Канабис ( марихуана )
Канабис ( марихуана )
The`bItCh Што е марихуана? Тоа е најраспространетата нелегална дрога меѓу тинејџерите- според некои статистики повеќе од една третина пробале барем еднаш. Се добива од растението канабис сатива. Марихуаната се прави од врвовите ( главите) и од лисјата на осушената тревка. Хашиш и маслото од хашиш исто така се добиваат од делови на тревката канабис. Како изгледа марихуаната? Постојат повеќе различни форми на канабис: * Марихуана- најчестата и најслабата форма на канабис. Се прави од сушени лисја и цветови на билката канабис. Цветовите ( односно главите) се најпотентната форма на билката. Марихуаната наликува на стрижена трева која по боја варира од сиво-зеленкаста до зелено-кафејава. Обично се пуши со водена лула (бонг), со обична лула или рачно завиткана во цигара ( џоинт). * Хашишот се прави од смолата на тревката. Смолата се пресува во мали блокови. Бојата е нешто помеѓу светло браон и црна. Концентрацијата на THC во хашиш е повисока отколку во марихуана. * Хашишово масло- преставува густ масно-течен екстракт од хашиш кој по боја може да е од златно кафен до црн. Обично се става на врвот на цигарата или во хартијата на цигарата и потоа се пуши. Хашишовото масло е посилна дрога од другите форми на канабис. Како се употребува? Канабис се користи на различни начини. Марихуана, хашиш и хашишовото масло може да се пушат. Други начини е преку јадење/пиење, може измешано со други состојки. Ако се пуши, делува брзо, но ако се јаде делува знатно подолго. Како канабис делува на организмот? Психоактивната хемиска субстанца во канабисот која доведува да се чувствувате убаво ('high'), се нарекува THC (delta-9 tetrahydrocannabinol). Ако канабисот се пуши, THC оди во белите дробови, потоа преку крвта во мозокот. Ако се прима преку стомакот THC поминува низ стомакот и црниот дроб и потоа во крвотокот и мозокот. Зошто луѓето употребуваат канабис? * Канабис предизвикува луѓето да се чувствуваат убаво ("high") или еуфорично, релаксирано ("stoned"). Помага да се чувствуваат посреќни, порелаксирани, потонати во пријатни фантазии, се смеат, зборуваат повеќе. * Во некои земји канабис се користи при лекувањето на некои болести: го подобрува расположението кај болни од рак на хемотерапија, кај болни од сида а во некои експерименти помага при лекување на глауком ( очна болест).Кај ваквите болни се даваат контролирани количини на марихуана преку уста ( не преку пушење, бидејќи е штетно за белите дробови). Дали има несакани ефекти? Несакани ефекти- краткотрајни. Ефектите на канабис варираат од човек до човек. * Непосредниот ефект трае два до три часа и покрај доброто расположение, вклучува и некои несакани ефекти. Ако се користи со алкохол, овие ефекти се знатно поизразени и потешки. Се јавува следното: намалена концентрација, пореметена координација, пореметена перцепција за време, простор и дистанца , забрзана срцева акција (пулс), промена во крвниот притисок, поспаност, чувство на зголемен апетит, зацрвенети очи. * Поголеми дози на канабис ги засилуваат претходните ефекти, а можна е појава и на додатни ефекти како: конфузија , вознемиреност , ексцитираност, халуцинации, паника, одвојување од реалноста , параноја, гадење. * Ако се зема редовно и во поголеми количини може да предизвика психотични симптоми кои траат неколку дена. Овие епизоди често се карактеризираат како визуелни или слушни халуцинации. Психозата е ментална болест и значи дека некоја личност верува во имагинарни нешта, кои не се реални. Кај луѓе кои имаат предиспозиција за ментална болест, канабис може да предизвика појава на болеста. Како резултат на долготрајна употреба може да се јават следните ефекти * Ризик за астма, емфизем, скратен здив, белодробни инфекции, инфекции на грло, уста и канцер на белите дробови. * Ослабната концентрација, загуба на меморијата и тешкотии во учењето. * Депресија на имуниот систем, со што се зголемува ризикот за развој на инфекции. * Сериозна ментална