Пусти Македончиња (никако Македонци)
Пусти Македончиња (никако Македонци)
OooOo ПОГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА НЕ ГИ "МИРИСА" МАКЕДОНЦИТЕ

Голгота на грчката граница


Туристичките агенции од земјава велат дека оваа сезона мака мачат при организирањето групни аранжмани за летување во Грција, а имаат и регистрирано повеќе случаи на малтретирање на македонски туристи од страна на грчките погранични власти. Меѓутоа, од страв да не бидат ставени на некоја "црна листа", тие не сакаат јавно да зборуваат за проблемите за кои неодамна пишуваше со критички тон и весникот "Катимерини".

- Честопати туристите ни ги враќаат назад, или пак патниците доживуваат тортура на чекање и молење, понижување и непотребно испитување - се жали претставник на една агенција.

Брачна двојка од Скопје и нивното седуммесечно дете на 26 јули годинава на граничниот премин Дојран три часа биле држени на самиот премин на пеколно сонце од над 40 степени, заедно со целата група од 15 туристи од Македонија.

- Групата беше составена од комби со осум лица и две приватни возила за да можат да го исполнат бараниот бонус 15 туристи со една групна виза. Имаше и осум деца кои плачеа на жешкото сонце - реагираше групата од Скопје до туристичката агенција што го организираше патувањето.

Грчката полиција не сакала да ги пропушти двете патнички возила и инсистирала патниците да влезат само со комби возилото.

- Комби и бус мозе, кола не мозе - одлучиле грчките полицајци.

По неколкучасовно убедување, откако интервенирала и туристичката агенција, еден од полицајците се смилувал и ги пропуштил патниците.

Туристичките агенции велат дека не може да зборуваат јавно за проблемите зашто страхуваат дека нема да им бидат издавани групни визи.

- Голготата која траеше со години пред грчката амбасада во Скопје се префрла на граничните премини - негодуваат тие.

Грчките гранични служби имаат свое објаснување и велат дека нашите се сомнителни:"Ако не се во група со еден автобус или комби, може лесно да се издвојат и да останат во Грција за да работат на црно".

Тоа не е разумно образложение, реагираат нашите туристи.

- Ние сме тргнале со целото семејство и со мали деца. Сме платиле од 300 до 500 евра за 10-дневен аранжман во грчките летувалишта Сарти, Ханиоти, Полихроно, Олимпик бич..., плус плаќаме за виза, за патничко осигурување и за храна, сме тргнале да се одмориме и да ги потрошиме парите на грчкото море, а уште на влезот во таа земја наидуваме на толку "љубезен дочек". Повеќе сезони летуваме во Грција, но оваа сезона изживувањето беше најизразито. И се прашуваме дали до година вреди да се доживее таков одмор - велат македонските туристи.

Сликата се повторува често на овие гранични премини а се се случува пред очите на стотици туристи од европските земји кои годинава навалија во Грција. Туристичките агенции од Македонија реагираат и на многубројните давачки.

- Грчките граѓани секојдневно влегуваат во Република Македонија без виза, понекогаш и само со лична карта. Не плаќаат никакви такси за влез кај нас ниту за возилото, ниту по човек, не им се бара туристичко осигурување, ниту екотакса како да нема граница, а за влез во Грција за македонски граѓани во група само влегувањето чини 60 евра за виза плус туристичка такса, превоз и екотакса од 3 евра за патничко возило и 15 евра за автобус и комби, која ја наплаќа општината Кукуш - велат од туристичките агенции.

Од граничната полиција на Република Македонија информираат дека официјално не е пријавен ниту еден случај кај нив. Тие апелираат до македонските граѓани да пријават случаи кога се задржувани, враќани или кон нив се однесуваат некоректно за да има основа да реагираат нашите надлежни служби.

