Ohrid Fest
Ohrid Fest
sisi ВИКЕНДОВ ВО ОХРИД Почнува Охрид фест Уште два дена не делат од годинешново издание на Охрид фест, кое, барем според најавите на организаторите, се очекува да биде многу поразлично од она што сме го гледале на сцената во Охрид. На летната сцена во Долни Сарај, во три фестивалски вечери, ќе продефилираат бројни домашни, но и музички ѕвезди од соседството, кои ќе ги видиме на третата интернационална вечер за кога е предвиден фонд на награди во висина од 7.000 евра. Генералните проби почнуваат со фолк-пејачите кои ќе настапат на првата вечер, имаат закажана проба утре со почеток во 13 часот, додека в петок и сабота тие ќе започнат во 12 часот. Првиот ден, по генералната проба фолк-пејачите ќе имаат заеднички ручек во ресторанот "Момир", чија цел е обновување и воскреснување на старите фолк пријателства. Закажана е и завршна дружба и прием кај градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, што ќе се одржи во хотелот "Дончо". Во поп-вечерта меѓу имињата кои ќе ги видиме на сцената се: Силви бенд, Андријана Јаневска, Биба Додева, Адријан Гаџа, идолката Ноне..., а распоредот по кој ќе настапат тие е следниов. Песни и изведувачи на поп-вечерта: 1. Може ли вака - Селект бенд 2. Помеѓу редови - Орнела 3. Лага или вистина - Но комент 4. Твоја сум - Жармена 5. Најмила - Бен Хур 6. Волшебна ноќ - Славиша Ќиброски 7. Сонце мое си ти - Виолета и Дарко 8. Било што било - Јаков Дренковски 9. Многу сакам - Игор Шарески 10. Ти амо - Фани 11. Не е сон - Симон Костовски 12. Дали знаеш ти - Елена Петреска 13. Срце вели да - Дарко Релушкоски 14. Во нас верувам - РНЦ бенд 15. Немам право - Ѓоко Таневски 16. Ме лажеш - Маја Заковска 17. Те молам врати се - Адријан Гаџа 18. Лесно ко два и два - Ноне 19. Сама си - Дексо 20. Дојди бакни ме - Андријана Јаневска 21. Ќути, трај - Ѓоко Ѓорчев 22. Далеку - Силви бенд 23. Јужна песна - Биба Додева 24. Немирни мисли - Мики Јовановски - Џафер Velat deka boldiranive bile favoriti??!!
Mufla None od Veles? Ahhh ke odam da ja gleam! :o)
bliznak 12 е фаворит. каков ноне, каков ганџа, оупссссс гаџа де!
Thief Пасните на Маја Заковска и од Ноне страшно ми звучат како некои други, ама не можам да се сетам на кои! :( Од Ноне е певлива, лесна, лалала песничка, ама... Ќе ја преслушам пак, ептен ме звучи на некоја друга, ептееееен!
mArInCe 21. Ќути, трај - Ѓоко Ѓорчев (Strelec?![:D]) jas iskreno kazhano, nemam favoriti!
Thief Мојот фаворит: 8. Било што било - Јаков Дренковски
DJ_SHEMA A pesnite ste gi slushnale, ili vaka od tepka?
Thief Јас ги имам слушано, затоа и така коментирав за тие две + фаворитов мој... Многу некомерцијална ми е од Јаков, а има текстче на нивоу и музика издржана. Знам дека ќе заврши меѓу последните, ама...
mArInCe gi davet sekoja vecher na A1 plus.
bliznak
quote:
Originally posted by Thief
Мојот фаворит: 8. Било што било - Јаков Дренковски
[:D][:D][:D]
mArInCe mnogu sum razocharana sho Ani i Sekula ne se plasiraja...[:(]
bliznak До името на вториот било...
