4 години од потпишувањето на Рамковниот договор
4 години од потпишувањето на Рамковниот договор
dejan Главните актери на реализацијата на Рамковниот договор од различни позиции го оценуваат неговиот дострел. Екс-лидерот на СДСМ и актуелен претседател Бранко Црвенковски, за државната агенција МИА оценува - „Рамковниот договор во најголема мера е завршена работа“.

„И денес, четири години по потпишувањето на Рамковниот договор, исто така сум убеден, како и тогаш, дека определувајќи се за политички договор наместо за воено решение на кризата од 2001 година, го направивме 'вистинскиот' избор“, изјави Бранко Црвенковски, претседател на РМ.

„Фактот што денес Македонија е стабилна држава, без сериозни опасности за нејзиниот територијален интегритет, нејзиниот суверенитет и унитарен карактер и што е исто толку важно, држава со јасни и извесни Евроатлански перспективи - е најдобра потврда дека го избравме вистинскиот пат“, додаде Црвенковски.

Бучковски кој е на одмор на Халкидики, ја избегна прославата на ДУИ, исто така преку државната МИА, порачува - „се гледаат придобивките од потпишувањето на Рамковниот договор.(hahah stvarno se gledat) Дефинитивно неговата имплементација ја приближи Македонија до ЕУ“.

Пораката на пријателите од ЕУ, дека патот на Македонија до Брисел води преку Охрид, се покажа добронамерна и издржана.

Арбен Џафери преку „Коха Диторе“ порачува - „ние нема да правиме политика со жртви, нема да жртвуваме никого, туку ќе водиме силна политичка и 'интелектуална' борба, за да ги постигнеме предвидените резултати со нашата програма и да го сочуваме тоа што е постигнато до сега“.

Каде се потписниците на Рамковниот договор. Екс-претседателот Борис Трајковски, кој го модерираше охридскиот договор и кој го стави потписот, загина во мистериозна авионска несреќа.

Актуелниот претседател Црвенковски, претседателскиот легитимитет го доби со оспорени демократски избори и мнозинство кое беше речиси штелувано на границата на 50 проценти.

Тогашниот лидер на владеачката ВМРО-ДПМНЕ Георгиевски, во моментов дејствува како лидер во сенка, одбегнувајќи ја политичката одговорност да го провери својот изгубен авторитет, постојано патувајќи надвор од земјата, трошејќи ги лесно заработените пари од Премиерскиот мандат.

Претседателот на малата ПДП Имер Имери, со сила беше сменет од лидерската позиција. Сега работи како доктор. Иако во тешка здравствена состојба, единствен потписник на Рамковниот кој сеуште дејствува како лидер на партија е Арбен Џафери. Неговата ДПА од вледеачка, стана конзервирана политичка партија, која доброволно го напушти институционалното партиско делување.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, единствениот кој не е потписник на охридскиот договор, секоја година го прославува неговото потпишување. Четири годишнината од договорот, тој утре ја прославува во Струга.

