ПОМАГАЈТЕ (ја упрскале) работава не иде?!
ПОМАГАЈТЕ (ја упрскале) работава не иде?!
lav ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПРЕД АМЕРИКАНСКАТА СТОПАНСКА КОМОРА ПРИЗНА ДЕКА СТОПАНСТВОТО ТАПКА ВО МЕСТО Помагајте! Претседателот Бранко Црвенковски вчера призна дека македонското стопанство трокира во последните десеттина години, највеќе заради пгрешниот микс на економски политики. Тоа беше дел од неговиот говор пред членовите на Американската стопанска комора во Претседателот Бранко Црвенковски вчера призна дека македонското стопанство трокира во последните десеттина години, највеќе заради пгрешниот микс на економски политики. Тоа беше дел од неговиот говор пред членовите на Американската стопанска комора во Македонија - "АмЧам", кои вчера го оддржаа годишното собрание во хотелот Александар палас во Скопје. "Во услови на вака поставена политика македонското стопанство не успева да ги достигне посакуваните стапки на раст. Избраниот микс на политики поставен уште во 1994 година обезбеди макроекономска стабилност но не резултираше со посакуван раст во изминатите десетина години. Затоа, последниве неколку месеци се почесто можеме да слушнеме различни дебати околу овој, да го наречам, економски феномен кој го следи скоро целиот период на македонската транзиција", рече претседателот Црвенковски. Во својот реферат прочита и дека традиционален проблем останува нивото на странските директни инвестиции, кое е многу ниско, и кое продолжува и во првиот дел од годината. "И во оваа прилика останувам на ставот дека статистичките податоци во нашата држава се неупотребливи за сериозни анализи и долгорочни планови. Но независно од тоа, бројките остануваат на хартија а реалноста ја чувствуваат граѓаните. Затоа апелирам да критикувате, но, и да предлагате решенија", порача Црвенковски. (Л.Ј.) Само пради искажаното ЈАВНО признание ..еве и мој проилог кон критиките...... а подпцна и „решенија„ и тоа ОХОХО „ефикасни„ како БРИЧ , разбира се само ако ми ги побара некој. Еве им уште еден валиден доказ сеекако јавно искажан пред сите на сите подржувачи на сдсм политиката во економијата „спроведувана„ според методите кои своевремено беа (м)ногуфалени како често споменуваната многу „МУДРА„ ПОЛИТИКА на Владите во Македонија. пс А кој ќе ги плати штетите за ваква (дури сеуште практикувана) „МУДРА„ политика во Економијата ??????.... Само наивните (се мисли гласачи на сдсм+купанијата) и тие кои ја сакаа државата Македонска (сега обезличена и клекната на коленици од разно разни неранимајковци и белосветски протуви) повеќе од себеси и не „побегнаа„ кога (сеуште) можеа надвор од оваа комунистичка јазбина или некои и ја нарекуваат и ГЕТО а можеби волкоебина-само ако продолжат „премудриве„ да владеат анархично тука Како муви без главите.....
Makedon Ne bre toa VMRO se krivi, ja iskrale drzavata 1999-2003 i zatoa sega ne i ide na drzavata. Kako bevme bogati do 1998, abe cvetase se, se otvaraa fabriki, rabotni mesta, sudstvoto bese nek*rumpirano zaedno so vlasta, ama za se se krivi VMRO sto se slucuva vo drzavata. I sega sto ne i ide na vladata, krivo e VMRO! VMRO ja delese Makedonija so DPA, a DUI i SDSM mirno pregovaraa, za mir za covekovi prava na albancite i voveduvanje NECOVEKOVI prava za Makedoncite.
dejan Eh...aj Makedon, nemoj taka da zboris!
трендафил Штетите ги плаќаме ние, а ќе ги плаќаат и следните генерации. Добро е што конечно Црвенковски разбра каква штета и направил на сопствената држава. Но факт е дека од самостојноста наваму на најголемиот дел СДСМовци им текнува отпосле. Да почнам од самостојноста против која беа. На пример Црвенковски седеше кога на конституивната седница на првиот повеќепартијски македонскиот Парламент (после АСНОМ) по неколку часовна дебата се изведе и македонската химна. Државотворците беа само за таа на СФРЈ. Тогаш им требаа две години да го прифатат тоа што го зборуваше Георгиевски - самостојна македонска држава. Дури ни на прославата после успешниот референдум (8 септември) немаше никој на плоштадот. Веројатно мислеа дека тоа е привремено и дека ќе не спојат со Србија и Црна Гора. За среќа Милошевиќ и тие после него во Србија делуваа така што и Црногорците за кратко време ќе избегаат. Мислам дека токму тоа, што на државата и поставија темел тие што воопшто не ја сакаа е причина што Македонија е оваква каква што од година во година назадува.
lav Не знам дали е уприличено за мигов , за да го искажам и ова....за другарот Ќиро Глигоро(виќ) овенчаниот со сите признанија поранешен вршител на должност председател Македонски и потоа и Фиромски нели , творецот премудар на т.н. „мудра„ политика за несреќната-ни Македонска Света Земја. Тој ...своевремено го „среди„ динарот југословенски (го викале глигорче од милина нели) а после и сета Македонска земја , но и Македонците како Народ Нација и Држава , разбира се Македонска а не Фиромска , а ФИРОМСКА СТАНА од кога тој посака по секоја цена да „влезе„ во ООН и тоа за само 2 месеца ...нели како ФИРОМЕЦ?!!!!. пс Круша под круша паѓа вели една Македонска Народна приказна но и друга која истотака мудро вели дека ...НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ТЕ УНИШТИ како (што може) (нај)ближниот твој...нели секако ако е и (м)ногу „мудар„ поред другото?
concrete Lav, dzabe ti e istorija ...daj da vidime dali ima ili nema PONATAKA!!!!
