nema da bide potrebna...
Aj u Kafic панцер ... тоа ми е мислата ... но сепак: јас не верувам во лидери, јас, лично, верувам во господ и за мене тоа е доволно ... јас како политолог имам таков став дека МК не смее да влеза во ЕУ ѕатоа што ќе ја уништи, но исто така мислам дека време е потребно за стварни измени, а луѓето немаат трпение и се молат за лидер ...
concrete Ej dobri ste : NARODOT NE GO BIVA ...toa bil problemot....DA SE SMENI NARODOT, more da se KARBONIZIRA vednas !!!!!!!!.....:):)!!! Mislam deka treba da gi smenite bobinkite koi gi zobevte do sega...od Septemri na pazarot vadam novi podobreni..baska vo roze i svetlo sina boja.....informacii na PM :):):!!!! PS da ne zaboravam: od kaj na Aj_u_ Kafic samo i padna idea deka nekoj moze da ja pomesa legendarnato Sekerno Momice, pa duri i da e najslatka , toa e ednostavno nevozmozno :):)!!!
Jakov Za politikolog ubava verba imas, mislam na EU i Mk ne na Gospod.
Aj u Kafic македонскиот народ ѕа многу го бива ... ама најповеќе ѕа сам себе да се понижува. И тоа е само мое мислење. А да не дојде до недораѕбирање: што се бобинки и што е ѕобање?
OooOo
quote:
Originally posted by concrete
Ej dobri ste : NARODOT NE GO BIVA ...toa bil problemot....DA SE SMENI NARODOT, more da se KARBONIZIRA vednas !!!!!!!!.....:):)!!!
Ajde ne zafrkavaj i ti ... narodov samo zbori, trpi i nishto ne pravi, isto ko da se na forumov :)
Aj u Kafic а ти никако да се вратиш од џемејка!
OooOo Jamaica e vetenata zemja za mene i Bob Marley.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Aj u Kafic
панцер ... тоа ми е мислата ... но сепак: јас не верувам во лидери, јас, лично, верувам во господ и за мене тоа е доволно ...
Achtung, achtung! A sepak sinot negov e vodach (vo nekoja forma) taka da... se bara vodach. Vodach mora da ima, so vizija, bez razlika dali vodi pretprijatie, zadruga, shkolski kolektiv ili nacija. Vo momentov ima vodachi i ima vizii, ama nikoj od niv ne saka da zavrshi vo Hag kako zhrtva na oportunisti shto se krijat zad chovekovi prava i rashomonijadata so vlez vo EU...
Aj u Kafic Не би сакала да влегувам во теолошки дискусии, но господ не го прати Исус да не води, него едноставно да умре за нас, и така да ни даде вечитен живот [:)] А Македонија секогаш бираше водачи: тој што е најјак, најспособен ќе ни биде војвода. А зошто не бира повеќе? Уморен бил народот, иѕмачен од све и се повлекува пред телевизори. Па барем на Тоа сум јас победи нели Македонец. Или беше и тој еден шиптар? Мислам дека можно е да се освоии нешто во светот без прекршок на човекови права.
Jakov Aj nekoj da mi prevede so kazuva Kafulevo? plizzzzz!!!!
Aj u Kafic Тоа сум јас е македонски Big Brother...
SLaCk Sega za sega kako sto mise gledaat rabotive vaka stoi makedonskata politicka scena.SDS dobi po vtor pat shansa i jas mislam deka ovoj pa definitvno ja usra(ima uste malku do 2006 esen) mislam rabotite koi sto gi (ne)napravija ne moze da gi izbrise nisto za period od pmalku od edna godina.Jasno e sto sakam da kazam se standardot stagnira,nevrabotenosta raste,industriskoto prozivodstvo paga,investicii najslabo vo regionot,zadolenosta raste a toa se se odnesuva na ziveackata,a koga ke gi spomneme nacionalnite interesi e tuka bogami e uste poloso prosiren ramkoven dogovor(priznat tetovski univerzitet,legalizacija na albanskoto zname,nadminuvanje na procentualnata zastapenost na nacionalnostite vo vladata,teritorijalnata podelba).Znaci na niv im turam krst gotovi se(barem za mene).VMRO-DPMNE na Gruevski e pandan na SDSM so nesto podobar kadar no i toj ke igra kako sto ke mu svirat odnosno nema kapacitet da se izdigne nad stranskite vlijanija,VMRO-NP na Georgievski (ili na Janevska!?) ima dobra ekipa no uste pomalku ima prostor za igranje pre se poradi liderot vo senka Ljubco Georgievski koj neli taka e neomilen kaj "megunarodnata zaednica" od vashington:).Mojot zaklucok e sledniov na slednite parlamentarni izbori(dokolku situacijata ostane vakvi kaj prethodnite dve opozicioni partii odnosno da nema vistinka akcija za sprecuvanje na raspad na Makedonija i barem malo odvojuvanje od vlijanieto na stranskite ambasadi) ke glasam za pomala desnicarska ili centristicka partija,dali toa ke bide MOS,TMRO ili mozebi nekoj desetti sto ke se pojavi naskoro ke vidime no bitnoto e vo zemja kade sto 15 godini nanazad se slucuvaat generalno losi raboti znaci deka ne e vo red nesto so tie sto ja vodele i deka se potrebni RADIKALNI promeni (znaci nekoja druga partija) a sigurno ne istrosenite frazi i "cool" izjavi na nasite "najgolemi" partii.Tolku!
Jakov Jas mislam najgolemata sansa za pobeda na SDSM lezi vo Narodna partija. Ako Vesna Georgievski povlece barem 7-10 pratenici togas Buckovski ke si ostane premier. Ako narodov proceni deka Mona Lisa ednas zasekogas treba da se prati vo penzija i da toj bide prviot koj ke uziva vo noviot zakon za penzija so 25 godini ili za nego so 16 godini politikaantstvo na scenata vo RM, togas moze da se sluci nesto. Nesto vo smisla na toa sto kazav na drugo mesto. Golema vladina rekonstrukcija ili podobro kazano DEMONTIRANJE na sinite.
SLaCk Ne veruvam vo tezite deka bilo koja opoziciona partija bi koalicirala so SDSM posle izborite vo 2006 godina bidejki bi si potpisala samoubistvo.A i koj bi sakal da koalicira so SDSM posle izborite 2006 godina koga ke se plasiraat na treto ili cetvrto mesto!?
Jakov aKO sdsm bide na 4 mesto nema da ja saka nikoj ama ako bide vtora so 30 pratenici vednas zad dpmne so primer 33 sto msilis na kogo ljubco ke gi dade svoite eve hipoteticki 10 glasovi(pratenici) na Nikola Gruevski poradi kogo formira nova partija ili na Buckovski koj gi zaboravi site prijavi i aferi od tipot OKTA zad koi stoese imeto na Ljubco?