Вилата на Водно ќе се претвори во Бела куќа
Вилата на Водно ќе се претвори во Бела куќа
dejan Една од вилите во резиденцијалниот дел на Водно, што порано ја користел поранешниот претседател Киро Глигоров, ќе биде адаптирана и преуредена во современ претседателски објект каков што користат другите претседатели во земјите, со што и нашиот претседател конечно ќе добие своја Бела куќа. Планирано е објектот да се состои од два дела од кои едниот дел ќе биде работен кабинет за претседателот и простории за прием на странски и на домашни делегации, а во вториот дел ќе бидат сместени канцелариите за членовите на неговиот кабинет. Предвидено е работите да завршат за околу две години, а дотогаш претседателот на државата ќе продолжи да биде со потстанарски статус во зградата на парламентот. Директорот на владината Служба за општи и заеднички работи, Горан Минчев, вели дека вилата што е наменета за шефот на државата и за неговиот кабинет била во руинирана состојба и дека е во фаза на реконструкција и адаптација. Работите ги изведува градежната фирма "Гранит", а според планот ќе се работи најмалку 18 месеци додека објектот да го добие конечниот изглед. Во моментов се изведуваат градежните работи на првиот дел, додека вториот дел е во фаза на расчистување и подготовки за работа. Тоа значи дека ќе поминат барем уште две години додека претседателот на државава да добие засебни простории соодветни на функцијата што ја извршува. Од осамостојувањето на Македонија шефот на државата се наоѓа во зградата на парламентот, каде што постои издвоен дел за него. Во времето додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт, а претседател беше прво Киро Глигоров, а потоа Борис Трајковски, дислоцирање на претседателот побара тогашниот шеф на парламентот, Саво Климовски. По Климовски, такви предлози доаѓаа и од социјалдемократите чиј шеф на парламентарната група, Јани Макрадули, бараше да има повеќе простории за пратениците. Порано имаше предлози да се гради претседателска палата на Кале или да се адаптира Музејот на современата уметност, но иако беа изготвени дури и скици од некои домашни познати архитекти, плановите не се реализираа. Во меѓувреме, зачестија коментарите дека земјава потроши многу средства за разни намени, а не се покажа кадарна да изгради претседателски објект како што прилега на високата функција. http://217.16.70.245/?pBroj=1886&stID=43841&pR=2 [8)]
Pana ..i za ova li, tema otvori crni Deki.Ti za se sto ke procitas vo novina si otvaras temi....i mislis deka nekoj ke ti gi ebava tie temi.....
dejan Izvini....moze ako bese za Trifun mesto Branko, togas bi bilo po vazno neli!!!! Deka site go sakame Trifun:D
Pana ...sto pa ti go "sakas" Tripun...od kade e taa ljubov....
intel Што има лошо во тоа Дејан? Тоа ќе биде претседателска резиденција, не на Бранко. Нели Трипун ќе биде претседател после Бранко, ќе има шанси и он да ја користи:)))
dejan Nema nisto loso!! Neznam sto mu tekna na Pana da odgovori posle 2 dena!!!! Togas moze da se gradi ako Trifun ke ima shansi da ja koristi, da sedi...[:D]
intel
quote:
Originally posted by dejan
Nema nisto loso!! Neznam sto mu tekna na Pana da odgovori posle 2 dena!!!! Togas moze da se gradi ako Trifun ke ima shansi da ja koristi, da sedi...[:D]
Да сме здрави и живи, после вториот мандат на Бране. Колку години има Трипун?
dejan Neli vo peesetite e covekot?? Dobro se drzhi neli!
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by dejan
Nema nisto loso!! Neznam sto mu tekna na Pana da odgovori posle 2 dena!!!! Togas moze da se gradi ako Trifun ke ima shansi da ja koristi, da sedi...[:D]
Да сме здрави и живи, после вториот мандат на Бране. Колку години има Трипун?