болест како што е шизофренија. * Бремени жени кои користата канабис имаат ризик да родат дете со помала телесна тежина, недоносено дете, или дете со некои вродени дефекти * Канабисот содржи повеќе тар и повисоки концентрации на одредени канцерогени супстанци отколку тутунот. Еден џоинт марихуана одговара на 8 цигари. Што се подразбира под толеранција и зависност кон канабис? При редовно земање на канабис се развива толеранција, што значи дека за да го постигне иститот ефект лицето мора да зема се поголема количина. Таквите луѓе се психолошки или физички зависни од канабис. Ако немаат канабис доаѓа до физичко страдање, се јавува проблем со сонот, чувство на страв, губиток на апетит и мачнина во стомакот. Овие симптоми се губат за неколку дена, иако проблемите со спиењето може да трајат подолго. Како да се превенираат негативните здравствени ефекти? Најдобриот начин да се избегнат штетните ефекти на канабис е да не се употребува- ова особено се однесува за луѓе кои веќе имале психотични епизоди или имаат позитивна фамилијарна историја за психоза. Ако твојот другар користи канабис, како да му помогнеш? Може да се обидеш да зборуваш со него. Тој може да се налути или да го негира проблемот. Одбери момент кога двајцата сте смирени. Нема корист да разговарате кога е под влијанието на дрога. Имај на ум дека не можеш да го измениш. Можеш само да му дадеш коректни информации околу тоа како дрогата делува на неговото здравје и живот. Како да одбиеш ако некој ти нуди да пробаш канабис? Треба однапред да си подготвен како ќе реагираш. Многу млади луѓе се чувствуваат на некој начин присилени од другарите да користат канабис. Може едноставно да кажеш „ не благодарам, не пушам“ или „не, не влегувам во тоа другар“ и тргни се на страна. Можеш претходно дома на глас да извежбаш како ќе одбиеш, за да звучи природно. Треба да бидеш цврст, а не агресивен или пасивен. Добро е да се одбегнуваат социјалните ситуации каде се користи канабис, како и луѓето кои може да вршат притисок. Откажување од канабис Постојат два начини: да се намали количината и да се прекине постепено или да се прекине одеднаш. Вториот начин е поефикасен. Корисно е претходно да се размисли која е причината за прекинување, тоа да се напише како потсетник и да се одреди денот. За да се издржи во одлуката и помалку да се мисли на дрога, корисно е ако лицето што се откажува биде максимално анагажирано со додатни активности. Треба да се избегнуваат познатите ситуации кои наведувале на дрога. Не е срамота да се побара помош од другарот. Треба отворено да им се каже на луѓето дека веќе не се работи за истата личност. Може да биде полесно отколку што се мисли. Прашања?:)
SoVrSeN MonaLisa ajde povleci me tamu:))))))))))))) ke praime biznis:)))))))))))))
`Xa0c Во Тетово ја пробале повеќе од 10 единаестини(освен Тиф и другарите негови значи:)) а сеуште ја користат повеќе од 3 четвртини од тинејџерите.Иначе добро е кога се одгледува во домашни услови,односно да ја пазите,да и давате млеко,да ја прскате со крв од куче или кокошка при сушењето,после можете да ја прскате и со лак и слично. (ќе ме сјеба што го кажуем тетовскиов рецепт ама ај:)) За откажување најлесно ќе ви биде после некоја КОНТРА односно кога ќе ви делува еуфорично како што се изрази Да бич:)
deni duvash ? [:D]
The`bItCh Не.[:D] Друго?:))
deni a baloni ?
The`bItCh Пушење на било што не е здраво. Ама марихуаната воопшто не е опасна како тутунот, а луѓето помалку ја пушат. Единственото нешто штетно во еден џоинт е тутунот кој сте го измешале со тревата. Нема докази дека марихуаната причинува озбилни здравствени приблеми, ама, како и алкохолот, конзумација на марихуана кај децата и адолсцентни не е препорачана. Cannabis e медицинска билка (како ова смешно звучи ) и има стотици докази за тоа. Се користи како терапија против стрес, кај астмата , кај ракот и сл.
Strelec
quote:
Originally posted by The`bItCh
Ама марихуаната воопшто не е опасна како тутунот, а луѓето помалку ја пушат.
