За почетниците
За почетниците
darkjesus Сите вие новајлии вашите маки можете да си ги кажите овде. Имаме доволно искусни играчи кои радо би ви помогнале со своите знаења.
darkjesus пробај:)
wolf_pack F.K. Sejmeni se oficijalno #1 u IV.4[:D] Samo ne mi se veruva deka ke odam u treta liga poshto drugite sho se prvo mesto imat po 25 boda a jas 19[V][:D] Sepak, 4 pobedi i 1 izgubena, lele dime lom ke te praam za edna godina[^]
quote:
FK Sejmeni - The Renegades of Tahse 7 - 0 View game: HT Live Date: 11/19/2005 at 12.15 MatchID: 50121680 Arena: FK Sejmeni Arena Crowd: 6604 Weather conditions were fairly good for football, and FK Sejmeni Arena saw a crowd turnout of 6604. Sejmeni started off with a 3-5-2 lineup. The following players had been chosen: Abreu - Kuk*ruzovi#263;, #352;mit, #208;or#273;evi#263; - Josifoski, Trajchov, Aybala, Gagi#263;, Ignovski - Lonchar, Kicevski. Renegades started off with a 4-4-2 lineup. Lineup: Martinoski - Uzunov, Volkanovski, Gallo, Nichevski - Gravenkamp, Rafajlovski, Chabot, Levi - Sa#287;ay, Balart. Sejmeni seemed to prefer attacking in the middle, and they appeared to be solid at it. Renegades were relying on their passable ability to counter-attack. Dobromir Lonchar gave his Sejmeni the lead with 1 - 0, as he successfully challenged the guests' central defenders, then placed the ball unreachably at the keeper's right post. Things were going to get worse for the visitors. Dusko Trajchov squirmed himself through the central defense line in the 15th minute, bringing the lead to 2 - 0. In the 35th minute of the match, the visitors' central line of defence had to look on as Dobromir Lonchar dashed through, knocking home 3 - 0 for Sejmeni. Halftime score was 3 - 0. Sejmeni held the ball, with a clear 72 percent possession rate. Sejmeni put themselves up 4 - 0 when Zoran #352;mit broke through on the right, leaving the entire defensive box behind him. Renegades's Jovica Rafajlovski got himself booked after a foul. The Sejmeni player who had to be helped off the pitch, was Y#252;ksel Aybala as he was unable to finish the game. Dejan Denkovski came in to finish the match. Sejmeni put themselves up 5 - 0 when Dragan Gagi#263; broke through on the right, leaving the entire defensive box behind him. After this, Sejmeni lowered the tempo in order to concentrate on their defensive efforts. In the game's 75th minute, Sejmeni's Dejan Denkovski fell dramatically just outside the penalty area. However, the referee booked Dejan Denkovski for taking a dive. In the 76th minute a very unfortunate collision in the home team's penalty area led to Renegades's Atanas Levi being carried off the pitch and replaced by Atanas Dzilvidziev. Dusko Trajchov should probably have put his team up another goal in the 78th minute, but some great goaltending by Andon Martinoski kept the visitors in the game. After several obvious shirt pulling incidents, Renegades's Alfred Chabot got himself booked. In the 84th minute of the match, the visitors' central line of defence had to look on as Dejan Denkovski dashed through, knocking home 6 - 0 for Sejmeni. In the 86th minute, Sejmeni's Ivan Kicevski received a yellow card for going into a challenge studs first. Branko Kuk*ruzovi#263; struck a 30 metre free kick home in the 87th minute. 7 - 0 for the home team. Sejmeni held the ball, with a clear 73 percent possession rate. The most dominating Sejmeni player was without a doubt Cande Josifoski. Dragan Gagi#263; on the other hand, had a terrible day. Renegades's best player was Dami#225;n Balart. However, Andon Martinoski made a disastrous appearance. The match ends 7 - 0.