трендафил Никогаш не е доцна. Само цената станува повисока. Следи екстремното решение кон кое не води актуелната власт со тоа што не понижува во континуитет. Моја проценка е дека со нешто како Луња во Хрватска, со не многу загинати и неколку десетици во Хаг кои нема да се чудат, туку точно ќе знаат зошто се таму работата можеме да ја решиме 100%. Можен е и компромис со помалку жртви и помала добивка. Ќе треба да издржиме и кратко ембарго до смена на власта кја сето тоа ќе го изведе и тоа е се`. И онака скоро секое семејство е под се` поголемо автоембарго поради опаѓањето на стандардот кон сиромаштија.
lav
quote:
Originally posted by concrete
Lav, dzabe ti e istorija ...daj da vidime dali ima ili nema PONATAKA!!!!
Историјата која (ќе) се повторува секојпат со едни те исти личности и идеи , не е добра за Народов Македонски....пардон мислев Фиромски (не на сите) , разбира се. пс Решенија ИМА(ло) и ЌЕ ГИ ИМА ...секојпат...само треба луѓе (Народ) за нивно спроведување!!!. ппс Сакаш револутивни , сакаш еволутивни...секојпат треба многу луѓе за нивно спроведување.ппс1 А во мигов... Јас воопшто и не ги гледам околу нас/мене....секако во доволен број , или популарно викано како(во атомската физика) каде што се вели КРИТИЧНА (полу)МАСА.
lav Гледам ....се растрчале владетеливе (дали)наши дали фиРОМски , мислам пред крајот на мандатот нивен....да не ја УПРСКАЛЕ ПОВТОРНО РАБОТАТА , а ? Молк насекаде.... а сепак Б‘ЗДИ до немајкаде!!!.
Makedon
quote:
Originally posted by lav
Гледам ....се растрчале владетеливе (дали)наши дали фиРОМски , мислам пред крајот на мандатот нивен....да не ја УПРСКАЛЕ ПОВТОРНО РАБОТАТА , а ? Молк насекаде.... а сепак Б‘ЗДИ до немајкаде!!!.
Abe ova SDSMovcive nemaat poim da rabotat. Mislat deka uste se vo KPJ, pa samo se nauceni nekoj od Bograd da im dava instrukcii sto da pravat ama poradi promena na socio-politickite odnosi sega mesto Beograd upastva im davaat korumpiranite albanofilski politicari od Brisel i Washington, pa zatoa ne ni ide. A kakvi se tie politicari koe nemaat svoe JAS, svoja cel i strategija?! Odgovor sakate? Pa i da ne sakate ke vi dadam odgovor: TIE POLITICARI NE SE POLITICARI, ami se velat piuncinja, a narodot koj gi glasa nedovetchinja.
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by lav
Гледам ....се растрчале владетеливе (дали)наши дали фиРОМски , мислам пред крајот на мандатот нивен....да не ја УПРСКАЛЕ ПОВТОРНО РАБОТАТА , а ? Молк насекаде.... а сепак Б‘ЗДИ до немајкаде!!!.
Grci ili bilo koj drug e baniran od ovoj forum koga go koristi firom. Kje te zamolam da prekinesh da go koristish toj izraz.
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Makedon
Ne bre toa VMRO se krivi, ja iskrale drzavata 1999-2003 i zatoa sega ne i ide na drzavata. Kako bevme bogati do 1998, abe cvetase se, se otvaraa fabriki, rabotni mesta, sudstvoto bese nek*rumpirano zaedno so vlasta, ama za se se krivi VMRO sto se slucuva vo drzavata. I sega sto ne i ide na vladata, krivo e VMRO! VMRO ja delese Makedonija so DPA, a DUI i SDSM mirno pregovaraa, za mir za covekovi prava na albancite i voveduvanje NECOVEKOVI prava za Makedoncite.
Aj ako sakash posochi mi koga rabotata vo Makedonija ideshe? Eve ako sakash diskusija ajde pokazi mi so brojki kolu rasteshe GDP koga vrmo beshe na vlast, kolku imashe stranski investicii, kolkav ni beshe deficitot. Stopanska komora na makedonija go ima tie informacii. Ajde da zboruvame so fakti koj kolku napravil. AMa garantioram ti pojma nemash za toa shto navistina se sluchuvalo vo Makedonija koga ednite ili drugite bile na vlast tuku samo slepo veruvash vo VRMO. Od kal da e, vrmo da e.
Jakov Bolje zborete koj kolku NENAPRAVIL mislam deka ke bide poplodna diskusijata.
Makedon
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Makedon
Ne bre toa VMRO se krivi, ja iskrale drzavata 1999-2003 i zatoa sega ne i ide na drzavata. Kako bevme bogati do 1998, abe cvetase se, se otvaraa fabriki, rabotni mesta, sudstvoto bese nek*rumpirano zaedno so vlasta, ama za se se krivi VMRO sto se slucuva vo drzavata. I sega sto ne i ide na vladata, krivo e VMRO! VMRO ja delese Makedonija so DPA, a DUI i SDSM mirno pregovaraa, za mir za covekovi prava na albancite i voveduvanje NECOVEKOVI prava za Makedoncite.
