Makedonija e uspesna balkanska prikazna
Makedonija e uspesna balkanska prikazna
Pana
quote:
„Њустејтсмен“: Македонија е успешна балканска приказна МИА 27.09.2005 Македонија е една успешна балканска приказна и поканата од британскиот премиер Тони Блер до претседателот на македонската Влада Владо Бучковски да присуствува на лабуристичката конференција во Брајтон е знак за поддршка и охрабрување, пишува британскиот неделник Њустејтсмен. Авторот на текстот, британскиот аналитичар и публицист Миса Глени, инаку добар познавач на балканските состојби, вели дека Владата на Блер има направено многу за да помогне во стабилизацијата на Македонија и да се постави на патот на побрзиот развој, но смета дека есенва може да направи уште ако ги потурне европските амбиции на земјата за да се види дека навистина вредеше Охридскиот договор, јави дописникот на МИА од Лондон. Според Глени, Македонија е блиску за да изведе вистинско чудо кога во ноември и декември Европската комисија и Советот на министрите ќе одлучуваат дали на „оваа земја од два милиони жители може да и се определи датумот за почеток на нејзините преговори за членство во ЕУ“. Тоа е извонредно нешто зашто доаѓа само четири години откако земјата се најде на работ од граѓанска војна, за која британскиот аналитичар вели дека беше спречена со интервенцијата на ЕУ и САД кои обезбедија услови за преговори што потоа доведоа до охридскиот договор. Ова беше европски успех, албанските водачи кои ги заменија униформите со костуми и вратоврски, сега седат во владата на Бучковски во Скопје, вели авторот на текстот. Интеграцијата на Албанците во полицијата, војската и државната администрација беше прифатена од мнозинството од луѓето (кои се словени), а за првпат Македонците и Албанците студираат заедно на европскиот универзитет во Тетово, главното поприште на судирањата во војната. За Миса Глени напредокот на Македонија е сосема различен од ситуацијата во Косово, шест години по влегувањето на мировниците на ОН и НАТО, па затоа тој и сугерира на ЕУ да го употреби своето силно орудие и да ги натера косовските Албанци и Србите (кои се истотака словени) да се спогодат покажувајки им го македонскиот случај. Овој британски аналитичар пишува во Спектејтор дека Македонија и покрај тоа, „за жал“ може да се судри со стихијата против проширување на ЕУ, што ја зафати Унијата по референдумите во Франција и Холандија, без разлика што земјата е толку малечка што може да се апсорбира во ЕУ без кој било да се осврне на тоа. Иако ваквата стихија се однесува пред се на Турција, таа може да ги прегази амбициите на сите другите кои сакаат да се најдат на патот за придружување во ЕУ, па Миса Глени му препорачува на Брисел дека определувањето на датумот за почеток на преговорите со Македонија е најдобриот начин Унијата да ги охрабри и другите да тргнат по патот на мирот и спогодувањето.
Ajde da ve vidam sega defetisti?
Makedon hahahahahha Anglija vodi grkofolska politika i saka da ja vidi Makedonija unistena. Mazot na Elisabeta II e grcki princ, a UK e edna od zemjite koja ja podeli Makedonija 1913 g. i 1948 godina za prv pat ubivase MAKEDONSKI CIVILI vo Egejska Makedonija. Ne gledam zosto UK bi ja promenila taktikata kon Makedonija. Se sto ne cini za Makedonija, za UK e pozitivno i "napredok". Da bevme uspesna prikazna, vo 2006 g. ke vlezevme vo NATO.
dejan Bas taka Makedon. Moze duri sega ja priznavat vistinata pa moze sto tolku jaki vernici se, da ne gi kazni Gospod... Oni sto ke recat 'Makedonija upesna Balkanska prikazna' e isto da mu reces na malo dete koj stalno dobiva kec za sve deka i on/ona e uspesna prikazna. Jas sum uspesna prikazna[:D] lol
Pana ...vie dvajca sto ne zemete da si dskutirate za "teletabisi"...najveke ke se snajdete....
