Do kade e Makedonija na celo so SDSM i UCK?
Do kade e Makedonija na celo so SDSM i UCK?
SLaCk Da pozboruvame malku na ovaa tema daleku pobitna od onaa na intel i pana koja sluzi cisto za odvlekuvanje na vnimanieto od pricina sto ingerenciite na gradonacalnikot se daleku pomali od onie na eden premier ili na duri i na eden pretsedatel.Od doaganjeto na vlast na SDSM sekoja nedela sme se podolu i podolu i taman mislis sme go doprele dnoto OPA iznenanaduvanje neprijatno mozeme nie i podolu da toneme.Koj veke se sekava na vetuvanjata od 15 septemvri za po eden vraboten vo sekoe semejstvo vo uslovi koga nevrabotenosta raste i e najvisoka od bilo koga!Se prasuva li nekoj za stranskite investicii koi eve gotovo samo sto ne pocnale da se vlevaat a vo meguvreme poslednive 2 godini gi gledame porazuvackite podatoci deka Kosovo i Albanija imaat pogolemi stranski investicii od nasite,a nekoj misli deka dva trgovski centri i 30 benzinski pumpi se nevidena investicija.Sto stana so sudskite procesi protiv prethodnata vlast koi se tegnat so godini i koi nemaat zavrsnica.Patem receno na prethodnata vlast najmnogu i se zameruvase nedovolnata transparentnost vo biznis zdelkite,a segasniot premier Buckovski dogovorite vo cetiri oci gi smeta za najnormalna rabota vsusnost i za "edinstven izlez od krizata"(na zemja go spustija izjavite od EU i od MMF).Se sekava li nekoj na vetuvanjata predizborni za "STRUCNI i NEPARTISKI kadri", za "nepostavuvanje na teroristi na odgovorni funkcii" izreceni od togas glavniot opozicioner Branko C.?Bivsite teroristi se nasekade vo instituciite,pa taka ni se slucuva denovive da citame za prestrelki megu policijata i "novopecen" vraboten vo agencija za razuznavanje koj preprodaval droga.Citame za ministerot za zemjodelstvo koj treba da odgovara za zatvoranjeto na Lipkovskata brana 2001 godina.citame za "komandantot" Shpati od Lipkovo koj e sega zamenik na nacionalniot arhiv,citame za "komandantot" Bushi koj bil odgovoren za Skopskiot region i konkretno za seloto Ljuboten poradi koe vo Hag veke 5 meseci se naogaat dvajca nasi braniteli toj ist komandant bushi e zamenik na istrazniot zatvor vo Skopje,citame za osomniceniot za ubistvo na kidnapiranite Fatmir Dehari koj sega e zamenik minister za vnatresni raboti,citame za odgovorniot za masakrot vo Vejce Gzim Ostreni koj sega e pratenik i propagator na mirot i konecno citame za "glavata" na ONA od 2001 godina kako odi na redovni konsultacii so premierot i pretsedatelot.Na Makedonija i se sluci tetovskiot univerzitet,i se sluci teritorijalna podelba i se sluci albansko zname i se slucuva agim krasniki i se slucuva Brioni.Denes Makedoncite ne mozat ni sveka da zapalat za svoite najbliski bez da dobijat dozvola,denes Makedoncite se posledni na spisokot za vrabotuvanja,denes Makedoncite se zagrozeni blagodarenie na "nasata" vlada.Do kade dojdovme nie Makedoncite na celo so ovaa vlada sto e podobto od 2002 godina ili podobro kazano dali ima nesto sto e vsusnost ostanato na nivo od 2002 godina ili se e poloso?I konecno do kade e Makedonija, bidejki Makedoncite(za zal na nekoi) se mnozinski narod i osnova na ovaa drzava na celo so ovaa vlada?Za toa treba da diskutirame pred se,dokolku navistina sme zagrizeni a treba da bideme za nasata idnina.
Jakov Оние кои го сакаат Црвенковски, му веруваат на Бучковски, заљубени се во Шекеринска, навиваат за Пенов ќе кажат дека денес Македонија живее во мир,таа е признат меѓународен фактор, САД ни го призна името, пред влез сме во НАТО и пред позитивен одговор од ЕУ и......ќе кажат и нешто плус не ги знам сите успеси. Другите ќе кажат друго. Најголемиата утка и местото каде најмногу потфрлија сите три СДСМ влади во овие три години мислам дека беше односот кон Албанците. Ќе се обидам да анализирам од позиција после 15 септември, без она наша- македонска легендарна кованица „ И они така праеа„. Поената според мене на победата на СДСМ 2002 беше да направат нешто различно од претходните. Значи да можеше да се каже „Они така не правеа„ Но, се случи обратното. Безброј пати владите на СДСМ обидувајќи се да одглумат смиреност и европско однесување на едноставен и многу ефтин начин решаваа дека помало зло е Македонците да ја наведнат главата отколку да ги наллутат Албанците. Слацк наброја горе неколку примери. И Бранко и Хари и Бучковски го правеа истото. Беспотребни отстапки после кои седите гледате или слушате вести или читате во новина и главата сама ви оди надолу. Едноставно немате сила да ја исправите. Гледате еден куп полицајци како стојат пред три трактори и неможат да им овозможат на своите сограѓани да си запалат свеќи на гробиштата. Гледате градоначалник, вчера испилен како во очи ги гледа(врвните луѓе во РМ) и им зборува албански(крши протоколи, традиции што се не). Главите им беа вкочанети погледите фиксирани на врвот од чевлите, мислите им беа некаде во Порто Карас, а ехото во главата.....ајде ќе го голтнат „моите„ и ова не им е прв пат. Има нешто што се вика „Пирова победа“, „Горчлив вкус„ или како сакате викајте го. Што мислите на што повеќе ке се гордее еден обичен граѓанин на РМ, на новата опрема на Сименс или на новиот учебник по Историја на неговиот син седмооделенец, кога малиот ке праша „Тато зашто овде вели дека Балистите биле борци за права, па нели тие го заклале дедо Стојан и стрико Дамјан„ Какво чувство треба да имаме кога убиецот на 12 Македонци секоја втора вечер го гледаме со исчешлана брада и средени мустаци се топори на вториот канал на МТВ, а во исто време на првиот гледаме како неговите тинејџ-терористи со голи раце или со стапови натепале 5мина Алфи, зашто на вториве им било забрането да го употребат своето оружје. И што дека Полска денес небаре не признала до половина само билатерално, кога за да стигнам до Охрид треба да поминам под 5 албански знамиња, а на сателитска секоја вечер гледам како унгарското малцинство во Романија со песни и игри го истакнало своето знаме на кое во десниот агол е аплицирано и романското. Како да се чувствува Миле дипломиран економист во мин. за финансии кој 8 саати работи на имплементација на новите прописи на ЕУ кои треба да важат и во Македонија додека неговиот колега Јакупи цел ден карши него седи и сурфа на сајтоови за УЧК, ЛДК и слични само и само зашто е донесен по клуч, а земаат иста плата. И...........................
concrete I....sto I ????...Sledi zaklucok ili molci i so pogled glancaj si konduri ili kupi priracnik za urbana u drug vid gerila :):):)!!!Samo smetaj deka ne si od rodot na svetite albanski kravi!!!! Bidejki toa sigurno kako kulturen covek,nema da go napravis togas mislam deka sledno resenie ti e karta na Quantas vo eden pravec...kaj Zloty gi ima na popust :):):)!!! Duri slusam deka na Avstralija i napravile isaret da bide blagonaklona kon Makedonskite begalci ........
Jakov Abe posleden ke ostanam i tikvi ke jadam ama ne mrdam od ovde pa majka Jana neka e. Kakov Quantas,plus toa imam stav od letanje znaci najmnogu sto mozam da emigriram e Gevgelija, Berovo, Delcevo, Debar...ili u Debar nemozam, xm? :)
toni_a pak ke pobedat istite i na slednite izbori...treba povtorno voen konflikt vo mnogu pogolema mera i so min.50% is(u)tepani politicari(vlada).koga ke ja bidne taa rabota, eee togas mozebi... koga ke gi fati min. Sv.Nikolski sindrom i drugite! pozdrav do rodninite od s.Dolno Gjugjanci i Sv.Nikole
SLaCk Kako sto odat rabotive se poveke bi se soglasil so tebe toni.No,sepak mislam deka barem vo slednive 6 meseci ima uslovi za institucionalni merki protiv ovaa vlast.Podnesoci do Ustavniot Sud za zakonot za znaminjata,izvestuvanja na megunarodnite institucii za slucaite - Celopek,Kondovo,Brest i drugite slucai na krsenjeto na pravata na Makedoncite i se razbira mobiliziranje na narodot preku protesti.Pa vo 2006 ako ne uspee...
Jakov
quote:
Originally posted by BorisVM
Samo malo prashanje: Shto pravevte site koga Ljupche sugerirashe "razmena na teritorii"? Dodushe ovie diskusii se povtoruvaat sekoj 4-6 meseci na forumov i pak edno te isto. Reshenie: Naredniot pat, bojkotirajte glasanje i gotovo.
Jas napisav otvoreno pismo vo koe mu kazav sto mislam za razmenata na teritoriite. Za zal redakciite na koi im go dostaviv ne smetaa deka e toa dovolno interesno za da go objavat. I za negovata legendarna kolumna za dzidovite i podelbata imav komentar, ama ottogas poma vreme...
