Реконструкција на Владата ќе има
Реконструкција на Владата ќе има
dejan „Да, ќе ја реконструирам Владата во октомври“, изјави Владо Бучковски, претседател на Владата на РМ.

А1 вчера објави дека Бучковски со реконструкцијата сака да обезбеди подобра позиција пред изборите. Планира земјоделството од ДУИ да го даде на СДСМ. Не бил задоволен од актуелниот министер.

Главната трансформација ќе ја изведува во транспорт и врски. Таму најверојатно треба да седне Стефче Јакимовски. Потврда за ова дојде и во интервјуто на претседателот на ЛДП, Пенов, за денешен „Дневник“.

Пенов кој беше изневерен за локалните избори од албанскиот партнер тврди, ДУИ ја намалува ефикасноста на Владата. Тој вели, ресорот транспорт и врски ДУИ конечно треба да го загуби, зашто изминативе 3 години покажа дека не го води ефикасно.

„Претпоставувам дека ќе биде тешко да се постигне таков политички договор поради што мислам дека ако таков договор нема, реконструкцијата не е потребна“ - изјави Ристо Пенов.

И ресорот земјоделство за Пенов исто така се покажал слаб. Пенов очекува дека и ДУИ ќе сака да изврши промена. Но, ако не се менува Министерството за транспорт, вели тој, ќе настане само персонална промена, а не вистинска реконструкција.

Од ДУИ негодуваат на изјавата на првиот човек на ЛДП. Тие велат дека не се разговарало досега за реконструкцијата.

„Таквите изјави се непринципиелни. Доколку г-нот Пенов има било какви забелешки, сметаме дека правично би било таквите забелешки да бидат доставени до нивниот коалиционен партнер СДСМ, кој што е наш политички коалиционен партнер во Владата“, вели Ермира Мехмети, портпарол на ДУИ.

А1 дознава дека претставниците на меѓународната заедница неодамна го советувале Ахмети дека ДУИ треба да е конструктивна и да не го уценува Бучковски при реконструкцијата.

Од Ахмети било побарано да предложи кадри за министри кои немаат дамки во минатото, а доколку нема такви, да предложи експерти или да им ги препушти местата на коалиционите партнери.

А1 објави дека и Бучковски вчера го известил Ахмети. Единствен кој зависи од волјата на ДУИ е Министерот за култура, доколку Ахмети се согласи да го земе овој ресор во замена за земјоделството кое сега го има.
http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=50192

Konecno, ama da ne ja utne rabotata kako prosliot pat...

