Koj izmisluva NEGATIVNI prikazni za VMRO?!
Koj izmisluva NEGATIVNI prikazni za VMRO?!
Makedon 28 ЛУЃЕ ВО ТРИ ТУРИ СЕ ИСТОВАРИЈА НА ПОЛИТИЧКИ ДИЈАЛОГ ВО БРИСЕЛ Рада плаќа 8 новинари да и го кренат рејтингот Радмила Шеќеринска поучена од искуството на министерката за надворешни работи Илинка Митрева која вообичаено си носи со себе по два - тројца новинари од медиуми кои самата ги селектира, излезе поербап од неа и дарежливо од народни пари си избра осум Вицепремиерката Радмила Шеќеринска со 28 - члена делегација се наоѓа во Брисел за да ја брани политиката и реформите што Македонија ги спроведува како услов за евентуално влегување во Европската унија. Денеска е закажан политичкиот дијалог меѓу претставниците на Европската комисија и претставници на неколку министерства на македонската Влада. Тоа е последна сесија на прашања и одговори пред ноември, кога се очекува мислењето на Комисијата околу поднесената кандидатура за членство и одговорениот европрашалник. Македонската делегација во три тури се истоваруваше во Брисел. Први заминаа новинарите, во неделата наутро, како што велат, со најефтината варијанта, со МАТ. Во неделата попладне, со австриската компанија замина политичката глава на делегацијата, во која освен Шеќеринска е и уште едниот вице-премиер, Муса Џафери. Вчера, пак, кон седиштето на ЕУ полета работниот столб на многучлената делегација, во кој се претставници од неколку министерства од кои се очекува да одговараат на прашањата што ќе ги поставува Европската комисија. На списокот се 19 члена од делегацијата, осум новинари и еден камерман. Иако не е на списокот, во Брисел се појавила и портпаролката на ДУИ и советничка на Џафери - Ермира Мехмети. Кабинетот на Шеќеринска за "најважниот политички разговор пред соопштувањето на мислењето на ЕК" одлучил да земе со себе осуммина новинари, за кои ги покрива трошоците за пат и сместување од државниот буџет. Изборот не е правен со покани за акредитирање за настанот, во зависност од интересот за следење на патувањето и финансиските можности на медиумите, туку по лично убедување на Шеќеринска и нејзините луѓе, а известувањето за тоа е правено телефонски и строго селективно. Дел од македонските медиуми не беа ниту известени дека можат со свој новинар да го покријат настанот, оти, велат наши извори во Владата, сметале дека "нема да го нацртаат настапот на Шеќеринска онака како што таа сака". Новинарите немаат пристап на состанокот што ќе се одржи денеска. Ова не е првпат државните функционери на своја рака да одлучуваат кој смее а кој не смее да ги следи нивните патувања по светот. Принципот на "наградно патување" се практицира подолго време, а како што велат и некои од портпаролите и шефови на кабинети, тие се водат по максимата "Ако јас плаќам - јас бирам кој ќе оди". Иако, овие патувања не се платени од нивните пари и од парите на нивните татковци, туку од државните пари на македонското население. Целта, велат во Владата, е да се скрие некој од гафовите што ги прават нашите политичари, и да се даде слика на совршенство. Според наши извори во Владата, вице-премиерката наводно добила совет од својот шеф Бучковски овојпат да понесе повеќе новинари за да се "зборувало убаво за Македонија". Но, додаваат и дека премиерот има и човек од својот кабинет во делегацијата, за да внимава да не го оцрни случајно Шеќеринска кога ќе се објаснува пред Европската комисија за дел од потезите, особено околу директните спогодби против кои таа отворено застана. Освен тоа, објаснуваат нашите извори, вице-премиерката овојпат сакала да поентира дека е главна соговорничка на Брисел. Таа тргнала по умот на шефицата на дипломатијата Илинка Митрева. Таа е позната во новинарските кругови дека вообичено си зема по два - тројца новинари, од медиуми кои самата ги селектира. Овој пат Радмила излезе поербап од неа и дарежливо од народни пари си избра осум медиуми за да и го кренат рејтингот. Попрпаролот на секторот за евроинтеграции Валентин Нешовски вчера не беше достапен да одговори на прашањето по кој критериум неговата шефица ги избрала медиумите и новинарите на кои ќе им дава изјави додека е во Брисел. Л. Јаневски http://www.vest.com.mk/default.asp?id=104730&idg=6&idb=1576&rubrika=Makedonija
Jakov ne be deki nemalo himna porano.
