Dali vo makedonija ima za edna zivejacka.
Dali vo makedonija ima za edna zivejacka.
a-pin-dim Mi dojde ideja da vidam sto mislat korisnicite na VMacedonia okolu ovaa prasanje


Dali postoje dobar standart za edno zivenje vo Makedonija.
angel
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by angel
Гласале петорица а на топиков се само двајца...чудно. За живеачка може да се заработи секаде па и во Македонија. Потребно е памет, знаење, информации, добра интуиција, вештина да се осети и искористи поволен момент за успех и дpуги квалитети.
Odgovorot na prasanjeto e vo ona boldiranoto. Koj gi poseduva drugite kvaliteti ima za dobra duri i za solidna ziveacka da ne recam za preteruvanje. Koj gi nema ke crnchi kao japanac i ke sedi so prstot v usta.
Под “други квалитети“ не мислев на нешто неморално, противзаконито што значи криминално туку на квалитети кои ги поседува личноста. Неколку од нив напишав и потоа немав војља уште да размислувам и набројувам па напишав “други квалитети“. Тие може да се способност да се планира, организира, изработи статегија, да се привлечат потребни личности околу себе, способност да се искористи нивниот потенцијал, способност да се учи од другите, да се издвоиува важното од неважното, лесно да се наоѓа причината и последицата, да се размислува логично, брзо да се прилагодува на нови ситуации, лесно да се комуницира со луѓе, да се има прецизност во извршувањето на задачите, да не се злоупотребува довербата........ехе има многу но за една живеачка не се потребни сите, доволно е и само неколку од нив и тоа во мали дози. Основно и потребно е човек да не е мегаломан и да пати да има повеќе од другите и повеќе одошто му е потребно за опстанок туку да е воден од желба да успее во целта која ја замислил. Таа цел не смее да е не реална и “пуста желба„ туку реална остварлива. ...ама што ми е од сабајлево...што филозофирам???? аааааа....не сум пиела кафе. Е одам веднаш. bdw А на кои “други квалитети“ мислеше ти Јакове?
angel
quote:
Originally posted by Jakov Zasto tie ne gi naucile ovie drugi kvaliteti. Jas mislev na istite sto ti gi napsia samo so "".
Ех, зошто? Кога јас би знаела зошто би го имала златниот клуч за општ просперитет во рака. На “зошто“ треба да одговрат цел куп стручњаци од различни области но мое мислење е дека основниот проблем лежи во манталниот код на луѓето од категоријата на луѓе кои страдаат за една живеачка. (исклучувам ментално неспособни и физички неспособни за кој треба социјална и секаква помош и зборувам само за работоспособните) Преферираат себе да се гледаат во улога на стадалници, да очекуваат некој друг да има даде а не да ја земаат својата судбина во свои раце, подсвесно ја кочат секоја работа која ќе ја започнат затоа што и пристапуваат со доза на песимизам кој доведува до смалена самодоверба во своите способности, се губат во мноштвото информации во кое се неспособни да ги издвојат оние кои им се корисни......па што знам......има многу...... Мислам дека е подобро секој работоспособен да работи па макар и волонтерски. Онаа народната “џабе работи, џабе не седи“ е добра. Ако некој сака да се усовршува и да “се снајде“ треба да прифати и волонтерска работа и да ја работи доследно, зошто како би ги знаел неговите способности некој работодавец ако не се увери самиот во нив. Секогаш постои ризик да не се прими на работа компетентна личност со потребни способности и тоа сознание ги кочи работодавците да вработуваат (па и да напредуваат со бизнисот) но доколку би се увериле во квалитетите на тој кому му е потребно вработување, сигурна сум дека не би се двоумеле да го задржат и вработат кај себе.
Jakov
quote:
Originally posted by angel
quote:
Originally posted by Jakov Zasto tie ne gi naucile ovie drugi kvaliteti. Jas mislev na istite sto ti gi napsia samo so "".
Ех, зошто? Кога јас би знаела зошто би го имала златниот клуч за општ просперитет во рака. На “зошто“ треба да одговрат цел куп стручњаци од различни области ....
