Положани отфрла одговорност за учебниците по истор
Положани отфрла одговорност за учебниците по истор
dejan Положани отфрла одговорност за учебниците по историја Не сум виновен ако во учебниците по историја има неточни информации, зашто јас како министер не сум надлежен да ги пишувам, изјави вчера министерот за образование, Азиз Положани. Тој вели дека учебниците се пишувани согласно со новите потреби на отворено и современо општество и во соработка со меѓународни институции што се занимаваат со таквата проблематика во регионот. Положани смета дека во старите учебници имало преголема доза на идеологизација. - Ако сакаме дезидеологизација во учебниците по историја, треба да ги погледнеме новите програми на предметот. Некој сака идеологизацијата да остане во книгите. Сите сознанија говорат дека тоа не беше добро за образованието и ако некој уште сака да се придржува на тоа, очигледно имаме концепциски разлики. Сега децата ќе учат историја напишана од стручњаци и од историчари, за подобра и заедничка иднина на Македонија. Јас ниту сакам ниту можам да ја менувам историјата - вели Положани. На прашањето дали тој вршел притисок врз авторите, поради што една професорка се повлекла, Положани вели: - Нека излезат со име и со презиме и со документација и нека кажат врз кого сум вршел притисок. Ги отфрлам тие шпекулации, зашто не одат во прилог на идејата според која мора да соработуваме како заедници и внатре во државата, но и во регионот. http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2871&stID=63849 Togas, sto baras vo taa pozicija?!
dejan http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=31536 ust nesto interesno
Jakov
quote:
Originally posted by dejan
Сега децата ќе учат историја напишана од стручњаци и од историчари, за подобра и заедничка иднина на Македонија. Јас ниту сакам ниту можам да ја менувам историјата - вели Положани.
Kade se plavusite da kazat nekoj zbori. Inaku okolu strucnjacite na Polozani. Edniot strucnjak i den denes koga treba da napise „Хеленистичка култура“ пишува „ХеЉенистичка„ а кога сака да стави некаде И биква става N....isto so obratna simetrija neli. Abe samo vozovi i direkt u more...Jadransko, Egejsko ne e bitno....
intel
quote:
Originally posted by Jakov
Kade se plavusite da kazat nekoj zbori.
Nekoj zbori? Jakov ti epten se ufilma. Za da go smenis stavot treba samo da pocnat nekolku admini da pisuvaat deka Polozani ne e vinoven.Ke se vadis posle so brm, brm[:o)]
concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Jakov
Kade se plavusite da kazat nekoj zbori.
Nekoj zbori? Jakov ti epten se ufilma. Za da go smenis stavot treba samo da pocnat nekolku admini da pisuvaat deka Polozani ne e vinoven.Ke se vadis posle so brm, brm[:o)]
Imas pravo Intel, zabeguva deteto...vozovi , Jadransko More , prvo trosoci do nebo, vtoro koj ti dava da zagaduvas zlatno more!!! Poeftino i pokonformisticki,za "profit" da ne zborime, e da se "prodade" ona sto ostanalo za prodavanje!!!!!Imas pravo , definitivno imas :):)!!!
Jakov
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Jakov
Kade se plavusite da kazat nekoj zbori.
Nekoj zbori? Jakov ti epten se ufilma. Za da go smenis stavot treba samo da pocnat nekolku admini da pisuvaat deka Polozani ne e vinoven.Ke se vadis posle so brm, brm[:o)]
Kakva vrska imaat adminive so muabetot za Polozani ne razbiram? Ili cisto onaka kolku zad sto da se skrieme.?[;)]