Трифун Костовски формира партија?
Трифун Костовски формира партија?
Strelec Трифун Костовски, градоначалник на Скопје Mожно e формирање на партија пред парламентарните избори (Дел од интервјуто за Радио Слободна Европа) Г-дине Костовски, меѓу оние што се назначени на функциите во градот Скопје, фигурираат и имиња на членови на политички партии. Да ви кажам, во земјата практично се е партизирано и ние неможеме да се ослободиме од тој комплекс дека било кое вработување треба да има партиски предзнак. Јас, во моментов при назначувањето на лицата на функции, дали во културните установи, во јавните претрпијатија, или во градската администрација, не беше политичката припадност основниот услов за нивното вработување, бидејќи тие луѓе се тука вработени пред се во интерес на граѓаните, во интерес на администрацијата, а во нивниот приватен живот можат и политички да се ангажираат, но тоа е веќе нивна приватна работа. Дали е вистина дека пред парламентраните избори ќе биде формирана партија во која што ќе фигурира вашето име. Дури и Премиерот во едно интервју спомена, дека вашата партија може да биде фактор во партиското групирање на политичката сцена? Формирањето на партија е можно, не ја исклучувам таа можност, но меѓутоа секако ќе има една “дебела“ анализа, дали тоа е неопходно потребно. Бидејќи факт е дека јас како независен кандидат, како градоначалник на Скопје, моето функционирање во изминатите месеци го почувствував како под една пресија на политичките партии кои се во Советот. И од тој аспект се наметна едно прашање, на кое лично морам да одговорам – за да можам да функционирам објективно, за да дадам вистински резултати за градот, а не да одговарам на политичките желби, можеби ќе биде неминовно формирање на една нова партиска опција во Републиката, која ќе се промовира можеби во еден близок период. Во јавноста веќе се оперира со имиња кои се споменуваат како можни членови на оваа партија, како Тито Петковски и Љиљана Поповска? Во моментов не е ниту разговарано со споменатите особи и навистина доколку се формира таа партија и доколку некои од тие личности се приклучат се добредојдени, но апсолутно со нив не е разговарано на таа тема, дека треба да се прави политичка партија.
dejan Interesno....dobro bi bilo ako Tito bi bil clen. Ako ke formira, togas so koj covekot ke koalicira, ke zavisi dali ke go podrzhuvam ili ne. Toa znaci deka ako ke koalicira so DUI, DPA ili SDS, togas nema podrska. A za drugite, ke vidime!
Jakov Na trifun partijata ...aj da se kladime kolku glasovi ke osvoi na izborite dogodina. Ja vikam 2.3%najmnogu....mozam i u promili da se kladam. :)
SirAndReW Pa i redno vreme bese da vi kazam.. Ima pari. del od gragjanite imat verba vo nego zosto da ne formira partija..[;)] Dokolku se formira.. se nadevam deka ke chlenuvat nekoi dobri mladi politicari..
Jakov Pazete koj mu se pomosnici u celava akcija Tito Petkovski Liljana Popovska i tatko i Blaze Ristevski.... Se novi svezi faci na polit. scena vo MK.
Pana Aj da pocneme so red!
quote:
Дел од интервјуто за Радио Слободна Европа) Г-дине Костовски, меѓу оние што се назначени на функциите во градот Скопје, фигурираат и имиња на членови на политички партии. Да ви кажам, во земјата практично се е партизирано и ние неможеме да се ослободиме од тој комплекс дека било кое вработување треба да има партиски предзнак. Јас, во моментов при назначувањето на лицата на функции, дали во културните установи, во јавните претрпијатија, или во градската администрација, не беше политичката припадност основниот услов за нивното вработување, бидејќи тие луѓе се тука вработени пред се во интерес на граѓаните, во интерес на администрацијата, а во нивниот приватен живот можат и политички да се ангажираат, но тоа е веќе нивна приватна работа. Дали е вистина дека пред парламентраните избори ќе биде формирана партија во која што ќе фигурира вашето име. Дури и Премиерот во едно интервју спомена, дека вашата партија може да биде фактор во партиското групирање на политичката сцена? Формирањето на партија е можно, не ја исклучувам таа можност, но меѓутоа секако ќе има една “дебела“ анализа, дали тоа е неопходно потребно. Бидејќи факт е дека јас како независен кандидат, како градоначалник на Скопје, моето функционирање во изминатите месеци го почувствував како под една пресија на политичките партии кои се во Советот.
