Црвенковски
Црвенковски
трендафил
Црвенковски одби да учествува на појадокот на ОН
[url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=51282"]А1 телевизија[/url]
[img]http://media.a1.com.mk/media/vesti/branko-crvenkovski.jpg[/img]
Уште еден дипломатски скандал за Македонија, претседателот Црвенковски одбил да учествува на појадокот, кој бил организиран денеска во Обединетите Нации по повод 60-тото заседание, за сите шефови на држави и влади, кои учествуваат на Генералното собрание, дознава А1 од извори во Обединетите Нации. Според истите извори, на појадокот присуствувал и генералниот секретар Кофи Анан, а за македонската делегација, односно за претседателот Црвенковски, било предвидено да седи во првиот ред. Од кабинетот на Црвенковски нема информација зошто тој одбил да појадува со своите колеги и Анан, токму во време кога Грција, односно Караманлис, упорно бара од Обединетите Нации решавање на спорот со името во корист на Грција. Грчкиот премиер денеска имаше средба со Анан, при што е разговарано и за спорот околу уставното име на Република Македонија. Анан го разбира грчкиот став за името, ова го објави денеска грчката национална телевизија, повикувајќи се на неименуван дипломатски извор. Грчката телевизија пренесува, дека Караманлис на средбата повторно ја поздравил иницијативата на медијаторот Метју Нимиц, разговорите за името да продолжат со цел да се изнајде заедничко прифатливо решение, што ќе придонесе за стабилност во регионот. Од македонска страна, само министерката за надворешни работи Илинка Митрева најави, дека деновиве ќе има средба со Нимиц, на која ќе го повтори стариот став за двојна формула со името. Црвенковски името го нема во својата агенда, а ја пропушти и утрово шансата да се сретне со Анан. Ова не е прв дипломатски гаф на Претседателот, тој не се појави ниту на годишнината од ослободувањето на Аушвиц. Но беше на концертот на Бијело Дугме.
angel Ако го поканиле, ако требал да седи во прв ред (а не...) па зошто не отишол човеков? Никаде не прочитав поради кои причини не отишол. Па и тоа треба да се знае пред да му судиме. Но што и да е не требало да се пропушти ваквата шанса да се зблишиме со тие структури. Грција „буши„ за името а ние ја тераме македонската „трај и чекај„.
Pana Vesta e prenesena samo od A1 TV no istata e demantirana od drugite TV kuki
lav Јас би се обидел ...да го „оправдам„ делумно овој гест на „граѓанинот„ , кој ете и изигрува Председател на Macedonia (тоа ни е името под кое повеќе од 2 месеца нели ...сите не ословуваат во меѓународната комуникација и така сме „примени„ во ООН сеуште) со тоа што ќе кажам дека НЕ ДОШОЛ на појадокот ...од причини што најверојатно сакале пред сите таму присатни гости (кољеги негови) да му ја „испорачаат„ сметката која преходникот-му Чичо Чиро ФирРОМски ( а Бране го награди за заслуги) ја има направено мнооооогу одамна ...нели? Слично нешто како и 2-те месеца за Името. пс И Игор Џамбазов не дојде на една емисија и го немаше баеги време ...велат се криел од доверителите...? пс Аналогија ми е многу слична да не речам и ИСТА оти сеушпте се чека на званично објаснение кое е нормално да го издаде (барем) Кабинетот негов. ппс ФИРОМ=Macedonia некој без моја согласност ја сменил.
dejan E mnogu dobro! Bravo bre Branko!! Moze DUI ne ti dozvoli!! Kasno e, da ne go uroci nekoj! I sega sto ke bide razlokot za ova?? Sigurno SDS nema da kaze zosto, togas ostanati lugje koj gi podrzhuvat SDS ke treba da ni kazat!!
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Vesta e prenesena samo od A1 TV no istata e demantirana od drugite TV kuki
Можеби другите ТВ куќи премолчале. Демант би требало да дојде од кабинетот на Претседателот. Такво нешто нема. Гледам дека портпаролот на Црвенковски Валентин Николовски се врати во Сител. Подобро му е да чита рецепти на „Храна и вино“ отколку да мора да ги оправдува постапките на претседателот.