марихуаната воопшто не е опасна
The`bItCh xexe:)) Не е опасна.. ама постои опасност детето да ти се роди на пример вакво:) [img]http://www.dsmg.suite.dk/vs/vskga/undervisning/sygeplejeelever/images/patau.jpg[/img]
mick Doktorke sao mo nemoj da ja falis mnogu ako bese tolku dobra i Zivotnite ke ja puseja i paseja ama izgleda tie se popametni od lugjeto
ulav brat abe ima mnogu poubaj i podobri, i pobrzi nacini od toa. Primer pobaraj nesto za hydro so HPS sijalici (http://pictures.overgrow.com). :)
Thunder from down under nikotinot e 100 pati posteten i po adiktiven od marihuanata so alhohol da se pijani dete sekoj den sho veli F9 na 12 godini da pocni toa ke bidi srekno ako e zivo na 18 godini,a ne shizofrenija da ima
f9 Tutunot so site cancerogeni supstanci e epidemiski zdravstven problem i ne mozhe da se sporeduva so marihuanata.Eden prosechen pushach na tutun ke ispushi prosechno 7300 cigaretki vo edna godina,a eden trevkar nekade od 400 do 700 Dzointi.Se razbira deka bilo kakvi kancogeni efekti od marihuanata se merlivi samo vo retki sluchai na dolgogodishni zavisnici. Vo kvalitetot na supstancite i dvete se kancerogeni radikali koj se povrzuvaat so receptori vo teloto.Drugo i mozhebi povazhno e shto ispituvanjata na tutunot se zavrsheni i se poznati efektite,a onie na marihuanata se ushte se otkrivaat.I drugi supstanci se pushele no nikoj ne gi sporeduval efektite. Vsushnost sporeduvanje na efekti za shto e poshtetno najmnogu lichi na alibi. Postoi direktna vrska megu marihuanata i pochetokot na shizofrenijata. Toa e hronichen zdravstven problem,zatoa shto razvienata shizofrenija se vgnezduva vo genite,i povtorno se pojavuva posle nekolku generacii kaj nekoj sosema nevin potomok.Inaku tochno se znae so koj geni mutira marihuanata i genetsko skeniranje tochno mozhe da gi predvidi licata koj ke razvijat shizofrenija duri i so eden dzhoint.Toa e genot COMT vo VAL/VAL kombinacija i edna chetvrtina od populacijata prosechno go ima.Koga ovoj gen ke se stimulira so Marihuana vo tinejdzerski godini fiksno i permamentno go regulira nivoto na dopamin na mnogu povisoko ramnishte.Toa e vsushnost prvata akutna psihoza vo razvojot na shizofrenijata.Paranojata i halucinaciite se rezultat na zgolemenoto nivo na dopamin vo mozokot. Od tuka i razlicnite reakcii i iskustva i pogledi so Marihuanata doagaat. Marihuanata e ruski rulet,za nekoi e nishto ,a za drugi zhivotna opasnost.
ulav Slusaj mace od ova so go citam vo tvojot tekst gledam deka abe da ne matkam blage veze nemas vo vrska za trevkata (da ne ne ja znajs kako takva za marihuana ti zboram). Informiraj se malce, prosaraj go ova internetov ima mnogu informacii pa posle pisi i pofalise deka nesto si naucila a ne tuka siris dezinformacii. *Kako prvo Marihuana e sekoe rastenie kanabis(marihuana). Nema vrska koj vid e za jacinata, zavisi se od genetikata. Imas sativa, indika, i ruderials, vidovi na M koi site se pusat i site imaat dejstvo.Ne kaza za toa deka go ima kako maska i zenska, deka ima hermafroditi, deka ima hibridi, ama nema veze toa sega. *Od kade Marihuana najslabata koga site vidovi na kanabis se i marihuana. Se zbora za isto rastenie! *Smolata za koja so zboras e vsusnost kletki koi rastat na cvetovite i po celoto rastenie vo forma na pecurcinja (gledani pod mikroskop).Vo niv se sodrzi Hasisovoto maslo koe sodrzi THC no ne e i moralno da sodrzi poveke THC od kolku vo delovite od rastenieto. *Treto ne e samo THC hemikalijata koja go dava dejstvoto HAJ tuka ima uste 60-setina drugi hemikalii pr. CBN,CDB... *Hasisovoto maslo e poslabo od Hasisot i e BY produkt koj moze da se izdvoi od sekoj del od rastenieto so pomos na rastvoruvac. *Toa so tolerancijata si greska. Jas pusam treva 5 godini i toa cesto. Ako nekoj pretera so upotreba da recime sekoj vtor den ili sekoj den nego mu e potreben samo eden dim za da se kreni ili za da go fati. Svakas? Probaj pa ke vidis. Za drugiot del od tvojot tekst ne mozam da go citam me nervira sigurno imas uste mnogu gluposti ispisano. Bi ti preporacal da gi posetis slednive sajtovi: www.overgrow.com - se za trevkata (sliki,tutoriali za rastenje,forumi za pomos...) www.howstuffworks.com - baraj "how cannabis work" tuka ke doznajs za toa sto se slucva so licnosta koja zema M. Ne go svakaj ova licno ama PRESTANETE DA SIRITE DEZINFORMACII tuku pisete nesto poucno. Ako sakas nekoj da informiras prvo informiraj se ti. Pozdrav Aleks. Eve i edna slika od ubavo zensko rastenie MARIHUANA(KANABIS) a ime na ovoj vid e LSD (Hibrid indika/sativa 70/30): [img]http://headees.overgrow.com/view/lsd.jpg[/img]