Aj ako sakash posochi mi koga rabotata vo Makedonija ideshe? Eve ako sakash diskusija ajde pokazi mi so brojki kolu rasteshe GDP koga vrmo beshe na vlast, kolku imashe stranski investicii, kolkav ni beshe deficitot. Stopanska komora na makedonija go ima tie informacii. Ajde da zboruvame so fakti koj kolku napravil. AMa garantioram ti pojma nemash za toa shto navistina se sluchuvalo vo Makedonija koga ednite ili drugite bile na vlast tuku samo slepo veruvash vo VRMO. Od kal da e, vrmo da e.
Pa da zborime so fakti koj kolku naopravil. SDSM privatizirase 90% od Makedonskoto stopanstvo, inkasirani od celata nivna privatizacija 35 mil. EUR. Cile od DA samo od Tajvan donese 200 mil. USD nepovratni sredstva za Makedonskoto stopanstvo, a vladata na SDSM za site ovie 3 godini vladeenje imase pomalku stranski investicii od ovie 200 mil$ "Cilevi pari". OKTA, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. FENI Kavadarci, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Jugohrom Tetovo, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Nova Makedonija, vladata na VMRO ja prodade firmata, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj. Zelezarnica 1993. g. vladata na SDSM ja odnese vo stecaj so spekulacii za "izceznuvanje" nad milijarda dolari od ovoj gigant. Koj gi odnese vo "neprofitabilno rabotenje" 'Ohis', prilepskata fabrika vo drzavna sopstvenost eurokompoziti koja proizveduva voena oprema, i 'Alumina', 'Tipo', tutunskite kombinati od Prilep i Kumanovo, 'Oteks'? Site dolzat 125 milioni evra, a vo niv rabotat 18 iljadi rabotnici. Cii vladi gi odnesoa ovie firmi vo zagubari, a i koi bea rakovoditelite na ovie firmi? Za koja Stopanska Komora mi zboruvas DJ-SHEMA? Za onaa sto ne funkcionira i gi stima site "rezultati" po naredba na "centralata" ili za onaa novata, nezavisnata koja ja formiraa najgolemite biznis kompanii vo Makedonija?
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
SDSM privatizirase 90% od Makedonskoto stopanstvo, inkasirani od celata nivna privatizacija 35 mil. EUR.
Gluposti ... ova e informacija plasirana od opozicijata. Aj zaprashaj se shto e toa shto e 90% privatizirano? Ako e taka kako shto vikash, togash ushte najmalce 270% se ostanati. Da se razbereme, jas ne vikam deka privatizacijata e napravena kako shto treba, samo vikam deka ne se 90%!
concrete
quote:
Originally posted by трендафил
Никогаш не е доцна. Само цената станува повисока. Следи екстремното решение кон кое не води актуелната власт со тоа што не понижува во континуитет. Моја проценка е дека со нешто како Луња во Хрватска, со не многу загинати и неколку десетици во Хаг кои нема да се чудат, туку точно ќе знаат зошто се таму работата можеме да ја решиме 100%. Можен е и компромис со помалку жртви и помала добивка. Ќе треба да издржиме и кратко ембарго до смена на власта кја сето тоа ќе го изведе и тоа е се`. И онака скоро секое семејство е под се` поголемо автоембарго поради опаѓањето на стандардот кон сиромаштија.
Greska vo cekori Trendafile, docna e za Lunji,Mazi i ostanati vetrista....baska toa sponzorite bea (uste se , a i ke bidat) na sprotivnata strana...seti se na Aracinovo!!!! Kako trgnalo nekoj drug kijamet naiduva..... DJ_Sema, a da dojdes doma pa da zapnes i sredis so FYR of Makedonskite ministri i bankari( najcesto od tajfata: Bankari na Godinata!!!) nekoj sistem za rabota na berzite ko sto e voobicaeno vo kulturen svet, pa da si ja narekuvas Makedonija ..Makedonija, onaka gordo kako sto treba????? Da im doneses malku nadez na ova FYR-ovcite .....pa da go ubedis onoj polnickiot Makraduli sto trosi(rastura) pari na Informaticki "vizii" deka prvo i osnovno dostapen , da ne kazam, besplaten Internet e potreben vo ova FY_Romskata dolina, a ne dva pati poskap od Hrvatskiot na primer, da ne go spomnuvame onoj sto sega go plakas.
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
SDSM privatizirase 90% od Makedonskoto stopanstvo, inkasirani od celata nivna privatizacija 35 mil. EUR.
Gluposti ... ova e informacija plasirana od opozicijata. Aj zaprashaj se shto e toa shto e 90% privatizirano? Ako e taka kako shto vikash, togash ushte najmalce 270% se ostanati. Da se razbereme, jas ne vikam deka privatizacijata e napravena kako shto treba, samo vikam deka ne se 90%!
Ne navleguvam vo jalovi diskusii koj, kako i sto privatiziral i drpnal. Toa e minato i ne se vraka. Ja znaete pogovorkata , da ne ja povtoruvam..... Ostanuva faktot deka privatizacijata e napravena na najlos mozen nacin so otvorena namera ( zaradi nadvoresen pritisok ili beskrajnata glupavost) na precizno so ime i prezime poznati licnosti, a so jasna cel za devastacija na Drzavata na Makedonskiot narod.Bednoto licno bogatenje na mal broj poedinci (bedno i koga se sporedi so toa sto se narekuva bogatstvo) e samo nuz produkt na procesot. Toa e do posledna jota realizirano. Rezultatite se jasni: 400.000 nevraboteni, mrtvo stopanstvo, duhovna i moralna beda, beznadeznost,totalna erozija na drzavata,skolstvoto, zdravstvoto,kulturata,religijata...beda od parlament,od vlada i ministri koi bladaat na jave...itn.itn. Sto ponataka.....bomo videli...beskrajna e covekovata glupavost, taka da se e mozno!!!!!
