Агим Красниќи
Агим Красниќи
трендафил
quote:
Повлечени потерниците против Красниќи
Миомир Серафиновиќ, А1 Телевизија


23.08.2005Агим Красниќи е слободен човек. Желбата му ја исполнија истражните органи, судијата го сослушал човекот кој цела година ги предводеше вооружените групи во скопско Кондово и ги повлекол сите потерници против Красниќи. МВР го прифатило тоа.

Каде е Агим Красниќи? Во Кондово не е. Неговиот брат Беким Красниќи вели дека е тука во Македонија некаде на одмор заедно со сопругата од Германија и ќерката.

Според нашите информации, работата била средена во четвртокот. Красниќи заедно со брат му и уште двајца од неговата група дошле во судот Скопје 1, поради реновирањето влегле од страничниот службен влез, набрзина дале исказ пред истражен судија на кого му ветиле дека нема да прават бељи.

Судијата го испрашувал за трите кривични пријави поднесени од МВР уште лани во септември - за носење оружје, киднапирање на еден другар и кражба.

Судот оценил, нема потреба за притвор и експресно ја повлекол потерницата, но ја продолжил истрагата за делата на Красниќи.

Дека потерницата, и меѓународна и македонска, се повлечени потврдуваат и во МВР. Но, оттаму не даваат изјави за да не се мешале во судството.

Не сакаат да кажат ниту дали навистина за ваквата кондовска разврска преговарал и заменик-министерот за внатрешни работи Фатмир Дехари, кој во средата во пицеријата „Фа-Фа“ се видел и разговарал со Красниќи. Ден подоцна за него веќе немаше потерници.

Ова е скандал во кој е вмешана полицијата, политички договор кој ги суспендира законите, критикува поранешниот прв полицаец Трајанов, кој прв јавно ја соопшти информацијата.

„Факт е дека во цела оваа операција биле вклучени голем број луѓе и досега успешно ги сокриваат сите овие информации од јавноста, меѓутоа веќе денеска ќе имаме потврда дека сите овие работи се направени“, изјави Павле Трајанов, претседател на ДС и поранешен министер за внатрешни работи.

„Тие можат сега да изнесат друга приказна, да речат дека се јавил доброволно итн., меѓутоа повеќе од јасно е дека сите натамошни постапки, сите обвиненија против Агим Красниќи и сите оние со него ќе бидат повлечени и можеби ќе се прави некоја фарса на судска постапка да се докаже дека тој не сторил кривични дела“, додаде Трајанов.

Опозицијата уште еднаш обвини - Кондово е игра на власта.

„Ова е уште еден црн ден за македонската демократија и голем срам за РМ“, вели Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ја прашувам Владата на РМ: До кога планира да биде заложник на ДУИ со една единствена цел, да остане на власт, а притоа деструктивно да работи против сопствената држава и против сопствениот народ“, рече Весна Јаневска, в.д. претседател на ВМРО НП.

За останатите дела, како што се раководење со вооружените групи, подготвување бунт, шетање со калашњикови и закани за напад врз Скопје имало истраги, тврдат во МВР.

Судот и обвинителството засега молчат. Молчеа и во декември, кога набрзина се среди предреферендумската криза во Кондово, а Красниќи и тогаш и сега замина од селото.Да не беа потерниците на МВР ставени на интернет страна, јавноста веројатно не ќе знаеше за најновото дело на ДУИ, ЛДП и СДСМ. Конечно изгледа дојде време, како што нели рече претседателот Црвенковски по седницата на Советот за безбедност, да се реши проблемот Кондово. Очигледно е дека Красниќи си ја заврши прљавата работа за која беше најмен од актуелната власт и сега му е овозможено да замине на Косово (од каде што и дојде). Веројатно е побогат, на сметка на македонските даночни обврзници против кои и работеше. Можеби ќе се врати на изборите да помогне како активист на некоја од партиите во власта.
Уште еден „голем“ успех на БУЧКОВИСТИТЕ. Законите важат само за Македонците.


