Svinsko...
Svinsko...
dalila
Espres svinski shnicli
[img]http://www2.serbiancafe.com/kuvar/img/1970_5.jpg[/img] sostojki: svinski shnicli kromid luk 3- kiseli krastavichki crven piper biber Ischukajte gi shniclite i protrijte gi so luk.Uvalkajte gi so brashno i proprzhete gi na zejtin, a potoa izvadete gi od tavcheto. Vo istiot zejtin dodadete dosta sitno iseckan kromid, luk, narendani kiseli krastavichki, 1 lazhica vegeta, srven piper i nalijte go seto toa so voda.Dodadete biber. Seto toa se prodinstuva, se vrakjaat shniclite, se doliva voda i na umeren ogan se ostava da se krchka se dodeka shniclite skroz ne omeknat.Na kraj se dodava pavlaka. Se sluzhi so oriz, testenina ili pire od kompiri kako prilog.
The`bItCh Свинска печенка со ананас - 1 кг. свинска кременадла - 500 гр. зелка - 1 конзерва ананас - 4 главици кромид - 2 коцки за супа - 1 инстант коцка за сос за печење - масло за јадење - сол и црн пипер На даската за сечење зелката ситно ја сечкаме. Во тава за пржење на оган ставаме масло да се загрее. На загреаното масло ја ставаме исечканата зелка да се пржи. Посолуваме. Една главица кромид ситно ја сечкаме. Исежканиот кромид го додаваме во тавата со зелка. Во тенџере налеваме вода. Го ставаме тенџерето на оган. Во тенџерето ги додаваме коцките да се вари супа. Во уште едно тенџере налеваме вода. И ова тенџере го ставаме на оган. Во водата ја додаваме инстант коцката за сос за печење. Ананасот го сечкаме на коцки. Зелката ја мешаме за време на пржењето. По потреба додаваме уште масло за јадење. Откако зелката ќе омекне во тавата го додаваме сечканиот ананас. Зачинуваме со мелен црн пипер. Со црпалка во тавата додаваме од супата од коцка. Месото го посолуваме од сите страни. Со нож го засекуваме месото на неколку места. Во тавата за печење ставаме масло за јадење. Го ставаме месото во тавата. Главиците кромид ги сечкаме на покрупни парчиња. Парчињата кромид ги додаваме во тавата. Месото го попрскуваме со масло за јадење. Потоа со црпалка месото го преливаме со инстант преливот за печење. Ја ставаме тавата во рерна. Печеме 90 минути на температура од 220 степени. На оган ставаме тава за пржење. Во неа додаваме масло да се загрее. Во тавата ги додаваме преостанатите парчиња ананас. Зелката со ананас во другата тава ја промешуваме. Го исклучуваме огнот. Ја вадиме тавата од рерна. Го вадиме месото од тавата. Со нож ги досекуваме претходно засечените кременадли. Коската ја кршиме со сатар. Кременадлите скалесто ги редиме од едната страна на чинијата за сервирање. На другата страна на чинијата ја сервираме испржената зелка со ананас. Врз кременадлите ги ставаме парчињата испржен ананас. Месото го преливаме со сосот во кој се подготвуваше. Декорираме со една засечена ротквичка и гранчиња француски магдонос. [img]http://www.malinesta.com.mk/images/Editions/63%20968/Svinsko%20file%20so%20korica%20od%20bademi%20copy-thumb.jpg[/img]
The`bItCh Свинска плетенка Потребни состојки: - 800 гр. Свинско филе - 200 гр. Сланина - млад кромид - рузмарин - масло за јадење - сол И црн пипер Подготовка: На даската за сечење месото го рассекуваме за да добиеме правоаголна форма И го толчиме со чук. Потоа од двете страни месото го наросуваме со рузмарин. Го посолуваме И го зачинуваме со мелен црн пипер. Потоа парчето месо го засекуваме на три ленти. Крајните две ленти ги обложуваме со парчиња сланина И од месото плетеме плетенка. Скарата ја попрскуваме