ВМРО-ДПМНЕ на митинг на 15 септември
ВМРО-ДПМНЕ на митинг на 15 септември
Strelec Големиот народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 15 септември пред Владата. Оваа одлука ја донел Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата што вчера се одржа во Струмица.

Портпаролот најави дека ВМРО-ДПМНЕ во наредните денови ќе ја бара поддршката и од другите опозициони партии.

„Беше закажана датата на големиот народен митинг во организација на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа ќе биде дефинитивно 15 септември во 20 часот пред Владата на РМ, беа верификувани мандатите на новите членови на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, беше разговарано за актуелната безбедносна состојба во државата“, изјави Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Во секој случај, ВМРО-ДПМНЕ е загрижено за состојбата во РМ. Впрочем и сето она за што сте сведоци што последниве денови се случува во Македонија, т.е. ослободувањето на Красниќи е уште еден доказ дека некој кој ја држел во заложништво РМ, дел од територијата, една година дека едноставно кога е во функција на власта се ослободува, согласно на тоа, во брзо време може повторно да биде во употреба“, рече Бичиклиски.

dejan Dali ova ke bide isto na toa od SDS??? Neznam dali da im veruvam...sto mislite vie?
Pana
quote:
Neznam dali da im veruvam...
Da ne im veruvas Deki.Se sto ke kazat ke izlazat.Gledas i samiot kakvi bedni press konferencii imaat. Gledas kako vikaat,DPA im bil stateski partner.A vo DPA e i Mevljan Tairi covekot koj saka institucionalno da gi diskriminira makedoncite. Na kraj kraeva zasto mitingot go pravat pred vladata.Zatoa sto ne mozat da soberat mnogu luge sto im veruvaat.Ako dojdat na plostad ke se vidat malku luge,vaka pred vladata ima pomalku mesto i zatoa tamu ke mitinguvaat. E posle ke se javi Latas na Zingovizija i ke kaze deka na mitingot prisastvuvaat 240.000 luge. Smesno i zalno.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Neznam dali da im veruvam...
Da ne im veruvas Deki.Se sto ke kazat ke izlazat.Gledas i samiot kakvi bedni press konferencii imaat. Gledas kako vikaat,DPA im bil stateski partner.A vo DPA e i Mevljan Tairi covekot koj saka institucionalno da gi diskriminira makedoncite.
A vo DUI, Dejane, se lugeto koi institucionalno gi diskriminiraat Makedoncite von Skopje, niz cela Makedonija.[:(!][:(]
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Dali ova ke bide isto na toa od SDS??? Neznam dali da im veruvam...sto mislite vie?
ПАРТИСКИ СТРАТЕГИИ ВМРО-ДПМНЕ и’ намигнува на ДУИ ВМРО-ДПМНЕ веќе нема категорично одбивен став за можната коалиција со Демократска унија за интеграција во случај на победа на претстојните парламентарни избори. Партискиот лидер Никола Груевски завчера пред седницата на партискиот Централен комитет на прашањето дали е можна нивната коалиција со ДУИ кусо одговори дека "ќе се коалицира со една албанска партија". Тој одби да одговори кои партии се во игра но, за разлика од кампањата за парламентарните избори пред три години, не ја исклучи ДУИ. Партискиот портпарол Александар Бичиклиски на вчерашната конференција за печат рече дека е "нормално да се коалицира со една албанска партија". - ВМРО-ДПМНЕ досега коалираше со ДПА. А на прашањето дали тоа значи дека тоа подразбира дека се исклучува ДУИ, јас повторувам дека ние ќе коалицираме со една албанска партија - нагласи Бичиклиски. Во ДУИ вчера не можеше да се добие коментар за ваквите изјави од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Во кампањата за парламентарните избори во 2002 година ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ јавно да потпишат документ со кој ќе се обврзат дека нема да коалицираат со партијата на Али Ахмети. Тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски на митинзите ја обвинуваше СДСМ дека има намера да коалира со "партија на злосторници кои ја почнаа војната во 2001 година". Во партиските кулоари се дознава дека ваквата калкулација во редовите на ВМРО-ДПМНЕ произлегла од претпоставките за можните изборни резултати во корпусот на албанските гласачи. Односно, од претпоставките за резултатите од изборниот дуел меѓу ДУИ и ДПА. Инаку, ЦК на ВМРО-ДПМНЕ завчера во Струмица донесе одлука на 15 септември да се организира голем митинг пред Владата. Во наредните денови партијата ќе обезбедува поддршка и од другите опозициски партии за организација на протестот. ЦК расправаше и за актуелната безбедносна, политичката и економската состојба во земјава.
Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Dali ova ke bide isto na toa od SDS??? Neznam dali da im veruvam...sto mislite vie?
ПАРТИСКИ СТРАТЕГИИ ВМРО-ДПМНЕ и’ намигнува на ДУИ ВМРО-ДПМНЕ веќе нема категорично одбивен став за можната коалиција со Демократска унија за интеграција во случај на победа на претстојните парламентарни избори. Партискиот лидер Никола Груевски завчера пред седницата на партискиот Централен комитет на прашањето дали е можна нивната коалиција со ДУИ кусо одговори дека "ќе се коалицира со една албанска партија". Тој одби да одговори кои партии се во игра но, за разлика од кампањата за парламентарните избори пред три години, не ја исклучи ДУИ. Партискиот портпарол Александар Бичиклиски на вчерашната конференција за печат рече дека е "нормално да се коалицира со една албанска партија". - ВМРО-ДПМНЕ досега коалираше со ДПА. А на прашањето дали тоа значи дека тоа подразбира дека се исклучува ДУИ, јас повторувам дека ние ќе коалицираме со една албанска партија - нагласи Бичиклиски. Во ДУИ вчера не можеше да се добие коментар за ваквите изјави од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Во кампањата за парламентарните избори во 2002 година ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ јавно да потпишат документ со кој ќе се обврзат дека нема да коалицираат со партијата на Али Ахмети. Тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски на митинзите ја обвинуваше СДСМ дека има намера да коалира со "партија на злосторници кои ја почнаа војната во 2001 година". Во партиските кулоари се дознава дека ваквата калкулација во редовите на ВМРО-ДПМНЕ произлегла од претпоставките за можните изборни резултати во корпусот на албанските гласачи. Односно, од претпоставките за резултатите од изборниот дуел меѓу ДУИ и ДПА. Инаку, ЦК на ВМРО-ДПМНЕ завчера во Струмица донесе одлука на 15 септември да се организира голем митинг пред Владата. Во наредните денови партијата ќе обезбедува поддршка и од другите опозициски партии за организација на протестот. ЦК расправаше и за актуелната безбедносна, политичката и економската состојба во земјава.
Strelec, a sto sakas da kazes, demek ete VMRO i SDSM se vo ist kos, koaliciraat so DUI=UCK. Samo baby zaboravas edno nesto, deka SDSM i UCK, ANA ili ONA, denesno DUI si koaliciraa uste od 2001 godina, a najverojatno i od 1999 godina koga SDSM gi izgubi izborite i morase da iznajde nacin kako da se vrati na vlast, osobeno oti VMROvskata vlast bese mnogu pouspesna i poefikasna od SDSMovskata, ekonomijata se zacvrsna,lugeto pocnaa da naogaat rabota, Makedonija dojde duri i pred Hrvatska zad koja sekogas zaostanuvala. Togas, dojde 2001 godina i se zastana, pocna vojnata, VMRO barase odbrana na drzvata, SDSM barase i se zalagase za ideite na ANA-DUI t.e. ja unistuvase odbranata na drzavata za da se potpise Ohridskiot Dogovor, predcekor na golema Albanija. Za tvoja zal Strelec, kolku i da sakas da gi poistovetis SDSM i VMRO nema sansi toa da ti uspee barem kaj minimalno intelegenten covek, bidejki site sme si svesni koj ja napravi vojnata vo MAKEDONIJA (DUI), koj so niv koalicirase uste od 2001 god. (SDSM), a koj sakase odlucna borba protiv DUI (VMRO) i koj gi sprecuvase Makedonskite Patrioti vo odbranata na drzavata (SDSM).
Strelec Za SDSM ima drug topik... Ovde iskomentiraj go toa shto sum go boldiral... Kazhi shto mislish za eventualnata koalicija DPMNE i DUI! SDSM-DUI koalicijata e katastrofa... se soglasuvam... ama ajde kazhi za DPMNE-DUI dali mislish deka bi bilo podobro!
Jakov
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Dali ova ke bide isto na toa od SDS??? Neznam dali da im veruvam...sto mislite vie?