ulav Izvinete ama ne znam zosto ja nema slikata. Eve link do nea: http://headees.overgrow.com/view/lsd.jpg
Thunder from down under jas ko pushev ,vie site vo peleni bevte [:)]
SoVrSeN the bitch nemoj da bidehs tolku naivna pls.....od marihuana deteto nemoze da ti bide takvo veruvaj!samo od hemisko neshto moze da se sluci toa na pr...ekstazi,lsd.......pa zatoa informiraj se i pishi.kisssssssss i pozdrav:)
ulav Uste nesto da kazam ako mozi. The Bitch dali od tutun i od alkohol nema moznost deteto da se rodi kako na slikata? Za Mick: Bate da ti kazam pravo zivotnite se vistina popametni od lugjeto, tie ne mozat da ja pusat se razbira ama ako slucajno nemas slusnato barem da ti kazam ili potsetam deka vo juni ili juli 2005 vo selo blizu radovis najdoja pole so marihuana so pomos na volovite na nekoj selanec koj si gi pasel a tie se frlile pravo na trevata i ispasile 2/3 od poleto i posle mu orale krivo, i mu padnalo cudno i go prijavil slucajot. Proveri po starite makedonski vesnici za da se uveris ako ne veruvas. Jas odgledvav porano trevka i imav dve macinja. Vo oranzerijata kade imav posadeno na site rastenija dolnite lisja mu bea izedeni od macinjata koi so dusa cekaa da ja otvoram vratata za da se izluvtira natre. :) Dosta ti se dokazi? Proveri na www.overgrow.com ke najdis uste eden ton dokazi. Za Xaos: Vidi vaka bate.Tetovcanite kako sto se imam jas druzeno 2/3 se frleni na teski drogi sto jas licno ne go opravduvam. Ne si igraat tie so sitni raboti. Kapiras? A i toj receptot so go kazvas krv, meso, mleko ima zaebano milijoni pocetnici koi odgleduvaat M zaradi takvite kako tebe. Inace ako i tebe sakale da te zaebat cisto informativno "site tie raboti vistina pomagaat, ama samo ako se izmesani vo zemjata nekolku meseci pred da se posadi M vo nea." Ok? Se svakame? Za strelec:Ako si tolku star vistina kako na slikata togas svakam zosto taka reagiras. Vie starite ste naviknati na komunizmot i rabotite vistina nema da se smenat vo MK se dodeka postojat luge kako vas. Nikogas nema da trgni na poarno ako postojat luge koi kopneat da go vratat minatoto namesto da se zalagaat za posovremena idnina. Luge proverete zosto Holandija ja legalizira celosno trevata. I zosto nekoe vreme posle legalizacijata zemjata od dvaesetto se kaci na petto mesto na ekonomskata skala vo evropa. By the way proverete i zosto i drugite zemji niz svetot ja legalizirale do nekoj stepen. Samo za informacija posle nova godina se znaj deka ke se oskapat cigarite a ke se razmisluva i za legalizacija na M do nekoj stepen. Ova e kazano na vesti i videno licno od moj drugar. Samo edno prasannje do site vas. Proverete: Kolku luge godisno niz svetot umiraat od cigari? Kolku luge godisno niz svetot umiraat od alkohol? Kolku luge godisno niz svetot umiraat od poteski drogi? Kolku luge godisno niz svetot umiraat od brza voznja? A kolku luge godisno niz svetot umiraat od MARIHUANA? Toj sto ne probal nikogas nema da dodade uste edna ubavina iskusena vo svojot zivot. I posle se za toa i go ziveeme zivotot da prosperirame, da se nadograduvame, da uzivame, da naucime sto mozeme poveke, i da probame i vidime sto e mozno poveke raboti. Sovrsen nemoj da si tolku siguren. :)
ulav Ej abe ne zaprimetiv na prvo ama Sovrsen dali si svesen deka to so go pisi pod Sovrsen (Maple Leaf) e ime na eden od omilenite moi vidovi M? Vidot e 100% Indika i brat imam puseno 2 sati stouniranje da ne mozis da stanis od krevet posle tri dimoj. Poarno pusi stanat pred stolica ili krevet da vidis posle tretoto trganje kako treska nema ni da osetis kako si padnal. Posle tie dva sati moras prvo edno 3-4 sati da otspies pa da se vratis do negde vo normala. Edno drugarce imase kupeno seme od int od ovoj vid. Izleze kamen treva. [:)] Man daj pusti p.m. do mene ako imas nekoj istorijat za pofalba. [}:)]
Thunder from down under
quote:
Originally posted by `Xa0c односно да ја пазите,да и давате млеко,да ја прскате со крв од куче или кокошка при сушењето,после можете да ја прскате и со лак и слично.