Jakov """Nisto ne si razbral ti Trendafile"...toa e prodolzenie na mudrata politika koja od ovaa mala zemja napravi svoevremeno Oaza na mirot na ovie prostori. Komu denes vo ekot na ekonomskiot i stopanskiot procut, koga Makedonija tropa(gi iskrsi od tropanje) portite na NATO i EU mu treba nov konflikt. Povtorno nasiot vrv(tup, ali vrv) ja pokazva sirocinata i pitomosta na Makedonskiot duh. Zarem vredi sudbinata na Makedonija kolku eden mocko od 22 godini. Ne Trendafile ne vredi i zatoa naseto vodstvo misli poveke i posiroko misli na site gragani na ovaa drzava, a ne kako jas ti i nam slicnite, koi mislime samo zasebe i uste nekolkumina okolu nas.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
"""Nisto ne si razbral ti Trendafile"...toa e prodolzenie na mudrata politika koja od ovaa mala zemja napravi svoevremeno Oaza na mirot na ovie prostori. Komu denes vo ekot na ekonomskiot i stopanskiot procut, koga Makedonija tropa(gi iskrsi od tropanje) portite na NATO i EU mu treba nov konflikt. Povtorno nasiot vrv(tup, ali vrv) ja pokazva sirocinata i pitomosta na Makedonskiot duh. Zarem vredi sudbinata na Makedonija kolku eden mocko od 22 godini. Ne Trendafile ne vredi i zatoa naseto vodstvo misli poveke i posiroko misli na site gragani na ovaa drzava, a ne kako jas ti i nam slicnite, koi mislime samo zasebe i uste nekolkumina okolu nas.
Дали сета оваа „мудро„ зготвена папазјанија во државава ...повеќе не соодвествува ли на веќе отворената тема за СИЛУВАЊЕ НА ЗДРАВИОТ МАКЕДОНСКИ РАЗУМ , акоја е „префрлена„ дури на 4-тата страна од овој Форум? Сакате и други форми на замачкување на очебијната немоќ (импотентност) на Владата но и премиерот , пред себе си но и пред Нацијата да каже и расчисти притоа поставајќи си го КЛУЧНОТО ПРАШАЊЕ на кое сите ќе (му) дадат одговор на ИЗБОРИТЕ : ДАЛИ ПОВЕЌЕ ЈА САКА Македонија од голата ВЛАСТ , а за која ...мислам на овааа (скриена) болка дури дознал и „пациентот„ со Швајцарска тапија (и негов коаљиционен партнер) дека нешто со умот не му е во ред...и за тоа прима(л) ИНВАЛИДСКА ПЕНЗИЈА.
трендафил Основната политика на миротворците или државотворци, како се` веќе самите не се нарекуваат луѓето од политичко финансијската олигархија, кон Албанците е изгледа дека ако сакаат да те силуваат, дај им доброволно. За да не бидеш силуван, де. Каква разлика во односот на ДУИ, ЛДП и СДСМ кон Диме Поштарот кој беше егзекутиран и кон Агим Красниќи. Диме беше поранешен ситен криминалец кој во војната беше бранител (прво полицијски резервист, а за негова несреќа потоа еден од Лавовите). Агим пак во војната беше во УЧК, војската што ја донесе оваа коалиција на власт.
concrete Sto slusam , go pustile za da si odi na odmor ?????
Pina A be sho ve boli gajle za ovoj mangup. Vazhno onoj srpskiot pop e vo zatvor, pa sega drzhavata ni e mnogu pobezbedna. Lugjeto vo vlasta si ja vrshat rabotata 24/7.
Tik Tak uhh sto ne bese i ovoj nekoj pop,egzarh ili whatever barem u zatvor ke go stavea,vaka posle "zasluzeniot" odmor 100% ke stene minister za kidnapiranje cajkani so 2 nedeli kurs po pendrak...nazdravie!
Enigma Sega, CHIJ E SRAMOT? KOI SE PREDAVNICITE NA MEKEDONIJA? Ako ova ne e povod za duhovno obedinenie na narodot, togash neznam shto drugo bi mozhelo da bide?! Shto chekate? Vistina vi velam podobro i pobezopasno za Makedonija e crkvata da bide pod jurizdikcija na SPC, otkolku Albancite da sproveduvaat anarhija na koja makedonskata drzhavna vlast i se potchinuva. AMNESTIJA ZA KRASNIKJI?! Ako go dozvolite ova, VAM - MAKEDONSKI MAZHI VI GOVORAM, SITE KJE PADNETE VO KATEGORIJATA NA PREDAVNICI. SEGA TREBA DA SE ORGANIZIRAAT PROTESTI I DA NE PRESTANAT SE DODEKA ZLOSTORNIKOT NE E PIKNAT V ZATVOR, A CRVENKOVSKI NADVOR OD KABINETOT NA VLADATA, KAKO I SITE PARTII:SDSM, DUI I SE OD POCHETOK DO KRAJ, NO PRETHODNO NARODOT TREBA DA IZBERE NE PRETSEDATEL, A VLADETEL (SAMODRZHEC), KOJ E PRAVOSLAVEN, OBRAZOVAN I VLIJATELEN MAKEDONEC, PA NEKA E I OD DIJSPORATA. Go chuvte Vartolomej i Aleksej, kako i siot pravoslaven svet. BIDETE PRAVOSLAVNI I CHUJTE GO BOZHJIOT GLAS, KOJ VE POVIKUVA DA GO OSLOBODITE VLADIKATA JOVAN. Ako sakate duhovno obedinenie, TREBA DUHOVNO DA SE OBEDINIME VO BOGA SO SIOT PRAVOSLAVEN SVET. BEZ DUHOVNO OBEDINENIE VOZMOZHNO E SAMO NACIONALNO RAZEDINENIE I PROPAST NA DRZHAVATA. Jas mislam deka edinstven izlez na Makedonija e duhovno i poltichki da zdruzhi sili so Srbija protiv albanzmot i zapadnata masonerija, pa togash bi videle dali Krasnikji bi mozhel da pisne, a ne na odmor da odi. Vo takov sluchaj, ako ne za nekolku godini, so garancija za nekolku decenii MPC bi bila PRIZNATA AVTOKEFALNA CRKVA. OSLOBODETE GO VLADIKATA JOVAN!
concrete "Vistina vi velam podobro i pobezopasno za Makedonija e crkvata da bide pod jurizdikcija na SPC, otkolku Albancite da sproveduvaat anarhija na koja makedonskata drzhavna vlast i se potchinuva. " Enigma,te smetam za poinformirana...pa SPC istoriski si go zezna svojot sopstven Srpski narod, od kade pa sega i nas da ne opravi. Problemot so Krasniki i celata taa bratija ee druga cinija, a vo princip nevospitano e da se gleda vo tugjata cinija. Ke go resime i toa , ova e trka so vreme ,se nadevam deka ke go imame dovolno, kako se ke zavrsi neveruvam deka nekoj moze da znae....... Inaki Pravoslavniot svet e samo PRVOSLAVEN , no PRAVEDEN sigurno ne e, nitu dobronameren, duri ni prema samiot sebe, postojano rabotejki vo korist na sopstvenata steta.....uporno i tvrdoglavo.....ako treba nekoj da se obedini ,treba Pravoslavniot Svet da se obedini so nas.. se pomaga slabiot i toj vo maka, a ne se tera da kolenici za da ja dobie pomosta..uste poveke koga po Pravda na Boga e vo PRAVO!!!! A za Jovan samo katran i perja..i da bide sreken , ako na toa ostane.......si znae toj mnogu dobro zosto.......se nadevam deka i ti i nekoi kako tebe eden den ke svatat....ako svatat , ako ne Boze moj !!!!
