Бабунски се одлучи за поискусни играчи
Бабунски се одлучи за поискусни играчи
a-pin-dim [img]http://www.ffm.com.mk/Images/uploaded/g_atim2.jpg[/img] В.д селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бобан Бабунски за последната квалификациска средба со Холандија (12.10. Амстердам) соопшти список од 23 играчи. - За оваа средба ги повикав пред се оние фудбалери кои го остварија историскиот резултат во првиот натпревар во Скопје (2-2) со неколку помлади играчи и повратници. Во овој момент по се што го следеше националниот тим најважно е да оствариме добар резултат и да покажеме дека играта во Скопје не беше плод на случајност туку на квалитет- го образложи својот избор Бабунски. ГОЛМАНИ:Саша Илиќ(Персеполис), Петар Милошевски (Анортозис) ОДБРАНА: Игор Митревски(Металург З.), Гоце Седлоски(Дијарбакир), Александар Васоски(Ајнтрахт), Николче Новески(Мајнц), Мирослав Вајс(Работнички К), Роберт Петров(Локомотив П). СРЕДЕН РЕД: Роберт Попов(Литекс), Горан Попов(Егалео), Миле Крстев(Вендам), Величе Шумуликоски(Зенит), Александар Митревски (Грасхоперс), Тони Мегленски(Победа), Ванче Трајчов(Работнички К), Дарко Тасевски(Металург З), Артим Шакири(Алборг), Данчо Масев(Вардар), Горан Димовски(Македонија ЃП). НАПАД: Горан Пандев(Лацио), Ацо Стојков(Ла Лувие), Илчо Наумовски(Матерсбург), Ѓорѓи Христов(Дебрецин). Собирот на репрезентативците е на 4.Октомври во 12ч. во х. Александар Палас. Истиот ден е и првиот тренинг во 16.30ч. Оние репрезентативци кои играат во домашното првенство поради играње на редовно коло на експедицијата ќе и се придружат по натпреварите. Доколку дојде до повреди или принудни откажувања селекторот Бабунски го задржува правото да повика дополнително нови имиња.
StormAngel A koj kje igra vo prva postava, se znae?
a-pin-dim Голманот на иранскиот Персеполис, Саша Илиќ поради обврски кон клубот го откажа повикот на селекторот Бабунски за квалификацискиот дуел со Холандија во Амстердам(12.10). На неговото место е повикан чуварот на мрежата на ФК Вардар, Љупчо Кметовски.
wolf_pack I Ljupcheto e aren kolku tolku. Sedloski, Hristov, Sakiri i Stojkov pa konechno beshe[:)]
wolf_pack Ne se znae ushte, ama eve super kalendari so fotki od taa ekipa sho igra 2-2 protiv holandija i ne-ferski iszgubi 2-1 od Romanija :) [url="http://www.ffm.com.mk/images/media/FFM%20kalendar%202005%20-%20ziden%20B2%20format.pdf"]Kalendar01[/url] [url="http://www.ffm.com.mk/images/media/FFM%20kalendar%202005%20-%20stolen.pdf"]Kalendar02[/url]
SirAndReW Ke davat prenos pedervie?
a-pin-dim Во рамките на подготовките за претстојниот квалификациски дуел со Холандија, репрезентацијата на Македонија денеска закажа контролен дуел со повеќекратниот македонски шампион Вардар. По 90 минути игра немаше голови а тимовите играа во следните состави: МАКЕДОНИЈА: Милошевски, И.Митревски, Васовски, Трајчов, А.Митревски, Масев, Тасевски, Крстев, Пандев, Наумовски и Новевски. ФК ВАРДАР: Здравковиќ, Секуловски, Таневски, А.Нухии, Демири, Глигоровски ,Серафимовски, Шчепановиќ, Наумов, Деилсон и Марковски. Судија: Мечкаровски (Скопје). Гледачи 300 Во второто полувреме селекторот Бабунски им даде шанса на сите здрави играчи. Сите 90 минути единствено ги одигра Тасевски. Во комбинација поради повреда не беа Шакири и Р. Попов.
wolf_pack Od nashite se bara bar eden gol da dadat i da ne primat poveke od tri[:D]
SirAndReW 3-2 za Makedonija, moj tip.[:)] (ili ke izgubime 4-0)
ZOTE Prenos che ima na Polsat. Ako ima nekoj kablovska vo Maskedonija zne koja e taa programa.
a-pin-dim Moje mislenje e deka ke pobedime ili pak ke igrame nereseno so holandija.
deni kako igraa nashive be gledashe li nekoj ?
ozonce Holandija napaga nashite se branat, potoa nashite s ebranat Holandija napga i taka edno 85 minuti. Drugoto vreme topkata beseh u aut :)
deni shutnaa li barem nekoja topka blizu golot
SirAndReW 45' Holland 0 - 0 Rep. of Macedonia Kolku mi e ubavo vaka ko gledam.. uste rezulatot da se razubavi..[:p]
ozonce Edna, za malku so glava, ama golmanot mu ja zema pred da ja dopre. nemashe nitu eden shut kon golot...
Thief Со Андора имавме многу, ама изгубивме 1:0... Фудбал се игра за резултат, во последно време! [:(]
Mr Miyagi Treba od Ermencite da uchime kako se tepa Andora , 3:0 ja zgazile vo gosti!
a-pin-dim
quote:
Originally posted by ozonce
Edna, za malku so glava, ama golmanot mu ja zema pred da ja dopre. nemashe nitu eden shut kon golot...
Ne laze bi a Ace Stojkov sto promashi cish gol, da go pita golmanot kaj da mu ja shutira.
wolf_pack E toa, Stojkov zlatna shansa izgubi, sho triumf ke beshe majke mu :)) Zamislite si, Amsterdam Arena, proglasen za eden od najubavite stadioni so najubava atmosfera i izlagame od tamo so 3 bodchinja:)) Ke pocnat posle Makedonski lalinja da sadat okole arenata.
ozonce
quote:
Originally posted by a-pin-dim
quote:
Originally posted by ozonce
Edna, za malku so glava, ama golmanot mu ja zema pred da ja dopre. nemashe nitu eden shut kon golot...
Ne laze bi a Ace Stojkov sto promashi cish gol, da go pita golmanot kaj da mu ja shutira.
ne lazam be Dime, mosh sum gledal reklami :)
a-pin-dim
quote:
Originally posted by wolf_pack
E toa, Stojkov zlatna shansa izgubi, sho triumf ke beshe majke mu :)) Zamislite si, Amsterdam Arena, proglasen za eden od najubavite stadioni so najubava atmosfera i izlagame od tamo so 3 bodchinja:)) Ke pocnat posle Makedonski lalinja da sadat okole arenata.
Kako sto slushnav veke bile nasadeni Makedonskoto zname so lalinja vo Holandija [^] Ubavo im pokazavme deka ne sme Selekcija sto moze lesno da ne pobedat, sepak neka ni je zdrav i ziv Pero Miloshevski.