a-pin-dim
quote:
Originally posted by wolf_pack
F.K. Sejmeni se oficijalno #1 u IV.4[:D] Samo ne mi se veruva deka ke odam u treta liga poshto drugite sho se prvo mesto imat po 25 boda a jas 19[V][:D] Sepak, 4 pobedi i 1 izgubena, lele dime lom ke te praam za edna godina[^]
Pitaj go Sonceto za toa dali lom ke me pravish [:D][:D][:D]
darkjesus Нов Тренер? Започни со читање на правилата за игра "Rules" и "FAQ"! 3-та по ред од овие страници е Форумот најдоброто место да ја научиш играта. Дали штотуку ви дадоа тим во Хеттрик? Честитки!....Знам што си мислите.....Си немате ни најмала идеја од каде да почнете прво, и во следниве неколку дена или часови, вие ја имате првата утакмица. Сите ние го поминавме тој момент. Ние се надеваме дека овој површински прирачник ке ве поведе по правиот пат да не ги направите истите грешки кои скоро сите ги направиле. Вашата прва утакмица Како да си ги наредам играчите? Ако вашата прва утакмица е од лигата или од купот, заборавете да употребување на други тактики освен стандардната 4-4-2. Но ако имата пријателска средба, можете да започнете со употреба на друга формација како на пример 3-5-2 да му дадете на тимот малку искуство со таа формација, која можете да ја користете со ставање на одбранбениот играч како EXTRA INNER MIDFIELD кога ке отидете во Match Orders страната (не заборавајте да притиснете SEND ORDERS!) За да закажете пријателска утакмица, треба да отидете на линкот Challenges и да видете дали некој ве предизвикал или да побарате некој тим во лигите и да го предизвикате. Не е препорачливо да играте Интернационални пријателски, затоа што ако вие сте гостинскиот тим треба да платите за патот, и сигурно ке бидат повеќе пари од тоа што ке ви го донесат гледачите. Кога ги одбирате позициите на играчите, треба за одбрамбени играчи да ги одбеете оние со добро DEFENDING знаење, дури и за тие од Десната и Левата Страна. За вашиот среден ред одберете ги играчите со најдобро PLAYMAKING знаење, или PASSING. За вашето Десно и Лево Крило одберете играчи со добро WINGER знаење, и малку PASSING знаење би помогнало исто така. Во врска со PRESSING, COUNTER-ATTACKS, ATTACK IN THE MIDDLE, ATTACK ON WINGS, додека не ги научиш правилата подобро не експериментирајте со нив. За опцијата MATCH OF THE SEASON или PLAY IT COOL, одберете го NORMAL ако е утакмица од лигата или за купот. Пријателските се играат NORMAL.
darkjesus Играчи Купи,Продај? Не брзај кога купуваш и продаваш играч. Подреди ги во три групи по тоа што која е најдобрата позиција за секој од нив. Ако немате програма за да ги следите вашите играчи ( Хеттрик има некои програми кои ги препорачува), ископирај ги знаењата на секој играч. Ако немате ни најмалку INADEQUATE знаење за секоја позиција ке треба да го направите вашето прво надоградување. Отиди на линкот од твојата земја и после во TRANSFERS страната, и одберете ги минималните вредности. Во мојот случај, јас имав тим без Централни одбрамбени играчи и требаше да ги купам за многу брзо време. Јас не препорачувам да се потрошат повеке од 1 000 000 денари на повеќето од нив. Обидете се да не потрошите повеќе од една третина од вредноста на играчот затоа што е возможно нивниот сопственик да ја зголемил нивната цена од реалната за колку што се продаваат. Но кога ке имате повеќе пари и знаење можете да изберете и подобри. Кога купувате, обидете се да одберете играчи со најмалку PASSABLE форма и WEAK стамина. Ако се играчи од средниот ред дали крила или плејмејкери важно е да имаат најмалку SOLID стамина. Не правете грешка да продадете Popular играч со Passable или повеке лидершип: тие се "кловн" играчи; тешко е да имаш некој од нив, затоа што се многу ретки, но тие се многу добри во одржување на Моралот(Team Spirit). Пари Што да правам со нив? Како што кажав, треба да вложите една шестина од целокупниот капитал кој го имате на почеток во играчи. После треба да го зголемете стадионот, но не брзајте со тоа, чекајте додека не изиграте на домашен терен и самиот тој не се наполни. Зголемувањето на стадионот е малку комплицирано, и за вашиот прв пат треба да ги користите вредностите од http://www.databased.at/hattrick/index.asp . Треба да забележите дека постои не избежна такса во зголемувањето на стадионот ( 600 000 денари ) без разликата на големината која ја сакате. Запамтете, вашиот најважен извор на пари се домашните утакмици, затоа штедете. На најмногу менаџери се одлучуваат, првата работа што ке ја направат да биде стадионот најмалку 13 000. За да бидеш сигурен дека економијата ке ти биде позитивна, ќе треба да почекаш најмалку 15 дена, и да пресметаш дека секои 15 дена, твоите добивки ќе бидат по големи од трошоците или тимот ќе банкротира. Тренинг Тајната на напредувањето? Несомнено, ова е многу важна точка, и ќе ви одземе малку време за тоа да се одлучите што ќе правите, нивните години ( секоја година после 17 ги прави да се тренираат по бавно), и трансфер маркетите. За сега тренирајте STAMINA додека да се одлучите што да тренирате. Запамтете тренингот завршува во Четврток(зависи од регионот), а од Петок можете да одберете нешто друго. STAMINA како што споменав е многу важна за играчите од средниот ред, и кога ќе почнете тимот обично не е во најдобар ред. Не тренирајте STAMINA повеќе од 2 недели затоа што многу намалува формата на играчите. После тренирањето 2 недели STAMINA, ако сакате можете да тренирате GENERAL една до две недели ( тоа ја зголемува формата на играчите но тогаш тие се и најранливи на повреди ) Понатаму треба да бидеш внимателен со анализата на твојот тим. Младите играчи (по млади од 20 години ) се оние кои напредуваат најбрзо во тренирањео, затоа изберете ги најдобрите и работете на нив. На пример, ако имате млади напаѓачи и тие се меѓу најдобрите во вашиот тим, тренирајте SCORING и земете неколку Assistant Coaches за да го убрзате тренирањето. Оставете го ова после тренирањето STAMINA и подобрување на формата.
