Aber od Krusevo !
Aber od Krusevo !
sisi AБЕР ОД КРУШЕВО Почетокот на едно патување е во мислата, во желбата да се направи нов чекор - чекор од машинеријата на секојдневието. Размислувајќи каде би можела да го најдам сето тоа што модерниот начин на живеење не може да ми го понуди, а тоа што ми го нуди, секојдневно ме троши, одлуката падна на Крушево. И не зажалив. Мојот ментален фолдер е сега збогатен со нови прекрасни фотографии, интересни приказни, убави доживувања. Свиено како гнездо во Бушовата Планина, Крушево претставува највисока градска населба во земјава и е една од највисоките на Балканот. Кога ќе го направите првиот чекор на почвата на Крушево, вдишете длабоко. Наполнете ги градите со ретко квалитетен воздух, кој ви го нуди градот што се издига на надморска височина од 1.250 метри и кој нема развиена индустрија. Вториот чекор е да заборавите на модерните елементи на вашето секојдневие: брзо живеење, сообраќаен хаос, модерни кафулиња, прегласна музика, ексклузивни бутици. Крушево е место за лезет кафе, ќеиф муабет, арно локумче и други салтанати… [img]http://www.makedonium.com.mk/images/patepis/REPORTAZI/Aber%20od%20KRUSEVO/1.KRUSEVO.jpg[/img] (prodolzuva...)
sisi Бели куќи Првата слика што ќе биде овековечена благодарение на вашето сетило за вид е совршениот спој на планинскиот пејзаж и автентичната архитектура. Крушевската куќа е највпечатливиот елемент од блиц-фотографијата. Таа е сведок за времето кога овој град бил трговски развиен и за периодот на печалбарството. Развиената трговија овозможувала “извоз” на занаетчиските производи, но и “увоз” на култура, навики, цивилизациски придобивки. Нема да ве заобиколи и испреплетеноста на двете култури: влашката и македонската. Градската населба никнува на местото каде што наназад низ вековите постоело село. Во XVIII век бегајќи од уништеното Москополе свое засолниште тука наоѓаат Власите. Во периодот на големите миграции, се населуваат и Мијаците - македонско население од западниот дел на Македонија. Власите го донеле москополското културно богатство и навики, а Мијаците, наделеку прочуени по копаничарството и фрескоживописот, на Крушево му го подариле градителството. Влијанието на различните култури и изнаоѓањето на формулата за заедничко живеење се најдоброто нешто што можело да му се случи на Крушево. [img]http://www.makedonium.com.mk/images/patepis/REPORTAZI/Aber%20od%20KRUSEVO/KRUSEVO_08.jpg[/img]
ProMKD Navistina ubav grad
sisi [img]http://www.culture.in.mk/images/story/krusevo.spomenik.ilinden.m.jpg[/img][img]http://www.uzelok.ru/images/catalogue/achur_krusevo_sh_1.jpg[/img] Од чаршиски извори дознаваме... Чекорејќи низ крушевската калдрма, за која се надевам дека нема некому да му падне на памет да ја замени со камени плочи или мермер, се уверив во феноменот “чаршијата зборува”. Во чаршијата ќе ги добиете сите потребни информации околу вашето сместување. Доколку сакате конфор и удобност, тогаш ќе ви го препорачаат хотелот Монтана каде што ќе добиете првокласна услуга. Ако, пак, сакате да поминете поевтино, тогаш имате можност да одберете приватно сместување за цена од 200 до 300 денари за ноќевање по човек. Крушевската чаршија некогаш изобилувала со стари занаетчии. Ќе слушнете приказни дека некогаш имало повеќе од 200 калајџии, бербери, 30 шнајдери, златари, валавничари, ќилимари, мелничари, 30 чевлари, ковачи, столари, бербери, фотографи... Ќе ви раскажат дека порано крушевци биле добри ѕидари и терзии, дека шнајдерот на етиопскиот цар Хеиле Селасие бил крушевец. Филигранот направен од рацете на крушевските златари се извезувал во Солун, Стамбол, Египет и во арапските земји. Чаршијата била преполна со ученици и калфи, а еснафот бил многу силен и функционирал како некој вид синдикат. Денешната слика е многу поразлична. Од занаетчиството, кое на времето било главниот двигател на културното живеење, денес е останато уште многу малку. Тука се живее тивко и бавно. Причините, според крушевци, се во даночната политика и во незаинтересираноста на младите за продолжување на семејната традицијата, како и нивно иселување од градот. Во состав на чаршијата се наоѓа и градскиот плоштад, кој во последните сто години и не се изменил многу. Оттука се двојат и се испреплетуваат сите правци низ главните улици, сокаците, слепите улички, крушевските маала. Но, тоа што никако не може да ви се случи во привидниот лавиринт е да се загубите. Тука секогаш доаѓате до саканото место.