Znaci DUI ke go dobie Ministerstvoto za Kultura!! Koj terorist ke predlozhi sega za da ni ja rasturi kulturata???
Jakov Jas slusnav od sigurni izvori deka glavnata rekonstrukcija ke se sluci vo Oktomvri 2006 koga ke se demontira celosnata vladina postava na celo so premierot i ke toa ke se smesti vo arhivite i starite vesnici. Neznam dali i Deki gi ima tie informacii.
dejan Ne sum cuel za nesto takvo...nemoj da im veruvas na Vecer:p
lav
quote:
Originally posted by Jakov
Jas slusnav od sigurni izvori deka glavnata rekonstrukcija ke se sluci vo Oktomvri 2006 koga ke se demontira celosnata vladina postava na celo so premierot i ke toa ke se smesti vo arhivite i starite vesnici. Neznam dali i Deki gi ima tie informacii.
Јас мислам дека порано тоа мора да се случи ...само поради искажаниве зборови на „државникот„ во 2002 година: На 15-ти Македонија повторно ќе се роди Добро вечер Струга! Ви носам топли поздрави од Гостивар, од Пробиштип, од Крива Паланка, од Гевгелија, од Кочани, од Берово, од Делчево и од секаде една единствена е пораката: храбро, решително, одважно, готови се, ситно бројат. Денот кој што долго го чекавме, денот на големата одлука се ближи. На 15-ти септември почитувани граѓани, се ќе биде во вашите раце. Вие ќе одлучите по кој пат Македонија ќе тргне: дали по патот кон иднината или кон провалијата. Едно е јасно дека вака како досега повеќе не може, повеќе не оди. Јасно е дека мора да се стави крај на ова лудило, на овој хаос, на оваа агонија. Сите темели, сите столбови на кои што се потпира нашата држава се разнишани и поткопани. Со години наназад се гордеевме со мирот во кој што живеевме, се гордеевме со меѓуетничката толеранција, со сожителството, со разбирањето кое што го имавме. Во тоа време се потсмеваа со терминот оаза на мирот. Велеа дека намерно го плашиме народот за да останеме на власт. Еве тие дојдоа на влас. И што направија? Ни донесоа војна, ни донесоа страдање, изгубени човечки животи, илјадници луѓе без огниште, без своите домови. Драги пријатели секој ден ги гледаме како се чукаат в гради и се прогласуваат за патриоти, се фалат со храброста на некои други луѓе кои што лежат во рововите, на некои туѓи изгубени животи. Не е патриотизам да се фалите и да ги праќате полицајците и војниците во војна. Вистинска, патриотска, одговорна, сериозна политика е да се спречи да дојде до војна, да го заштитите сопствениот народ од страдање и сопствената држава од растурање и рушење. Ги слушаме драги пријатели како прогласуваат, обзнануваат како во таа војна од минатата година сме победиле. Ако навистина победиле тогаш зошто и ден денсе се гине? Зошто и ден денес полицајците и војниците се како глинени гулаби? Зошто и ден денес ни киднапираат граѓани по патиштата? Ако навистина сме победиле во таа војна зошто сеуште една третина од македонската територија е вон било каква државна контрола? Ако навистина сме победиле зошто тогаш ни најавуваат, ни порачуваат дека не чекаат нови десетгодишни војни, нови страдања? Зарем тоа е иднината што му ја нудат на сопствениот народ? Почитувани граѓани, не е точно дека денеска се пука само во западна Македонија. Денес цела Македонија стана западна Македонија. Денес нема град каде што нема да видите криминалци како се шетаат слободно со пиштоли на појас затоа што не само што не се плашат од власта туку се во договор со власта и под заштита на власта. Денеска се пука и дење и ноќе, и на улица, и во кафани, и во ресторани. Денес Македонија стана црна точка за цела Европа, држава со најголем криминал и најголема корупција. Таму, почитувани граѓани во нивниот свет додека жените се договараат да организираат туристичко патување во Ерусалим, или пак шопинг во Дубаи, или да организираат некаков бал или прием, нити знаат, нити сакаат да знаат за маките со кои што се среќава секој наш човек. Драги пријатели денес во Македонија да се биде родител значи да се живее во страв, секој ден во страв. Да се плашиш што ќе му одговориш на детето кога навечер пред да излезе ќе ти побара пари за да купи една кока-кола, а ти пари немаш да му дадеш.