Makedon Do kaj e Makedonija na celo so SDSM i DUI? 1. Okupirani teritorii vo Makedonija, a vlasta NE SAKAda ja resi situacijata, za da vo takov haos moze APSOLUTISTICKI (bez pocituvanje na bilo koj zakon) da vladee so DUI so koi koaliciraa uste od 2001 godina. 2. Bel genocid i teror vrz Makedoncite vo okupiranite delovi na RM od strana na Albanskata zaednica, a vlasta ni so malo prste ne mrdnuva, pa duri i laze i ja ubeduva megunarodnata zaedbica deka se e vo red, t.e. gi brani nivnite voeni sojuznici- ONA, DUI, UCK, ANA ilio bilo kako sakate da gi narecete. 3. Teroristi u ubujci vo vlasta koi nemaat poim svoite licni problemi da gi resat, a kamoli na drustvoto; zatoa drzavata propaga. Site sme svesni deka decinjata na SDSM zavrsuvaat po "telefon" t.e. so vrski i bez nikakvo znaenje na makedonskite univerziteti i tie nepismenkovci koi ni nosot ne znaat kaj im e ja vodat drzavata; se cudam kako i uste uspevame da opstoime pokraj takvi neznajkovci koi koaliciraat so uste pogolemi neznajkovci od albanskite partii, no golemi borci za svojata ILIRIDA. 4. Propast na ekonomijata, lani imavme 40% pad na industriskoto proizvodstvo vo odnos na 2003 godina. Sega nekoj (Vladata) mi se fali porasnalo industriskoto proizvodstvo za 5-10% od lani (2004), a ne kazuva deka vo 2004 god. padot na industriskoto proizvodstvo bese nad 40%. Za da se stabilizira Makedonija kako porano t.e. na VMROvsko vreme ke i trebaat godini, oti kutrite "SDSM"ovci ne kradat ama nema za narodot, a "losite" VMROvci kradea ama imase za narodot. Ili pak seto ona protiv VMRO bese mediumska hajka, a? 5. Opst haos vo drzavata! Najgolemite kriminalci od tipot na kondovskite serifi slobodno se setaat niz Makedonija, pravat zlostorstva i zlodela, a pritoa ne odgovaraat so sto se pottiknuvaat da pravat uste pogolemi zulumi. Kaj se videlo ubiec (ALi Ameti) na 100 makedonci, vklucuvajki i 12 civili da sedi na celo na vlasta na RM?! Site sme svesni i imame dokazi deka bas toj Ali Ameti se javuvase so pismeni soopstenija posle sekoj masakar vrz makedoncite deka toa e negovo delo, a nikoj ne go goni! REZULTAT: ALBANIZACIJA NA CELA MAKEDONIJA, UNISTUVANJE NA MAKEDONIJA, SOZDAVANJE ILIRIDA T.E. GOLEMA ALBANIJA I EVENTUALNO REPUBLIKA ARMANESKA (VLASKA) I PRIKLUCUVANJE NA NESIPTARIZIRANITE DELOVI NA MAKEDONIJA KON BUGARIJA. SDSM SITE EMIGRIRAAT VO USA I KAKO NAJGOLEMI "ROKFELERI" SREKNO I VESELO KE ZIVEAT TAMU. A MAKEDONCITE KE ZIVEAT KAKO STO ZIVEELE 500 GODINI POD TURSKO (SEGA SAMO TERMINOLOGIJATA KE BIDE IZMENETA- POD BUGARSKO (A BUGARITE SE TURKO-TATARI) I POD ARNAUTKO (BELI TURCI), SE DODEKA NEKOJ CENTO, SARLO I DRUGI PATRIOTI OD NIVEN KOV NE SE POJAVI I NE NE OSLOBODI, ZA PAK OD NEKOI NERANIMAJKOVCI I KRIMINALCI NE GI LIKVIDIRAAT PRAVITE BORCI I OSLOBODITELI NA MAKEDONIJA, ZA ONI DA GO SMESTAT NIVNIOT PRLJAV GAZ VO UPRAVUVACKITE FOTELJI NA RM, A NIVNITE VNUCI (KAKO SEGA SDSM) DA JA UNISTI POVTORNO ZEMJATA. IZGLEDA TAKVA NI E SUDBINATA.
BorisVM Samo malo prashanje: Shto pravevte site koga Ljupche sugerirashe "razmena na teritorii"? Dodushe ovie diskusii se povtoruvaat sekoj 4-6 meseci na forumov i pak edno te isto. Reshenie: Naredniot pat, bojkotirajte glasanje i gotovo.
slasa Boris spo deca mastenjca ne se srka .
Tik Tak Izbegavam da pisuvam za politika,religija itn ama samo ova na kratko..."podelba " na teritoriite treba se sluci i toa OFICIJANO!! Site "akademici,intelekualci" itn prodavaa pamet deka e toa "van pamet" i picke mater AMA AJ DA SE ZASPASAM SAM SEBE ILI PAK VAS..KOGA VIE KE ODITE U DEBAR,TETOVO,GOSTIVAR,LIPKOVO,ARACINOVO I TAKVI VUKOJEBENI!?? NIKOGASSS!!! VAKA DEMEK IMAME TERITORII STO NA GEOGRAFSKA KARTA NI PRIPAGJAAT "NAM" NELI... EHHH SO UBAVO SE ALBANIZIRA SVE A NIE PRODAVAME PAMET I DEMOKRATIJA.. NAZDRAVIE!!
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Tik Tak ... AMA AJ DA SE ZASPASAM SAM SEBE ILI PAK VAS..KOGA VIE KE ODITE U DEBAR,TETOVO,GOSTIVAR,LIPKOVO,ARACINOVO I TAKVI VUKOJEBENI!?? NIKOGASSS!!!
Nikogash? Kvalitetna pesnica i zhelezni vrati otvora...[;)] Dokade kje se stigne so podelbata na "teritorii", mislish najvooruzhenoto malcinstvo kje se skrasi na novoosvoenata teritorija? Kje se zadovolat apetitite so dzid zad "vukojebinite"? Odednash kje ischezne zhelbata za borba protiv "slavomakedonskiot okupator"? Neli e ramkovniot dovolen primer: so negovoto potpishuvanje vaterpolistite dobija skoro se' shto dotogash baraa, a samo chetiri godini potoa se ispilija novi i novi baranja daleku pozadi novopostavenata crvena linija. Konfrontacijata e neizbezhna, so zidovi i ramkovni dogovori samo se odlaga nultiot chas...
Tik Tak Potpolno se slozuvam so tebe deka "zelezna pesnica (shaka) i zelezna vrata otvora".... Mislis deka tuka ke im zavrasat apetitie?? Fakat deka deneska vo GTC pazaruvaat siptarkite a nasite idat u shutka. Fakt deka teroristite ni se vo vlada /policija i site vukojebini... Fakt e deka nasite "momci " gi izbrkaa od kade i da bilo a na nivno mesto donesoa kopiljaci so 2 nedeli kurs po pendrak T.N. "alfi" ITN Mislis deka tuka ke se zavrsi??.. "A brzo foto kamo brzo foto"... Edno Skopje ,na koe sme gordi site nie ,bez ralzika od kade da sme..e na geta podeleno...."makedonski " del e aerodrom,kislela voda ,dracevo..ama "oni " mozat da dojdat kaj nas ama nie nemoze da odime u Cair,serava,itn.... sto mi bese zborot a FOTO ,BRZO FOTO KE IMA?? Nazdravie!!
Pana
quote:
pak ke pobedat istite i na slednite izbori...
...ne znaes kolku si vo pravo....
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
pak ke pobedat istite i na slednite izbori...
...ne znaes kolku si vo pravo....
Da ne sakas da se kladish pak?[:D]
Pana ...i toa kako sakam....
Jakov proletoska rikase sega so ke pravis(mislam dogodina koga ke zavrsat izborite)ako izgubis? :)
Pana ...na Jakove ne sum rikal(toa nekoj ja probil lozinkata i mesto mene rikal),ama toa ne go napraviv od inat da ne rikam tuku poradi toa sto Tripun navistina ne e gradonacalnik.Toj e samo figura koja glumi gradonacalnik. Da zemese da napravi nesto,da pocne nekoj nov proekt ili bilo sto za da se vidi deka e gradonacalnik eve i sega sum spremen posle sest meseci da rikam. Inaku sto se odnesuva za paramentarnite izbori,soberete se pet luge i napisete sto sakate da priznaam,se ke priznaam i veke nikogas nema da se pojavam ni na ovoj ni na bilo koj drug forum ako DPMNE pobedi.
Makedon
quote:
Originally posted by BorisVM
Samo malo prashanje: Shto pravevte site koga Ljupche sugerirashe "razmena na teritorii"? Dodushe ovie diskusii se povtoruvaat sekoj 4-6 meseci na forumov i pak edno te isto. Reshenie: Naredniot pat, bojkotirajte glasanje i gotovo.
Ljubce koga sugerirashe "razmena na teritorii" GO PODRZHUVAV! Toj se zalagase samo Tetovo, Gostivar i Debar da se dadat na Albanija (da se razbereme ne Debar so selata), kako Makedonija bi stanala MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE. Imeno, Makedonija e pod zakana za CELOSNA ALBANIZACIJA i CELOSNO UNISTUVANJE pred se poradi mehanickiot priliv na Kosovari koi od SDSM bez problem dobivaat Makedonsko Drzavjanstvo i se naseluvaat vo RM t.e. poradi albanofilstvoto na SDSM. Poarno Tetovo i Gostivar da se zagubat, otkolku cela Makedonija! Tetovo i Gostivar odamna se zagubeni, uste 1993 godina koga Kiro Gligorov i SDSM im dadoja drzavjanstva na 200.000 ILEGALNI EMIGRANTI OD KOSOVO i GI NAPRAVIJA "DOMORODNO MAKEDONSKO NASELENIE". Neka mi kazhe nekoj dali mozhe slobodno da patuva ili eve da se prosheta po albanskite sela vo Kichevo, vo tetovo, vo Gostivar vo Struga itn? NE, NE MOZHE! Ako pominete niz niv vo NAJDOBAR SLUCHAJ ke pominete so telesni povredi, a vo najlosh ke se vratite vo sanduk zapechaten. Nie ushte od 1941 god. vidovme deka Albanicte sakaat SAMO GOLEMA ALBANIJA I ETNICHKI CHISTI TERITORII, A SEKADE KADE SHTO KE DOJDAT VRSHAT BEL TEROR I PRISILNO ISELUVANJE NA MAKEDONCITE. Rabotata sega e spasuvaj sto mozes, bidejki NAMERNATA greska na SDSM ne moze veke da se popravi= ja napravija MAKEDONIJA MULTINACIONALNA DRZAVA i samo kako ednonacionalna drzava, MAKEDONIJA KE PROSPERIRA. Kako sto gledame, novata vlast SDSM ne samo TE i GV, sega i Kicevo i Struga gi albanizira. Ostajte zapadna Makedonija, Kosovari pocnuvaat da kradat imoti na Makedonci vo Velesko, taka sto opstina Cashka veke ima 30% Albanci, a drzhavata ne reagira. Istata situacija beshe i so ARACHINOVO, sega ARACHINA kade sto Kosovari od 1990 godina navamu DIVO go zazedoja pasishteto na ARACHINOVO i izgradija kuki vrz drzhaven imot. Da go zememe za primer najnoviot sluchaj so izgradba na dzhamija vo Karposh IV-Taftalidzhe. Ni togash ni sega SDSM ne reagira. Ne mi e jasno shto saka SDSM i nivnite slepi privrzanici koi shto ne gledaat i NE MISLAT SO SVOJA GLAVA. Zar cela Makedonija da stane siptarska sakate? Pa zar ne gledate deka Makedonija se albanizira, se kolonizira i vie go podrzhuvate unishtuvanjeto na RM? Boris VM shto mislish ti?! Od toa shto go mrazish VMRO i Ljubcho, treba Makedonija da propadne i cela da stane albanska?! Pa od takvite kako tebe NESVESNI LUGE koi NE MISLAT VOOPSHTO drzhavata propaga. Za zhal, 99,9% od chlenstvoto na SDSM se takvi, pa zatoa i drzhavata odi nanazad.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
.. se ke priznaam i veke nikogas nema da se pojavam ni na ovoj ni na bilo koj drug forum ako DPMNE pobedi.