prv pat slusam za ova so krcv od kokoska pri susenjeto krv od ribi pri rastenjeto,ko ke se vratis od na ribi i ko ke gi iscistis ribite i obavezno isturija krvta vo vaznata da vidis kako rastit kako luda [;)] ne gi mami lugevo za so krv od kuce ,ke fatat ke gi ispotepet site kucina vo Makedonija,greota se kucinata [:D]
ulav Od kaj si TFDU? Se gleda deka mi si komsija. Vistina i jas toa go velam. Toa so krvta i sl. nema veze jas kolku vreme se dopisuvam i citam sve sto napisale luge koi odgleduvaat nad 10 god, proizveduvaat M koja pobeduva na svetskite izlozbi i natprevari vo holand a nikoj ne spomenal nitu slusnal za vakvi raboti. Najgolemite raboti od koi zavisi M se voda,CO2 i svetlina. Stavanjeto na bilo kakvi gubriva (vestacki ili prirodni), ili prskanjeto so bilo kakvi hemikalii (apcinja,kiselini... e sega osven nekoi poteski drogi i genetski preparati koi se mnogu retki koi go zgolemuvaat proizvodstvoto na trihomi(kletkite koi sodrzat THC)) nema da go podobri krajniot proizvod. A i zosto bi vi trebale koga fino lepo mozi coek da si naraca kvalitetno seme od int da si go posadi i da dobie super kvalitet bez maka i cist priroden. Bi go jadele lebot ako nekoj vi rece deka e praven so krv od riba? Jas ne.
Thunder from down under Od Ohrid sum vo Melburn ziveeam. vaka be pod sijalici i voda da mu kapit po malce non stop najbrzo rastit [img]http://www.truevisionhydroponics.com/photos/TVS695-2.jpg[/img]
f9 High???/toa e DOBIVKA NA LOTARIJA NA KREDIT!,A PLAKJANJETO,SHITOT...DOWN FILINGOT?UBISTVOTO NA MOTIVACIJATA...NE E TOA NISHTO?Mozhebi za toj shto zema,no ne i za okolinata. Kako prvo i najvazhno e da se prochita OVA: http://www.schizophrenia.com/prevention/cannabis.marijuana.schizophrenia.html Najvazhno od se ,a ne se kazhuva e shto Marihuanata reagira so nekoi mozochni vijugi na luge proni na shizofrenija i ja inducira nea,poslednite istrazhuvanja na naloletnici vo Novi Zeland koj koristele marihuana od svojte 12 godini 80 % bile dijgnozirani so shizofrenija na napolneti 18 godini.Toa znaci deka rizikot za dobivanje na bolesta se zgolemuva so zemanje na marihuana vo mladi godini.Inaku ovie se podatoci od istrazhuvanjata vo poslednite dve godini.Dovolno e da pobarate vo Medpub na ovoj link http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?CMD=Display&DB=pmc za "Cannabis schizophrenia" i ke dobijate edna poinakva slika od onaa koja do pred dve tri godini se popularizirashe so dvizhenjata za legalizacija.Bar vo Nov Zeland...Green party se otkazha od legalizacijata zaradi bash VAKVI rezultati: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=16319402&query_hl=22 ...NEKOJ RECHE hIgH?