Vo odgovorot na prvoto prasanje nema nikakva logika.Covekot ne moze da sklopi edna recenica kako sto treba a ne da formira partija. Vtoriot odgovor mu e dijametralno sprotiven na prviot. Konfuzija, e blago kazano! No nejse.Vakvi patki pustase uste letoska Latas koga na Zingovizija izjavi "od dobro informirani izvori sitel doznava"(izvorot mu e Zoran Vitanov,strasno nesto) deka na pocetokot na septemvri Tripun ke pravi partija".Posle toa nisto,ni partija napravi utepaniot ni butur. I sega ,povtorno ke pravel analiza dali imalo potreba od patrtija. Mislam,nemame taa sreka nie da napravi pederot partija.A kolku bi sakal jas licno da se sluci toa. p.s. Tito Petkovski ne e glup da ide so Tripun u partija t.e. so DPMNE.On e svesen deka da iskoci so nezavisna lista ke osvoi deset pati poveke nego so Tripun utepaniot.
Strelec Ова ’желботека’ на форумов играме, или...?:)
dejan Sakam nekoja nova, dobra partija da pobedi. Dali ke moze taa zhelba da mi se ostvari??? :))))))0
Pana
quote:
Тоа е изгледа и желба на САД.
Kako ve lazat be Trendafil na toa kruzocite na DPMNE kako mali deca. Mislis li deka Amerika ke podrzi nekoj sto vo svoite redovi ja ima Silvana Boneva i eden kup praznoglavi nacionalisti.Mnogu se lazes.
dejan I sto e Makedonija za Amerika da ja iskoristi???
Pana
quote:
I sto e Makedonija za Amerika da ja iskoristi???
...boze....boze...sto ti znaci pa sega ova.Abe Deki se nadmina da si ibes vekot?
dejan Sto mi znaci!! Deka Amerika nema razlok za da ja iskoristi Makedonija, za VMRO i drustvo da pobedat!
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Mislam,nemame taa sreka nie da napravi pederot partija.A kolku bi sakal jas licno da se sluci toa.
Isto mislam...:) Ko sungjer kje ja sobere cela bagra i celoto gjubre shto so godini sheta od edna vo druga partija i ko krlezhi se prikachuvaat nasekade... Garant i Slobodan Chashule kje mu se pridruzhi... Poshto nekolku meseci vekje pominaa, a toj seushte ne smenil partija!? Isto i onoj, kako se vikashe Boshnjakot shto DPMNE-ovcite mu go dadoa saemot na vremeto! Koj kje gi znae!? Mnogu se takvi!!!
Jakov Totalno e pogresna tvojata konstatacija Strelec. Slobodan Casule ne gi menuva partiite radi prestiz, toj samo ja sledi svojata politicka i ideoloska linija, a toa sto negovata linija e tolku kriva za da on mora da odi od partija vo partija e druga rabota.[;)] Trifun veke gi ima sobrano pogore opisanite. Pazi, Darko Markovik(posle Casule e vtor po broj na partii) Fufo, Alija Sakik(na nego mislese), gga (se bi dala da sum 5 min na tv) Vankovska i drugar i Donev, akad. Ristovski i negovite domino drugari....i uste eden kup znajni i neznajni bezrbetni drugarcinja. Veselo drustvo....ke se soberat 2000 clenovi a ke dobijat 1998 glasovi, Darko Markovik ke glasa za SDSM A Alija Sakik za Dpmne posto ke mu dadat poveke pari na denot na izborite.
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
akad. Ristovski...
Uf, za ovoj ne se soglasuvame!:( Voopshto ne mislam deka i toj e za vo toa drushtvo... A tvrdam deka ni kjerka mu nema da se 'zalepi' za chovek kako Tripun! Stavi mi go tvrdenjevo vo arhiva... 10 klasi e taa nad nego!