DJ_SHEMA Ajde togaz da zboruvame zo brojki, poshto nekoi ovde kje potslushnat neshto na rabota kaj niv i trchaat tuka na forum da popuvaat. Faktite na lazat, sobrani od narodna banka na Republika Makedonija. *********************Vladeenje na SDSM 1994____$24.00 1995_____$9.49 1996____$11.21 1997____$30.09 1998___$127.73 ************************** Vladeenje na VMRO 1999____$32.70 2000___$174.53 2001___$441.53 (Ako se odzemat 333 za prodazba na telekom = $109) 2002____$77.82 ************************** Vladeenje na SDSM 2003____$96.29 2004___$157.01 Nikoj ne napravil nekoj poseben bum vo Makedonija.
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Makedon Pa da zborime so fakti koj kolku naopravil. SDSM privatizirase 90% od Makedonskoto stopanstvo, inkasirani od celata nivna privatizacija 35 mil. EUR. Cile od DA samo od Tajvan donese 200 mil. USD nepovratni sredstva za Makedonskoto stopanstvo, a vladata na SDSM za site ovie 3 godini vladeenje imase pomalku stranski investicii od ovie 200 mil$ "Cilevi pari". OKTA, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. FENI Kavadarci, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Jugohrom Tetovo, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Nova Makedonija, vladata na VMRO ja prodade firmata, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj. Zelezarnica 1993. g. vladata na SDSM ja odnese vo stecaj so spekulacii za "izceznuvanje" nad milijarda dolari od ovoj gigant. Koj gi odnese vo "neprofitabilno rabotenje" 'Ohis', prilepskata fabrika vo drzavna sopstvenost eurokompoziti koja proizveduva voena oprema, i 'Alumina', 'Tipo', tutunskite kombinati od Prilep i Kumanovo, 'Oteks'? Site dolzat 125 milioni evra, a vo niv rabotat 18 iljadi rabotnici. Cii vladi gi odnesoa ovie firmi vo zagubari, a i koi bea rakovoditelite na ovie firmi? Za koja Stopanska Komora mi zboruvas DJ-SHEMA? Za onaa sto ne funkcionira i gi stima site "rezultati" po naredba na "centralata" ili za onaa novata, nezavisnata koja ja formiraa najgolemite biznis kompanii vo Makedonija?
Prochitja go ova te molam. http://www.aimpress.org.mk/skriptil/tekst.asp?Tekst=459 Samo del od tekstot: Na prodazhba se ponudeni ne samo zagubarite, koi vekje odamna se rak-rana na makedonskoto stopanstvo, i dolgo nikoj ne gi sakashe, kako shto e Rudarsko-hemisko-metalurshkiot kombinat "Jugohrom", rudnikot za olovo i cink "Sasa", fabrikata za avtobusi "11 Oktomvri" i NIP "Nova Makedonija", tuku i drzhavni akcii vo dobro stoechkite kompanii, kako shto se "Makedonski telekomunikacii", "Okta" i ckopskata "Toplifikacija", za koi ima povekje zainteresirani, a gi dobija pod raka, bez natprevaruvanje na berzata, aktuelnite menadzheri. Strukturnite reformi obichno, potsetuvaat ekonomskite analitichari, se pravat na pochetokot na mandatot, a ne sega na krajot, kako shto toa sega e sluchaj vo Makedonija. Dali reformskiot duh na vlastodrzhcite prorabotel vo pet minuti do dvanaeset samo zaradi patriotizam, ili zaradi provizija i perenje na, vo tekot na vladeenjeto, steknatite valkani pari, doprva treba da se utvrdi, veli pretsedatelot na Sovetot na Sojuzot na sindikatite Vancho Muratovski, i dodava deka Sindikatot, po izborite, kje go pobara toa. Bez ogled koja politichka opcija kje bide pobednikot. Zashto, nikade na svetot nema besplaten ruchek. Nekoj seto ova kogash-togash kje mora "debelo" da go plati! A na rabotnicite im e dosta od tugji cehovi vrz grbot!
lav
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Makedon Pa da zborime so fakti koj kolku naopravil. SDSM privatizirase 90% od Makedonskoto stopanstvo, inkasirani od celata nivna privatizacija 35 mil. EUR. Cile od DA samo od Tajvan donese 200 mil. USD nepovratni sredstva za Makedonskoto stopanstvo, a vladata na SDSM za site ovie 3 godini vladeenje imase pomalku stranski investicii od ovie 200 mil$ "Cilevi pari". OKTA, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. FENI Kavadarci, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Jugohrom Tetovo, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Nova Makedonija, vladata na VMRO ja prodade firmata, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj. Zelezarnica 1993. g. vladata na SDSM ja odnese vo stecaj so spekulacii za "izceznuvanje" nad milijarda dolari od ovoj gigant. Koj gi odnese vo "neprofitabilno rabotenje" 'Ohis', prilepskata fabrika vo drzavna sopstvenost eurokompoziti koja proizveduva voena oprema, i 'Alumina', 'Tipo', tutunskite kombinati od Prilep i Kumanovo, 'Oteks'? Site dolzat 125 milioni evra, a vo niv rabotat 18 iljadi rabotnici. Cii vladi gi odnesoa ovie firmi vo zagubari, a i koi bea rakovoditelite na ovie firmi? Za koja Stopanska Komora mi zboruvas DJ-SHEMA? Za onaa sto ne funkcionira i gi stima site "rezultati" po naredba na "centralata" ili za onaa novata, nezavisnata koja ja formiraa najgolemite biznis kompanii vo Makedonija?