Pana Demant od kabinetot na predsedatelot e daden,ama koj sakase da go slusne go slusna. Ne e problem sto Deki ne go slusnal ama problem e sto i Trendafil se pravi deka ne go slusnal. Patem predsedatelot vcera se sretna i so predsedatelot na Ungarija i so Havier Solana.Denes se srekava i so kineskiot predsedatel. No na A1 i e celta da siri defetizam a ne da izvestuva. No koga sme veke tuka da kazeme deka dolgot na A1 TV stigna do Brisel ili kako sto pisuva denesen "Dnevnik","Kopanite na Velija precka kon EU".
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Демант би требало да дојде од кабинетот на Претседателот.
quote:
Originally posted by Pana
Demant od kabinetot na predsedatelot e daden...
Џабе ти е, Pana...:( Тој си ја постигна целта, без оглед што на крај испадна дека не е во право... Тоа што Трендафил го пишал е за таквите како dejan кои ќе си прочитаат и ќе си го врзат ’в крпче’, а тој ќе го батали овој случај и ќе оди на друг топик за да пласира некоја друга лага!
concrete Sto da se kaze:...kakvi FYR-ovci, takov FYR-ovcar..... :( !!!
трендафил Дајте ми линк до некој сајт кај што е објавен демантот. На president.gov.mk нема таква вест. Пишува на пример дека по повампирувањето на 15 септември 2002 имотната состојба на претседателот е иста, т.е. дека се` што заработил како премиер и претседател се` потрошил.
http://media.a1.com.mk/media/vesti/branko-crvenkovski1.jpg
Malku li e edna slika od Branko na stranava? Vtorava moze samo kako link, INTEL Нова вест, со потврда на првата. ...од канцеларијата на односи со јавност на ОН за А1 изјавија дека Црвенковски побарал средба со Анан, но Генералниот секретар не можел да го прими. „Официјалното барање беше примено. За жал, Генералниот секретар не беше во можност да има таква средба со претседателот Црвенковски. Само да додадам, станува збор за распоред, овде има многу лидери, а Генералниот секретар е еден. Воопшто немаше никакви намери против Македонија“, изјави Брендон Варма, портпарол на ОН. Ова е вториот дипломатски скандал што му се случува на Претседателот во Њујорк. Првиот беше неговото одбивање да присуствува на вчерашниот појадокот, наречен Појадок за добредојде, на кој домаќин беше генералниот секретар Кофи Анан и неговата сопруга, а на која, како што известуваат светските медиуми, добредојде им посакале на сите светски лидери - шефови на држави и влади, освен Црвенковски. Неговиот обид отпосле да се сретне во 4 очи со првиот човек на ОН пропадна. Канцеларијата на Анан е транспарентна и со жалење констатира дека не можело да дојде до средба. Македонската страна не жали. Не ни признава дека барала средба со Кофи Анан. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=51367"]извор А1[/url]
трендафил Сакав да им го разубавам форумот на симпатизерите на Црвенковски, односно да им го неутрализирам текстот, па затоа ставив уште една слика на првата страна. Но нема проблем. Ќе причекам да се отвори втора страна на темава, па сликата ќе ја ставам тогаш. Заборавив дека модераторите се симпатизери на СДСМ и дека затоа правилата се кројат по потреба. На пример нема референдум ако пратениците Македонци и Македонци од албанската етничка заедница изгласаат нешто. Дури и ако со тоа не се согласуваат и македонскиот и делот од албанскиот народ што ги избрале.
concrete
quote:
Originally posted by трендафил
Сакав да им го разубавам форумот на симпатизерите на Црвенковски, односно да им го неутрализирам текстот, па затоа ставив уште една слика на првата страна. Но нема проблем. Ќе причекам да се отвори втора страна на темава, па сликата ќе ја ставам тогаш. Заборавив дека модераторите се симпатизери на СДСМ и дека затоа правилата се кројат по потреба. На пример нема референдум ако пратениците Македонци и Македонци од албанската етничка заедница изгласаат нешто. Дури и ако со тоа не се согласуваат и македонскиот и делот од албанскиот народ што ги избрале. Trendafile , nema veza so temata, spomna referendum pa se setiv na eden razgovror se eden prijatel Vlav. Dali Badinterovoto mnozinstvo vazi i vnatre vo kampusot na malcinstvata t.e. dali pred glasanje vo Parlamentot tie prvo so Badinterovo mnozinstvo megu sebe ke odlucat sto e niven stav , pa posle ke ja kazat na nivo na Parlament....ili samo Albancite odlucuvaat ??????
dejan Jas sakav da ja vidam taa slika vo postot![:(] Branko, licen Slatincanec moj...