Enigma Concrete, Za eden chovek, koj ne zhivee vo Crkvata, a da govori kako treba da se obedini pravoslavniot svet, navistina nema smisla. Od kade dojde do takov zakluchok deka pravoslavniot svet treba so nas da se obedini? Vistina ti velam, toj mozhe i bez nas, no nie ne mozheme bez nego, dokolku se definirame kako pravoslaven narod. Jas ne rekov deka srpskiot narod kje ne "opravi", tuku vo duhoven i politichki sojuz i toj i nashiot narod kje mozhe da se podigne i ispravi. Makedonija e premala, duhovno, politichki, voeno i ekonomski slaba, za da mozhe da opstane sama. Shto znaesh ti za pravednosta na pravoslavniot svet, KOGA SAM VO NEGO NE ZHIVEESH? Pravoslavniot hristijanin SEKOGASH MOZHE PRED BOGA DA PADNE NA KOLENICI. Ete, zatoa shto odite GORDI SO DIGNATI GLAVI, IMAME NEPRIZNATA CRKVA I NEPRIZNATO IME NA DRZHAVATA. ZA NEPRAVDATA STORENA VRZ VLADIKATA JOVAN, MAKEDONIJA KJE SE RASPLATI! GOSPOD NE E MACHKA, ZA VEDNASH DA IZDRASKA, NO VO SVOE VREME NA SITE, SE KJE VI BIDE JASNO.
Jakov
quote:
Jas mislam deka edinstven izlez na Makedonija e duhovno i poltichki da zdruzhi sili so Srbija protiv albanzmot i zapadnata masonerija,
70 godini bevme vo sojuz so Srbija. 25 vo nevencan brak i 50 vo bratski vrski, pa eve ne sega na koe deredze sme dojdeni. Od tie braka i nivnata ljubov ni ostanaa okolu 150 000 Kosovari. Znaci ne ALbanci kako narod nego Kosovari kako luge dojdeni od eden region koj se vika Kosovo. Od tie pravoslavni braka koi koga si go cistea dvorot, restoto go prakaa navamu.
quote:
Makedonija e premala, duhovno, politichki, voeno i ekonomski slaba, za da mozhe da opstane sama.
Vo edna prilika napisav ama neznam dali bese javno ili na PM. Za Makedonija i nejzinoto mesto na Balkanot. Cicko Nikola Pasik umre so verba vo svojata najgoelma izjava deka "Na Balkanot nema mesto za 4ta slovenska drzava" i kako sekoj golem srpski politicar na kraj ja utna da ne recam se zaeba. Istorijata pokaza deka mesto ima i toa mesto i pripaga na Makedonija. Mala, grbava, kuca, sakata ama se trkala i da se nadovorzam na trkata so vremeto.....tolku "umesno" se trka(la) sto sekoj den se poveke lici na Zhelkata od prikaznata za Zajakot i Zhelkata i nivnata (ne)ramnopravna trka. Se izvinuvam za digresijata i otstapuvanjeto od temata.
Enigma Jakov, Na vakvo "deredzhe" dojdovme ne poradi Srbija, tuku zaradi sopstvenoto bezumstvo. Ete, povekje od edna decenija Makedonija ne e vo nikakov sojuz so Srbija, i shto imame povekje od anarhija? Zoshto Makedonija gi primi Kosovarite ili Srbija e vinovna za toa? Prikaznata za zajakot i zhelkata ne naogja mesto vo realnosta na Makedonija, zashto drzhavata, koja se trkala kje se strkala vo prvata provalija, a taa shto planski i organizirano se gradi, dvizhi i nadgraduva kje opstane.
concrete
quote:
Originally posted by Enigma
Concrete, Za eden chovek, koj ne zhivee vo Crkvata, a da govori kako treba da se obedini pravoslavniot svet, navistina nema smisla. Od kade dojde do takov zakluchok deka pravoslavniot svet treba so nas da se obedini? Vistina ti velam, toj mozhe i bez nas, no nie ne mozheme bez nego, dokolku se definirame kako pravoslaven narod. Jas ne rekov deka srpskiot narod kje ne "opravi", tuku vo duhoven i politichki sojuz i toj i nashiot narod kje mozhe da se podigne i ispravi. Makedonija e premala, duhovno, politichki, voeno i ekonomski slaba, za da mozhe da opstane sama. Shto znaesh ti za pravednosta na pravoslavniot svet, KOGA SAM VO NEGO NE ZHIVEESH? Pravoslavniot hristijanin SEKOGASH MOZHE PRED BOGA DA PADNE NA KOLENICI. Ete, zatoa shto odite GORDI SO DIGNATI GLAVI, IMAME NEPRIZNATA CRKVA I NEPRIZNATO IME NA DRZHAVATA. ZA NEPRAVDATA STORENA VRZ VLADIKATA JOVAN, MAKEDONIJA KJE SE RASPLATI! GOSPOD NE E MACHKA, ZA VEDNASH DA IZDRASKA, NO VO SVOE VREME NA SITE, SE KJE VI BIDE JASNO.
Ako e Makedonija mala i premala i PRAVOSLAVNIOT SVET MOZE DA OPSTANE bez nea , togas zabludena moja za nego NEMA nadez........,a kaj jas ziveam....da ne imas nekoja kristalna topka.... Hristijaninot moze , ama ne mora da padne na kolenici ni pred Boga , ako toj gi deli svoite ceda po nekoj mnogu prizemen od nekoi popovi definiran kriterium, sto sigurno ne go pravi...pa zatoa ne gi maftaj lugeto ko nekoj Bordzija vo Papska odora......i ne im kazuvaj prikazni za toa koj e pravoslaven hristijanin , a koj ne !!!!! A bidi sigurna deka na Boga mnogu mu se podragi tie sto GORDO so DIGNATA glava go imaat vo srcata svoi, odkolku samopovikanite PRIZNAVACI koi obicno go nosat vo debelite stomaci....i povtorno i ovde za Jovana tvoj samo katran i perja......i ke bide sreken , ako na toa ostane....
concrete A Krasniki si tera li si tera odmor , na nepoznato mesto, da ne e na isto toplo more vo komsiluk na Ljubco ??? Slusam i edna gospoga koja vo sekoja normalna drzava odamna bi siela kebinja za vojska vo nekoja zandana, raskazuva nekoi basni za nekoe nezavisno sudstvo.....vo koe istraznite sudii rabotat vo kafanski dekor i vo sitni saati....,a nie so Enigma PRAVOSLAVIE bistrime....eh sto ti e zivot !!!!!! Ah.da, da dodadam za Enigma...ne e Srbija kriva sto gi primi Makedonija kosovarite, tuku e taa kriva sto gi "primi" svoite 300.000 Srbi vo Srpskiot kotel.....pa sega i e potrebna nova "beskrajna" prikazna za da ne se razbudat i kazat " a be kade jas toa ziveam neka si e...mater???"