Prochitja go ova te molam. http://www.aimpress.org.mk/skriptil/tekst.asp?Tekst=459 Samo del od tekstot: Na prodazhba se ponudeni ne samo zagubarite, koi vekje odamna se rak-rana na makedonskoto stopanstvo, i dolgo nikoj ne gi sakashe, kako shto e Rudarsko-hemisko-metalurshkiot kombinat "Jugohrom", rudnikot za olovo i cink "Sasa", fabrikata za avtobusi "11 Oktomvri" i NIP "Nova Makedonija", tuku i drzhavni akcii vo dobro stoechkite kompanii, kako shto se "Makedonski telekomunikacii", "Okta" i ckopskata "Toplifikacija", za koi ima povekje zainteresirani, a gi dobija pod raka, bez natprevaruvanje na berzata, aktuelnite menadzheri. Strukturnite reformi obichno, potsetuvaat ekonomskite analitichari, se pravat na pochetokot na mandatot, a ne sega na krajot, kako shto toa sega e sluchaj vo Makedonija. Dali reformskiot duh na vlastodrzhcite prorabotel vo pet minuti do dvanaeset samo zaradi patriotizam, ili zaradi provizija i perenje na, vo tekot na vladeenjeto, steknatite valkani pari, doprva treba da se utvrdi, veli pretsedatelot na Sovetot na Sojuzot na sindikatite Vancho Muratovski, i dodava deka Sindikatot, po izborite, kje go pobara toa. Bez ogled koja politichka opcija kje bide pobednikot. Zashto, nikade na svetot nema besplaten ruchek. Nekoj seto ova kogash-togash kje mora "debelo" da go plati! A na rabotnicite im e dosta od tugji cehovi vrz grbot!
Сосема во право бил Муратовски , со една мала грешкица...односно и себе не се вброил помеѓу тие кои јаделе „бесплатен„ ручек...вечера ...појадок итн.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Makedon Pa da zborime so fakti koj kolku naopravil. SDSM privatizirase 90% od Makedonskoto stopanstvo, inkasirani od celata nivna privatizacija 35 mil. EUR. Cile od DA samo od Tajvan donese 200 mil. USD nepovratni sredstva za Makedonskoto stopanstvo, a vladata na SDSM za site ovie 3 godini vladeenje imase pomalku stranski investicii od ovie 200 mil$ "Cilevi pari". OKTA, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. FENI Kavadarci, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Jugohrom Tetovo, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Nova Makedonija, vladata na VMRO ja prodade firmata, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj. Zelezarnica 1993. g. vladata na SDSM ja odnese vo stecaj so spekulacii za "izceznuvanje" nad milijarda dolari od ovoj gigant. Koj gi odnese vo "neprofitabilno rabotenje" 'Ohis', prilepskata fabrika vo drzavna sopstvenost eurokompoziti koja proizveduva voena oprema, i 'Alumina', 'Tipo', tutunskite kombinati od Prilep i Kumanovo, 'Oteks'? Site dolzat 125 milioni evra, a vo niv rabotat 18 iljadi rabotnici. Cii vladi gi odnesoa ovie firmi vo zagubari, a i koi bea rakovoditelite na ovie firmi? Za koja Stopanska Komora mi zboruvas DJ-SHEMA? Za onaa sto ne funkcionira i gi stima site "rezultati" po naredba na "centralata" ili za onaa novata, nezavisnata koja ja formiraa najgolemite biznis kompanii vo Makedonija?
Prochitja go ova te molam. http://www.aimpress.org.mk/skriptil/tekst.asp?Tekst=459 Samo del od tekstot: Na prodazhba se ponudeni ne samo zagubarite, koi vekje odamna se rak-rana na makedonskoto stopanstvo, i dolgo nikoj ne gi sakashe, kako shto e Rudarsko-hemisko-metalurshkiot kombinat "Jugohrom", rudnikot za olovo i cink "Sasa", fabrikata za avtobusi "11 Oktomvri" i NIP "Nova Makedonija", tuku i drzhavni akcii vo dobro stoechkite kompanii, kako shto se "Makedonski telekomunikacii", "Okta" i ckopskata "Toplifikacija", za koi ima povekje zainteresirani, a gi dobija pod raka, bez natprevaruvanje na berzata, aktuelnite menadzheri. Strukturnite reformi obichno, potsetuvaat ekonomskite analitichari, se pravat na pochetokot na mandatot, a ne sega na krajot, kako shto toa sega e sluchaj vo Makedonija. Dali reformskiot duh na vlastodrzhcite prorabotel vo pet minuti do dvanaeset samo zaradi patriotizam, ili zaradi provizija i perenje na, vo tekot na vladeenjeto, steknatite valkani pari, doprva treba da se utvrdi, veli pretsedatelot na Sovetot na Sojuzot na sindikatite Vancho Muratovski, i dodava deka Sindikatot, po izborite, kje go pobara toa. Bez ogled koja politichka opcija kje bide pobednikot. Zashto, nikade na svetot nema besplaten ruchek. Nekoj seto ova kogash-togash kje mora "debelo" da go plati! A na rabotnicite im e dosta od tugji cehovi vrz grbot!