трендафил И јас мислам дека се мали шансите Трифун да формира партија. Пред се` затоа што оди на сигурно, односно не се кандидира ако не е сигурен дека ќе победи. А во МАкедонија тоа е тешко да се направи со нова партија, затоа што народот не е задоволен од партиите што до сега биле на власт, но никогаш не гласа помасовно за некој трет. Едноставно, постои страв од промена. Ако СДСМ во 2002 доби со истиот лидер со кој во 1998 ги доби изборите, шансите на ВМРО-ДПМНЕ сега се многу поголеми. Сепак има нов лидер. Работите одат во правец дека носител на следната власт ќе биде ВМРО-ДПМНЕ подржуван од ВМРО-НП и ДПА. Тоа е изгледа и желба на САД. Барем на републиканците. Не знам зошто, но обично нивната желба станува и реалност. Дали затоа што не посакуваат нереални работи или затоа што знаат да одработат желбата да им се исполни? И Трифун до сега се однесуваше како американец, па не мислам дека сега ќе го промени односот. А на македонските гласачи не им е важно што гледаат туку што ќе им кажат дека гледаат.
Pana Zasto vi rekov deka nemame taa sreka utepaniov peder da napravi partija.Svesen e kolkava mu e silata posle sedum meseci kako gradonacalnik.A silata mu e nula.I tie sto bea so nego vo vreme na kampanjata veke ne se. Denes na pres demantirase deka ke pravel partija.Vcera kaza,deneska demantira.Kako za se do sega sto pravi. Demek imalo mesto za nova partija ama on ne se gledal sebe vo toa (od vestite na "Sitel" vo 15h).Mizerja od covek!
concrete Ova Pana ne e vetuvanje, tuku tvrda ponuda, so PENALI vo forma na silver bullet sekoj so graviran "sreken dobitnik" ako ne gi biva.....sobiraj pari....so ova amaterive nema idnina. . Ne e padnata cenata ,duri e pokacena....ama nema kalkulirano "avanta" ,a milijardata na Cile, he,he!!!! taa ke dojde podocna koga sekoj od onie 400.000 sega nevraboteni, koi od koga ke se vrabotat , po edna plata ke deponiraat vo Nacionalniot Fond za Razvoj....!!!!!
Pana
quote:
razlok
...deki pak pocna kako indijanec...[;)][:D]
f9 Interesna pozicija i mozhen pochetok na segmentacijata na leviot blok se razbira ako dojde do pogolemo delenje vo Sdsm.Interesno no ako toa se sluchi ke treba dobro objasnuvanje od vodstvoto na partijata za krahot i podelbite.Za da se reformira Sdsm ke treba Sdsm da izleze od kozhinkata na formalno-demokratska partija koja za najvisok dostrel go ima oksimoronizmot na demokratskiot centralizam. Za novata partija...ima iskustva,na istok-Rusija,Ukraina...Trifun e tranzicionen bogatash,kupuvach na politichka volja.Makedonija ima nekolku takvi,nekoj tajni,nekoj javni.Kako shto objasna ke pravi partija za Skopskite interesi. Jas ne sum Vangja da predviduvam pa toa ke mu go ostavam na Nostradamus.Shto se odnesuva do nekakvi jasni politichki stavovi na Trifun ili na Tito Petkovski,nema i ne mozhe da ima.Tito e opozicioner vo Sdsm,za da se detektira demokratsko odluchuvanje. Koga toj ne bi bil,shto bi se reklo za monolitnosta na poltronstvoto vo Sdsm-Komunizam?Zatoa Tito chuvajte go kako zenicata vo okoto,toj vi go beli obrazot.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Mislam,nemame taa sreka nie da napravi pederot partija.A kolku bi sakal jas licno da se sluci toa.