Ако е според традицијата, неуспешен атентат на Глигоров во првата половина од вториот мандат, ајде да не шпекулирам ќе напишам само загинувањето на Трајковски на крај на првиот мандат, не знам како ќе пројде третиот Претседател на РМ. Доколку не стане традиција претседателите од СДСМ да тераат по два мандата, а тие од ВМРО по неполн еден. Затоа што Македонија станува опасно време за живеење за Претседателите кога СДСМ е на власт. Веројатно затоа Георгиевски се спрема да влезе во идната Бела куќа со гласовите на гласачите на СДСМ. Барем така се зборува, дрка доколку бидат живи и здрави до следните избори, Црвенковски ќе се кандидира како независен, а Георгиевски како заеднички кандидат на СДСМ и ВМРО-НП. Доколку се случи ова, ќе биде интересно кога Пана, Интел, Стрелец и другите ќе (мораат да) го фалат Георгиевски. Можеби и јас со нив.
dejan Kako moze Georgievski da pobedi pak??? Ne sme glupi.
intel
quote:
Originally posted by dejan
Kako moze Georgievski da pobedi pak??? Ne sme glupi.
Не знам за Пана и Стрелец ама јас ќе си останам доследен и ќе си гласам за Бране, но сепак мислам Дејане и Трендафил дека вие ќе си го изгласате Георгиевски.
Makedon
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by dejan
Kako moze Georgievski da pobedi pak??? Ne sme glupi.
Не знам за Пана и Стрелец ама јас ќе си останам доследен и ќе си гласам за Бране, но сепак мислам Дејане и Трендафил дека вие ќе си го изгласате Георгиевски.
Glasaj si za Brane, pa posle nego za Ali Ameti ke si glasas po tradicija oti si imaat isti celi, politika i idei za Makedonija; koj donese extra 200.000 Sqhipriani vo MKD od Kossova, koj im dade "pogolemi prava" a gi uskrati site prava na MKD?[:D]. Kako sto trgnala rabotava ne samo Shkup, tuku i cela Maqedonia ke stane Shquiperia. Ali Ameti ne ja saka zapadna Makedonija, si ja saka cela Makedonija koga ima prost narod toa da go dozvoli, a bogami i albanofili (ar`mani) politicari na vlast. Falimender!
intel Нема врска, тоа е глупа приказна која не поминува повеќе.
Pana
quote:
koj donese extra 200.000 Sqhipriani vo MKD od Kossova,
...do sega sto pati e objasneto deka ne bile 200.000 tuku 12.000 ama ne vredi za takvi kako tebe.... ..inaku gospodinot Branko Crvenkovski ke bide kolku saka predsedatel...toa vi go garantira Pana Intel,zarem se somnevas vo mene deka cel zivot ke bidam za Brane....
Makedon
quote:
Originally posted by intel
Нема врска, тоа е глупа приказна која не поминува повеќе.
Da navistina toa e glupava prikazna koja nema da pomine poveke. I NIKADE NE POMINALA DO SEGA. Ne e zabelezano nekoj rakovoditel na drzava da "uvezuva" inoroden i neprijatelski narod na drzavata koja ja rakovodi, samo za tie neprijateli da glasaat za nego i da si obezbedi "fotelja" 4 godini, bez da razmisluva sto ke se sluci ponatamu. I na zemjinava topka ne postoi narod koj ke glasa za takov politicar, osven vo Makedonijava, pa zatoa sme i vakvi kakvi sme.
трендафил
quote:
Originally posted by Makedon
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by dejan
Kako moze Georgievski da pobedi pak??? Ne sme glupi.
Не знам за Пана и Стрелец ама јас ќе си останам доследен и ќе си гласам за Бране, но сепак мислам Дејане и Трендафил дека вие ќе си го изгласате Георгиевски.
Glasaj si za Brane, pa posle nego za Ali Ameti ke si glasas po tradicija oti si imaat isti celi, politika i idei za Makedonija; koj donese extra 200.000 Sqhipriani vo MKD od Kossova, koj im dade "pogolemi prava" a gi uskrati site prava na MKD?[:D]. Kako sto trgnala rabotava ne samo Shkup, tuku i cela Maqedonia ke stane Shquiperia. Ali Ameti ne ja saka zapadna Makedonija, si ja saka cela Makedonija koga ima prost narod toa da go dozvoli, a bogami i albanofili (ar`mani) politicari na vlast. Falimender!