ulav F9 jas nemam nikakov problem so zemanjeto treva.Dosega nisto loso mi se nema deseno.Imam golem problem so pienjeto alkohol.Alergicen sum na toa a od tutun edna cigara dva dena buden so ogromni bolki vo glavata.A od treva bas nisto. Nema veze. Ako si vadime fakti sto e postetno od sto togas vervaj deka ke izgubis. Barem pobaraj pogore ke najdis edno moe prasanje.Neka te vodi prvo toa. SITE VAKVI HEMIKALII SE STETNI PO ZDRAVJETO NO KOGA SAKAS DA SI NESTO OPUSTEN ILI KAKO I DA E TOGAS BAREM BARAJ NESTO STO E NAJMALCE RIZICNO. ZA MENE TOA E M...
ulav Bate F9 za sizofreniata ne znam i ne sum informiran ama barem da ti kazam sizofrenija i sekakvi drugi mozocni bolesti se pocesti i pocesti i kaj luge koi ne probale vo svojot zivot M.Mislam deka e rezultat na losite vlijanija koi sekojdnevno gi imame kako od politika,ekonomija i se drugo povrzano so zemjite vo tranzicija.Vo BT sekoja godina se zgolemuva brojot na zaboleni od sekakov vid rak a se em nepusaci a i ne konzumirale alkohol. (REK Bitola) e najgolemiot pusac pusi za site niv. Za rak sekoj organski materijal pri gorenje od edna hemikalija sozdava mozebi iljadnici drugi koi del se karcinogeni ne se obicnite substancii karcinogeni koi se sodrzat vo tutunot i trevata. Dodeka tutunot se pusi samo so gorenje trevata ima i drugi nacini. Primer najnovo Vaporizing(Isparuvanje).Tuka trevata se zagreva na ne poveke od 300'C i hemikaliite vo nea ne se razlozuvaat na karcinogeni tuku samo thc-to isparuva koe ima tocka na vrienje od 150'C. Tuka nema rizik od rak. Pozdrav do F9 ('Jas licno ne se informiram mnogu so fakti protiv tevata, a ti ocigledno ne se informiras so fakti za trevata pa taka naseto izlozuvanje nema da ima kraj') Barem dali gi znajs lekovitite svojstva na M? Pobaraj i kazi. Srekni praznici.
RaGeAnGeL ulav.....kolku treva pushis ti?
SoVrSeN ajde ajde ne se praete demek ne sme pushile treva vo zivotot!mislam deka 40% od ovie na forumot imat probano...e sega koj do kade stignal:)))))jas veke 1 god sum clean i ne ni planiram da prodolzam...taka da koj si pushi neka mu e so sreka:)
RaGeAnGeL 40%??AHAHAAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAAHHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA mene nekako mi se vrtit brojka na 85%
beti869 u pravo si koj od radoznalost koj od potreba vazno procentot e visok
RaGeAnGeL ne znam za drugive ama nie od Ohrid ja kozumirame cisto radi efekti
SpaceLily
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
ne znam za drugive ama nie od Ohrid ja kozumirame cisto radi efekti
Sesro nie ne ja konzumirame nie se ubivame:))))
beti869 more ja konzumirame vo afekti
adactilus Eh... Kanabis.... Cico ovde go ima ispuseno celo Kosovo Pole. najdobra moze da se najde vo Prilep i Ohrid, a najlosa vo Skopje. Ziva prskotina. Jas eve apstiniram veke 2 meseca posle 4 godini intenzivno sekojdnevno povekekratno konsumiranje. Kako mi e? Samo jas si znam!
The_Crow ednas pusev trava i da vidis kako mi idelo ucenjeto posle duri 50 strani skockav. Ima nesto cudno u toa travata ama cool custvo e
SoVrSeN adactilus sigurno Gevgeliska nemash probano....probaj pa doj zbori mi:)
Mona Lisa Da vo Holandija e legalizirana ama znaete koj najveke duvaat-strancite, tukasnite studenti.. A i plus sega donesoa nov zakon so koj ke ima legarizirani mesta od policijata/drzavata od kade koffie-shoop-ovite ke mozat da ja kupuvaat a ne od nelegalni odgleduvaci kako do sega..