Граѓаните и туристички агенции инсистираат да останат анонимни. Велат дека ако проговорат со име и презиме, нема да добијат визи.
achtung_panzer Ehm, ehm... kade beshe onaa tema za kolku se sakame so Grcite... pa neli nemame nishto edni protiv drugi, toa politicharite ja mrsat... Interesen e i molkot na aktivistite za chovekovi prava, tolku silni i glasni koga se raboti za Svetoto Malcinstvo vo Makedonija... ili ako ne si od Malcinstvoto, ne te fakja nivniot radar...
slasa Nek gi maltretiret , koj k'' baret vo grcija . ima makedonski ezera neka gi ostavet parite vo nasata drzava , a ne na grcki pederi : maltretiranje ima i vo Makedonija po ulici od strana na civilna policija . pa zosto toa ne se diskutira
deni tokmu taka slasha , sho kur se fatile kako slep za stap , i posle se zhalat .Abe nikoj ne vie kriv samite si ste krivi .zash ne odat za ohrid , struga , budva , cherno more , turcija ..
concrete Aj ne tresete zeleni , velese ovde nekogas eden Pana....problemot ne se resava so solenje pamet od strana na "hrabrite Makedonci " oddaleku....ostavete gi glupavite FYROM-dzii da si trpat, kako inaku ke se setat , deka treba i tie da si otidat, sto e i cel na celata sema koja sistematski se vozi.....gledate deka ne smeat ni da zboruvaat za da mozat da ja dobijat sansata da bidat sutirani od "kulturnite Evropejci"......,a vie nekoi fantazii raskazuvate .... ah da , koja be drzava Slasa...onaa vo koja veke so meseci eden rascinet pop e glavna tema do nivo na vlada i koj verojatno pobrgu ke ja raspartali odkolku 400.000 nevraboteni?????? I vo koja nikoj nisto ne znae, ne videl i ne slusnal?????
slasa concrete , Nie zivejme3 vo diktatura vo Makedonija . sto mislios posle 12 casot na polnojk da si 16 godini i da ti izlezat civilni policajci i da ti baret licni karti 10 metra od tvojata kujka i da te pretresuvet . Nie sedevne nadvor i maliot dojde koga mi kaza kosa mi se krena . so Trcajne otidov i gi najdov pederite na sprotivna ulica i gi zastanav , temna kafeava boja audi 100 eden crnomakjnest policaec keav malce so koj se craspravavne , sto ne mi pokaza mene legitimacija deka e цpolicaec i da me vizitira tuku gi plasi mali deca , Das im ebam matter , Vo oci im rekov neka odat vo kondovo i neka gi legitimiret tamosnite bandi a ne vo ohrid da gi makltretiret turistite , no za tamu ne imatt muda , A za цpopot makedioncite se krivi , kratkapostapka kursum u celo .. zavrsen kapital
трендафил А зошто ние да не го бојкотираме одењето во Грција, а нашите гранични органи не почнат со успорена работа да ја блокираат Грција? Кога некој е сервилен не може да очекува кон него да се има достоинствен однос. Барем не од примитивци, какви што се Грците. А со примитивци може да се расправа само на примитивен начин, затоа што не можат да разберат што прават додека истото не им се направи на нив. Истото важи и за соживотните од една етничка заедница во Македонија.
nepobedliv jas se soglasuvam so slasa, ako ti teknalo da odis vi grcija ti veke si se soglasil da te onadat Grcite.
lav
quote:
Originally posted by nepobedliv
jas se soglasuvam so slasa, ako ti teknalo da odis vi grcija ti veke si se soglasil da te onadat Grcite.
Јас и затоа веќе 15 години не сум припарил кон „амбасадата„ грчка во Скопје , се од оној момент кога престанаа да даваат визи на невидено ...мислам преку разно-разни посредници или агенции. пс Кога некојпат со бициклото ќе прошетав (мислам на „амбасадата„ на овој наш сосед) одтаму ја гледав сета бедотија и мизерија (која е како вграден ген кај МК граѓаните)за да четкаат како СТОКА во ХАОС од луѓе+ѓубре+непријатна реа...не сакам и за атмосферата која таму владее да зборувам. За подсета ќе ви поосочам дека изгледа како некоја слика од африканските земји со многу деца народ и стока и инсекти. Мојата чест не ми дозво(ли)лува да се замешам во таа и таква бркотница ...и чекам БАБА ЗУМБУЛА да си го исполни предизборното ветување дадено на граѓаните ДЕКА АКО ГЛАСААТ ЗА ОВАА ВЛАСТ (никојпат ) НЕМА ДА ИМА ВИЗИ ПОВЕЌЕ.
intel
quote:
Originally posted by slasa
concrete , Nie zivejme3 vo diktatura vo Makedonija . sto mislios posle 12 casot na polnojk da si 16 godini i da ti izlezat civilni policajci i da ti baret licni karti 10 metra od tvojata kujka i da te pretresuvet . Nie sedevne nadvor i maliot dojde koga mi kaza kosa mi se krena .