Taman rabota, ne e poentata da ne se pojavuvas ne zezaj, samo diskutirame. [;)]
BorisVM
quote:
Originally posted by Makedon Ljubce koga sugerirashe "razmena na teritorii" GO PODRZHUVAV! Toj se zalagase samo Tetovo, Gostivar i Debar da se dadat na Albanija (da se razbereme ne Debar so selata), kako Makedonija bi stanala MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE. Imeno, Makedonija e pod zakana za CELOSNA ALBANIZACIJA i CELOSNO UNISTUVANJE pred se poradi mehanickiot priliv na Kosovari koi od SDSM bez problem dobivaat Makedonsko Drzavjanstvo i se naseluvaat vo RM t.e. poradi albanofilstvoto na SDSM. Poarno Tetovo i Gostivar da se zagubat, otkolku cela Makedonija! Tetovo i Gostivar odamna se zagubeni, uste 1993 godina koga Kiro Gligorov i SDSM im dadoja drzavjanstva na 200.000 ILEGALNI EMIGRANTI OD KOSOVO i GI NAPRAVIJA "DOMORODNO MAKEDONSKO NASELENIE". Neka mi kazhe nekoj dali mozhe slobodno da patuva ili eve da se prosheta po albanskite sela vo Kichevo, vo tetovo, vo Gostivar vo Struga itn? NE, NE MOZHE! Ako pominete niz niv vo NAJDOBAR SLUCHAJ ke pominete so telesni povredi, a vo najlosh ke se vratite vo sanduk zapechaten. Nie ushte od 1941 god. vidovme deka Albanicte sakaat SAMO GOLEMA ALBANIJA I ETNICHKI CHISTI TERITORII, A SEKADE KADE SHTO KE DOJDAT VRSHAT BEL TEROR I PRISILNO ISELUVANJE NA MAKEDONCITE.
Da de, lesno e taka da se pishuva. Razmena na teritorii, vidi bogati, kako toa jas ne se setiv na takvo elegantno reshenie do sega. Hmm, mozhebi ne sum se setil ili ne sum pomislil na toa zaradi slednive prichini: 1. Moeto semejstvo korenite vo Tetovo mozhe da gi navede okolu 100 godini nanazad. 2. Imam sposobnost da razmisluvam logichki. 3. Ne gi gledam rabotite niz glupa prizma na partiska pripadnost i grupno mislenje. 4. Bev prisuten vo Tetovo, koga bash tie istite shto dale pasoshi, sprovedoa edna mala akcija i ispozatvorija eden kup idioti, a pretepaja ushte povekje.
quote:
Rabotata sega e spasuvaj sto mozes, bidejki NAMERNATA greska na SDSM ne moze veke da se popravi= ja napravija MAKEDONIJA MULTINACIONALNA DRZAVA i samo kako ednonacionalna drzava, MAKEDONIJA KE PROSPERIRA.
Da, sigurno e taka, najverojatno vo nekoj paralelen univerzum, kade gluposta vladee, vremeto se zamrznalo i ne se mrda napred, a clenstvoto vo toj univerzum se dobiva so chukanje po gradite i velenje na Tetovski "Vidite me, chudite mi se."
quote:
Kako sto gledame, novata vlast SDSM ne samo TE i GV, sega i Kicevo i Struga gi albanizira. Ostajte zapadna Makedonija, Kosovari pocnuvaat da kradat imoti na Makedonci vo Velesko, taka sto opstina Cashka veke ima 30% Albanci, a drzhavata ne reagira. Istata situacija beshe i so ARACHINOVO, sega ARACHINA kade sto Kosovari od 1990 godina navamu DIVO go zazedoja pasishteto na ARACHINOVO i izgradija kuki vrz drzhaven imot. Da go zememe za primer najnoviot sluchaj so izgradba na dzhamija vo Karposh IV-Taftalidzhe. Ni togash ni sega SDSM ne reagira.
Tuka te chekav. Jas velam, i sum go kazhal ova na mnogupati na ovaa tema, Malku Vi e. Baravte gledajte. I samo tolku kje kazham.
quote:
Ne mi e jasno shto saka SDSM i nivnite slepi privrzanici koi shto ne gledaat i NE MISLAT SO SVOJA GLAVA. Zar cela Makedonija da stane siptarska sakate? Pa zar ne gledate deka Makedonija se albanizira, se kolonizira i vie go podrzhuvate unishtuvanjeto na RM?
Ako vleguvanjeto vo Evropskata zaednica e nekoe unishtuvanje i koloniziranje, jas go podrzhuvam toa.
quote:
Boris VM shto mislish ti?! Od toa shto go mrazish VMRO i Ljubcho, treba Makedonija da propadne i cela da stane albanska?! Pa od takvite kako tebe NESVESNI LUGE koi NE MISLAT VOOPSHTO drzhavata propaga. Za zhal, 99,9% od chlenstvoto na SDSM se takvi, pa zatoa i drzhavata odi nanazad.
Za zhal, jas ja imam sposobnosta za racionalno razmisluvanje i abstraktno mislenje. Edna od najgolemite greshki vo mislenjeto e izveduvanje zakluchoci prebrzo, t.e. mislenje "padni stani". Ne me znaesh dovolno da mozhesh da zakluchish dali sum jas svesen ili nesvesen, iako ima napishano celi referati na taa tema vo filozofijata, prochitaj, mozhebi kje nauchish neshto pred da pishuvash tek taka. Shto se odnesuva do mojata "omraza" kon nekoja politichka partija vo Makedonija, toa nema nikakva vrska so realnosta. Nego koga nemash racionalni argumenti za da vodish diskusija, avtomatski odime na "omraza" i slichni drugi gluposti.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
pak ke pobedat istite i na slednite izbori...
...ne znaes kolku si vo pravo....
Знае знае ...оти мисли на изборите 2106 година. А дали ТИ знаеш што тој го знае?
Makedon Koj intelegenten covek bi glasal pak za SDSM, osven onie koi sakaat ILIRIDA. Da ne e Pana nekoi Prasniki? :)[:D]
BorisVM Makedon, Po se mi izgleda celta ti e partiski da go promovirash VMRO na forumov. Ushte sega te predupreduvam deka toa nema da dozvolam, poshto forumov e za site i ne sakam da ima polarizacii od tipot vmro-sdsm-vmetni ovde svoja partija. Istoto vazhi i za tie shto go velichaat sdsm. Ova go pishuvam ne samo za tebe tuku i za site drugi. Ako sakate razumna diskusija, povelete.
Makedon
quote:
Originally posted by BorisVM
Makedon, Po se mi izgleda celta ti e partiski da go promovirash VMRO na forumov. Ushte sega te predupreduvam deka toa nema da dozvolam, poshto forumov e za site i ne sakam da ima polarizacii od tipot vmro-sdsm-vmetni ovde svoja partija. Istoto vazhi i za tie shto go velichaat sdsm. Ova go pishuvam ne samo za tebe tuku i za site drugi. Ako sakate razumna diskusija, povelete.
BORISVM, tebe sto ti e covek?! Kade jas sum go velicel VMRO? Tebe ako ti se cini deka se velicestveni delata na VMRO, toa e tvoj problem, jas toa ne sum go napisal.
lav
quote:
Originally posted by BorisVM
Makedon, Po se mi izgleda celta ti e partiski da go promovirash VMRO na forumov. Ushte sega te predupreduvam deka toa nema da dozvolam, poshto forumov e za site i ne sakam da ima polarizacii od tipot vmro-sdsm-vmetni ovde svoja partija. Istoto vazhi i za tie shto go velichaat sdsm. Ova go pishuvam ne samo za tebe tuku i za site drugi. Ako sakate razumna diskusija, povelete.
Како е можна разумна дискусија овде ....за неразумни постапки или пак (зло)дела направени на државата од партии кои биле ..или сеуште се на власт ...и тоа ПО СЕКОЈА ЦЕНА!?:
BorisVM Lav, Ako se nerazumni, slobodno navedi gi, po mozhnost so linkovi do Dnevnik, Utrinski, Vest, Vecher itn, kade se pishuva za istite.
darkjesus
quote:
Originally posted by lav
Како е можна разумна дискусија овде ....за неразумни постапки или пак (зло)дела направени на државата од партии кои биле ..или сеуште се на власт ...и тоа ПО СЕКОЈА ЦЕНА!?:
Sakas da kazis kako e mozno eden premier za 4 godini da ja iskradi cela drzava i da go snema i uziva vo zemenite pari ili jas pogreshno razbrav[?]
Makedon
quote:
Originally posted by BorisVM
quote:
Originally posted by Makedon Da de, lesno e taka da se pishuva. Razmena na teritorii, vidi bogati, kako toa jas ne se setiv na takvo elegantno reshenie do sega. Hmm, mozhebi ne sum se setil ili ne sum pomislil na toa zaradi slednive prichini: 1. Moeto semejstvo korenite vo Tetovo mozhe da gi navede okolu 100 godini nanazad. ZHIVEESH LI VO TETOVO? MISLISH LI DA ZHIVEESH SO TVOETO SEMEJSTVO? ILI SI GO PRENEL GAZOT NA SIGURNO MESTO, PA SEGA TETOVO BILO VAZHNO. NEMA MAKEDONSKO SEMEJSTVO OD TETOVO SHTO SVOJATA IDNINA JA GLEDA VO TETOVO. SI VIDEL NEKOJ MAKEDONEC DA KUPUVA STAN ILI KUKAN ILI PAK BILO KAKOV NEDVIZEN IMOT VO TETOVO, GOSTIVAR, KICEVO? NEMA, SITE SE SELAT KON MAKEDONSKITE TERITORII! 2. Imam sposobnost da razmisluvam logichki. MNOGU SE UVERIV! 3. Ne gi gledam rabotite niz glupa prizma na partiska pripadnost i grupno mislenje. NAVISTINA?! 4. Bev prisuten vo Tetovo, koga bash tie istite shto dale pasoshi, sprovedoa edna mala akcija i ispozatvorija eden kup idioti, a pretepaja ushte povekje. ZATVORALE?! PA DA ZATVORALE NEMASHE DA DOJDE DO OVOJ HAOS STO E PRISUTEN VO TETOVO!
quote:
Rabotata sega e spasuvaj sto mozes, bidejki NAMERNATA greska na SDSM ne moze veke da se popravi= ja napravija MAKEDONIJA MULTINACIONALNA DRZAVA i samo kako ednonacionalna drzava, MAKEDONIJA KE PROSPERIRA.
Da, sigurno e taka, najverojatno vo nekoj paralelen univerzum, kade gluposta vladee, vremeto se zamrznalo i ne se mrda napred, a clenstvoto vo toj univerzum se dobiva so chukanje po gradite i velenje na Tetovski "Vidite me, chudite mi se." [quote] Kako sto gledame, novata vlast SDSM ne samo TE i GV, sega i Kicevo i Struga gi albanizira. Ostajte zapadna Makedonija, Kosovari pocnuvaat da kradat imoti na Makedonci vo Velesko, taka sto opstina Cashka veke ima 30% Albanci, a drzhavata ne reagira. Istata situacija beshe i so ARACHINOVO, sega ARACHINA kade sto Kosovari od 1990 godina navamu DIVO go zazedoja pasishteto na ARACHINOVO i izgradija kuki vrz drzhaven imot. Da go zememe za primer najnoviot sluchaj so izgradba na dzhamija vo Karposh IV-Taftalidzhe. Ni togash ni sega SDSM ne reagira.
