Како се однесуваме кон МАКЕДОНСКИТЕ ХЕРОИ ?
Како се однесуваме кон МАКЕДОНСКИТЕ ХЕРОИ ?
lav
Ова е добар повод да се подсетиме на нивните имиња

Еве што се раскажува на А-1 ТВ за ова.
И овде
Слободно погледнете и овде.

трендафил Кон загинатите Македонци, но и хероите кои ја преживеаја војната, се однесуваме катастрофално лошо. Власта дозволува градење на меморијални центри во Горно Блаце, Селце, Арачиново, еден куп споменици на тие што ја нападнаа државата и уставниот поредок, а нема направено ништо слично за бранителите. За волја на вистината Албанците имаа и многу повеќе жртви, толку повеќе што не ми е јасно зошто се предадовме во Охрид. Мислам дека треба да бидеме горди што имаме Македонци што беа спремни да го положат животот за својата држава, а не жалиме по нивната прерана смрт. Нејасно ми е и зошто не знаеме за ниту еден жив херој од војната, туку само се спомнуваат мртвите. Дали треба да ни се вреже во потсвеста дека само Македонци загинуваат?
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Кон загинатите Македонци, но и хероите кои ја преживеаја војната, се однесуваме катастрофално лошо. Власта дозволува градење на меморијални центри во Горно Блаце, Селце, Арачиново, еден куп споменици на тие што ја нападнаа државата и уставниот поредок, а нема направено ништо слично за бранителите. За волја на вистината Албанците имаа и многу повеќе жртви, толку повеќе што не ми е јасно зошто се предадовме во Охрид. Мислам дека треба да бидеме горди што имаме Македонци што беа спремни да го положат животот за својата држава, а не жалиме по нивната прерана смрт. Нејасно ми е и зошто не знаеме за ниту еден жив херој од војната, туку само се спомнуваат мртвите. Дали треба да ни се вреже во потсвеста дека само Македонци загинуваат?
Значи ли дека оние кои побегнаа на Халкидики ...или пак ДЕЗЕРТИРАА не се Македонци?
intel
quote:
Originally posted by lav
Значи ли дека оние кои побегнаа на Халкидики ...или пак ДЕЗЕРТИРАА не се Македонци?
Не, тие се сега градоначалници како на пример Трифун Костовски. П.С.Пак го цитираш Трендафил непотребно.Тераш инает со quote ???? Ова ти е шести пат денес а за истава работа беше баниран пред 10 дена.Тоа е твојот проблем со државата и со власта, бивша и предбивша.Сакаш со глава низ зид а знаеш дека не можеш.Сите можат да го почитуваат редот само ти си паметен нели? Сега ќе одмараш 5 дена.
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
Значи ли дека оние кои побегнаа на Халкидики ...или пак ДЕЗЕРТИРАА не се Македонци?
Не, тие се сега градоначалници како на пример Трифун Костовски. П.С.Пак го цитираш Трендафил непотребно.Тераш инает со quote ???? Ова ти е шести пат денес а за истава работа беше баниран пред 10 дена.Тоа е твојот проблем со државата и со власта, бивша и предбивша.Сакаш со глава низ зид а знаеш дека не можеш.Сите можат да го почитуваат редот само ти си паметен нели? Сега ќе одмараш 5 дена.
Погрешно си ме разбрал....Јас со НИКОГО не терам ИНАЕТ оти таква Балканска категорија на комуникација е непозната и одамна исфрлена од употреба во мојата поширока фамилија....затоа и се распрскани ширум светот. пс Ако ти пречи содржината на мојот текст... само ти кажи ми ЈАСНО и ГЛАСНО , а не и преку формата да наоѓаш причини за да ме оневозможиш во комуникацијата со НЕистомислениците мои , разбира се Форумски. ппс Нешто слично како во приказната за Јагнето и ВОЛКОТ кој ете нели пиел „матна„ вода погоре кон ИЗВОРОТ во однос на јагнето.
