Македонски пари за антимакедонска енциклопедија
Македонски пари за антимакедонска енциклопедија
Inkognito Адријана Георгиев Наташа Бунтевска Шестотини илјади денари и одобрило Министерството за култура на издавачката куќа „Топер“ за печатење македонско издание на светски познатата „Енциклопедија Британика“, во чиј оригинал Македонците се нарекуваат „славомакедонци“, а нивната вероисповед „српско православие“. По конкурсот за издаваштво за 2005 година, објавен во јануари годинава, Министерството решило да го поддржи објавувањето на енциклопедијата на македонски јазик со помалку од една третина од потребните пари. - На издавачот „Топер“ за десетте книги на изданието „Енциклопедија Британика“ му се одобрени 600.000 денари. Средствата, според вообичаената практика, ќе му бидат префрлени на издавачот откако ќе биде објавено изданието - изјави вчера Тодорче Тасевски, портпарол на Министерството за култура. Издавачот „Топер“ најави дека ќе внесе корекции во македонското издание во соработка со историчарите од Македонската академија на науките и на уметностите. - Од издавачите на оригиналното издание на „Енциклопедија Британика“ баравме потврда дека ќе ги коригираат пропустите за националната и религиозната определба на Македонците во сите следни изданија на енциклопедија - вели Томислав Станојевиќ од „Топер“. Тој телефонски ги известил издавачите за гневот што го предизвикаа во Македонија некои одредницата во енциклопедијата. - Вчера разговаравме со издавачите на „Енциклопедија Британика“ во Чикаго и ни беше потврдено дека станува збор за нетенденциозен и случаен пропуст - рече Станојевиќ. Тој во вчерашните попладневни часови го очекуваше одговорот од издавачите дали се усвоени неговите забелешки. Информации од издавачот за проблематичното издание на „Енциклопедија Британика“ побара и „Време“. Од таму ни објаснија дека во најскоро време ќе добиеме одговор од издавачите за тоа кога и по која постапка ќе бидат сменети спорните податоци од делот за Македонија Во српското издание на енциклопедијата објавена од „Народна књига“, спорните одредници „славомакедонци“ и „српско православие“ се оставени исто како и во оригиналниот текст. Од Министерството за култура велат дека реакциите на приватни изданија не се во нивна надлежност, бидејќи не ја одразуваат официјалната политика на земјата во која се издадени и за евентуалните превиди треба да се погрижи домашниот издавач. Идентичен беше и ставот на амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје. Слични проблеми имаше и минатата година кога францускиот издавач „Робер Лафон“ во енциклопедијата „Јазиците на човештвото“ го споменуваше македонскиот јазик како дијалект на бугарскиот. Советот за македонски јазик побара од издавачот грешката да биде поправена во следното издание на енциклопедијата, која се дополнува и реиздава еднаш на осум години.
Inkognito Ова за жал не е единствениот превид на Министерството за култура, има многу вакви превиди, како за пример ќе ја земам книгата - Поранешните Балкански Војни - Извештај на Карнегиевата балканска комисија, оваа книга не ви ја препорачувам за читање зашто таму не прават бугари, а замислете финансирана е од Електростопанство и Министерство за култура.
dejan GLUPACI
Makedon momentalno vo MKD se finansiraat samo proektite na onie cii preziminja zavrsuvaat na -ICH ili na -I. Томислав Станојевиќ од „Топер“......mnogu jasno cij covek e ovoj!
concrete Dobro , uste sto treba da vi napravat , pa da svatite deka ve zezaat, da vi nacrtaat????? , pa i toa go pravat FYR-ovci moi dragi.......koja od vas ke ja zadolzite za da "sledi" kako vo slednoto izdanie , koe ke se pecati Limburga meseca....dali e ispravena greskata, a kako trgnalo ne ke ima sto da se isprava, ke bide tocen potvrden podatok. Kolku sto ispravija Francuzite vo svojata enciklopedija...... Slavosortni FYR-ovci moi dragi !!!!!
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
momentalno vo MKD se finansiraat samo proektite na onie cii preziminja zavrsuvaat na -ICH ili na -I.
Ne lupaj. Morav taka da se izrazam!
kotrag
quote:
Originally posted by Inkognito
Ова за жал не е единствениот превид на Министерството за култура, има многу вакви превиди, како за пример ќе ја земам книгата - Поранешните Балкански Војни - Извештај на Карнегиевата балканска комисија, оваа книга не ви ја препорачувам за читање зашто таму не прават бугари, а замислете финансирана е од Електростопанство и Министерство за култура.
nema beganje od vistinata, bilo vo Makedonija, videli i razbrali se, samo luge od makedonska nacionalnost ne videli. Ne vi pravat Bugari, po ova vreme lugeto vo Makedonija sa si bili Bugari i ova e prostata vistina. Nema kako da se skrie..
Makedon
quote:
Originally posted by kotrag
quote:
Originally posted by Inkognito
Ова за жал не е единствениот превид на Министерството за култура, има многу вакви превиди, како за пример ќе ја земам книгата - Поранешните Балкански Војни - Извештај на Карнегиевата балканска комисија, оваа книга не ви ја препорачувам за читање зашто таму не прават бугари, а замислете финансирана е од Електростопанство и Министерство за култура.
nema beganje od vistinata, bilo vo Makedonija, videli i razbrali se, samo luge od makedonska nacionalnost ne videli. Ne vi pravat Bugari, po ova vreme lugeto vo Makedonija sa si bili Bugari i ova e prostata vistina. Nema kako da se skrie..