трендафил
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by трендафил
Сакав да им го разубавам форумот на симпатизерите на Црвенковски, односно да им го неутрализирам текстот, па затоа ставив уште една слика на првата страна. Но нема проблем. Ќе причекам да се отвори втора страна на темава, па сликата ќе ја ставам тогаш. Заборавив дека модераторите се симпатизери на СДСМ и дека затоа правилата се кројат по потреба. На пример нема референдум ако пратениците Македонци и Македонци од албанската етничка заедница изгласаат нешто. Дури и ако со тоа не се согласуваат и македонскиот и делот од албанскиот народ што ги избрале. Trendafile , nema veza so temata, spomna referendum pa se setiv na eden razgovror se eden prijatel Vlav. Dali Badinterovoto mnozinstvo vazi i vnatre vo kampusot na malcinstvata t.e. dali pred glasanje vo Parlamentot tie prvo so Badinterovo mnozinstvo megu sebe ke odlucat sto e niven stav , pa posle ke ja kazat na nivo na Parlament....ili samo Albancite odlucuvaat ??????

Одкако ќе се гласа електронски, со притискање на копче, спикерот на Парламентот ги повикува да дигнат рака сите што не се припадници на мнозинската заедница (или просто и класично да се изразам, што не се Македонци). Ги брои тој или службите и после повторно гласаат кој е за, а кој е против. Сега бидејќи обично Албанците во однос на другите немнозински заедници (малцинства) се неколку кратно повеќе, практични тие одлучуваат. Не е јасно (иако до сега немало таков случај) што ќе биде ако Македонци од мнозинската заедница дигнат рака и се изјаснат дека се од немнозинска и гласаат по Бадинтер. Иначе ако мнозинството македоски Македонци бидат против, тоа не е важно и законот проаѓа, што веќе се случувало во пракса. Во пракса исто така пратениците Албанци секогаш ја почитувале волјата на својата заедница, а кај Македонците тоа го прави само опозицијата, за разлика од власта. На пример за локалната територијална поделба. Иако, ако не се изгласаше законот за територијална поделба не ќе бевме примени во НАТО во 2006 година поради тоа. Сега не сме примени од други причини.
dejan Branko so Anan!! http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=16709
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Дајте ми линк до некој сајт кај што е објавен демантот.
quote:
Originally posted by dejan
Branko so Anan!! http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=16709
Трендафилчо, Трендафилчо...:) Од грешка во грешка влегуваш!? Веќе ништо од работите што ги пишуваш на форумов, човек не треба да ти верува!!!
dejan Mislis na A1[:p]
Makedon Cudno, nema slika od nastanot t.e. dokaz deka Brane nas bil kaj Kofita Anan na rucok. Videle li nekoi od Vas na TV deka Brane bil na rucek? Pa i da ne bil, golema rabota, covekot sigurno bil mamuren od pregolemata rabota vo tekot na nokta pred rucoko.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Дајте ми линк до некој сајт кај што е објавен демантот.
quote:
Originally posted by dejan
Branko so Anan!! http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=16709
Трендафилчо, Трендафилчо...:) Од грешка во грешка влегуваш!? Веќе ништо од работите што ги пишуваш на форумов, човек не треба да ти верува!!!
Чудно е што само Вечер објавува демант. Како е можно само Вечер да ја објави вистината, а сите други средства за јавно информирање, па и информирањето на самиот Црвенковски да ја премолчуваат. Не беше ли Вечер во сопственост на дел од тие што ручаа во скопска пивара со Црвенковски откако тој по изборната кражба стана Претседател на РМ? Како ли се викаше финансиската групација М-6 ли беше или СДСМ-6? Ги поседува и Тиквеш во Кавадарци и Винојуг во Гевгелија. Дали тие ја зборуваат вистината, може да ги прашате лозарите кои добиваат помалку пари за грозјето и консументите кои поскапо го плаќаат виното. А можеби само Вечер не е под контрола на Бучковски. П.С.:Стрелец, јас само пренесов една вест со наведен извор на информации. И веднаш не ми веруваш за сите векови. Дали треба да лажам многу и стално како што тоа го прават Црвенковски и Бучковски на пример, па да почнеш да ме почитуваш?
Strelec off topic:
quote:
Originally posted by трендафил
Дали треба да лажам многу и стално како што тоа го прават Црвенковски и Бучковски на пример, па да почнеш да ме почитуваш?