[/size=4] Да се плашиш се додека се врати дома затоа што не знаеш таму каде што отишло дали нема да налета на некој силеџија и што ќе му се случи. Да се плашиш од почетокот на школска година оти треба книги да се купат, а пари за книги нема. Да се плашиш тогаш кога синот или ќерката ќе матурираат или дипломираат зошто знаеш дека работно место за него нема. Да живееш во страв дека ќе го земе пасошот и ќе отиде во странство на печалба. Да се плашиш, било да си татко, било да си мајка ако дојде време син во војска да испраќаш оти не знаеш каде ќе го пратат и што ќе го снајде. Драги пријатели овие три години навистина луѓе, нелуѓе се наоѓаат на чело на оваа држава. Тешко од оние што дење во цркви се молат, а ноќе крадени пари делат. Тешко од оние што сакаат држава да водат ама не за да ја градат туку за да ја крадат. Драги пријатели, сите овие дваесет луѓе што ги гледате пред вас на чело со Никола Поповски се луѓе што ја заслужуваат нашата заедничка доверба. Тоа се токму онакви луѓе какви што на Македонија и требаат. Денес на Македонија и требаат и памет, и знаење, и умеење, искуство, ентузијазам. Но, пред се и над се и требаат чесни луѓе. После 15-ти во Македонија мора да се знае кој е чесен, кој е криминалец, што е морал, што е неморал, што е законито, што е против законито. Кој заслужува почит, а кој мора да носи одговорност. Такви луѓе, луѓе кои што ја заслужуваат вашата почит се наоѓаат на оваа бина. Јас имам целосна довеба во сите нив. Јас знам дека и вие ќе ја дадете вашата доверба и ќе гласате за оваа листа. Драги пријатели вечерва овде гледајќи ве лице в лице, овде во Струга сакам јавно да ви ветам, јавно да ви дадам збор, јавно да ви се заколнам, дека на 15-ти ќе биде тоа што мора да биде. На [size=4]15-ти септември Македонија пак ќе се роди. На 15-ти септември Македонија ќе победи. Да живее Македонија Колку ли бил блиску до вистината ....мислам на денешнава ....СТВАРНО Е СО ОХОХО ВИЗИИ ......цк цк цк !!!.
трендафил Можеби пред 15 септември власта не лажеше, туку само е неспособна да го направи тоа што го сака. Полесно е да се бориш против луѓе од друга партија отколку против тие од сопствената. Без разлика дали се дел од октоподот (во времето на Црвенковски) или од пирамидата (актуелно со Бучковски). А најлесно е да се бориш со проблемите на збор (да не речам орално) кога не треба да ги решаваш или ствараш.
dejan SDS go kaze toa lav??
lav
quote:
Originally posted by dejan
SDS go kaze toa lav??
ДА и читај внимателно [url="http://www.sdsm.org.mk/default.asp?ItemID=55E1E0C302066D498724F8414E08BA5F"]овде[/url]
concrete Lav, nema potreba da se povtoruvame iljada pati.....site politicari lazat , a lazat isklucivo za pari, prema toa dzabe e sekoja ponatamosna diskusija. Ne gi potcenuvaj lugeto, ne sme nie nekolku ovde tie sto ja ispile seta mudrost, a tie budaletinki. Baska za nekoi sigurno znam deka epten se umni i razumni......( nekoi se bitangi do besvest, no takvi sekade ima i vo sekoja partija)!!!!! Verojatno ima nekoe sopce vo koe ke te viknat posle pobedata , ke ti raskazat nesto i kako sto e pisano po tie crkovnite knigi :KE TI SE PROSVETLI i stanuvas pogolem Papa od Papata , od tamu izlegivas miropomazan.....drugo objasnuvanje nema :):):):)!!!!
Jakov Aman Lav-e glava me zabole od crvenilovo. Sega da mi naleta nekoja tesko nejze.... :)
трендафил Кога ќе видиш дека за 4 години можеш неказнето да украдеш повеќе отколку да бидеш добар и да те избираат на повторни избори 20 години, резултатот е ваков каков што е. Додека народот не казни еден политичар на познатиот народен начин, па политичарите да почнат да се плашат од народот. До тогаш ќе имаме орални политичари. Јаки на уста, лоши на дела.
Jakov Narodot gi kaznuva politicarite, samo losa kazna im dava. Go kazni Ljupco so toa sto go smeni, ama mesto da mu dade fina kvalitetna kazna narodot go izglasa Branko mislejki deka na toj nacin ke go kaznat Ljubco. I sega so dobivme nisto. Dogodina pak ke go kaznuvame SDSM na toj nacin sto ke treba da go vratime Ljubco. Definitvno lso kaznuvame...kako narod.
BorisVM
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Jakov