Tuka te chekav. Jas velam, i sum go kazhal ova na mnogupati na ovaa tema, Malku Vi e. Baravte gledajte. I samo tolku kje kazham. [quote] Ne mi e jasno shto saka SDSM i nivnite slepi privrzanici koi shto ne gledaat i NE MISLAT SO SVOJA GLAVA. Zar cela Makedonija da stane siptarska sakate? Pa zar ne gledate deka Makedonija se albanizira, se kolonizira i vie go podrzhuvate unishtuvanjeto na RM?
Ako vleguvanjeto vo Evropskata zaednica e nekoe unishtuvanje i koloniziranje, jas go podrzhuvam toa. ZAREM ALBANIZACIJATA NA MAKEDONIJA E EVROPEIZACIJA?! PRV PAT SLUSAM DEKA ALBANIZACIJA I ETNICKO PROTERUVANJE NA MAKEDONCITE OD ZAPADNA MAKEDONIJA BILO EVROPEIZACIJA I PAT NA MAKEDONIJA KON EU! MAKEDONSKITE OPSTINI KAKO STRUGA I KICEVO TREBAA DA SI OSTANAT ONAKVI KAKVI SE, KADE STO ZIVEE MNOZINBSTVO MAKEDONSKO NASELENIE SO CEL DA NE SE PRETOPAT VO ALBANSKOTO OPKRUZUVANJE, ISTO KAKO STO OPSTINA CAIR SE PODELI NA ALBANSKI DEL KADE STO MNOZINSTVOTO ALBANCI MOZAT DA SI GI OSTVARUVAAT SVOITE PRAVA. EVROPSKA UNIJA E UNIJA NA NEZAVISNI DRZHAVI, A NE DRZAVA NA EDNA EDINSTVENA EVROPSKA NACIJA. DA BESHE SE TAKA UBAVO KAKO STO TI VELIS, NEMASE GRCITE DA NE PRIZNAVAAT DRUGI NACIONALNOSTI VO GRCVIJA OSVEN GRCKATA, NEMASE POLJACITE DA SI JA CUVAAT ISTOCNA POLSKA KADE STO DO 1945 GODINA MNOZINSTVOTO SE GERMANCI, NEMASE SPANIJA DA JA CUVA TOLKU LJUBOMORNO BASKIJA ILI PAK ANGLICANITE NEMASE TOLKU GODINI DA SE TEPAAT ZA SEVERNA IRSKA I GILBRATAR (VPROCEM SPANSKA TERITORIJA). KAKO STO REKOV, EVROPSKATA UNIJA E UNIJA NA NEZAVISNI DRZHAVI I PRILICNO NESTABILNA, OTI EVROPA NE E OSLOBODENA OD NACIONALISTICKITE STEREOTIPI I NEMA NIKOGAS DA SE OSLOBODI. KOGA KE SE RASPADNE EU, KE SE RASPADNE NA DRZAVITE OD KOI BILA FORMIRANA, ISTO KAKO EX-YU. I STO KOGA KE SE RASPADNE EU?! ZAREM CELA ZAPADNA MAKDONIJA, A NEDAJ BOZE KAKO STO IDAT RABOTIVE I CENTRALNA DA BIDE ALBANIJA? ZOSTO ANGLICANITE NE JA DAVAT SEVERNA IRSKA? OTI SPANCITE NE JA DAVAT BASKIJA? OTI GRCIJA NE JA DAVAAT MAKEDONIJA? OTI ALBANCITE VO AL PRIZNAVAAT SAMO ALBANCI, A NE MALCINSTVA? OTI CESITE NE PRIZNAVAAT MORAVCI, KOI NE SE CESI, TUKU POSEBEN ETNIKUM?! KOGA BORISVM BI RAZMISLUVAL PODOBRO I BI BIL ZAPOZNAT SO SVETSKITE TEKOVI, NE BI TRESKAL VAKVI GLUPOSTI KAKO STO POGORE GI ISTRESE. ZAREM ALBANIZACIJATA NA MAKEDONIJA E EVROPEIZACIJA?! PRV PAT SLUSAM DEKA ALBANIZACIJA I ETNICKO PROTERUVANJE NA MAKEDONCITE OD ZAPADNA MAKEDONIJA BILO EVROPEIZACIJA I PAT NA MAKEDONIJA KON EU!
lav
quote:
Originally posted by darkjesus
quote:
Originally posted by lav
Како е можна разумна дискусија овде ....за неразумни постапки или пак (зло)дела направени на државата од партии кои биле ..или сеуште се на власт ...и тоа ПО СЕКОЈА ЦЕНА!?:
Sakas da kazis kako e mozno eden premier za 4 godini da ja iskradi cela drzava i da go snema i uziva vo zemenite pari ili jas pogreshno razbrav[?]
Ништо не си разбрал погрешно почитуван колега ...ами само би рекол дека како да си подзамижал на едното око (тоа е само мој впечаток или некои велат и импресија..нели) во последниов миг (кој ете трае САМО 3 (три) години и „овој„ исто како и предходниците-му сопартиски Премиер ...не краде .... не лаже ...ами САМО СИ ПРАВИ СПОГОДБИ ВО 4 (четири) ОЧИ...нели а тоа било особено „корисно„ за Народот (така барем си се оправдува). А стаарнците велат дека ТОА не е добро оти ПОСТОИ МОЖНОСТ за КОРУПТИВНО делување од кое никој досега не бил (успешно) вакциниран...нели?. пс А за почитуваниот колега Борис ВМ ќе ми треба време за да најдам „соодветни„ и неутрални написи. ппс Доколку некој во мигов ги поседува бараните сајтови слободно може и во свое име да ме замени и евентуално поправи....во секој смисол (+ лили -).
BorisVM
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by BorisVM
quote:
Originally posted by Makedon Da de, lesno e taka da se pishuva. Razmena na teritorii, vidi bogati, kako toa jas ne se setiv na takvo elegantno reshenie do sega. Hmm, mozhebi ne sum se setil ili ne sum pomislil na toa zaradi slednive prichini: 1. Moeto semejstvo korenite vo Tetovo mozhe da gi navede okolu 100 godini nanazad. ZHIVEESH LI VO TETOVO? MISLISH LI DA ZHIVEESH SO TVOETO SEMEJSTVO? ILI SI GO PRENEL GAZOT NA SIGURNO MESTO, PA SEGA TETOVO BILO VAZHNO. NEMA MAKEDONSKO SEMEJSTVO OD TETOVO SHTO SVOJATA IDNINA JA GLEDA VO TETOVO. SI VIDEL NEKOJ MAKEDONEC DA KUPUVA STAN ILI KUKAN ILI PAK BILO KAKOV NEDVIZEN IMOT VO TETOVO, GOSTIVAR, KICEVO? NEMA, SITE SE SELAT KON MAKEDONSKITE TERITORII! 2. Imam sposobnost da razmisluvam logichki. MNOGU SE UVERIV! 3. Ne gi gledam rabotite niz glupa prizma na partiska pripadnost i grupno mislenje. NAVISTINA?! 4. Bev prisuten vo Tetovo, koga bash tie istite shto dale pasoshi, sprovedoa edna mala akcija i ispozatvorija eden kup idioti, a pretepaja ushte povekje. ZATVORALE?! PA DA ZATVORALE NEMASHE DA DOJDE DO OVOJ HAOS STO E PRISUTEN VO TETOVO!
quote:
Rabotata sega e spasuvaj sto mozes, bidejki NAMERNATA greska na SDSM ne moze veke da se popravi= ja napravija MAKEDONIJA MULTINACIONALNA DRZAVA i samo kako ednonacionalna drzava, MAKEDONIJA KE PROSPERIRA.
Da, sigurno e taka, najverojatno vo nekoj paralelen univerzum, kade gluposta vladee, vremeto se zamrznalo i ne se mrda napred, a clenstvoto vo toj univerzum se dobiva so chukanje po gradite i velenje na Tetovski "Vidite me, chudite mi se." [quote] Kako sto gledame, novata vlast SDSM ne samo TE i GV, sega i Kicevo i Struga gi albanizira. Ostajte zapadna Makedonija, Kosovari pocnuvaat da kradat imoti na Makedonci vo Velesko, taka sto opstina Cashka veke ima 30% Albanci, a drzhavata ne reagira. Istata situacija beshe i so ARACHINOVO, sega ARACHINA kade sto Kosovari od 1990 godina navamu DIVO go zazedoja pasishteto na ARACHINOVO i izgradija kuki vrz drzhaven imot. Da go zememe za primer najnoviot sluchaj so izgradba na dzhamija vo Karposh IV-Taftalidzhe. Ni togash ni sega SDSM ne reagira.
Tuka te chekav. Jas velam, i sum go kazhal ova na mnogupati na ovaa tema, Malku Vi e. Baravte gledajte. I samo tolku kje kazham. [quote] Ne mi e jasno shto saka SDSM i nivnite slepi privrzanici koi shto ne gledaat i NE MISLAT SO SVOJA GLAVA. Zar cela Makedonija da stane siptarska sakate? Pa zar ne gledate deka Makedonija se albanizira, se kolonizira i vie go podrzhuvate unishtuvanjeto na RM?
