Meguetnicki odnosi?
Meguetnicki odnosi?
toni_a sto mislite,kakvi se meguetnickite odnosi vo moment i kakva "idnina" imaat vo MK? eve posle tolku vreme na promeni,novi zakoni itn...spored mene nisto ne se promenilo na podobro. Меѓуетнички инцидент во Струга Денеска во средното училиште „Нико Нестор“ во Струга, има прекин на наставата по разгорувањето на тензиите меѓу учениците албанци и македонци, што вчера доцна попладнето и денес претпладне резултираа со тепачки. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=51623
dejan Nema da se podobri...da ne bile smeneti granicite na Struga...moze ke nemase ovakvi incidenti, ama ete taka SDS odluci.
Jakov tepackite vo skolo megu nasi i nivni se sekojdnevie neka ne te cudi toa.
dejan Ama treba da ne cudi Jakov....neli Makedonija, segasnata vlast ja gradi vo zemja so meguetnicka tolerancija, isto kako Belgija i Svajcarija...neli toa posakuva EU pa za toa sledese Ramkoviot dogovor?? Za toa treba da ne cudi.
Jakov pa i vo severna isrka se tepaat decata i tamu ucat vo posebni skoli, nema vrska toa ne e toa problem ima mnogu pobitni raboti.
Great_Macedonian za da se sredat rabotite treba decenii.. mislam na meguetnickite problemi. Za tepacki na uciliste vrz etnicka osnova, gi ima niz cel svet.
toni_a pobitni raboti ima...no mnogu konflikti i problemi si postoele,postojat i neznam do koga ke prodolzuvaat. mislata mi bese zasto tokmu so albancite (isklucoci sekogas ima...) i sto mislite koj e vinoven i koj provocira? ima li nesto so vospituvanjeto i so toa sto gi "ucat" decata ? eve ako ima nekoi albanci na forumot da kazat dali domasnoto vospituvanje im tendira/lo kon meguetnicka netrpelivost. licno jas ne sum vospituvan vo takov duh,no moram da kazam (iskreno) deka i vo mojot zivot imalo "problemi" so albanci. sum srekaval i kontaktiral so sekakvi rasi i nacionalnosti,pa i najrazlicni prijateli i poznati imam...no albanec kako prijatel nemam. imam cuvstvo deka rabotata ide tokmu na sprotivnoto od ona posakuvanoto. najlosoto e deka lugeto vo MK se zatvoreni i nemozat/nemaat izbor za drug zivot. kako i da e,se obiduvaat da ziveat eden pokraj drug , no ne eden so drug. fakt e deka kontaktot pomegu etnosite e "programiran",no zasto na negativno? mislam deka ova e povazna rabota od site onie dnevni politicki "shemi"...pa i EU i NATO ne se tolku vazni za MK.
Great_Macedonian toni, kriva e skrienata "Ideologija" koja Albancite ja propagiraat.. no i sekoj narod vo odredena mera. Albancite se od mali sovetuvani da ne se druzat so "kauri-nevernici" i deka nekoj im zel od nivnata "etnicka teritorija". Eve eden primer.. odi na oficijalnata stranica na debar www.dibre.gov.mk (nema prevod na makedonski) procitaj za istorijata na debar (klikni english) i sve ke ti bide jasno. Tuka pisuva deka so osloboduvanjeto od turskoto Debar bil albanski grad (del od albanija) no mu bil PODAREN na kralstvoto srbi-hrvati-slovenci od golemite sili kako kompenzacija za podrskata sto ja dobile vo vtorata svetska vojna. Sto se propagira so ova? pogodi! Se tvrdi deka debar bil albanski grad koj mu bil PODAREN na yugoslavija/makedonija. A sto znajme nie makedoncite za debar?- Deka toj odsekogas bil makedonski grad, i do pred nekolku decenii imal makedonsko mnozinstvo, PLUS deka del od debarskite sela NI BEJA ODZEMENI od albanija. Vakvi DIJAMETRALNO sprotivni tezi sozdavaat omraza megu lujgeto.
Great_Macedonian se izvinivam.. stranicata bese www.dibra.gov.mk ............kompenzacija za podrskata sto ja dobile vo vtorata svetska vojna. <--mislev na PRVATA svetska vojna.
angel Jas mislam deka sozivot nema, tolerancija uste pomalku. Sansite da ostaneme zaedno se nikakvi. Tie ne ja sakaat Makedonija kako drzava. Pametot im e nakaj Albanija. Do koga ke se krieme od vistinata i ke sakame da veruvame vo lagi deka ne e taka?