darkjesus Тренер Треба ли да го задржам стариот или да го сменам? Добар тренер може да се купи само со многу пари или да да промовираш некој играч во тренер кој бил во тимот најмалку една сезона (16 недели). Ако погледнета на линкот Change Coach во TRAINING прозорецот, ќе ги видете цените. Повеќето нови тимови имаат WEAK тренер со WEAK лидершип, kako Weak тренер со Solid лидершип е релативно ефтин. Помошници Кои и колку да земам? Доколку првата недела тренирате STAMINA, нема да ви требаат Assistants за тоа. Првото нешто кое треба да земите се 4 Spokespersons, тие помагаат во тоа навивачите(Suporters) да не си одат и да носат повеќе народ на стадионот. Спортските Психолози (Sports Psychologist) исто така се препорачуваатда ја зголемуваат самодовербата(confidence) кога ке изгубиш. Последен коментар Тука ги имате првите стапки за вашата прва недела во Хеттрик,се надевам дека ке ви помогне како водич во тоа како да започнете и запаметете: Ова е ИГРА во реално време, и долгорочното планирање е она кое ке ги збира најдобрите резултати во изградувањето на добар тим. Имајте на памет дека овој водич е само за првата недела и нешто повеќе. Не заборавајте да ги почитувате Правилата(Rules) од време на време и да влегувате во Конференциите кога можете, затоа што таму ке ги научите најважните работи.
darkjesus Голман Вашиот голман треба да има само Goaltending. Одбранбени играчи За централни одбранбени 100% Deffending. За одбрамбено крило: ако игра deffensive му треба 100% Deffending. aко игра normal (20-30)% winger, 70-80 % Deffending. ако игра offensive (30-40) % winger, 60-70 % Deffending. Среден ред За среден ред најважно е playmaking. Aко играчот има многу повеке deff. od passing, подобро е да го пуштите deffensive, ако има многу повеќе passing од deff. го пуштате offensive. Стамината е многу важна за нив! Играч од средниот ред со inadequate stamina дава околу 60% од неговата игра, со passable stamina 75%, со solid 90%, a со excellent 100%. Крила За крилата најбитно е winger. Некаде околу 70% winger, 20% playmaking и 10% passing. Stamina им треба онолку колку што имаат playmaking, а може и повеке од тоа. Напаѓачи На напаѓачите им треба 80% scoring и 20% passing. Форма Формата е многу важна за сите играчи. На пример passable deffender во weak форма е полош од inadequate deffender во passable форма. За почеток доволно е да ги собирате скиловите со формата. Пр. passable deff. (6) + weak form (4) = 10, inadequate deff (5) + passable (6) form = 11, за горниот случај.
Dame Да прашам нешто ?? Само што ми дадоа тим и ме сместија у IV.1 лига. Сега нека ми објасне некој како се поделени лигите ! И уште нешто.... Од каде да најдам програм на кој можам убаво прегледно да правам формации и тактики ?
Bravo Kako se podeleni ligite? Imame edna Prva Liga, cetiri vtori ligi (II.1,II.2,II.3,II.4) ... i nakaj 16 treti ligi , posle 64 cetvrti ligi ...i taka natamu.No edno bitno! Gigantite se vo Prva Liga i vtorite ligi, toa da zapamtish [:D] Programa za utvrduvanje na tochna pozicija na igrac ... Hattrick Assistant Menager , ama mnogu ne e za veruvanje.A zasto vrz baza na se ova Darkjesus sho go ima vekje prethodno postirano, ne se obidesh sam da im gi najdesh mestata na igrachite? I pointresno kje ti e taka , nego nekoja glupa programa da ti odluchuva.
darkjesus Isto taka mozis da go kopristish ova Hattrick assistant manager http://magic56.free.fr dosta korisno e za pocetnici
Dame Nejkam programata da mi kazuva, tuku pregledno da gi gledam igrachite !