Ako vleguvanjeto vo Evropskata zaednica e nekoe unishtuvanje i koloniziranje, jas go podrzhuvam toa. ZAREM ALBANIZACIJATA NA MAKEDONIJA E EVROPEIZACIJA?! PRV PAT SLUSAM DEKA ALBANIZACIJA I ETNICKO PROTERUVANJE NA MAKEDONCITE OD ZAPADNA MAKEDONIJA BILO EVROPEIZACIJA I PAT NA MAKEDONIJA KON EU! MAKEDONSKITE OPSTINI KAKO STRUGA I KICEVO TREBAA DA SI OSTANAT ONAKVI KAKVI SE, KADE STO ZIVEE MNOZINBSTVO MAKEDONSKO NASELENIE SO CEL DA NE SE PRETOPAT VO ALBANSKOTO OPKRUZUVANJE, ISTO KAKO STO OPSTINA CAIR SE PODELI NA ALBANSKI DEL KADE STO MNOZINSTVOTO ALBANCI MOZAT DA SI GI OSTVARUVAAT SVOITE PRAVA. EVROPSKA UNIJA E UNIJA NA NEZAVISNI DRZHAVI, A NE DRZAVA NA EDNA EDINSTVENA EVROPSKA NACIJA. DA BESHE SE TAKA UBAVO KAKO STO TI VELIS, NEMASE GRCITE DA NE PRIZNAVAAT DRUGI NACIONALNOSTI VO GRCVIJA OSVEN GRCKATA, NEMASE POLJACITE DA SI JA CUVAAT ISTOCNA POLSKA KADE STO DO 1945 GODINA MNOZINSTVOTO SE GERMANCI, NEMASE SPANIJA DA JA CUVA TOLKU LJUBOMORNO BASKIJA ILI PAK ANGLICANITE NEMASE TOLKU GODINI DA SE TEPAAT ZA SEVERNA IRSKA I GILBRATAR (VPROCEM SPANSKA TERITORIJA). KAKO STO REKOV, EVROPSKATA UNIJA E UNIJA NA NEZAVISNI DRZHAVI I PRILICNO NESTABILNA, OTI EVROPA NE E OSLOBODENA OD NACIONALISTICKITE STEREOTIPI I NEMA NIKOGAS DA SE OSLOBODI. KOGA KE SE RASPADNE EU, KE SE RASPADNE NA DRZAVITE OD KOI BILA FORMIRANA, ISTO KAKO EX-YU. I STO KOGA KE SE RASPADNE EU?! ZAREM CELA ZAPADNA MAKDONIJA, A NEDAJ BOZE KAKO STO IDAT RABOTIVE I CENTRALNA DA BIDE ALBANIJA? ZOSTO ANGLICANITE NE JA DAVAT SEVERNA IRSKA? OTI SPANCITE NE JA DAVAT BASKIJA? OTI GRCIJA NE JA DAVAAT MAKEDONIJA? OTI ALBANCITE VO AL PRIZNAVAAT SAMO ALBANCI, A NE MALCINSTVA? OTI CESITE NE PRIZNAVAAT MORAVCI, KOI NE SE CESI, TUKU POSEBEN ETNIKUM?! KOGA BORISVM BI RAZMISLUVAL PODOBRO I BI BIL ZAPOZNAT SO SVETSKITE TEKOVI, NE BI TRESKAL VAKVI GLUPOSTI KAKO STO POGORE GI ISTRESE. ZAREM ALBANIZACIJATA NA MAKEDONIJA E EVROPEIZACIJA?! PRV PAT SLUSAM DEKA ALBANIZACIJA I ETNICKO PROTERUVANJE NA MAKEDONCITE OD ZAPADNA MAKEDONIJA BILO EVROPEIZACIJA I PAT NA MAKEDONIJA KON EU!
Najinteresno mi e shto sekoj 3-4 meseci kje dojde nekoj clen kako tebe i misli deka kje postigne neshto shto vakvi sitni provokacii. Ushte posmeshno mi e shto bash so mene najde da navleguvash vo nekoj si razgovor i toa za Tetovo. Jas i od ovde kade shto sum, uspeav neshto da napravam. Najsmeshno od se mi e shto chovek se otkriva kolku "tezhi" bash koga kje napishe neshto vakvo kakvo ti pogore shto imash napishano. Za Tetovo, da mi napisheshe Thief neshto kako ti pogore shto si mi napishal, bi se zamislil, ama vaka tvoite bladanja odat vo /dev/null.
lav Еве нешто најдов за Борис ВМ ...а за кое мислам дека е НЕРАЗУМНО...нели ...доколку е вистинито. Види [url="http://www.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2847&stID=61887"]овде[/url] и [url="http://www.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2830&stID=60487"]овде[/url] па бирај си ја темата сам лично според личнот вкус и желба од никого ненатурена...нели?. пс Суштината е една ...а тоа е дека САМО ЖЕДТА за ГОЛАТА ВЛАСТ може да ги „направи„ овие монструми и нивните не-дела да егистираат и сеуште да бидат во центарот на вниманието на јавноста , во држава каде нивото на сиромаштијата на скоро сите слоеви на нејзини граѓани (освен повластениот слој на олигарси) во неа е непозната за развиениот и цивилизиран свет во блиското-им минато.
darkjesus
quote:
Originally posted by lav
во држава каде нивото на сиромаштијата на скоро сите слоеви на нејзини граѓани (освен повластениот слој на олигарси) во неа е непозната за развиениот и цивилизиран свет во блиското-им минато.
a jas se cudam kako mozi siromashniot narod tolku da se rasfrla so pari za odmori po Turcija,Grcija, Bugarija, za istite odmori da zema krediti i ich da ne mu chue. Kako ne im teknalo na 2-3ca od niv da zemat kredit da se zaortacat i da pocnat biznis pa da se sozdava eden nov poredok
Pana
quote:
Da ne e Pana nekoi Prasniki? :)
...i sto.....sto ako predpostavkata ti e tocna...sto potoa.....ili mislis ako e nekoj albanec obavezno e za SDSM a ne za VMRO....znaci dzabe VMRO im namignuva na albancite... eh more...mnogu si mlad.....
lav
quote:
Originally posted by darkjesus
quote:
Originally posted by lav
во држава каде нивото на сиромаштијата на скоро сите слоеви на нејзини граѓани (освен повластениот слој на олигарси) во неа е непозната за развиениот и цивилизиран свет во блиското-им минато.
a jas se cudam kako mozi siromashniot narod tolku da se rasfrla so pari za odmori po Turcija,Grcija, Bugarija, za istite odmori da zema krediti i ich da ne mu chue. Kako ne im teknalo na 2-3ca od niv da zemat kredit da se zaortacat i da pocnat biznis pa da se sozdava eden nov poredok
Прашањето е најверојатно по грешка испратено до мене ...си мислам ...само затоа што Јас не сум бил оооооооодамна на одмор , а камоли надвор некаде!!!?. А ако само беше повнимателен во читањето на мојот текст и обрнеше внимание на подцртаното со боја погоре , најверојано и ќе си го добиеше посакуваниот одговор...или можеби грешам , што на тоа би кажал колега ?
Strelec
quote:
Originally posted by Makedon
ZAREM ALBANIZACIJATA NA MAKEDONIJA E EVROPEIZACIJA?! PRV PAT SLUSAM DEKA ALBANIZACIJA I ETNICKO PROTERUVANJE NA MAKEDONCITE OD ZAPADNA MAKEDONIJA BILO EVROPEIZACIJA I PAT NA MAKEDONIJA KON EU! MAKEDONSKITE OPSTINI KAKO STRUGA I KICEVO TREBAA DA SI OSTANAT ONAKVI KAKVI SE, KADE STO ZIVEE MNOZINBSTVO MAKEDONSKO NASELENIE SO CEL DA NE SE PRETOPAT VO ALBANSKOTO OPKRUZUVANJE, ISTO KAKO STO OPSTINA CAIR SE PODELI NA ALBANSKI DEL KADE STO MNOZINSTVOTO ALBANCI MOZAT DA SI GI OSTVARUVAAT SVOITE PRAVA. EVROPSKA UNIJA E UNIJA NA NEZAVISNI DRZHAVI, A NE DRZAVA NA EDNA EDINSTVENA EVROPSKA NACIJA. DA BESHE SE TAKA UBAVO KAKO STO TI VELIS, NEMASE GRCITE DA NE PRIZNAVAAT DRUGI NACIONALNOSTI VO GRCVIJA OSVEN GRCKATA, NEMASE POLJACITE DA SI JA CUVAAT ISTOCNA POLSKA KADE STO DO 1945 GODINA MNOZINSTVOTO SE GERMANCI, NEMASE SPANIJA DA JA CUVA TOLKU LJUBOMORNO BASKIJA ILI PAK ANGLICANITE NEMASE TOLKU GODINI DA SE TEPAAT ZA SEVERNA IRSKA I GILBRATAR (VPROCEM SPANSKA TERITORIJA). KAKO STO REKOV, EVROPSKATA UNIJA E UNIJA NA NEZAVISNI DRZHAVI I PRILICNO NESTABILNA, OTI EVROPA NE E OSLOBODENA OD NACIONALISTICKITE STEREOTIPI I NEMA NIKOGAS DA SE OSLOBODI. KOGA KE SE RASPADNE EU, KE SE RASPADNE NA DRZAVITE OD KOI BILA FORMIRANA, ISTO KAKO EX-YU. I STO KOGA KE SE RASPADNE EU?! ZAREM CELA ZAPADNA MAKDONIJA, A NEDAJ BOZE KAKO STO IDAT RABOTIVE I CENTRALNA DA BIDE ALBANIJA? ZOSTO ANGLICANITE NE JA DAVAT SEVERNA IRSKA? OTI SPANCITE NE JA DAVAT BASKIJA? OTI GRCIJA NE JA DAVAAT MAKEDONIJA? OTI ALBANCITE VO AL PRIZNAVAAT SAMO ALBANCI, A NE MALCINSTVA? OTI CESITE NE PRIZNAVAAT MORAVCI, KOI NE SE CESI, TUKU POSEBEN ETNIKUM?! KOGA BORISVM BI RAZMISLUVAL PODOBRO I BI BIL ZAPOZNAT SO SVETSKITE TEKOVI, NE BI TRESKAL VAKVI GLUPOSTI KAKO STO POGORE GI ISTRESE. ZAREM ALBANIZACIJATA NA MAKEDONIJA E EVROPEIZACIJA?! PRV PAT SLUSAM DEKA ALBANIZACIJA I ETNICKO PROTERUVANJE NA MAKEDONCITE OD ZAPADNA MAKEDONIJA BILO EVROPEIZACIJA I PAT NA MAKEDONIJA KON EU!
Makedon... Vo praviloto br. 7, megju drugoto se veli i slednovo: ...Воздржете се од поставување пораки целосно напишани со големи ('capital') букви... Svati go ova kako opomena!
darkjesus
quote:
Originally posted by lav

Samo go quotirav tvoeto izlaganje za siromashkiot narod. Ni na moment ne pomisliv koga lav posledno bil ili pomislil za odenje na odmor. Sekoj eden zboruva kolku e siromashtija i teshko (ne deka ne e) ama tolku da se zboruva za toa e preterano ako se zemi faktot kolku samo luge zaminaa na odmor, od niv dobar del so kredit go platile istiot, a ne e mal procentot i na onie koi do sakanite destinacii za odmor zaminale so avtomobili povtorno kupeni so krediti. i ne stanuva zbor za nikakvi povlasteni oligarsi zosto daleku sum od niv a sepak bev na odmor[:)]
lav
quote:
Originally posted by darkjesus
quote:
Originally posted by lav

Samo go quotirav tvoeto izlaganje za siromashkiot narod. Ni na moment ne pomisliv koga lav posledno bil ili pomislil za odenje na odmor. Sekoj eden zboruva kolku e siromashtija i teshko (ne deka ne e) ama tolku da se zboruva za toa e preterano ako se zemi faktot kolku samo luge zaminaa na odmor, od niv dobar del so kredit go platile istiot, a ne e mal procentot i na onie koi do sakanite destinacii za odmor zaminale so avtomobili povtorno kupeni so krediti. i ne stanuva zbor za nikakvi povlasteni oligarsi zosto daleku sum od niv a sepak bev na odmor[:)]
Велат дека сиромаштијата е тешка ....само за оној кој макар и накратко „уживал„ во нејзините „благодети„ кои ги пружа. Поинаку речено СИТИОТ не му верува на ГЛАДНИОТ....каде што категориите СИТ и ГЛАДЕН се РЕЛАТИВНИ поими (мислам дека ќе бидам разбран испарвно?). пс И не знам како се препозна тука...иако Јас воопшто и не мислев на таква категорија на „одморџии„ во која си се вброил самиот (мислам на кредитокорисници) Кредит се зема од повеќе причини ...кои се разбирливи само за тој што го подига. Како и причините за негово земање ...оти со тоа се „јаде„ својата иднина , доколку немаш настарана за ЦРНИ ДНИ оставено...нели?. Инаку кредитот означува и ДОВЕРБА (во кредитоподигачот) така да сиромашни (мислам со пари) немаат шанса да го добијат.