OooOo
quote:
Originally posted by dejan
Jas slusnav deka Zemjo Makedonsko od Vaska Ilieva bese himna? Ili taka nesto?
[:D] Me nasmea od sabajle, kje mi trgne denot [|)]
Jakov ...so pesna....
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
Dali Makedonskata himna bila smeneta po 1991??? Neli VMRO nesto napravile??
Кога се конституираше првото повеќепартијско собрание (во тоа време Македонија уште беше во СФРЈ), ВМРО инсистираше да се исполни македонската химна на почеток, додека СКМ-ПДП (како што во моментот се викаше СДСМ) беше против. По долго натегање сепак се изгласа да се изведе и химната на Македонија (по 1974 година во СФРЈ и републиките имаа химни). Пратеникот Бранко Црвенковски седеше на нашата химна, како и добар дел на негови сопартијци. Но да се вратам на темата. Најчесто, ВМРО беше обвинувано за бугарофилство. Јас не видов никакво приближување на Македонија кон Бугарија во времето кога тие беа на власт. Може ли некој да го побие ова мое мислење со некој факт?
dejan Jas slusnav deka Zemjo Makedonsko od Vaska Ilieva bese himna? Ili taka nesto?
Jakov do 1991 nemavme himna. imase edna svecena pesna se vikase hej Sloveni ama makedonska himna nemase do 1991.
Makedon Vo kakva iluzija zivee Makedonskiot narod poradi korumpiranite novinarcinja: Иако, овие патувања не се платени од нивните пари и од парите на нивните татковци, туку од државните пари на македонското население. Целта, велат во Владата, е да се скрие некој од гафовите што ги прават нашите политичари, и да се даде слика на совршенство.
Strelec Од се’, најмногу ме воодушеви насловов на топиков!:) btw, досега ги разгледував дневните весници од минатата седмица и не успеав да најдам ниту една вест за која што не е отворен посебен топик на форумов!?
трендафил СДСМ ја задржа пропагандната машина од поранешниот режим и ја усоврши. Кај нив се парите, а без пари не е можна никаква пропаганда. Кога ќе се сетам дека за се` лошо во државата беше виновен ВМРО-ДПМНЕ и пред 1998, не ме чуди што и сега после 3 години од заминувањето од власт и понатаму е главниот виновник. На пример за војната во 2001 година не се обвинува ДУИ (тогаш УЧК) или КФОР (НАТО) кој дозволи (или изврши) агресија врз Македонија од Косово. Но морам да признаам дека државотворците се мајстори за измама. Кога многумина уште веруваат на безочни лаги. Омилена нивна лага ми е таа дека ќе вработат повеќе од 500.000 луѓе (колку што има семејства) за еден мандат, односно по еден од семејство. А најчесто употребувана лага е дека Македонија е мирна и стабилна земја. Со Челопек во кој не може да влезе судот, со Арачиново, Кондово (познато ми е на два пати по повеќе од половина година), Танушевци и други места во кои ме може да влезе полицијата. Дури и лагата на Топурковски за милијардата долари од Тајван беше исполнета окулу 1/4. А човекот си замина од власта поради неисполнувањето на ветеното. Ако го поделиме владеењето на ВМРО-ДПМНЕ на два дела. Тој до појавувањето на ДУИ (како УЧК) на македонското политичко небо и после, можеме да кажеме дека до 2001 година и не се живееше така лошо во Македонија. А што ќе беше ако окулу 300.000 наши сограѓани не заминеа во странство за да си ја обезбедат егзистенцијата. Колкав ќе беше, на пример, процентот на невработеност?
