Политиката но и студентското сместување во Скопје
Политиката но и студентското сместување во Скопје
lav Сталниот и секојпат актуелниот проблем досега ненадминат и тоа со децении .... се решава(л) вака како што е овде посочено.
А за исхраната и сместувањето ...односно нејзиниот квалитет може дури и нова тема да се отвори.
Иако оваа е сега (односно наскоро ќе биде) и те како актуелна.
The_Crow lav toa ti se vika balkanska bruka i mizerija. Za da dobies leglo vo nekoj od studentskite domovi treba da imas partiska kniska na omladina Sdsm ili pak da si u tesno partisko rakovodstvo na komunjarite za da dobies eden mocan krevet. Sto da se zboruva sve ide po partiska linija se cudam koga ke dojde vreme vo makedonija da se otvaraat prodavnici na sdsm i vmro, tret pat dui sto ti jas znam uste kolku sve ne gi ima taka da ako ne si od sds ili vmro ili sto ti jas znam nema da mozes da kupis ni eden obicen patlidzan. Zalosno
lav
quote:
Originally posted by The_Crow
lav toa ti se vika balkanska bruka i mizerija. Za da dobies leglo vo nekoj od studentskite domovi treba da imas partiska kniska na omladina Sdsm ili pak da si u tesno partisko rakovodstvo na komunjarite za da dobies eden mocan krevet. Sto da se zboruva sve ide po partiska linija se cudam koga ke dojde vreme vo makedonija da se otvaraat prodavnici na sdsm i vmro, tret pat dui sto ti jas znam uste kolku sve ne gi ima taka da ako ne si od sds ili vmro ili sto ti jas znam nema da mozes da kupis ni eden obicen patlidzan. Zalosno
Очебијно е дека овде нема студенти , или пак можеби ако ги има , се незаинтерресирани за оваа и ваква проблематика оти се „сместени„ навреме. пс Мислев да размениме дискусија околу препродажбата на „креветите„ кои ги добиваат тие на кои не им требаат и од тоа се прави голем бизнис ...на очиглед на сите останати студенти ...кои си молчат.
The_Crow Prodazba na kreveti imalo, ima i ke ima i vo idnina. Ja edna stvar ne mozam da svatam zasto od upravata na studentskite domovi im davaat studentski legla i na luge od skopje, na koi ne im treba krevet samo da se zeme nekoi si 100 evra (zboram za Kuzman Josifovski Pitu domot). So tie pari mozes da si platis samo edna mesecna kirija vo privatno smestuvanje. Deka se pravi biznis ne e sporno lav - poentata e do koga so tie zatjulisni igri???
Pana
quote:
Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека целиот криминал поврзан со сместувањето во студентските домови е под директна координација на премиерот Владо Бучковски
lavu.toa go kazuva unijata na mladi sili na VMRO-DPMNE.A tie kako i nivnite postari kolegi lazat,susat.Koj niv gi zema za seriozno. Ova ti se vika kako "podrzi mi go kopileto da i kazam na kurvata".Nego i oni siromaskite vlegle uste od sega vo predizborna kampanja.
concrete Dobro de Pana , ne se tie nikakvi jagninja , ama i tvoive se volci i pol....ne e vicot vo toa, fakt e deka se prodava i kupuva, se mati nekade kade ne bi trebelo. Sega e Bucko odgovoren ...ednas eden so dovolno karakter treba da presece i da ja zeme slavata za toa....ocigledno Bucko ne e od toj materijal......
The_Crow
quote:
Originally posted by concrete
Dobro de Pana , ne se tie nikakvi jagninja , ama i tvoive se volci i pol....ne e vicot vo toa, fakt e deka se prodava i kupuva, se mati nekade kade ne bi trebelo. Sega e Bucko odgovoren ...ednas eden so dovolno karakter treba da presece i da ja zeme slavata za toa....ocigledno Bucko ne e od toj materijal......
Dodeka toa da se sluci ke trpat studentite od edna strana a nekoi i moze ke diplomiraat do togas.
lav
quote:
Originally posted by The_Crow
quote:
Originally posted by concrete
Dobro de Pana , ne se tie nikakvi jagninja , ama i tvoive se volci i pol....ne e vicot vo toa, fakt e deka se prodava i kupuva, se mati nekade kade ne bi trebelo. Sega e Bucko odgovoren ...ednas eden so dovolno karakter treba da presece i da ja zeme slavata za toa....ocigledno Bucko ne e od toj materijal......
Dodeka toa da se sluci ke trpat studentite od edna strana a nekoi i moze ke diplomiraat do togas.
Затоа што е време нели за „барање„ на слободни кревети по домовите ...затоа и го актуелизирав прашањево како нов ТОПИК ...за да не трпат и молчат повеќе студентите и учениците дојдени однадвор ....да не кажам и од внатрешноста. Само со НОН-СТОП викање и објаснување на сите страни (можеби) некој и ќе се подзамисли дека (сеуште) егзизстира овој акутен проблем
lav Се приближуваwe на времето за почеток на новата наставна година на факултетите ...но и со неа проблемите кои го следат тоа ...мислам со сместувањето на студент(к)ите дојдени (од)надвор од Скопје. Тие се опишани [url="http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2848&stID=62011"]тука[/url]
Strelec lav... ushte ednash ako ist tekst od vesnik stavish na povekje od eden topik, kje bidesh ispraten na pauza... ama malku pogolema ovojpat, poshto vekje nikoj ne veruva deka greshkite ti se sluchajni!
fio
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека целиот криминал поврзан со сместувањето во студентските домови е под директна координација на премиерот Владо Бучковски
lavu.toa go kazuva unijata na mladi sili na VMRO-DPMNE.A tie kako i nivnite postari kolegi lazat,susat.Koj niv gi zema za seriozno. Ova ti se vika kako "podrzi mi go kopileto da i kazam na kurvata".Nego i oni siromaskite vlegle uste od sega vo predizborna kampanja.
Нема везе, јас средив за еден близок за соба преку СДС, а веруј, барем уште 50-60% од собите се доделени преку партија и преку Игор ;-)
lav
quote:
Originally posted by Strelec
lav... ushte ednash ako ist tekst od vesnik stavish na povekje od eden topik, kje bidesh ispraten na pauza... ama malku pogolema ovojpat, poshto vekje nikoj ne veruva deka greshkite ti se sluchajni!
Јас не ставам ист текст ....само ако нема реална за тоа потреба и тоа според моја лична проценка. Ми се мешаш во АВТОНОМИЈАТА ...но и ГАРАНЦИИТЕ кои ми се дадени за слободно и културно изнесување на вистина на тема ПОЛИТИКА ..особено онаа која е одпечатена во билокој МК медиум , а кој пак си има соодветна дозвола за таа и таква работа. И те молам посоочими каде тоа пишува дека е НЕДОЗВОЛЕНО ? Или пак е ова некој си НОВ твој lex specialis ? пс Ако во недостаток на „причини„ , а кои како гледам НОН-СТОП ги „бараш„ насекаде по топициве мои и за да ми го оневозможиш моето Уставно право на слободен говор и мисла да го „пласирам„ во ова твое „царство„ ...кое ако не нема вакви (како мене) набргу ќе си заличи на одамна видените ЧИТАЊа на РЕФАРАТИ во НЕКОЕ си ЦЕ-КА бившо-југословенско.