ВИ ТЕКНУВА ЛИ:
ВИ ТЕКНУВА ЛИ:
dejan Како Бит Пазар од вошка пазар стана гето на шверц и криминал

Бит Пазар, најстариот и најголемиот пазар во Скопје го крстиле уште османлиите пред пет века. Пред да се вика така, бил средновековен панаѓур кој го посетувале трговци од цел Балкан. Кога дошле Турците, на пазарот почнале да се продаваат стари и употребени алишта. Бидејќи од валканите алишта се создавале многу вошки го завикале Бит Пазар. Зборот бит на турски значи вошка. Денес на пазарот нема вошки. Барем така уверуваат пазарџиите.
Последната деценија, според написите во Црна хроника, Бит Пазар е опасно место за шетање. Можеби не се паметат поситните инциденти, но сигурно не можат да се заборават немирите од пред 11 години, застреланиот полицаец што сакаше да претресе човек со актовка, бомбата што разнесе кафуле во "Мавровка", бомбата кај Јаја Паша во 1999 година, како и последната експлозија на полициската станица Бит Пазар.
Бит Пазар беше познат по старите рачни занаети. Денес од сите нив е останат само ковачкиот бидејќи трговијата ги изеде пазарџиите во последниве 10 години. На пазарот се уште се продаваат земјоделски производи, но на Бит Пазар одамна царуваат шверцерите на илегална роба и цигари.
Бившиот градоначалник Ристо Пенов изјавуваше дека Старата чаршија е слабо посетена бидејќи криминалот од Бит Пазар ја загрозува и неа. Тој се залагаше за дислокација на овој пазар, но како тргнало, илегалниот бизнис ќе си го каже својот последен збор.
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=103820&idg=6&idb=1563&rubrika=Skopje

vardarce So saka neka zboruvaat Bit Pazar si e Bit Pazar [;)][:D].
DonVito i ke ostane BIT PAZAR [:D]. Ako ne e bit pazar nema kaj da kupuvame eftini prazni cedea i dvd ne zezaj
achtung_panzer
quote:
Originally posted by dejan
Бит Пазар, најстариот и најголемиот пазар во Скопје го крстиле уште османлиите...
Se' e mozhno vo fantazijata novinarska... [:0]
dejan Se e dobro kaj pazarot! Samo neka zapre kriminalot
Jakov Јас низ Бит пазар немам никогаш поминато и не би ни сакал да поминам едноставно ми е се тоа премногу прљаво и смрдено за мој вкус. Бљак.
wolf_pack Imam pominano nekolku pati i uvek imashe mali dechinja sho me teraa cigari da kupam od niv. A malku podaleku stoi policaec i se preprava kako nishto da ne gleda i normalno ke si zeme toj nekojo procent od dechkite sho prodavaat shverc kutii. Zhalosno:( osobeno za decata.
OooOo
quote:
Originally posted by dejan
Бившиот градоначалник Ристо Пенов изјавуваше дека Старата чаршија е слабо посетена бидејќи криминалот од Бит Пазар ја загрозува и неа. Тој се залагаше за дислокација на овој пазар ...
Heheeeeeee imashe 8.5 godini toa da go napravi ...
naci na caci e dragi moi forumci,epten mi e pogodena temava "bit pazar",cel zivot celi 23 godini sekoj den pominuvam niz toj proklet ke kazam bit pazar,sto se nemam videno pominato niz tie ulici,a osven toa i tamu mi e fakultetot,ama sto da se pravi,a ako se prasuvate zosto proklet zatoa sto,tamu e eden poseben svet,svet so nekultura,svet kade sto moze da te zapukaat a ti ni kriv ni doolzen,a posebno se nerviram poslednava godina posebno vo soobrakajot,zatoa sto sekogas e guzva nema nikakva kultura na vosenje na odnesuvanje,ti se ubacuvaat kaj stignat,pesaci ti se setaat kako manekeni pred tebe,se parkiraat kaj ke im tekne,neznam kako bilo porano ama sega veruvajte mi e katastrofa,kamo sreka da ziveev na drugata starna na rekata vardar,mislam ke bidam posrekna,a sto e isto taka apsurdno ima policija ama ne reagira na nisto ne mi jasno zosto ama toa e stvarnosta na bit pazar.ako mozete izbegnuvajte go ke bitete posrekni i porelaksirani,inaku otkako sto pocnav jas da go "vozam"bit pazar se promeniv na negativno pocnav da pcujam:}se kontroliram kolku mozam,ama veruvajte mi tamu e nevozmozno:}
dejan Pa i ti stani bezobrazna isto kako i drugi!!!:D
sisi
quote:
Originally posted by dejan
Pa i ti stani bezobrazna isto kako i drugi!!!:D
Ne moze da stane nikoj tolku bezobrazen,kolku sto e haoticno na Bit Pazar![xx(]
dalila So godini nemam stapnato tamu. Od shto moram, provozuvam pokraj nego i toa mi e machno[xx(]
јузер Bit Pazar mi e vtor dom, potocno T.C Mavrovka. Idam cesto tamu i vo plasticarskata ulica, na pazarenje (imam vrski od komsii za mnogu raboti poeftino da zemam :))
suspect Vanglicki za penata ti trebaat a?.....ako ...kupisi....