СО ПОДДРШКА ОД СОФИЈА Се формира партија
СО ПОДДРШКА ОД СОФИЈА Се формира партија
kotrag СО ПОДДРШКА ОД СОФИЈА се формира партија Меѓу Македонците што имаат бугарски пасош, тие што чекаат да го добијат и меѓу студентите што се школуваат на бугарските универзитети, засилено се агитира да потпишат пристапница за да може да се формира Демократска партија на Бугарите во Македонија, дознава „Дневникк“. Иницијативниот одбор за формирање на партијата бил формиран во јануари годинава, а досега биле обезбедени над 300 пристапници. Според основачите на партијата, планот за формирање партија на Бугарите во земјава бил поттикнат и е помаган од бугарските државни структури. Еден од агитаторите, кој е посредник за добивање бугарски пасош, и кој побара да остане анонимен, вели дека луѓето што бараат бугарски пасош ги убедуваат оти полесно и побргу ќе дојдат до бугарско државјанство и патна исправа ако потпишат пристапница за партијата. На младите што сакаат да студираат во Бугарија им се гарантирале упис во државната квота и стипендија. - Ако с$ оди според планот, на парламентарните избори в година ќе имаме и свои пратеници - вели соговорникот, кој со себе постојано носи пристапници. Тој на парламентарните избори во 2002 година учествувал како обезбедување во кампањата на СДСМ. По победата му понудиле работа и плата од 200 евра во комуналното претпријатие во градот во кој живее. Ја одбил понудата и се решил да посредува за добивање бугарски пасош. Вели дека е презадоволен од провизијата што ја добива. За да се регистрира партијата, потребно е зад иницијативата да пристапат најмалку 500 члена. Нивните податоци прво треба да се достават до МВР заради проверка на веродостојноста на идентитетот на луѓето, а потоа со решението од МВР за точноста на податоците и со другата документација се поднесува барање до судот за регистрација на партијата. (М.Ј.) n http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2862&stID=63088
Makedon "Bravo" za clenot SDSM koj formira partija na "Bugarite". Za sitna para ke stanat i TATARO-TURKI! Ne e ni cudo sto ni ja prodadoa drzavata na Albanicte samo za 4-godisno osigurano vladeenje t.e. 4 godini neprestajni zdelki vo cetiri oci ! A tie "Bugari" od Makedonija najverojatno ke zavrsat kako prokletion Zoran Vraniskovski i negovite "sledbenici"! Jas imam studirano vo Sofija i nema sansi da si ja prodadam nacionalnosta i da stanam Bugariste. Ili eden moj drugar koj ima zemeno bugarsko drzavjanstvo edinstveno od ekonomski pricini, pa vika: za eden turski ZELEN pasos ne se prodavam; ke go iskoristam pa ke go iscepam :) Vo Makedonija se sproveduva tolku golema propaganda od strana na Bugarite deka od Makedonija po 150.000 gragani apliciraat za bugarsko drzavjanstvo godisno, a samo ako procitate po vesnicite bugarski za bugarsko drzavjanstvo izminative 3 godini apliciraat po okolu 12.000 luge od koi najmnogu Rusi, pa Makedoni i Romanci (Vlasi).
Homer MakeDonski Batka ,tie so pasosite kje pravat referendum za soedinenie , bidi siguren ke go ima
ProMKD Nemozat nikakov referendum da napravat, posto poveketo sto go zimaat toj BG pasos idat na zapad, pa ot kade tie ke napravat referendum dodeka ziveat vo Germanija? Tie potpisuvaat sto ke im dadat, i si odat, ne deka ke bidat clenovi na taa partija, tuku se potpisale i zbrisale
intel
quote:
Originally posted by Homer MakeDonski
Batka ,tie so pasosite kje pravat referendum za soedinenie , bidi siguren ke go ima
Некој знае да погледне и подалеку, така да јас мислам и да се создадат услови(што не ми се верува) референдум ќе нема. http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=11207
concrete Samo nadevaj se Intel , samo nadevaj se, bi te zamolil samo da mi se javis koga ke odis po toa pasosot, da dojdam i jas, ke mi bide pomalku dosadno stoenjeto vo redot, a i tebe bidi siguren :):):)!!!!!!! A tie gledacite vo dalecina , da bea navistina takvi sega na Mesecinata ke bevme, ama izgleda nosevite Pinokievski im se mnooogu golemi , pa nemaat vistinski pogled....samo virtuelen, na osnova na ona sto ke im sepnat na uvo i ke im susnat vo dzeb.....