ПАРТИСКИ СТРАТЕГИИ ВМРО-ДПМНЕ и’ намигнува на ДУИ
Strelec, a sto sakas da kazes, demek ete VMRO i SDSM se vo ist kos, koaliciraat so DUI=UCK. Samo baby zaboravas edno nesto, deka SDSM i UCK, ANA ili ONA, denesno DUI si koaliciraa uste od 2001 godina, a najverojatno i od 1999 godina koga SDSM gi izgubi izborite i morase da iznajde nacin kako da se vrati na vlast, osobeno oti VMROvskata vlast bese mnogu pouspesna i poefikasna od SDSMovskata, ekonomijata se zacvrsna,lugeto pocnaa da naogaat rabota, Makedonija dojde duri i pred Hrvatska zad koja sekogas zaostanuvala. Togas, dojde 2001 godina i se zastana, pocna vojnata, VMRO barase odbrana na drzvata, SDSM barase i se zalagase za ideite na ANA-DUI t.e. ja unistuvase odbranata na drzavata za da se potpise Ohridskiot Dogovor, predcekor na golema Albanija. Za tvoja zal Strelec, kolku i da sakas da gi poistovetis SDSM i VMRO nema sansi toa da ti uspee barem kaj minimalno intelegenten covek, bidejki site sme si svesni koj ja napravi vojnata vo MAKEDONIJA (DUI), koj so niv koalicirase uste od 2001 god. (SDSM), a koj sakase odlucna borba protiv DUI (VMRO) i koj gi sprecuvase Makedonskite Patrioti vo odbranata na drzavata (SDSM).
Interesno tolkuvanje so fino izoblicuvanje na faktite i nastanite. Zasto vmro baralo odbrana na drzavata, koga tie bea na vlast imaa minister za odbrana, ima vrhoven komandant. Ednostavno trebase samo da ja prakticiraat na delo odbranata bez da prasuvaat kaj sdsm-ldp ili kade i da bilo. Imas dosta interesni "fikcii"
dejan So bilo koja Albanska partija neka se koalicirat VMRO, samo ne so DUI...neznam za DPA, neli oni ne se aktivni vo politikata??? Neznam...SDS-DUI e katastrofa...sigurno VMRO-DUI ne bi bilo nesto po dobro...
Jakov
quote:
Originally posted by dejan
So bilo koja Albanska partija neka se koalicirat VMRO, samo ne so DUI...neznam za DPA, neli oni ne se aktivni vo politikata??? Neznam...SDS-DUI e katastrofa...sigurno VMRO-DUI ne bi bilo nesto po dobro...
Ade Dejane, Dejane...DUI,DPA,PDP,NDP......ima edna izreka vo Srbija "Isto sra*e drugo pakovanje" pa sega vidi so ke pravis.[:(]
Pana
quote:
Makedonija dojde duri i pred Hrvatska
...da be,kako ne,samo zaboravas edno deka koga Makedonija ja podnese kandidaturata za EU,VMRO-DPMNE bese taa koja ripna na press i kaza deka ne bilo0 sega vreme i deka ne sme mozele da odgovorime na prasalnikot... i se taka po red,sto ke napravi SDSM,DPMNE prvo ke go kritikuva(bidejki site im se moroni u partija i ne razmisluvaat sto zborat)a posle ke si go pripise kako svoja zasluga i ke zbori "ete nie pred dva meseci kazavme na press" zaboravajki pri toa deka lugeto sepak pamtat sto kazale....ziva mizerija se... p.s.kako srbite se,na 15 septemvri ke go slavat svojot poraz,abe monstumi se vo glupostite
lav Originally posted by Pana
...da be,kako ne,samo zaboravas edno deka koga Makedonija ja podnese kandidaturata za EU,VMRO-DPMNE bese taa koja ripna na press i kaza deka ne bilo sega vreme i deka ne sme mozele da odgovorime na prasalnikot... i se taka po red,sto ke napravi [url="http://www.sdsm.org.mk/default.asp?ItemID=29814EE65B4F144DBC322D616D816B24"]SDSM[/url],[url="http://www.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2845&stID=61784"]DPMNE [/url]prvo ke go kritikuva(bidejki site im se moroni u partija i ne razmisluvaat sto zborat)a posle ke si go pripise kako svoja zasluga i ke zbori "ete nie pred dva meseci kazavme na press" zaboravajki pri toa deka lugeto sepak pamtat sto kazale....ziva mizerija se... p.s.kako srbite se,na 15 septemvri ke go slavat svojot poraz,abe monstumi se vo glupostite
Strelec За комуњари пари не плаќам Екс-пратеничката Валентина Божиновска и нејзиниот сопартиец од ВМРО - НП, Марјан Додовски последниов викенд решија да го поминат во Охрид. Но, наместо викендот да го поминат во уживање, тие се расправаа со охридските комуналци. Во петокот вечерта го паркирале возилото пред главната улица пред Судот, а на барањето на момчето да платат за паркирање, таа дрско му одговорила: "За комуњари пари не плаќам". По ова следувало интервенција на Комуналното претпријатие и нејзиното возило околу полноќ е подигнато и однесено во дворот на “Комуналец". Наредениот ден таа, како што неофицијално дознаваме, го подигнала возилото, но повторно пари не платила. Побарала фактура за да го плати преку жиро-сметка.