ArIeS Probaj najdi ja na google ovaa programa HattrickOk
Dame Da mu ibam majkata ! Primiv gol u 90 minuta ! Eve so bide so mojta prva utakmica: Weather conditions were fairly good for football, and FK Oaza Arena saw a crowd turnout of 2238. Oaza started off with a 4-4-2 lineup. The following players had been chosen: Rognli - Rzarov, Aleksovski, Gugleta, Kocademir - Georgievski, Trajkovski, Aralica, Sokolovic - Velichkov, Ryan. Tekstilec had chosen a strategic 5-3-2 formation. The following players had been chosen: Nikiforovski - Vi#353;inka, Cvijovic, Ribarev, Chilimanov, Naumovski - Dimishkovski, Shimbov, Bresliev - Otljanski, Kruni#263;. Oaza were mostly trying to use their excellent skill at attacking on the flanks. Counter-attacking seemed to be the preferred strategy of Tekstilec, and they demonstrated a inadequate ability at it. In the 14th minute, Tekstilec's Vlatko Ribarev surprised the visitors with a 40 metre pass to Vele Otljanski who easily found the net, bringing the score to 0 - 1. Oaza's Ognen Velichkov made a successful breakthrough attempt in the game's 18th minute and should have levelled the score, but instead he clipped it over the bar. Relja Gugleta received some harsh words from his coach after he acted foolishly, probably out of lack of experience, in the 28th minute and almost let an opponent score. Bo#382;idar Aralica made a superb strike in the 36th minute with a long shot straight in front of the goal, but one of the visitors' defenders got a foot in and warded it off to a corner. The referee showed Tekstilec's Boshko Chilimanov the yellow card after a particularly nasty challenge. After several obvious shirt pulling incidents, Tekstilec's Rodoljub Kruni#263; got himself booked. 0 - 1 was the halftime score. The forty-five minutes were dominated by Oaza, with an impressive 68 percent possession of the ball. Oaza nearly produced a goal as Ognen Velichkov set up Frank Ryan for a strike from a seemingly impossible angle. The receiver wasn't as clear-headed though, and put the shot wide. Todor Aleksovski was just a finger's breadth away from an equaliser for Oaza, but Aleksandar Nikiforovski managed to ward the closing shot off to a corner. In the 66th minute of game time, Tekstilec's Rodoljub Kruni#263; received his second yellow card and was sent off. Tekstilec appeared unsure on how to play and their organization was only passable. Due to some great work on the right wing Oaza's Frank Ryan was able to even the score in the 83rd minute to 1 - 1. In the 85th minute, Oaza's Todor Aleksovski received a yellow card for going into a challenge studs first. After a fine move down the middle Frank Ryan nearly gave the home side one up in the 88th minute. The finishing shot went just wide, though. Tekstilec had difficulty finding their positions and their organization was down to weak. The home side put themselves ahead 2 - 1 in the 90th minute after a breakthrough from Frank Ryan, who, unaided, came in out of the right wing hooking the ball over the visitors' keeper. After 90 minutes Tekstilec's Aleksandar Nikiforovski had to be carried off on a stretcher in agony. Lazo Shutovski came in to replace him. Oaza, bringing the ball possession rate to 72 percent, dominated the battle. Most important Oaza player was Relja Gugleta. Todor Aleksovski was a disappointment, however. The most dominating Tekstilec player was without a doubt Trendafil Naumovski. However, Lazo Shutovski made a disastrous ap pearance. The match ends 2 - 1. Zabeleski ?
bliznak FK Oaza ti igral taktika "napad po krila". Krilava tvoj ko sho gledam se gola voda, pa zatoa i toj istajl taktichka veshtina 'odlicen'. Ti si igral kontra napad, 'nesoodvetena' taktika. So vakov tim ko sho imash vo slednite natprevari ne mora da mestish taktika zoshto nemash saglam igrachi, i igraj samo so 4-4-2 formacija.
wolf_pack klikers - FK Sejmeni 1 - 2 View game: HT Live Date: 10/22/2005 at 12.15 MatchID: 50121664 Arena: klikers Arena Crowd: 2021 2021 spectators arrived at klikers Arena, where weather conditions were pretty good for football. klikers started off with a 4-4-2 lineup. The following players had been chosen: Nikolov - Kargov, Zhupanoski, Mickovski, Barabanov - Stefchevski, Sokolov, Nedelkovski, Lalevski - Bonevski, Bozinovski. Sejmeni tactics involved an interesting 5-5-0 combination. They fielded: Sayru - Kuk*ruzovi#263;, Mati#263;, Apostolovski, Aybala, Denkovski - #208;or#273;evi#263;, Lonchar, Markoski, Trajchov, Josifoski - .
Kakov 5-5-0? Kaj se menja ova? Jas ne pamtam 5-5-0 ebago. BTW, 2:1 tepav:))
Bravo
quote:
Originally posted by wolf_pack
klikers - FK Sejmeni 1 - 2 View game: HT Live Date: 10/22/2005 at 12.15 MatchID: 50121664 Arena: klikers Arena Crowd: 2021 2021 spectators arrived at klikers Arena, where weather conditions were pretty good for football. klikers started off with a 4-4-2 lineup. The following players had been chosen: Nikolov - Kargov, Zhupanoski, Mickovski, Barabanov - Stefchevski, Sokolov, Nedelkovski, Lalevski - Bonevski, Bozinovski. Sejmeni tactics involved an interesting 5-5-0 combination. They fielded: Sayru - Kuk*ruzovi#263;, Mati#263;, Apostolovski, Aybala, Denkovski - #208;or#273;evi#263;, Lonchar, Markoski, Trajchov, Josifoski - .