Сосема во право бил Муратовски , со една мала грешкица...односно и себе не се вброил помеѓу тие кои јаделе „бесплатен„ ручек...вечера ...појадок итн.
lav, обиди се да не ставаш цели постови во 'quote', туку само оној дел кој што сакаш да го потенцираш или на кој сакаш да одговориш!
f9 Prvo i najvazhno...modelot na privatizacija go kreira SDSM i toa preku Miljoski i agencijata za privatizacija.Tochno e deka bea privatizirani 90%od kapacitetite preku Sdsm.Modelot za privatizacija ja otfrli sopstvenosta na rabotnicite vo interes na drzhavata.Toa se vika nacionalizacija.Firmite bukvalno bea prevzemeni od vladata i bea dadeni na agencijata da upravuva dodeka gi prodade.Do 1998 se privatiziraa site firmi so profitabilna stapka i del na najgolemite "zagubari".Zagubarite ne padnaa od nebo kako takvi,tuku agencijata za privatizacija go limitira proizvodstvoto i razvojot vo ovie firmi za da im ja spushti cenata i za pobrza privatizacija nivna.Shto se sluchi e fatalnoto nepoznavanje na osnovni ekonomski zakonitost na lugeto od agencijata...posebno Shajnovski,ili Shainovski?. Do toj period golemite "zagubari imaa proizvodstvo nameneto za polufabrikati za poraneshniot jugoslovenski pazar i imaa ogranicheni obrtni sredstva.Mesto agencijata da im dozvoli na ovie firmi da se prestruktuiraat sprema drugi pazari i so drugi proizvodi,mesto da se povrzat za proizvodstvo na finalni proizvodi,tie gi stopiraa site aktivnosti kon toj pravec postavuvajki direktori na chelo na tie firmi so edinstvena cel na usporuvanje na proizvodstvoto i kreiranje na motiv za likvidacija i prodazhba.Vo toj period se sluchija niza na shtrajkovi na vrabotenite koj bea protiv takvite tekovi. Ednostavno celta beshe na vladata da gi namali cenite na nekoe prifatlivo nivo i da gi prodade poshto-zoshto.Ne mi solite pamet za cenite...firma vredna 194mil marki se prodade za 4 mil marki i dve nedeli pred prodazhbata firmata dobi veke kupena mashina vredna 8 mil.marki.Vtoro i mnogu vazhno agencijata im dodeli povlastena polozhba na direktorite da gi otkupat firmite so stend baj aranzman od 5 god bez interes-knigovodstveno kupuvanje.Kaj nekoj firmi bukvalno gi preli sredstvata vo stranstvo,nekoj spomna zhelezara...prashajte go gradonachalnikot na Skopje za toa.Koga dojde Vmro na vlast imashe zagubari bez obrtni sredstva i so isprazneti zalihi,bez dogovori za proizvodstvo i umrtveni kapaciteti.Bukvalno rgjosani konzervi. Od druga strana se shto napravi Sdsm beshe vo legalna procedura i shto i da napraveshe Vmro ne mozheshe legalno da gi obvini za krazhba.Takvata legalizirana krazhba ne pomina kaj Vmro i tie si pochnaa druga prikazna.Prevzemanje na firmi,prelevanje vo partiski fondovi i banki i drzhavata od legalni kriminalni banditi dobi legalni partiski banditi.Za mene i ednite i drugite se banditi,prvo i osnovno so samata nacionalizacija na firmite se sluchi kriminal.Vo celata ovaa deceniska vrteleshka edno e najvazhno,nikoj ne pomisli deka seto toa ne e vo interes na efikasnosta na Makedonskoto stopanstvo i na rabotnicite,na sopstvenicite na opshtestvenata sopstvenost,na penzionerite... Od vakvata situacija nema izlez ako: 1.Sudovite i bankite ne pochnat efikasno da proglasuvaat bankrot. 2.Vladata da forsira 100% pribiranje na realni taksi od stopanstvoto i privatnite lica. Ovie dve merki ke proizvedat obrt na sopstvenosta,i zadrzhuvanje na sopstvenosta kaj najsposobnite.Sopstvenost koja ne proizveduva kapital mora da se drastichno podlegne na taksa.Toa ke dovede do efektuiranje na postojnite kapaciteti i zgolemuvanje na efikasnosta,vrabotuvanja.Lezhenjeto na kapacitetite na zabot na vremeto i lezhenjeto na lugeto po biroa ne go polni budzetot.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Makedon Pa da zborime so fakti koj kolku naopravil. SDSM privatizirase 90% od Makedonskoto stopanstvo, inkasirani od celata nivna privatizacija 35 mil. EUR. Cile od DA samo od Tajvan donese 200 mil. USD nepovratni sredstva za Makedonskoto stopanstvo, a vladata na SDSM za site ovie 3 godini vladeenje imase pomalku stranski investicii od ovie 200 mil$ "Cilevi pari". OKTA, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. FENI Kavadarci, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Jugohrom Tetovo, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Nova Makedonija, vladata na VMRO ja prodade firmata, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj. Zelezarnica 1993. g. vladata na SDSM ja odnese vo stecaj so spekulacii za "izceznuvanje" nad milijarda dolari od ovoj gigant. Koj gi odnese vo "neprofitabilno rabotenje" 'Ohis', prilepskata fabrika vo drzavna sopstvenost eurokompoziti koja proizveduva voena oprema, i 'Alumina', 'Tipo', tutunskite kombinati od Prilep i Kumanovo, 'Oteks'? Site dolzat 125 milioni evra, a vo niv rabotat 18 iljadi rabotnici. Cii vladi gi odnesoa ovie firmi vo zagubari, a i koi bea rakovoditelite na ovie firmi? Za koja Stopanska Komora mi zboruvas DJ-SHEMA? Za onaa sto ne funkcionira i gi stima site "rezultati" po naredba na "centralata" ili za onaa novata, nezavisnata koja ja formiraa najgolemite biznis kompanii vo Makedonija?
