Granicni pravila
Granicni pravila
NaMeK dali nekoj znae dali na nasive granicni premini dozvoluvaat maloletnici sami da ja napustaat zemjava, potocno 17 godisnik koj saka da ja pomine granicata so srbija. ako nekoj znae neka pise. fala
angel Државна граница без придружба од возрасен не може сам да преминува ни постар малолетник од 17 години. Тој мора да е во придружба на најмалку еден од родителите или на друго полнолетно лице кое има полномошно од родителите на малолетникот. Значи одговорот е: неможе
NaMeK coek ne mozam nesto da citam kirilica, mozam da pisuvam ama ne mozam da citam, ako moze da go napises standardno, ako moze coek, nesto xp diskot ne saka da mi instalira podrska.
OooOo NaMeK vidi [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=9846"]ovde![/url]
ProMKD Koga eden prijatel moj sakase da pomine granica so negoviot 13 godisen vnuk, mu rekoa deka mora da e 14 godini, ili da ima roditel so nego. Otkako vnukot napolni 14 godini, bez gajle pominuvaat granica i idat za solun cesto.
OooOo
quote:
Originally posted by angel
Државна граница без придружба од возрасен не може сам да преминува ни постар малолетник од 17 години. Тој мора да е во придружба на најмалку еден од родителите или на друго полнолетно лице кое има полномошно од родителите на малолетникот. Значи одговорот е: неможе
angel od koga e ovoj zakon?
angel ОооОо можеби во случајот што го наведе ProMKD сепак во пасошот на детето си стои еден лист на кој има генерално полномошно од родителите. Но сепак за да си бидеш посигурен NaMeK затоа што треба да преминеш два гранични премини, еден при излез а другиот при влез обезбеди си полнолетно лице на кое твоите родители ќе му потпишат овластување (полномошно) да патуваш со него. За заверка на такво овластување потребно е присуство на двата родители (лично со лична карта) кај норат. Доколку твоите родители не се согласни да патуваш и да преминуваш граница почекај до твојот 18-ти роденден а тоа не е многу далеку. Ако сеуште има нешто што не ти е јасно и ако твојот случај има специфичности кои не се за јавност обрати ми се на ПМ.
OooOo Angel jas imam pominuvano granica i na 15, 16 i na 17 godini bez polnomoshno bez nikakov problem. Zatoa te prashuvam od koga e ovoj zakon??
Strelec А јас пред две години го пуштив мојот (тогаш 13-годишен) син за Македонија, без да ополномоштам некој возрасен... Само кај адвокат заверивме согласност дека се согласуваме нашиот син да патува сам. Понатаму, целата грижа ја презедоа авиокомпаниите со кои што патуваше.
angel Се јавив во Граничен премин Табановце-Гранична полиција на телефоните (031)411-495 и (031)416-244 и бев известена дека според Допис кој го имаат од Министерство за МВР во моментов на нивниот премин се применува правило да може постар малолетник од 14-17 години сам да преминува граница без придружба и полномошно. Бев прашана кога малолетникот планира да патува на што одговорив дека незнам и прашав зошто тоа е важно. Ми беше одговорено дека од МВР често го менуваат тоа правило и дека до пред нова година постар малолетник не било дозволено да преминува граница без придружба од родител или возрасен со полномошно, па дека се очекува овој слободен премин за постари малолетници, повторно да го забранат. Мој совет за тебе NaMeK е непосредно пред планираното патување да го поставиш ова прашање на телефоните (031)411-495 и (031)416-244 за да дознаеш кои правила важат во тој момент.
intel NaMek , zosto ti sakas da patuvas nadvor sam ne mi e jasno.
angel intel и мене тоа ме загрижи ама од еден член овде ми беше советувано ич глава да не ме боли.
OooOo A znae nekoj da mi kazhe od koga e ovoj zakon shto angel go kazhuva? OooOo P.S. ubavo te posovetuvale angel.
intel Не знам Angel, може се шалел некој ама јас мислам дека ако некој знае треба да му ги каже сите ризици на НаМек кои можат да произлезат од едно детско несериозно размислување. НаМек ајде сите сме се заљубувале, стрпи се до другото лето.
angel
quote:
Originally posted by OooOo P.S. ubavo te posovetuvale angel.