Kakov 5-5-0? Kaj se menja ova? Jas ne pamtam 5-5-0 ebago. BTW, 2:1 tepav:))
"Со класичен бункер до првата победа"
wolf_pack
quote:
Originally posted by Bravo
"Со класичен бункер до првата победа"
За наредната утакмица ставив 'Attack in the middle' за главната стратегија. За успех тешко, неам ниеден играч саглам[:D] Што би вредило да се започне за тренинг прво?
wolf_pack Втората пријателска ја изгубив од едни Пољаци. За наредниот тренинг имав тепачка помеѓу некои играчи и вработив еден Sport psychologist. И еден economist вработив. Каде да најдам колку коштат?
a-pin-dim Odaberite tip specijalista i koliko ih zelite zaposliti ili otpustiti. Svaki specijalist kojeg otpustite kostat ce 30 000 MKD.
darkjesus
quote:
Originally posted by wolf_pack
Втората пријателска ја изгубив од едни Пољаци. За наредниот тренинг имав тепачка помеѓу некои играчи и вработив еден Sport psychologist. И еден economist вработив. Каде да најдам колку коштат?
dete.. ekonomisti ne vrabotuvaj ne ti se potrebni:)) i neznam poradi shto nastanala tepackata.. ama vnimavaj da ne mestis nekoj ekcesni formacii od tipot 6-3-1, 6-0-4 itn.. standardna formacija e 4-4-2.. dokolku sakas da ja promenis na primer vo 4-3-3 togas eden od sredina go pravish Extra Forward.. i taka nataka:))
Bravo
quote:
Originally posted by wolf_pack
Втората пријателска ја изгубив од едни Пољаци. За наредниот тренинг имав тепачка помеѓу некои играчи и вработив еден Sport psychologist. И еден economist вработив. Каде да најдам колку коштат?
Abe ti digale revol igrachite ?! Prai nesho , zaso otide cel tim u p*cku mater :( Kje imas posle ,team spirit: cold war [:D]
wolf_pack Kupiv psihijatar:) Isto si kupiv i edno mlado golmanche, passable as a keeper and passable for stamina. Utre iam utakmica so prvite od mojta divizija i srediv 3-5-2 formacija so Attack in the middle. Treningot e smenen na set-pieces. Da se nadevame deka WolfY ke go prodolzhi streak-ot na pobedi:))
darkjesus WolfY... set pieces ne e primarna formacija pa ne bi ti ja preporachal:)) ovidi se so nekoja druga.. ko za pocetok bi ti preporachal Winger trening da namestis.. tie najbrzo se treniraat:)) Eve ti i edna strana za ponosh... http://databased.at/hattrick
wolf_pack Wing training samo shto go ubacija u hattrick. Za narednata nedela go menjam na toa. Eve mi go vtoriot mech vo grupata, igrav so prviot i stvarno e glupo kako mozhe mojot golman koj samo sho go kupiv da napravi takvi katastrofalni greshki:)) FK Sejmeni - Veljusa Village 2 - 3 View game: HT Live Date: 10/29/2005 at 12.15 MatchID: 50121670 Arena: FK Sejmeni Arena Crowd: 5771 Overcast weather free of rain made for a crowd turnout of 5771 at FK Sejmeni Arena today. Sejmeni started off with a 3-5-2 lineup. The following players had been chosen: Abreu - Lonchar, #352;mit, Gagi#263; - Josifoski, Aybala, Ignovski, #208;or#273;evi#263;, Trajchov - Denkovski, Kicevski. Veljusa had chosen a strategic 4-4-2 formation. Lineup: Koljozov - Sokolov, Serafimovski, Rumenov, Kostoski - Vasilache, Tanevski, Ayman, Tone - Stojanoski, Trajchov. Sejmeni mostly ignored the flanks in favour of their solid ability to attack in the middle. Some beautiful plays on the left side of the field resulted in a 3rd minute goal by Ivan Kicevski for Sejmeni, putting them ahead 1 - 0. After an industrious effort down the middle, Simeon Ignovski could have closed the game off in the 27th minute, but his finishing shot hit the post. A magnificent combination in the middle resulted in Sejmeni's Cande Josifoski putting the lead up to 2 - 0. Sejmeni appeared unsure on how to play and their organization was only weak. The referee showed Sejmeni's Dobromir Lonchar the yellow card after a particularly nasty challenge. Veljusa fought on and, in the 44th minute, Dime Rumenov was able to reply with the 2 - 1 goal after some excellent moves on the right side were finished off with an incredibly clever chip. The teams went for a halftime break at 2 - 1. The forty-five minutes were dominated by Sejmeni, with an impressive 54 percent possession of the ball. Sejmeni's coach had an extra briefing during the break, and after that his players had passable organization. The visitor's Refik Ayman was alert on a play coming in from the left, tying the score at 2 - 2 in the 60th minute. Veljusa's Georgi Sokolov refused to leave the field after injuring his achilles tendon in the 