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
...vie dvajca sto ne zemete da si dskutirate za "teletabisi"...najveke ke se snajdete....
Panja, od takvi kako tebe Makedonija od nacionalna drzava na MAKEDONSKIOT NAROD, stana multinacionalna drzava na ETNICKI ZAEDNICI, a Makedoncite od NACIJA stanaa etnicka grupa t.e. se vrativme vo vremeto pred 1944 godina. Ziva sramota! Sto si ti, masko ili zensko?
Pana Makedon,malku ti e sto si nikoj, pa se trudis da stanes i nisto....
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
Makedon,malku ti e sto si nikoj, pa se trudis da stanes i nisto....
toni_a golem napredok za Makedonija koja se sporeduva so kosovo...
nepobedliv Ne e tocno deka Anglija e protiv nas - toa sto se slucilo 50 godini unazad e druga prikazana. A za mazot na kralicata - toj e pomalku grk od bilo koj grk i grcite nit go sakaat. Anglija ima napraveno mnogu za Makedonija, bilateralno ne vika Republika Makedonija a BBC e edinstvena agencija sto ima na Makedonski. Vo pocetokot na vojnata Anglija ponudi SAS da dojdat i da gi treniraat nasite da ja stisaat situacijata ama nasite odbija bidejki, kako pokasno stana jasno - nekoj sakase vojna za da deli...
dejan Sto mislite za Avstrija?? Mislam deka imame mnogu dobri vrski so niv?? Isto imame istoriski vrski so niv!
dejan Oni mnogu znaat za nas.
Pana ..znaat Deki...znaat....
Jakov Pana ona balkanska na kogo se misli. Albanija, Kosovo, Srbija i ? Aj ova objasnete go Босна и Херцеговина e земја со најголема стапка на економски раст во светот, велат податоците од книгата Pocket World in Figures за 2005, која ја издава магазинот The Economist. БДП на Босна од 1992 до 2002 имал просечен пораст од 20 проценти годишно а во тој период федерацијата имала скоро двојно поголем напредок од второ и третопласираните Кина (9,4%) и Либерија (9,3%). Се разбира, ваквиот драстичен раст не е резултат на некоја магична босанска претприемничка формула туку на поствоената обнова и ниската почетна стапка на економски раст. На четврто место е Мозамбик (8,4%) а по него се Мианмар (8,1), Ирска (7,7), Виетнам (7,5) Бутан (7%), Уганда (6,7) а десеттото место го делат Албанија и Лаос со годишен раст од 6,3 проценти. Македонија ја нема во овој извештај на земји со економски раст, а освен БиХ, Албанија и Ирска, меѓу европските земји се наоѓаат и Луксембург, Полска, Словенија и Малта.
dejan I posle Makedonija e uspesna zemja....SDS ke ne laze deka sme takvi vakvi...
Makedon
quote:
Originally posted by dejan
I posle Makedonija e uspesna zemja....SDS ke ne laze deka sme takvi vakvi...
Ke laze SDSM oti ima budali koi im veruvaat i glasaat za niv [:D]
f9 Abe deca....ushte ne zaspavte?...
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
...vie dvajca sto ne zemete da si dskutirate za "teletabisi"...najveke ke se snajdete....
Heh ... ja tebe bi te pratil kaj Suze od A1 u emisija ajvar da praish ... Ostaj narod da si kazhe shto misli i dosta go tupish so toa tvoeto 'JA PA JA I SAMO JA'!
achtung_panzer
quote:
Originally posted by OooOo
Heh ... ja tebe bi te pratil kaj Suze od A1 u emisija ajvar da praish ... Ostaj narod da si kazhe shto misli i dosta go tupish so toa tvoeto 'JA PA JA I SAMO JA'!