Ти ОооОо ме посоветува така. Не се прикривај сега. Ако ја залепам цела наша коресподенција (се по ред) во врска со ова на сите ќе им стене јасно дека си она што ти напишав. Нема тоа да го сторам доколку ме оставиш на мира и не ме „пецкаш„ по форумов. Ако имаш пристап не се ни обидувај да ми бришеш пораки зошто и онака се тргнати и на друго место.
OooOo
quote:
Originally posted by angel
Ако имаш пристап не се ни обидувај да ми бришеш пораки зошто и онака се тргнати и на друго место.
brisham poraki???
angel
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by angel
Ако имаш пристап не се ни обидувај да ми бришеш пораки зошто и онака се тргнати и на друго место.
brisham poraki???
Очекував ваква реакција. The end - случајот е затворен.
OooOo
quote:
Originally posted by angel
Очекував ваква реакција. The end - случајот е затворен.
Slabo neshto advokaturava ... sluchajot tek sega se otvara ... Shto se tiche porakite ne se sekiraj objaveni se site poraki na moderatorskiot forum, a vo megjuvreme baram da mi se izvinish i da prestanesh da shirish lagi na forumov poshto definitivno si 'forum illiterate' ili poubavo kazhano 'computer illiterate'!
intel
quote:
Originally posted by angel
quote:
Originally posted by OooOo P.S. ubavo te posovetuvale angel.
Ти ОооОо ме посоветува така. Не се прикривај сега. Ако ја залепам цела наша коресподенција (се по ред) во врска со ова на сите ќе им стене јасно дека си она што ти напишав. Нема тоа да го сторам доколку ме оставиш на мира и не ме „пецкаш„ по форумов. Ако имаш пристап не се ни обидувај да ми бришеш пораки зошто и онака се тргнати и на друго место.
Јас па се утепав барајќи по темиве кој те посоветувал така. Значи ОооОо на ПП.(ЗА допишувањето со него на ПП друга прилика) сега че се задржам само на кратко во делот на советот. Лесно му е на Ооооо да каже да не те боли глава, па не се работи за негово дете нели? Како беше онаа народната По туѓ грб 100 стапа не болат.
angel
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by angel
Очекував ваква реакција. The end - случајот е затворен.
Slabo neshto advokaturava ... sluchajot tek sega se otvara ... Shto se tiche porakite ne se sekiraj objaveni se site poraki na moderatorskiot forum, a vo megjuvreme baram da mi se izvinish i da prestanesh da shirish lagi na forumov!
Човеку преиспитај се. Ајде ако имаш храброст објави ги и овде пораките јавно зошто јас немам време, сега одам во центар на Скопје на пица и лаф-муабет.
Strelec Немам намера да заземам страна во споров (и нема да го сторам тоа), но ќе го кажам својот став во врска со спорните моменти. Прво, нема потреба да ги мешаме работите... Едно е законскиот основ за кој што праша NaMeK и кон тоа прашање дефинитивно не треба да се има психо-аналитички пристап за да му се објаснува некому какви опасности можат да произлезат од патување на 17-годишник. Законот е закон и јас полемиката меѓу ОооОо и angel ја сватив токму како обид да му се даде прецизен одговор на тој што го отворил топиков. Второ, има нешто што нема врска со законот (туку од чисто етички аспект), се согласувам со angel (as well as intel) дека е убаво да се предупреди еден млад човек на какви ризици се изложува едно младо лице кога самостојно ја напушта својата земја... Арно ама... Никаде не прочитав дека NaMeK има 17 години и дека тој е тој што сака да патува... Кога го прочитав воведниот пост, прво што ми падна на ум беше дека постот е од некој загрижен родител на 17-годишно дете за кое се плаши да не ја напушти државата... И дека затоа поставува прашање дали законски може детето да патува! Во една таква ситуација, единствено што може да се направи од нас овде е да му се даде точен одговор на тој што го поставил прашањето...