Strelec Црвенковски го осудува ослободувањето на Красниќи Претседателот Црвенковски, како што се вели во соопштението од неговиот кабинет, инсистира на итно расчистување на целата ситуација, со оглед на тоа што „станува збор за безбедносен проблем кој трае подолг период, а со цел да се избегнат пошироки и подолгорочни последици кои би можеле да настанат." Во врска со случајот Красниќи и Кондово претседателот Црвенковски минатиот месец свика седница на Советот за национална безбедност, по која изјави дека безбедносните органи имаат инструкции да дејствуваат во најкус рок. „Беше заклучено дека Министерството за внатрешни работи треба да ги преземе сите неопходни мерки за да успее во најкус можен рок, овие лица, кои се познати сторители на кривични дела, а за кои што постојат и судски пресуди, бидат изведени пред лицето на правдата." Полицијата го бараше Красниќи за кривични дела противправно лишување од слобода, за нелегално поседување оружје, за тешки кражби, за предизвикување општа опасност и за разбојништво. Договор? Во денешното соопштение претседателот Црвенковски укажува дека разврската со Красниќи значи дека институциите презеле активности целосно спротивни со заклучоците донесени на седницата на Советот за безбедност посветена на настаните во Кондово. Инаку појавувањето на Красниќи пред истражниот судија, кој потоа ги повлекол потерниците против него, безмалку сите политички субјекти во Македонија го интерпретираат како резултат на политички договор во Владата меѓу СДСМ и ДУИ. Претставници на СДСМ ги негираа овие обвинувања, а одговорноста ја префрлија на судската власт за која велат дека е независна од извршната. Денешнота реакција на претседателот Црвенковски, за посматрачите претставува и уште една потврда дека се продлабочуваат разликите меѓу претседателот на државата и премиерот.
toni_a dali e taka,neznam i ke si pokaze vremeto: slusnav nekoj "muabet" deka momentalnata sostojba so naseto "sakano malcinstvo" (rigorozno) ke se promeni otkako ke dobie MK eden dolgo ocekuvan odgovor od EU...
Enigma
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Enigma
Concrete, Za eden chovek, koj ne zhivee vo Crkvata, a da govori kako treba da se obedini pravoslavniot svet, navistina nema smisla. Od kade dojde do takov zakluchok deka pravoslavniot svet treba so nas da se obedini? Vistina ti velam, toj mozhe i bez nas, no nie ne mozheme bez nego, dokolku se definirame kako pravoslaven narod. Jas ne rekov deka srpskiot narod kje ne "opravi", tuku vo duhoven i politichki sojuz i toj i nashiot narod kje mozhe da se podigne i ispravi. Makedonija e premala, duhovno, politichki, voeno i ekonomski slaba, za da mozhe da opstane sama. Shto znaesh ti za pravednosta na pravoslavniot svet, KOGA SAM VO NEGO NE ZHIVEESH? Pravoslavniot hristijanin SEKOGASH MOZHE PRED BOGA DA PADNE NA KOLENICI. Ete, zatoa shto odite GORDI SO DIGNATI GLAVI, IMAME NEPRIZNATA CRKVA I NEPRIZNATO IME NA DRZHAVATA. ZA NEPRAVDATA STORENA VRZ VLADIKATA JOVAN, MAKEDONIJA KJE SE RASPLATI! GOSPOD NE E MACHKA, ZA VEDNASH DA IZDRASKA, NO VO SVOE VREME NA SITE, SE KJE VI BIDE JASNO.
Ako e Makedonija mala i premala i PRAVOSLAVNIOT SVET MOZE DA OPSTANE bez nea , togas zabludena moja za nego NEMA nadez........,a kaj jas ziveam....da ne imas nekoja kristalna topka.... Hristijaninot moze , ama ne mora da padne na kolenici ni pred Boga , ako toj gi deli svoite ceda po nekoj mnogu prizemen od nekoi popovi definiran kriterium, sto sigurno ne go pravi...pa zatoa ne gi maftaj lugeto ko nekoj Bordzija vo Papska odora......i ne im kazuvaj prikazni za toa koj e pravoslaven hristijanin , a koj ne !!!!! A bidi sigurna deka na Boga mnogu mu se podragi tie sto GORDO so DIGNATA glava go imaat vo srcata svoi, odkolku samopovikanite PRIZNAVACI koi obicno go nosat vo debelite stomaci....i povtorno i ovde za Jovana tvoj samo katran i perja......i ke bide sreken , ako na toa ostane....
ZA TVOJA INFORMACIJA, GORDOSTA E SMRTEN GREV! A CHOVEK, KOJ NEMA POIM ZA HRISTIJANSKOTO UCHENJE NA CRKVATA, PODOBRO E DA MOLCHI, OTKOLKU DA JA PUSHTA SVOJATA NEPROMOSLENOST NA SLOBODA. VO GORDOTO SRCE NEMA MESTO ZA BOGA, NI ZA LJUBOV. TVOJATA ZAMISLENA "GORDA LJUBOV" SE VIKA SAMOLJUBIE I SUETA. P.S. Za Srbija i nejzinata "vina" pred Makedonija, ne si vo pravo. Makedoncite mozhele da stanat vo VOJNA PROTIV SEKOJ OKUPATOR, no ne go storile toa, isto kako shto go dozvolija Ramkoviot dogovor, pa sega Srbija i eden vladika vi se vinovni.
toni_a da gi nemase srbite nemase da imame problemi so crkvata...znaci srbite se vinovni!!! (a pomalku i grcite...) prvin srbite ke bidat kazneti za iljadnicite od niv storeni zlostorstva,ubistva,machenja,siluvanja,...!!!!! pa potoa moze nie za eden "covek" praten na pauza za nekoja god. da bideme kazneti!
Jakov
quote:
Originally posted by Enigma
Jakov, Na vakvo "deredzhe" dojdovme ne poradi Srbija, tuku zaradi sopstvenoto bezumstvo. Ete, povekje od edna decenija Makedonija ne e vo nikakov sojuz so Srbija, i shto imame povekje od anarhija? Zoshto Makedonija gi primi Kosovarite ili Srbija e vinovna za toa? Prikaznata za zajakot i zhelkata ne naogja mesto vo realnosta na Makedonija, zashto drzhavata, koja se trkala kje se strkala vo prvata provalija, a taa shto planski i organizirano se gradi, dvizhi i nadgraduva kje opstane.
.Poveke od edna decenija papocnata vrska kon sever e samo nevidliva no ne znaci deka ne postoi. Kriminalno- svercerskite vrski na vrhushkive navlast se poveke od vidlivi za toj sto saka da vidi. Poslednive 15 godini ako veke prasuvas Makeodnija najgolemite problemi gi imase so Srbija. Srbija se opirase na priznavanjeto, se opirase na imeto RM pa ne prizna pod BJRM. Nie go krsevme embargoto vo nivna korist tie ni vovoeduvaa vlezni taksi, soobrakajni dozvoli i slicni zaebancii, za politicki i crkovni raboti ne ti zboram zasto premnogu dobro gi poznavas. Makedonija gi primi Kosovarite od isti pricini od koi im go dade Prohor Pcinski na Srbija.
concrete [quote]Originally posted by Enigma
[quote]Originally posted by concrete
[quote]Originally posted by Enigma Imas pravo,podobro so nekoj kako tebe da ne se razgovara.....ke me odvois od hristijanstvoto...vesta si vo toa ....
Enigma
quote:
Originally posted by concrete
[quote]Originally posted by Enigma
[quote]Originally posted by concrete
[quote]Originally posted by Enigma Imas pravo,podobro so nekoj kako tebe da ne se razgovara.....ke me odvois od hristijanstvoto...vesta si vo toa ....
