so vakva vlast и 2008-та не е сигурна за во НАТО!
so vakva vlast и 2008-та не е сигурна за во НАТО!
Makedon Ниту 2008-та не е сигурна за во НАТО Не е сигурно дека и на самитот во 2008 година Македонија ќе добие покана за членство во НАТО. Во истата неизвесност се и другите земји-аспиранти - тоа е најновата порака што од Вашингтон ја пренесе американскиот помошник државен секретар Курт Вокер. - Никој не може да потврди точно каква ќе биде одлуката во 2008 година. Тоа ќе зависи од достигнувањата на земјите-кандидатки. Тогаш уште еднаш ќе се преиспитаат достигнувањата на секоја земја. Успехот ќе зависи само од Македонија и на неа останува да покаже дека е силен и способен кандидат - порача Вокер. Овој американски дипломат неодамна во Брисел ги урна проекциите на македонските власти за покана за членство во наредната година, изјавувајќи дека самитот на кој ќе се разговара за идното проширување ќе биде во 2008 година. Во сателитска видеопрес-конференција за македонските медиуми, тој завчера објасни дека македонските власти, како и другите земји од Јадранската група, уште во јули биле информирани дека на самитот идната година нема да се разговара за проширувањето.
DJ_SHEMA Vleguvanje vo nato nikogash i ne bilo sigurno
concrete NATO...koj ke misli na NATO 2008, na 4 Noemvri, 2008 ke se slucuvaat mnogu pointeresni raboti :):):)!!!!
ProMKD NATO samo ke ne laze vaka so godini. Vo 2001 ni vikaa, prestanete so vojna, pocnete reformi, vo 2006 ste vo nato. 2006 dojde, tie vikaat 2008 MOZDA. E ajde sega, da se nadevame ili sto e ova? Cel zivot ke ne zafrkavaat dodeka ne svatime sto ni se slucuva.
dejan Ic ne treba da se zanimavame so NATO...a Ramkoviot dogovor, ne ni trebase da se ispolni.