Isto mislam...:) Ko sungjer kje ja sobere cela bagra i celoto gjubre shto so godini sheta od edna vo druga partija i ko krlezhi se prikachuvaat nasekade... Garant i Slobodan Chashule kje mu se pridruzhi... Poshto nekolku meseci vekje pominaa, a toj seushte ne smenil partija!? Isto i onoj, kako se vikashe Boshnjakot shto DPMNE-ovcite mu go dadoa saemot na vremeto! Koj kje gi znae!? Mnogu se takvi!!!
Најверојатно ненамерно ...си заборавил тука го го клаеш и пријателот-ти Џо , мислам на Петрески Иван. И тој баеги партии смени во овој период ....а и на скоро сите конвеции доаѓаше , без разлика дали биле леви , центар и(ли) десни.
Pana
quote:
Kako shto objasna ke pravi partija za Skopskite interesi.
..bravo, u centar sto se vika....partija za Skopje...boze....boze.....
f9 Za tret pat i jas sum,ama ne onoj tret koj se deklarira.Na Makedonija i treba politichka elita od vrvni avtoriteti,koj ke ja imaat i kompetencijata i doverbata neprikosnoveno. Za zhal takvi luge ima mnogu malku vo Makedonija.Godinite pred i posle osamostojuvanjeto bea godini kade shto mozhea da se probijat do vlasta galamdziite,kreatorite na anksioznost i stres vo javnosta,samo kolku da se doberat do vlasta no ne i da vladeat so avtoritetot na reshenijata.Vo ovie godini pametta odleta od Makedonija.Vo celiot svet imame luge so vrvni uspesi i kvalitet vo site oblasti.Makedonija ne im dozvoluva niv da izbiraat i da bidat birani.A koja e taa Makedonija?Taa Makedonija se vika SDSM i VMRO...Toa ne e Makedonija,toa se najniskite strasti na banana politichari koj shto si ja chuvaat foteljata i si gi mestat beneficiite...kako na primer partisko-pratenichkite poltroni vo poslednata afera.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Kako shto objasna ke pravi partija za Skopskite interesi.
..bravo, u centar sto se vika....partija za Skopje...boze....boze.....
1.По сите елементи Скопје го „држи„ и контролира капиталот во државата со околу 80%. 2.Во Скопје „живее„ 1/3 од МК жителите и гласачи 3.Во Скоје се седиштатат на најголемите партии
Jakov Na Makedonija i treba dovolno sposoben da pobedi na izborite 2006 i dovolno poslusen za da slusa so ke mu kazat od preku okeanot za da 2008 ja dogura Mk. do NATO i da ja implementira rezolucijata okolu trojnata formula. Ako mu uspeat tie dve raboti po avtomatizam ke se implementiraat i klucnite i barani reformi za vo EU. Trifun prosol pored takov, Bucko e na pozicija ama ne pravi nisto. Ljubco uste nemoze da se otkaci od faci kako Boskovski, Balkovski, Mavrovski i slicni nim na koi im vrtat $ vo zenicite. Sekerinska e dobra Bucko da ja guska koga ja praka vo Brisel na rezilenje... aj ke vidime pred nova godina so ke kaze IRI so zavrsnata anketa za 2005godina.
concrete Jakov, so tebe li pravev muabet ili???....nema veza........ 53.500.000 Evra( plus/minus 5%) izboren budzet i se osvojuva vlast so Nova Partija , delanki da prstat naokolu od SDSM, VMRO,DPA,PDP,treti patista i drugi boranii....so garantirano ( ako togas nekogo uste go interesira) vleguvanje vo NATO i integriranje vo EU (ima za toa i mnooogu poelegantni alternativi)..... se e para decki, PARA i ZNAENJE KAKO ,popoznato kako The KNOW-HOW !!!! Kakvi priuceni politicari , traljavi biznismeni,razni domoljupci, kakvi bakraci ....MENADZERI trebaat , a ne takvi lajprdi!!!!! A be samo beskrajni smotankovci mozat da dopustat 400.000 nevraboteni,beznadezni sogragjani, a uste da svirat muzika koja nikoj ne ja slusa....duri ni onie koi vo pocetokot ja naracaa:):):):)!!!!
