Наместо клуч, отпечатоците од прсти
Наместо клуч, отпечатоците од прсти
Strelec Новата станбена зграда во западна Канада ќе биде прва на светот каде класичните клучеви ќе бидат заменети со биометриски систем што ги чита отпечатоците од прстите на своите станари, објавил инвеститорот.
Наместо „копање“ по џебовите или чантата во потрага по клучевите, станарите со едноставен допир на прст ќе можат да влезат во зградата и станот.
Оваа технологијата, што се користи во зградите со висока безбедност, стана поевтина, а сите се загрижени за својата безбедност, соопшти инвеститорот.
Модерната станбена зграда се гради во Јејлтаун, богат кварт во Ванкувер. Ќе има повеќе од 70 станови. Тие ќе чинат меѓу 500 илјади и 3,5 милиони американски долари.

Ami shto kje pravat klucharite???

OooOo Kje prejdat u biznis za manikir i pedikir :)
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
Оваа технологијата, што се користи во зградите со висока безбедност, стана поевтина... Тие ќе чинат меѓу 500 илјади и 3,5 милиони американски долари. Ami shto kje pravat klucharite???
Tehnologijata stanala poeftina zaradi bratskata i prijatelska Narodna Republika Kina. A i cenata na stanovite ne e neshto ekskluzivno... eh, nishto bez diktaturata na proletarijatot [;)]
Whitebaby Losho, losho, do sega kluchevite ti gi kradea... od sega prsti ke sechat. [:D]
slasa
quote:
Originally posted by Whitebaby
Losho, losho, do sega kluchevite ti gi kradea... od sega prsti ke sechat. [:D]
' dobre dojde slavke odamna ne te imam citanio [:)][:)]
Strelec
quote:
Originally posted by Whitebaby
Losho, losho, do sega kluchevite ti gi kradea... od sega prsti ke sechat. [:D]
A zamisli koga kje pochne so skeniranje na zenici!:) Togash ochi kje ti vadat!:)))
Whitebaby Dobro te najdov Slave. Tuka sum si jas... ama nemam vreme mnogu za postiranje. [:)] Kako si mi ti?
Whitebaby
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Whitebaby
Losho, losho, do sega kluchevite ti gi kradea... od sega prsti ke sechat. [:D]
A zamisli koga kje pochne so skeniranje na zenici!:) Togash ochi kje ti vadat!:)))
A zamisli i zenici i optechatoci... [:D]
zlotty_co_380 Ami ako si go izgori prstot nekoj, posle nemozi da vlezit vnatre,ili da se iseci neskajci. Tuka sto ke pravat?
Mara арно што не бараат и прсти од нозете!!![:D] ШАЛА НА СТРАНА - има уште некој слободен стан во зградана?[:D]