sisi За секого по нешто Крушево има четири градски цркви. Најстара е Св. Богородица, изградена во 1867 година. Во црквата Св. Јован во која постојат две ѕидни печки карактеристични за крушевската куќа, за кои се смета дека се единствени вакви печки на просторот на Македонија, е сместена галеријата на икони. На периферијата на градот ќе ја пронајдете црквата Св. Троица изградена во 1881 година. А во централното подрачје, во срцето на чаршијата ви се отворени портите на црквата Св. Никола. Но, градот можете да го набљудувате и од местата каде што се сместени историските и културни споменици. Тие се лоцирани така што од различни перспективи ќе можете да фрлите поглед на Крушево. Споменикот Илинден, кој е сведок за борбата за национална слобода, е сместен на надморска височина од 1.320 метри. Оттаму ќе можете да ги видите рамнината Пелагонија и споменичките места Слива и Мечкин Камен. Споменикот Мечкин Камен, преку скулптурата на исправен маж што држи камен насочен кон непријателот, му е посветен на војводата Питу Гули. Во Музејот на Илинденското востание и на Крушевската Република, кој е сместен во куќа од XIX век во која е прогласена Крушевската Република, ќе се запознаете со историјата на градот, бурните настани на почетокот на XX век. Тоа е периодот на големото Илинденско востание, кога македонскиот народ се борел против стегите на Турската Имерија, време на објавувањето на Крушевскиот манифест. Во македонската историја манифестот претставува зародиш на демократската идеја повикувајќи ги сите народи, без разлика на националност и вера, со заеднички сили да создадат услови за живот во новата слободна Крушевска Република. Крушевци му посветиле музеј и на периодот на народноослободителната војна. Оттука ќе можете да ги видите спомениците Илинден и вештачкото езеро, кое се наоѓа во близина. Во Крушево ќе ја пронајдете и галеријата на академик Никола Мартиновски, кој зазема видно место во современата македонска уметност. Преку 62 слики Мартиновски ги има отсликано животот, обичаите и амбиентот на крушевската куќа. Во овој град своите потреби ќе ги задоволат и рекреативците и спортистите. Климата, која е умерено континентална со карактеристики на планинска клима, како и прекрасните шумски предели им овозможува на планинарите, скијачите и на параглајдеристите да ги користат природните придобивки на овој регион. Од 1992 година во Крушево на 2 август се одржува Илинденскиот куп во параглајдерство, кој има меѓународен карактер. [img]http://www.bamberg-guide.de/home/magazin/lifestyle/songcontest/macedonia.jpg[/img]
sisi Сувенири Тоа без што не смеете да го напуштите Крушево е надалеку познатиот крушевски локум, а зошто е толку познат ќе дознаете откако ќе го пробате. Не заборавајте да купите и мед бидејќи климатските услови, но и чистотата на овој регион овозможуваат произвотство на здрав и висококвалитетен мед. lokum.......................med..................creshovoto topche... [img]http://www.cypnet.co.uk/ncyprus/culture/cuisine/desserts/lokum.jpg[/img][img]http://static.zoovy.com/img/homebrewer/W180-H180-Bffffff/honey.jpg[/img][img]http://www.culture.org.mk/KRUS8.JPG[/img]
angel sisi ti si neotkrien talent za patepisec. Uzivav koga te citav kako go predstavi Krusevo. Gradceto e navistina prekrasno i nesvojstveno so drugite nasi gradovi. Taka vo planinata gore kade sto se naoga i po strmniot raspored na kukickite vo zima podsetuva na nekoe alpsko gradce. Ti se opfati sto e karakteristicno za Krusevo: i lokumot, i medot i topceto, i Tose [;)]....se. Uste dzemot od prirodni sipki sto go pravat krusevskite zeni ti nedostasuva. Toa e dem 100% priroden i planinski napraven vo domasni uslovi. Mmmmm....