Prochitja go ova te molam. http://www.aimpress.org.mk/skriptil/tekst.asp?Tekst=459 Samo del od tekstot: Na prodazhba se ponudeni ne samo zagubarite, koi vekje odamna se rak-rana na makedonskoto stopanstvo, i dolgo nikoj ne gi sakashe, kako shto e Rudarsko-hemisko-metalurshkiot kombinat "Jugohrom", rudnikot za olovo i cink "Sasa", fabrikata za avtobusi "11 Oktomvri" i NIP "Nova Makedonija", tuku i drzhavni akcii vo dobro stoechkite kompanii, kako shto se "Makedonski telekomunikacii", "Okta" i ckopskata "Toplifikacija", za koi ima povekje zainteresirani, a gi dobija pod raka, bez natprevaruvanje na berzata, aktuelnite menadzheri. Strukturnite reformi obichno, potsetuvaat ekonomskite analitichari, se pravat na pochetokot na mandatot, a ne sega na krajot, kako shto toa sega e sluchaj vo Makedonija. Dali reformskiot duh na vlastodrzhcite prorabotel vo pet minuti do dvanaeset samo zaradi patriotizam, ili zaradi provizija i perenje na, vo tekot na vladeenjeto, steknatite valkani pari, doprva treba da se utvrdi, veli pretsedatelot na Sovetot na Sojuzot na sindikatite Vancho Muratovski, i dodava deka Sindikatot, po izborite, kje go pobara toa. Bez ogled koja politichka opcija kje bide pobednikot. Zashto, nikade na svetot nema besplaten ruchek. Nekoj seto ova kogash-togash kje mora "debelo" da go plati! A na rabotnicite im e dosta od tugji cehovi vrz grbot!
Сосема во право бил Муратовски , со една мала грешкица...односно и себе не се вброил помеѓу тие кои јаделе „бесплатен„ ручек...вечера ...појадок итн.
lav, обиди се да не ставаш цели постови во 'quote', туку само оној дел кој што сакаш да го потенцираш или на кој сакаш да одговориш!
Посебно сум ти благодарен , оти си разбрал дека тоа е сепак ненамерно од мене сторено , и слободно можеш (без мое лутење) и да го избришеш...најверојатно поради простор на дискот ...предпоставувам.
cyberlady Lele kolku mi e sram. [:I][:I][:I]
concrete
quote:
Originally posted by f9
Prvo i najvazhno...modelot na privatizacija go kreira SDSM i toa preku Miljoski i agencijata za privatizacija.Tochno e deka bea privatizirani 90%od kapacitetite preku Sdsm.Modelot za privatizacija ja otfrli sopstvenosta na rabotnicite vo interes na drzhavata.Toa se vika nacionalizacija.Firmite bukvalno bea prevzemeni od vladata i bea dadeni na agencijata da upravuva dodeka gi prodade.Do 1998 se privatiziraa site firmi so profitabilna stapka i del na najgolemite "zagubari".Zagubarite ne padnaa od nebo kako takvi,tuku agencijata za privatizacija go limitira proizvodstvoto i razvojot vo ovie firmi za da im ja spushti cenata i za pobrza privatizacija nivna.Shto se sluchi e fatalnoto nepoznavanje na osnovni ekonomski zakonitost na lugeto od agencijata...posebno Shajnovski,ili Shainovski?. Do toj period golemite "zagubari imaa proizvodstvo nameneto za polufabrikati za poraneshniot jugoslovenski pazar i imaa ogranicheni obrtni sredstva.Mesto agencijata da im dozvoli na ovie firmi da se prestruktuiraat sprema drugi pazari i so drugi proizvodi,mesto da se povrzat za proizvodstvo na finalni proizvodi,tie gi stopiraa site aktivnosti kon toj pravec postavuvajki direktori na chelo na tie firmi so edinstvena cel na usporuvanje na proizvodstvoto i kreiranje na motiv za likvidacija i prodazhba.Vo toj period se sluchija niza na shtrajkovi na vrabotenite koj bea protiv takvite tekovi. Ednostavno celta beshe na vladata da gi namali cenite na nekoe prifatlivo nivo i da gi prodade poshto-zoshto.Ne mi solite pamet za cenite...firma vredna 194mil marki se prodade za 4 mil marki i dve nedeli pred prodazhbata firmata dobi veke kupena mashina vredna 8 mil.marki.Vtoro i mnogu vazhno agencijata im dodeli povlastena polozhba na direktorite da gi otkupat firmite so stend baj aranzman od 5 god bez interes-knigovodstveno kupuvanje.Kaj nekoj firmi bukvalno gi preli sredstvata vo stranstvo,nekoj spomna zhelezara...prashajte go gradonachalnikot na Skopje za toa.Koga dojde Vmro na vlast imashe zagubari bez obrtni sredstva i so isprazneti zalihi,bez dogovori za proizvodstvo i umrtveni kapaciteti.Bukvalno rgjosani konzervi. Od druga strana se shto napravi Sdsm beshe vo legalna procedura i shto i da napraveshe Vmro ne mozheshe legalno da gi obvini za krazhba.Takvata legalizirana krazhba ne pomina kaj Vmro i tie si pochnaa druga prikazna.Prevzemanje na firmi,prelevanje vo partiski fondovi i banki i drzhavata od legalni kriminalni banditi dobi legalni partiski banditi.Za mene i ednite i drugite se banditi,prvo i osnovno so samata nacionalizacija na firmite se sluchi kriminal.Vo celata ovaa deceniska vrteleshka edno e najvazhno,nikoj ne pomisli deka seto toa ne e vo interes na efikasnosta na Makedonskoto stopanstvo i na rabotnicite,na sopstvenicite na opshtestvenata sopstvenost,na penzionerite... Od vakvata situacija nema izlez ako: 1.Sudovite i bankite ne pochnat efikasno da proglasuvaat bankrot. 2.Vladata da forsira 100% pribiranje na realni taksi od stopanstvoto i privatnite lica. Ovie dve merki ke proizvedat obrt na sopstvenosta,i zadrzhuvanje na sopstvenosta kaj najsposobnite.Sopstvenost koja ne proizveduva kapital mora da se drastichno podlegne na taksa.Toa ke dovede do efektuiranje na postojnite kapaciteti i zgolemuvanje na efikasnosta,vrabotuvanja.Lezhenjeto na kapacitetite na zabot na vremeto i lezhenjeto na lugeto po biroa ne go polni budzetot.