Bugari vo Makedonija????? Kako moze sloveniziranite Makedonci ili eve mixot antickiMakedonci+Sloveni da bidat Bugari?? Plus toa, Makedoncite ne ziveat samo na teritorijata na anticka Makedonija, tuku i vo Trakija, Tesalija, Ilirik, Epir, Dardanija. Pirinska Makedonija se prostira na teritorijata na Trakija, a se narekuva Makedonija oti e naselena so Makedonci. Neka mi najde nekoj dokument kade sto teritorijata na Pirinska Makedonija bila vo ramkite na Makedonija! Pirinska Makedonija go dobila imeto po narodot sto ja naseluval: Makedonci, a tamu vo zapadna Trakija ziveele i Makedonci. Debar i Debarsko se Ilirski teritorii, no se naseleni so Makedonci, Skopje bil Dardanska prestolnina no e Makedonija, naselen so Makedonci. I samo glup covek moze da kaze deka Makedonec e teritorijalna odrednica lugeto od "Makedonija" koga Makedonci zivejat i nadvor od nea!
Belomorec Nisto ne e slucajno se si ima odreden redosled. Antimakedonskiot sistem koj se gradese od 1945 godina vrz koskite na makedonskite nacionalisti nemoze da dava poinakvi rezultati od tie sto gi imame denes no i vo tekot na poslednite 60 godini. Ako vo Makedonija malcinstvata imaat prava da se skoluvaat od osmoletka do magistratura na majcin jazik, Makedoncite ne smeat nitu bukva da izgovorat na makedonski vo sosednite zemji. Sistemot vo Makedonija ne go zasega zatoa zatoa sto takvata politika e na istata linija. Ke se finsiraat uste mnogu proekti za krsennje i demoraliziranje na Makedoncite. I eden da e Makedonec sekogas ke postoi stravot od voskresnuvanje na makedonstvoto na Balkanot. Poglednete gi samo Bugarite kako se uplaseni i kako povtoruvaat edna ista prikaska. Tie se postojano so zatvoreni oci i vikaat, nema Makedonci , nema Makedonci. Za niv e katastrofalen triumfot na makeodnstvoto zatoa sto Bugarija ke stane vtora Makedonija. VO Grcija e istoto, bez Makedonija se obicni trgovci koi se doselile od Afrika vo kamenetiot del na Grcija i kade blagodarenie na dobrite dilovi so kralskite familii uspevaat tek vo 1913 godina prvpat da stapnat na teritorijata na Makedonija. itn itn ... Nie mora da go pobedime ovoj sistem. Ovoj sistem nosi samo bolka i patenje na nasiot narod nasekade kade zivee. Znam deka i kaj iselenite Makedonci vo prekuokeanskite zemji bolkata e golema koga ke sletaat vo Makedonija i koga uste na vlezot ke gi preceka antimakedonskiot sistem koj saka da gi demoralizira i vrati nazad i da im vsadi misla nikogas povekje vo Makedonija. Treba da gi razotkrieme i da gi porazime i toa e prviot cekor ako sakame da uspeeme.
DJ_SHEMA Ako moze da ve zamolam neshto. Da otidete i da napishete edna poplaka do Britanica. Koga mozete da iskoristite energija tuka da se prepirkate i dokazuvate, mislam deka nema da bide premnogu ako otidete na http://corporate.britannica.com/faq.html#feedback Cliknete na Online Help Form i posle toa izberete "editorial comments" od pull-down menito. Eve vi edno pismo za primer: Dear Sir/Madam, I am writing you with regard to Encyclopedia Britannica's description of the ethnic Macedonians under the "Macedonia" entry. The following passage is incorrect: "Two-thirds of the population are Slavic Macedonians, and about one-fifth are ethnic Albanians. Languages: Macedonian, Albanian. Religions: Serbian Orthodoxy." The correct passage should state: "Two-thirds of the population are ethnic Macedonians, and about one-fifth are ethnic Albanians. Languages: Macedonian, Albanian. Religions: Macedonian Orthodoxy." I am an ethnic Macedonian and belong to the Macedonian Orthodox Church. A distinct church with no affiliation to the Serbian Church. I find your description of me and my kin insulting and inaccurate. I anticipate your propmt response and correction of this issue. Thank you. Sincerely, NAME ethnic Macedonian
concrete [quote]Originally posted by DJ_SHEMA
DJ_SHEMA , a ne e li podobro da napravis edna PayPal_SHEMA , pa da sobereme pari za da platime eden -dva , nevraboteni specnazi da go "posetat na kafe" onoj sto gi dal parite za toa......em pogolem kef, em poprakticno (po delotvorno) od pisuvanje jalovi e mail-i......... he,he,he he !!!!!!
Thunder from down under bravo Shema,samo taka se rabotit pametno za Makedonija im prativ primerok od pismoto samo se potpishav Pure Macedonian namesto ethnic :)(da se nadevame i mnogu drugi ke go storat istoto) dovolno e da gi stavime na pat da razmisluvaat za Makedonija ovie od britanika i garant ke bidat povnimatelni koga pishuvaat za Makedonija
concrete
quote:
Originally posted by Thunder from down under
bravo Shema,samo taka se rabotit pametno za Makedonija im prativ primerok od pismoto samo se potpishav Pure Macedonian namesto ethnic :)(da se nadevame i mnogu drugi ke go storat istoto) dovolno e da gi stavime na pat da razmisluvaat za Makedonija ovie od britanika i garant ke bidat povnimatelni koga pishuvaat za Makedonija
Ti odgovorija so : Izvinete Pure Macedonian ... Zimi Majka nema drugpat :):):)!!!! he , he .......samo prodolzete taka Tunder-i from Down Under....zatoa ste i tamu ...... Down Under ha,ha!!!
ozonce Jas ne uspeav da go ispratam, mi pishuva connection reset by peer...
dejan I mene isto.