Makedon
quote:
Originally posted by трендафил
СДСМ ја задржа пропагандната машина од поранешниот режим и ја усоврши. Кај нив се парите, а без пари не е можна никаква пропаганда. Кога ќе се сетам дека за се` лошо во државата беше виновен ВМРО-ДПМНЕ и пред 1998, не ме чуди што и сега после 3 години од заминувањето од власт и понатаму е главниот виновник. На пример за војната во 2001 година не се обвинува ДУИ (тогаш УЧК) или КФОР (НАТО) кој дозволи (или изврши) агресија врз Македонија од Косово. Но морам да признаам дека државотворците се мајстори за измама. Кога многумина уште веруваат на безочни лаги. Омилена нивна лага ми е таа дека ќе вработат повеќе од 500.000 луѓе (колку што има семејства) за еден мандат, односно по еден од семејство. А најчесто употребувана лага е дека Македонија е мирна и стабилна земја. Со Челопек во кој не може да влезе судот, со Арачиново, Кондово (познато ми е на два пати по повеќе од половина година), Танушевци и други места во кои ме може да влезе полицијата. Дури и лагата на Топурковски за милијардата долари од Тајван беше исполнета окулу 1/4. А човекот си замина од власта поради неисполнувањето на ветеното. Ако го поделиме владеењето на ВМРО-ДПМНЕ на два дела. Тој до појавувањето на ДУИ (како УЧК) на македонското политичко небо и после, можеме да кажеме дека до 2001 година и не се живееше така лошо во Македонија. А што ќе беше ако окулу 300.000 наши сограѓани не заминеа во странство за да си ја обезбедат егзистенцијата. Колкав ќе беше, на пример, процентот на невработеност?
Abe Trendafilco, nikogas nema da mozeme da gi razbereme SDSMovcite oti tie luge ne mislat so svoja glava, tuku za niv misli "centralata". Zatoa i drzavava ni e na takvo deredze. Citam vo Fokus Ljubco vika "go spasivme Dojran i ekonomskata polozba na Dojrancani, a tie pak glasaat za SDSM". Ete od takvi nedokvakani nikogas ne sme imale drzava, oti ne znaat sto e dobro, a sto loso, pravi sumbmentalni luge.
intel
quote:
Originally posted by Makedon
Abe Trendafilco, nikogas nema da mozeme da gi razbereme SDSMovcite oti tie luge ne mislat so svoja glava, tuku za niv misli "centralata". Zatoa i drzavava ni e na takvo deredze. Citam vo Fokus Ljubco vika "go spasivme Dojran i ekonomskata polozba na Dojrancani, a tie pak glasaat za SDSM". Ete od takvi nedokvakani nikogas ne sme imale drzava, oti ne znaat sto e dobro, a sto loso, pravi sumbmentalni luge.
200,000 nedokvakani(sto bi rekol Jakov plavusi) nasproti eden genijalen um LJUBCE,, Abe vie ste da ve zali covek so gajda Mariovska[:D]
dejan LOL
Pana
quote:
Рада плаќа 8 новинари да и го кренат рејтингот
Vo red e ova ama samo da kazese "Vreme" koj se tie novinari.A ne kaza zasto toa e cista izmislica. Ovie od "Vreme" se trudat da go nadminat i Latas pederot.Vika vcera,Evropa ke dade datum za pregovori na novata vlada predvoderna od Zingo i Gvueski sto ke dojde posle 15 septemvri 2006 godina. Jas go slusam i vikam ke dojde koga ke si go prasam k*rov.
OooOo Ko za Penov shto si go prasha? [:D]
Pana ..za gospodinot Risto Penov bese nesto drugo...no se ucime na greskite..... inaku gospod neka vi gi pozivi gradonacalnicite na DPMNE,kolku se podolgo na vlast tolku podobro za nas.....do dogodina i nivnite familii ke se otkazat od vmrovcinjata a ne narodot...
Jakov
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Makedon
Abe Trendafilco, nikogas nema da mozeme da gi razbereme SDSMovcite oti tie luge ne mislat so svoja glava, tuku za niv misli "centralata". Zatoa i drzavava ni e na takvo deredze. Citam vo Fokus Ljubco vika "go spasivme Dojran i ekonomskata polozba na Dojrancani, a tie pak glasaat za SDSM". Ete od takvi nedokvakani nikogas ne sme imale drzava, oti ne znaat sto e dobro, a sto loso, pravi sumbmentalni luge.