Не е убаво да се раководиш со предрасуди за некого... Ајде ПОСОЧИ ми едно место каде што сум кажал дека ги почитувам Црвенковски и Бучковски! Имало можеби и кај двајцата (особено кај првиот) моменти кога како политичари и како Македонци реагирале како што треба, но такви моменти имало кај секој политичар и не е тоа нешто ексклузивно за овие двајца.
трендафил Ни јас не реков дека ги почитуваш Црвенковски и Бучковски. Само ги земав како пример за често и големо лажење и прашав, не реков дека е така, дали повеќе почитуваш такви. Според одговорот, очигледно не, што посебно ме радува.
трендафил На средбите што ги остварив со Премиерот на Онтарио и бизнис заедницата, уште еднаш се уверив во угледот и значењето кое го уживате како и за Вашиот активности преку асоцијациите, здруженијата што го давате во севкупниот развој на Канада. Ве уверувам, јас, како Претседател на Република Македонија, но пред се како Македонец се гордеам со тоа, - рече вчера Црвенковски во Канада пред нашите иселеници. Ниту збор за тоа какво е мислењето на канаѓаните за Македонците во Македонија, претставувани од него. П.С.: Бидејќи темава помина на втора страна, да го искористам правилото една страна( кеде пточита дека една страна една слика може да се става, Интел - една слика, и да ви овозможам да го видите Претседателот како пали свеќа. Нешто што пред да избега од премиерското место не го правеше. http://president.gov.mk/prilozi/sliki/1331/Kanada1-mala.jpg
toni_a http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2866&stID=63436 Охриѓанецот што сака да се самозапали остана без работа... imam podobra opcija za covekot...elece so eksploziv i lageri...
Inkognito Туку Стрелец ... се виде со претседникот во Канада? :)
OooOo Ova e bruka be ... premier na Kanadska provincija da prechekuva predsedatel na drzhava ... :(
Strelec
quote:
Originally posted by Inkognito
Туку Стрелец ... се виде со претседникот во Канада? :)
Се видов и лично разговарав со него... Му оддадов признание за неговата мудра политика и неговиот значаен придонес за стабилноста во државата, без оглед на тешките услови со кои што се соочува во своето секојдневие... Патем, добив многу убав подарок од него...:) Но тоа веќе сепак не е за на форум!
Great_Macedonian mudra politika? lol.. aj molimte kazi nekoj dobar poteg na crvenkovski povrzano so makedonskiot narod, makedonskite malcinstva i makedonskoto iselenistvo???
трендафил
quote:
Originally posted by трендафил
На средбите што ги остварив со Премиерот на Онтарио и бизнис заедницата, уште еднаш се уверив во угледот и значењето кое го уживате како и за Вашиот активности преку асоцијациите, здруженијата што го давате во севкупниот развој на Канада. Ве уверувам, јас, како Претседател на Република Македонија, но пред се како Македонец се гордеам со тоа, - рече вчера Црвенковски во Канада пред нашите иселеници. Ниту збор за тоа какво е мислењето на канаѓаните за Македонците во Македонија, претставувани од него. П.С.: Бидејќи темава помина на втора страна, да го искористам правилото една страна( кеде пточита дека една страна една слика може да се става, Интел - една слика, и да ви овозможам да го видите Претседателот како пали свеќа. Нешто што пред да избега од премиерското место не го правеше. http://president.gov.mk/prilozi/sliki/1331/Kanada1-mala.jpg
На првата страна од оваа тема. На едитираното во мојот текст модераторот има напишано: Malku li e edna slika od Branko na stranava? Vtorava moze samo kako link, INTEL. Јас одговорив: Сакав да им го разубавам форумот на симпатизерите на Црвенковски, односно да им го неутрализирам текстот, па затоа ставив уште една слика на првата страна. Но нема проблем. Ќе причекам да се отвори втора страна на темава, па сликата ќе ја ставам тогаш. Но нема проблем повторно. Навикнат сум да се измислуваат стално нови правила за тие што пишуваат против ДУИ и неговите партнери. Бидејќи и Црвенковски доби повеќе гласови од активистите на ДУИ отколку од граѓаните на Македонија, нормално е ова да се однесува и на него. Но да се вратам на темава. Не се тврдеше ли за поголем дел од тие што се сретнаа со Црвенковски дека се бугарофили кога се сретнуваа со Георгиевски и Трајковски. За Џон Битов на пример. Дали сега и СДСМовци станале бугарофили или едноставно тогаш лажеа? По навика.
intel Trendafil, Dogovoreno e na politika da se izbegnuvaat sliki. Znaci ne e zabraneto.E sega posle tvojata slika na Branko vednas Concrete ni nacrta avion na edna druga tema. Znaci ne deka ne moze da se stavaat sliki, tuku da se ima oset sto treba a sto e izlisno za na politika.