Makedon
quote:
Originally posted by BorisVM Najinteresno mi e shto sekoj 3-4 meseci kje dojde nekoj clen kako tebe i misli deka kje postigne neshto shto vakvi sitni provokacii. Ushte posmeshno mi e shto bash so mene najde da navleguvash vo nekoj si razgovor i toa za Tetovo. Jas i od ovde kade shto sum, uspeav neshto da napravam. Najsmeshno od se mi e shto chovek se otkriva kolku "tezhi" bash koga kje napishe neshto vakvo kakvo ti pogore shto imash napishano. Za Tetovo, da mi napisheshe Thief neshto kako ti pogore shto si mi napishal, bi se zamislil, ama vaka tvoite bladanja odat vo /dev/null.
BorisVM, jas ne se sekiram tezam mnogu [:D] Tuku majkin, nemas argumenti da gi pobies moite stavovi, pa malce gore pofilozofira, ama aj na gubitnicite im se prostuva, oti sekoj koj gubi ima pravo da se luti [:D]
lav Само поради ВИША СИЛА сум принуден овде да го продолжам моето писаниие ...после ненадејното заклучување со катинар на темата од колегата Македон... Џабе се трудиш да ги разубедиш „граѓаниве„ дека „избраниве„ се крадци со ТАПИЈА. Тоа треба и мора да го сторат „новинарчињата„... особено оние кои „љубат да веслаат„ со свирчињата и то в‘уста....ама пустињата (ке ја фатат наскоро изгледа) веќе се со к(д)упени од Власта газој. пс Тој што им го „одстапи„ плацот до Македонка во Штип ...мислам на Лукоил ...а беше во „сопственост„ на оној од ВМРО-ДПМНЕ фатениот на дело манипулант со ЦИСТЕРНИТЕ кои нели натамо „носеа„ ЗЕЈТИН„ а се враќаат со НАФТА и слични ли бајки за мали деца....на НИКО мислам или пак чичому НАКО од Фершпед. А своевремено тоа беше државно земјиште (можеби и имало сопственици) а на кое НИКО-ПЕТРОЛ си напарави(л) ДИВОГРАДБА односно го загради(л) плацот , и која со тек на време се легализирала ...само не е одгонетнато КАКО ...мислам по кои важечки ЗАКОНИ. Значи ЛУКОИЛ „изнајмил„ (киријата е непозната за јавноста) дивоградба за свое централно складиште ...а кое велат дека СЕГА е ЛЕГАЛНО. А досега дали беше....си се прашувам ама одговор едноставно НЕМА , барем засега нели?.
Makedon -------------------------------------------------------------------------------- http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=29924 За власта квадрат земја во центарот на Скопје чини од 25 до 500 евра! Za informacija, 25 EUR/m2 ke najdete vo Petrovec, Rzanicino, Konjari, sela odaleceni poveke od 20km od gradot Skopje. Vo Skopskite sela kako Pripor, Zlokukani, Bardovci, Nerezi cenata na m2 zemja cini po 100 EUR/m2, a vo centarot i vo ubavite naselbi i do 500 EUR/m2. Александра К. Мишовска Владата го продава државното земјиште за десетпати помали цени од реалните. Веќе неколку години преку сомнителни зделки еден квадратен метар на атрактивни локации во Македонија се продава и за по 20 евра. И тоа се е законски! Експертите се согласуваат дека власта вистински го обезвреднува земјиштето на целата држава. Земјиштето за изградба на трговскиот центар „Рамстор“, 40-те локации за изградба на бензински пумпи што Владата му ги подари на „Лукоил“, земјиштето на Скопското кале, државните пазари во центарот на Скопје... се само дел од земјиштето што Владата го распродаде за багателни цени. Државно е и земјоделското земјиште издадено под закуп, за кое веќе со години само 30 отсто од закупците ги намируваат долговите кон државата. На државни локации се и изградените дивоградби во Скопје и во Охрид, а никој од надлежните не презема ништо за да се спречи узурпацијата. Владата на актуелниот премиер Владо Бучковски се уште не објаснува по која основа, рускиот гигант „Лукоил“ доби државно земјиште за да гради бензински пумпи во Македонија. Десетина месеци претходно актуелната владина коалиција одлучи да продаде 4,5 хектари државно земјиште за изградба на американска амбасада на Скопското кале, и тоа само по 50 евра за квадратен метар. Тогашниот министер за транспорт и врски Агрон Буџаку изјави дека цената не била ниска бидејќи земјиштето и се продавало на земја што е стратегиски партнер на Македонија. За продажбата на оваа локација се заинтересира и антикорупциската комисија, од каде што утврдија дека Владата не ги почитувала законите кога одлучила да го продава ова државно земјиште. Министерот Буџаку, пак, за време на својот мандат потпиша 20 непосредни спогодби за отуѓување државно градежно земјиште. Според судските сознанија, најниската цена по која министерот го продавал земјиштето е од 50 денари за квадратен метар, па се до 1.500 денари за квадрат во центарот на Скопје. Една од најголемите афери кога станува збор за државно земјиште е дилот што актуелниот претседател Бранко Црвенковски, во време кога беше премиер го склучи со турската фирма „Коч холдинг“, на која и продаде државно земјиште во центарот на Скопје за 25 евра за квадратен метар. Локацијата од 20.000 квадратни метри на чиј дел сега се наоѓа трговскиот центар „Рамстор“ се продаде за само 560.000 евра. Власта го продаде земјиште без да распишува тендер или да го продава на јавна лицитација на која ќе се утврди пазарната вредност на локацијата. Згора на тоа, за „Рамстор“ беа одобрени и специјални попусти за комуналии. Колку за споредба, пред десетина дена преку јавно наддавање, грчки „Веро“ купи државно земјиште во Скопје за 510 евра за еден квадрат. За време на владеењето на актуелната власт, приватни станаа и државните пазари во Скопје. Владата на „Скопски пазар“ му го продаде „Бит-пазар“ за само 44.000 евра, а Зелениот пазар за 23.000 евра. Јавноста оваа продажба ја нарече законска кражба, антикорупциската комисија ги бараше документите за продажба, а опозициската ВМРО-ДПМНЕ цело време тврдеше дека „Бит-пазар“ вреди 9 милиони евра, а Зелениот пазар три милиони евра. Според последните податоци, државата загубила 34,4 милиони евра од непосредни спогодби на Владата, која десет пати поевтино од реалната пазарна цена во последните три години продаде 86.450 квадратни метри државно неизградено земјиште. -------------------------------------------------------------------------------- S.R. Makedon На проба Macedonia 15 Posts Posted - August 30 2005 : 04:33:52 -------------------------------------------------------------------------------- Abe Lambe i Vojo se nula za ovie od SDSM; moze voda da im nosat. Oni (VMROvcite) napravija po milionce, a ovie od SDSM/LDP be MILIONISTA
lav
quote:
Originally posted by Makedon
-------------------------------------------------------------------------------- http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=29924 За власта квадрат земја во центарот на Скопје чини од 25 до 500 евра! Za informacija, 25 EUR/m2 ke najdete vo Petrovec, Rzanicino, Konjari, sela odaleceni poveke od 20km od gradot Skopje. Vo Skopskite sela kako Pripor, Zlokukani, Bardovci, Nerezi cenata na m2 zemja cini po 100 EUR/m2, a vo centarot i vo ubavite naselbi i do 500 EUR/m2. Александра К. Мишовска Владата го продава државното земјиште за десетпати помали цени од реалните. Веќе неколку години преку сомнителни зделки еден квадратен метар на атрактивни локации во Македонија се продава и за по 20 евра. И тоа се е законски! Експертите се согласуваат дека власта вистински го обезвреднува земјиштето на целата држава. Земјиштето за изградба на трговскиот центар „Рамстор“, 40-те локации за изградба на бензински пумпи што Владата му ги подари на „Лукоил“, земјиштето на Скопското кале, државните пазари во центарот на Скопје... се само дел од земјиштето што Владата го распродаде за багателни цени. Државно е и земјоделското земјиште издадено под закуп, за кое веќе со години само 30 отсто од закупците ги намируваат долговите кон државата. На државни локации се и изградените дивоградби во Скопје и во Охрид, а никој од надлежните не презема ништо за да се спречи узурпацијата. Владата на актуелниот премиер Владо Бучковски се уште не објаснува по која основа, рускиот гигант „Лукоил“ доби државно земјиште за да гради бензински пумпи во Македонија. Десетина месеци претходно актуелната владина коалиција одлучи да продаде 4,5 хектари државно земјиште за изградба на американска амбасада на Скопското кале, и тоа само по 50 евра за квадратен метар. Тогашниот министер за транспорт и врски Агрон Буџаку изјави дека цената не била ниска бидејќи земјиштето и се продавало на земја што е стратегиски партнер на Македонија. За продажбата на оваа локација се заинтересира и антикорупциската комисија, од каде што утврдија дека Владата не ги почитувала законите кога одлучила да го продава ова државно земјиште. Министерот Буџаку, пак, за време на својот мандат потпиша 20 непосредни спогодби за отуѓување државно градежно земјиште. Според судските сознанија, најниската цена по која министерот го продавал земјиштето е од 50 денари за квадратен метар, па се до 1.500 денари за квадрат во центарот на Скопје. Една од најголемите афери кога станува збор за државно земјиште е дилот што актуелниот претседател Бранко Црвенковски, во време кога беше премиер го склучи со турската фирма „Коч холдинг“, на која и продаде државно земјиште во центарот на Скопје за 25 евра за квадратен метар. Локацијата од 20.000 квадратни метри на чиј дел сега се наоѓа трговскиот центар „Рамстор“ се продаде за само 560.000 евра. Власта го продаде земјиште без да распишува тендер или да го продава на јавна лицитација на која ќе се утврди пазарната вредност на локацијата. Згора на тоа, за „Рамстор“ беа одобрени и специјални попусти за комуналии. Колку за споредба, пред десетина дена преку јавно наддавање, грчки „Веро“ купи државно земјиште во Скопје за 510 евра за еден квадрат. За време на владеењето на актуелната власт, приватни станаа и државните пазари во Скопје. Владата на „Скопски пазар“ му го продаде „Бит-пазар“ за само 44.000 евра, а Зелениот пазар за 23.000 евра. Јавноста оваа продажба ја нарече законска кражба, антикорупциската комисија ги бараше документите за продажба, а опозициската ВМРО-ДПМНЕ цело време тврдеше дека „Бит-пазар“ вреди 9 милиони евра, а Зелениот пазар три милиони евра. Според последните податоци, државата загубила 34,4 милиони евра од непосредни спогодби на Владата, која десет пати поевтино од реалната пазарна цена во последните три години продаде 86.450 квадратни метри државно неизградено земјиште. -------------------------------------------------------------------------------- S.R. Makedon На проба Macedonia 15 Posts Posted - August 30 2005 : 04:33:52 -------------------------------------------------------------------------------- Abe Lambe i Vojo se nula za ovie od SDSM; moze voda da im nosat. Oni (VMROvcite) napravija po milionce, a ovie od SDSM/LDP be MILIONISTA
Нема лутење колега...и како што велат кај нас за тоа: КОЈ ЗА ШТО СИ „УЧЕЛ„ на чколија ...нели???