Jas slusnav od sigurni izvori deka glavnata rekonstrukcija ke se sluci vo Oktomvri 2006 koga ke se demontira celosnata vladina postava na celo so premierot i ke toa ke se smesti vo arhivite i starite vesnici. Neznam dali i Deki gi ima tie informacii.
Јас мислам дека порано тоа мора да се случи ...само поради искажаниве зборови на „државникот„ во 2002 година: [i]На 15-ти Македонија повторно ќе се роди Добро вечер Струга! Ви носам топли поздрави од Гостивар, од Пробиштип, од Крива Паланка, од Гевгелија, од Кочани, од Берово, од Делчево и од секаде една единствена е пораката: храбро, решително, одважно, готови се, ситно бројат. Денот кој што долго го чекавме, денот на големата одлука се ближи. [
Lav, Ova e moja prva i posledna javna molba da ne pishuvash oboeno na forumov. Boite se koristat za potenciranje na eden mal, ovde chitaj mal mozhebi eden zbor dva, del od tekstot, a ne cel. Ako napishanoto drzhi voda, ludjeto kje go prochitaat i razberat bez da im se bodat ochite. Se nadevam deka nema da ima potreba za diskusija na ovaa moja molba.
slasa
quote:
Originally posted by Jakov
Narodot gi kaznuva politicarite, samo losa kazna im dava. Go kazni Ljupco so toa sto go smeni, ama mesto da mu dade fina kvalitetna kazna narodot go izglasa Branko mislejki deka na toj nacin ke go kaznat Ljubco. I sega so dobivme nisto. Dogodina pak ke go kaznuvame SDSM na toj nacin sto ke treba da go vratime Ljubco. Definitvno lso kaznuvame...kako narod.
A bre deca SDDali vie znaete sto drobite , Koj ke go kazni lupco ,Branko i zisto , Makedonija ima sudsjki sistem i tie treba da go kaznaat lupco , normalno ako imas dobri dokazi deka toj lupco napravil prekrsok , Sekoj grajganin na republika Makedonija ima pravo da go tuzi lupco , zosto ne go pravite toa , Branko nema nisto so nego . Lavcino , aj kazi koj ke e vodi Makedonija , Ti sigurno ne , Tuporkoski li ili nekoj si drugi , gledas na kojsne nie Bednici . Sto sakate vie site da Makedonija za 15 godini samostalnost da bide kako amerika ili Germanija , toa ne ide , treba da se pomine se so red pa da se sresi , Moe mislenje deka ke potrae uste 10 godini dodekan ie ke postigneme nekoje evropsko opsestvo . A ako menuvame vladi na sekoj mesec togas nema nisto da napravime . Koja i da dojde partija na vlast , koj i da dojde kako predsedatel na RM povejketo se se odlucuuva vo Brisel a ne vo Makedonija .
SLaCk Epa izvini i vazal da bil necij razlicno se odnesuval sekoj vazal.Pa luge i pod ropstvo ziveele pa nekoj bil podobar nekoj polos.Znaci tezata koj da bide vo Makedonija se ke si tece isto ne e dobra to est e pogresna.Mozebi nemase da bide mnooogu podobro ama ke bese podobro da imase posposobni i pozainteresirani politicari na vlast.A duri i da e taka pa jebi ga nova faca sakam da vidam da bide premier i novi faci vo parlamentot i novi partii da zbori nekoj drug a i ako ti e tezata deka site kradat pa daj i nekoj drug neka pokrade malce dosta edni te isti kradat 15 godini.
Jakov
quote:
Originally posted by slasa
quote:
Originally posted by Jakov
Narodot gi kaznuva politicarite, samo losa kazna im dava. Go kazni Ljupco so toa sto go smeni, ama mesto da mu dade fina kvalitetna kazna narodot go izglasa Branko mislejki deka na toj nacin ke go kaznat Ljubco. I sega so dobivme nisto. Dogodina pak ke go kaznuvame SDSM na toj nacin sto ke treba da go vratime Ljubco. Definitvno lso kaznuvame...kako narod.
A bre deca SDDali vie znaete sto drobite , Koj ke go kazni lupco ,Branko i zisto , Makedonija ima sudsjki sistem i tie treba da go kaznaat lupco , normalno ako imas dobri dokazi deka toj lupco napravil prekrsok , Sekoj grajganin na republika Makedonija ima pravo da go tuzi lupco , zosto ne go pravite toa , Branko nema nisto so nego .
Не такво казнување. На суд може да ги казнат ако краделе, убивале и други работи. Народот ќе ги казни за она што тие(Бранковци, Љубчовци) му го сториле нему. А му сториле многу мора да признаеме. 15 години не врткаат и не мавтаат ни ветуваат а ништо не исполнуваат. Децата нивни учат во Швајцарии, нашите седат без школо зашто и 600 денари за слободна карта се многу пари. Има доста за што треба да се казнат, на тој начин што ќе им се покаже патот ама не кон фотељите него кон Архив на Макеоднија, најдобро би било.