intel Не воопшто не ми пречи соржината на текстот на кој си доби соодветен одговор ама си премолча нели “мудро“ за Трифуна, халкидики херојот. Многу убаво ме разбра што ти кажав, ама пак одговараш на начин кој непотребно ги полни страниве со дупли текстови. Еве можеше да одговориш како јас на тебе сега јагне наше..ама црно:)))
lav
quote:
Originally posted by intel
Не воопшто не ми пречи соржината на текстот на кој си доби соодветен одговор ама си премолча нели “мудро“ за Трифуна, халкидики херојот. Многу убаво ме разбра што ти кажав, ама пак одговараш на начин кој непотребно ги полни страниве со дупли текстови. Еве можеше да одговориш како јас на тебе сега јагне наше..ама црно:)))
Разбрах те В‘КУ наш , ама разбира се ем Ж‘Т ем Д‘Г.
трендафил Да потсетам дека многу помлади политичари не облекоа униформа во 2001 година, па не гледам зошто се спомнува Трифун кој во тоа време не беше воен обврзник поради годините. Сепак да се вратам на темата. Бидејќи на денешен ден пред 4 години беа убиени Томе Бадаревски, Томе Димевски, Марјанчо Бошковски, Раде Јанковски, Ивица Златески, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев и Томислав Нацевски кај Љуботенски Бачила, да напоменам дека местото на кое тие загинаа не е обележано ниту со спомен плоча. За споменик не станува збор иако сегашната власт има контрола над целата територија на земјата, за разлика од претходнате. Нели???
трендафил Зошто врховниот командант Бранко Црвенковски не им оддаде почит на загинатите војници кај Карпарлак и Љуботенски Бачила? Крај споменикот на загинатите скопјани не беа присутни ниту Премиерот ниту градоначалникот на Скопје. Само градоначалникот на Ѓорче Петров присуствуваше на панихидата во Волково за загинатите од неговата општина. За премиерот се знае дека со комплет влада е на одмор (иако новинарите не ги интересира каде се, за разлика од одморите на опозицијата). Дали е на одмор и врховниот командант на АРМ?
lav Originally posted by трендафил
Зошто врховниот командант Бранко Црвенковски не им оддаде почит на загинатите војници кај Карпарлак и Љуботенски Бачила? И за мене ова останува ТАЈНА Крај споменикот на загинатите скопјани не беа присутни ниту Премиерот ниту градоначалникот на Скопје. Чудно ми е за г.Трифун а за другиот и не ме чуди Само градоначалникот на Ѓорче Петров присуствуваше на панихидата во Волково за загинатите од неговата општина. Па тој е поранешен старешина на АРМ и знае што е борба и за кого се води и со КОГО се води(тие кои денес се министри) иако новинарите не ги интересира каде се, за разлика од одморите на опозицијата Кој добро плати за него и се интересираат „новинариве„ со СВИРчиња
SLaCk Odnosot e nikakov osobeno na vlasta.Mesic iako znaese deka ke bide poveke isvirkan otkolku pozdraven voopsto ne se mislese da drzi govor po povod akcijata OLUJA,no tamu site znaat na koja strana se a tuka ne e bas taka.Vlasta im e pomila od se,edvaj cekaat da pomine 2 avgust panihidite i 8 septemvri pa posle ke smislat nekoj skandal kaj opzocijatai taka se do esen 2006(sigurno posledna esen na vlast).
Jakov Tie spomen obelezja na zaginatite teroristi vo agresijata vrz Mk.koj gi gradi, drzavata Makedonija so pari od budzetot? Ja kolku sto znam ne gi gradi RM. Znam deka vladata i prethodnite i segasnava kuti i se pravi deka ne gi gleda ama parite gi davaat lokalnite Albanci, rodnini prijateli na zaginatite teroristi. Neznam sto e tolku tesko da se otvori ziro smetka da se doniraat pari i da se napravi spomenik na site makedonski braniteli. Neveruvam deka Gospodinot od Hag ke se naluti ako Mane Jakovleski i generalot Mitevski recat 1% od sobrante 50 000 dolari ke gi donirame za eden golem spomenik na branitelite koi bea vo sluzba na RM, a pod komanda na istiot onoj od Hag.? Ama nema dosega takva poraka od nikade.Mene mi e toa cudno?????