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
За комуњари пари не плаќам
С.Е.Љ.А.Ц.И ама смешни се бе нек си е****** смешни се какви зелени работи не опкружуваат. Браво за двајцата.[:(]
OooOo Ubav primer dava za site gragjani. Nema shto!
SLaCk Ne vikam deka se vo pravo, no smesno mi e kako od vreme na vreme samo dozirani informacii niz mediumi davaat za clenovite na VMRO-NP, ili so nekogo se skarale ili nekogo navredile ili ne znam sto.Nikoj ne moze da me ubedi (a sum bil svedok i jas licno) deka toa ne go pravat clenovite na SDSM no za toa se razbira nema da procitate ni vo eden vesnik bidejki moze nesto da ve snjade.Tolku za taa rabota.Sto se odnesuva do mitingot na 15 septemvri toa e dobra rabota trebase i porano da se sluci,greskata so mitingot e sto Gruevski go organizira na svoja raka bez da se konsultira so drugite opozicioni partii.Sepak sega slusam ke baral nivna poddrska ako uspeat da se priberat site i da se kazat otvoreno site raboti na toj miting toa ke bide pozitivno za Makedonija.
vardarce
quote:
Originally posted by Strelec
Побарала фактура за да го плати преку жиро-сметка.
Planira da plati od licna smetka ili od partiska?
Aj u Kafic
quote:
Originally posted by SLaCk
Ne vikam deka se vo pravo, no smesno mi e kako od vreme na vreme samo dozirani informacii niz mediumi davaat za clenovite na VMRO-NP, ili so nekogo se skarale ili nekogo navredile ili ne znam sto.Nikoj ne moze da me ubedi (a sum bil svedok i jas licno) deka toa ne go pravat clenovite na SDSM no za toa se razbira nema da procitate ni vo eden vesnik bidejki moze nesto da ve snjade.Tolku za taa rabota.
Во право е, истото го прваат сите, па не значи дека си во некоја партија дека така/вака се однесуваш. Единствено жално што на све се гледа партииски, све се политизира, и тоа мене веќе ми преседна. Детска работа. А не разбирам што е толку убаво на митинзи да одиш, можеби така мислам затоа што израснав во германија, ама нашите митинзи се лоша копија на настапите на НСДАП, Гебелс, Хитлер и компанија со ист мустер, ист цел, единстевена разлика, германците што серее таму, стварно го створиа, а нашиве само ...
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Dali ova ke bide isto na toa od SDS??? Neznam dali da im veruvam...sto mislite vie?
ПАРТИСКИ СТРАТЕГИИ ВМРО-ДПМНЕ и’ намигнува на ДУИ ВМРО-ДПМНЕ веќе нема категорично одбивен став за можната коалиција со Демократска унија за интеграција во случај на победа на претстојните парламентарни избори.
Предизборна коалиција Груевски-Џафери, во која би влегле и Народна на Георгиевски, но и Трифун Костовски и ПДП. Ова како што дознава А1, била неформалната понуда што ја добил Џафери од ВМРО-ДПМНЕ. ДПА и ВМРО-ДПМНЕ имаат традиционално добра соработка, уште од времето кога Љубчо Георгиевски беше на кормилото на партијата, така што идејата за окрупнување на опозицијата преку настап со заедничка листа на изборите, во ДПА веќе била во оптек. Груевски и денеска потврди дека со ДПА имаат традиционално добра соработка. „Наш традиционален партнер е ДПА и јас цврсто верувам дека тој и понатаму ќе остане“, изјави Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Партиски извори тврдат, дека клучните разговори околу идејата за широката опозициска коалиција, ќе се воделе за 10 дена и тие ќе се одвивале на релација Џафери-Георгиевски, Тачи-Груевски и ПДП-Костовски, kој, ако не формира партија, би влегол како независен кандидат или би дал свои експерти на листите. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=50618 Prviot obid na SDSM ne uspea.Da govidime sledniot.
intel 15.09.2005 posleden obid na DPMNE da ja minira evro i nato itegracijata na Republika Makedonija.
Jakov Denes imase intervju na A1plus. Izvesen Bruce Jackson isto taka se obide da gominira priemot na Mk.vo NATO. Rece deka MK. nema da vleze 2006 a nego vo slednite tri godini duri koga i Hrvatska i Albanija ke gi ispolnat uslovite.
Aj u Kafic i mislam deka taka i ke bide, minimizing integration costs & efforts.
OooOo Istava tema se povtoruva 2 pati. http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=10827
Strelec dejan go otvoril topikot pred mene, pa zatoa kje go zatvoram ovoj topik... Koj saka svojot komentar mozhe da go prefrli na toj topik!