Za nekoj da te odvoi od hristijanstvoto, najprvin bi trebalo da go usvoish.
Strelec Vranishkovski, abe mnogu si grub... So site ovde se raspravash, a mnogumina i gi navreduvash... Se prashuvam, ima li navistina neshto Hristijansko vo tebe, ili samo glumish!?
lav
quote:
Originally posted by toni_a
da gi nemase srbite nemase da imame problemi so crkvata...znaci srbite se vinovni!!! (a pomalku i grcite...) prvin srbite ke bidat kazneti za iljadnicite od niv storeni zlostorstva,ubistva,machenja,siluvanja,...!!!!! pa potoa moze nie za eden "covek" praten na pauza za nekoja god. da bideme kazneti!
Србите се само „гласноговорници„ на грчиштата и нивната црква и држава (која само со помош на ЕУ парите стана она што денес го гледаме) ..односно како тие ги нарекуваа своевремено Словенците во 1990 година КОЊУШАРИ ама не австриски туку (сега) грчки. Тие само ја одработуваат најпљавата работа за грчките господари. Барем да имаа посебен т.е. безвизен режим во однос на нас при влезот во Егејска Макеоднија , а она исто му е. Но тоа е нивен избор нели???.
concrete
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by concrete
[quote]Originally posted by Enigma
[quote]Originally posted by concrete
[quote]Originally posted by Enigma Imas pravo,podobro so nekoj kako tebe da ne se razgovara.....ke me odvois od hristijanstvoto...vesta si vo toa ....
Za nekoj da te odvoi od hristijanstvoto, najprvin bi trebalo da go usvoish.
Probav ubavo da se razdelime, ama nekoj koga ima pogana usta, ja ima i toa tie....prvo mome mlado milion godini pred da se "prosvetlis" i stanes krstonosec protiv Makedonskata Pravoslavna Crkva, krsten sum jas od nekoj , koj godini posle zagina od "srpska bozja raka" na patot Prilep-Skopje.........brkaj si ja ti svojata svojata rabota.......pa sekoj so svojot um i razum...ima koj da sudi....
Jakov
quote:
Originally posted by lav
[quote]Originally posted by toni_a
Србите се само „гласноговорници„ на грчиштата и нивната црква и држава (која само со помош на ЕУ парите стана она што денес го гледаме) ..односно како тие ги нарекуваа своевремено Словенците во 1990 година КОЊУШАРИ ама не австриски туку (сега) грчки. Тие само ја одработуваат најпљавата работа за грчките господари. Барем да имаа посебен т.е. безвизен режим во однос на нас при влезот во Егејска Макеоднија , а она исто му е. Но тоа е нивен избор нели???.
Ednas zamoliv, site onie koi veruvaat deka Srbite se do tolku zeleni i naivni pa samo im ja vrsat rabotata na Grcite da dignat raka, nikoj ne krena raka. A cesto i kaj povekemina ja gledam istata projava. Zarem navistina veruvate deka Srbite ustvari goltaat gorclivi knedli i srce im se kine od bolka sto moraat ova da ni go pravat(a ne sakaat) i go pravat samo zasto nimGrcite im rekle ili gi naterale. [:(]
lav
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by lav
[quote]Originally posted by toni_a
Србите се само „гласноговорници„ на грчиштата и нивната црква и држава (која само со помош на ЕУ парите стана она што денес го гледаме) ..односно како тие ги нарекуваа своевремено Словенците во 1990 година КОЊУШАРИ ама не австриски туку (сега) грчки. Тие само ја одработуваат најпљавата работа за грчките господари. Барем да имаа посебен т.е. безвизен режим во однос на нас при влезот во Егејска Макеоднија , а она исто му е. Но тоа е нивен избор нели???.
Ednas zamoliv, site onie koi veruvaat deka Srbite se do tolku zeleni i naivni pa samo im ja vrsat rabotata na Grcite da dignat raka, nikoj ne krena raka. A cesto i kaj povekemina ja gledam istata projava. Zarem navistina veruvate deka Srbite ustvari goltaat gorclivi knedli i srce im se kine od bolka sto moraat ova da ni go pravat(a ne sakaat) i go pravat samo zasto nimGrcite im rekle ili gi naterale. [:(]
Јас повеќе би сакал ова да го наречам КООПЕРАЦИЈА (меѓусебна соработка) против заедничкиот непријател т.е. Македонската Држава....за кој едните мислат оти им ја „крадеме„ територијата , а за другите „нивната„ Историја ...врз која немаат валидна тапија ..освен тврдењето без ничие противење ( се мисли на Македонците) дека само тие се наследници на Македонската Историја нагласено мислам на Античката. пс Околу „кревањето„ рака ....Јас најверојатно не сум го прочитал тој твој текст и молам ...ако е уште актуелен на Форумов ...да ми го посочиш каде се наоѓа за да го прочитам и макар со задоцнение да коментирам. Благодарам
toni_a kako i da e... bez zelba nema uspeh,a gledam golema zelba imaat i dvete strani pa ni prakaat duri i ENIGMATICNI cestitki.
toni_a Красниќи се сонча во Струга Чаршијата шпекулира дека до крај биле исполнети барањата на кондовецот и оти државата "паднала" на неговите закани дека ќе го бомбардира Скопје со оружјето, што тие го имале поставено во атарот на селото и му платила десет милиони евра http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=15596
concrete Ajde bre toni_a...deset milioni evra, aj ne se zanesuvaj.....eve so popust 50% ,za 5 milioni ke se smiluvam i nema da go "odduvam" Skopje od liceto na planetava , zaedno so Kondovo i bliskiot Saraj...i pumpata 7 braka :):):)!!!!! Kaj gi davaat toa parite da potpisam ,da ja isplatam avantata , pa grejmo na odmor :):):)!!!!
