Екстремни спортови
Екстремни спортови
јузер Сте пробале ли некојпат во живот некој спорт во кој има ризик, помал или поголем. Падобранство, параглајдерство, банџи џампинг, скокање во вода од голема височина итн. На пример јас во средношколските денови се "пењав" на карпите во Матка. Најчесто се пења на таа карпа спроти планинарскиот дом во Матка. А таа малечката карпа што е одма до домот имаше луѓе што ја качуваа (јас не се осмелив) и без јаже, а е 90 степени остра и 15 метри висока. Значи една мала грешка и пупунец доле.[:D] Исто така имам идено во пештерите во Матка каде некои лизгави места не биле осигурани со јажиња или скали, а мора да се поминат. Значи се држиш за околните карпи со раце (ако има) и чекор по чекор се движиш многу бавно дури петпати не провериш дека ти е стабилна ногата.
bliznak
quote:
Originally posted by јузер
Сте пробале ли некојпат во живот некој спорт во кој има ризик, помал или поголем. Падобранство, параглајдерство, банџи џампинг, скокање во вода од голема височина итн.
Odsekogash me interesirale skokovi od povisoki mesta vo voda... Najvisoko skokav(na noze) od karpa vo Ohridsko ezero visoka 23 metri. Vistinsko ludilo e[8D]
slasa da sex vo trojka najdobar sport i najuporen
angel Ajde doobjasni sto mislese pod "najuporen". Tezok za istrebuvanje ili onoj tretiot najuporno e dosaden.
element
quote:
Originally posted by јузер
Сте пробале ли некојпат во живот некој спорт во кој има ризик, помал или поголем. Падобранство, параглајдерство, банџи џампинг, скокање во вода од голема височина итн. На пример јас во средношколските денови се "пењав" на карпите во Матка. Најчесто се пења на таа карпа спроти планинарскиот дом во Матка. А таа малечката карпа што е одма до домот имаше луѓе што ја качуваа (јас не се осмелив) и без јаже, а е 90 степени остра и 15 метри висока. Значи една мала грешка и пупунец доле.[:D] I kolku penji ti izlegoa niz usta i od gaz koga e tolku naporno[:D][:D] Исто така имам идено во пештерите во Матка каде некои лизгави места не биле осигурани со јажиња или скали, а мора да се поминат. Значи се држиш за околните карпи со раце (ако има) и чекор по чекор се движиш многу бавно дури петпати не провериш дека ти е стабилна ногата.
јузер
quote:
I kolku penji ti izlegoa niz usta i od gaz koga e tolku naporno
Naporno e bogami, zatoa se preorientirav samo na planinarenje. Mada i planinarenjeto e isklucivo tezok (i rizicen) sport. Zavisi od mnogu raboti, ama glavniot rizik go nosi vremeto.[:o)]
Harko Мене ме фасцинира слободното качување или bouldering. Во СК имаше и ѕид за качување, во салата на Машински факултет, сега не знам дали е уште таму. Имате ли идеа каде може да се набави таков ѕид и колку би чинел? Од екстремните спортови уште почитувам и downhill mountbiking.
јузер [url]http://www.mmsf.com.mk/Kacuvanje/indexClimbing.htm[/url] Харко, уште е таму во Машински. А за набавување појма немам.[?][8)] Мислам.. што намера имаш, не е за по дома таква карпа, кај имаш намера да ја ставиш[?][8)]
Harko
quote:
Originally posted by јузер
[url]http://www.mmsf.com.mk/Kacuvanje/indexClimbing.htm[/url] Мислам.. што намера имаш, не е за по дома таква карпа, кај имаш намера да ја ставиш[?][8)]
Има две спортски сали во Кавадарци. Во едната од нив веројатно [?]