Mora Pana da si go zaraboti internet dzheparacot sho mu go davaat od partiskata kasa...
wolf_pack Garant davam deka na Pana mu e del od kontraktot da go promovira topikot i da fladira... Sho e naredno be Pana, Grcija ke ne priznae li? partijata tvoja u raj ke ne odnese be...
Strelec Убав текст за Македонија...
wolf_pack
quote:
...само четири години откако земјата се најде на работ од граѓанска војна, за која британскиот аналитичар вели дека беше спречена со интервенцијата на ЕУ и САД кои обезбедија услови за преговори...
[:D][:D][:D] Ke me izvinite admini ama ova e stvarno smeshno. Bilo bi super prema pravila i propisi da se izbrishe ovoj topik.
Strelec
quote:
Originally posted by wolf_pack
Ke me izvinite admini ama ova e stvarno smeshno. Bilo bi super prema pravila i propisi da se izbrishe ovoj topik.
http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=11325
Jakov http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=51905 Dali nekoj vcera gi gledase snimkite od nastanot. Ramkoven, zname, univerziteti.... Srbite vo Bosna se jagninja za ovie samo ovie ne pocnale da kolat se so red...... STOKA- vo nasata uspesna prikazna....i pak ke ne opomenat nas i ke ni recat vie ste krivi sto ste pratile makedonski sudija i sto imotot veke ne ste go prodale za bagatelna cena na nevinite siptari....
dejan Seljachista!
concrete Ke pocnat Jakov ke pocnat...iako poveke sakaat vrzuvanje za stolb so malku eksploziv po dzebovi.....epten se keflii na takva iluminacija!!!!!
трендафил
quote:
Албанците од Челопек спречија судски увид кај „Бриони“
Атанас Соколовски, А1 телевизија 27.09.2005 Стотина Албанци од Челопек не и дозволија на судијката Убавка Сергениевска да изврши увид на местото од разурнатиот мотел „Бриони“. Тие со возила и трактори ги блокираа пристапните патишта. При доаѓањето, еден од сопствениците, Владо Мартиновски, беше удрен, додека Сергениевска, кога излегла од автомобилот била туркана и навредувана од присутните. Бидејќи не можеле да го извршат увидот, сопствениците, судијката и началникот на катастарот од Тетово се вратиле назад. За време на инцидентот тука биле присутни 6 полицајци, како и припадниците на мисиите на ОБСЕ и Проксима. Според изјавата на Сергениевска, процесот е дали е нарушено владението на имотот, а не чија е сопственоста. Новата расправа ќе биде закажана дополнително и ќе се одржи во Тетовскиот суд. „Имаше и закана и навреди, се живо имаше. Има основ за кривични пријави, ќе размислиме“, рече Веле Ристовски, претседател на У.О. „Единство“ - Челопек. Според еден од тужените, Сауби Демири, судијката на своја рака формирала комисија, а тие не се организирани, туку селото спонтано реагирало. Денешното рочиште во судот беше одложено по барање на бранителот Нехат Рамадани, кој бил зафатен со други 2 процеси. Инаку, претходното рочиште, пред 2 недели, не се одржа, бидејќи над стотина Албанци влегоа во судот и ја блокираа неговата работа. Поради тоа беше побарано од Врховниот суд да го префрли процесот во друг надлежен суд, но Врховниот минатата недела случајот повторно го врати во Тетовскиот суд. Процесот е покренат по тужбата од сопствениците на земјоделската задруга „Единство“ за спречување на владение на имотот против Сауби Демири, Абдураин Зенуни и Џемил Едеми како организатори на блокадите околу „Бриони“.