82nd minute. A free kick aimed at the keeper's far post almost gave Veljusa the lead in the 83rd minute, but the ball just wasn't able to squirm its way through the defensive wall. In the 84th minute an unfortunate play by Miguel Abreu gave the visitors a chance at the lead, but Trajan Trajchov, finding himself alone with the keeper, was unable to take advantage of the situation. In the 88th minute, the visitors broke through on the right after some poor defending. Dime Stojanoski put the ball away for 2 - 3. In the 89th minute, Veljusa's Dime Stojanoski received a yellow card for going into a challenge studs first. Sejmeni had difficulty finding their positions and their organization was down to passable. Veljusa, bringing the ball possession rate to 68 percent, dominated the battle. Most important Sejmeni player was Cande Josifoski. Dejan Denkovski on the other hand, had a terrible day. The most dominating Veljusa player was without a doubt Dime Stojanoski. Rajko Serafimovski on the other hand, had a terrible day. The match ends 2 - 3.
Laz0 ja bi rekol "u crtanite filmovi se e mozno" :)
Dame Begaj tamu ! Sho e voa se dva u kec ili kec u dva ispagat ! I jas isto taka gubiv utakmica....
Dame Ja igram so edni tetovcani sho imame isti broj bodovi... Ke probam pressing na ovaa.... Ili ?
wolf_pack Му вратив за она утакмицата кај ме тепа 3-2. Мислам оти е докажано дека "првакот" беше сречко :P
quote:
Veljusa Village - FK Sejmeni 1 - 5 View game: HT Live Date: 11/05/2005 at 12.15 MatchID: 50121673 Arena: Shepkovica Crowd: 8365 A scorching day at Shepkovica, where 8365 spectators were in place for today's match. Veljusa tactics involved an interesting 4-4-2 combination. The following players had been chosen: Koljozov - Sokolov, Serafimovski, Rumenov, Kostoski - Vasilache, Tanevski, Ayman, Tone - Stojanoski, Trajchov. Sejmeni had chosen a strategic 3-5-2 formation. The following players had been chosen: Abreu - Kuk*ruzovi#263;, #352;mit, #208;or#273;evi#263; - Josifoski, Trajchov, Aybala, Ignovski, Denkovski - Kicevski, Gagi#263;. Sejmeni clearly preferred using their passable ability to attack in the middle. In the 2nd minute, the visitors broke through on the right after some poor defending. Dusko Trajchov put the ball away for 0 - 1. Dragan Gagi#263; increased the visitor's lead by putting a volley shot away on a pass from the right. 0 - 2. In the 22nd minute, Sejmeni worked the left side industriously, creating several opportunities to add to Sejmeni's lead, but somehow didn't achieve closure. Some fine maneuvering on the left led to a Sejmeni goal in the 30th minute, making it 0 - 3. Dragan Gagi#263; was noted down as the scorer. After this, Sejmeni lowered the tempo in order to concentrate on their defensive efforts. In the game's 33rd minute, Dusko Trajchov nearly put the visitors another one up as he broke through and fired from just outside the box, but his shot passed just over the bar. The teams went for a halftime break at 0 - 3. Sejmeni, bringing the ball possession rate to 58 percent, dominated the battle. In the game's 57th minute, Simeon Ignovski nearly put the visitors another one up as he broke through and fired from just outside the box, but his shot passed just over the bar. Vladan #208;or#273;evi#263; hit the ball perfectly in the 63rd minute to score for Sejmeni with a fab long shot. 0 - 4. Veljusa didn't give in and in the 71st minute Mile Kostoski was able to put the 1 - 4 goal away after a play on the right. The visitors' Y#252;ksel Aybala took advantage of an error due to a misunderstanding between the home side's goalie and central backs in the 78th minute. 1 - 5 for Sejmeni. Veljusa, bringing the ball possession rate to 68 percent, dominated the battle. Veljusa's best player was Valentin Vasilache. However, Georgi Sokolov made a disastrous appearance. Sejmeni's best player was Cande Josifoski. Dejan Denkovski on the other hand, had a terrible day. The match ends 1 - 5.
a-pin-dim
quote:
Originally posted by wolf_pack
Му вратив за она утакмицата кај ме тепа 3-2. Мислам оти е докажано дека "првакот" беше сречко :P
Mojot Ftor tim e podobar od tvojot wolf [:D]
bliznak Am wolfy tebe na GIGANT ti lichit?[:(] Gluposti! Ne trci ko prle pred jare Dime!
a-pin-dim
quote:
Originally posted by bliznak
Am wolfy tebe na GIGANT ti lichit?[:(] Gluposti! Ne trci ko prle pred jare Dime!