Inkognito Arno ama mozheme da se gordeeme so "nezavisnoto" sudstvo na Kecarska [xx(] Кацарска: Доказ за независноста на судството Повлекувањето на одлуката за притвор на кондовецот Агим Красниќи и неговите другари и повлекувањето на потерниците не е политичка одлука, туку, напротив, уште еден доказ дека во државава имаме независно судство, изјави вчера Добрила Кацарска, претседателка на Основен суд 1 во Скопје. Таа тврди дека Красниќи пред неколку дена сам им се предал на судските власти и без присуство на полиција се пријавил за разговор кај истражен судија, на кој присуствувал и заменик-јавен обвинител. За неговото пуштање на слобода одлучил истражниот судија по претходно барање на одбраната. Судијата проценил дека Красниќи во секој момент ќе му биде достапен на судот и дека нема да влијае на понатамошната постапка, која ќе се води против него. Врз основа на тоа што Красниќи станал достапен на судските власти, должност на судијата била да ги повлече домашната и меѓународната потерница. Претседателката на судот на вчерашната прес конференција не одговори на ниту едно новинарско прашање. Кацарска не сакаше да го соопшти името на истражниот судија, кој го испрашувал Красниќи сметајќи дека тоа е ирелевентно, а не одговори ни дали еден истражен судија ги води сите предмети на Красниќи и како можеле наеднаш да се повлечат сите потерници. Претседателката на судот не кажа дали Красниќи го предал пасошот, а не ја удостои јавноста ниту со одговор за тоа дали одбраната дала некакви гаранции дека Красниќи ќе му биде достапен на судот. - Ако не биде достапен, повторно ќе биде покрената потерница - кратко одговори Кацарска. (Н.М.) http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2844&stID=61702
concrete [quote]Originally posted by Inkognito
Arno ama mozheme da se gordeeme so "nezavisnoto" sudstvo na Kecarska [xx(] Кацарска: Доказ за независноста на судството Taka li se vikala , pogore napisav: A Krasniki si tera li si tera odmor , na nepoznato mesto, da ne e na isto toplo more vo komsiluk na Ljubco ??? Slusam i edna gospoga koja vo sekoja normalna drzava odamna bi siela kebinja za vojska vo nekoja zandana, raskazuva nekoi basni za nekoe nezavisno sudstvo.....vo koe istraznite sudii rabotat vo kafanski dekor i vo sitni saati....,
toni_a
quote:
Originally posted by concrete
Ajde bre toni_a...deset milioni evra, aj ne se zanesuvaj.....eve so popust 50% ,za 5 milioni ke se smiluvam i nema da go "odduvam" Skopje od liceto na planetava , zaedno so Kondovo i bliskiot Saraj...i pumpata 7 braka :):):)!!!!! Kaj gi davaat toa parite da potpisam ,da ja isplatam avantata , pa grejmo na odmor :):):)!!!!
kasno e veke concrete...sledniot tender duri pred izbori! samo sepak treba da se vnimava i sledi ,da ne objavat pak nesto porano... do togas da sobirame petardi za da sobereme dovolno barut za atomskata-bomba.so takvo nesto 15 mil. mozat da se baraat!
Enigma
quote:
Originally posted by Strelec
Vranishkovski, abe mnogu si grub... So site ovde se raspravash, a mnogumina i gi navreduvash... Se prashuvam, ima li navistina neshto Hristijansko vo tebe, ili samo glumish!?
Bidete objektiven i iskreno odgovorete, koj so kogo se rasprava? Jas navreduvam? Ili Vie ne gi chitate postovite na drugite? Ako nekoj e navreden od vistinata, toa e negov problem, a jas nitu ednash ne se posluzhiv so psovki, vulgarnosti i pogrdni zborovi, kako shto toa go chinat nekoi drugi chlenovi na forumov. Ne primajte go ova kako zhalba, zashto jas ne se zhalam, nitu se chuvstvuvam navredena od "navredlivite", pa duri ni od vas za toa shto mi se obrativte so "Vranishkovski", a SAMO VI DOSTAVUVAM FAKTI. "Grub"?! Jas mu pripagjam na zhenskiot rod, i mozhebi sum "gruba" so bezobraznite i voobrazeni chlenovi na forumov, a osobeno so onie, koi se obiduvaat da go izopachat hristijanstvoto, no ne sum jas vinovna za toa shto realnosta e gruba. Zoshto ne im go postavite istoto prashanje na drugite chlenovi na forumov, koi se povikuvaat na Biblijata i hristi- janstvoto, a izbiraat RASKOL: DALI IMA NESHTO HRISTIJANSKO VO NIV ILI SAMO GLUMAT? Istoto prashanje VAZHI I ZA VAS! Jas nitu ednash ne rekov deka sum dobra ili pravedna hristijanka, a svojata chovechka greshnost ja priznavam javno, no koga e vo prashanje Crkvata, stojam zad nejzinata pravilnost (dogma i kanoni). Sega, neka odgovorat "pravednite hristijani"!
Strelec Ti blagodaram za pochitta koja shto mi ja ukazhuvash, no mozheme i na 'TI' dase obrakjame... Toa e voobichaena praksa pri vakov vid na komunikacija!
quote:
Originally posted by Enigma
Bidete objektiven i iskreno odgovorete... Jas navreduvam?
Ajde ti Enigma bidi objektivna i odgovori... Ne li se ovie zborovi navredlivi?
quote:
Originally posted by Enigma
CHOVEK, PODOBRO E DA MOLCHI, OTKOLKU DA JA PUSHTA SVOJATA NEPROMOSLENOST NA SLOBODA. TVOJATA ZAMISLENA "GORDA LJUBOV" SE VIKA SAMOLJUBIE I SUETA. ...so bezobraznite i voobrazeni chlenovi na forumov... Odi, najnapred razberise so svoite gluposti... Licemerie?! Pogledni se na shto lichish. Aj, rikni ednash, ne tuku se ligavi, kako mazhence vo peleni. Ushte cucla ti fali... ne gi maftaj lugeto ko nekoj Bordzija vo Papska odora...
itn. itn. Koga bi baral povekje, sigurno bi nashol ushte mnogu primeri! Navredlivi zborovi i drugi upatuvaat kon tebe, no nikoj ne se obiduva da se pretstavuva kako svetec za da mu izvlekuvam primeri!
Enigma
quote:
Originally posted by Strelec
Ti blagodaram za pochitta koja shto mi ja ukazhuvash, no mozheme i na 'TI' dase obrakjame... Toa e voobichaena praksa pri vakov vid na komunikacija!
quote:
Originally posted by Enigma
Bidete objektiven i iskreno odgovorete... Jas navreduvam?
Ajde ti Enigma bidi objektivna i odgovori... Ne li se ovie zborovi navredlivi?
quote:
Originally posted by Enigma
CHOVEK, PODOBRO E DA MOLCHI, OTKOLKU DA JA PUSHTA SVOJATA NEPROMOSLENOST NA SLOBODA. TVOJATA ZAMISLENA "GORDA LJUBOV" SE VIKA SAMOLJUBIE I SUETA. ...so bezobraznite i voobrazeni chlenovi na forumov... Odi, najnapred razberise so svoite gluposti... Licemerie?! Pogledni se na shto lichish. Aj, rikni ednash, ne tuku se ligavi, kako mazhence vo peleni. Ushte cucla ti fali... ne gi maftaj lugeto ko nekoj Bordzija vo Papska odora...
itn. itn. Koga bi baral povekje, sigurno bi nashol ushte mnogu primeri! Navredlivi zborovi i drugi upatuvaat kon tebe, no nikoj ne se obiduva da se pretstavuva kako svetec za da mu izvlekuvam primeri!