SLaCk Toa e tocno moze da se soberat pari i vaka.A takvi pari i se sobraa za eden spomenik pa posle 2 godini ne mu davaa lokacija vo Skopje.A drugo zosto se nesto nie treba da donirame koga plakame danoci?Toa e nasata donacija toa se nasi pari ba primer ne znam zasto gospogjata lavica Ilinka ne sedi edna nedela vo Skopje i od parite sto ke gi poarci za patot ke napravime 3 spomenici na primer.E taka treba da se napravi a ne ti da kazuvas za Ljube Boskovski da daval od parite sto nekoj gi doniral za negova odbrana i jas imam dadeno pari za odbrana na Ljube Boskovski vo Hag i tie pari ne sakam za drugo da se davaat zosto se za toa dadeni.Ako dojdeme do tamu da morame za se da donirame pari nema problem i za spomenici ke donirame ama sakam od parite sto se davaat vo budzetot da se odvojat za spomenici.I ne samo toa posle tie spomenici treba da se odrzuvaat i tn. i za toa ke treba dobrovolni prilozi da se sobiraat?Kaj Karpalak na primer treba rodninite i prijatelite da angaziraat obezbeduvanje spored tebe bidejki tamu im gi frlaat vencite sto gi postavuvaat?A spomenicite na ONA bogami ne se gradat od dobrovolni prilozi tuku od procentite od tenderite sto gi ima sekojdnevno po ministerstvata za koj nikoj ne vodi smetka.
Jakov
quote:
i jas imam dadeno pari za odbrana na Ljube Boskovski vo Hag i tie pari ne sakam za drugo da se davaat zosto se za toa dadeni.
Togas imajte doblest kako donatori i ne se koristete so IMINJATA na lugeto koi ni krivi ni dolzni zaginaa za site nas, samo koga ke vi zatrebaat za plukanje po drzavata i vlasta... Tolku od ISKRENOSTA...... TAZNO.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
i jas imam dadeno pari za odbrana na Ljube Boskovski vo Hag i tie pari ne sakam za drugo da se davaat zosto se za toa dadeni.
Togas imajte doblest kako donatori i ne se koristete so IMINJATA na lugeto koi ni krivi ni dolzni zaginaa za site nas, samo koga ke vi zatrebaat za plukanje po drzavata i vlasta... Tolku od ISKRENOSTA...... TAZNO.
Списокот на имињата беше даден само затоа што свирчињата (новинарчињата с свирците в‘уста) тоа не го сторија во медиумите на МК во дадениот за тоа миг. Само затоа , а не и од некои лукративни причини многу почитуван од мене колега ...или повеќе милуваш и тебе да те наречам кољега ? Се плука само (по) она што е за плукање достојно ...или пак веќе е исплукано од други многу поодамна.
Jakov vikaj me kako sakas ljave. samo mojot komentar ne bese upaten kon tebe bese kon drugi.
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
...mojot komentar ne bese upaten kon tebe bese kon drugi.
[img]http://www.index.hr/indexklub/upload/_muha.gif[/img] [img]http://www.hundredthmonkeycaps.com/hat_red_tn.jpg[/img]
Jakov Ete kako nekoi luge znaat taka ubavo da se izrazat i bez zbrovi.