со масло за јадење И врз неа ги редиме плетенките. И нив ги попрскуваме со масло за јадење. Откако ќе се испечат од едната страна свинските плетенки ги превртуваме на скарата. На скарата го ставаме да се пече И младиот кромид. Откако плетенките И кромидот се убаво испечени ги тргаме од скарата И ги ставаме на чинија. На чинијата за сервирање ги редиме свинските плетенки, а потоа И младиот кромид. Украсуваме со едно парче домат, врз кој ставаме гранче француски магдонос. [img]http://zehtinjieva.bansko.bg/img/DSC09104_th.jpg[/img]
The`bItCh Свинска шницла со рен Состојки: - 600 гр. Свински шницли - 8 лажици брашно - млад кромид - 700 гр. Цвекло - 4 лажици рен - 5 лажици млеко - 2 јајца - 3 лажици путер - 200 гр. Кисела павлака - масло за јадење - сол и црн пипер Подготовка: На даската за сечење ја земаме свинската кртина и ја сечеме на шницли. Потоа шницлите со дрвен чук убаво ги толчиме. Ги посолуваме од двете страни и ги премачкуваме со рен. Во еден сад го ставаме брашното. Потоа ги кршиме двете јајца и ги ставаме во еден сад. Ги посолуваме јајцата и ги матиме со вилушка. Ги земаме шницлите ги натопуваме убаво од двете страни, најпрво во изматените јајца, а потоа во брашното. На оган ставаме една тава и во неа ставаме путер да се растопи. Во тавата додаваме и масло за јадење. Откако маслото ќе се загрее, а путерот ќе се растопи ги ставаме шницлите да се пржат. За време на пржењето шницлите ги превртуваме за да бидат подеднакво испржени од двете страни. Во меѓувреме на даската за сечење вареното цвекло го сечеме на кругови. Круговите цвекло ги оставаме настрана. Кога шницлите ќе добијат златна боја од двете страни ги вадиме од тавата и ги ставаме на чинија за сервирање. За подготовка на преливот ја земаме киселата павлака и додаваме малку млеко и лимонов сок. Младиот кромид го сечкаме на ситни парченца, па го додаваме кон павлаката. Промешуваме со лажица за да се соединат состојките. Посолуваме и зачинуваме со мелен црн пипер. Повторно мешаме со лажица за да добиеме хомогена смеса. Ги земаме круговите цвекло и ги ставаме на чинијата за сервирање до шницлите. Го земаме претходно подготвениот сос и го ставаме со лажичка одозгора помеѓу шницлите и цвеклото. Врз сосот и цвеклото ставаме од преостанаатиот исечкан кромид. На даската за сечење лимонот го сечеме на тенки резанки и ги ставаме врз шницлите. Декорацијата ја завршуваме со по една половинка од маслинка што ја ставаме врз реренките лимон. Со тоа свинската шницла со рен е подготвена.
dalila
Podvarok so svinsko
[img]http://www.krstarica.com/slike/kuvar/glavna_jela/podvarak.jpg[/img] potrebno e: 1kg kisela zelka sitno iseckana 1kg svinsko 1 sholja zejtin sol, biber zachinal lorberov list Najprvo probajte ja zelkata, ako e pokisela odkolku shto sakate da bide predhodno isperete ja so ladna voda. Isedete ja i proprzhete na polovina od kolichinata na zejtin i dolijte sosema malku voda.Koga zelkata kje omekne, sipete ja vo ognootporen sad. Na preostanatiot zejtin proprzhete go mesoto koe predhodno ste go posipale so zachin i posolile, a pred kraj na przhenjeto i pobiberile. Taka pripremenoto meso stavete go vrz zelkata i prelijte go so preostanatiot zejtin so koj beshe przheno.Mesoto potoa pritisnete go za da navleze podlaboko vo zelkata, posipete ja celata povrshina so sitno izgmechen lorber i prelijte so nekolku lazhici voda.Pechete vo zagreana rerna na umerena temperatura okolu 1 chas.