трендафил Точно е дека има тепачки на етничка основа и во други земји. Но од година во година ги има помалку. Кај нас пак е обратно. А кога се тепаат деца, тоа значи дека меѓуетниќките односи нема да бидат решени и во иднина. Во оваа вест има нешто што недостасува. Во сите средства за информирање. Кој прв ја почнал тепачката?
dejan Ne e tolku vazno koj prv ja pocnal tepackata...drugata strana trebase da si stoi na strana, a ne da pokazhat kolku silni se.
трендафил Мислев дека можеби едните се за соживот, но морале да се бранат.
lav
quote:
Originally posted by angel
Jas mislam deka sozivot nema, tolerancija uste pomalku. Sansite da ostaneme zaedno se nikakvi. Tie ne ja sakaat Makedonija kako drzava. Pametot im e nakaj Albanija. Do koga ke se krieme od vistinata i ke sakame da veruvame vo lagi deka ne e taka?
Се додека им веруваме на лагите на „типчиња„ кои ќе вработуваат по (барем) еден од секое семејство , ке не внесат во НАТО ВО ЈАТО , а пак за влез во ЕУ ич и да не зборувам...тоа е веќе „свршена„ (ама негативно набљудувана) работа. пс Ах да.... скоро и да ќе заборавев да (ви) напоменам.... за укинување на ВИЗИТЕ кон земјите каде донеодамна влегуваваме слободно и без никаква контрола , еееееееееееееее тоа ќе го забораваев нели , само тендерот за нови пасоши да се „распише„ и ОП ОП , готова работа нели (важи само за изузетно талентирани во личната наивноста своја ...нели важи).
intel
quote:
Originally posted by lav
пс Ах да.... скоро и да ќе заборавев да (ви) напоменам....
off topic: Вака разговара Мара со мене на ПП. Е Пана, Пана, а ти секретарка ја стави...кога ти викав дека е дупли ник[:D][:D][:D][:D]
lav off topic Ееееееееееееееее ИНтеле ИНтеле мајкино ..кога ти велев Јас не буричкај во Политикана (нели велат дека била „онакваа„) , ами сеи си на газо мадро...нели? А ти зш бе па зш , да не се мешам тамо ? Оти треба газето стално уза ѕид да си го клаеш, за да некој во меѓувреме не ти го клае ...мислам на текстот што не го љубиш ти.
nepobedliv tony a - tepacki ima sekoj den kaj nas ama samo koga albanci i makedonci ke se stepaat se pisuva - i pred 20 godini imase tepacki megu nas i 'niv' ama odnosite se mnogu podobreni i sve e na videlo sega, porano sve se kriese. ima ekstremni na dvete strani i potrebna e hrabrost da mu se svrti grb na takvite - na pozitivna nasoka sme definitivno.
трендафил Според [url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=31292"]„Време“[/url]„...причина за завчерашната тепачка била кавгата меѓу обезбедувањето во училиштето и еден ученик Македонец, кој задоцнил на часовите. По ова, дежурните од обезбедувањето тргнале да го бараат ученикот што се скарал со нив, но наместо него, по грешка претепале друг ученик, кој купувал појадок во близина на училишната зграда. Инцидентот бил повод за следната масовна тепачка, која се случила вчераутро во средношколскиот центар во Струга. По инцидентот, албанските ученици заедно со своите професори вчера кратко протестираа низ струшката чаршија, а наставата во училиштето беше прекината.“ Понатаму пишува: Нашите извори велат дека по тепачката во понеделникот, во полициската станица во Струга биле приведени неколку ученици Македонци. Роднини на уапсените, кои не сакаа јавно да зборуваат, ја потврдија информацијата и револтирано прашува зошто при секој инцидент се приведуваат само учениците Македонци. Од струшката полиција не даваат никакви детали за тепачките со образложение дека началникот е на одмор, а МВР има свој портпарол. Сега излегува дека тепачката не ја предизвикале учениците туку обезбедувањето во училиштето, нешто што порано го немаше. Дали претепаниот по грешка ученик од страна на обезбедувањето бил Македонец од албанската етничка заедница? А на второво прашање, зошто по тепачките се апсат само ученици Македонци, можен одговор е затоа што веројатно другите имаат дозвола од ДУИ, ЛДП и СДСМ да тепаат Македонци.