Еве ја опачината од успешната приказна. Дали тужениот мисли дека судијката треба него и селото да го праша како да работи. Нели премиерот кажа дека се договорил со селаните дека судот ќе одлучи во врска со случајот „Бриони“? И што има премиерот да се меша во ваков спор, кој не е политички туку криминален. Дали криминалот во Македонија е политика? Дали државата еднаш ќе се спротивстави на самоволието на една етничка заедница? Откако криминалците си го превземаа насилно Тетово-Табак, а потоа заедно со власта во него отворија ДРЖАВЕН универзитет, после Кондово I пат и Кондово II пат, еве уште еден покрупен настан што не може да се случи во ниту една друга земја во светот. Со исклучок на некои земји во Африка и Азија, но во многу мал број. Што не зборува многу за успешноста на Македонија. Во 2001 година полицијата интервенираше во сите места во кои беше присутна. И во Тетово. Дали сега е помирно и постабилно?
OooOo
quote:
Originally posted by Jakov
http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=51905 Dali nekoj vcera gi gledase snimkite od nastanot. Ramkoven, zname, univerziteti.... Srbite vo Bosna se jagninja za ovie samo ovie ne pocnale da kolat se so red...... STOKA- vo nasata uspesna prikazna....i pak ke ne opomenat nas i ke ni recat vie ste krivi sto ste pratile makedonski sudija i sto imotot veke ne ste go prodale za bagatelna cena na nevinite siptari....
I nekoj vika ova drzhava bilo a? :) Sum zhiveel vo povekje demokratski drzhavi, ali vakva demokratija ko u Makedonija ushte nemam videno :))
Pana ...a bre defetisti aram i sram da vi e.....vie poveke bi sakale vo Makedonija da e loso od kolku dobro....eh da e DPMNE na vlast(a nikogas nema da bide povtorno)se ke bese o.k.
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
...a bre defetisti aram i sram da vi e.....vie poveke bi sakale vo Makedonija da e loso od kolku dobro....
uchat od partijata shto e na vlast :)
quote:
eh da e DPMNE na vlast(a nikogas nema da bide povtorno)se ke bese o.k.
Tie se beter od ovie shto se sega ... ali najarno bi bilo i ednite i drugite da gi snema od politichka scena. Poshto toa ne e ostvarlivo, togash bi sakal da gi vidam u dozhivotna opozicija kako sedat i kako praat koalicii i vladi u senka :)
Pana
quote:
Tie se beter od ovie shto se sega
...postujem do jaja....
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Tie se beter od ovie shto se sega
...postujem do jaja....
Samo tolku, a onie dva prsta plus ??????
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Tie se beter od ovie shto se sega
...postujem do jaja....
Do civi jaja postoes Pana?
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Tie se beter od ovie shto se sega
...postujem do jaja....
Пана Искрено прашање до тебе... Стално го користиш овој производ за други намени ...мислам на ЈАЈЦАТА (а не и јаја оти е србизам а ова е МК форум каде званично се користат ГБ и МК јазиците). Објасни го поводот или пак протолкувај ни го склопов од зборови .....почитувам (поштујем) ДО ЈАЈ(Ц)А. Јајцава се матат , се пржат , или пак се „ставаат„ да висат некаде , а ?!
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
...a bre defetisti aram i sram da vi e.....vie poveke bi sakale vo Makedonija da e loso od kolku dobro....eh da e DPMNE na vlast(a nikogas nema da bide povtorno)se ke bese o.k.
Pano mori, do 2002 godina VMRO bese na vlast cii glavni akteri otidoa vo VMRO-NP. Zatoa sega ke si glasame za VMRO DPMNE, kakvi se, takvi se, vazno duplo se pokvalitetni od SDSMovcite i nivnite gzni izrastoci od tipot na LDP i VMRO-Makedonska itn.
Makedon
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Tie se beter od ovie shto se sega
...postujem do jaja....
Пана Искрено прашање до тебе... Стално го користиш овој производ за други намени ...мислам на ЈАЈЦАТА (а не и јаја оти е србизам а ова е МК форум каде званично се користат ГБ и МК јазиците). Објасни го поводот или пак протолкувај ни го склопов од зборови .....почитувам (поштујем) ДО ЈАЈ(Ц)А. Јајцава се матат , се пржат , или пак се „ставаат„ да висат некаде , а ?!