OooOo dalilO! Ligi mi potekoa!
dalila
quote:
Originally posted by OooOo
dalilO! Ligi mi potekoa!
Ti vazhno zelkata ja stavi, taka?[;)] Shto mu se sekirash, sega i recept imash duri[:D] Samo prestilka ti fali[:p]
OooOo mastika za pred ruchek/vechera i crveno vince so ova ide :)
dalila
Marinirani svinski rebra
[img]http://www.turbo-kuvar.com/img2/marinirana-svinjska-rebra.jpg[/img] potrebno e: 1kg svinski rebra 4 lazhici zejtin 2 lazhici svetol sos od soja 1 lzhica senf 2 lazhici svetol med 1 lzhica pire od domati 1 cheshne zgnechen luk sol, biber Svinskite rebra se stavaat vo eden sad.Vo poseben sad se meshaat navedenite sostojki i so ovaa marinada se perlivaat rebrata, se poklopuva sadot i se ostava da otstojat barem 6 chasa, da se mariniraat. Se zagreva rernata na 200 stepeni celziusovi.Se vadat rebrata od marinadata, se redat na tava i pechat 40-45 minuti se dodeka mesoto ubavo ne omekne.Povremeno se premachkuvaat so marinadata.
dalila
Domashna sarma
[IMG]http://tinypic.com/jaw3td.jpg[/IMG] potrebno e: 1kg meleno meso 2 glavici kromid sol biber 1/2 sholja oriz listovi od kisela zelka Vo mala sherpa se przhi sitno iseckan kromidot.Koga kje se zacrveni se dodava melenoto meso, se posoluva, pobiberuva i isto taka dodava i ispran i isceden oriz.Sve dobro se mesha i so vaka pripremen fil se vitkaat sarmi od listovite kisela zelka.Preostanatite listovi se redat na dnoto na pogolema sherpa(lonec) pa se redat sarmite edna preku druga, se naliva so voda i se stavaat da se varat.Za podobar vkus izmegju redovite sarmi mozhe da se stavi i malku suvi rebra ili mesnata slanina.Osobina na ova jadenje e- shto povekje se podgreva, povkusno e.
dalila
Svinski medaljoni so sos od limon
[img]http://www.inet.co.yu/kuvar/s/n-z/svinjski-medaljoni.jpg[/img] potrebno e: 2 parchinja svinsko file sol, biber 2 morkovi 2 lazhici puter 2 lazhici vermut malku shekjet 150gr puter 3 zholchki 1/2 lazhica senf mala lazhichka sok od limon list od bosilok za ukrasuvanje Svinskoto file se chisti, mie i prosushuva so kujnska krpa, odstranuvaat zhilite, pa se seche na okolu 3cm debeli parchinja koi se posoluvaat i pobibirevaat. Morkovot se chisti i seche na trkalca.Rernata se zagrava na 100 stepeni. Medaljonite se przhat na puter, sekoja strana okolu 5 minuti i vadat od tavata, se prefrlaat vo ognootporen sad i se drzhat na toplo vo rernata.Morkovot se dinsta okolu 2 minuti na masnotijata vo koja se przhea medaljonite.Se naliva so vermutot, se zachinuva so biber, sol i shekjer pa dinsta okolu 5 minuti. Potoa se preliva sve preku medaljonite.Se pokriva so aluminiumska folija i se krchka okolu 15 minuti vo rerna. Se zagreva malku puter.Na parea se matat zholchkite, senfot i sokot od limunot i se dodava puterot.Se posoluva, pobiberuva, presipuva vo tanjirche i ukrasuva so kora od limon.Medaljonite se srviraat so morkovot i se ukrasuva so bosilokot.