`Xa0c trendafil...smeshen si! 1rst of all... Uvek imalo tepacki no imase edna razlika.Dodeka bea VMRO-DPMNE na vlast voopsto ne doagjase policija vo 2-3 ucilista vo Tetovo,za razlika od sega koga se prisutni na sekoja tepacka.Opsto za Tetovo mozam da kazam deka dodeka bese VMRO-DPMNE na vlast NEMASE ZAKON!Sekoj pravese sto ke mu tekne.Imase sigurno poveke od 10 slucai koga pojakite lugje (makedonci) tepaa policajci na srede ulica,sigurno togas VMRO im dale dozvola neli?Za albancite...nemam komentar, sekoj vtor den nekoj bese tepan,sekoj albanec imase poveke oruzje od eden voeno opremen policaec-ednostavno strav da ti e da odis po ulica. A ti da bese navistina nekoj faktor i borec za ovaa drzavicka nemase da sedis na tastatura i da ne ubeduvas vo nesto sto poveketo go znaat i se ubedeni vo sprotivnoto. Za slucajot so obezbeduvanjeto... ne,vo pravo si deka toa ne se slucilo i go nemase zatoa sto nemase nikakvo obezbeduvanje.
Great_Macedonian Xaos.. kako e vo tetovo denes?
toni_a se pisuvalo i porano...eve se sekavam na tepacki po avtobusite sto bea edno vreme,pa na stadioni itn... kakvo e toa "obezbeduvanje" samo ne mi e jasno? ima li i po skopskite ucilishta nesto slicno? policija ima samo vo tocno odredeni situacii pravo da primeni sila,no da se tepa ucenik sto ne napadnal nikogo??? go barale zasto se skaral so niv i da go tepaat? praime muabet za obezbeduvanje,no kakva funkcija ima taa grupa i zasto voopshte ja ima? za zakasnuvanje se pisuva neopravdan i tolku...
трендафил
quote:
Originally posted by `Xa0c
trendafil...smeshen si! 1rst of all... Uvek imalo tepacki no imase edna razlika.Dodeka bea VMRO-DPMNE na vlast voopsto ne doagjase policija vo 2-3 ucilista vo Tetovo,za razlika od sega koga se prisutni na sekoja tepacka.Opsto za Tetovo mozam da kazam deka dodeka bese VMRO-DPMNE na vlast NEMASE ZAKON!Sekoj pravese sto ke mu tekne.Imase sigurno poveke od 10 slucai koga pojakite lugje (makedonci) tepaa policajci na srede ulica,sigurno togas VMRO im dale dozvola neli?Za albancite...nemam komentar, sekoj vtor den nekoj bese tepan,sekoj albanec imase poveke oruzje od eden voeno opremen policaec-ednostavno strav da ti e da odis po ulica. A ti da bese navistina nekoj faktor i borec za ovaa drzavicka nemase da sedis na tastatura i da ne ubeduvas vo nesto sto poveketo go znaat i se ubedeni vo sprotivnoto. Za slucajot so obezbeduvanjeto... ne,vo pravo si deka toa ne se slucilo i go nemase zatoa sto nemase nikakvo obezbeduvanje.
Не знам зошто ми се обраќаш на мене затоа што не напишав свој коментар туку само пренесов што е напишано во средствата за јавно информирање. Сепак ќе одговорам. За тепачките во време на ВМРО-ДПМНЕ постои форум историја. Навистина ли мислиш дека трофејното оружје што го собра НАТО од Македонците од албанската етничка заедница има поголема огнена моќ од тенковите што ги претопивме, односно дека ние сега сме воено посилни отколку кога си замина владата на ВМРО. (По мене бевме посилни и тогаш и сега сме посилни од новиот политички парнер на премиерот, Агим Красниќи.) Во случајов во Струга обезбедувањето наместо да спречува изгледа дека го предизвикало немилиот настан.
toni_a ВМРО-НП, тетово Македонците дискриминирани во Тетово Во тетовскиот медицински центар се врши дискриминација при вработувањето, тврди тетовскиот разгранок на ВМРО-Народна партија. Ваквото тврдење тие го поткрепуваат со податокот дека од вкупно 278 новопримени работници со договор на дело, само 17 лица се Македонци, а речиси сите други нововработени се Албанци. Разгранокот реагира и на начинот на водење на училишната евиденција во тетовската гимназија "Кирил Пејчиновиќ", каде што името на преродбеникот не се евидентира. Партијата јавно ги повика професорите-Македонци да се спротивстават.
achtung_panzer
quote:
... Партијата јавно ги повика професорите-Македонци да се спротивстават.
Aha, a ako i se sprotivstavat, mudrecite od taa ista partija kje pobrzaat da gi pokazhat so prst kako rushiteli na bratstvoto i ednistvoto megju nashite narodi i narodnosti... pardon, megjuetnichkiot sozhivot... Kako vi odi rakuvanjeto so ogneno oruzhje? Shto podobro rakuvate, toa pospremni kje bidete za megjunacionalen dijalog...
concrete
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
... Партијата јавно ги повика професорите-Македонци да се спротивстават.
Aha, a ako i se sprotivstavat, mudrecite od taa ista partija kje pobrzaat da gi pokazhat so prst kako rushiteli na bratstvoto i ednistvoto megju nashite narodi i narodnosti... pardon, megjuetnichkiot sozhivot... Kako vi odi rakuvanjeto so ogneno oruzhje? Shto podobro rakuvate, toa pospremni kje bidete za megjunacionalen dijalog...