Sekoj tim koj ima korisnik na nego jas go racunam kako GIGANT.
wolf_pack Zajbavajte me vie ke videte[:p][:D] Prodolzhuva masakriranjeto od strana na Sejmeni:))
quote:
FK Sejmeni - klikers 5 - 1 View game: HT Live Date: 11/12/2005 at 12.15 MatchID: 50121679 Arena: FK Sejmeni Arena Crowd: 3229 3229 punters turned up at FK Sejmeni Arena, and despite threatening clouds on the horizon, no rain came. Sejmeni had chosen a strategic 3-5-2 formation. They fielded: Abreu - Lonchar, #352;mit, Gagi#263; - Josifoski, Aybala, Ignovski, #208;or#273;evi#263;, Trajchov - Kicevski, Chonevski. klikers had chosen a strategic 4-4-2 formation. Lineup: Eftimov - Kargov, Zhupanoski, Mickovski, Barabanov - Stefchevski, Sokolov, Nedelkovski, Lalevski - Bonevski, Bozinovski. Sejmeni clearly preferred using their solid ability to attack in the middle. Some beautiful plays on the left side of the field resulted in a 9th minute goal by Andrei Chonevski for Sejmeni, putting them ahead 1 - 0. klikers's Daniel Sokolov got himself booked after a foul. Sejmeni were forced to a substitution as Y#252;ksel Aybala couldn't continue playing due to the rough treatment, forcing Dejan Denkovski to come in from the sidelines. Dragan Gagi#263; increased Sejmeni's lead to 2 - 0, putting a header away on a hooked ball from the right. Sejmeni put themselves up 3 - 0 when Andrei Chonevski broke through on the right, leaving the entire defensive box behind him. By now, Sejmeni were drawing the troops back in order to defend their lead. Sejmeni put themselves up 4 - 0 when Ivan Kicevski broke through on the right, leaving the entire defensive box behind him. Things were going to get worse for the visitors. Ivan Kicevski squirmed himself through the central defense line in the 33rd minute, bringing the lead to 5 - 0. The teams went for a halftime break at 5 - 0. Sejmeni held the ball, with a clear 68 percent possession rate. After an industrious effort down the middle, Ivan Kicevski could have closed the game off in the 55th minute, but his finishing shot hit the post. Dragan Gagi#263; should probably have put his team up another goal in the 59th minute, but some great goaltending by Bone Eftimov kept the visitors in the game. Man, what a shot by klikers's Mirche Lalevski! Firing from 35 yards, he didn't give the enemy keeper a chance and it was 5 - 1. The forty-five minutes were dominated by Sejmeni, with an impressive 57 percent possession of the ball. The most dominating Sejmeni player was without a doubt Cande Josifoski. Dejan Denkovski on the other hand, had a terrible day. Most important klikers player was Boris Zhupanoski. However, Bone Eftimov made a disastrous appearance. The match ends 5 - 1.
wolf_pack Ееее диме, победив во првата рунда од купот на Македонија, и тоа на еден од трета лига му ебев мамата:) Едно прашање: Еден од мојте играчи доби црвен картон во купот и сега е суспендиран за наредната утакмица. Сакам да знам дали е таа утакмица во купот или во лигата? Можам да го користам во Сабота коа почнува лигата? Фала:)
Ohrid U ligi ne moze da igra! Crveni karton se odnosi na bilo koju takmicarsku utakmicu! Znaci moze da ti igra tek u kup utakmici sledece nedelje!
tomislav1978 koja e najdobra taktika protiv 4-5-1 ?
coldwar 3-4-3 so tri IM mislam deka ke ja resi rabotata:)
wolf_pack Прашање за ново-промовирани играчи: Оваа сезона ставив максимална инвестиција во подмладокот. Лани токму пред да заврши сезоната промовираф еден играч и до ден денес TSI му е на 0 а другите вештини му се премногу лоши. Промовирав уште еден оваа сезона и испадна TSI=10 али сепак за 17 години младичот е ок, го користам барем во пријателски. Ме интересира: Што да правам со тој првиот? Џабе го плаќам а ништо од него, дали да му шутнам клоцата? Подмладокот ми е "inadequate" така да очекувам барем некој добар играч. Дали хетрик аутоматски дава рандом младич или ќе го промовира 'најдобриот' во подмладокот?