Jakov So mene go pravevme muabetot. Jas imam momentalno se na se 1238Euros i 39 centi znaci ni falat uste....53 498 761.61, a da i sakam barem ministersko mesto....nemora premiersko. Kaj nas problemot na ovie lajprdi e vo toa sto nekoj im kazal deka koga ke dojdat na vlast treba da zarabotat 53.500.000 Evra, a ne da se organiziraat za da napravat nesto drugo. I toj klipanot so se ambicira da formira partija, demek bil veke bogat nemalo da graba....a tie okolu nego sto se siromasi....pak ke mora da grabaat....nego aj zbirajte pari...
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Најверојатно ненамерно ...си заборавил тука го го клаеш и пријателот-ти Џо , мислам на Петрески Иван.
Џо три пати на ТВ го имам видено живот и толку... Од каде пријател?:) Си ме читал нешто, ама не си ме допрочитал!:)
Pana
quote:
53.500.000 Evra( plus/minus 5%) izboren budzet i se osvojuva vlast so Nova Partija ,
Vo 1998 godina koga Cile od DA vikase deka ke donese edna milijarda dolari,Zingo iskoci na miting i rece,"ako navistina gi donese tie edna miljarda dolari ,odma da gi prekineme kampanjite i da mu ja dademe vlasta na Cile". Znaci nekoj vetuvase edna milijarda dolari za da dojde na vlast a sega presmetkive kazuvale deka dosta se i okolu 60 milioni evra. Znaci,definitivno cenata e mnogu padnata[;)].
Pana Abe go vidovte li vcera na TV utepaniov.Bukvalno da ti se zgadi kolku bese ligav.Ke se rasplacese koga go prasaa dali ke formira partija. Predhodniot den vikase ke formira partija pa uste gi kaza i Liljana Popovska i Tito Petkovski kako mozni clenovi na novata partija. Otkako dobi korpa od niv pocna da place i da se ligavi pred kamerite. E nemalo poligavo stvorenje od nego do sega vo politikata vo Makedonija.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
1.По сите елементи Скопје го „држи„ и контролира капиталот во државата со околу 80%. 2.Во Скопје „живее„ 1/3 од МК жителите и гласачи 3.Во Скоје се седиштатат на најголемите партии
Vo momentov, ako Trifun formira partija, niz drzhavata i bi imal nekakva podrshka... ama vo Skopje bi pominal katastrofalno SEGA!
трендафил Зависи од тоа кој би му бил противкандидат и од расположението на гласачите кое во Македонија е, благо речено, чудно. Да потсетам ли на тоа дека Црвенковски ги доби претседателските избори и покрај тоа што не беше успешен премиер? Не велам дека пропагандната машинерија на власта не е успешна кога работи против Костовски, но колку време може да издржи е прашање на кое ќе го видиме одговорот. А Трифун сигурно ќе добие на рејтингот кога ќе се осветува црквата света Богородица, чиј ктитор е тој. А осветувањето ќе биде во термин кој нему му одговара. Сигурно е дека градоначалникот не може за толку краток период да ги надополни сите наследени недостатоци во градот. А тие што од него очекуваат резултати за неколку месеци, не им пречи тоа што на централно ниво за три години го прават полтичките противници на Костовски.
dejan Тито следниот месец ја формира партијата http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=18271 Ova e dobro....neli???
Pana ...so sreka neka mu e.....[}:)]
dejan Eh sto znaci toa Pana!! Covekot ne cini deka ke ja napusti SDS???
Pana ...deki,deki,mlad si ti za politika [;)][:D]
lav
quote:
Originally posted by dejan
Eh sto znaci toa Pana!! Covekot ne cini deka ke ja napusti SDS???
Трифун е само бројка во низот ....а кој(а) ќе покаже ЈАВНО дека и левите сили чие „гранитно„ лице одава(ло) импресија на чврстина ..всашност е исто како и кај нивните противниците идеолошки ....мислам ТРУЛО.
Pana
quote:
ќе покаже ЈАВНО дека и левите сили чие „гранитно„ лице одава(ло) импресија на чврстина ..всашност е исто како и кај нивните противниците идеолошки ....мислам ТРУЛО.[/
nemoj da spies na toa uvo...za da ne se iznenadis....mislam,neprijatno....