Lesno,tesko ili masovno??????:):):)!!!!!
toni_a tolku ni se "zamackani" odnosite ,da veke nema na kade.se glumi nesto,ama od site strani... Нов инцидент во „Нико Нестор“ http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=51965 Молк во Челопек по вчерашниот инцидент http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=51968
Jakov Muabetov e za srednoskolski tepacki ili za megunacionalniodnosi. AKo zborime za tepacki, kaj mene u skolo pred dve godini banda makedonski deca zdrvija od mavanje ucenik Albanec. Skoloto togas bese pola pola sega e vise nivno nego nase. Ostantite negovi braka sedea i dremea isto i negovite albanski profesori. Deteto od sigurno pretepuvanje do smrt(ova seriozno zboram) go spasi profesor Makedonec, a drug profesor isto taka Makedonec go zema i go odnese vo bolnica zasto bese vo besoznanie. Posle toa osveta od negovite nemase, kako sto nemase nikoj od familijata da dojde i da prasa koj go spasil i kako. Pricinata zasto gi nemase "pecurkite" po dozdot e prosta. Skoloto se naoga na 2.700 metri od centarot na Skopje. Ne e nivna teritorija pa dodeka ne stane pokorno ke kutat i ke trpat. Struga e nivno, Tetovo odamna pa zatoa tamu ke diveat. Gledam vo duhot na megunacionalnite odnosi na dva razlicni kraevi od gradot Nerezi i Singelik se gradat divogradbi dzamii na drzavno zemjiste. Askolsum. Kaj nas pred nekoja godina isto taka pocnaa da pravat dzamija bez da kazat i da prasaat dignaa temeli. Koga lokalnive patrioti prasaa i doznaa za sto stanuva zbor sledniot den koga dojdoa argatite Albanci, nemozea da go prepoznaat terenot. Mesto temeli najdoa svezo izorana zemja, natapkana i nasadena so angliska treva. I nikoj nisto ne rece, pak od prosta pricina sto uste toj del ne e niven.
nemo
quote:
Originally posted by Jakov
Muabetov e za srednoskolski tepacki ili za megunacionalniodnosi. AKo zborime za tepacki, kaj mene u skolo pred dve godini banda makedonski deca zdrvija od mavanje ucenik Albanec. Skoloto togas bese pola pola sega e vise nivno nego nase. Ostantite negovi braka sedea i dremea isto i negovite albanski profesori. Deteto od sigurno pretepuvanje do smrt(ova seriozno zboram) go spasi profesor Makedonec, a drug profesor isto taka Makedonec go zema i go odnese vo bolnica zasto bese vo besoznanie. Posle toa osveta od negovite nemase, kako sto nemase nikoj od familijata da dojde i da prasa koj go spasil i kako. Pricinata zasto gi nemase "pecurkite" po dozdot e prosta. Skoloto se naoga na 2.700 metri od centarot na Skopje. Ne e nivna teritorija pa dodeka ne stane pokorno ke kutat i ke trpat. Struga e nivno, Tetovo odamna pa zatoa tamu ke diveat. Gledam vo duhot na megunacionalnite odnosi na dva razlicni kraevi od gradot Nerezi i Singelik se gradat divogradbi dzamii na drzavno zemjiste. Askolsum. Kaj nas pred nekoja godina isto taka pocnaa da pravat dzamija bez da kazat i da prasaat dignaa temeli. Koga lokalnive patrioti prasaa i doznaa za sto stanuva zbor sledniot den koga dojdoa argatite Albanci, nemozea da go prepoznaat terenot. Mesto temeli najdoa svezo izorana zemja, natapkana i nasadena so angliska treva. I nikoj nisto ne rece, pak od prosta pricina sto uste toj del ne e niven.
Da ne pretera za Struga
toni_a
quote:
Originally posted by Jakov
Muabetov e za srednoskolski tepacki ili za megunacionalniodnosi...
mislev na opst muabet...trgnuvajki od "mali noze" pa se ponataka... ps-a kojznae kako ke zavrsi ovaa rabota.samo izgleda se raboti za istata vest od A1: ...Во струшката полиција го потврдија инцидентот, што според нив - не бил масовен, туку се работело за тепачка на Македонец, предизвикана од ученик Албанец, во училишниот ходник... dodeka deneska vo Vecer: СТРУГА Пак тепачки меѓу ученици Албанци и Македонци ...Според полициски информации, десетина ученици-Албанци со железни шипки натепале двајца ученици-Македонци, вечерта околу 18 часот, во ходниците на училиштето...