200,000 nedokvakani(sto bi rekol Jakov plavusi) nasproti eden genijalen um LJUBCE,, Abe vie ste da ve zali covek so gajda Mariovska[:D]
Mu ja ebaa majkata na zzalno Mariovo(Ljubce i plavusite) ziv covek ne ostana pa sega so gajda mariovska ke zalite. Aj ne zezaj. [:)]
intel
quote:
Originally posted by Jakov
Mu ja ebaa majkata na zzalno Mariovo(Ljubce i plavusite) ziv covek ne ostana pa sega so gajda mariovska ke zalite. Aj ne zezaj. [:)]
Да напишеше “ке жалат“ немаше да ти одговорам ама гледам дека навредливо(веќе трет пат) се обидуваш да ме ставиш во некој од двата коша, а ти демек си настрана(мудрата црнуша Јаков) П.С.Ако само уште еднаш се обидеш да вреѓаш ќе и се јавам на Сиси[:p] и ќе се утепам плачејќи[:p]
Jakov Placko....aj da vidam dali ke i se javis.... Ti ova odokolu demek ja te lutam za da stignes do Sisi.... eee :) :) :) se izvinuvam za digresijata nadvor od temata
achtung_panzer
quote:
Originally posted by intel
... се обидуваш да ме ставиш во некој од двата коша, а ти демек си настрана...
Shto "mudrata crnusha" ima da se OBIDUVA da te stavi, ti si do gusha vo "edniot od dvata kosha", ne znam kogo toa motash... The sh.it is about to hit the fan, panikata e razbirliva... A toa za malicioznite napadi vrz VMRO, pa ne deka i VMRO ostanalo dolzhno, ama pak i novinarite treba leb da odnesat doma...
intel
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Shto "mudrata crnusha" ima da se OBIDUVA da te stavi, ti si do gusha vo "edniot od dvata kosha", ne znam kogo toa motash... The sh.it is about to hit the fan, panikata e razbirliva... A toa za malicioznite napadi vrz VMRO, pa ne deka i VMRO ostanalo dolzhno, ama pak i novinarite treba leb da odnesat doma...
Прва работа која треба смиот на себе да си ја разјасниш е тоа да не го мешаш ВМРО со партиите од типот на ДПМНЕ,НП,Татковинска и да не ги редам на наредниве три страни. Насловот на темата ќе барам да биде сменет и наместо Вмро да стои ДПМНЕ и остали квазивмровски партии. ВМРО е светост за Македонија и со ништо апсолутно не го заслужувате како дел од името на вашата партија. Поголем срам на тоа име никој во историјата не му нанел како ДПМНЕ со своите квазимакедонски лидери. И немате право да ми го одземате тоа што е мое исто колку што е ваше затоа што не се согласувам со вашата политика.Немате право да се прогласувате себеси за наследници на историското ВМРО.Вие сте гола вода во однос на сите тие великани од нашата историја кои го создале и умирале за неговата идеологија. Јас ќе барам референдум за тоа дали историското ВМРО треба да се заштити со закон и да не се употребува во партиски и политчки цели. И не само што го оцрнивте името на ВМРО, дали сте свесни колку и наштетивте на цквата додека бевте на власт, ај за државата јасно е се гледа и осеќа и после 3 години.
OooOo
quote:
Originally posted by intel
ВМРО е светост за Македонија и со ништо апсолутно не го заслужувате како дел од името на вашата партија. Поголем срам на тоа име никој во историјата не му нанел како ДПМНЕ со своите квазимакедонски лидери.
AMIN AMIN!
Jakov
quote:
ВМРО е светост за Македонија и со ништо апсолутно не го заслужувате како дел од името на вашата партија. Поголем срам на тоа име никој во историјата не му нанел како ДПМНЕ со своите квазимакедонски лидери. И немате право да ми го одземате тоа што е мое исто колку што е ваше затоа што не се согласувам со вашата политика.
Pod imeto na VMRO dejstuvale i Todor Aleksandrov, Aleksandar Protugerov, Ivan Mihajlov u uste plejada poznati i prekaleni teroristi koi ja desetkuvaa makedonskata revolucionerna misla. VMRO dolgi godini i decenii rabotese i egzistirase odrzuvase kongresi i razni manifestacii koisto se daleku od ideata i konceptot za Makedonija i makedonizmot. Moeto skromno mislenje dokolku nekogo go interesira ovde.....ona sto denes go iamme kako "legacy" od toj period poveke bi mozelo da se prepise na TMORO ili na TMRO otkolku na VMRO... Amin...
dejan Dali Makedonskata himna bila smeneta po 1991??? Neli VMRO nesto napravile??