трендафил
quote:
Originally posted by intel
Trendafil, Dogovoreno e na politika da se izbegnuvaat sliki. Znaci ne e zabraneto.E sega posle tvojata slika na Branko vednas Concrete ni nacrta avion na edna druga tema. Znaci ne deka ne moze da se stavaat sliki, tuku da se ima oset sto treba a sto e izlisno za na politika.
Во ред. Во иднина ќе користам само слики кои покажуваат нешто битно за тоа што го пишувам. Како на пример сликата од митингот на СДСМ без знаме на Република Македонија, на една друга тема.
lav
quote:
Originally posted by intel
Trendafil, Dogovoreno e na politika da se izbegnuvaat sliki. Znaci ne e zabraneto.E sega posle tvojata slika na Branko vednas Concrete ni nacrta avion na edna druga tema. Znaci ne deka ne moze da se stavaat sliki, tuku da se ima oset sto treba a sto e izlisno za na politika.
Ако добро те разбрав „писателот„ секојпат и неизоставно треба да биде сдсм-овца за да го примени со таков „усет„ својот текст ...со или без слики нели?
quote:
Се видов и лично разговарав со него... Му оддадов признание за неговата мудра политика и неговиот значаен придонес за стабилноста во државата, без оглед на тешките услови со кои што се соочува во своето секојдневие... Патем, добив многу убав подарок од него...:) Но тоа веќе сепак не е за на форум!
А погоре гледам и делење на подароци од председателот фиромски на канаѓани односно „граѓанинот„ наш кој ете и изигрува председател одкога е пофален дека „водел„ МУДРА (во МК верзија се смета на нејзината спротивност-односно комплемент) ПОЛИТИКА некој ја вика и КУПИ ДЕН ПОМИНИ-си.
quote:
Ova e bruka be ... premier na Kanadska provincija da prechekuva predsedatel na drzhava ..
А ова е само според стандардите кои важат кај канаѓаните..нешто слично како и кај Српскиот ДИНАР односно вредноста негова споредена со Ирачкиот или Кувајтскиот ДИНАР. пс Да не се ТОЧИ тука (мислам на Форумов) некаков ЖЕСТОК алкохол , а? Само за лична информација ми е потребна (о)ваа информација...нели?
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Да не се ТОЧИ тука (мислам на Форумов) некаков ЖЕСТОК алкохол , а?
Да бе... Се точи Бугарска лозова ракија... Си за една чашка?:)
concrete Nazdravje!!!!!!!Daj uste po edna da dzitneme!!!!!!
gisot
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Inkognito
Туку Стрелец ... се виде со претседникот во Канада? :)
Се видов и лично разговарав со него... Му оддадов признание за неговата мудра политика и неговиот значаен придонес за стабилноста во државата, без оглед на тешките услови со кои што се соочува во своето секојдневие... Патем, добив многу убав подарок од него...:) Но тоа веќе сепак не е за на форум!
А,за која држава ти зборуваше претседателот стрелчо? С.А.Д.? Ако си воодушевен од стабилноста и просперитетот што овој `мераклија на добрата голтка` и ја донесе на Македонија,што не се преселиш тамо,па да можеш на раат да ги уживаш сите привилегии како и сите други `среќни` и задоволни луѓе тамо? И најверојатно ти има за подарок даено недоиспиено шише албански коњак или шверцувано виски од србија ... признај [xx(]
Strelec
quote:
Originally posted by gisot
...што не се преселиш тамо,па да можеш на раат да ги уживаш сите привилегии како и сите други `среќни` и задоволни луѓе тамо?
А зошто да одам таму, кога има и поубави места? Значи, од арно има и поарно!:)
quote:
Originally posted by gisot
...И најверојатно ти има за подарок даено недоиспиено шише албански коњак...
Албански коњаци пие Љубчо, кога оди во Албанија за да ја продава својата татковина!:(
toni_a http://tinypic.com/dxh4iq.jpg [:D]
трендафил Знае ли некој каде е сега Црвенковски. Ова го прашувам поради озборувањата дека во Канада заминал од здравствени причини?
dejan Moze toa mu bese nekoj lazen razlok za da gi izbegna lugjeto tamu sto pobrzo?
Strelec Почнавте со филмовите?:)))
Jakov covekot drzava vode vie si terate filmovi tuka. :(