mArInCe izgleda da [:D]
The`bItCh хмммм.. јас се двоумам помеѓу Жармена, Дексо и Бен Хур[:D] шала на страна фаворити ми се Гаџа и Ноне[:p]
Thief И` мене Ноне ми е „фаворитка“... Ју ноу уат ај мин ;)
mArInCe evribadi nous vat ju gajz min :)
The`bItCh ми го зеде зборот од уста[:D]
mArInCe Ani i Sekula se kvalifikuvale (ako voopshto imat takvo nesho, gi imam preskoknato niv vo chitanjeto izlea)!!! CHASTAM!!! gi gleam sea na A1... srcina se be...[:D]
The`bItCh шо бе на А1..!? хахаа.. јас си купив карта и си седнав во прв ред и ги гледав сите[^][:D] закон беја не знаев за кого да го дам мојот глас.. одлично, феноменално.. мислам дека црнкана шо пејт „заљубена“ заслужвит победа.. или таја или оние „нина“ шо пеет.. не дека се добри туку дека влегвет во филм а то се пошчоват[^][:D] Маринче, утре мора да ојш да гледаш.. Гаџа ќе денцаааааат![:D] а то не смејт да се пропуштит[;)][:P] П.С. Од преголема љубов кон Бобан мојот глас утре ќе го дам за Ноне а не за Гаџа[;)]
mArInCe Gadza kje densaaaaat a? sho sakam da padnit...:)))
The`bItCh [:D][:D][:D][:D] и ти не си со сите.. ништо никаде.. ветар во магла:)))))))
mArInCe najde koj da rechit :)))
mona Go molam avtorot na topicov da go simne istiot nekolku nivoa podole, da receme na seir, od nekolku pricini: 1.Se sto e za seir, se komentira na serioznite podforumi. 2.Se sto e seriozno, se seiri na seir. Jas imam nesto seriozno da kazam na temava.[:D]Sto bi rekoj moj baby, "Ako kazam e loso, ako ne kazam ke puknam". Znaci, moram da kazam[:D][:D][:D] Od bliski izvori na A1 doznav deka scenata e amaterski, nabrzina napravena, organizacijata katastrofalno losa, im falele uste klovnovi za katangata da bide kompletna. Vooclivi im bea problemite so ozvucuvanjeto, "koordiniranosta" na voditelite na "isklucitelno visoko profesionalno" nivo, za izveduvacite i nivniot scenski nastap i samite bevte svedoci, mnogu evropski, svetski, vonseriski, skoro evroviziski[:)][:)][:)]Osobeno handsfree microfonite sto gi sobiraa po patos. Dali od veterot ili imaa nekoj drug problem, ne uspeav da doznaam?[:p] Inace, mene licno mi se dopadna Goko Gorcev. Covekot zasluzuva uste eden "Oskar na popularnosta" , ke mora da se slozite so mene.[:D][:D][:D] I dodeka go pisuvam ova, Goko Gorcev izleguva na scena da si ja zeme nagradata za naj,naj,naj,naj,naj,najizvedba na festivalot. Pa, normalno, covekot ima iskustvo, ne ko decana[:D][:D][:D] (Stvarno lici na tebe Strelec ke moram da se slozam so Marince [;)]) I koga veke izvestuvam vo zivo, eve gi i drugite nagradi dragi citateli i posetiteli na forumov. Debitant na godinata-Maja Zakovska Scenski nastap-Elena Petreska Tekst-Elvir Mikic(za pesnata vo izvedba na Adrijan Gadja) Aranzman-Vlado Dojcinovski-Dojcin Dolni Saraj(so nagrada e ova, ako moze nekoj da mi objasni)-Darko Reluckovski Najslusana pesna pomegu dva festivala-Marijan Stojanovski Nagradi od strucno zirito: 3-ta nagrada-Andrijana Janevska 2-ra nagrada-Biba Dodevksa 1-va nagrada-Miki Jovanovski-Djafer Nagradi od publika:-televouting, bez ziri(t.e. publika) 3-ta nagrada-Adrijan Gadja 2-ra nagrada-seuste nepoznata 1-va nagrada-None Nedelkovska Nagradi od publika-televputing i ziri: 3-ta nagrada-Biba Dodeva 2-ra nagrada-Djafer 1-va nagrada-Goko Tanevski Vo internacionalnata vecer vleguvaat prvite sedum kompuzicii: 1,2 i 3 nagrada, Adrijan Gadja, None Nedelkovska, Adrijana Janevska i...i...Pa ne mozam pa se ja da pamtam.Aj malce pomos [:(] Dragi citateli i posetiteli na forumov, toa bi bilo se od Dolni Saraj, toa bi bilo se od "Ohridski Trubaduri", toa bi bilo se za vecerva od nasiot drag Ohrid. Im cestitame na nagradenite, im blagodarime na sponzorite, mu blagodaram na Sreten za mojot vecerasen izgled, mejk ap i stajling, na butikot koj sto se pogrizi za outfitot i na site ostanati prijateli na festivalov. Dogledanje do slednata godina[8D]