dejan
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by dejan
SDS go kaze toa lav??
ДА и читај внимателно [url="http://www.sdsm.org.mk/default.asp?ItemID=55E1E0C302066D498724F8414E08BA5F"]овде[/url]
Tie stvarno se SIK! Vidi go Branko vo taa slika! Licuva bozem saka da se nasmee.
dejan Znaci DUI ke ja brani Makedonija? ПО НАЈАВИТЕ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДАТА ДУИ го дава транспорт само за ресорот одбрана Демократската унија за интеграција ќе го даде Министерството за транспорт и врски само ако го добие Министерството за одбрана, дознава "Дневник". Високи извори од оваа партија велат дека тоа е единствениот услов под кој би го дале ресорот транспорт и врски, кој за нив е многу важен. Изворот вели дека со ваквата ротација не само што ќе добијат клучен ресор во годината кога Македонија ја очекува поканата за влез во НАТО туку и директно ДУИ ќе им возврати на либералдемократите за јавните напади дека ја намалуваат ефикасноста на Владата. Партијата на Али Ахмети, откако е на власт, при секоја реконструкција го бара Министерството за одбрана, кое сега и припаѓа на ЛДП. Премиерот Владо Бучковски завчера најави дека ќе ја реконструира Владата во октомври, но не даде никакви прецизни информации. Од неговиот Кабинет вчера изјавија дека коалициските преговори ќе почнат во почетокот на септември, за да може веќе во почетокот на октомври до Собранието да се достави новиот состав на Владата. Според владини извори, Бучковски сака да направи поединечна анализа за работата на секој министер, по што ќе оцени кој член од Владата ќе биде сменет или поставен на друга позиција. Единствено е сигурно дека ќе биде сменет министерот за земјоделство Садула Дураку, кој според премиерот покажал многу слаби резултати. Портпаролката на ДУИ Ермира Мехмети вчера изјави дека во партијата се уште нема никакви преговори за реконструкција на владиниот кабинет. Лидерот на ЛДП Ристо Пенов изјави дека конечно ДУИ треба да го отстапи секторот транспорт и врски, бидејќи изминативе три години се покажа дека нема доволно способен кадар да го води овој ресор. Според Пенов, ако ДУИ не се согласи со тоа, реконструкција воопшто не треба да има.
трендафил Изгледа дека проблемот не е во министрите, туку во партиите што стојат зад нив. Затоа не верувам дека реконструкцијата ќе помогне. Единствено што може да се направи како обид за да се поправи нешто, е нова влада. Јас лично не сум задоволен од работата во ниту еден ресор. Иначе, во интерес на власта е еднаш веќе да почне да работи за гласачите, а не само и само за себе. Доколку сака да има шанси на следните избори.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Единствено што може да се направи како обид за да се поправи нешто, е нова влада.
Ќе има нова влада...:) Можеби 2010 година!:)
Jakov a zasto da 2006 :) sega Pana ke uleta so edna opklaa. :)
Strelec ВО ЧЕТВРТОК СРЕДБА БУЧКОВСКИ - ПЕНОВ На маса Фондот за здравство и Катастарот Премиерот Владо Бучковски и Ристо Пенов, претседател на Либерално- демократската партија, во четврток ќе ги почнат разговорите за најавената октомвриска реконструкција во владиниот кабинет. Кадровските смени во Министерството за транспорт и за земјоделие ќе бидат почетните позиции од кои ќе започнат разговорите на двајцата претседатели, но од претседателот на ЛДП ќе се бара подготвеност за "ослободување" на челните позиции во Фондот за здравство и републичкиот Катастар. По најавите за реконструкција, партиите од коалиционата Влада ги покажаа своите интереси во идниот реконструиран кабинет. ЛДП отворено побара да го добие ресорот за транспорт и врски, ДУИ ја повлекува старата неостварена желба да раководат во одбраната, а во СДСМ сакаат да имаат министер за земјоделие. "Изјавите на претставници на ЛДП кои забележуваат на неефикасноста на министрите на ДУИ во транспортот и во земјоделието, не влијаат на работата на Владата. Во неа нема криза и јавно искажаните желби на партиите може да му ја олеснат работата на премиерот во најавената реконструкција", велат во кабинетот на премиерот Бучковски.