OooOo Prashanjeto e 'Do kade e Makedonija na celo so SDSM i UCK???' Eve mal doprinos i od mene ... Родителите да го бојкотираат новиот учебник по историја Социјалистичката партија повикува родителите на сите осмоодделенци да го бојкотираат учебникот по историја за осмо одделение од авторите Владо Велковски, Хаљлид Сејди, Аријан Аљадеми, Димка Ристеска и Ѓорѓи Павловски за "да ги заштитат сопствените деца од лагите што најбрутално ги лиферува Владата преку дел од нејзините институции". - Министерството за образование одобри нов учебник по историја за осмо одделение во кој во најблага има скандалозни конструкции Во учебникот не се спомнуваат балистите како фашистички соработници во Втората светска војна, Охрид и Струга се дефинирани како албански етнички предели, а западниот дел од Македонија како албанска етничка територија во која Македонците се прикажани како етничко малцинство и за нив се користи терминот "словени" - рече портпаролот на СПМ Зоран Витанов. Тој рече дека СПМ не е изненадена од фалсификувањето на историјата од страна на министерот Азис Положани, ниту од молчењето на премиерот Владо Бучковски, туку од молчењето на СДСМ, бидејќи во нејзината програма декларира дека ќе го почитува историското минато на македонскиот народ. Витанов предложи пратениците во Собранието да се откажат од нивните привилегии и од тие пари да се финансира целодневната настава за основците.
Jakov Ima li nekoj ovde dete ili nekoe komsivce u maalo sto ja ima knigata da ja skenira da ja vidime site fino lepo ili da idam da ja kupam?
BorisVM Koj mozhe da ja skenira, shto e mozhno pobrzo bi bilo super. A ako e taka kako shto e napishano, kje ima reakcii na takvi sramoti.
slasa odi na www.telma.com.mk slusnigi vestite vo real bas za toa se zboruvase
Jakov ma ja site vesti gi islusav ama moram da ja vidam u race.Mamicata ke im ja rastrakam ako e taka kako sto zborat.Aj od utre ke vidam dali ke ja najdam.
Pina Pa na sekoj dosleden Globalist treba da mu e vednash jasno deka ova e samo "normalen tek na nastanite", so to speak. Se raboti za political correctness (conforming to an approved or conventional standard). Neli vi e jasno deka vashata sveta-Evropa bara i "izglancani" nacionalni istorii so koi ke se perat mozocite na idnite generacii pa ke izleze deka balistite se borele protiv naezdata na komunizmot vo Makedonija na vremeto, ama se povlekle vo ilegala, ili bile zhestoko ubivani od bivshiot komunistichki rezhim i bla...bla...bla Mi se chini deka rabotava e baravte - gledajte.
OooOo A kakva e istorijata na Germanija?? Kako ja izglancale taa istorija me interesira? Ili istorijata na Grcija? Ili na Bugarija? Neli i oni se Evropa ...
Pina
quote:
Originally posted by OooOo
A kakva e istorijata na Germanija?? Kako ja izglancale taa istorija me interesira? Ili istorijata na Grcija? Ili na Bugarija? Neli i oni se Evropa ...
Za glancanjeto na Germanskata istorija mozhesh da zboruvash za periodot shto gi opfakja dvete svetski vojni. Na Grcija e izglancana so eliniziranjeto na Antichka Makedonija, pa gragjanskata vojna 47. Za BUgarive ne znam ....
Jakov Koj ne znae za Bugarite i nivnoto glancanje na istorijata neka pomina na Istorija ima tamu interesni naodi ama i dijagnozi. :(
lav
quote:
Originally posted by Jakov
Koj ne znae za Bugarite i nivnoto glancanje na istorijata neka pomina na Istorija ima tamu interesni naodi ama i dijagnozi. :(
Пих ....Историја учителка за/на минатото , ама од секого набљудувано , разбира се од свој агол на гледање , но и факт дека неа ја пишуваат само победниците (најчесто во војните) каков што е нашиов пример за неатака давната „војна„ за парава на Шќипатарите во МК ли беше или пак нешто друго било , а кое е сеуште и не е докарај искристализирано ...односно секому јасно и гласно дефинирано.
dejan http://www.vest.com.mk/default.asp?id=103263&idg=6&idb=1554&rubrika=Makedonija
Jakov Inaku denes doznav i ostanav FRAPIRAN. Eden od koavtorite na ucebnikot inaku ramkoven e diplomiran istoriar so 6 meseci rabotno iskustvo vo osmoletkata vo studenicani ima 28 godini, edvaj zboruva makedonski diplomira istorija posle 7godini studii so prosek od 6.09 i ima tezga vo eko soping vo gtc. Mu vetiv na Concrete deka nema da si odam nikad odovde. Sega uste poveke vetuvam, ne za drugo go iskinav pasosot.
Great_Macedonian Ma ne mi e gajle kako ke gi narecat balistite.. tuku koj se tie predavnici koj go prekrstile makedonskiot narod vo "sloveni"??? Za na besilka se, preku glava mi e od predavnici.
Jakov ete procitaj pogore ke vidis koj e predavniko inaku dvajcata glavni predavnici se Vlado Buckovski i Aziz Polozani Prviot zasto go imenuva vtriot za minister za obrazovanie a vtoriot zasto ja zloupotrebuva funkcijata za politicki celi.
Ceki http://www.on.net.mk/razno/15sept.mp3 Slavni zborovi na golem i slaven covek. Drzavnik. Na 15.9 narodot ke ja zeme sudbinata vo svoji race ...
трендафил Бев шокиран од изјавата на власта дека законот дозволува непосредни спогодби. Посебно за непосредната спогодба со Тубоижинеронг од Словенија која е склучена неколку дена по претходно изменетиот Закон за води, за ова да се овозможи. За потсетување, холокаустот над Евреите или стрелањата на цивили (на пример во Крагуевац) во II светска војна, исто така биле во склад со закон. Каков законодавач такви и закони. Со крадци крадечки, со воени злосторници злосторнички.
Jakov За време на вооружениот конфликт во Македонија, омилените зборови и фрази прво на Бранко Црвенковски а потоа и не неговиот тогашен пулен Бучковски беа „фингиран судир“ „фингирана војна“ и усте неколку фрази кои ја содржеа придавката “фингирање“ Тогаш главен актер во сите тие фингирани ситуации беше Љубчо и неговата влада со ДПА и нивните тајни договори кои требаше да завршат со поделба на Макеоднија и размена на територии. Еве денес после 4 години откако Макеоднија конечно се стабилизира и е пред влез во НАТО и молба за влез во ЕУ, како се фингираат работите за продлабочување на мирот во земјата и развојот на добрите меѓунационални односи кои имаат несоприлива тенденција да станат одлични. Ќе се согласите со мене дека ваква ефикасна полиција нема ни во Израел. Само 24 саат им требаа. 02.09.2005 Безбедноста е подобрена, Кондово уште не е целосно решено. Премиерот Бучковски ја соопшти својата оценка за судскиот скандал со Красниќи, според него и владата - судиите постапиле исправно кога ги повлекле потерниците, а полицијата работела според законот. Но Премиерот соопшти што содржел разузнавачкиот извештај на МВР - на 15-ти јули кај Кондово имало група од 80-тина вооружени, биле снимени со беспилотно летало, имале тешки митралези и топ. Тогаш Бучковски не можел да ги изнесе овие разузнавачки детали, што веќе за него не се државна тајна. „Групата која беше под патронат на Рамадан Шити - пребега во Косово. Другите се разоружани. Тоа е групата која беше под патронат на Агим Красниќи“, изјави Владо Бучковски, претседател на владата на Македонија. 03.09.2005 По неколкумесечните уверувања на власта дека Кондово не ја загрозува безбедноста и вчерашниот налет на искреност на Премиерот дека таму имало 80-тина вооружени, полицијата конечно го најде оружјето. МВР по досегашниот неуспех да го заплени арсеналот на Красниќи, ја реши енигмата која произлезе по повлекувањето на потерниците за локалниот командант, но и една од задачите кои Премиерот вчера си ги постави. Еден топ, рачен фрлач, 7 РПГ, по 2 зољи, автоматски и полуавтоматски пушки, 2 пушкомитралези и 4 бомби. Тоа е оружјето со кое Агим Красниќи и неговата 80-члена група биле вооружени и се закануваа со гранатирање на Скопје. Сега го нашле кај пругата во Кондово. А1 дознава дека и локалниот командант од Брест, Бреза, по кого има потерница, сакал да го примени рецептот на колегата од Кондово. Преку политичари од албанскиот блок изразил готовност да се појави во судот тој или неговиот адвокат. Сакал да види за каков прекршок го гонат и какви докази имало против него. Бреза знаел само дека го товарат за киднапирањето полицајци во Арачиново пред 2 години, за што бил подготвен да докаже дека не бил инволвиран. Премиерот вчера рече дека Кондово ќе го анализираат повторно откако полицијата ќе го најдела оружјето и кога ќе се видел исходот од судењето за Красниќи, кое ќе почнело во октомври.
quote:
„Се додека јас сум на чело на Владата и додека ние сме политичка Влада - Владата нема ни во иднина да избегнува со политички средства да решава безбедносни прашања“, додаде Премиерот.
Јас го мислев попаметен ама ништо. Политичка влада е влада која е сосотавена од претставници на политички партии, не е влада која проблемите ги решава исклучиво политички. И во Израел имаат политичка влада па сите проблеми со терористите ги решава со интервенции. Секаде во светот е така ама овој се надмиан себеси. Значи треба да добиеме полициска влада па да има интервенција кога ќе се појават терористи. Аферим, бе Бучко....скини си ја дипломата...
трендафил Знам само дека премиерот и лидер на СДСМ Бучковски еднаш лажеше. Или кога велеше дека одлуката за бришење на потерниците по Агим Красниќи е самостојна одлука на судот, или сега кога вели дека е политичка одлука. Мислам дека сега ја зборува вистината, но за жал заборави да се извини што пред тоа не излажа. Или за него невистината е секојдневна работа, па не чувствува дека има потреба од извинување. Можно е и неговите изјави да не се однесуваат на сите граѓани, туку само на гласачите на ДУИ, ЛДП и СДСМ кои сакаат да бидат измамени од своите.