darkjesus играчите од подмладокот секогаш се рандом.. во случајов погоре и двајцата да ги отпуштиш комотно за да не ти лапаат плата.. во иднина само играчи со примарен скилл барем inadequate да ги чуваш или тренираш од подмладокот се друго FIRE
ArIeS off topic: Samo da go pozdravam Chehot[^] So bi rekle starite ,kaj si be se izgubivme?[:(]
Bravo
quote:
Originally posted by ArIeS
off topic: Samo da go pozdravam Chehot[^] So bi rekle starite ,kaj si be se izgubivme?[:(]
Abe off topic , tuka li najde da me pozdravuvash? Kaj si na kanal? Kaj ni ti, ama ni dimeta vekje ne go gledam:( Kje go zatvoram, da znaesh!
wolf_pack
quote:
Originally posted by darkjesus
играчите од подмладокот секогаш се рандом.. во случајов погоре и двајцата да ги отпуштиш комотно за да не ти лапаат плата.. во иднина само играчи со примарен скилл барем inadequate да ги чуваш или тренираш од подмладокот се друго FIRE
фала дарк, средена е работата. Претпоставувам за уште некој сезона или две ќе рипне рејтингот на подмладокот. Друго прашање: Ова се повеќе однесува на 4-тата лига, гледам има 64 дивизии вкупно; многу од тие ќе се промовират во III-та лига, а се ботови. Во мојота довизија нема бот и сите сме у конкуренција да купиме некој саглам играч, да најдеме некој добар голман со TSI=2000 минимум и голема е компетицијата. Пошто не верувам ниеден од нас да има перфектна сезона, можно е првиот да не се промовира нагоре иако би имал многу појак тим него прваците од други дивизии (што се ботови на пример). Некако не-ферски ми делува ова, ама зар не би било можно секој еден од нас да биде 'шутнан' во дивизија со ботови? Edit: ете го рипна рејтингот, сега подмладокот е passable :)
darkjesus така е поставена структурата на играта.. никој од нас ме може да направи било што во врска со испаѓањато во лига со сите ботови:))
wolf_pack Ееее штета ебаго :) Пак да те прашам за подмладокот, ако промовирам некој и TSI му е на нула и сите вештини му се за никаде, да му дадам ли недела-две за да видам како ќе реагира на тренингот и пријателските или шутирање клоца одма?
Bravo
quote:
Originally posted by wolf_pack
Ееее штета ебаго :) Пак да те прашам за подмладокот, ако промовирам некој и TSI му е на нула и сите вештини му се за никаде, да му дадам ли недела-две за да видам како ќе реагира на тренингот и пријателските или шутирање клоца одма?
Ne ... ako mu e TSI 0 , znachi stvarno e 'nula' igrachot:P Iako moze i so povisok TSI da bide pa 'nula' igrach. I dosta gleash po TSI![8] Zaso malce ne gleash po 'skills' , igrachot sho gi ima? Prosto nekoe pravilo nema , se zavisi od tebe ama ako vadish 17 godishno dete , nekad i so 'inadequate' skill mozesh da go prodadesh ili produzish ti da go trenirash ... 18 godishno ne veruvam 'inadequte' nekoj da ti go kupi , a i za trening e tapa , osim ako nema nekoi strashni 'secundaries' (excellent passind, set pieces) ...ustvari se zavisi od tebe be v'che i tvoite presmetki kako i dolgorochni planovi. Kaj e be dime da go eam ja nego! Koga treba tuka da objasnuva za igrata nigde go nema , a koga se izbori, odma trchi selektor saka da e ...ne Je fer! [:(!]
wolf_pack Bravo а бе знам сеа, не е све у TSI али затоа напоменав дека и тоа му е срање и вештините. Купив еднаш еден играч со висок рејтинг ама све му беше 'weak', го купив ефтино за да го продадам поскапо, па парички си праам бе:))) Менаџер ли сум шо ли сум :P Иначе тимот го средив, од голман до напад, сега плановите ми се да го средам подмладокот и да промовирам играчи кој се надевам ќе бидат добра замена...у случај на повреда и нормално за пријателски. А Диме стварно кај избега? Кога веке ќе се договориме пријателска да играме, тој со неговиот фтор тим а јас со мојот прв. Шо викаш Диме, 2:2 конечен резултат[:D]
bliznak kako pocetnik najpametno ti e SEKAKO da vlezish vo 3 liga, keshot da go cuvash i mladiot tim ne mora da ti e 400.000 , moze i so 100.000 obavezno ti treba DOBAR trener bez razlika na iskustvo i lidership, za da go postignish pravilniot razvitok na treningot. Mozesh da investirash vo mladi igrachi od vidot na trening sho go koristish. nezadolzitelno, ali procentualno povekje ti se isplakja da igrash prijatelski nadvor od regionot vo koj shto si. Za pocetnik dovnolno ti e ova.
wolf_pack Земав inadequate трењер, наредната сезона passable или solid толку пари за сеа:)
darkjesus solid тренер со poor leadership.. ова ти е потребно што поскоро за да има некој поголем ефект тренингот.. а цената е 5мил. МКД.