Забрана за движење
Забрана за движење
трендафил Вчера бев шокиран од постапката на македонската полиција. Бидејќи во понеделник и вторник (света Петка и свети Климент) бев во црквите со имиња на светците, вчера сакав да однесам масло во мојата парохијска црква, св. велемаченик Димитрија. Кај стоковната куќа „Мост“ бев запрен од полицијата, која не ми дозволи да поминам. Завртев цел круг и излезе дека на целиот реон од МНТ до мостот Гоце Делчев и од стоковната куќа „Мост“ до плоштадот Македонија (не се позволуваше да се помине Вардар преку Камениот Мост) се забранети за граѓаните. Еден странец ме прашуваше дали се работи за терористички напад. Не знам кој наредил да се забрани слободното движење на толку голем терен само поради рушењето на монтажни објекти со класични градежни машини (без експлозив), но би било пожелно да отиде на вонреден лекарски преглед.
Не можам да прифатам некој да ми забранува да одам во храм на мојата Македонска православна црква. Не ми е јасно ниту дали некој ќе ја надополни штетата на стопанските објекти до кои беше забранет пристапот.dejan Toa ti e koga ima teroristi na vlast...
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by трендафил
Не ми е јасно ниту дали некој ќе ја надополни штетата на стопанските објекти до кои беше забранет пристапот.
Decko koj film go gledase sinojka?!?! Toa ni bilo pa ni ke bide.
concrete
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
quote:
Originally posted by трендафил
Не ми е јасно ниту дали некој ќе ја надополни штетата на стопанските објекти до кои беше забранет пристапот.
Decko koj film go gledase sinojka?!?! Toa ni bilo pa ni ke bide.
Zlotti mlado momce, daj od kade sto ja kupi taa kristlnata topka, da ja reklamiras, ne ti dava jasna slika. Ne samo toa sto go raskaza trendafil tuku mnogu pojezivo bilo......tuku namesto da treses zeleni, daj razvi ja tvojata stara idea i napravi nekoj azil za mladi deca od Makedonija sto podaleku tami vo Avstralija,ic kamen da ne frlat nazad.........
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Toa ti e koga ima teroristi na vlast...
Nemoj taka dejan... Trifun e mozhebi totalno nesposoben, ama sigurno ne e terorist!
dejan Ke plivat nazat concrete.
dejan Vo pravo si Strelec;)
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Toa ti e koga ima teroristi na vlast...
Nemoj taka dejan... Trifun e mozhebi totalno nesposoben, ama sigurno ne e terorist!
Не ми е јасно каква врска има Трифун со Државниот градежен инспекторат кој има издадено решение за рушење и има побарано асистенција од полицијата и каква врска има тој со полицијата, која е главен виновник за тоа што толку голем терен беше забранет за слободно движење поради рушењето на еден мотажен приземен објект со класична градежна механизација, односно без опасност минувачите да бидат повредени поради рушењето и на мала оддалеченост (неколку метри) од објектот. Воопшто не спорам окулу рушењето. Тоа е во согласност со законските прописи и полицијата требаше да превземе мерки против сите што евентуално сакале да го спречет тоа, но не и против сите граѓани што имаат некаква работа таму. Во Челопек пак, газдите на разрушениот мотел Бриони од страна на терористите од ДУИ во 2001 година, полицијата ги спречи да почнат со реставрирање на објектот. Не им било дозволено ниту да присуствува на увидот на полицијата на објектите во околината оштетени од наводно непознати сторители. Треба ли да напишам дека сопствениците на Бриони се Македонци, а тие што не сакаат објектот да се реставрира Албанци. Не е ли тоа причина што во овој случај полицијата не ги пушта сопствениците, наводно во нивен интерес, да не почнат со градба и да не се движат во близина на својата сопственост. Наместо да ги неутрализира тие што го прекршуваат правото на сопственост, ги казнува лојалните граѓани.
dejan 'Треба ли да напишам дека сопствениците на Бриони се Македонци' Toa ke go zadovoli SDS.
lav (edited by administrator) Тоа е само една од низата „придобивки„ кои се очекува да надојдат во иднината за Македонија и Македонскиот Народ. Исто како навестените инвестиции од „светски„ брендови , познати само во Владата и поблиската-им околина.
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
quote:
Originally posted by трендафил
Не ми е јасно ниту дали некој ќе ја надополни штетата на стопанските објекти до кои беше забранет пристапот.
Decko koj film go gledase sinojka?!?! Toa ni bilo pa ni ke bide.
Zlotti mlado momce, daj od kade sto ja kupi taa kristlnata topka, da ja reklamiras, ne ti dava jasna slika. Ne samo toa sto go raskaza trendafil tuku mnogu pojezivo bilo......tuku namesto da treses zeleni, daj razvi ja tvojata stara idea i napravi nekoj azil za mladi deca od Makedonija sto podaleku tami vo Avstralija,ic kamen da ne frlat nazad.........
Da ti kazam jas neam pojma kako bilo, samo sto imav citano po vesnici na interent, ama i na polno raboti na toa sto go raboti makedonskata vlada i nema logika, ustvari pa i nikogas i nemalo, a za toa razvij sitem za azil ,sistemot e napraven, avstarlija gi otvori portite za site , a i od macedonija imam doneseno polno mldai deca , ama najmnogu imam od Polska doneseno okolu 400 ovaa godina. I od nieden ne e zemena niedna centa, isto i od makedoncite, tie sto se soglasija dobija vizi,site se radosni sto dojdoa bez razlika dali se avstralia ili nov zeland site se zadovolni. Moeto jas si go zavrsiv , tie dojdoa e sega od koga dojdoa nataka e nivno....zivotot tece kamen vlece , ribite plivaat grbno....