Thief Фани и Ноне ... хммм... И Гаџана... ај, ќе прокоментирам подоцна... :) Подоцна: Јаков до крај беше пред Ноне... Значи, чиј фаворит е фаворит? :)
The`bItCh зборвите вие што сакате Ѓоко Таневски си победи[^] песната му беше стварно добра.. имаше многу катастрофални песни со исклучоци имаше и доста добри:)
Thief Го наместијааааааааааааааааааааааааааа... нананаааааааааааа :)
The`bItCh хахаха.. криво ти е?:))))))
sisi
quote:
Originally posted by Thief
Фани и Ноне ... хммм... И Гаџана... ај, ќе прокоментирам подоцна... :) Подоцна: Јаков до крај беше пред Ноне... Значи, чиј фаворит е фаворит? :)
Toa sto J.Drenkovski voopsto vleze vo prvite sedum e samo dokaz za providno mestenje i nevideno steluvanje na rezultatite od glasacite,a za cij favorit zboruvas Thief??? Inaku koga stanuva zbor za vestivali i nagradi na istite,nagradite bi trebalo da gi dobijat pesnite koi se pevlivi,lesno vleguvaat vo uvo,brzo se pamtat i imaat perspektiva na hit, ne samo na toj festival,tuku voopsto vo muzickiot ni svet i sekojdnevie. Vo slucajov ne mi e jasno kako ke ja peeme site vo eden glas pesnata na J.Drenkovski,osven ako ne pocneme site da na..na..nakame po ulica. :):):) Se nadevam deka vecerva na "internacionalnata vecer",nagradata ke otide vo racete na pejacot koj pee hit,a ne pesna sto uste pri izvedbata se zaborava...:) BTW Mona bravo za iscrpniot izvestaj.[:)] I znaes sto? Ne me prasuvaj mene za pomestuvanje na topicov,prasaj si go decko ti [;)],on je admin ako ne ti kazal da si znaes [:)].
Thief Сиси, така е! Потполно се слагам! :)
sisi Vakov SKANDAL e neviden dosega vo oblasta na muzikata!!!! Gnasno i uzasno!!! Da se napravi HOROR od soliden festival koj e tradicionalen treba navistina da se bide "kvalifikuvan". Kade li bea do sega "kvalifikuvanite" da ni pokazat kako toa uspesno se pravi vo MKD i NIKADE NA DRUGO MESTO NA PLANETAVA!!! [:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!]
Thief Сум чул дека советник на Копров годинава му бил Џаро... Ш`о срцки се, двајцата ептен многу си ги сакам! :) Сиси, :*
sisi Da bese Djaro toa ke bese sofisticiran falsifikat. Ovoj e nekoj epten dobro educiran kompanjon na Koprov!!! [xx(]
The`bItCh
quote:
Originally posted by sisi Vo slucajov ne mi e jasno kako ke ja peeme site vo eden glas pesnata na J.Drenkovski,osven ako ne pocneme site da na..na..nakame po ulica. :):):)
А песната на Дексо[?][xx(]
sisi
quote:
Originally posted by The`bItCh
quote:
Originally posted by sisi Vo slucajov ne mi e jasno kako ke ja peeme site vo eden glas pesnata na J.Drenkovski,osven ako ne pocneme site da na..na..nakame po ulica. :):):)
А песната на Дексо[?][xx(]
Sosema se slozuvam so tebe.Pesnata na Dekso bese edna od najdobrite baladi vo posledno vreme,no isto kako i site drugi go dobi toa sto ne go zasluzi - potsmev! Za zal. Navistina steta za nasite mladi lugje koi se vlozuvaat a metuzalem od tipot na Koprov gi degradira. A za sto? Za smesni 100.000,00 denari! Sramota! Vprocem, vremeto i publikata ke pokazat sto sakaat, sto slusaat i sto e hit (od site 7 plasirani,a celi 19 kompozicii nabutani bez kriterium,bljak!) [xx(]
a-pin-dim Vecen Ohride......
phoenix Dali nekoj tuka ima mp3 od ovije pesni??? Ako gi imate...mi trebat: Andrijana Janevska - Dajdi Bakni Me Gjoko Taneski - Nemam Pravo Biba Dodeva - Juzna Pesna Fani - Ti Amo
jelena Goca Trzan-Slobodna?