трендафил Колумна Купи ден - помини! Ѓорѓи Марјановиќ, Дневник бр. 2853 Кога ќе важат законите и за мене и за "браќата" подеднакво? И каква е таа законитост, каква е таа правна држава во која секој проблематичен тип е привилегиран и надвор од дострелот на законот? Со вакво сфаќање на легализмот д-р Бучковски не само што не може (и не смее!) да биде премиер, туку, да се прашувам јас, ни даскал по право! Едноставно: неподобен е за тоа! На времето, кога нашиот сегашен премиер ги правеше првите чекори на јавната сцена, бев мошне непријатно изненаден од презрителниот, потценувачки, би рекол и непријателски тон со кој вашиот утрешен колумнист му се озаби на младиов човек. Сакав да му се јавам и да му речам: "Љубомире, дај пушти го детето на мира, не играј си мајтап со него без каква и да е разумна причина, остави да видиме што може, а што не може да направи!" Арно ама, излезе според онаа кумановската: "Рекна да му рекну, па не му рекна. Па си рекна: чекај да му рекну, да не рекне дека не сам му рекнаја, па - му рекна!" Тогаш д-р Данаилов-Фрчкоски можеби немаше некаква разумна причина вака да постапува со Бучковски, но, денес признавам, некаква интуитивна причина кај него веројатно постоела. И - за жал - морам да му честитам токму за таа интуиција: со секој свој гест на јавната сцена д-р Бучковски како да оди кон една единствена цел - да го оправда презрението што спрема него го одгледува д-р Данаилов-Фрчкоски. Она што кај "детево" посебно пречи (иако ова е карактеристика на секој, без исклучок, што ги брани боите на СДСМ/СКМ/КПМ) е ужасниот расчекор помеѓу она што го зборува и она што го прави. Некој конечно треба да му обрне внимание на д-р Бучковски дека јазикот е средство за комуникација, а употребените зборови, без оглед на тоа што се прашање на конвенција, сепак имаат прецизно значење и никој (па ни премиерот) не смее туку-така да се расфрла со нив. А кој тоа да му го каже, ако не јас, неговиот некогашен даскал, на кој, и да сака, не смее да му се лути: даскалите се затоа да им држат лекции на другите, па и на премиерите. Од насловот на мојот денешен текст тешко може да се заклучи дека моето денешно "предавање" ќе се занимава со "легализмот" на д-р Бучковски! Многумина можеби и не знаат дека легализам значи стриктно, грижливо, непопустливо, па дури и ситничаво почитување на законот. Но, на многумина ќе им текне зошто сум се фатил за оваа тема во врска со нашиот премиер: пред некое време, во едно "мега-интервју", д-р Бучковски се пофали дека бил "легалист", демек, човек што стриктно се држи за законот! Дај Боже еден ден да биде и така, зашто, за сега, она што го практикува е многу светлосни години далеку од легализмот. За неговиот легалистички резил во Струга (пред една година) веќе јавно полемизиравме: се сеќавате кога ја предизвика целата правничка фела против себе со онаа фамозна изјава дека ќе изведел не знам колку стружани пред суд, "а тие нека докажат дека се невини"(!?). Првин мислев дека ова му се "откачи", па тоа само по себе не би било страшно: во лутина (а особено во уплав!) секому му се случува да каже нешто што не мисли, ниту пак може да го мисли. Страшното кај д-р Бучковски е тоа што ова нему и премногу често (да не речам: секојдневно) му се случува. Еве, еден посвеж пример! Случајот Красниќи! Премиерот, како што пренесува печатот (а нешто и самиот начув, случајно минувајќи покрај вклучен телевизор), тврди дека "проблемот со Красниќи го решавал под силен политички притисок на ДУИ и на меѓународната заедница, особено од владите во Приштина и во Тирана". Веќе и само ова е доволно за да не веруваме или дури отворено да го негираме "легализмот" на д-р Бучковски! Јас цел живот предавав кривично право и убаво знам дека ниеден закон на земјава својата (не)примена не ја врзува за волјата на политичките субјекти од земјата или од странство. Законот си е закон и мора да се применува подеднакво врз сите што ги засега. Се додека некој мисли дека Кривичниот законик (но и кој било друг закон!) важи само за Македонците, но не и за Албанците во Македонија, за правна држава не станува ниту пак може да стане збор, па оттаму ни за некаков "легализам" на владата ниту пак на нејзиниот премиер. Тоа што го прави д-р Бучковски и владата на Република Македонија мојот драг колега и добар пријател д-р Љупчо Арнаудовски има обичај да го нарекува: "Купи ден - помини!". Веројатно така се вели во Охрид. Ми се крена утробата кога во ДНЕВНИК вчера ги прочитав (парафразирани) зборовите на нашиот легалистички настроен премиер: "Подобро мир со Красниќи, отколку војна во Македонија." (!?) Легализам на македонски начин! Секој разбојник во земјава, што може да си присобере дружина од неколку десетини разбојници како себе, може однапред да смета на добрата волја на легалистот Бучковски за кого изгледа секогаш ќе биде "подобро мир со разбојникот, одошто војна во земјата." Д-р Бучковски изгледа не сфаќа дека со оваа монструозна изјава поттикнува беззаконие од најодвратен вид. И не е чудо што на сите страни по северозападниот дел од жална Македонија катаден, како печурки по дожд, никнуваат разноразни "красниќи". Чувме и видовме: оние што незаконито градат некаква џамија во Тафталиџе веќе се заканиле: "Џамијата ќе ја браниме со оружје в рака!". И, наместо тие што ова го изјавиле веднаш да ги пикнеме в затвор зашто признаваат дека поседуваат нелегално оружје, зашто н се закануваат на македонската држава, ние само чекаме ден кога д-р Бучковски ќе ни каже: "Подобро мир со градителите на џамијата, одошто војна во Македонија." Селаните од Челопек (и тоа не некакви разбојници, туку мирни старци, со штрбави насмевки, развлечени од уво до уво, пресреќни (!?) што успеале да ги спречат клетите славомакедонски окупатори да запалат по некоја свеќа на местото каде што им загинаа децата, мажите или татковците) навестуваат дека (пак!) со оружје в рака ќе ја спречат обновата на мотелот "Бриони", кренат во воздух од "убијците и разбојниците" на лордот Робертсон. Мислите дека ќе биде чудо еден ден да го чуеме д-р Бучковски како, во најдобрата традиција на македонскиот легалистички дух, ни обзнанува: "Подобро мир со селаните од Челопек, одошто војна во Македонија." Се прашувам само: каде ќе втасаме со ваквиот "легализам". Или, во моментов е најважно да се притаиме, да не дишеме, да не правиме никакви уки-буки додека не ни одговорат позитивно на нашата апликација за влез во Европската Унија. А со албанските качаци ќе војуваме после, кога ќе бидеме дел од Европа! Оваа "политика" (ако е политика) многу ми личи на оној транспарент што ги дочекуваше регрутите во ЈНА, а на кој, на предната страна пишуваше: "Добродошли млади војници!", а на опчината старите "кврги" наводно пишувале: "Чекај ремо док се закунемо, па да видиш како ми ј...емо!" Кога ќе важат законите и за мене и за "браќата" подеднакво? И каква е таа законитост, каква е таа правна држава во која секој проблематичен тип е привилегиран и надвор од дострелот на законот? Со вакво сфаќање на легализмот д-р Бучковски не само што не може (и не смее!) да биде премиер, туку, да се прашувам јас, ни даскал по право! Едноставно: неподобен е за тоа!
toni_a KADE BEZ CUVSTVO ZA DRZHAVNOST??? ВЛАСТ БЕЗ ЧУСТВО ЗА ДРЖАВНОСТ На денот на независноста ќе мешаме ајвар Во Македонија оваа година нема да се прославува Денот на независноста 8 септември, оти годишнината не била јубилејна! http://www.vest.com.mk/default.asp?id=103581&idg=6&idb=1559&rubrika=Makedonija a za razlika od toa: ДУИ со официЈален предлог до собранието Денот на ОНА државен празник? Според предлогот на ДУИ, државни празници треба да бидат 13 август, денот кога е потпишн рамковниот договор, 28 ноември - ден на албанското знаме и 5 мај - ден на борците на ОНА http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2853&stID=62446
dejan Eh sto ke pravis......SDS se sik, bolni...nema lek za niv.
dejan Mi tekna nesto...neli SDS se sobrani bifsi komunisti?! Ne e ni cudo sto Makedonskata Istorija se promenuva, koga imas bifsi komunisti se na vlast, koj uste zhiveat so toj pamet, deka treba da ima 'limit' do sto ke se uci za Makedonskata istorija deka na nekoj tret tamu ne mu se dopagja (Srbite)
Jakov Dejane tie se BIVSHI komunisti, a aktuelni grabachi.."the takers" Se nasekiraa tie za tebe, mene i Makedonija.
dejan Eve uste nekoja druga glupost od SDS СДСМ подготвува бела книга за работата на вмровските градоначалници Резултати нема, непотизам има Социјалдемократскиот сојуз подготвува бела книга за работата на градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, рече на вчерашната прес-конференција Тања Томиќ, советник во Советот на град Скопје. “Преку неа на граѓаните ќе им овозможиме да дознаат повеќе за работата на градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ кои најлесно може да се препознаат по лажните ветувања, непотизмот и непочитувањето на законите. Фактите покажуваат дека по изминати пет месеци во ниедна општина каде довербата на граѓаните ја добија градоначалници кандидати од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ резултати нема”, изјави Томиќ. Таа напомена дека СДСМ е зачуден од неодамна искажаното задоволство на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за досегашната работа на градоначалниците од неговата партија. “По само пет месеци партиските функционери и нивни коалициски партнери покажаа колку се ‘вешти’ во задоволувањето на семејните барања со што на класичен начин го промовираа непотизмот што беше најизразен во периодот на нивното владеење” рече Томиќ. За таа партија и нејзините партнери, додаде Томиќ, непотизмот е политика на владеење на локалната самоуправа. Поткрепувајќи го ваквиот став со пример Томиќ рече дека професорот Ѓорѓе Марјановиќ во договор со Груевски за член на УО на Јавното претпријатие за паркиралишта експресно го назначил својот син Филип Марјановиќ. Zosto ne napisat 'bela' kniga za DUI?!?! Moze nekoj da mi odgovori?!
трендафил Ако СДСМ подготви бела книга за работата на нивните градоначалници, од ДУИ, ЛДП и СДСМ, ќе излезе дека книгата не е воопшто побела. На пример нивниот градоначалник во Липково уште нема поставено знаме на Република Македонија до знамето на Република Албанија. Истово се однесува и до наводниот прирачник за мултиетнички соживот што наводно Бучковски ќе му го даде на Груевски. Првите примероци премиерот треба да ги даде на Али Ахмети и членовите на неговата амнестирана терористичка банда. Ова немојте да го сметате како моја подршка на Груевски. Мислам дека во моментов тој е превише мек. Да беше некој друг (неврзан за конците на САД) лидер на опозицијата веќе ќе имавме друга власт, со мило или со сила, па на форумов ќе беа гласни подржувачите на ДУИ и СДСМ. Како опозиција, разбира се. За опозиција се многу добри.
Great_Macedonian trendafil, mislam deka Gruevski e cesen covek, samo neznae kako da se istakne...