Nesto Pana mi e mnogu po jajcava. Veli Pana: do jaja, znaci mnogu e po ona sto e pred jajcata[:D] Pa nekoe i da smukne ne e na odmet, takvite kako nego i toa si go sakaat [:D]
Pana ..problemot so forumov e vo toa sto koga nekoj ke se registrira da diskutira ne mu baraat lekarsko uverenie....inaku da ne e taka ovoj pred mene nema sansi voopsto da se pojavi na forumov...... ...sepak socustvuvam so nego,covekot e vmrovec....
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
..covekot e vmrovec....
Gledaj kako se partiski trenirani... a ne si so niv, togash si protiv niv c c cc c c c shto ti se vika poslushnost, pit bul ne im e ramen. Shteta shto vaka ne se borat na niedno drugo pole. Tamu se ko pekinezeri.
Jakov
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Pana
..covekot e vmrovec....
Gledaj kako se partiski trenirani... a ne si so niv, togash si protiv niv c c cc c c c shto ti se vika poslushnost, pit bul ne im e ramen. Shteta shto vaka ne se borat na niedno drugo pole. Tamu se ko pekinezeri.
Pekinezer bese mesavina od gluvche i uste nesto ili....? Pana i tebe te fati lekarskata manija pa baras uverenija....[V]
Pana
quote:
Zatoa sega ke si glasame za VMRO DPMNE,
E ova go napisa ovoj suratov a ti se najde advokat da go branis
quote:
Gledaj kako se partiski trenirani... a ne si so niv, togash si protiv niv
...znaci po tebe ovoj ne e za VMRO-DPMNE ama ke si glasa za niv.... ne se napregaj tolku,ne moras bas sekogas da si kontra i koga treba i koga ne treba....
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Zatoa sega ke si glasame za VMRO DPMNE,
E ova go napisa ovoj suratov a ti se najde advokat da go branis
quote:
Gledaj kako se partiski trenirani... a ne si so niv, togash si protiv niv
...znaci po tebe ovoj ne e za VMRO-DPMNE ama ke si glasa za niv.... ne se napregaj tolku,ne moras bas sekogas da si kontra i koga treba i koga ne treba....
Pana, jas ne sum VMROvec, ama ke glasam za niv, barem nesto pokazaa. I za razlika od tebe, ne gi "postuvam do jaja" Vmrovcine kako ti SDSMovicite [:D]
OooOo
quote:
Originally posted by Makedon
Pana, jas ne sum VMROvec, ama ke glasam za niv...
U rebro se vika ova [;)]
Pana
quote:
Pana, jas ne sum VMROvec, ama ke glasam za niv...
....ne be ti si od TMRO.......a ne e ni vazno kako ke glasas ti.....
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Pana, jas ne sum VMROvec, ama ke glasam za niv...
....ne be ti si od TMRO.......a ne e ni vazno kako ke glasas ti.....
Vazno e kako ke glasaat TIE.....
OooOo Vidish u partijava imaat i backup. MOra da si za nekoja partija, ako ne si od VMRO, togash si od TMRO ... rabotat pekinezerive nema shto.
Pana ....najloso od se e da si za nekoja partija ama da se kries kako peder.....
dejan Kako tebe Pana?? (mislam 'kako peder') :p se shalam!![:D]
OooOo Najlosho ... hmmmm shto e najlosho ...najloso od se, kako shto stojat momentalno rabotite vo Makedonija e da si partiski oboen! Niedna partija ne e zrela duri posle 15 godini samostojnost i nema chuvstvo za edinstvo. Losho e koga gledash pravo kako shto partijata ti vika i ne razmisluvash so svoja glava. Polosho od toa amin!
dejan Jas se soglasuvam so tebe OooOo! Isto taka koga znaes deka tvoja partija ne vredi i nisto dobro ne pravi!!