трендафил Од друга страна македонската влада се уште нема воведено биометријски пасоши, што треба да овозможат укинување на визите за македонските граѓани во ЕУ, односно што треба да ги направи бугарските пасоши неинтересни. Претходно го поништи договорот што Љубе Бошковски (по тендер) го потпиша со Hewlett-Packard. Ваљда HP за СДСМ не е brand. А тендерот што го објави оваа влада, веќе не помнам пред колку време беше објавен (по двогодишна најава), досега без резултати.
concrete Trendafil, niedna Makedonska vlada nemala namera da voveduva nekakvi napredni pasosi, od prosta pricina sto pasosite se samo izgovor za getoiziranjeto na Makedoncite ( vnimavaj na ova Makedoncite!!!) Ako se napravat biometriski pasosi , koi patem ,neznam dali nekoj voopsto gi ima, togas ke mora da se kazat vistinskite pricini za zandanata, a mora da se priznae tie ni EU saka da gi kaze , nitu bilo koja MK vlada saka da gi cue, bidejki drugiot den ke odi na kloci. Vaka ke se rastegnuva dodeka sekoj normalen Makedonec ne stane FYR-ovca... Ima pokraj pasosite i nekolku drugi raboti koi do sega trebaa da bidat gotovi, a ne se ni pocnati. Ako tie se sredat togas sekoj vo Makedonija ke bide asalno registriran i evidentiran , a za toa sega "ne e vreme" treba da se dopolni malcinskiot narod. Znaci da zaklucime: vo momentot koga ke snema Makedonski Makedonci , se ke se sredi , ama za toa treba barem 40 godini spored Mojsej, a za sega , ako dobro smetam ja terame 13-tata !!!!!Trpenie..Spasenie, no ne za tebe i mene , bidi siguren!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Претходно го поништи договорот што Љубе Бошковски (по тендер) го потпиша со Hewlett-Packard.
Штета за тоа поништување... Покрај Пеце Наумовски и Љубе Бошковски, уште неколку пратеници на ДПМНЕ можеа да се офајдат од таа зделка!:( Абе битанги тие од СДСМ!!!
OooOo
quote:
Originally posted by трендафил
... (по тендер) го потпиша со Hewlett-Packard.
Chesto se prashuvam dali vakvite izjavi ti se seriozni ili se zafrkavash ... izgleda prvoto kje da e ...
concrete Navistina me interesira, veruvate deka si toj pasos od Zvezdenite vojni, ke se dobie bezvizen rezim za Makedoncite,onie obicnite (FYR-ovcite), za svetite kravi i obespravenite Albanci i taka nikogas i ne postoel.... ???????
intel
quote:
Originally posted by concrete
Navistina me interesira, veruvate deka si toj pasos od Zvezdenite vojni, ke se dobie bezvizen rezim za Makedoncite,onie obicnite (FYR-ovcite), za svetite kravi i obespravenite Albanci i taka nikogas i ne postoel.... ???????
Аман ќе престанеш ли со тоа Фировци?
OooOo De be intel ostaj choekot da si go koristi negovoto pravo da se imenuva taka kako shto sme zavedeni vo UN :)
concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by concrete
Navistina me interesira, veruvate deka si toj pasos od Zvezdenite vojni, ke se dobie bezvizen rezim za Makedoncite,onie obicnite (FYR-ovcite), za svetite kravi i obespravenite Albanci i taka nikogas i ne postoel.... ???????
Аман ќе престанеш ли со тоа Фировци?
Nekako ne vi se slusa vistinskoto prasanje za pravoto na slobodno dvizenje ( vo propisani voobicaeni zakonski opstovazecki pravila za civilizirani zemji).... koe i e beskrupulozno uskrateno na zemja megunarodno priznaena i osnivac na UN!!!!! Baska edinstveno preostanata od legendarnata Yugoslavia,uste polegendarnata FYROfleleM ...naselena so.......aj pogodete..mirni,blagi,podatni za sisanje.....vidi pogore pottcrtano so SDSM SINO od Intel, he,he!!!!
intel
quote:
Originally posted by concrete
pogodete..mirni,blagi,podatni za sisanje.....vidi pogore pottcrtano so SDSM SINO od Intel, he,he!!!!
Мислам дека најсоодветен одговор е ХеХе!!! Патем: http://www.kanal77.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=962&Itemid=2 http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/mk.html http://www.guardian.co.uk/macedonia/story/0,7369,1344264,00.html само извади тоа[8D] пред да кликаш[xx(]