dalila
Filuvano svinsko file
[img]http://www.coolinarika.com/img/recipe/185945_1.jpg[/img] potrebno: 1 parche svisko file(okolu 450gr) 100gr kajmak 2 glavici kromid 2 lazhici iseckan magdanos 1 jajce 80gr suva slanina 50gr polnomasno sirenje 100gr meleno svinsko meso 1 lazhica vegeta Ischistenoto svinsko file se zarezhuva po dolzhina i so chekan za meso se ischukuva vo pogoilema shnicla. Melenoto meso se stava vo pogolem sad i se dodava kiselata pavlaka, slaninata i sirenjeto(iseckani na kockichki), ispasiraniot kromid,jajceto, vegetata i magdanosot i sve toa dobro se mesha. Filot se rasporeduva po pripremenata shnicla, se mota vo rolst i vo aluminiumska folija.Se peche vo zagreana rerna na 180 stepeni celziusovi okolu 50 minuti.
Thief За оние кои разбираат српски, еве [url="http://www2.serbiancafe.com/kuvar"]тука[/url] еден интересен сајт со рецепти.
dalila
Gjuvech
potrebno e: 1kg svinski kremenadli 150ml zejtin 300gr kromid 400gr kompiri 3 cheshninja luk magdonos listovi od celer feferonki sol supa od koski za dolevanje 500gr modri patlidzni 1kg svezhi piperki 200gr boranija 1kg domati 250gr oriz 2 lazhici domatno salce Kremenadlite se sechat, se posoluvaat i se przhat na zheshka masnotija.Mesoto se prefrla vo drug sad, a na preostanatata masnotija se przhi kromidot, isechen na trkalca. Potoa se dodavaat kopirite isecheni na na parchinja, se naleva so malku supa od koski i se ostavaat malku da se zadushat. Koga se kompirite zavareni, se dodavaat na parchinja isecheni modrite patlidzani, isechenata i na pola obarena boranija i piperkite iseckani na chetvrtinki. Se naleva zelenchukot so ushte supa i se ostava da se dinsta.Koga kje se obari, se dodavaat mesoto, orizot, ischisten i izmien, seto toa se pretura vo tava , se posoluva i se peche vo rerna. Po polovina chas pechenje, vrz gjuvechot se redat isechenite domati, po potreba se doelva supa od koski izmeshana so domatni salca i se stava vo rerna povtorno za da se dopeche.
SpaceLily Pecena boranija so svinski gulas Obrok za 4 osobi Potrebno e: 1 kg sveza boranija 500g svinsko meso 1 glava praz 2 morkova 2 glavi kromid 2 domati malku magdanoz 20 g sol 10 g crn biber 10 g crven piper 10 g vegeta zejtin po potreba Pripremanjeto trae od prilika 2 casa, sto od toa pred pripremanje trae 1 cas. Vremeto za pred primanje na receptot ke moze da se skrati ako se zema smrznata boranija. 1.Svinskoto meso se seci na mali parcinja vo vid na gulas. 2.Boranijata se cisti, mie so voda i se secka na mali parcinja. 3.Kromidot se secka sitno, domatite se ljupat i isto taka se iscaat na mali parcinja, kako i morkovot i prazot. 4.Se stava vo lonec 2 golemi lazici zejtin da zavrie dobro, se dodava mesoto da se proprzi se dodeka ne pocrvenee malku . 5.Iseckaniot zelencuk se dodava vo lonecot so mesoto malku da se izdinstvuva i se dodava magdanozot. 6.Posleto toa se dodava vo boranijata zacinite kako sto se: sol, crn biper i crven piper. 7.Se dodava voda vo boranijata se dodeka ne bide potpolno poln lonecot i se dodava vegeta i se vari od prilika 20 minuti na sreden ogan. 8.Masata od lonecot se prefrluva vo golema keramicka tepsija i se dodava 250 ml voda i 3 ml zejtin se stava da se peci vo zagreana rerna na 200°C, za vreme od 35-40 minuti se dodeka ne pocrveni malku.