marko_polog Tolku li e tesko da se svati deka Drzavata se vika Republika Makedonija, znaci drzava na Makedoncite. Toa sto neprijatelot ubivase i pravese masakr vrz Makedoncite e sega na Vlast, a Branitelite se pritvoruvaat i pracaat vo Hag e potvrda koj pobedil a koj izgubil, i normalna postapka e sega da se gradat spomenici na pobednikot. Ke napisam samo za eden primer pred dve godini, koga vozev za Tetovo i pominav pokraj Karpalak, den pred toa rodnitite bea da zapalat sveca, da stavat po eden venec, sve sto imase postaveno bese ZAPALENO i ostaveno taka so denovi, vo Vejce isto, vidite samo sto se pravi vo Celopek, vo Lipkovsko itn.. Ne e toa samo plukanje do Vlast, nego i do sekoj eden sto misli deka ima sozivot i idnina Makedonija so ova divo pleme. Se cudam kako uste se diskutira okolu vakvi temi, sramot e na nivo neviden nigde vo svetov.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
vikaj me kako sakas ljave. samo mojot komentar ne bese upaten kon tebe bese kon drugi.
Ќе те викам онака како што самиот ќе се поставиш....тука нели?
Jakov Ja mislam deka sum pravilno postaven, malku zavalen na stolicava ama sepak pravilna a i dosta postovi(ne moi) mi potvrduvaat deka sum pravilno postaven. Postovi od site cetiri strani ili sto bi rekol Strelec od 4te patista...... :)
SLaCk Ti sudi si za tvojata iskrenost ne za mojata jas znam sto pravam i kako pravam a ti si obicen beden provokator ili vo najdobar slucaj isfrustiran covek koj se "prazni" na politicki forumi.A pod tvoeto ime pisuva Metodija Andonov - Cento.E toa e ZALNO.
Jakov Ti znaes koj e M.A Cento ili denes prv pat ovde go procita toa ime?
lav
quote:
Originally posted by Jakov
Ja mislam deka sum pravilno postaven, malku zavalen na stolicava ama sepak pravilna a i dosta postovi(ne moi) mi potvrduvaat deka sum pravilno postaven. Postovi od site cetiri strani ili sto bi rekol Strelec od 4te patista...... :)
Не е важно што ти мислиш за себе ...туку околината за тебе...и колку што гледам дека и самиот си забележал дека си поткрепен од чичо Стрелчо ..еееееееееееее тогаш како да „гледам„ и тоа низ магла можеби (наскоро) иден модератор на форумов , оти едниот веќе стана(л) и администратор на Форум (веројатно исполнување на генетски потиснатата желба ....за да (се) биде (по секоја цена) на ВРВОТ на настаните. пс Тие кој се на врвот на пирамидата (не на Баучковата за да биде докрај јасно) имаат проблем ...поради силните ветришта кои таму нели „дуваат„ од сите страни , а за кое квалификуван одговор може да ти/ни даде само ТОЈ ШТО ТЕ ФАЛИ МНОГУ. Ај нека ти се исполнат сништата и стално исправен да си седиш во столицата.
трендафил Кукавиците што бегаа од АРМ и МВР во 2001 и се здружија со нивните убијци не можат да им оддаваат почест на хероите од борбата против нивните политички пријатели. Секој таков чин ги потсетува на предавството што ги извршија. Исто така би го заобиколувале евентуалниот споменик, па и ако дозволат негово подигање тоа ќе биде на некое понепрометно место.
Thief Лаве, жити Бога, за кој администратор на форум што станал збориш? Ја стварно сум неспан деноиве, ама не те контам, ама ич! :)
lav
quote:
Originally posted by Thief
Лаве, жити Бога, за кој администратор на форум што станал збориш? Ја стварно сум неспан деноиве, ама не те контам, ама ич! :)
Као прво еве ПОЗДРАВ од мене личнодо ТЕБЕ ...оти конечно ме (иако ненаспан како што сам кажуваш) прифати како рамноправен соговорник ...мислам од I класа. Второ ...Интељот ја има „изборено„ (се надевам со законски средства) оваа фунција во форумската хиерархија. Затоа обрати му се нему. Поздравими ѓи свите у Тетоо. Можда скоро и ќе се видимо таму. Ја идем кај еден пријатељ кој стануе у зградата к‘де беше Фото студиот на Среќкота. Мислим знаеш за кого зборим.