http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=49872
dejan „Рамковниот“ договор го слават само албанците Одбележувањето на 4 годишнината од потпишувањето на охридскиот Рамковен договор, ќе започне некаде околу 19:30 часот и ќе се случува не во Струга, туку во околината на градот, на 6 километри далечина на западното охридско крајбрежје, во хотелот „Макпетрол“. Таму веќе се поставени масите, храната и пијалоците - се подготвува просторот околу базенот на хотелот, а каде што ќе има коктел со шведска маса. Околу 18:30, кога екипата на А1 пристигна кај „Макпетрол“, каде ќе се одржува овој прием на ДУИ - од гостите немаше никој пристигнато, само ретки гости он некои пониски нивоа, а според најавите тука ќе биде лидерот на ДУИ Али Ахмети, потпретседателите на партијата, министрите во Владата од оваа партија, пратениците, градоначалниците и други гости. Дознавме дека ќе присуствуваат и амбасадорите во земјава, дипломатскиот кор, кои што биле и заинтересирани да преспијат во хотелот, но од таму ни рекоа дека тој е веќе преполн. Така е предвидено сценариото за прославата вечерва, а исто така беше најавено и дека во Струга, просторот кај политичките партии, каде лани беше одржан струшкиот отпор и вечерва ќе се одржи мирен протест - но сепак не се знае дали ќе дојде до тоа, бидејќи според нашите информации тоа не било пријавено во МВР. Во Струга денеска, наспроти овој прием, на главните сообраќајници има поставено знамиња, иако не е државен празник - таму веќе се веат и македонското и албанското знаме. Stvarno, ima mnogu da se slavi.
dejan Кој доби а кој загуби со Рамковниот договор. За повеќето македонци тој претставува капитулација, за албанците принудно примирје, само едно скалило до нивните барања. Во сенка на Карпалак и Љуботен, се потпиша договорот. Што се смени во Македонија по 13-ти август 2001. Уставот доби нов лик. Беа задоволени барањата на албанците - влегоа во преамбулата, го официјализираа албанскиот јазик како и верата. Во замена, ОНА наводно се разоружа, иако повеќето од оружјето и ден денес се открива по бункери. За прв пат се проговори албански во парламентот. Тоа беше само првото поглавје од рамковниот. Потоа следуваа измени во законодавството, имплементација и мерки за градење на довербата и вработувања во државните институции. А што добија надвор од Рамковниот - Тетовскиот Универзитет, употреба на знамињата во општините каде се над 50%. Ова не е се. Лидерот на ДУИ Ахмети, најавува дека треба да се соберат сили и да се донесе закон за употреба на јазиците, кој исто така би бил надвор од договорот. Веќе го промовираа и своето следно барање - функција потпретседател на државата. Не им се допаѓаат државната химна и грб. Очигледно со Рамковниот нема да се затворат барањата на албанците наведени во Рамковниот. По четири години, овој договор стана институционална рамка претворена во уставна регулатива и без оглед каде се потписниците, тој е дел од системот, дел од нашиот уставен поредок и живеење. Иако потписниците Црвенковски, Георгиевски, Џафери и Имери, на некој начин сега се во сенка на новите лидери на власт - насекаде во светот ваквите договори не се поврзуваат за личности. Денеска Рамковниот е оставен да го спроведува актуелната партиска елита - владеачката коалиција СДСМ-ЛДП и ДУИ, Бучковски, Ахмети и Пенов. Официјално, со носењето на законот за употребата на знамињата, затворено е и последното поглавје од Охридскиот договор. Партијата на Георгиевски, обвинува дека рамковниот е спроведен еднострано. Од охридскиот потпис, преку идејата за трампа на територии, Георгиевски обвинува дека договорот е само за албанците. За нив едно од клучните одредби - враќањето на македонците раселени е сеуште отворено. Во изминатите цели четири години, Рамковниот беше напаѓан од опозицијата. Од албанскиот блок дека тој докрај не се применува, од македонскиот пак, дека власта премногу им попушти на албанските барања и излезе од неговата рамка.
lav Деки бре....па кој умен (здрав при умот) сака да прославува капитулации...чорба која ќе се „срка„ (од Македонците) со децении нанапред. Кој мисли поинаку има ГОЛЕМ проблем со (раз)УМОТ , а еве и зашто: Хиените се множат прогресивно и при секој нареден CENSUS ќе мора да се „праведно„ и пропорционално (според СРАМковНИОТ договор) на нивниот број односно % да се вработуваат во државната администрација ...која е една од ретките „фирми„ кои „успешно„ го топат тоа што (само) Македонците во БУЏЕТОТ го даваат. И затоа Б(а)УЧКО „елегантно„ ПОБЕГНА на „одмор„ со компанијата негова срам-ковна.
трендафил Никако не ми оди во глава како СДСМ се најде на страна на победниците во војната во 2001 година, кога нели се боревме на иста страна против ист непријател. Нели војната беше и фингирана. Кој ли ја фингира? Нели во Љуботен голораките селани беа убивани од крвожедните Македонци предводени од Љубе и Јохан. Зошто ниту едно гласило не јави за рафалните истрели во Љуботен како дел прославата на денот кога ДУИ, СДСМ и ЛДП не победија. (Да потсетам, дел од Рамковната беа и предвремени избори. Нив не ги бараше УЧК).
SLaCk osobeno me pogodi izjavata na Ljupco Jordanovski iako nego oadamna ne go esapam za normalen covek.Ramkovniot bil pobeda na razumot nad ludosta!?Ramkovniot e nisto drugo osven kapitulacija i treba da se odbelezuva no kako negativen nastan a ne kao Bucko Branko i drugite da se pozdravuva(iako od toj ramkoven dogovor samo oni imaat kjar zaedno so selanecot od Zajas Ali Ahmeti).
трендафил Рамковниот е победа на силата над демократијата. А за човекот чиј сон бил знамето на Албанија да се вее низ Македонија, не вреди да се трошат зборови. Можеби треба да се дискутира зошто СДСМ сеуште го држи на висока функција доколку не се согласува со неговите ставови. Сите тие што ја оправдуваат војната во 2001, пред се` мислам на странците и нивните македонски марионети, треба да одговорат зошто ако Албанците биле толку онеправдани во Македонија (за да мора да убиваат), толку масовно се доселуваа од Косово токму во Македонија. Зошто не одеа во Албанија на пример. Дали Албанците се мазохисти па доаѓаа во Македонија да уживаат во нашето мачење? Колку ми е мене познато, ниту еден Албанец не останал без работа, незапишан на факултет и слично затоа што е без работа. Имале слаби резултати на тестовите, па не успеваа и покрај привилегиите што ги имаа во однос на другите. И првите вести на телевизија на албански јазик беа емитувани во Македонија, пред Косово и Албанија. Но кога ќе научиш куче на месарница, тешко е да го одвикнеш од дрпање месо. Сепак еднаш мора да почне одвикнувањето. Факт е дека актуелните партии што се борат за власт немаат намера да изменат нешто. Веројатно затоа што не се способни да го направат тоа. А и народот нешто нема желба да менува. Барем не на подобро. Стрпливо чека на следните избори да си го избере новиот вазал, да не кажам диктатор диктиран од други.
nepobedliv Rano e da se kaze dali e uspesen ili ne - ako Makedonia opstoi i prkne togas da uspeal, ako se raspadne togas ne. U osnova, Makedonija ke se raspadnese bez toj dogovor i vo najteskiot moment nie Makedoncite odlucivme DA. Sega ne vredi da se oplakuva i zali ili najmalku da se IZBEGNUVA REALNOSTA. Najdobro e da i dademe na Makedonija sansa i da se nadevame deka nasite vnuci ke bidat ponosni od nas.
lav
quote:
Originally posted by nepobedliv
Rano e da se kaze dali e uspesen ili ne - ako Makedonia opstoi i prkne togas da uspeal, ako se raspadne togas ne. U osnova, Makedonija ke se raspadnese bez toj dogovor i vo najteskiot moment nie Makedoncite odlucivme DA. Sega ne vredi da se oplakuva i zali ili najmalku da se IZBEGNUVA REALNOSTA. Najdobro e da i dademe na Makedonija sansa i da se nadevame deka nasite vnuci ke bidat ponosni od nas.
На Македонски кажано или напишано нема поносни ами ГОРДИ. пс Да не си ти (editirano od administrator - ne stavaj linkovi kon drugi forumi! I drzhi se do temata, a ne da analizirash pravopisi!)