Si sedel nekoj ovcar vo Mariovo si pasel ovcite. I se prakira ogromen crn mercedes izlaga nekoj doteran tip i mu vika. Cicko ako pogodam kolku ovci imas da mi dades da si zemam edna. Ovoj stariov vika Aj. Izvadil ovoj tipov lap-top, racunal crtal semi dijagrami, slikal skeniral vrtel an mobilen i mu vika.... Imas 123 ovci. Ovcarot vika pogodi aj zemi si ovca. I ovoj zemal. Pred da si odi stariov vika aj ako ja pogodam sto rabotis ti,da mi ja vratis ovcata. Aj muvka covekov. Stariov od prva vika Ti si STRUCHNJAK-Expert. Od kaj znaese be? Prvo, vika stariov Dojde bez da te bara nekoj. Vtoro mi utepa saat vreme za dzabe Treto, vrati mi go sega kuceto.
dada Sani Lovely[:D]
Jakov
quote:
Originally posted by angel
Гласале петорица а на топиков се само двајца...чудно. За живеачка може да се заработи секаде па и во Македонија. Потребно е памет, знаење, информации, добра интуиција, вештина да се осети и искористи поволен момент за успех и дpуги квалитети.
Odgovorot na prasanjeto e vo ona boldiranoto. Koj gi poseduva drugite kvaliteti ima za dobra duri i za solidna ziveacka da ne recam za preteruvanje. Koj gi nema ke crnchi kao japanac i ke sedi so prstot v usta.
Jakov Endzi, fina e ovaa filozofijava samo kako toa nemozat da ja skopchaat 22% siromasni 38% nevraboteni i 45% penzioneri od prva grupa i uste edne kup ruralno naselenie vo MK, koi primer proizveduvaat kilo grozje za 9 a im go otkupuvaat za 7.5 denari. Zasto tie ne gi naucile ovie drugi kvaliteti. Jas mislev na istite sto ti gi napsia samo so "".
a-pin-dim
quote:
Originally posted by angel
quote:
Originally posted by Jakov Zasto tie ne gi naucile ovie drugi kvaliteti. Jas mislev na istite sto ti gi napsia samo so "".
Ех, зошто? Кога јас би знаела зошто би го имала златниот клуч за општ просперитет во рака. На “зошто“ треба да одговрат цел куп стручњаци од различни области но мое мислење е дека основниот проблем лежи во манталниот код на луѓето од категоријата на луѓе кои страдаат за една живеачка. (исклучувам ментално неспособни и физички неспособни за кој треба социјална и секаква помош и зборувам само за работоспособните) Преферираат себе да се гледаат во улога на стадалници, да очекуваат некој друг да има даде а не да ја земаат својата судбина во свои раце, подсвесно ја кочат секоја работа која ќе ја започнат затоа што и пристапуваат со доза на песимизам кој доведува до смалена самодоверба во своите способности, се губат во мноштвото информации во кое се неспособни да ги издвојат оние кои им се корисни......па што знам......има многу...... Мислам дека е подобро секој работоспособен да работи па макар и волонтерски. Онаа народната “џабе работи, џабе не седи“ е добра. Ако некој сака да се усовршува и да “се снајде“ треба да прифати и волонтерска работа и да ја работи доследно, зошто како би ги знаел неговите способности некој работодавец ако не се увери самиот во нив. Секогаш постои ризик да не се прими на работа компетентна личност со потребни способности и тоа сознание ги кочи работодавците да вработуваат (па и да напредуваат со бизнисот) но доколку би се увериле во квалитетите на тој кому му е потребно вработување, сигурна сум дека не би се двоумеле да го задржат и вработат кај себе.
Sigurno ne si zapoznajen dovolno okolu ovija raboti pa zatoa taka zborish, vo Makedonija pocnaa site firmi da odat vo stecaj. I ajde kazi mi sto da se raboti koga najgolemite fabriki vo Makedonija ojdoa vo stecaj.
angel
quote:
Originally posted by Jakov vrati mi go sega kuceto.