Christian mnogu negativno se gleda na formiranje novi partii vo MKD,osobeno od DPMNEovci i SDSMovci.
quote:
dovolno poslusen za da slusa so ke mu kazat od preku okeanot za da 2008 ja dogura Mk.
so ova ne se slozuvam. Koga nasite ne znaat plan da napravat,sekako deka od preku okeanot ke pravat planovi za nas.
toni_a znae li nekoj kolku partii(politichki) ima vo Makedonija? bash me interesira brojkata...10?
SLaCk Poveke partii ima.Nego muabetov so Tito Petkovski mi e bez vrska.Tito ke go iskoristat kako dzoker SDSM za dogodina.So nego mislat deka ke gi privlecat razocaranite SDSMovci(a gi ima dosta) i eventualno po nekoj neopredelen sto se pali na demek principielniot Tito(a dosega ne mi teknuva za sto tolku se sprotistavil sekogas si glasa ZA covekot) i op posle izbori koalicija pa ke se smirat pa za "dobroto na Makedonija" pa ova pa ona ama ova se razbira dokolku osvojat dovolen broj glasovi a se nadevam nema.Znaci izbor?Glasajte za nekoja partija koja ne participirala vo bilo koja vlada!
Pana Temata bese za novata partija na Tripun! Pred pet dena kaza deka ke formnira partija,potoa placese da sme go ostavele na mira,pa potoa pak vcera izjavi ke pravel partija ama mu trebalo "intelektualci" kako "nego" za partijata. Od kako Lile Popovska go poeba deka gleda samo poedinci zelni za vlast a ne ozbilna politicka grupacija,pederov povtorno se javi da bara istomislenici. p.s. deka i tie pored nego vidoa so kogo si imaat rabota se gleda i po toa sto i Jovan Donev sto do vcera mu bese prva violina ke odel vo partijata na Tito Petkovski
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
ќе покаже ЈАВНО дека и левите сили чие „гранитно„ лице одава(ло) импресија на чврстина ..всашност е исто како и кај нивните противниците идеолошки ....мислам ТРУЛО.[/
nemoj da spies na toa uvo...za da ne se iznenadis....mislam,neprijatno....
Јас одамна веќе сум изненаден и тоа многу непријатно....само не од партиите и другите политички „субјекти„ во Македонија , ами само од наивниве гласачи кои и по 15 годишна ГОЛГОТА сеуште очекуваат нешто арно да ги снајде......а сеуште не е „допрено„ ДНОТО на БЕДАТА....за да имаа надеж за „испливување„ на површината која во мигов е многу узбуркана...а според сите показатели така ќе остане уште и во подалечната-ни иднина. пс Колегата БЛ522 нешто зборуваше порано на оваа тема.
Pana Sinoot na utepanion Tripun,Koki Kostovski ja zel pod naem kafanata "Metropol" na skopskiot plostad za 15.000 evra mesecna kirija.I toa ja iznajmil za sedum godini. Znaci 15.000 x 12 meseci = 180.000 evra 180.000 x 7 godini =1.260.000 evra. Pa od kade mu se na mockoto tolku pari? Kerka mu go zema pola Vodno za da gradi bolnica,sin mu go zema plostadot,Tripun utepaniot go zema "Kermes" i nedoizgradenata zgrada na "Makedonska banka",vo palata Makedonija Tripun gradi uste eden kat za svojata firma "Gofi" od Lugano,Svajcarija..... Pa koga ke im bide dosta be na ovie hostapleri. I se toa se pravi ot kako utepaniov stana gradonacalnik na Skopje. Vo Srbija ima edna takva dinastia Karic,a eve sega i kaj nas se stvara nova dinastija Kostic,pardon,Kostovski..... Samo uste zenamu ne e vo "biznisot" bidejki e nekako priprosta p.s. i pomaliot sin na Tripun koj ima 11 godini e veke vklucen vo biznisot...clen e na upravniot odbor na Rakometnata federacija....