Dali ti gi prochita postovite na "Lav"? Ili onie na "Aj u kafikj", koja si dozvoluva da govori vo ime na Crkvata (kako i koga chovekot treba da se moli), a mislenjeto na crkvata ne ja interesiralo, dodeka taa si gata na gravchinja. NE LI SE TOA GLUPOSTI? Ako pak Lav ne beshe bezobrazen i voobrazen, ne kje beshe mazhence vo peleni, a kje beshe mazh i kje znaeshe, kako da se odnesuva. Jas mislam deka se obrakjate kaj pogreshna lichnost, ZASHTO JAS NE SUM ODGOVORNA ZA NEGOVOTO NEVOSPITANIE. Dodeka mene, mnogumina na forumov mi izrekoa osuda za predavstvo na Makedonija, jas ne vi se pozhaliv za navreda, a vamu, nekoj bil navreden od vistinata. Shto sakash od mene: gluposta da ja narecham "razum", bezobrazieto - "vospitanie", samoljubieto- "ljubov", nepromislenosta - "promislenost"??? Prosti, no toa ne mozham da go storam! KADE I KOGA JAS SE PRETSTAVIV KAKO SVETEC? Ili go preskokna redot, kade shto javno ja priznav svojata greshnost? Nekoj se pretstavuva kako svetec (pravednik), no taa ne sum jas.
Aj u Kafic Da, da, Enigma. Da, da, ti si vo pravo. I sega smiri se.
concrete Pa da ti kazam pravo Enigma ...gresna si mome...epten gresna, ako eden konfuzen gresnik so tapija kako mene***** toa go zabelezuva i mu preci , togas treba da se zamislis. Nekoe manastirce, vo ubava mirna zelena priroda i nekoj zavet na molcenje za naredni 50 godini mislam deka na site bi im svrsilo rabota :):):)!!!!! *****baska ekspoatator na 50 rabotnici , pa uste i neplakac na danok !!!!!
Aj u Kafic
quote:
Originally posted by concrete
Pa da ti kazam pravo Enigma ...gresna si mome...epten gresna, ako eden konfuzen gresnik so tapija kako mene***** toa go zabelezuva i mu preci , togas treba da se zamislis. Nekoe manastirce, vo ubava mirna zelena priroda i nekoj zavet na molcenje za naredni 50 godini mislam deka na site bi im svrsilo rabota :):):)!!!!! *****baska ekspoatator na 50 rabotnici , pa uste i neplakac na danok !!!!!
Toa me potsetuva na eden aktuelen slucaj, kade eden bivs germanski ministerski sluzhebnik zede mito za nekoe oruzhje da se kupi, pa sego go sudat zatoa shto zel mito, a isto taka zatoa shto ne platil danok za tol licen prihod na drzhavata ...
Jakov Malku ne mi e jasna celava situacija. Znam deka SLack i drugite sega ke me prasaat "Ti Siptar da ne si" Koga sudot vo Skopje odluci da gi proglasi za nevini 4ta vo slucajot Rastanski lozja site vo eden glas se soglasija deka toa e pocetokot na nezavisnoto sudstvo vo RM. Koga konecno MVR se odvazi da go uapsi maliot kako se vikase na onoj od DBK sin mu de....pak nekoj rece konecno sudskata vlast pocnuva da raboti kako sto treba. Posle toa na Cakala i Dz. Sej im dade sudot po 7 godini i pak rekovme deka e toa nezavisno sudstvo. Vraniskovski u korka nezavisno sudstvo. Sega dva dena site zborat za spregata vlada- sudstvo i za taen dogovor. Sto ako e ova nova karika vo sindzirot koj se gradi a se narekuva nezavisno sudstvo. Vprocem kako sto kazaa denes za deteto od Kondovo nemalo poternica zasto sakal da go gaga SKopje imalo poternici zasto kradel koli i zakacal devojcinja niz grad. Da se nadovrzam na muabetot na Toni jas kolku sto znam golema grupa gragani(okolu 100-200 000) od Skopje bile so namera da soberat pari za Krasniki i da mu platat, se so edinstvena cel da koga ke gi granatira Vladata, Parlamentot i Pretsednikoviot kabinet, da ne promasi nego da bide sto e mozno poprecizen. Neznam sega taka zborat luge. Eve vecerva u avtobus eden star ciciko do mene mi objasni sto se krie zad celava rabota. DUI go otstapuva resorot soobrakaj i vrski na LDP, LDP go dava resorot odbrana na DUI. I stariov mi vika, pa koj be sinko ke ne brani poarno od toj sto sakase da ne bombardira, gi znae site dupki i dupcinja, nema da smee posle toa nikoj da ne pipne. Znaci Agim za minister za odbrana. Ne mu veruvam na stariot, ama ne mu veruvam ni na Buckovski taka da se e mozno.
Enigma
quote:
Originally posted by concrete
Pa da ti kazam pravo Enigma ...gresna si mome...epten gresna, ako eden konfuzen gresnik so tapija kako mene***** toa go zabelezuva i mu preci , togas treba da se zamislis. Nekoe manastirce, vo ubava mirna zelena priroda i nekoj zavet na molcenje za naredni 50 godini mislam deka na site bi im svrsilo rabota :):):)!!!!! *****baska ekspoatator na 50 rabotnici , pa uste i neplakac na danok !!!!!
Zoshto ti prechat moite grevovi, koga tie ne se naogjaat vo tvojata dusha? Ti imash izbor da me ignorirash i voopshto da ne me zabelezhuvash, no od sebe ne mozhesh da izbegash, a ushte pomalku da izlezesh od sopstvenata kozha. Toa, shto ti smeta se naogja vo tebe, a jas sum samo nekoja, koja umee da gi dopira slabite tochki. I ako navistina ti precham, ne dozvoluvaj mi da te dopiram. Ignoriraj me!
dejan Ne im e dosadno na SDS stalno da 'davat' amnestii??
Jakov
quote:
Originally posted by dejan
Ne im e dosadno na SDS stalno da 'davat' amnestii??
Pa sto da rabotat Deki drugo, da realiziraat proekti, da gradat fabriki, aj ne zezaj. Samo sega ne mu dadoa amnestija. Sega sudot go oslobodi....ima razlika, gooolema razlika.[xx(]
dejan Aaaa..
lav
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Dali ti gi prochita postovite na "Lav"? Ili onie na "Aj u kafikj", koja si dozvoluva da govori vo ime na Crkvata (kako i koga chovekot treba da se moli), a mislenjeto na crkvata ne ja interesiralo, dodeka taa si gata na gravchinja.
Се надевам дека тамо од кај те (по грешка) попратиле овде да им „држиш„ предавања ...барем ти кажале дека секој добива одговор каков што си заслужува....ти наша загатко одамна одгатната...како забележувам ОД СИТЕ овдешни форумџии и форумџики...ако смеам така да ги наречам овие доблесни и до немајкаде стрпливи и толерантни луѓе во Македонија....ама ако дојде некоја „мува-бува„ и стално ти „брмчи„...крајот е познат ....ПЉАС и ENDE на приказната.!!!.
quote:
NE LI SE TOA GLUPOSTI?
Зависи од тоа кому се упатени и ЗАШТО ти велам ...оти на нетака умна (слична на тебе) само „глупости„ се соодветен ниво на конверзација , ако воопшто и постои таква.
