Поговорки
Поговорки
angel Птиците се познаваат по пеењето, а љуѓето по зборувањето * Пред да употребиш сила, употреби ум. * Ни трендафил без трн, ни севда (ни љубов) без кавга. * Таја шо не седит мадро носит модро. * Сторената добрина бргу се заборава. * Поарно да се слизнеш со нога одошто со збор. * Два пати помисли, еднаш прозбори. * Стапот од рај излегол. * Чиста сметка - бел образ. * Пријател арен со пари не се купува. * Бесен газ, крвав нос..
dalila » Чавката гулаб не бидуат. » Зла свекрва на позлаа снаа. » Чивија чивија искарува. » Пцоисано магаре од в'кот нема гајле. » Со прдеж боја не се вапцуват. » Под волот теле не се барат. » Заљудо да имаш, кога не знаиш да си поминиш. » На сто вреќи ќе врзеш устите, ама на една жена не можеш
SpaceLily Rani kuce da te lajt. Kolku jazici znaesh tolku lugje vredish. Ako si pameten nema damu veruvash duri ni na angelot.
RaGeAnGeL Koj so gjaolot tikvi sadit..knigata dno nemat!
angel *Фрли зад себе, најди пред себе. *Што нема да посееш, нема да жнееш. *Без труд одморот не е сладок. *Бистра водица, мирна главица. *Во какво оро ке се фатиш, таква игра ќе играш. *Цени ја главата по јазикот. *Гладна кокошка просо сонува. *Гладна мечка оро не игра. *Што можеш денес не оставај за утре. *Добар збор железни врати отвара. *Една ластовица не прави пролет. *Јазикот нема коски а коски крши. *Животот со пари не се купува. *Џабе работи, џабе не седи. *И јагнето цело и волкот сите. *Сакаш голема лажица, земи голема мотика. *Што ке надробиш тоа ќе сркаш. *Капка по капка, вир. *Лошиот збор од лошо срце излегува. *Малку зборувај, многу слушај. *Меѓу два стола кој седнува, на земја паѓа. *Малото камче кола превртува. *На лагата кратки и се нозете. *Туѓите маки се помали. *Секоја планина своја тешина. *Не прашувај гателец, прашај пателец. *Никој учен не се родил. *Поарно подоцна, отколку никогаш. *По утрото денот се познава. *Работа краси, мрзливост гнаси. *Младото дрво се превиткува. *Сит на гладен не верува. *Срамот со вода не се мие. *Ум и разум со пари не се купуват. *Ум царува, ум робува. *Добриот коњ надалеку дига прашина. *Човек се учи додека е жив и пак останува недоучен. *Четири очи подобро гледаат од две.
dada Sani Dzabe sedi, dzabe ne raboti Sto mozes da srabotis denes, ostaj si go za utre. Ubaviot zbor rajski gradini otvara. * Najdete gi greskite:)
angel dade be....epten e lesno.[;)] Ajde drug neka ti odgovori jas neznam. ;) *Koj na drug jama mu kopa, sam vo nea paga. *Ne pravi im go na lugeto ona sto ne sakas tie tebe da ti go pravat.
deni lakom Gaz Tragedija
dada Sani
quote:
Originally posted by angel
dade be....epten e lesno.[;)] Ajde drug neka ti odgovori jas neznam. ;)
Emi ne znaes zatoa sto nema greshki[:D]
angel Da be....zatoa ne znam. [:D] Aj sega jas: Koga kucka jade mast ne jade i stap. Ima li greska? [;)]
dada Sani
quote:
Originally posted by angel
Da be....zatoa ne znam. [:D] Aj sega jas: Koga kucka jade mast ne jade i stap. Ima li greska? [;)]
Ne mozam da se setam sto si mi editirala vo prethodniot post Edited by - angel on October 28 2005 15:51:36
angel Izvini dade ne bev tuka, bev na BANanje pa ne mozaev da ti odgovoram deka nisto ne ti editirav vo postot tuku koga sakav da odgovoram na nego namesto "Reply with Quote" kliknav na "Edit Reply" i nesakajki zeznav, ama potoa vrativ se na svoe mesto. I za ova imam pogovorka. Glasi: *Brza kucka slepi kucinja ragja. [;)]
joci drndest gaz krvav nos
bliznak veruvaj vo toa shto go gledash[^]
mArInCe Pari na raka, Mara za raka [;)]
Mara Пари на Мара, рака за рака[;)][:D][:D] What goes around, comes around. - што значеше ова, а?[:I][:I]
angel Tri pati meri, ednas seci.[:)]
dada Sani Luda koza, presna rana:)
angel Слеп при здрави очи - (ова кога некој не сака да свати нешто)
angel Седиси мадро, да не одиш модро.
dalila Blaze si mu na onoj koj ima prijateli, teshko na onoj na koj shto mu trebaat.
angel Патот до пеколот е поплочен со добра намера.
dalila "koj ima pari go poznava svetot, koj nema pari gi poznava lugjeto"
dada Sani Sum cula deka "od edna iskra golem ogan biduva":)
dalila "Chovek se sekjava na ona shto saka, a zaborava ona shto mozhe"
SpaceLily If you are smart you wont trust even to an angel.
Mara солзите се тивок глас на болката[:(][:(]
јузер
quote:
Originally posted by dalila
"koj ima pari go poznava svetot, koj nema pari gi poznava lugjeto"
Ти ме знаеш мене од некаде или јас не те знам тебе од никаде? Во мисла ме стави..[:)]
dalila Se znaeme od nikade[:D]
LIDIJA - SKorpija Utroto e popametno od nokjta.
Goran-Skopje "Nikogash nema da bidesh poubav nego shto si', moze samo popameten"[;)]
LIDIJA - SKorpija
quote:
Originally posted by Goran-Skopje
"Nikogash nema da bidesh poubav nego shto si', moze samo popameten"[;)]
off:E ovaa beshe dobra ha ha.To cenim."Lepota je prolazna.Pamet ostaje" [;)]