За малолетници законот го знаеме сите, не верувам дека во USA и EU е поразлично, некаде се легитимираат за сметка на некои квартови каде не припарува полиција. Не си во право, од каде знае полицијата каде живее? дали на 10 метра или на другиот дел од градот.
Pina Ova poslednoto e mnogu vazhno. Sakaat da ostanat anonimni, za da ne bidat odbieni sledniot pat koga ke baraat viza. Pa zlatni moi ako sakate da ostanete anonimni shto se bunite. Znachi se bunish shto nekoj de dupi, ama ne kazhuvash za da mozhesh pak da odish na dupachka. Ha??? Vidi logika. Ako za vakvo neshto se pozhalish vo nashite pogranichni sluzhbi ima eden mal problem. Toa carinskite sluzhbenici postavuvaat mnogu nezgodni prashanja kako na primer kade rabotish, kolku chesto patuvash vo Grcija, pa nekoe "klopche" ke pochne da se odmotuva. E pazi sega, citiram: - Групата беше составена од комби со осум лица и две приватни возила за да можат да го исполнат бараниот бонус 15 туристи со една групна виза. Имаше и осум деца кои плачеа на жешкото сонце - реагираше групата од Скопје до туристичката агенција што го организираше патувањето Izgleda deka turistichkite agencii se odlichni improvizatori. Grupna viza za 15 koi patuvaat vo edno kombe i vo dve privatni vozila. Ushte na kakvi trikovi nema da im tekne, i sega namesto nashive da se bunat shto bile izigrani od turistichkata agencija, anonimno baraat pravda. Mozhebi mnogu taka pominale, ama eve ovoj pat na granica se pogodil nekoj Grk shto sledel nekakvi propisi vo koi stoi deka grupata mora da patuva so edno vozilo(uslovno kazhano). Da se dobijat nekoi poeni kaj MZ so vakvi sluchai e chista iluzija. Ako ima gragjani shto bile maltretirani neka prijavat, neka odat bred grchkata ambasada pa neka protestiraat. Makedonija so Grcite ima samo edem problem da razreshi, a toa e naplata za shtetata shto ja nanese na Makedonskoto stopanstvo nivnoto poznatao embargo '92. Seto drugo e samo luk i voda. Ama toa go pravat suvereni drzhavi. Koloniite nema shto da baraat.
Great_Macedonian Citam si ste fatile za grcija... 100iljadi makedonci sekoe leto odat na odmor vo grcija (lele siromasi bile makedoncite tuf tuf)... inace da vi kazam deka jas nikogas nesum bil vo grcija, no koga ke imam prilika ke pojdam, zas da ne? jas sakam da si ja vidam makedonija od taa strana, ne grcija.
SLaCk Eve deneska se vrativ od Paralia Grcija(a mozebi i Egejska Makedonija ne sum bas siguren za ovaa oblast:).Odnosot na Grcite kako luge mislam e korekten iako na site sto im rekov deka sum od Makedonija ednostavno posle toa otkako ke go kazam razgovorot zarvsuva si odat.Retko na kogo ne mu preci toa sto ke kazes deka si od Makedonija.Na prodavnicite i restoranite ima na site jazici natpisi se razbira samo ne na makedonski iako se edni od najbrojnite gosti vo tie odmoralista.Izgleda cekaat eden da sobere hrabrost da istakne pa i drugite ke napravat taka:).E sega konkretno za granicata da vi kazam sto e problemot:).Jas odev so privaten prevoz i so moja ama imav edno drugarce so grupna viza so minibus trebase da odi ama se dogovorivme so minibusot da se cekame na granica i da se prefrli drugarot na granica vo minibus a ja posle granica da go zemam so mene.I se bese vo red dodeka ne svativme deka vo minibusot od 20 dusi vsusnost samo trojca celo vreme ke se vozat so minibus a drugite site se so privaten prevoz i staveni na grupna viza duri i vozaci na tri koli nemaa svoi vizi nego na grupna viza bea i me teraa mene da im gi prenseuvam kolite preku granica!Grkot ne primeti deka site sakame taka da pomineme i zbesna ne zaebavase saat i pol ne ve pustam ke ve pustam i na kraj ne pusti site.E sega greota e da se zalam za takva rabota mislam vo zemja vo Evropska Unija nema teorteska shansa da vlezes to est vaka ni vo Azija ne znam dali ke mozes ama ajde:).Na vrakanje pak voopsto ne se cekav so minibusot samo so kopija od grupna viza zborese nesto grkot 5 minuti na granicata a be nemoj vaka drug pat ova ona i ne pusti za 6 minuti:).BTW pod shofershajbnata si go nosev mojot omilen bedz so United Macedonia a nalepnicata MK na kolata se razbira mi e so staroto zname nitu carinikot nitu bilo koj mi rece nesto za toa:).Se razbira ova e moe iskustvo imam nekolkupati vo Grcija odeno i da ne se urocam nemam nikakvi problemi ni so nalepnicata ni so bilo sto.Znaci da ne zborime za nesto kade sto nema sto mnogu da se zbori tuku da se zafatime za imotite na makedonskite drzavjani vo Grcija so priznavanjeto na naseto ustavno ime vo svetot i tn. pa makar i da ne odime veke na odmor vo Grcija!