quote:
Ako pak Lav ne beshe bezobrazen i voobrazen, ne kje beshe mazhence vo peleni, a kje beshe mazh i kje znaeshe, kako da se odnesuva.
Гледам дека си баеги исфрустрирана ..ама тоа не по моја вина ...ами на тој или пак тие кои се (сега) во затвор сега...та „обврските„ ненавремено си ги „обавувале„
quote:
Jas mislam deka se obrakjate kaj pogreshna lichnost, ZASHTO JAS NE SUM ODGOVORNA ZA NEGOVOTO NEVOSPITANIE.
Секако секако ...дека не си ти крива туку колку што Јас знам Вања Битољану е кривиот-де ...ами некој друг , разбира се.
quote:
Dodeka mene, mnogumina na forumov mi izrekoa osuda za predavstvo na Makedonija, jas ne vi se pozhaliv za navreda, a vamu, nekoj bil navreden od vistinata.
А тој/таа е???
quote:
Shto sakash od mene: gluposta da ja narecham "razum", bezobrazieto - "vospitanie", samoljubieto- "ljubov", nepromislenosta - "promislenost"???
Колку што Јас знам ...од тебе се бара само да си ја подзатнеш муцунката или пак устата ...во зависност од карактерот на на носителот на истата ...за која овде станува збор.
quote:
Prosti, no toa ne mozham da go storam!
Простено ти е и тоа занавек , оти како што со ваков интензитет „тресеш„ зелени и необрани ..ќе мора да ти се „дава„ неколкупати дневно прошка...нели?.
quote:
KADE I KOGA JAS SE PRETSTAVIV KAKO SVETEC?
Во скоро секој втор ред во твоите постови
quote:
javno ja priznav svojata greshnost?
И без признанието ...се е видлива дури велат и од нисколетечки авион. [quote]Nekoj se pretstavuva kako svetec (pravednik), no taa ne sum jas.
100% е јасно....и видливо ...како црнец во тунел нели!!!
трендафил Ајде да се правам на удрен и дека и верувам на власта дека нема појма за амнестијата на Красниќи. Веднаш се поставува прашање на одговорност на тие во МВР затоа што дозволиле четворица луѓе со потерници да поминат од окупирана територија и да прошетаат до центарот на Скопје. За разлика од првото минување на Диме Ицковски Поштарот кој на прво влегување во градот беше застрелан. Зошто и кој обвинител дозволил без кауција или било каква друга гаранција обвинетите да се бранат од слобода, а истиот суд тоа не го дозволи за обвинетите за Раштански Лозја на пример со милионска гаранција (во евра)? Зошто судот го прифатил тоа? Зошто СДСМ сега вели дека не се меша во судска одлука, а врескаше до небо кога беше ослободен Џавид Хасани со 200.000 марки (во тоа време) кауција и со ослободување на четворица киднапирани војници? Или кога нели независниот суд во Охрид го регистрира здружението Радко ја обвинуваше власта? Зошто се молчеше за ова и всушност не ќе дознаевме за случајов да не беа симнати потерниците од веб страната на МВР? Дали после ова и други прашања нормален човек може да поверува дека се` е случајно, т.е. со самостојни одлуки на повеќе луѓе чии имиња се кријат од јавноста? Не смета ли власта сите за ненормални или се обраќа само до своите гласачи?
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Ајде да се правам на удрен и дека и верувам на власта дека нема појма за амнестијата на Красниќи. Веднаш се поставува прашање на одговорност на тие во МВР затоа што дозволиле четворица луѓе со потерници да поминат од окупирана територија и да прошетаат до центарот на Скопје. За разлика од првото минување на Диме Ицковски Поштарот кој на прво влегување во градот беше застрелан. Зошто и кој обвинител дозволил без кауција или било каква друга гаранција обвинетите да се бранат од слобода, а истиот суд тоа не го дозволи за обвинетите за Раштански Лозја на пример со милионска гаранција (во евра)? Зошто судот го прифатил тоа? Зошто СДСМ сега вели дека не се меша во судска одлука, а врескаше до небо кога беше ослободен Џавид Хасани со 200.000 марки (во тоа време) кауција и со ослободување на четворица киднапирани војници? Или кога нели независниот суд во Охрид го регистрира здружението Радко ја обвинуваше власта? Зошто се молчеше за ова и всушност не ќе дознаевме за случајов да не беа симнати потерниците од веб страната на МВР? Дали после ова и други прашања нормален човек може да поверува дека се` е случајно, т.е. со самостојни одлуки на повеќе луѓе чии имиња се кријат од јавноста? Не смета ли власта сите за ненормални или се обраќа само до своите гласачи?
По се изгледа ...и тоа наскоро „скриените„ од јавноста фунционери секако дека ќе мораат да бидат ДОСТАПНИ за сите кои тоа ќе го посакаат да го дознаат.
toni_a ВО ПРЕСРЕТ НА СУДЕЊЕТО Красниќи во шема низ скопските кафулиња Агим Красниќи завчера во ноќните часови се забавуваше низ кафулињата во центарот на Скопје. Во друштво на девојка, беше гостин во елитните кафулиња, кои се во "шема". Пријателите го честат, а тој сака сето тоа да се прави подискретно, зашто да го препознаваат другите. - Не сакам јавно да зборувам за тоа што се случуваше досега во Кондово и со мене. Се што имам, ќе кажам во судот. Може да разговараме за животот. Јас ќе ви признаам дека многу ми се допаѓа навечер атмосферата во Скопје. Скопјани знаат да се забавуваат, а има и многу убави девојки - вели Красниќи. На прашањето дали планира да оди во Германија, како што се шпекулира во медиумите, ни рече дека немал причина да оди во ниедна западноевропска држава, ниту пак во Косово. Половина час по полноќ, ги зеде клучевите од колата, оставени на масата покрај два мобилни телефона, и замина. Тој и претходно, кога потерниците против него беа во сила и кога му се закануваше апсење од полицијата, навраќаше во скопските кафулиња, но во строга тајност. Неофицијално, се јавил кај истражен судија откако му ветиле дека нема да го гонат за киднапирање полицајци и тепање имами. Вели дека не учествувал, туку бил злоупотребен од извршителите на овие дела. Полицијата, пред десетина дена, ја повлече потерницата против Красниќи, кој, меѓу другото, се закануваше дека има доволно оружје за да го гранатира Скопје од Кондово. (М.Ј.)