Jakov Najgolema greska ke napravi LDP ako ja otstapi odbrana, bez razlika dali ke odi vo racete na DUI ili SDSM. Manasievski moze e vkaov takov ama e podobar od site u taa kompanija, a mislam deka nema da dobijat nisto ako on ili Jakimovski odi u transport i vrski na godina dena pred izbori. Nemoze vo toj resor da se slucat krupni raboti za 12 meseci za da se kaze ete nie imamvme uspeh otkako dojdovme. Ako ja zadrzat odbrana u najmala raka pokanata za clenstvo vo NATO ke si ja stavat kako zasluga na svoja smetka, vaka ke treba da se percci kako se vikas eonoj izgubenion od DUI so e sega zamenik Rizvan Sulejmani.
dejan Nisto cudno od SDS.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Единствено што може да се направи како обид за да се поправи нешто, е нова влада.
Ќе има нова влада...:) Можеби 2010 година!:)
Сериозно ли си задоволен од работата на владата на Бучковски. Јас мислам дека ако беа јапонци, сите министри до сега ќе извршеа харикири. Министерката за правда затоа што во Тетово затвореници убија чувар, па побегнаа, а во Скопје затвореник уби затвореник со пиштол, па нечуен и незабележан побегна. Министерот за внатрешни затоа што не се фатени побегнатите, министерот за здравство затоа што почина пациент затоа што во болницата сите резерви на крв беа во неисправни кеси, и да не набројувам за сите да завршам со премиерот кој треба да си замине затоа што е задоволен од работата на министрите.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Сериозно ли си задоволен од работата на владата на Бучковски.
Боже чувај!? Само се плашам што во моментов ниту алтернативни решенија добри нема!
трендафил Сепак сум спремен да ризикувам. Иначе, доколку ДУИ, ЛДП и СДСМ во своите редови немаат подобри од сегашните министри, треба да се распуштат како партии.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...доколку ДУИ, ЛДП и СДСМ во своите редови немаат подобри од сегашните министри, треба да се распуштат како партии.
Навистина е така... Што е право, право е... А што е уште полошо, за опозиционите партии па уште повеќе важи таа работа!
трендафил Таман работа ако ова е најдоброто од Македонија. Сега уште ќе излезе дека опозицијата е виновна што власта е лоша, па затоа треба да ја казниме.
lav
quote:
Originally posted by BorisVM
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Jakov
Jas slusnav od sigurni izvori deka glavnata rekonstrukcija ke se sluci vo Oktomvri 2006 koga ke se demontira celosnata vladina postava na celo so premierot i ke toa ke se smesti vo arhivite i starite vesnici. Neznam dali i Deki gi ima tie informacii.
Јас мислам дека порано тоа мора да се случи ...само поради искажаниве зборови на „државникот„ во 2002 година: [i]На 15-ти Македонија повторно ќе се роди Добро вечер Струга! Ви носам топли поздрави од Гостивар, од Пробиштип, од Крива Паланка, од Гевгелија, од Кочани, од Берово, од Делчево и од секаде една единствена е пораката: храбро, решително, одважно, готови се, ситно бројат. Денот кој што долго го чекавме, денот на големата одлука се ближи. [
Lav, Ova e moja prva i posledna javna molba da ne pishuvash oboeno na forumov. Boite se koristat za potenciranje na eden mal, ovde chitaj mal mozhebi eden zbor dva, del od tekstot, a ne cel. Ako napishanoto drzhi voda, ludjeto kje go prochitaat i razberat bez da im se bodat ochite. Se nadevam deka nema da ima potreba za diskusija na ovaa moja molba.
Веќе ме опоменаа и се надевам дека забележи дека се „исправувам„ во пишувањето со бои ...кој патем кажано е единствен начин да ги „разбудам„ но и раздразнам Македонските БИКОВИ-гласачи кои се очебијно заспани. А „биковите„ сде дразнат со интезивна црвена боја. Таа и таква ми беше намерата и несакам да биде разбрана како провокација кон поединец или група од било кој ранг. Благодарам на одстапениот простор
Jakov Off Sto imas ti LAV-e protiv BIK-ovite....(ako mislis na horoskopi ke se karame).