misko za takof dzem obratete se kaj mene.. i koj saka povekje informacii za krusevo [email protected]
sisi
quote:
Originally posted by misko
za takof dzem obratete se kaj mene.. i koj saka povekje informacii za krusevo [email protected]
Jas sakam poveke informacii,ama ne privatni. Aj neka ne te mrzi,pisi ovde nesto novo i zabavno od krusevo.I ti si mi nekoj revolucioner,mrzo![:D]Pa i minister da si ke pisese nekoj zbor![;)][:p]
misko Ami da ti kazham pravo toa so e-mailot go pishaf onaka da se pofalam deka sum od Krusevo, a ne deka kje mu pisham na nekoj nesho :))).Se Zezam.. Da pochnam najprvin vaka... Vecherva e petok i jas sedam vo edno internet kafe.Nadvor e kamen ladno, se naogja po ulici malku sneg koj pravi golemi problemi so sho moish da si skrshish komotno glavata.Kako vikend demek site se izlezine i site doterani, znajsh normalna rabota:)) Imame tri kafichi koi momentalno ne rabotat sjajno zaradi nedostigot na populacija. Enter:Odlichen kafich kade shto vecherva gostuvaat nekoi gostinki od nekoe si modno studio ;) Planet: Nishto posebno, a za utre vecher go ochekuvame Dj Mr. President, Bel-Ami: Kako i sekoj vikend , za sechij vkus(rodenden,svadba,krshtevka) i se sho treba, znachi ne e problem.A da kje zaboravev, sekoj vikend ako ne gledafte ZNAJ i DOBIJ sega slobodno mozhete da ne posetite i da go vidite Aleksandar Blazhefski vo odlichno izdanie. Interesno neshto shto ne veruvam deka bi te interesiralo e toa shto se izgradi na Gumenje, poznatite prangi na ropstvoto i spomenikot Makedonium edna kukjarka koga kje sluzhi kako biletara i info centar. Spomenik Pitu Guli se rekonstruira, se napravija dosta promeni. Drugo sho gledam deka si pishala e za dzemot i za lokumot. Dzemot vo krusevo se pravi iskluchivo za domashna upotreba pochnuvajki od slivi,smokvi,domati,morkovi,dunji... A pokonkretno za lokumot mozham da ti dadam povekje informacci duri i ceni zashto drugar mi se zanimava so toa mislam go proizveduva i e edinstven lokum vo makedonija(tolku vkusen) i se smeta kako zanaet, dodeka drugite firmi vo mak se slatkari,bonbonieri... koi rabotat ne samo so lokum tuku i so site slatki raboti.Edno neshto so ne smeam da go zaboram e isto taka i krushevskata CELUVKA koja e prekrasen desert za onie koi ne se krushefchani:))) Epa aj dosta e me fatija prstite da me bolat... Gledash jas za tebe:) Ako neshto drugo ti treba pokonkretno moish da mi pratish tuka ne na private:)