Али Ахмети е барем оригиналот. Идејниот водач. А ниедна копија не може да биде подобра од оригиналот. Дури и да се вика Владо Бучковски или Бранко Црвенковски. Што се однесува до доселените Албанци од Косово, најќесто спомнуваната бројка е 120.000. Ако половина се машки, половина женски, тоа се 60.000 семејства. По 3 деца на семејство тоа се 180.000 деца плус 120.000 родители вкупно 300.000. Нека се бројките и помали, сигурно не се мали. И сега Албанците бараат работни места по рамковната и за тие деца (што уште не се работоспособни) и за жените што ги држат зад ѕидините и на крај памет не им е да ги пуштат до работното место. Слична математика е и со приспоената општина Сарај (со Кондово) кон главниот град. Таа има 299 километри квадратни. Во моментов не е густо населена. Кога во иднина и тој дел ќе стане град ќе има повеќе од 1.000 жители на км2. Веројатно само Албанци. Ако ние се иселуваме од Чаир, сигурно нема да одиме во Кондово. Не знам дали тие во СДСМ и ЛДП го земале ова предвид?
intel
quote:
Originally posted by Pana
Intel,zarem se somnevas vo mene deka cel zivot ke bidam za Brane....
Не бе па ти, него ај викам да не пишувам во твое име.
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
quote:
koj donese extra 200.000 Sqhipriani vo MKD od Kossova,
...do sega sto pati e objasneto deka ne bile 200.000 tuku 12.000 ama ne vredi za takvi kako tebe.... ..inaku gospodinot Branko Crvenkovski ke bide kolku saka predsedatel...toa vi go garantira Pana Intel,zarem se somnevas vo mene deka cel zivot ke bidam za Brane....
Ke bides li Pano i za Brane koga toj ke se kandidira za Predsedatel na Tahitite, na Jamajka ili druga egzoticna zemja? Ne cini da kobis, taka vikase i za Penkata deka ke bide kolku saka gradonacalnik, ama izgubi. Istoto ke mu se sluci i na Brane oti ti mu kobis be na ljubimiot ti politicar[:D][:D][:D].
Pana
quote:
Ke bides li Pano i za Brane koga toj ke se kandidira za Predsedatel na Tahitite, na Jamajka ili druga egzoticna zemja
Sekogas,bukvalno sekogas,zatoa sto covekot e magija.....
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Ke bides li Pano i za Brane koga toj ke se kandidira za Predsedatel na Tahitite, na Jamajka ili druga egzoticna zemja
Sekogas,bukvalno sekogas,zatoa sto covekot e magija.....
Pana bolje glasaj si za PAMELA ANDERSON, pomagicna e od Brane[:D]. Samo da te prasam, da ne si mu ti mnogu bliska osoba na Brane stom ke go sledis nasekade, pa dur i na Tahiti?[:o)] Veke on si go odraboti svoeto i premnogu e nagraden za svojot "trud", i sigurno nekade ke ni odleta na decenski odmor. A i veke mu se nadzira zamenata: ALi Ameti i toj e magicen, borec za covekovi prava, koalicionen partner na Brane, covek koj ke ja vodi Makedonija napred.
Makedon -------------------------------------------------------------------------------- quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by intel Нема врска, тоа е глупа приказна која не поминува повеќе. -------------------------------------------------------------------------------- Da navistina toa e glupava prikazna koja nema da pomine poveke. I NIKADE NE POMINALA DO SEGA. Ne e zabelezano nekoj rakovoditel na drzava da "uvezuva" inoroden i neprijatelski narod na drzavata koja ja rakovodi, samo za tie neprijateli da glasaat za nego i da si obezbedi "fotelja" 4 godini, bez da razmisluva sto ke se sluci ponatamu. I na zemjinava topka ne postoi narod koj ke glasa za takov politicar, osven vo Makedonijava, pa zatoa sme i vakvi kakvi sme.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Ke bides li Pano i za Brane koga toj ke se kandidira za Predsedatel na Tahitite, na Jamajka ili druga egzoticna zemja
Sekogas,bukvalno sekogas,zatoa sto covekot e magija.....
Пана Извини ...ама (м)ногу сум радознаљ....нели? Ве носат ли повремено на сиситематски преглед , мислам од „фирмата„ платен ....каде што „работиш„?
Strelec Ваков однос и вакво обраќање во партијата ве учат, или уште од детството си го носиш тоа со себе?
Pana
quote:
Ве носат ли повремено на сиситематски преглед , мислам од „фирмата„ платен ....каде што „работиш
Me navredi lavu....ama neka, nema problem.Jas nema da ti vratam.
Pana
quote:
obezbedi "fotelja" 4 godini
...da se tropa a pri toa da se nema osnovni poznavanja izgleda e nacionalen sport na nekoj "makedonci"...... eve ovoj ovde ne ni znae deka mandatot na predsedatelot e pet godini ama ima zelba da diskutira......