Jakov
quote:
Originally posted by dejan
Jas se soglasuvam so tebe OooOo! Isto taka koga znaes deka tvoja partija ne vredi i nisto dobro ne pravi!!
...a ti uporno go branis toa i se lazes deka e taka i deka e toa samo vistina.
Pana
quote:
i ne razmisluvash so svoja glava
...e toa e loso,navistina e loso....... gledajki ovde na forumov koj sto pisuva,mozeme mnogu lesno da gi detektirame lugeto sto ne mislat so svoja glava.....
OooOo Ne, ne gi vrti zborovite ... toa e losho, a najlosho e da si oboen!
dejan Ne go branam toa Jakov! Ima pozitivni i negativni aspekti vo sekoja partija.
OooOo
quote:
Originally posted by dejan
Ne go branam toa Jakov! Ima pozitivni i negativni aspekti vo sekoja partija.
Pozitivni?? Retko vo bilo koja partija. Lichni interesi? Vo sekoja partija.
Jakov E so licen interes ima primer Pana ovde na VM?
Pana
quote:
Ne, ne gi vrti zborovite ... toa e losho, a najlosho e da si oboen
..ne znam dali ke razberes,izvini odnapred za konstatacijata,megutoa nepobiten fakt e deka, najloso od se e da si posmatrac......ako ne veruvas prasaj nekoj sto znae poveke.....
OooOo
quote:
Originally posted by Jakov
E so licen interes ima primer Pana ovde na VM?
Zima plata za propaganda [;)]
quote:
Originally posted by Pana
..ne znam dali ke razberes,izvini odnapred za konstatacijata,megutoa nepobiten fakt e deka, najloso od se e da si posmatrac......ako ne veruvas prasaj nekoj sto znae poveke.....
Makedonskiot narod e posmatrac vekje 15 godini. Izgleda si vo pravo za ova ...
Pana
quote:
Izgleda si vo pravo za ova
...fala ti gospode,fala ti.....ama mora da priznaes deka bev uporen...i se isplati.....
concrete Abe Pana , uporna e onaa sorta bubacki sto trkalaat topce od govedska lepeska.... pa nisto, na trkalanje si ostanuva:):):)!!!!! Daj kazi kako od toa tvoe pravo ke se vadime...ne e vreme za ovacii:):):)!!!!!
Makedon
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Ne, ne gi vrti zborovite ... toa e losho, a najlosho e da si oboen
..ne znam dali ke razberes,izvini odnapred za konstatacijata,megutoa nepobiten fakt e deka, najloso od se e da si posmatrac......ako ne veruvas prasaj nekoj sto znae poveke.....
Pana izgleda gi prikazuva postovite na 'bazata' i sigurno si dobiva nekoj poen plus, za koga ke dojdat negovite pak na vlast da mu dadat mesto vo komunalna higiena. Ama ne sega, sledniot pat ko ke dojdet na vlast, sega se e popolneto [:D]
Pana ..pa mojte se na vlast ako ne znaes......a tvojte ke dojdat na vlast na sveti nikad...a mozebi ni togas.....
dejan Zasto taka 'mojte...tvojte', taka se delime kako narod!!! Posle se cudime zasto nisto ne ni odi, i zasto se pisuva po zgradi gluposti.
Pana
quote:
za koga ke dojdat negovite
...eve koj pocna prv...m.m.e.......
OooOo
quote:
Originally posted by dejan
Zasto taka 'mojte...tvojte', taka se delime kako narod!!!
Taa lekcija NIKOGASH nema da ja nauchat. Ni ovie od pozicijava, ni tie od opozicijata.
f9 Ne mozhat da ja nauchat,zashto Makedonija ne e ostavena na mir samata da go uredi svoeto na svoj nachin ushte od osamostojuvanjeto.Kako da se pravi drzhava za site zainteresirani stranci,a ne za onie najbrojnite - Makedoncite.