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Eve deneska se vrativ od Paralia Grcija(a mozebi i Egejska Makedonija ne sum bas siguren za ovaa oblast:).
Da... Paralia e dlaboko vo teritorijata na Makedonija!
slasa
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by slasa
concrete , Nie zivejme3 vo diktatura vo Makedonija . sto mislios posle 12 casot na polnojk da si 16 godini i da ti izlezat civilni policajci i da ti baret licni karti 10 metra od tvojata kujka i da te pretresuvet . Nie sedevne nadvor i maliot dojde koga mi kaza kosa mi se krena .
За малолетници законот го знаеме сите, не верувам дека во USA и EU е поразлично, некаде се легитимираат за сметка на некои квартови каде не припарува полиција. Не си во право, од каде знае полицијата каде живее? дали на 10 метра или на другиот дел од градот.
intel aj nemoj da se prajs mnogu pameten . na 10 metra od doma go zastanuva ui go pretresuva , pa sto na kraj sakas , Demokratija e pravo na dvizenje bez razlika kade zivees Ne e policiski CAS . zakonot e izglasan vo MK za maloletnici koji se po kafani posle 12 casot A NE po pat za DOMA . Sto neodat Vo Kondovo i da gi legitimnirat naoruzanite banditi opa da vidat kade ziveat na deset metri ili na 100 kilometri ili ne imaat jajca za tamu da pojdat - ke maltretiraat maloletni deca , ajde ako si ti Cajkan pobarajmi mene legitimacija i piokusaj da me privedes . a ne decA
slasa Zabotraviv da ti napisam za Evropa prasvis , Vo Evropa mozis da setas do Sabajle nikoj nema nikogas da te zapre i pobara legitimacija , bez nekoja golema pricina , na primer ako si smesan vo nekoja tepacka . inace policijata ne se zamora da gi maltretira gtrajganite so gluposti kako kaj nas .
OooOo
quote:
Originally posted by SLaCk
Znaci da ne zborime za nesto kade sto nema sto mnogu da se zbori tuku da se zafatime za imotite na makedonskite drzavjani vo Grcija so priznavanjeto na naseto ustavno ime vo svetot i tn. pa makar i da ne odime veke na odmor vo Grcija!
SLaCk ti poentata skroz ja utna. Poentata e ova:
quote:
Originally posted by Pina
Ova poslednoto e mnogu vazhno. Sakaat da ostanat anonimni, za da ne bidat odbieni sledniot pat koga ke baraat viza. Pa zlatni moi ako sakate da ostanete anonimni shto se bunite. Znachi se bunish shto nekoj de dupi, ama ne kazhuvash za da mozhesh pak da odish na dupachka. Ha??? Vidi logika.
SLaCk Sakav da kazam deka spored moe mislenje ne se bash vistiniti tie izjavi i zatoa mozebi i se anonimni!Ili lugevo veke ne znaat za sto se bunat!na primer dodeka cekav 6 minuti za da bidam povikan za da podnesam baranje za viza eden covek rece do koga ke ne zaebavaat ova grcive za vizite(inaku poslednive 3 godini celokupniot proces za zemanje grcka viza trae 10 minuti).Napisot e so nekoja druga cel mozebi!?:)
Great_Macedonian Slack be bracko.. aj ne drapaj deka so grcite e se med i mleko. Koga ke si mu kazel deka si od makedonija razgovorot zavrsvel-ama sepak se bilo vo red hahaha!
SLaCk Sakav da kazam nema tepacki inaku daleku od toa da e med i mleko:).Sakam da kazam ako sakas da odis na odmor se e vo red.Inaku daleku od toa da sum zadovolen od politikata na Grcite.
lav Македонците ќе бидат ценети од негаторите (во случајов грчиштата) само ако масовно ги пренасочат своите годишно одморски дестинации кон местата каде се очигледно добродојдени , а тоа е воочливо и со голо око ...и тоа на самиот влез во државата ...мислам по изразот на лицето на државниот чиновник кој (ви) ги прегледува пасошите. пс Реакциите ќе стасаат набрзо ...ама треба МАСОВНО тоа да се одработи и тоа од сите БЕЗ ИСКЛУЧОК.
Aj u Kafic Македонци со германски пасоши ги малтретираат на граница, па како не другите ... едноставно кој сака таму да оди, дали во Грција или Егејска Македонија, веќе прифаќа малтертирање од таа страна ... ѕатоа и јас не одам, иако не ми треба виѕа.