E vistina e deka se ograniceni samo vo nivnata oblast. Dobro eve [:D] vo kupot eksperti neka ima i od poranesni ulicari sto stanale uspesni biznismeni.....moze taka i ke dojdat do nekoe porealno resenie. [:D] Ziva anegdota: Dr.na nauki-agronom vo vrnezliv den odi vo ovostarnik...crn mercedes, sofer go vozi. Izleguva od kola da gi vidi drvcata i ...nema kade nego SLAP vo kalta. I potoa SLAP, SLAP, SLAP....po ovostarnikot.....i kal do golenici a baska i duvalo veter i secelo od ladno. Edna babicka go videla i se sozalola pa mu rekla: "Eeee sinko. Uste malku da poucese kako onoj gospodinot vo crnana kola ke si sedese". (ova taka mi tekna...neznam zosto)
StormAngel Do sega ne sum razmisluval za ovaa prashanje, mislele moite roditeli. Pred malku vreme pochnav da mislam, i iskreno, teshko se spojuva kraj so kraj.[;)]
angel Гласале петорица а на топиков се само двајца...чудно. За живеачка може да се заработи секаде па и во Македонија. Потребно е памет, знаење, информации, добра интуиција, вештина да се осети и искористи поволен момент за успех и дуги квалитети. Непотребно е да се занимаваме со тоа дали комшијата купил пиперки за ајвар, што кува комшиката, дали децата има имаат 5ки и ако немаат да им се ситиме, зошто гранките од неговото дрво пуштаат сенка на нашата трева, да си ја јадеме душата зошто на колешката поубаво и стои сукњата, зошто за 8.матр добила златен саат, зошто пешак поминува на црвено пред нашата кола...и ред други неважни работи на кои се губи позитивна енергија а се прима негативна и згора на се со тие глупости се губи драгоцено време од животот.
EDO nema i nema potreba od mnogu komentiranje
wolf_pack
quote:
Dali postoje dobar standart za edno zivenje vo Makedonija.
Tesko, mnogu tesko. Mnogu arni kompanii ojdoa pod stechaj, korupcija vladee. Edno sho e sigurno e da bidesh ili pop ili politichar. Chesen chovek shto se bori i zavrshuva shkolo nema da ima zhivot vo deneshna Makedonija. Mozhe i privaten biznis ama retki se tie, 1 od 20 mozhda.
sisi xexexexe...anegdotava sto "slucajno" ti tekna ti e ZAKON..xaxaxaaaa... Da te citiram Angela: "...Преферираат себе да се гледаат во улога на стадалници, да очекуваат некој друг да има даде а не да ја земаат својата судбина во свои раце, подсвесно ја кочат секоја работа која ќе ја започнат затоа што и пристапуваат со доза на песимизам кој доведува до смалена самодоверба во своите способности, се губат во мноштвото информации во кое се неспособни да ги издвојат оние кои им се корисни......па што знам......има многу......" Se slozuvam sosema!Glasav deka nema standard za ziveacka vo MKD,no toa ne znaci deka ke go nema. Ima uste edna proverena: "Gubitnikot ima problem,dobitnikot ima programa" Provereno i vistinito.[:D]
`Xa0c Tipicno za mak narod.Cela godina zalenje potoa gledas site zaminale na odmor koj na more koj vo Ohrid so 1000 evra najmalce.Sekogas se zalat onie koi imaat dovolno za zadovoluvanje na svoite standardi a tie sto nemaat,nemaat ni sansa da go kazat toa zosto se naogjaat vo nekoj dom ili slicno.
GoDsHaNd Ok e, ne e losho ima za ziveenje
wolf_pack so Pana znaesh li se? Na nego partijata mu plaka internet, vish samo na odredeni denovi dovaga i toa uvek da promovira neshto novo. Ke reche nekoj posle nema zhiveachka.
SpaceLily Ovaa prasanje je nepotrebno zashto site nije znajeme kakava je situacijata vo milata ni makedonija.
GoDsHaNd Kakva e?
toni_a koska
a-pin-dim
quote:
Originally posted by toni_a
koska
Kakva koska?
toni_a izglodana
angel znaci polna so kalcium
Jakov Prodavate optimizam so izglodani koski dodeka ne stignat bobinkite ili sto?
angel Pa i toa e nesto....bobinki, bobinki barem imaat vitamini.