Kusata analizata , vaka vo dva tri zbora ti e mnogu dobra. No izlezot koj go predlagas ne e veke bas primenliv.Zaradi mnogu pricini.I ke donese uste pogolema siromastija za narodot. Treba da se preprocitaat nekoi knigi , no sega poumni i poiskusni da ne povtorime nekoi istoriski greski..Ako ni dopustat svetskive gospodari!!!!! Sepak neprostiv e grevot na vrhuskite na SDSM i na VMRO kako bitni igraci vo semata. Ostanuva samo uste nekogas da se razjasni dali toa e praveno so svesna namera, diletantska zaradi beskrajnata licna nesposobnost i neznaenje ( kako mali Dzokica zamisluva kapitalizam) ili se vesto izmanipulirani. Vo sekoj slucaj , ako ne proraboti gilotina, ovoj narod nema da opstane....!!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Makedon Pa da zborime so fakti koj kolku naopravil. SDSM privatizirase 90% od Makedonskoto stopanstvo, inkasirani od celata nivna privatizacija 35 mil. EUR. Cile od DA samo od Tajvan donese 200 mil. USD nepovratni sredstva za Makedonskoto stopanstvo, a vladata na SDSM za site ovie 3 godini vladeenje imase pomalku stranski investicii od ovie 200 mil$ "Cilevi pari". OKTA, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. FENI Kavadarci, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Jugohrom Tetovo, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj, VMRO ja prodade i uspesno raboti firmata. Nova Makedonija, vladata na VMRO ja prodade firmata, vladata na SDSM ja odnese vo stecaj. Zelezarnica 1993. g. vladata na SDSM ja odnese vo stecaj so spekulacii za "izceznuvanje" nad milijarda dolari od ovoj gigant. Koj gi odnese vo "neprofitabilno rabotenje" 'Ohis', prilepskata fabrika vo drzavna sopstvenost eurokompoziti koja proizveduva voena oprema, i 'Alumina', 'Tipo', tutunskite kombinati od Prilep i Kumanovo, 'Oteks'? Site dolzat 125 milioni evra, a vo niv rabotat 18 iljadi rabotnici. Cii vladi gi odnesoa ovie firmi vo zagubari, a i koi bea rakovoditelite na ovie firmi? Za koja Stopanska Komora mi zboruvas DJ-SHEMA? Za onaa sto ne funkcionira i gi stima site "rezultati" po naredba na "centralata" ili za onaa novata, nezavisnata koja ja formiraa najgolemite biznis kompanii vo Makedonija?
Prochitja go ova te molam. http://www.aimpress.org.mk/skriptil/tekst.asp?Tekst=459 Samo del od tekstot: Na prodazhba se ponudeni ne samo zagubarite, koi vekje odamna se rak-rana na makedonskoto stopanstvo, i dolgo nikoj ne gi sakashe, kako shto e Rudarsko-hemisko-metalurshkiot kombinat "Jugohrom", rudnikot za olovo i cink "Sasa", fabrikata za avtobusi "11 Oktomvri" i NIP "Nova Makedonija", tuku i drzhavni akcii vo dobro stoechkite kompanii, kako shto se "Makedonski telekomunikacii", "Okta" i ckopskata "Toplifikacija", za koi ima povekje zainteresirani, a gi dobija pod raka, bez natprevaruvanje na berzata, aktuelnite menadzheri. Strukturnite reformi obichno, potsetuvaat ekonomskite analitichari, se pravat na pochetokot na mandatot, a ne sega na krajot, kako shto toa sega e sluchaj vo Makedonija. Dali reformskiot duh na vlastodrzhcite prorabotel vo pet minuti do dvanaeset samo zaradi patriotizam, ili zaradi provizija i perenje na, vo tekot na vladeenjeto, steknatite valkani pari, doprva treba da se utvrdi, veli pretsedatelot na Sovetot na Sojuzot na sindikatite Vancho Muratovski, i dodava deka Sindikatot, po izborite, kje go pobara toa. Bez ogled koja politichka opcija kje bide pobednikot. Zashto, nikade na svetot nema besplaten ruchek. Nekoj seto ova kogash-togash kje mora "debelo" da go plati! A na rabotnicite im e dosta od tugji cehovi vrz grbot!
Сосема во право бил Муратовски , со една мала грешкица...односно и себе не се вброил помеѓу тие кои јаделе „бесплатен„ ручек...вечера ...појадок итн.
lav, обиди се да не ставаш цели постови во 'quote', туку само оној дел кој што сакаш да го потенцираш или на кој сакаш да одговориш!
Посебно сум ти благодарен , оти си разбрал дека тоа е сепак ненамерно од мене сторено , и слободно можеш (без мое лутење) и да го избришеш...најверојатно поради простор на дискот ...предпоставувам.
I ovojpat nenamerno cela konverzacija ja stavi vo 'quote', taka?:) Vidi go sega moeto 'quote'... Neli ti izgleda malku glupo?
ProMKD Жими се, кога ќе видам топици со волкави "quote" ми се темни... не ми се ни чита. Ве молам со помали, оти вака тешко е да се разбере темата.